Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 65
 1. #1

  Unhappy Vetvritet 11-vjearja besimtare

  N foto: Voglushja Alda Cenaj, e vetvrar dje n shtpin e saj

  FIER - Prball kmbnguljes s prindrve pr t hequr dor nga parimet e misionit Dshmitart e Jehovait, nj nxnse n klasn e pest i ka dhn fund jets duke u vetvarur n tualetin e shtpis. Vetm 11 vje, e mitura A. C, kishte rn n kontakt me fletushkat q misionart shprndanin npr rrugt e Fierit. Vajza e mitur dukej se i lexonte me zell ato dhe shfaqte mendime ndaj tyre, por nj gj e till nuk sht pranuar kurrsesi prej prindrve te saj
  me thuaj me ke rri te te them kush je

 2. #2
  Go Pistons Maska e ledio
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  diku ne bote
  Postime
  625
  Per mendimin tim kane ca faj ato Dshmitart e Jehovait. Si i dhenkan fletushka nje vajze 11 vjece, e qe ne ato flete flitet per vdekjen e parajsen.
  *Friendship is the only cement that will ever hold the world together.
  *There is no such thing as no chance.
  *There's a better way to do it.......... find it
  *If you can dream it, you can do it
  *You haven't failed until you quit trying
  *Success doesn't came to you..........you go to it.

 3. #3
  Jo jo...Nuk vetvritet nj njeri pa dhn ndonj shenj , pa patur nj periudh mrzije apo depresioni si fillim, aq m tepr nj fmij i vogl. Faji u mbetet prindrve, q len vetm fmijet nuk krijojn lidhjen e duhur me ta dhe as u bjen ndr mend t pyesin pr hallet e shqetsimet e tyre.

  Kjo sht e tmerrshme. T vari veten nj 11 - vjeare?

  M mir mos e kisha lexuar...Kushedi si shte prplitur e shkreta sekondat e fundit...apapaaaaaaaaa

  Mjer ata prindr, q do jetojn me kt dhimbje .
  Where does a thought go when it's forgotten?

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Ne fakt mesa di une ky eshte rasti i dyte ose i trete qe vetevriten "Deshmitare te Jehovait".
  Kur degjon qe nje engjell i tille i jep vete fund jetes, trishtimi dhe pikellimi eshte i thelle.

  Te kujtohen Migjeni "Merreni kete shtatore, dedikojani dikujt, ndonje ministri apo deputeti edhe nese nuk gjeni neri dedikojani perendise prore..."(Te me falni nese kujtesa ime s'eshte e sakte ne teksit e Migjenit). Dhe ne jemi gati 1 shekull qe nga koha e Migjenit

  Kam pasur ne pune nje vajze qe ishte deshmitare e Jehovait. Ne fillim kisha nje pershtypje shume te mire per te, derisa nja dite mesova qe ajo i shkonte kolegeve qe i psikollogjiste si me te dobet nga formimi kulturor dhe inteligjenca.Ketyre i merrte vecan dhe i fliste per Jehovain. Gjate gjithe periudhes qe punuam bashke nuk me foli asnjehere per Fene e vet, ndersa disa grave te ardhura ne Tirane nga fshati dhe pa ndonje formim fillont eti bente propagande. Te habit kembengulja e tyre per tu ngjitur pas elementeve te dobet te shoqerise dhe per ti hedhur "trute e gomarit" te sektit te tyre. Nderkohe qe nje pjese t efajit e kane edhe familjet shqiptare qe u ngjten lloj llloj oraganizatave fetare me shprese se ndofat do te perfitojne dicka prej tyre (Te pakten nje shkolle per femijet e tyre, pa harruar pasojat qe mund te lindin prej saj)

  Kur degjojme keshtu ngjarjet mbushesh me mllef, por sa para ben. Te gjithe duan te pasurohen brenda nates dhe geni yne shqiptar degradon...

 5. #5
  --------------------------------------------------------------------------------
  Fier, nxnsja e klass s pest u vetvar pasi debatoi me prindrit pr misionin q kishte prqafuar

  Vetvritet 11-vjearja besimtare


  FIER - Prball kmbnguljes s prindrve pr t hequr dor nga parimet e misionit Dshmitart e Jehovait, nj nxnse n klasn e pest i ka dhn fund jets duke u vetvarur n tualetin e shtpis. Vetm 11 vje, e mitura A. C, kishte rn n kontakt me fletushkat q misionart shprndanin npr rrugt e Fierit. Vajza e mitur dukej se i lexonte me zell ato dhe shfaqte mendime ndaj tyre, por nj gj e till nuk sht pranuar kurrsesi prej prindrit e saj. Sipas hetimeve t para t policis lidhur me kt ngjarje t pazakont, prindrit e vajzs s mitur kan thn pr uniformat blu se n mngjesin e djeshm ata kan pasur nj debat me t bijn vetm 11 vje dhe m pas ka ndodhur dhe tragjedia.

  Ngjarja
  Ishte br gati pr n shkoll por nj debat me prindrit nuk e ka ln at t nisej edhe pse ora kishte shkuar 08:30. Tragjedia ka ndodhur rreth ors 08: 30 t dits s djeshme, n lagjen 1 Maj, t qytetit t Fierit. 11- vjearja, nxnse n klasn e 5-t, sht gjetur e pajet n tualetin e shtpis. Sipas policis q shkoi n vendngjarje, vajza e mitur i ka dhn fund jets me shallin e saj. Ishin prindrit ata q e gjetn t pajet vajzn e tyre. Ata msohet t ken deklaruar pr grupin hetimor se n mngjesin e djeshm kishin debatuar me t miturn dhe m pas ajo ka hyr menjher n tualetin e shtpis. Ndrsa kan vrejtur se vajza e tyre sht vonuar shum n tualet, prindrit e shqetsuar kan shkuar tek dera dhe kan trokitur, por nuk kan marr asnj prgjigje. E kan thirrur disa her, por si prgjigje kan marr vetm heshtjen. Si msohet t ken thn prindrit e voglushes pr grupin hetimor, ajo q i ka trembur m shum ata ka qen nj hije e zez q deprtonte n xhamin e ders s banjs. Menjher ata kan vendosur t thyejn xhamin e ders s tualetit dhe jan llahtarisur kur e kan par vajzn e tyre t vetvarur me nj shall. Ata e kan drguar me urgjenc t miturn n spitalin e Fierit, q ndodhet vetm 300 metra larg baness s tyre. Por m kot pasi sipas mjekve vajza kishte ndrruar jet q n banes.

  Motivi
  Ekspertt e kriminalistiks s komisariatit t policis s Fierit kan qen t part q kan patur kontakte me familjart e vajzs, n lidhje me rrethanat e ksaj tragjedie. Ata kan pohuar se nga dshmit e prindrve vajza prej disa kohsh lexonte parimet e sektit fetar Dshmitart e Jehovait. Ata nuk e kan prkrahur nj gj t till, pasi sipas tyre A. C, ishte shum e vogl pr t nisur nj rrug t till. Pr kt arsye, mngjesin e djeshm vajza kishte pasur nj debat me prindrit t saj, t cilt i kan krkuar me kmbngulje q t mos vazhdonte t prqafonte parimet e Dshmitarve t Jehovait. E ndodhur n kushte t rnda psikologjike dhe e shtyr dhe nga reagimi prindrve, 11- vjearja ka vendosur t vetvaret me shallin q mbante n qaf. Sipas ekspertve q shkuan n vendngjarje, e mitura e ka varur veten duke e lidhur shallin n mbajtsen metalike t peshqirave t banjs. Prindrit fillimisht nuk e kan vlersuar vonesn e saj n tualet, por kur kan kaluar 25 minuta nga hyrja e saj aty, ata kan vendosur q t trokisnin n der.

  Provat
  Nj grup hetimor i komisariatit t Fierit q po merret me kt rast t pazakont ka gjetur n shtpin e s miturs disa broshura t sektit fetar Dshimtart e Jehovait, t cilat lexoheshin nga 11-vjearja. Sipas ekspertve, msohet se n banes u gjetn dhe disa citate t prera nga kto broshura, citate kto q kishin t bnin pikrisht me jetn e pasvdekjes si dhe me parajsn q e pret do antar t ktij sekti fetar. Nga t njjtat burime policore theksojn se citatet e prera nga kto broshura jan sekuestruar n cilsin e provs materiale nga policia kriminale e Fierit.

  N familje
  Askush prej familjarve t vajzs nuk mund t pronocoheshin lidhur me kt tragjedi. Babai i s miturs, Ylli, 48 vje, dhe Vjollca, 45 vje, t shokuar dhe t traumatizuar nga ajo q u kishte ndodhur nuk mund t tregonin asgj pr vajzn e tyre. Motra e viktims, gjimnaziste, qante me ngashrime, ndrsa vllai n klasn e dyt nuk e kuptonte mir at q kishte ndodhur. Familja e s miturs jeton n kushte t mira ekonomike, n nj vil trekatshe n lagjen 1 Maji. Babai i s miturs merret me aktivitet privat dhe sht pronar i dy pikave t karburantit, nj n Fier dhe nj n Librazhd. Ata jan me origjin nga Leskoviku dhe prej vitesh jetojn n Fier. Nj nga t afrmit e familjes, q nuk deshi t identifikohej tha se kjo ngjarje ka si shkak leximin e librave t misionit Dshmitart e Jehovait. Kto libra dhe broshura, sipas t afrmit t familjes, vajza i kishte marr rrugs nga misionart e ktij besimi q shprndajn fletushka. Por nxnsja e klass s pest, sipas t afrmit, nuk ishte e antarsuar n kt sekt.

  Vetvarja n tualet
  N mngjesin e djeshm 11-vjearja A. C gjendet e vetvarur nga prindrit e saj n tualetin e shtpis. Vajza e mitur nxnse n shkolln Jani Bakalli, nuk ishte nisur ende n shkoll pasi kishte debatuar me prindrit e saj pr shkak t nj besimi fetar, t cilin ajo e kishte prqafuar koht e fundit. Pas ktij debati, vajza n kushte t rnduar psikologjike sht futur n tualetin e shtpis dhe vonesa e saj aty ka shqetsuar prindrit

  Prindrit, 25 min pritje
  Plot 25 minuta kan pritur prindrit e s miturs q vajza e tyre t dilte nga tualeti, por kur kjo nuk ka ndodhur ata kan rendur tek dera. I kan rn disa her ders s tualetit, ndrsa jan trembur pasi nga xhami kan par nj si hije t zez. Pasi nuk kan marr asnj prgjigje ata kan vendosur q t thyejn xhamin. Prindrit kan mbetur t lemerisur nga skena q kan par, ndrsa menjher e kan drguar vajzn e tyre n spital

  Mnyra e vetvarjes
  Nj grup hetimor i policis q shkoi n vendgjarje tha se vajza 11-vjeare i kishte dhn fund jets duke u vetvarur. Pr t realizuar qllimin e saj, 11-vjearja n kushte t rnduara psikologjike ka hequr shallin dhe e ka lidhur at n mbajtsen metalike t peshqirve t banjs. Mendohet se nse reagimi i prindrve do t ishte m i shpejt, e mitura mund t shptohej nga vdekja. Por prindrit nuk e kan menduar kurrsesi se vajza do t ndrmerrte kt veprim

  Provat
  N banesn e 11-vjeares policia tha se ka gjetur disa broshura t sektit fetar Dshimtart e Jehovait, t cilat lexoheshin nga 11-vjearja. Sipas ekspertve, msohet se n banes u gjetn dhe disa citate t prera nga kto broshura, citate kto q kishin t bnin pikrisht me jetn e pasvdekjes si dhe me parajsn q e pret do antar t ktij sekti fetar. Citatet dhe broshurat jan sekuestruar n cilsin e provs materiale nga policia kriminale e Fierit.

  I afrmi
  Nj nga t afrmit e familjes, q nuk deshi t identifikohej tha se kjo ngjarje ka si shkak leximin e librave t misionit Dshmitart e Jehovait. Kto libra dhe broshura, sipas t afrmit t familjes, vajza i kishte marr rrugs nga misionart e ktij besimi q shprndajn fletushka. Por nxnsja e klass s pest, sipas t afrmit, nuk ishte e antarsuar n kt sekt. Edhe hetimet e grupit hetimor t policis s Fierit jan n kt pist
  Ndryshuar pr her t fundit nga GiSHteZa : 13-02-2005 m 13:01
  me thuaj me ke rri te te them kush je

 6. #6
  El-Letrsia Maska e macia_blu
  Antarsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498
  Nuk kuptoj nje gje... Cfare qellimi ka kjo fe? Te bind njerezit qe te vdesin radhe e paradhe... Duket sikur keto thone vrit veten sa me shpejt se u zune vendet ne hotelin "jeta tjeter".
  Pastaj gjithesesi, une jam e mendimit qe deri ne moshen 15 vjecare te pakten femijet duhet te kene nje lidhje te kontrolluar me te gjitha besimet fetare.
  Nje kalam mashtrohet shume kollaj dhe aq me teper qe keto deshmitaret (qe nuk i di pse nuk i zene me shqelma...) po bindin edhe njerez te rritur, por sic thote edhe dikush ketu me lart, u ngjitem gjithnje vetem naiveve e te dobteve. Po mbarohen te rriturit naive e tash po ngjiten mbas femijeve.
  Une prinderit ne kete rast nuk i shoh si fajtor , por si viktima te vdekjes me mbiermin Jehovai. Pastaj mbase prinderit kane tentuar jo per here te pare e ta shkepusin femijen e tyre nga kjo dreq feje... ( dhe vdekja e femijes verteton edhe kembnguljen e prinderve per ta shpetuar femijen nga feja qe mbjell ,deri me tani vetem vdekje, dhe njekohesisht ka vertetuar pikerisht kete te keqe kaq te madhe qe nuk e di pse u dashka quajtur besim fetar.
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 7. #7
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154
  Po vjelim frutet e hanit pa porta qe u be Shqiperia pas viteve 90!!!

 8. #8
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919
  Kjo fe sikurse edhe te tjerat kan te njejtin qellim, te manipulojne, perajne dhe sundojne.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 9. #9
  Une Ti Dhe Zoti Maska e EDUARDI
  Antarsuar
  06-09-2003
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  43
  Postime
  1,946
  dhe un sot ne mengjes e kam lexu gazeten me vemendje dhe me erdhi me te vertet shum keq qe nje vajze ne moshe te mitur sakrifikon jeten e saj sepse prinderitn se lejojne qe te merte mesime nga demshitaret e jehovait
  po lexove dhe ate qe ka then dhe nje psikolog
  dhe i jap te drejte shum qe ata qe bejne pjese ne ate sekt duhet qe femijve tu japim mesim se si te falin dhe jo te japin mesim ne hakmarjen e zotit
  me vjen keq dhe mar pjese ne hidherimin e familjes se asaj vajzes
  zoti qoft me ate ne perjetesi
  Takohemi n Ditn e Gjykimit

 10. #10
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166
  Me thene te drejten nuk i kam simpatuar ndonjehere keta Deshmitaret e Jehovait (gjithe mesazhi i tyre jane : canta, fletushka dhe kollarja) por te vrasi veten nje femije 11 vjec nga ndikimi i tyre .... me duket si nje film fantastikoshkencor! Eshte hera e pare te degjoj se vret veten nje femije ne kete moshe (mund te mos haje femija, mund te mos lozi mund te mos flasi per shume kohe, por te vrasi veten.... nuk e di por me duket si shaka gazetareske) !

 11. #11
  Une Ti Dhe Zoti Maska e EDUARDI
  Antarsuar
  06-09-2003
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  43
  Postime
  1,946
  kurse un di qe ky eshte rasti i dyte qe ndodh nje vet vrasje
  ne vitin 2004 nuk e maj mend muajin dhe nje vajze 17 vjecare vrau veten dhe u la shenim prinderve qe sot eshte nji dite e bekur dhe kush flijon veten ne kete dite do jet ne parajse prane zotit dhe ajo vajze u sakrifikua
  Takohemi n Ditn e Gjykimit

 12. #12
  Sociologu: Fmijt orientohen leht n nj drejtim t caktuar fetar
  FIER - Sociologu Edmond Dragoti ka shpjeguar pr gazetn se n moshn 11-vjeare, sa ishte edhe e mitura nga Fieri q u vetvar dje n banesn e saj, njeriu sht duke formuar karakterin dhe personalitetin e tij. Fmijt n kt mosh mund t orientohen shum leht sipas nj drejtimi t caktuar fetar, besojn dhe e prqafojn shpejt at. Pr nga natyra, jan idealist dhe i jepen me pasion ideve t tyre. T cilat, po aq shpejt, edhe mund ti braktisin,-tha sociologu Dragoti. Pr rastin konkret, Dragoti mendon se bhet fjal pr nj fmij shum t ndjeshm, t ciln, orientimi fetar, e ka br edhe m t ndjeshme. Ajo mund t ket patur nj problem ose konflikt t caktuar n familje dhe msimet fetare ia kan gjeneruar emocionet, duke e br edhe m t prekshme,- shpejgon m tej sociologu. Sipas tij, zakonisht situata t tilla, kur fmija ndjek nj bindje t caktuar dhe prplaset me prindrit, nuk e ojn t miturin n vetvrasje. Mendoj se problemet kan qen m t thella, n karakterin e saj dhe besimi fetar i ka stimuluar emocionet,- prfundon sociologu Dragoti prononcimin e tij pr gazetn Shekulli.  Veprimtaria e sekteve fetare, do t kontrollohet me nj ligj

  TIRAN- Shqipria ende nuk mund t kontrolloj dot veprimtarin e religjioneve apo sekteve fetare, nuk mund t kontrolloj se far u predikojn dhe u msojn ata njerzve. Kt e ka pohuar dje pr gazetn Shekulli kryetari i Komitetit Shtetror t Kulteve, Ilir Kulla. I pyetur n veanti pr sektin fetar Dshmitart e Jehovait, ai tha se ishte e pamundur t dihej numri dhe shtrirja e tyre e sakt. Dshmitart e Jehovait nuk kan struktuara fikse pr nga organizimi, si kan kishn apo xhamin besimtart e tjer n Shqipri. Ata prdorin nj form tjetr, at t pelegrinazhit der m der,- tha ai. Nuk mund t jap shifra sepse, pr shkak t ktij organizimi, dhe pr shkak t mospasjes s nj ligji pr religjionet, ne nuk mund ti numrojm ata. Dhe as ti kontrollojm dot,-vijoi Kulla. Sipas kryetarit t Komitetit t Kulteve, ligji pr religjionet do t hartohet brenda ksaj pranvere dhe me miratimin e tij, shteti do t ket t gjitha levat dhe mjetet e duhura pr t kontrolluar veprimtarin e sekteve t ndryshme fetare.


  13/02/2005
  Ndryshuar pr her t fundit nga GiSHteZa : 13-02-2005 m 15:36
  me thuaj me ke rri te te them kush je

 13. #13
  Historia e 24- vjeares Silvana H. q prej nnt vjetsh bnte pjes n misionin Dshmtart e Jehovait
  Silvana, vajza q vdiq se nuk shkeli besimin


  Shekulli

  (Vajza, vdiq rreth tre jav pas ktij shkrimi)

  TIRAN U dergj n spital prej mse nj vit, pr shkak t nj smundjeje t rnd n veshka. Luftoi me vdekjen por kurrsesi nuk pranoi transfuzionin e gjakut. Sa her q dilte nga koma u lutej mjekve me fjalt ju lutem mos m futni gjak, pasi nj nga parimet e misionit Dshmitart e Jehovait, ku vajza 24vjeare bnte pjes prej 9 vjetsh dhe q e kishte ngulitur n mendje, ishte ndalimi i transfuzionit t organeve dhe gjakut. Silvana H., lindur n Burrel, prej gati tre vitesh nuk jeton m. Disa vite t jets ajo i kaloi n Elbasan dhe m pas familja e saj u shtrngua pr tu zhvendosur n Tiran. Kjo pr shkak t smundjes s vajzs. Prej m shum se nj viti, ajo lngoi n dhomn 18 t katit t gjasht n spitalin nr.1 t Qendrs Universitare Nn Tereza, ndrsa n asnj mnyr nuk i lejoi bluzat e bardha q t fusnin gjak n venat e saj.
  Si nisi besimi q i breu jetn
  Ishte fillimi i viteve 90 kur n qytetin e Burrelit, aty ku dhe banonte Silvana, erdhi nj fluks misionarsh, pjes e grupit fetar Dshmitart e Jehovait. Silva u bashkua me ta pr shkak t propagands q ata bn n kt qytet t vogl verior. Q ather nisi t prqafonte kt fe t re. Gjat kalimit t viteve, besimi n kt fe iu rrnjos thell. Merrte pjes n t gjitha veprimtarit fetare q organizonin Dshmitart. Por pak koh m von, nj smundje e rnd filloi ta shqetsoj. Veshkat, njra pas tjetrs, i doln jasht funksionit. Gjendja sipas mjekve, u prkeqsua dhe vajza duhej ti nnshtrohej patjetr kurimit pr t shptuar nga vdekja. Mjekt than ather se prej nj viti vajza jetoi vetm me serum. Silvana do tre dit i nnshtrohej dializs, por sipas mjekve sistemi i saj imunitar ishte shkatrruar. Her pas her ajo kishte nevoj urgjente pr t marr gjak, por nuk pranonte. Prindrit ishin tepr t traumatizuar me at q po ndodhte me vajzn e tyre. Hyseni, babai i Silvans, shpesh ishte grindur me misionart q vinin pr ta vizituar at n spital. Pa dijenin e Silvans q po vdes prdit nga pak, ai u prpoq q t siguronte dokumentacionin pr t mjekuar vajzn diku jasht shtetit. U mundua shum dhe ia arriti qllimit, por m kot pasi vajza e tij q nuk kishte pranuar pr asnj moment marrjen e gjakut ndrroi jet atje n dhomn nr.18 t Spitalit nr. 1 n Tiran.

  Botuar n gazetn Shekulli n prill t vitit 2002  Precedentt
  Vetm nj vit m par, n nj fshat t qytetit t Lushnjes u vetflijua nj gjimnaziste. Edhe n kt rast, sipas hetimeve t policis, viktima kishte prqafuar me vullnet t lir misionin Dshmitart e Jehovait. Sipas hetimeve t policis, vajza lexonte mjaft literatur t ktij besimi. Adoleshentja i dha fund jets me iften e t atit. Ajo sipas hetimeve, nuk ishte antare e ktij misioni, por thjesht nj simpatizante.


  Nj 24- vjeare, me orgjin nga Burreli, gati 3 vjet m par ndrroi jet n spitalin nr. 1 t Tirans pr shkak t nj smundjeje n veshka. Vajza rezultoi se ishte misionare e sektit Dshmitart e Jehovait, dhe sipas mjekve n asnj rast ajo nuk pranoi t merrte gjak, pasi misioni ku ajo bnte pjes nuk e pranonte nj gj t till. Vajza kur dilte nga gjendja e koms u lutej mjekve q t mos fusnin gjak n venat e saj.


  N mngjesin e djeshm nj 11- vjeare nga Fieri vetvaret n tualetin e shtpis s saj. Sipas hetimeve t policis, e mitura ka debatuar me prindrit e saj, pasi kta t fundit i kan krkuar asaj q t heq dor nga feja q kishte prqafuar. Pas debatit me prindrit, nxnsja e klass s pest sht futur n tualetin e shtpis, ku dhe sht vetvarur me shallin q ajo kishte n qaf. Policia ka gjetur disa broshura t ktij misioni
  13/02/2005
  Ndryshuar pr her t fundit nga GiSHteZa : 13-02-2005 m 15:37
  me thuaj me ke rri te te them kush je

 14. #14
  Per mua keto Dshmitart e Jehovait, jane shume te besdishem , ekzistojne instucione fetre si Xhamija ,Kisha ,Teqje etj ku njerezit shkojne e luten ne Zot asnje nuk i detyron ,qe te besojne ne kete apo ate fe ,cdo gje eshte e lire pra dhe besimi eshte i lire .
  me thuaj me ke rri te te them kush je

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  46
  Postime
  738
  Jashte shqiperise te gjithe misionaret e juaj, kineze apo budiste, arabe apo jehovaiste, greke apo evangjeliste qe ja helmuan mendjen popullit shqiptar.

 16. #16
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154
  Mor' po jashte si nxjerrin dot tani se kane hedhur rrenje, po te pakten ti
  kontrollojne, po kush do ti kontrolloje thuaj!! :-(

 17. #17
  di njeri gje se nga ka dale kjo lloj feje e pa kuptimte
  me thuaj me ke rri te te them kush je

 18. #18
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  Bahh, te shkosh ti varesh te gjithe nj nga nji ato deshmimtaret e leshit.
  Vallaj te forte do jene ato familjaret po s'shkun ti bojne deshmimtaret e vdekjes ato 5 debila qe na kane pas ardh ore e minute ke dera shpise (per perfitime ekonomike).

  Shkojne i thone fjalen e fundit ne fillim nje te miture, e cfare do presesh?
  Me sa di une jane bera disa raste te tilla. Dikush duhet ti denoje per keto ide qe perhapin.

  Ngushullime familjes, edhe pse nuk besoj te kete ngushellim per ta.
  HOLLAND...

 19. #19
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  Citim Postuar m par nga GiSHteZa
  di njeri gje se nga ka dale kjo lloj feje e pa kuptimte

  Cifutet, cifutet. Kjo eshte dora e cifuteve. Ata s'kane shpikur vetem nje fe. Kane shpikur aq shume dhe do vazhdojne te shpikin, sa qe nje dite do kete nga nje fe per sejcilin.
  HOLLAND...

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Me vjen shume keq per vajzen e pafajshme , dhe per prindet e saj te cilet humben bijen e tyre per te tilla sekte , ku jo vetem ne Shqiperi , por jane perhapur ne gjithe boten , dhe po fusin njerzit ne nje qorrsokak . Cdo fe nuk detyron njeri me zor te besoje , ndersa kjo eshte i vetmi sekt ne bote qe i detyron njerezit te besojn ne fene e tyre . Solla ketu nje material te perkthyer ku flet mbi keto sekte ..


  DESHMITARET E JEHOVAIT KUSH JANE ATA?

  Nje kult qe kontrollon mendjet e atyre qe besojne ne te? Nje ndermarrje shtypi, qe ka vleren e shume trilione dollaresh?

  Zoti me tha: Profetet profetizojne genjeshtra ne emrin Tim; Une nuk i kam derguar, nuk u kam dhene asnje urdher dhe nuk kam folur me ta. Ata ju profetizojne nje pamje te rreme, nje parashikim te kote dhe mashtrimin e zemres se tyre. Jeremia 14:14

  Dallimet midis Deshmitareve te Jehovait dhe Kishes Kristiane jane te medha. Ato kane lidhje me ceshtjet e Trinitetit, Ringjalljes, dhe Jezusit si Perendi. Deshmitaret e Jehovait besojne se Jezusi eshte Biri i Perendise, por jo Perendia vete. Gjithashtu ata besojne se Ai nuk ka egzistuar gjithmone, qe nga fillimi, por ka qene nje qenie e krijuar me emrin e Krye Engjellit Mikael. Deshmitaret e Jehovait thone se Jezusi nuk u ngrit fizikisht prej se vdekuri, por u ngrit si qenie shpirterore. Ata nuk lejojne qe Jezusi te adhurohet dhe nuk besojne se ka ferr.

  Pastaj Perendia tha: Ta bejme njeriun sipas shembelltyres sone Zanafilla 1:26

  Sepse Perendia e deshi aq boten, sa dha Birin e Tij te vetemlindurin, qe, kushdo qe beson ne Te, te mos humbase, por te kete jete te perjetshme.
  Gjoni 3:16

  Bashkesia lokale e Deshmitareve te Jehovait, ajo qe vihet re me shpesh ne nje lagje te zakonshme, quhet Korridori ose Dhoma e Mbreterise. Trupi ose Komiteti kryesor qe drejton Deshmitaret e Jehovait, e ka qendren ne Bruklin, ne Nju-Jork dhe quhet Kulla e Rojes. Ai perbehet nga nje president dhe nje grup burrash, qe njihen me emrin Trupi Drejtues. Ky grup mbikqyr cdo aspekt te organizates, duke perfshire edhe materialet qe shkruhen ne revistat periodike dhe ne librat e studimit. Kulla e Rojes deklaron se ajo eshte nje organizate qe drejtohet nga Zoti. Qe prej vitit 1931, emri i Deshmitareve te Jehovait ka qene njohur zyrtarisht si Bibla e Kulles se Rojes dhe Shoqeria e Trakteve. Disa i referohen organizates thjesht me emrin Shoqeria. Emri ligjor i saj eshte: Bibla e Kulles se Rojes dhe Shoqeria e Trakteve te Pensilvanise.

  Deshmitaret e zakonshem te Jehovait (ata qe nuk jane anetare te grupit drejtues) nuk jane ne dijeni te faktit qe, grupet e ndryshme drejtuese te Kulles se Rojesi kane ndryshuar vazhdimisht doktrinat e tyre, per tjua pershtatur nevojave te organizates me kalimin e viteve. Ato kane arritur deri aty sa te shtremberojne pjese nga Bibla. Deshmitaret e Jehovait jane te njohur per profeci te rreme, duke perfshire ketu edhe thenie te tilla si p.sh. Armagedoni dhe fundi i botes do te ndodhin ne vitin 1914, 1918, 1925 dhe 1975. Shumica e Deshmitareve te Jehovait nuk e kuptojne se autoriteti i tyre i vertete nuk eshte i bazuar tek Bibla, por bazohet tek pikepamjet e Trupit te tyre Drejtues me qender ne Bruklin, pikepamje keto qe ndryshojne gjithmone. Fjala e Perendise ne Bibel nuk ndryshon dhe nje profeci qe sdel e vertete, nuk eshte nga Zoti. Kjo histori e profecive te rreme nga Shoqeria duhej te ishte prove me se e mjaftueshme per ti bindur Deshmitaret e Jehovait te largoheshin me vrap, jo me hap, nga keto mesime te rreme. Deshmitaret e zakonshem te Jehovait nuk e dine qe po ushqehen me luge dhe po hane vetem ate ushqim qe ua lejon Trupi Drejtues. Deshmitareve te Jehovait qe regjistrohen per here te pare ne rradhet e organizates, nuk u lejohet te dine asgje lidhur me listen e plote te rregullave dhe kerkesave te organizates, derisa ata ta kene dedikuar jeten e tyre ne sherbim te plote te Shoqerise. Anetaret e rinj dhe shumica e Deshmitareve te Jehovait nuk u lejohet ti shikojne botimet sekrete, te cilat jane vetem per drejtuesit e Shoqerise. Keto botime njihen me emrin Vini re!, dhe japin udhezime lidhur me ofezat dhe se si duhet te ndeshkohen anetaret. Ne thelb, keto botime jane mjeti me te cilin drejtuesit ushtrojne fuqine e tyre brenda per brenda bashkesise se Deshmitareve te Jehovait.

  Nje njeri i zakonshem duhet te jete ne dijeni te faktit qe te takuarit me nje Deshmitar Jehovai ne pragun e deres, ka pasoja per te ardhmen. Deshmitari i Jehovait mban shenim cdo individ me te cilin ai flet dhe drejtuesit ne Bruklin shpesh i urdherojne anetaret e tyre ti telefonojne keta individe te vecante ose tu bejne atyre nje vizite tjeter. Ne vitin 1992, numri mesatar i Deshmitareve te Jehovait, te perfshire ne te tilla vizita dere-me-dere, ishte 4 milion e 71 mije e 954 veta. Vizitat mund te behen ne cdo dite te javes, sepse Deshmitaret e Jehovait nuk kane nje dite pushimi te caktuar; ata i konsiderojne te gjitha ditet e javes si te shenjta.

  Organizata e Deshmitareve te Jehovait u themelua nga Charles Taze Russell. Russell lindi me 1852, dhe ne 1879 ai themeloi Kullen e Rojes se Sionit, e cila me vone, ne vitin 1884 u perfshi ne grupin me emer Shoqeria e Kulles se Rojes dhe e Trakteve te Sionit. Russell filloi te predikoje ne vitin 1870, pas pjesemarrjes se tij ne nje takim fetar te drejtuar nga Jonas Wendell, mbi Ardhjen e dyte te Krishtit ne toke. Keshtu, ne bashkepunim me te atin e tij dhe nje grup njerezish te tjere, Russell formoi nje grup te vogel studimi biblik ne Alegeni, ne Pensilvani. Mesazhi i tij personal nisi me mohimin e doktrines kristiane te Ferrit, dhe me vone ai i shtoi predikimit te tij edhe doktrina te tjera te rrezikshme, fizike dhe shpirterore, te shpikura nga ai vete. Me ne fund, Russell e mohoi gati cdo doktrine kristiane, dhe i botoi mesimet e tij te cuditshme ne nje seri prej 6 librash me titull Studime mbi Fjalen e Perendise. Russell vdiq me 1916, duke udhetuar me tren per ne Teksas.

  Pasardhesi i tij, Joseph F. Rutherford filloi ta rinovonte doktrinen e Russellit. Ne vitin 1920, Rutherford nisi tu tregoje genjeshtra turmave te medha te njerezve, se si miliona njerez qe jetonin ne toke ne ate kohe, nuk do te vdisnin kurre. Mes viteve 1921 dhe 1941, Rutherford shkroi 20 libra dhe pamflete te shumta, por botimi i tij i pare njihet me emrin Harpa e Perendise.
  Disa mesime jashtezakonisht te rreme te Deshmitareve te Jehovait:

  Shoqeria e Kulles se Rojes dhe e Trakteve me qender ne Bruklin, Nju-Jork, i meson pasuesit e saj se Ati eshte Zoti i pushtetshem, emri i te cilit eshte Jehova. Gjithashtu, sipas tyre, Jezusi nuk ka egzistuar gjithmone, por ka qene nje krijese/qenie e krijuar, me emrin e Krye Engjellit Mikael. Shpetimi vjen permes veprave te mira qe ben njeriu, si p.sh. permes sasise se librave qe shesin anetaret cdo muaj (qe njihen ndryshe me emrin kuota mujore).

  Deshmitaret e Jehovait mesojne ne menyre te rreme qe Shpetimi vjen permes kryerjes se veprave te mira. Mesimi i vertete i Bibles, sic e dine te krishteret, eshte qe Shpetimi vjen VETEM nepermjet Hirit ose Meshires se Jezus Krishtit, jo nepermjet veprave. Ah, sikur Deshmitaret e Jehovait ta besonin kete te vertete ne zemrat e tyre! Atehere ata do te cliroheshin nga tutela e kesaj organizate te rreme, nga Kulla e Rojes, e krijuar nga duart e njerezve. Sistemi i shitjes apo shperndarjes se librave te Kulles se Rojes dere me dere dhe i realizimit te normes mujore eshte plan i Djallit. Nje njeri, kushdo qe te jete ai, mjafton vetem qe te besoje ne zemren e tij se Jezus Krishti eshte Biri i vetemlindur i Perendise, dhe se Ai seshte i krijuar nga njerezit, por eshte nje me Atin; Ai vdiq per mekatet tona dhe u ringjall prej se vdekuri. Jezusi eshte Fjala e Perendise, personi i dyte i Trinitetit. Per tu shpetuar, kushdo mund te shkoje tek Jezusi ne menyre te sinqerte dhe Ti kerkoje Atij ti laje mekatet ne gjakun e Tij. Djalli atehere ska me fuqi ti vere mekatet para syve te tu dhe te ti kujtoje ato, sepse tani ti je i paster, i rilindur dhe i shpetuar. Sinqeriteti eshte celesi dhe principi themelor ne kete ceshtje. Mos i hyj kesaj gjeje, nese je i vaket ne zemer. Lutju Zotit Jezus ta sheroje zemren tende, nese nuk je i sigurte, por je i vaket. Deshmitaret e Jehovait nuk jane kurre te sigurte nese jane te shpetuar apo jo. Kjo dote thote se ata jane te burgosurit e Djallit. Te Krishteret e rilindur jane te sigurte se jane te shpetuar. Gjoni 3:16 thote: Sepse Perendia e deshi aq boten, sa dha Birin e Tij te vetemlindurin, qe, kushdo qe beson ne Te, te mos humbase, por te kete jete te perjetshme, kurse Efesianeve 2:8-9 thote: Ju ne fakt, jeni te shpetuar me ane te hirit, nepermjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, por eshte dhurate e Perendise, jo nga vepra, qe te mos mburret askush.

  Nje mesim tjeter jashtezakonisht i rreme i Deshmitareve te Jehovait:
  Sipas Deshmitareve te Jehovait, Jezusi nuk u ngrit fizikisht prej se vdekuri. Ne librin Mbreteria eshte prane, ata thone se ne momentin e vdekjes, Jezusi la menjane organizmin njerezor, ne te cilin ai predikoi si nje krijese e re per 3 vjet e gjysem; kur u ringjall, ai nuk ishte me njeri. Ata thone se Jezusi u ringjall prej se vdekuri, por vetem shpirterisht, jo fizikisht. Ata gjithashtu, i mesojne pasuesit e tyre se, pas kryqezimit ne kryq, Krishti vdiq dhe u ringjall si nje krijese shpirterore, e padukshme dhe e paprekshme. Sipas tyre, Shpirti ose Fryma e Shenjte nuk eshte nje person i vecante, por nje force, nje metode, me te cilen Zoti komunikon me boten.

  Ky grup thote gjithashtu se Mbreteria Qiellore hyri ne fuqi ne vitin 1914, me ardhjen e padukshme ne fron te Krishtit si Mbret. Deshmitaret e Jehovait predikojne se ne Mbreteri banon aktualisht nje Klase e Vajosur, e Zgjedhur, qe perbehet prej rreth 135 mije e 400 njerezish. Sipas Deshmitareve te Jehovait, te gjithe keta njerez u zgjodhen ne fillim, ne vitin 33 pas eres sone, pas vajtjes se Jezusit ne qiell (d.m.th. ne diten e Pentikostit ose te Zbritjes se Frymes se Shenjte), si edhe ne shekujt e mevonshem. Ata thone gjithashtu se zgjedhja perfundimtare e njerezve u realizua ne vitin 1935, dhe numri perfundimtar arriti ne 144 mije veta. Prej ketyre, 8600 veta jane akoma te gjalle ne bote. Ata do te jetojne ne perjetesi me Zotin dhe Krishtin si krijesa shpirterore. Numri i fundit (d.m.th. 8600) here pas here rritet ne vlere, kur disa anetare te zgjedhur nuk qendrojne besnike dhe zevendesohen me te tjere. Deshmitaret e Jehovait thone se Ardhja e Dyte e Krishtit nuk ishte nje ardhje fizike ne toke, por ishte nje ngjarje e padukshme e ndodhur ne vitin 1914, kur Djalli dhe Krishti luftuan kunder njeri-tjetrit ne nje beteje qiellore. Pas kesaj, Krishti nisi te qeverise Mbreterine Qiellore si Mbret i Mbreterve dhe Djalli u perjashtua nga Mbreteria dhe u hodh ne Toke. Ata thone se Lufta e Pare Boterore ishte nje shenje dalluese e shkaterrimit tokesor te Djallit dhe fillimi i mallkimeve, qe do te shoqeronin ditet e fundit te ketij sistemi gjerash.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Kur'ani per femrat besimtare
  Nga Sefedini_PZ n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 31-03-2009, 13:27
 2. Vetevaret 15 vjecarja
  Nga Henri n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 03-09-2005, 06:02
 3. Vetvritet n sy t prindrve 22-vjeari i papun nga Linza
  Nga EDUARDI n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 24-04-2005, 10:38
 4. Tropoj, vetvritet shefi i policis bashkiake
  Nga Genti^Itali n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-06-2004, 01:27
 5. Pershkrimi i parajses ne Kuran
  Nga deshmuesi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •