Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898

  Lufta Italo-Greke dhe shqiptart

  Ja "mkatet" e Shqipris pr luftn italo-greke

  I ekzaltuar nga sukseset e Hitlerit n rajonet e Evrops Lindore, Benito Musolini, i nxitur nga dhndri i tij Konti iano, prgatiti dhe sulmoi Greqin nga toka shqiptare

  Ka kaluar m shum se nj gjysm shekulli, q nga koha kur shteti grek vendosi dhe mban ende n fuqi ligjin e lufts me Shqiprin. Kjo gj u b me preteksin, se nga tokat shqiptare ishte lejuar ushtria italiane q t sulmonte Greqin. Por si qndron e vrteta rreth ksaj ngjarje dhe a ishte prgjegjs shteti shqiptar pr sulmin italian karshi fqinjs s saj jugore?
  Lidhur me kt pjes t historis s Shqipris, prve studjuesve dhe historianve tan, jan ndalur dhe kan botuar disa libra edhe studjuesit e historiant e huaj, ku si m t besueshmet vlersohen ato t Kontit iano, ish Ministri i Jashtm i Italis s asaj kohe, ("The Ciano Diaries", "Ciano` s Hidden Diares", "Ciano` s Diplomatic Papers") q ishte nj nga aktort kryesor t atyre ngjarjeve, pas Benito Musolinit. Kto libra t tij, si dhe t disa autorve t tjer, jan shfrytzuar nga Bernd J. Fischer ( nj nga studjuesit m serioz t historis s Shqipris) n librin e tij voluminoz "Shqipria gjat lufts 1939-1945", i cili sht botuar para pak muajve n Tiran. Duke ju referuar Fischerit, si edhe disa historianve t huaj si David B. Funderburk, ("Anglo-Albanian relations, 1920-1939) Mack Smith, ("Musolini` s Roman Empire") George M. Self ("Foreing relations of Albania") etj, do t shohim dhe do t nxjerrim konkluzione se shteti shqiptar asokohe kur u sulmua Greqia prej Italis fashiste t Musolinit, nuk kishte asnj lloj mundsie q ta parandalonte at sulm, pasi ai ishte i okupuar pr vete nn thundrn fashiste. Prve ktij fakti t pamohushm, asokohe edhe dy batalionet shqiptare q u drguan t luftonin n frontin grek, pothuaj dezertuan t gjith, duke mos dashur t luftonin kundra fqinjve t tyre.


  Si u prgatit terreni n Shqipri

  Aty nga fillimi i vitit 1940, Ministri i Jashtm i Italis Konti iano, duke par se Hitleri po mbulohej me lavdi pas sulmeve dhe fitoreve t njpasnjshme q uan n pushtimin e disa shteteve t Europs Lindore, mendoi q t shfrytzonte Shqiprin, duke e prdorur at si piknisje n sulmet q Italia do t bnte n vendet e tjera t Ballkanit. Si nj njohs i mir i historis s popullit shqiptar dhe duke ditur se n Konferencn e Ambasadorve n vitin 1913-t n Londr, Shqipris i ishin ln jasht kufijve politik, nj pjesa e madhe e territoreve t saja, Konti iano, mendonte q t shfrytzonte faktorin shqiptar duke ndjekur vijn irredentiste n planet e tija pr pushtimin e Ballkanit. Pr t realizur kt plan, q n muajt e par t sulmit mbi Shqiprin, Konti iano filloi t propagandonte Shqiprin e madhe, duke deklaruar para zyrtarve shqipatr se Italia dshironte zmadhimin e kufijve t Shqipris dhe pr at gj, ata italiant do t ndihmonin shqiptart n realizimin e aspiratave t tyre Kombtare.
  Sipas kujtimeve t Kontit iano t botuara n "Foreing Affaris and Policy Determination", pas deklaratave t tija, kt gj nisnnta bnin dhe shum zyrtar t tjer italian, t cilt filluan ti hidhnin benzin zjarrit t irredentizmit. Kshtu aty nga mesi i qershorit i vitit 1939, n nj fjalim t mbajturt n qytetin e Kors, ministri italian i arsimit, Giuseppe Bottai e krahasoi Shqiprin me Piemonitin dhe u shpreh rreth zgjerimit t saj, n nj koh sa m t shkurtr brenda dy ose tre vjetve. Lidhur me kt deklarat, konsulli jugosllav q ishte n Kor, u ankua dhe gazetat shqiptare q prcolln fajalimin e ministrit italian t arsimit, nuk e shkruan at pasazh. Po kshtu, aty nga fundi i muajit qershor, prfaqsuesi i plotfuqishm grek n Tiran, i raportoi ministrit t tij t Jashtm, se marrshjalli Badoglio, i cili ndodhej pr nj vizit n Shqipri, u kishte premtuar njerzve q e kishin pritur dhe brohoritur, begati m t madhe si dhe zgjerimin e kufijve t Shqipris. T njjtat fjal q kishte thn marshali Badoglio prpara turmave, i kishte prsritur n ceremonin e pritjes s tij dhe Jakomoni, ambasadori italian n Shqipri


  iano pr Shqiprin e Madhe

  Konti iano pr t realizuar planet dhe synimet e tija strategjike pr pushtimin e Ballkanit, mendonte q t angazhonte drejt prsdrejti shqiptart n at shtje. Gjat vizits s tij n Shqipri, n mesin e muajit gusht 1939, sipas porosive q kishte dhn m par, ai mbeti i knaqur nga shkalla e mobilizimit q kishin shqiptart. N fjaln e tij t mirseardhjes, Prefekti i Tirans, shprehu dshirn e tij pr bashkimin e t gjith shqiptarve dhe krijimin e nj Shqiprie t madhe, gj e cila do t vinte nga ndihma e perandoris s madhe fashiste. Mbas fjals s prefektit, Konti iano, u premtoi t pranishmve se Italia do t bnte mos q Shqipria t realizonte aspiratat e saja m t thella dhe e prfundoi fjalimin e tij duke thn "Viva la grande Albania". Po kshtu si rezultat i porosive t tija, autoritetet e partis fashiste ishin prkujdesur q t bnin parrulla t shumta me hartn e Shqipris s madhe, t cilat valviteshin nga italiant me uniforma t zeza, (uniforma e partis fashiste) n mitingjet q bheshin pr nder t tij, s bashku me flamurin Kombtar t Shqipris. N mes t ktyre parullave, binin n sy ato ku thuhej "Due, t mendojm pr shqiptart q jetojn kudo n bot" dhe "Due, mendo pr vllezrit tan".
  Sipas ministrit fuqiplot t gjermanis n Shqipri, (i cili i raportonte asokohe Ministrit t Jashtm gjerman Ribentrop)q i ndiqte nga afgr ato mitingje, manifestuesit shqiptar kishin koh q ishin organizuar pr ato mitingje, dujke valvitur flamuj e parulla ku shkruhej "Ne jemi shqiptar nga Kosova" dhe "Rroft Kosova". N t gjitha ato manifestime irredentiste, pr t mos rn shum n sy, gazeta" Fashizmi" nuk mori pjes fare, por n muajin gusht t vitit 1939, ajo botoi nj artikull mjaft t ashpr ku ju bhej thirrje shqiptarve q t mos harronin se nj pjes e madhe e territoreve t tyre, ishin n zotrim t Jugosllavis dhe Greqis. Lidhur me kt shkrim, si ministri i plotfuqishm grek dhe ai jugosllav n Shqipri, u ankuan pran drejtorit t prgjithshm italian t propagands dhe turizmit. Ai e shkarkoi nga vetja prgjegjsin dhe ju tha atyre se ajo gj ishte br nga nj student i cili do t merrej n mbikqyrje dhe do t kishte konsekuenca pr shkrimin e br n at gazet. Planet e Italianve pr pushtimin e Ballkanit dhe prgatitja e shqiptarve pr ato synime, u intesifikuan m shum aty nga viti 1940-t, kur Benito Musolini, nisi t mendonte rreth ndrrmarjes s veprimeve t mtejshm ushtarake n ballkan.


  Si u prgatit sulmi mbi Greqin

  Gjat fushats q i parapriu sulmit italian mbi Greqin, shumica e deklarimeve e zyrtarve shqiptar dhe italian, u shoqruan me manifestime gjoja spontane, ku folsit e ndryshm i referoheshin bashkimit t pashmangshm midis shqiptarve t prtej kufijve me vendin am. Ndr kt fjalime, vlen t prmenden ato t kryeministrit shqiptar Mustafa Kruja, t cilt u dhan me artopolante dhe u shtypn e u botuan duke u shprndar kudo. N ato fjalime ku ai i referohej territoreve t paliruara dhe i konsideronte kufijt e vrtet t Shqipris si:" kufinj krejt t qart pa pik mdyshje, por q nuk i korrespondojn shtrirjes efektive e t t drejtave t shqiptarve, as prparsis s prons, ngjashmrive etnike t popullsis ose fisnikris s prbashkt t origjins". Vizitat e shpeshta q Konti iano bri asokohe n Shqipri, u shoqruan gjithmon me manifestime irredentiste, n nj nga kto vizita q u b n muajin gusht, e cila nga autoritetet fashiste u rekalamua m s miri, me foto q e paraqisnin ianon duke ju dhn shqiptarve para n dor, e duke asistuar n paradat e mdha ushtarake ku valviteshin flamujt dhe parrullat e mdha t detyruara q prshndesinin Kosovn e amrin.
  Duke par gjith ato pritje madhshtore dhe entuziazmin e madh q tregohej nga shqiptart, n nj bashkim t mundshm me Kosovn e amrin, Konti iano n ditarin e tij mes t tjerash shkruante: "Pritje e ngroht. Shqiptart tashm kan hyr mir n rrugn e ndrhyrjes s armatosur. Ata e duan Kosovn e amrin". ("The iano Diaries"). N nj fjalim q mbajti n qershor t atij viti Musolini, ku ju shpallte Aletatve luftn, ai njkohsisht donte t` ju jepte siguri si Jugosllavis dhe Italis, se ato nuk do t pushtoheshin prej tyre. Por q shqiptart t mos i keqkuptonin ato deklarata, Piero Parini, zvndsi i par i Jakomonit, e siguroi Shefqet Vrlacin, n pranin e prfaqsuesit gjerman n Shqipri, Panaitz, se shqiptart duhet t besonin tonin dhe jo prmbajtjen e fjalimit t Musolinit.


  Mbledhja e informacionit pr sulmin

  Akoma pa marr miratimin e Musolinit, aty nga maji i vitit 1940, gjat nj vizite n Tiran, Konti iano filloi t mblidhte informacionin e mundshm pr t hedhur bazat e nevojshme q do ti duheshin pr planin e pushtimit t greqis. Gjat asaj vizite, iano prfitoi nga rasti dhe pyeti kryekomandantin e forcave italiane n Shqipri, gjeneralin Carlo Gelseo, se sa trupa do ti duheshin pt t pushtuar Greqin. Gjenerali Gelseo nuk shfaqi ndonj entuziazm t madh lidhur me projektin t ciln e dgjonte pr her t par nga goja e ianos dhe i tha atij se duheshin dhjet ose njmbdhjet divizione. Vetm pr at prgjigjie, Gjenerali Geleso u shkarkua dhe u zvendsua duke u larguar menjher nga detyra dhe n vend t tij erdhi Sebastiano Viskonti Prascan. Gjenerali i ri, ritregoi entuziazm pa kufi pr projektin e ianos dhe nuk e vrau shum mndjen pr t mbledhur ushtrin e nevojshme pr t realizuar at gj. Besimi i ianos u shtua dhe m shum kur Jakomoni i raportoi se milicia fashiste shqiptare kishte nj dshir t paduruar pr zgjerimin e Shqipris dhe perandorins italiane. Ndrkoh pr t vn n vnd dhe pr t arritur synimet e tija, Konti iano dha urdhr q n t dy ant e kufirit me Greqin, t krijoheshin eta luftarake, t cilat do t krijonin trazira n amri.
  Madje ai shkoi dhe m larg n iden e tij, duke u munduar q t gjente mundsin e vrasjes s Mbretit t Greqis, nprmjet ndonj shqiptari. N at koh, iano nuk shkoi m shum me prgatitjen e planit pr vrasjen e Mbretit t Greqis, pasi Musolini ishte i prekupuar prej shpalljes s lufts Aleatve, si dhe dyzimeve t tija se k shtet do t sulmonte m prpara. Pr sa i prket Ballkanit, Duja mendonte ta fillonte sulmin ndaj Jugosllavis, por iano ishte i vendosur q t arrinte synimin e tij duke sulmuar Greqin. Ai u entuziazmua pa mas, ku i ra n dor nj mesazh grek q e kishin kapur italiant, ku njeriu i fort i Greqis gjenerali Metaksa, bnte fjal pr nj sjellje brutale dhe harbute t ianos.


  Ja pse shqiptart nuk i ndihmuan italiant

  Ata n Shqipri konsideroheshin si pushtues dhe ndjenja e irredentizmit n vend, nuk ishte aq shum e prhapur ashtu si ja paraqiste Konti iano, Benito Musolinit

  Pr tu siguruar se Duja nuk do ta harronte Greqin, iano sajoi nprmes Jakomonit nj numr incidentesh kufitare, t cilat dshmonin se si propagan da italiane ashtu dhe diplomacia e saj, ishin jashtzakonisht t ngathta dhe krejt t paafta, si dhe vrtetsin e fjalve t ashpra t gjeneralit Metaksa, n drejtim t ianos.


  Sajimi i incidenteve kufitare

  iano vendosi q t prqndronte krejt vmndjen n nj incident q ndodhi n muajin qershor, kur disa persona t panjohur (besohet se ishin t policis greke) vran dhe i pren kokn Daut Hoxhs, q ishte udhheqsi i shqiptarve t Greqis s Veriut. Askohe sipas agjensis s lajmeve "Stefan", lajm i cili u prsrit edhe nga zyra gjermane e shtypit, Daut Hoxha paraqitej si nj lufttar i cili luftonte pr lirin e popullit shqiptar dhe si patriot i madh u vra nga agjentt grek t cilt m pas i pren edhe kokn dhe e shtitn n t gjitha fshatrat e amris pr t friksuar popullsin vendase. Ndrsa ky lajm u komentua n kt mnyr, agjensia greke e lajmeve e hodhi posht at, duke thn se Daut Hoxha ishte nj kriminl i njohur, q autoritetet greke kishin njzet vjet q e krkonin pr vrasje e vjedhje. Gjithashtu propaganda greke bnte t ditur se shqiptart e pakt q jetonin n amri, jo vetm q nuk shkaktonin trazira, por se ishin shum t knaqur me qeverisjen atrore dhe zemrgjer t regjimit n grek. Pr t qetsuar italiant, autoritetet greke arrestuan dy shqiptar t cilt i akuzuan si vrassit e Daut Hoxhs dhe pritn nj krkes pr ekstradim nga ana e Italis. Pr ta nxitur Musolinin dhe pr t trhequr vmndjen e tij kundra Greqis, Konti iano m 10 gusht 1940-t, i paraqiti atij versionin italian t vrasjes s Daut Hoxhs. Pas ksaj, tepr i pezmatuar, Musolini bri thirrje pr nj veprim force ndaj Greqis, pasi q nga viti 1923 me incidentin e Kanalit t Korfuzit, ai kishte disa hesape t vjetra t pambyllura me Greqin, pr t cilat grekt i gnjente mendja se i kishte harruar.


  Propaganda antigreke

  T nesrmen m 11 gusht 1940-t, Duja krkoi hollsi t mtejshme rreth amris dhe dha urdhr q agjensia "Stefan", t niste transmetimet agjitative pr kt shtje. Brenda dits shtypi italo-shqiptar, botoi artikuj t pafund e me shkronja t mdha, q kritikonin shtypjen greke mbi popullin e amris. Kjo gj ishte m se e vrtet, sepse grekt i kishin keqtrajtuar shqiptart e Greqis s Veriut. Gjithashtu Musolini urdhroi Jakomonin dhe Viskontin Prascan t raportonin n Rom, ku do t diskutohej vendosmria e tij e re pr t ndrrmar nj sulm t befasishm kundra Greqis. M 12 gusht, Musolini i deklaroi ianos, Jakomonit dhe Prascas se sikur Korfuzi dhe amria t mos i dorzoheshin Italis pa luftime, "Italia do t kaprcente pragun". Sipas ianos, Jakomoni dhe Konti Prasca i than atij se ai veprim ishte shum i leht. Lufta u afrua dhe nj hap m shum, kur nj nndetse italiane fundosi kryqzorin grek "Helli" n ujrat greke n datn 15 gusht. Pas ktyre ngjarjeve, Berlini u alarmua dhe i krkoi Roms q t ruhej statukuoja n Ballkan. Musolini bri sikur e pranoi at gj, por nga ana tjetr i vazhdoi prgatitjet pr luft ndaj Greqis. Viskonti Prasca nxitoi dhe drgoi njsi ushtarake italiane n kufirin grek, ndrsa Jakomoni intesifikoi veprimet e tija pr prgatitjen e guerriljeve shqiptare pr prhapjen e terrorrit dhe krijimin e trazirave n prapavijat greke.
  Po n at koh, Jakomoni i drgonte mesazhe t njpasnjshme ianos, ku i vinte n dukje kushtet e mjerueshme dhe t rnda t cilave u nnshtroheshin shqiptart e amris. Krahas ksaj, ai u jepte udhzime shtypit dhe radios shqiptare q t vazhdonte t ngrinte figurn e Daut Hoxhs, q ishte vrar n Greqi. N kulmin e entuziazmin e tij rreth projektit t pushtimit, Jakomoni arriti deri aty sa t sugjeronte se operacioni n fjal duhet t fillonte me nj sulm sa pr sy e faqe t guerriljeve shqiptare, mbi nj postkomand kufitare italiane, gj e cila do t shrbente si pretekst pr fillimin e sulmit mbi Greqin. Edhe pse kundrshtimet e gjermanve e patn bindur prkohsisht Musolinin q t hiqte dor nga planet pr pushtimin e Greqis, aksioni gjerman n Rumani e nxiti at t hidhej menjher n veprim. Kur m 12 tetor trupat gjermane hyn n Rumani, Musolini u b si i trbuar dhe i deklaroi ianos:" Hitleri m v gjithmon prball faktit t kryer. Ksaj rradhe kam vendosur me t njjtn monedh. Ka pr ta marr vesh nprmjet gazetave se un kam pushtuar Greqin".
  Ndonse ende kishte njfar rezistence pr mosfillimin e sulmit ndaj Greqis, veanrisht prej Badoglios, Musolini e hodhi posht at me vendosmri, duke shpallur:" Un do t jap menjher dorheqjen si italian, n rast se dikush nxjerr kundrshtime ndaj sulmit ton kundr Greqis". Edhe iano ishte i bindur se ai operacion do t ishte i leht. Ndrkoh lajmet nga Shqipria ishin t gjitha pozitive, Jakomoni njoftonte se shqiptart e amris i prkrahnin italiant dhe po prgatiteshin pr ti ndihmuar ata. Gjithashtu ai njoftonte se rinia shqiptare, e cila kishte qen gjithmon e prmbajtur, po shfaqte shenja t hapura miratimi ndaj pushtimit t Greqis dhe se t gjith patriott dhe trupat shqiptare, po digjeshin nga dshira pr t liruar Epirin (Greqin e Veriut) njher e prgjithmon. Jakomoni shkonte deri aty sa thoshte se mezi po i prmbante shqiptart pr t kaluar kufirin. Musolini i bindur e duke i kujtuar pr t vrteta kto marrzira q i servirnin vartsit e tij, pati frik se mos pjesmarrja e gjr ushtarake e shqiptarve n luftime, mund tu krijonte atyre prshtypjen se fitorja e pashmangshme kundr grekve, ishte rezultat i arritur prej armve shqiptare. N fund t raportit t tij, Jakomoni njoftonte Musolinin se shqiptart ishin entuziast dhe grekt me moral t ult.


  Pushtimi italian i Greqis

  Sipas urdhrit t Musolinit, m 28 tetor 1940, tet divizione italiane t prbr prej 140.000 trupash, sulmuan tokn greke n nj front t gjat prej 200 km. N at operacion, italiant ndrmorn nj numr sulmesh ajrore mbi popullsin civile. Forcat italiane q morn pjes n at operacion, ishin t prgatitura me nxitim dhe t paisura keq, e t strvitura dhe drejtuara nga oficer jo kopetent. Megjithkt n veprimet luftarake ata arrritn q t deprtonin rreth 15 km. n territorin grek. Por n qendr t sulmit, prprimi i forcave q drejtoheshin nga Konti Prascas, u frenua shum shpejt, gj e cila e detyroi Kontin iano q t vinte me avion n Tiran pr tju dhn zemr gjeneralve italian. Frika e tij u fashit disi prkohsisht, si pasoj e optimizmit t vazhdueshm t Kontit Prascas, i cili i raportonte se pavarsisht prej vshtirsive, trupat e tij po qndronin mire, madje dhe batalionet e milicis me ushtar shqiptar, kishin nj moral t lart. Ndr t tjera raportohej se nj ushtar shqiptar i plagosur, me nj italishte al-al kishte thn:" Ne vdesim t gjith, q Duja t kaloj mbi trupat tan". N kt vazhd keqinformimi, kontribuoi dhe shtypi italian, q njoftonte se grekt po i uronin mirseardhjen ushtarve italian. N t vrtet, gjendja luftarake e trupave italiane u keqsua shum shejt. M 6 nntor, iano pranoi se inisiativa kishte kaluar n kampin e grekve. Grekt kishin kundrsulmuar n frontin e Maqedonis perendimore, duke ju shkaktuar nj disfat pjess m t mir t trupave italo-shqiptare, e konkretisht batalionit prej njmij vetsh "Tomorri".


  Grekt marrin Jugun e Shqipris

  M 14 shtator 1940-t, gjenerali Aleksandr Papagos, shef i shtatmadhoris s ushtris greke, nisi kundrofensivn me nj numr forcash disi m t mdha se ato italiane. Trupat e tija t paisura dhe t furnizuara m s miri, jo vetm q i detyruan italiant q t triqeshin nga territori grek, por shum shpejt ata vun nn kontroll, nj pjes t mir t territorit shqiptar. Kshtu Kora, qyteti i tret i Shqipris pr nga madhsia ra n duart e grekve m 22 nntor, gj e cila prbnte nj goditje t fort pr prestigjin italian. Pas ksaj disfatat e italianve ndoqn njera tjetrn. N dhjetor italiant morn dhe Gjirokastrn, Sarandn, Pogradecin si dhe disa territore t tjera q prbnin 25 % t gjith territorit shqiptar. Me qllim q t kthente moralin e humbur t ushtarve italian, n janarin e 1941-it, Musolini dha urdhr q t gjith ata q ishin nn 45 vje, t shkonin n front n Shqipri. Ky urdhr ishte pr t gjith pa prjashtim dhe elita fashiste e hutuar nga ky urdhr u drgua q t luftonte n malet me balt dhe me bor t Shqipris. Kshtu gati nj e treta e ushtris italiane e prbr prej 300.000 trupash, nisi nj kundrofenisv t prgjithshme.
  Megjith at eprsi, ajo ofensiv nuk solli ndonj rezultat t ndjeshm. Q nga ai moment, morali i trupave italiane u dmtua n mnyr t pandreqshme dhe Musolini i ktheu syt nga Gjermania. Humjet i italianve n at koh ishin mjaft t mdha, e shnonin mbi 14.000 t vrar, 50.000 t plagosur, 25.000 t humbur dhe mbi 12.000 vet t tjer t gjymtuar prej acarit t dimrit. Faji pr kt disfat u hodh tek t gjith, e Zenone Benini dhe Musolini n bisedat me Hitlerin, u a hodhn fajin shqiptarve. N t vrtet, pavarsisht prej shpresave t mdha dhe t pabaza q ushqente iano, Jakomoni dhe Viskonti Prasca, shqiptart shfaqn nj munges t theksuar entuziazmi, qoft pr italiant dhe qoft pr grekt.


  Dezertimi i shqiptarve

  Forcat e armatosura shqiptare n rradht e ushtris italiane, luajtn nj rol fare t vogl n mbshtetje t italianve. Musolini pretendonte se divizionet italiane q pushtuan Greqin fillimisht, kishin n prbrje t tyre nga dy batalione shqiptare. Kjo gj ishte tepr e ekzagjeruar dhe nuk ishte aspak e vrtet, sepse vetm dy batalionet shqiptare "Taraboshi" dhe "Tomorri" morn pjes n operacionet ushtarake q u zhvilluan kundr grekve n rajonin e Kors. T prballuar me realitetin e ashpr t nj fushate ushtarake malore, ndaj nj armiku t vendosur, njsit shqiptare ose dezertonin ose largoheshin nga fusha e betejs grupe grupe. Ata q mbetn, luftuan aq keq, saq komanda italiane u detyrua dhe dha urdhr q ata t trhiqeshin nga fronti dhe i mbylli n nj kamp prqndrimi diku n Shqiprin e Mesme. Asokohe thuhej se nqoftse italiant do t kishin prdorur trupat shqiptare n krahinn shqiptare t amris dhe jo n zonat ortodokse t Kors, milicia shqiptare do t kishte treguar ndoshta m shum vendosmri dhe entuziazm. Bashkpunimi i rastsishm i shqiptarve me italiant, ishte mjaft i kufizuar. Megjith shumat e mdha q Jakomoni shpenzoi pr qllimet "politike", rezultati prfundimtar ishte mjaft negativ. Agjentt shqiptar, duke u prpjekur q t` u jepnin italianve ato lajme q ata i kishin qejf, n mes t tjerash i bindn, se shqiptart q ishin n Greqi, do t ngriheshin, madje pati dhe nga ata informator q thonin se edhe vet grekt do t ngriheshin n prkrahje t italianve.
  Pasi grekt arritn q t pushtonin disa pjes t Shqipris, agjentt shqiptar q paguheshin e punonin pr llogari t italianve, duhej t punonin pr t marr informata prtej trupave italiane, n afrsi t trupave greke. Asokohe nga ana e agjentve shqiptar pati disa sabotime t cilat konsistonin n ndrprerjen e linjave telefonike dhe shrbimit telegrafik ushtarak. Por ato aksione t kufizuara t shqiptarve ishin pa ndonj pasoj t madhe, e nuk luajtn asnj lloj roli n fushn e lufts. Sipas italianve, t gjith agjentt dhe sabotatort shqiptar, thuhej se kishin vetm motivin e paras. Ajo gj ilustrohet nga ana e tyre, me faktin se ata nuk arritn kurr t lokalizonin vendndodhjen e shtatmadhoris greke, q italiant shpresonin ta bombardonin. Ndonse kjo gj sht hedhur posht nga historiografia socialiste shqiptare, n t vrtet shqiptart n at luft i ndihmuan fare pak grekt. Sipas disa dokumentave q ndodhen n arkivat e Berlinit, bhet e ditur se shqiptart m shum n at luft ndihmuan grekt se sa italiant dhe pakica greke n Jug t vendit e priti mjaft mir mbrritjen e trupave greke aty. Arsyeja q shqiptart nuk pranuan t ndimonin italiant, ishte e qart. Italiant n Shqipri konsideroheshin si pushtues dhe ndjenja e irredentizmit n vend, nuk ishte aq shum e prhapur sa kishte shpresuar Konti iano.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 21-02-2005 m 01:01

 2. #2
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Amerikant nderojn kujtimin e gjeneralit francez Lafaiet, q luftoi prkrah kolonve amerikan pr lirimin e tyre. Grekrit nderojn kujtimin e Bajronit, poetit t madh anglez, q mori pjes n kryengritjen greke pr lirimin e Greqis, ashtu si shum shqiptar q jan heronjt kryesor t pavarsis s Greqis.

  Greket nderojne Shqiptaret ?
  Nje citim te shkurter nga Atlasi i Ilustruar 2 volumesh i ministrise se kultures te athines per luften e 1821. Marko Botsaris shkruhet, ka tentuar qe te lidhi Shqiptaret e Greket bashke, por pa sukses pasi mercenaret Shqiptare luftonin per Turqine, gje qe e bene kryengritjen Greke edhe me te veshtire" (heroike me nje llaf).

  Interesante eshte se ne figurat e kryengritesve Grek, jane te gjithe me fustanella e me floke te prera, qe eshte nje zakon arvanitas, dhe po atje ku shkruhet shqiptar verehet e njejta uniforme, e njejta menyre te krehuri etj etj. Miranda Vickers, qe duket se po e sheh dhe ajo lojen e piset, sic e pa dhe Edith Durhami nje here e nje kohe, ka vene nje figure shume te famshme "greke" tek libri per Camet, eshte e njetja figure qe ndodhet dhe tek libri i Aristidh Koles mbi Arvanitasit.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-02-2005
  Postime
  1

  Post lufta italo greke

  nuk duhet te ngaterohet lufta italo greke me shqiperine, jam nga kora, greku ka qene dhe vazhdon te jete i poshter me politiken e tija kerkon qe vendi i jone te jete koloni e saj; Shqiptaret e jugut nuk munt ti harojne masakrat e andareve grek ne panarit ku theren nje dhe dogjen ne staven e drunjte 5oo Bura po keshtu ne ormove e gjetke. eksiston goje dhena qe kur greku te jep dhuraten shiko mos te ka mare gishttin

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  Qe te kuptojme me mire kete teme duhet te shikojme kohen kur u krijuan shtetet e rinj nge ballkan qe nga greqia, serbia e deri te shqiperia.

  E para dhe kryesore ASNJE POPULL NE BALLKAN NUK E DOMINON DOT TJETRIN se ne shume aspekte jane aty aty.
  Qe nga krijimi i shteteve FAKTORI E MBESHTETJA NDERKOMBETARE qe kryesore.
  Greqia ,mali i zi , serbia e bullgaria e fituan pavaresin me shume nga presioni e fitoret qe rrusia korri ndaj turqise.
  Duhet te kthehemi pak te LIDHJA E PRIZERENI ne ate kohe kur filloi grabitja e tokave shqiptare.

  Shteti grek i krijuar nuk e ndali presionin per te marre krahinat e Artes, Janines e Konices qe banoheshin me shumice shqiptare dhe bota i njihte si te tilla kujtojme kohen jo te larget te Madhit Ali Pasha qe krijoi nje shtet aty.

  E si pasoj me marreveshje i morri.
  Si ndryshoi EKULIBRI NDERKOMBETAR ndryshuan dhe territoret e ndrejtuara nga shqiptaret negativisht per ne.

  Ne Qofte Se me vone do kishim nje tjeter EKULIBER do kishim te tjera kufinj sote se KUFITE NUK U CAKTUAN NGA KRITERI I SHUMICES SE POPULLSISE POR NGA EKULIBRAT E INTERESAT E FUQIVE TE KOHES.

  Kjo solli dhe dy luftra boterore ne EUROPE.

  Si shembull ekstrem HUNGARIA HUMBI 3/4 e territorit e serbia zmadhoi ato 4 fish.

  Italia u perpoq qe ti binte shqiptaret me ri fitoren e territoreve te humbura .Shqiperia rimorri Kosoven e Maqedonine perendimore dhe provokacionet greke ne kufirin jugor,keqtrajtimi i minoritetit shqiptar ne greqi e gjenocidet e debimet plus greqia akoma nuk kishte njohur kufirin jugor te shqiperise gje qe e njohu shume vone me mendrje per te perfituar akoma megjithese kishte perfituar ajo si shtet gjithe ato toka shqiptare.
  Plus ne kufirin shqiptaro grek vazhdonin te vriteshin njerez e ushtarak shqiptar nga ushtria greke.
  Ju kujtojme se greqia si shtet kur u krijua 1\3 e popullsise fliste greqisht e jo vetem kjo po me vonte dyfishoi territoret me zona te banuara me shumica shqiptare dhe turke e sllave ne Maqedoni.
  Kjo shperblim i madh i shtoi orekset greke qe kaluan ne ekstreme.
  Italia i perdori keto argumente per ti mobilizuar shqiptaret ne anen e saj.

  Vazhdoj pak me poshte ne je shkrim te ri.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  Italia deshtoi qe ti binte shqiptaret qe te luftonin me te, kunder greqise.

  Kjo nuk ka diskutim eshte nje fakt i faktuar nga italianet e bile dhe nga grekerit.

  Ideja per te rimare CAMERINE dhe TOKAT SHQIPTARE vjedhura nga greqia nuk qe e keqe po pse valle Italia nuk i berri dote Shqiptaret per vete.

  Sot dikush do thote po qe se greket do kene nje raste te tille nuk do te na falin ne sic bene kur vodhen gjithe ato toka shqiptare, dhe nuk e ka keq.

  Nacionalistet shqiptare qe pas rroberise turke e anarkise ishin shume te kenaqur qe per here te pare krijuan nje SHTET SHQIPTAR dhe pushtimi i Italise dhe shkaterrimi i ketij shteti shqiptar, goditi ata shume rrende e qe e veshtire qe pas nje viti kur Italia filloi luftem me greqine ti bente per vete.
  U shkaterrua nje strukture e ngritur me aq mund nga atdhetaret e gjthe shqiptaret.
  Plus kjo qe nje lufte e njeanshem e nje shteti e jo nje konsesur nderkombetar qe reflektonte nje ekuliber forcash.

  Italia qe me propaganden fashiste reklamonte rikrijimin e Perandorise Romake qe ne te vertet e pa pergatitur per kete gje.
  Ushtria italian psh akoma luftonte me armet e 1892 e nuk kishte modernizim qe kishte gjermania.
  Tankset Italian qesharak.
  Plus lufta ne greqine e veriut qe nje strategji ushtarake skandaloze dhe kjo solli humbien.
  Kush e di gjeografine e greqise e di mire se veriu ka shume male e eshte i veshtire per cdo ushtri.
  Ushtria greke nuk kishte ate mekanizim qe kishte Italia po ne kushtet e luftes ne male te epirit te dyja palet qene njesoj.
  E pasi italia te pushtonte gjithe malet me dhi te veriut te greqise [nje pengese natyrale] qe qe puna me e veshtire[e prape skishte pushtuar asgje e nuk paralizonte dot shtetin grek] do dilte ne fushe, ne greqi ,strategji idiote.
  Ushtrite normalisht kapin qendrat kryesore dhe godasin vendet ne pikat me te dobeta qe paralizojne gjithe vendin.
  Italia gjene me te mire qe kishte ne ate kohe qe flota detare e cila qe me te vertete shume e forte ne mesdhe, e sikur ajo te kishte ngarkuar ushtrine e te dilte direkt poshte ne qytetet greke, greqia do mirrej per nje dite.
  Italia e morri Korfuzin me tre anije e gjithe ishujt pa problem.
  Plus greqia u ndihmua shume nga ushtrite aleate e pothuajse gjithe aviacioni grek ne lufte qene pilotat e avicioni anglez , anglia e shume vende kishin trupa ne greqi.
  Humbia e Italise ndaj nje vendi si greqia e me nje ushtri si ajo greke qe skandaloze.
  Si me Shqiperine kur Italia donte te dukej ne bote e konkuronte me gjermanine pushtoi shtetin e sapokrijuar shqiptar dhe e paraqiti si fitore te madhe te fashizmit italian.Qesharake.
  Ashtu vajti dhe ne lufte me greqine dhe ne kete kohe ne ndryshim me Shqiperine kur fuqite e huaja mbyllen syte e bile Jugoslavia fqinje kercenoi Mbretin Zog se po beri rezistenc ne veri ndaj Italise ajo do sulmonte nga veriu Shqiperine[greqia po keshtu] duke i mbyllur Zogut cdo ruge per rezistence.

  Sikur si me greqine, Shqiperia do kishte sic kishte greqia aviacionin anglez qe luftoi per ta ne ajer dhe ndihmen perendimore Italia nuk do kishte zbarkuar dote as ne Shqiperi.

  Italianet pavaresisht nuk mund ti krahasosh me fqinjet tane gjakatar grek e serb,prare ne periudha te ndryshme kane pasur nje fare prepotence ndaj Shtetit Shqiptar e tendence aneksimi, kurre keto koka te deshtuara fashiste duhet te kishin kuptuar qe nje shtet i madh e i forte shqiptar e i drejtuar nga shqiptaret do qe ne interes te italise, se ky shtet do ta kishte aleate natyrale Italine e do qe me kosto shume te ulet per Italine.
  Zogu para pushtimit Italian me zgjuarsine e tij fenomenale i shkruajti Duces se ca kuptimi e ce donin ata ta pushtonin Shqiperine kur ata ne nje fare menyre i kishin gjithe perfitimet ekonomike e dy vendet ishin te hapura plotesish ndaj njera tjetres e Italia me nje nderhyrje ushtarake shume te kushtushme vetem do ti riskonte keto sic e vertetoi dhe historia.
  Italia nuk kishte nevoje per shqiperine te sulmonte e pushtonte greqine ajo e pushtonte ate direkt po te donte , duke shfrytezuar dhe nderhyrjen aleate ne greqi.
  Bile kete e kane thene analist italian, pas luftes qe ne vend te shqiperise te sulmonin direkt greqine.
  Shqiperia do qe nje vend asnjanes qe ne nje fare menyre nuk i sillte asaj asnje kercenim.
  Po diktatura fashiste, e mendiet si te Duces me menyren e tyre sollen ate humbie poshteruse ne lufte.

  Greket te cilet perfituan dhe nga gabimet Itliane e ndihme aleate ne njerez, furnizime lufte,e me aviacionin anglez, sollen nje ndryshim ne terren kur Italia u thye dhe u terhoq.

  Greket nga ana e tyre kur u futen ne Shqiperi e quajten ate se po clironin vorio- epirin dhe n.q.s lufta do ndalej ne ato kufinj ata do ta kishin anekuar jugun e Shqiperise.
  KJO NUK DUHET HARRUAR NGA NE , dhe te vraret nga ushtria greke ne shqiperi dhe flamujt grek te vorio-epirit ne qytetet e jugut te Shqiperise gje qe e kthyen luften e rezistences greke ne nje lufte pushtuse per iderat greke te vorio-epirit.

  Ushtria greke NUK KISHTE PSE DHE NUK DUHEJ te kalonte kufijt e saj shteteror e shkelte TOKEN E SHTETIT SHQIPTAR.
  Ata e bene kete duke deklaruar hapur per pretendimet e tyre per jugun e Shqiperise, vorio-epirit sipas tyre.
  Pra qe ne lufte pushtuse qe nga ai moment duke shpalosur flamujt grek ne administratat e qyteteve e deklaruar aneksimin e vorio-epirit gje qe nuk e bene ushtrite aleate ne asnje vend te europes kur luftuan fashizmin gje qe e ben kete lufte qe nga ai moment nje LUFTE A AGRESION PUSHTUS.

  Kuptohet lufta po te vazhdonte Italiane do ta shtynin ushtrine greke pas, se ishin me te fuqishim ne te gjitha aspektet.
  Gjermane thyen keqaz ushtrine greke dhe aleatet e tyre me makinerine ushtarake gjermane qe ne ndryshim nga ajo Italiane qe qe primitive qe nje makine ushtarake qe nuk e ndalte dote kush.
  Ushtira greke qe nuk kishte buke te hante u kantandis ne ca rrjepacak qe u luteshin shqiptareve per pak buke qe te mos vdisnin.
  Italia administroi veriun e greqise dhe ne Igumenice krijo rajonin e Thesalise e me qender ne Igumenice administruar nga shqiptaret te cilet perbenin 90% te atij rrajoni.Plus Italia i kerkoi gjermanise qe veriu i greqise te kalonte nen administrimin e saj dhe te Shqiperise gje qe nuk u harit deri ne momentin qe Italia e madhe e Duces kapitulloi ne 1943 dy vjet me vone.

  Greqia perfitoi per momentin ne fund te luftes duke debuar gjith shqiptaret e veriut te greqise u morri tokat , ate qe ne e quajm GJENOCIDI NDAJ POPULLSISE CAME.
  Dhe sot popullata Came kerkon tokat e tyre dhe njohjen e GJENOCIDIT CAM nga gjithe bota.
  Lufta italo-greke nuk qe ajo qe e shkaktoi kete gjenocid po qeveria greke qe nga krijimi i saj, ne nje vend ku vetem 1/3 e popullsise fliste greqisht, e kishte si politike te tij mosnjohjen e minoriteteve ,asimilimin e tyre apo zbuarjen e grabitjen e pronave te tyre qe te ndryshonte ate qe ne krijimin e shtetit grek vetem nje pakice e deklaronin veten si grek dhe keta me shume nga feja jo nga prejardhja e tyre etnike.
  Veriu i greqise nga epiri nga ana e shqiperise pas aneksimit pas luftes se pare boterore nga shteti grek kishte shumice apsolute shqiptare e kishte nje minoritet vllah [arumum] dhe grek.
  Kurse ana tjeter veriore Maqedoni kishte mazhorance 90% me sllav dhe turq dhe kishte pak popullsi qe fliste greqisht.
  Per keto arsye shteti grek ka ndjekur ate politike ekstreme kundra minoriteteve[ e sot deklaron se nuk ka minoritete ne greqi]-- se qe nje shtet qe ata qe deklaroheshin grek ishin nje pakice.


  Historia me te gjitha anet e saj na meson shume.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Iliriani : 20-02-2005 m 20:14

Tema t Ngjashme

 1. Video e ushtarve grek n Internet indinjon shqiptart
  Nga Ingenuous n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
 2. Himar, msimi nis me himnin grek
  Nga karaburuni n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 134
  Postimi i Fundit: 15-08-2009, 04:07
 3. Greqia u jep shtetsin minoritarve
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 411
  Postimi i Fundit: 12-03-2008, 06:59
 4. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 5. Gjergj Kastrioti sipas pikpamjeve antishqiptare
  Nga Davius n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •