Close
Faqja 53 prej 53 FillimFillim ... 343515253
Duke shfaqur rezultatin 1,041 deri 1,055 prej 1055
 1. #1041
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488
  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Heres tjeter. Tani te pakten e di se ku eshte dhe si ta gjesh.
  nuk ju len njeri te hyni aty brenda ,mos u lodhni kot

 2. #1042
  Hiqni dore nga mania e te shkruajturit kot me kot neper tema. Sidomos pa lexuar postimet e plota. Nuk po flet njeri per tu futur aty brenda se nuk e kane arritur te tjere me shume me teper mundesi dhe ekspertize. Nuk do lejoj me postime te tilla karagjoze ne kete nenforum.

 3. #1043
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488
  darius

  pashe nje dokumentar 3 ore per zonen 51 ,dhe jo vetem ata qe jane te huaj per bazen por edhe ata qe punojne brenda ne baze nuk kane force te bejne asgje ne lidhje me ate qe eshte-ndodh aty brenda

  nese shembet amerika ashtu si rusia ne 90 atehere do dalin shume gjera ne drite

  nese shkoni atje per te pare drita nga larg ateher kjo eshte tjeter gje

 4. #1044
  Atman pa dashur te te fyej po je komplet jashte kontekstit. Mund te shohesh dhe 30 ore dokumentare dhe serisht do jesh jashte. Nuk diskuton njeri te behet dicka ne lidhje me bazen por po flitet per ate mundesi qe e kane shume njerez, viziten ne kufijte e lejueshme afer bazes. Te lutem mos me detyro te perseris te njejtat gjera pasi jam lodhur me keto komente komplet pa vend. Me duket paksa mendjemadhesi nga ana jote te me permendesh mua mundesite ose mbi nje subjekt qe kam 20 vjet qe e njoh ne maje te gishtave dhe kam shkrua prej vitesh ne kete forum. Si antar i ri qe je, ben pjese ne ate grup antaresh qe mendojne se po shkruajne ndonje novacion ne tema ose forume por harroni qe keto subjekte jane trajtuar kaq shume dhe beni gabimin qe nuk lexoni se cfare eshte shkruar me pare. E mbylla ketu kete diskutim.

 5. #1045
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488
  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Atman pa dashur te te fyej po je komplet jashte kontekstit. Mund te shohesh dhe 30 ore dokumentare dhe serisht do jesh jashte. Nuk diskuton njeri te behet dicka ne lidhje me bazen por po flitet per ate mundesi qe e kane shume njerez, viziten ne kufijte e lejueshme afer bazes. Te lutem mos me detyro te perseris te njejtat gjera pasi jam lodhur me keto komente komplet pa vend. Me duket paksa mendjemadhesi nga ana jote te me permendesh mua mundesite ose mbi nje subjekt qe kam 20 vjet qe e njoh ne maje te gishtave dhe kam shkrua prej vitesh ne kete forum. Si antar i ri qe je, ben pjese ne ate grup antaresh qe mendojne se po shkruajne ndonje novacion ne tema ose forume por harroni qe keto subjekte jane trajtuar kaq shume dhe beni gabimin qe nuk lexoni se cfare eshte shkruar me pare. E mbylla ketu kete diskutim.
  po po ke te drejte e njef teorikisht ne maje te gishtave kete temen e ufove se ne praktike nuk e njef jo , ata qe e njofin ne praktike nuk rrine forumeve duke bere perkthime

  po e mbyll ketu

 6. #1046
  Kosovė e Shqiperi nje Maska e aska_peja
  Anėtarėsuar
  30-01-2006
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  362
  Citim Postuar mė parė nga ATMAN Lexo Postimin
  po po ke te drejte e njef teorikisht ne maje te gishtave kete temen e ufove se ne praktike nuk e njef jo , ata qe e njofin ne praktike nuk rrine forumeve duke bere perkthime

  po e mbyll ketu
  Bravo, e the at qe doja ta thoja kaher,
  Ke jep pergjigje s burat,
  Amon qfar njerzve ka ketu ne kdt forum ja japin vetes se jan dikushi
  Po nese je moderator nuk do te thot se e kap zotin per k...

 7. #1047
  Citim Postuar mė parė nga ATMAN Lexo Postimin
  po po ke te drejte e njef teorikisht ne maje te gishtave kete temen e ufove se ne praktike nuk e njef jo , ata qe e njofin ne praktike nuk rrine forumeve duke bere perkthime

  po e mbyll ketu
  Perkthimet e syve qe te te dalin. Fajin e kam une qe ja u zgjas dhe ju pergjigjem kur ne fakt ju e doni komplet ndryshe. Lexo dhe meso, leri denglat mbi teorite dhe praktikat se sa di ne praktike dhe ne teori Darius mbi keto subjekte, ti ske qime floku ne koke. Ti dhe ky analfabeti qe na ben tifozllik. Tani qe ta bej njehere e mire te qarte, ne te gjitha temat e nenforumit paranormal nuk lejoj replika te ketij lloji. Per ty qe ben copy paste nga revista, gazeta e interneti, mund te jete dicka argetuese. Per mua qe kam derdhur djerse e shpenzuar ore te tera per t'i pergatitur (jo perkthyer) ky nenforum ka shume vlere dhe sdo lejoj te dhunohet.

 8. #1048
  i/e regjistruar Maska e bekim_MK
  Anėtarėsuar
  21-02-2010
  Vendndodhja
  kercove
  Postime
  5

  Pėr: Objektet fluturuese tė paidentifikuara, UFO

  Jashtėtokėsorėt qė moti gjenden nė Planetin tonė!
  Publikuar: 25.05.2013 - 09:32

  Toronto, 25 maj – Ish-ministri kanadezi Mbrojtjes, Paul Hellyer, duke folur nė tribunėn publike pėr urologjinė, vendosi tė pranojė qė ushtritė e fuqishme tė botės bashkėpunojnė me jashtėtokėsorė, tė cilat janė tė disa llojeve dhe qė janė tė pranishėm nė planetin tonė mjaft gjatė.

  Hellyer mendon qė ėshtė e drejtė e publikut tė informohet pėr realitetin dhe konsideron qė njerėzit janė plotėsisht tė gatshėm pėr kėtė realitet. Ndonėse mendon qė ekzistojnė edhe disa detaje lidhur mė jashtėtokėsorėt qė do tė duhej tė mbeteshin tė besueshme (sekrete), ai beson se publiku tashmė di pėr rreth 90 pėr qind tė fakteve.

  Nė fjalėn e tij, ai ka pėrmendur edhe njė kompleks ku jashtėtokėsorėt jetojnė dhe punojnė bashkė me njerėzit, kryesisht nė projekte ushtarake.

  Sipas fjalėve tė tij, Nė Tokė momentalisht ekzistojė pesė lloje tė ndryshme tė jashtėtokėsorėve, gjė qė pėrputhet me pohimet e ish-eprorėve ushtarakė dhe politikanė, tė cilėt kanė folur mė herėt pėr kėtė temė.

  http://www.kohaditore.com/?page=1,7,146851

 9. #1049

  Pėr: Objektet fluturuese tė paidentifikuara, UFO

  Deklarata e Hellyer nuk eshte gje e re. I ka bere keto qe para 6-7 vjetesh. Lajmi eshte rifreskuar si rezultat i pjesmarrjes se Hellyer ne degjimin e fundit qe u be per kongresmenet dhe senatoret amerikane ne Citizen Hearing On Disclosure, Washington D.C.

  http://www.citizenhearing.org/

 10. #1050
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488

  Pėr: Objektet fluturuese tė paidentifikuara, UFO

  Presidenti Eisenhower dhe jashtėtokėsorėt: “I kam takuar tre herė”

  Presidenti i 34-t i Shteteve tė Bashkuara, Dwight Eisenhower (IKE) u takua plot tre herė me njė delegacion tė pėrbėrė nga jashtėtokėsorė. Takimi u bė nė njė bazė ushtarake amerikane nė vitin 1954. Kjo ėshtė njė histori qė tė apasionuarit pas Ufologjisė e njohin mjaft mirė.
  Ai qė flet pėr kėtė takim mes autoriteteve mė tė larta tė Uashingtonit dhe grupit tė alienėve ėshtė shkrimtari Timothy Good, ish-kėshilltar i Pentagonit dhe Kongresit Amerikan: pra njė njeri mjaft i informuar me fakte. Ėshtė hera e parė qė njė personazhi i kėtij kalibtri flet hapur pėr kontaktet me qeniet e ardhura nga hapėsira.
  I ftuar nė programin e BBC 2, “Opinionated”, Timothy Good konfirmoi se tė gjitha qeveritė botėrore janė nė kontakt tė rregullt me entitetet jo-humane prej dekadash. Nė veēanti presidenti Eisenhower i cili bėn takime secrete me eksponentė tė qytetėrimeve tė tjera galaktike nė bazėn ushtarake nė Nju Meksiko. Dhe e gjithė kjo nėn prezencėn e shumė dėshmitarėve.
  Dwight Eisenhower – gjatė kohės qė u nominua si presidenti i 34-t i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, nė detyrė nga 1953 deri nė vitin 1961 – njihej pėr dėshirėn energjike qė kishte pėr mundėsimin e jetės sė njeriut nė kozmos. Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore ishte pikėrisht ai qė hodhi idenė e parė pėr programin hapėsinor amerikan.
  Takimet e tij me qėnie tė botėve tė tjera do tė zhvilloheshin nė shkurt tė 1954, kur zyrtarisht Eisenhower gjendej me pushime nė Palm Springs, Kaliforni. Por nė fakt presidenti po bisedonte me delegacionet e alienėve nė fshehtėsi absolute. Ata qė merreshin me organizimin e kėtyre tryezave tė rrumbullakėta, me siguri ishin agjentėt e FBI-sė, qė kishin kontaktet e tyre me Jashtėtokėsorėt.
  I pari i kėtyre takimeve ballė pėr ballė u bė me pėrfaqėsues tė popullit nordik, pėr aspektin humanoid tepėr tė ngjashėm me atė tė Skandinavėve. Timothy Good thotė: “Ne e dimė se mė shumė se 90% e Ufove mund tė shpjegohet nė terma konvencionalė. Megjithatė, mund tė konfirmoj se ekzistojnė miliona persona nė tė gjithė planetin qė i kanė parė gjėrat ashtu siē janė realisht”.
  Por jo vetėm kaq. Eisenhower kėrkonte ta diskutonte kėtė ēėshtje me kryeministrin britanik tė asaj kohe, Wiston Churchill. Edhe Britania e Madhe ishte e interesuar pėr kėto fenomene tė pashpjegueshme, pas vėzhgimit tė njė objekti fluturues tė paidentifikuar nė qiell nga njė pilot qė kthehej nga misioni i tij nė fund tė Luftės sė Dytė Botėrore.
  Ishte pikėrisht kjo shenjė e cila bėri Qeverinė e Londrės tė studionte mė nė thellėsi kėtė ēėshtje duke iu atribuar Ministrit tė Mbrojtjes pėr tė qenė nėn mbikėqyrje tė plotė. Pas shumė vitesh, nė 2010, arkivat sekrete u bėnė publike dhe u zbulua njė numėr i madh vėzhgimesh tė alienėve pėrgjatė dekadave.
  Eisenhower, Churchill, bile dhe Papa Xhovani i 13, thuhet se kanė pasur njė takim me njė qenie nga njė botė tjetėr qė i kishte impresionuar jasht-mase. Sipas tregimit tė sekretarit tė tij personal – tashmė tė zhdukur- Loris Francesco Capovilla, zbulimi i papritur u bė pasditen e nxehtė tė verės sė vitit 1961. Angelo Roncalli dhe miku i tij po kalonin nė njė nga kopshtet e Kėshtjellės Gandolfo kur mbi kokėn e tyre kaluan disa sfera tė shndritshme me ngjyra brilante. Njėra u nda nga grupi dhe u ul nė tokė. Nga ajo anije doli njė krijesė e ngjashme me njeriun.
  Sekretari personal qėndroi mėnjanė dhe nuk e dėgjoi dialogun mes Papės dhe personazhit jashtė-tokėsor. Por nga mimika e fytyrave pa njė harmoni mes dy bashkėbiseduesve. Pas 20 minutash tė gjata, alieni u zhduk nė qiell ashtu siē erdhi. Papa Xhovani u afrua, dhe pėrmes lotėsh tha kėto fjalė: “Bijtė e Zotit janė gjithandej. Edhe pse ndonjėherė e kemi tė vėshtirė tė njohim edhe vėllezėrit tanė”.
  Ishte ky takimi i publikuar nga gazeta The Sun rreth 30 vjet mė parė dhe qė mė pas u rimor nga shumė artikuj dhe shėrbime tė tjera televizive. Por lajmi nuk ėshtė konfirmuar kurrė. Ashtu si nga ana tjetėr, kanė ardhur pėrgėnjeshtrime nga Qeveria Amerikane pėr ekzistencėn e jetės jashtėtokėsore. Timothy Good thotė se “fqinjėt tanė kozmikė jo vetėm qė kanė mbajtur raporte tė afėrta me pushtetarėt e tokės, por kanė pasur kontakte formale dhe jo-formale me mijėra njerėz nė tė gjithė botėn tė tė gjitha klasave shoqėrore. Tė paktėn janė demokratikė”

  6 pika tė nxehta UFO-sh nė mbarė botėn

  1. Warminster, Wiltshire, Angli
  Fusha e madhe e Salisbury Plain, nė jug tė Anglisė ėshtė njė sipėrfaqe toke e gjelbėr. Pikėrisht kėtu shtrihen Gurėt e Lashtė gjigantė tė Stonhenxhit, njė vend qė fsheh mister. Dhe po kėtu, ose tė paktėn nė qytezėn e Warminster-it, tė apasionuarit pas UFO-ve mblidhen sė bashku nė majėn e kodrės Cradele me besimin se do tė marrin sinjal nga anijet jashtėtokėsore. Nė vitet 60 dhe 70, gazetari lokal Arthur Shuttlewood ēoi nė qindra dhe ndoshta mijėra pretendimet se Ufot mund tė shihen vetėm nga kjo qytezė e vogėl.

  2. Wycliffe Well, Australi
  Me siguri ju nuk doni tė shkoni nė territorin verior tė Australisė nė Wycliffe Well dhe tė shihni njė UFO. Uebsajti i Parkut tė Wycliffe thotė se “shikimi i njė UFO-je ėshtė gjė e zakonshme nė kėtė terren, dhe se nėse qėndron tė gjithė natėn nė kėrkim tė njė UFO-je do tė jeni shumė pa fat nėse nuk e shihni njė tė tillė”. Supozohet qė nė kėtė vend janė parė UFO qė nga koha e Luftės sė Dytė Botėrore.

  3. Bonnybridge, Skoci
  Bonnybridge ka diēka tė veēantė. Qė nga vitit 1992, qyteza e vogėl ka shėrbyer si pikė shikimi i njė numri tė madh UFO-sh. Nė fakt, Bonnybridge shtrihet nė atė qė besimtarėt e UFO-ve e quajnė “Trekėndėshi Flakirk”, njė zonė mes qyteteve Stirling, Fife dhe Edinburg ku njerėzit vazhdimisht raportojnė pėr objekte tė paidentifikuara qė fluturojnė nė qiell. Qeveria skoceze thotė se shihen rreth 300 UFO nė vit. Pėr herė tė parė njė UFO u dallua nė vitin 1992, kur njė burrė i quajtur James Walker raportoi pėr njė objekt nė formė ylli qė fluturonte. Mė pas vėzhgime tė tjera pasojnė ndėr vite. Qeveria nuk arriti kurrė nė njė konkluzion, por alkooli konsiderohej si shkaku kryesor i kėtyre vėzhgimeve.

  4. Kili
  Gjatė dy dekadave tė fundit banorėt e rrethit qendror tė Kilit kanė raportuar aq shumė shikime UFO-sh sa qė nė vitin 2008 nė qytezėn e San Clemente-s u hap “Gjyqi i UFO-ve”. 19 milje pas maleve Andes, ndodhen rrafshnaltat pėr tė cilat thuhet se ėshtė vendi perfekt ku alienėt ulin anijet e tyre. Edhe pse thuhet se kjo ėshtė njė nga destinacionet mė tė mundshme tė ufove, kjo nuk ėshtė se e ka rritur shumė turizmin nė kėtė vend. Parqet nė San Clamente deklarojnė se “nė asnjė mėnyrė nuk u garantojmė njerėzve se ata do tė shohin njė UFO nėse vizitojnė San Clemente-n”.

  5. Meksikė
  Mė 11 korrik tė vitit 1991 njė eklips diellor filloi mbi Oqeanin Paqėsor dhe Hauai, lėvizi mbi Meksikė dhe Amerikėn Qendrore duke pėrfunduar rrugėtimin mbi Brazil. Nė Meksiko Sito (kryeqyteti i Meksikės) njerėzit raportuan se kishin parė mė shumė se sa eklipsi diellor. Njė numėr i madh meksikanėsh raportuan se kishin parė disa anije tė ēuditshme nė qiell. Raportime tė tjera pėr shikimin e UFO-ve kanė ardhur dhe nga qytete tė tjera tė Meksikės, por ėshtė e vėshtirė t’i besohet sepse mendohet se ata nuk kanė vėnė syze tė posaēme kur kanė parė eklipsin diellor.

  6. Stephenville, Teksas
  Nė janar tė 2008-s dhjetra njerėz raportuan pėr diēka qesharake qė fluturonte nė qielli gjatė natės. Kjo ngjarje u pėrshkrua nė disa mėnyra – disa thonin se ishte njė objekt i qetė dhe i gjerė sa 1 milje qė fluturonte afėr tokės. Disa tė tjerė thonin se lėvizte shumė shpejt. Njė reporter i njė gazete lokale tha se kishte drita tė fuqishme. Kjo ēėshtje mė pas u diskutua nė emisionin e Larry King nė CNN. Nė kėtė emision njė oficer i Forcave Ajrore Amerikane, i cili shpjegoi se ishin avionė ushtarakė ata tė cilėt kaluan mbi Teksas.

  Pėrgatiti: Endri Farka
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 05-04-2014 mė 18:16

 11. #1051

  Pėr: Objektet fluturuese tė paidentifikuara, UFO

  Ajo e Stephenville vetem qesharake qe nuk ishte. Perkundazi.

 12. #1052
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488

  Pėr: Objektet fluturuese tė paidentifikuara, UFO

  Ditari i Mihal Gramenos, 1907

  I pari dokumentim pėr vizitėn e UFO-ve nė Shqipėri mbetet ditari i Mihal Gramenos. Ai ishte publicist i shquar, shkrimtar dhe veprimtar i lėvizjes patriotike e demokratike, Hero i Popullit. Gjatė viteve 1907-1908 luftoi pėrkrah me ēetėn e Ēerēiz Topullit.

  Nė librin e tij Kryengritja shqiptare, kujtime luftarake rreth ēetės sė Ēerēiz Topullit, Grameno sjell kujtimet e tij mbi udhėtimet e gjata dhe tė vėshtira tė bashkėluftėtarėve tė Ēerēizit mal mė mal. “Njė natė teksa luftėtarėt e Ēerēizit kishin ngritur njė limer majė njė bjeshke tė lartė, na fluturoi pėrpara njė objekt shkėlqyes qė qėndroi disa minuta pezull nė ajėr dhe pastaj u zhduk.”shkruan Grameno. Aeroplanėt nė atė kohė ishin nė fazat e para, pra nuk ka mundėsi tė ketė qenė i tillė. Gjithashtu nuk mund tė ketė qenė as meteor dhe as kometė, pasi dihet se ato nuk qėndrojnė pezull nė ajėr por bien menjėherė. Kėshtu qė mbetet njė UFO (objekt fluturues i paidentifikuar).

 13. #1053

 14. #1054
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488

  Pėr: Objektet fluturuese tė paidentifikuara, UFO


 15. #1055
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488

  Pėr: Objektet fluturuese tė paidentifikuara, UFO

  Kush kontaktoi me tė huajt. Bisedė me alienėt e konstelacionit Orion. Planet Veda - Depo e informacionit - LiveJournal. Njeriu jetoi pėr njė vit nė njė bazė tė huaj nė himalajet


  A besoni nė inteligjencėn jashtėtokėsore? Ēfarė mund tė thuash nėse racat e huaja jo vetėm qė mund tė ekzistojnė, por janė nė kontakt me tokėsorėt tani? Shumė gjėra tregojnė se ky supozim ėshtė i besueshėm. Dhe nėse keni lexuar ndonjėherė diēka nė lidhje me tė, atėherė nuk ka gjasa qė ajo t'ju duket e ēuditshme dhe dritėshkurtėr. Ky artikull do tė zbulojė pėr ju detajet e kėsaj teorie dhe do t'ju prezantojė me ato specie aliene me tė cilat mund tė kontaktoni tani - universi po pret.

  Essassani

  Yahel

  Yachel janė krijesa tė mrekullueshme dhe tė hijshme hibride. Raportohet se ato lėshojnė energji tė pastėr diellore dhe janė tė afėrmit mė tė afėrt tė njerėzve nė univers. Mė shumė gjasa, ata do tė bėhen gara e parė pėr tė komunikuar me njerėzimin nė tė ardhmen e afėrt. Ata janė nė tė njėjtėn lartėsi me njerėzit, kanė njė fizik tė mirė dhe gjithashtu kanė njė pamje si anime, shumė prej tyre mjaft multikulturor. Ata janė tė bukur, tė butė, inteligjentė, dashamirės dhe tė vėmendshėm. Ata kanė teknologji tė zhvilluar mirė dhe besohet se janė aty pėr tė ndihmuar njerėzimin tė pėrparojė dhe tė evoluojė. Ky civilizim gjithashtu u shfaq nė kohėrat antike, dhe gjithashtu ėshtė shumė mė i pėrparuar teknologjikisht. Ekziston njė supozim se idetė e rrjeteve sociale u transmetuan njerėzimit pėrmes rrjedhės sė tyre tė vetėdijes.

  Hibridet Sirius

  Ky lloj "hiper sapiens" ėshtė tepėr i zhvilluar, ka informacion qė ka tepėr shpesh nė kontakt me njerėz gjatė gjithė historisė. Besohet se kjo ėshtė raca prindėrore e njerėzimit, ishte ajo qė i krijoi njerėzit nga pikėpamja gjenetike. Nė tė vėrtetė, shumė profeci tė lashta dhe tekste shpirtėrore pėrmbajnė referenca pėr faktin se inteligjenca jashtėtokėsore mori pjesė nė krijimin e njerėzve. Krijesat nga Sirius ekzistojnė rreth 300-500 vjet mė tej nė tė ardhmen dhe e kanė tejkaluar njerėzimin nė progresin teknologjik pėr dhjetėra mijėra vjet. Ata specializohen nė teknologji, arkitekturė, energji tė qėndrueshme dhe gjeometri tė shenjtė. Pėrveē kėsaj, vlen tė pėrmendet se krijesat e pėrshkruara nė filmin "Avatar" ngjajnė shumė me hibridet Sirius. Ata janė tė hollė, pak mė tė gjatė se njerėzit mesatarisht, dhe muskuj tė mirė. Ata kanė njė ton tė lėkurės nė dritė blu, sy tė ngrohtė ovale dhe gishtėrinj tė gjatė, tepėr tė shkathėt.

  Plejada

  Pleiadianėt janė krijesa tė larta, topolake, me sy tė gjerė dhe tipare tė buta, por mjaft tė qarta. Kėto janė krijesa tė bukura tė cilat, nėse kanė flokė, zakonisht janė flokėverdhė, dhe sytė e tyre janė gjithmonė blu. Shumė besojnė se njerėzit kalojnė njė kohė tė gjatė nė Pleiades para lindjes, duke kaluar nėpėr trajnime tė veēanta - dhe kėtu kthehen pas vdekjes. Trupat e Pleiadianėve punojnė si instrumente tė hijshėm qė mund tė marrin sinjale psikike nga i gjithė universi. Prandaj, nėse pėrqendroheni nė arritjen e Pleiadianėve, do tė keni njė shans tė lartė suksesi, pasi ato janė disa nga qeniet e huaja mė tė pėrgjegjshme dhe me shumė mundėsi tė hapėsirave tė afėrta nė univers. Pleiadianėt gjithashtu kanė nivele tė larta tė diplomacisė - ata janė pjesė e Aleancės Interstellar, mbėshtesin krijimin dhe zhvillimin e racave tė reja nė planet tė tjerė, dhe gjithashtu sigurojnė evolucion dhe pėrparim pėr tė gjitha civilizimet ekzistuese. Kjo garė ėshtė e butė dhe e dashur, kėshtu qė nuk do tė keni probleme pėr tė hyrė nė kontakt me pėrfaqėsuesit e saj, ata janė gjithmonė nė dispozicion dhe tė gatshėm pėr tė komunikuar, nė ēdo kohė ata mund tė marrin njė sinjal nga ju dhe t'ju pėrgjigjen.

  Arktikėt

  Gara mė e lashtė e tė gjithė galaktikės sė Rrugės sė Qumėshtit janė Arktorėt, ata janė tepėr tė zhvilluar, ata dinė shumė, kanė shumė pėrvojė dhe pėrfshihen vazhdimisht nė inovacione tė ndryshme. Dihet qė ishin Arktorėt ata qė u bėnė gara e parė qė u zhvillua nė galaktikėn Rruga e Qumėshtit, e cila ēoi nė shfaqjen e racave tė tjera vajza, midis tė cilave ekziston njė njeri. Arktorėt mund tė marrin njė larmi formash, pasi vetėdija e tyre e pėrparuar i lejoi ata tė kalonin nė njėjės dhe tė fillonin ekzistencėn nė njė realitet tė ri me frekuencė tė lartė tė paarritshėm pėr tė tjerėt. Lartėsia e tyre varion nga 120 nė 150 centimetra, e cila ėshtė dukshėm mė e ulėt se lartėsia mesatare e njerėzve. Por nė tė njėjtėn kohė, kokat e tyre janė shumė mė tė mėdha, pasi ato pėrmbajnė njė tru tė madh. Por nė tė njėjtėn kohė, trupat e tyre janė mjaft tė mėdhenj dhe muskulorė. Sidoqoftė, Arktorėt vazhdojnė tė evoluojnė dhe bėhen gjithnjė e mė pak fizikė. Kėto krijesa kanė inteligjencė tė pabesueshme, e cila ėshtė aq e lartė sa qė tregues tė tillė janė pėrtej kuptimit njerėzor. Kėta janė njė nga paraardhėsit e njerėzimit, lidhja me tė cilėn njerėzit duhet tė kujtojnė gjithmonė.

  Si tė lidheni me alienėt?

  Nė mėnyrė qė tė rritni shanset pėr tė vendosur kontakt me inteligjencėn e huaj, rekomandohet tė caktoni pak kohė ēdo ditė pėr meditim, dhe kjo duhet tė bėhet afėrsisht nė tė njėjtėn kohė tė ditės. Pastroni hapėsirėn pėrreth jush, bėjeni veten rehat, merrni disa frymėmarrje tė thella. Dėrgoni mendėrisht njė ftesė pėr tė huajt nė hapėsirė, pastaj qetėsohuni, filloni meditimin, vėzhgoni heshtjen - dhe dėgjoni. Mund tė jetė me vlerė tė bėni njė pyetje dhe tė dėgjoni se ēfarė duhet tė pėrgjigjen tė huajt.

  “Nėse alienėt zbarkojnė nga hapėsira dhe flasin njė gjuhė qė shkel gramatikėn universale, ne thjesht nuk do tė ishim nė gjendje tė mėsonim gjuhėn e tyre nė mėnyrėn se si mėsojmė anglisht ose suahilisht. Ne jemi nga natyra e konceptuar pėr anglisht, kinezisht dhe gjuhė tė tjera njerėzore. Por ne nuk jemi krijuar pėr tė mėsuar nė mėnyrė tė pėrsosur gjuhė qė shkelin gramatikėn universale. ”

  Ithtarėt e Kėrkimit tė Inteligjencės Jashtėtokėsore (SETI) vlerėsojnė se mund tė hasim nė alienė brenda dekadave tė ardhshme. Edhe nėse i pėrmbahemi vlerėsimeve mė konservatore - themi se gjasat e hasjes sė inteligjencės sė huaj nė 50 vitet e ardhshme janė 5% - aksionet pėr speciet tona do tė jenė tė larta. Tė dish qė ne nuk jemi vetėm nė univers do tė jetė njė pėrvojė e thellė dhe kontakti me njė civilizim tė huaj mund tė sjellė risi mahnitėse teknologjike dhe ndryshime kulturore.

  Pra, duhet tė bėjmė njė pyetje.

  Ēfarė mendojnė alienėt?

  Dhe me tė vėrtetė, si? A janė ata tė vetėdijshėm? Si komunikojnė ata?

  "Qytetėrimet mė komplekse do tė jenė postbiologjike, nė formėn e inteligjencės artificiale (AI)", thotė filozofi Susan Schneider i Institutit pėr Studime tė Avancuara. Atėherė civilizimet jashtėtokėsore do tė marrin formėn e super inteligjencės: njė inteligjencė shumė mė e lartė se inteligjenca e nivelit njerėzor nė ēfarėdo mėnyre - aftėsi shoqėrore, njohuri tė pėrgjithshme, krijimtari shkencore.

  Kur pėrballemi me llojet e AI, a mund tė mėsojmė njė gjuhė tė huaj? Pengesa e parė do tė jetė mjedisi i tij. Njerėzit komunikojnė nė intervalin e frekuencave tė tingullit 85-255 Hz dhe 430-770 THz tė dritės. Kjo nuk ka gjasa tė jetė e vėrtetė pėr alienėt qė kanė evoluar ndryshe nga njerėzit. E megjithatė, ky problem ėshtė kryesisht teknik. Pėr shembull, kėngėt e balenave tė ndjekura shpejt (tė cilat pėrndryshe nuk dėgjohen nga njerėzit) tregojnė se disa sinjale "tė huaja" mund tė shndėrrohen ende nė njė formė qė njerėzit mund tė perceptojnė.

  Sidoqoftė, alienėt mund tė bėnin pa gjuhė. Quiteshtė mjaft e mundshme qė njė civilizim i huaj mund tė zhvillohet ekskluzivisht me komunikim jo-gjuhėsor ose proto-gjuhė.

  Gjuhėtari i famshėm Noam Chomsky shpesh thoshte se nėse marsianėt do tė vizitonin Tokėn, ata do tė mendonin se tė gjithė flasim dialekte tė sė njėjtės gjuhė, sepse tė gjitha gjuhėt tokėsore kanė tė njėjtėn strukturė nė thellėsi, vėren Doug Vacoch. “Por nėse alienėt do tė kishin njė gjuhė, a do tė ishte e ngjashme me tonėn? Kjo ėshtė njė pyetje e madhe ".

  Extremelyshtė jashtėzakonisht e vėshtirė qė speciet aliene tė kenė tė njėjtat parametra si njerėzit. Sipas Chomsky, njė ithtar kryesor i kėsaj pikėpamjeje:

  “Shumė shkencėtarė besojnė se ekziston njė civilizim i huaj. Pėr ta, pyetja ėshtė nėse do tė takohemi me tė nė njė tė ardhme tė afėrt apo nė njė tė ardhme tė largėt, dhe jo nėse do tė takohemi fare. Pra, le tė imagjinojmė qė papritmas tė ballafaqohemi me pėrfaqėsues tė specieve tė huaja. Cila ėshtė gjėja e parė pėr tė bėrė? Sigurisht, komunikimi dhe arritja e njė marrėveshje paqėsore do tė ishte njė pėrparėsi. Por a do tė jemi ndonjėherė nė gjendje tė kuptojmė njėri-tjetrin? "

  Gjėja tjetėr qė do tė dėshironim tė shkėmbenim me alienėt ėshtė informacioni shkencor. Nėse ligjet e Universit janė tė njėjta kudo, atėherė pėrshkrimet e ndryshme tė kėtyre ligjeve, nė parim, duhet tė jenė ekuivalente. Kjo ėshtė pika fillestare, pėr shembull, e iniciativės SETI ose METI, detyra e sė cilės ėshtė tė kėrkojė dhe tė komunikojė me tė huajt.

  Nė rastin e gjuhės, gjėrat janė mė tė komplikuara, sepse ėshtė i vetmi faktor i rėndėsishėm pėr bashkėpunimin midis njerėzve. Communicationshtė komunikimi ai qė na lejon tė punojmė nė grupe ēuditėrisht tė mėdha. Pėr kėtė arsye, ēdo civilizim i pėrparuar teknologjik dhe fleksibėl pothuajse me siguri do tė ketė njė gjuhė.

  Pyetja mė e vėshtirė ėshtė nėse do tė jemi ndonjėherė nė gjendje tė mėsojmė strukturėn e brendshme tė njė gjuhe tė huaj. Psikolinguistika ende jep dy pėrgjigje krejtėsisht tė ndryshme.

  Qasja gjeneruese, e cila kodifikon strukturėn e gjuhės nė tru, sugjeron qė kjo nuk ėshtė e mundur. Nga kjo rrjedh qė njerėzit shfaqen me njė gramatikė universale tė integruar, e cila ka njė grup tė caktuar qėndrimesh - secila korrespondon me njė rend fjalėsh tė pranueshėm, nė tė cilin fjalėt dhe pjesėt e fjalėve pėrshtaten nė ndonjė sistem tė caktuar gjuhėsor. Gjuha qė ne dėgjojmė pėr herė tė parė nė jetėn tonė aktivizon njė nga kėto qėndrime dhe mė pas na lejon tė bėjmė dallimin midis mėnyrave tė sakta dhe tė pasakta tė kombinimit tė fjalėve.

  Pika kryesore ėshtė se numri i gramatikave tė ndryshme ėshtė shumė i kufizuar. Ndėrsa rregullat e gjuhėve njerėzore mund tė ndryshojnė, ithtarėt e modelit gjenerues argumentojnė se ato ndryshojnė vetėm nė terma strikte. Pėr shembull, rendi nė tė cilin ndėrtohet njė fjali pėrcakton nėse kallėzuesi do tė ndjekė kryefjalėn ose anasjelltas. Nė anglisht, saktėsisht opsioni i parė ("Bob i dha njė tortė Alisė"), nė japonisht, saktėsisht i dyti ("Bob i dha njė tortė Alisė").

  Nga ana tjetėr, qasja njohėse e sheh semantikėn (do tė thotė strukturat) si mė tė rėndėsishme sesa sintaksa (strukturat gramatikore). Nga kjo qasje, fjali si "zvarritja e pijeve katrore" janė tė formuara nė mėnyrė sintaksore, por semantikisht tė pakuptimta. Pėr kėtė arsye, ithtarėt e qasjes njohėse thonė se vetėm gramatika nuk mjafton pėr tė kuptuar njė gjuhė. Nė vend tė kėsaj, ajo duhet tė martohet pėr tė kuptuar konceptet qė pėrdor pėrdoruesi i gjuhės.

  Ne gjithashtu mund tė hedhim njė vėshtrim nė botėn tonė dhe tė shohim qė organizmat kanė ngjashmėri tė habitshme, edhe nėse ato evoluojnė nė mėnyra tė ndryshme dhe nė mjedise tė ndryshme. Ky quhet "evolucion konvergjent". Krahėt dhe sytė, pėr shembull, janė shfaqur nė mėnyrė tė pavarur nė njė larmi tė gjerė kafshėsh disa herė gjatė evolucionit, dhe zogjtė nė Zelandėn e Re tė izoluar ekologjikisht kanė fituar sjellje qė vėrehen tek gjitarėt kudo. Qasja njohėse jep shpresė se gjuhėt e njerėzve dhe tė huajve mund tė jenė tė kuptueshme reciprokisht.

  Disa gjithashtu besojnė se konceptet mė tė pėrparuara njerėzore janė mbledhur nga blloqet themelore tė ndėrtimit qė kanė tė gjitha speciet, siē janė kuptimi i sė kaluarės dhe sė ardhmes; ngjashmėritė dhe ndryshimet; objekt dhe subjekt. Nėse njė specie aliene manipulon objekte, bashkėvepron me llojin e tyre dhe ndėrthur koncepte, qasja njohėse siguron qė ne kemi arkitekturė tė ngjashme mendore pėr tė kuptuar njėri-tjetrin. Sidoqoftė, ėshtė gjithashtu e mundur qė speciet aliene qė riprodhohen nė njė mėnyrė jo-biologjike thjesht nuk do tė kuptojnė qė grupe tė tilla tė lidhura gjenetikisht dhe pa lidhje.

  Cila qasje ėshtė mė e saktė? Studimet e rrjetit nervor tregojnė se gjuhėt mund tė mėsohen pa struktura tė veēanta nė kokė. Kjo ėshtė e rėndėsishme sepse mbase nuk nevojitet asnjė gramatikė e brendshme universale pėr tė shpjeguar pėrvetėsimin e gjuhės. Pėrveē kėsaj, ka gjuhė njerėzore qė nuk pėrshtaten nė kornizėn e gramatikės universale. Megjithėse kėto rezultate nuk janė pėrfundimtare (pėr shembull, ato nuk mund tė shpjegojnė pse vetėm njerėzit kanė gjuhė), gjithēka po shkon drejt njė pamje njohėse.

  Kėshtu, do tė ishte e arsyeshme tė supozojmė se njerėzit mund tė mėsojnė gjuhė tė huaja. Padyshim, disa aspekte tė njė gjuhe tė huaj do tė jenė gjithmonė tė paarritshme pėr ne (si poezia). Nė mėnyrė tė barabartė, disa specie mund tė jenė nė njė univers kaq tė ndryshėm mendor saqė ėshtė vetėm nė njė masė tė caktuar ekuivalente me njė njeri. Sidoqoftė, ne mund tė shpresojmė me optimizėm se strukturat universale tė fizikės, biologjisė dhe sociologjisė do tė jenė mjaft tė ngjashme pėr tė lidhur gjuhėt e njerėzve dhe tė huajve nė njė bazė tė pėrbashkėt semantike.

  Pėrshėndetje Julia, po ju shkruaj pėr praninė e njė mendjeje tė huaj nė Tokėn tonė. Fakti ėshtė se njerėzit po pėrpiqen tė gjejnė forma tė tjera tė mendjes dhe jetės nė thellėsitė e hapėsirės me ndihmėn e radio teleskopėve dhe mesazheve tė tyre dhe tė bėjnė mos vini re se, sipas Shoqatės Britanike tė Ufologėve, nė Mė shumė se 90 civilizime tė tjera po kryejnė eksperimentet e tyre mjekėsore dhe biologjike nė Tokė! Kjo do tė thotė, - ata na shohin neve, tokėsorėve, vetėm si "material eksperimental", jo mė shumė! njerėzit nė botė zhduken nė mėnyrė tė pakthyeshme ēdo vit, numri ėshtė i madh! Tokė, minerale, ajėr? Pak njerėz mendojnė pėr tė ... ashtė pėr tė ardhur keq! Fakti ėshtė qė ne i lejojmė vetes tė kryejmė eksperimentet tona ndonjėherė larg njerėzore mbi natyrėn dhe "vėllezėrit tanė mė tė vegjėl" pa hezitim - ne kemi nevojė pėr tė! tė njėjtėt minj laboratorė dhe lepujt kanė familjet e tyre, dhe pėrveē gjithēkaje ata gjithashtu kanė evolucionin e tyre nė kėtė planet! Nifiga! Por nė fakt, "vėllezėrit nė mendje" shikuan se ēfarė ne po bėjmė kėtu, ēfarė kemi bėrė me planetin tonė, e ēuan civilizimin e tyre nė buzė yu humnerė, -njė x..r do tė shkatėrrojė veten dhe gjithēka pėrreth! Dhe pse jo, "me dinak" tė mos kryejmė eksperimentet tona nė pėrfundimin e njė gare tė re hibride! Fakti ėshtė se: ēfarė e dallon njė person nga civilizime tė tjera humanoide: kjo aftėsi pėr tė menduar nė forma, domethėnė ēėshtje reale, vetėm e njė "niveli krejtėsisht tjetėr" do tė riprodhohet natyrshėm! Prandaj, pothuajse tė gjithė nė moshėn 3-4 vjeē pėsojnė tėrheqje rrotulluese nė ėndrra ! Dhe gjumi ėshtė njė realitet i ndryshuar! Prandaj, ndonjėherė hidheni lart dhe nuk e kuptoni nėse ka ndodhur vėrtet apo keni ėndėrruar! Gjatė "ėndrrave" tė tilla gratė tėrhiqen vezėt, dhe burrat kanė spermatozoidė pėr tė bėrė biorobotė! Dhe tani ata vendosėn tė kalojnė forma e karbohidrateve tė jetės (tonat) me silicin e tyre! Spektri i mbijetesės ėshtė i madh, klima nuk ka rėndėsi, atmosfera ėshtė edhe amoniak me acid! Por nė tė njėjtėn kohė, kjo krijim ėshtė akoma dhe do tė mendojmė! Dhe ne , tokėsorėt, nga ana tjetėr, me duart tona, do tė shkatėrrojnė planetin tonė, nė tė gjitha gjallesat, ne do tė ndryshojmė klimėn dhe peizazhin nė pėrputhje me rrethanat, pastaj disa luftėra bėrthamore dhe atomike (kjo ka ndodhur nė mėnyrė tė pėrsėritur nė Tokė nė tė kaluarėn, -Atlantis, Lemuria, Hyperborea, -tė gjitha kėto civilizime kanė pėrfunduar luftėrat atomike dhe bėrthamore, dhe tani ne jemi duke prodhuar naftė dhe qymyr, ėshtė gjithēka qė ėshtė ricikluar pėr shumė miliona vjet nga mbetjet e tyre). Kėto civilizime, rimishėrimet e Tokės sonė nė tė kaluarėn, ne tani jemi gara e 5-tė, e cila me sukses "rrotullohet" nė tė njėjtat ngjarje! Por planeti ynė ėshtė i bukur, nė fakt, njė parajsė nė buzė tė njė galaktike me njė yll G6 Dielli! Pra ... ata do tė zhduken nga ky planet i shpėrfytyruar, dhe ne, "gri", jemi shumė tė kėnaqur me kėtė planet! Dhe sipas Ligjit tė Konservimit, ata kanė tė drejtė! Por ata bėnė njė gabim, i cili u bė fatal pėr ta Ēėshtja ėshtė, nėse dikush Dikush dėshiron tė "bėjė biznes" me njė civilizim, edhe nėse ėshtė mė pak i zhvilluar se i tyre, -DUHET DHE T O DETYRUAR T to bashkėpunojnė dhe tė komunikojnė me tė nė njė mėnyrė komunikimi dhe marrje informacioni qė ėshtė i kuptueshėm pėr njė civilizim i caktuar! pėrmes metrikave mė tė larta (aeroplanėt astralė, mendorė), duke shkelur kėtė parim tė komunikimit! Dhe meqenėse shumica e tokėsorėve kanė "syrin e tretė tė mbyllur" dhe ata janė "tė verbėr" nė disa diapazone, ne me shpejtėsi arrijmė kėtu! Fe tė ndryshme ishin na imponuan, Toka u nda vendet, ata dolėn me kufij, gjuhė tė ndryshme, formuan ushtri, futėn marrėdhėnie materiale dhe monetare, mjekėsi (pse duhet tė hedhim "pllaka" kėtu ēdo herė - kėtu ėshtė njė fushė pėr eksperimente biomjekėsore) , njė sistem arsimor pėr zombie, etj. - Ndaj dhe pushto! Gjėja mė e rėndėsishme ėshtė e veēanta "Propozimi", njė masoneri e qėllimshme dhe e njohur e krijuar 2000 vjet mė parė, falė sė cilės tė gjithė jemi nėn kontroll tė plotė (secilit person i ėshtė caktuar njė kod jo-identifikues, -dhe mendoni pse!) Si fizikisht dhe financiarisht, dhe pėrmes tyre tė gjithė programe negative tė tė huajve! Absolutisht tė gjitha "fuqitė qė do tė jenė" pėsuan tėrheqje rrotulluese me implantimin e mikroēipave nė to! Ky ėshtė njė lloj "kukullash, biorobotėsh"! Prandaj, njerėz, le t'i drejtohemi mendėrisht tė gjithė atyre qė kryejnė eksperimentet e tyre kėtu dhe na qumėshton si nė lopėn, energjinė tonė. Sepse ata shkelėn njė nga ligjet ezoterike: Ligjin e paprekshmėrisė sė vullnetit tė individit dhe tė tė gjithė civilizimit si njė i tėrė. Mendėrisht, ne i drejtohemi atyre. Dhe sipas ligji i rrafshit astral - Mos gjykoni dhe nuk do tė gjykoheni, - ata menjėherė shfaqen pranė nesh, ne jemi pranė tyre. Ata qė normalisht kanė "syrin e tretė" do t'i shohin menjėherė. Pastaj ndjek njė formė mendimi: T ALL GJITHA ATA Q CON Sjellin EKSPERIMENTET E TIJ MJEKSORE DHE BIOLOGJIKE, T CILT INTERESOHEN T IN Pompojnė JETURN TON AND DHE KREATIVISHT KEMI KTHIMIN E MUNDSISHM T P POTENCIALE, TM MENJHERSHM, Ju merrni tė gjitha programet tuaja negative dhe lini nė kohėn tonė hapėsinore! TOKA P ATR QTNDRIMIN BARBAR P TOR JU! KEMI njė shans pėr tė korrigjuar gjithēka!

  E gjithė kjo duhet tė bėhet mendėrisht, shumė ashpėr dhe vendosmėrisht! Dhe atje ku ju shikoni, mbase civilizime tė tjera shumė tė zhvilluara do tė na kushtojnė vėmendje, thonė ata, oh, disa ndryshime kanė filluar tė ndodhin pėr tė mirė! Por deri mė tani ne jemi pseudo -civilizim pėr ta. Unė jam personalisht i sigurt, - nėse do tė ndodhė kontakti me ta dhe ne kėrkojmė ndihmė, - me "teknologjitė" e tyre, sė bashku me ta do tė ndryshojmė situatėn nė planet brenda dy javėsh! Epo, ne do tė jetė NDRYSHME dhe prit! Tė gjitha tė mirat pėr tė gjithė ju!

  Komunikimi me alienet

  Afati kohor i shfaqjes televizive nuk mė lejoi tė zbuloja plotėsisht okultizmin e Strieberit. Doja qė tė gjithė tė kuptonin se Strieber ėshtė njė kampion i paturpshėm i gjithēkaje demonike dhe tė mbinatyrshme.

  Strieber njė herė tha nė njė intervistė pėr revistėn People se ai ishte "tetėdhjetė pėr qind i sigurt se UFO-tė janė mysafirėt tanė nga njė realitet tjetėr, dhe jo domosdoshmėrisht nga njė planet tjetėr". Besimi dhe propaganda e aftė e pikėpamjeve tė tyre tėrhoqi njė numėr tė caktuar tė ndjekėsve te Striberi.

  Megjithėse Strieber u shfaq nė njė shfaqje televizive pėr tė reklamuar romanin e tij tė ri shkencor-shkencor, libri Komunikim, nė tė cilin pėrshkroi takimin e tij me alienėt, i solli atij sukses tė vėrtetė. Siē siguron, mė 26 shtator 1985, duke u zgjuar nė shtėpinė e tij nė pjesėn e pasme tė Nju Jorkut, ai papritmas pa njė krijesė tė ēuditshme qė qėndronte nė hyrjen e dhomės sė tij tė gjumit. Pastaj, sipas Strieber, ai ra nė ndjenja dhe u zgjua nė njė dhomė tė vogėl, i rrethuar nga krijesa tė ēuditshme tė vogla humanoide. Njėra nga kėto krijesa i nguli njė gjilpėrė tė trashė flokėve nė trurin e tij dhe filloi tė tundej dhe ta shtynte para dhe mbrapa. Pasi mbaroi "procedurėn", ai u dėrgua pėrsėri nė dhomėn e tij tė gjumit, ku gruaja e tij po flinte e qetė.

  Pas kėsaj, Dr. Donald F. Kline, drejtor i Qendrės Kėrkimore nė Institutin e Psikiatrisė sė Shtetit tė New York-ut, zhvilloi njė seri seancash hipnotike me Strieber, gjatė tė cilave ai rindėrtoi rrethanat e rrėmbimit tė tij me shumė detaje. Tani Strieber siguron qė kėto humanoide e vizitojnė herė pas here.

  Kė ose ēfarė takoi Strieber? Ai vetė nuk e di vėrtet kėtė, por pėrshkruan gjithēka qė i ndodhi si "njė veprim i menduar me kujdes me pjesėmarrjen e qenieve inteligjente jo-njerėzore, mbase goblinė, ose demonė, ose vizitorė nga njė botė tjetėr".

  Si mund tė ndodhė kjo? Pėrsėri, Strieber nuk ėshtė i sigurt pėr asgjė. Ai vetėm e di "qė kėta vizitorė janė me tė vėrtetė kėtu, ose truri i njeriut krijon diēka aq tė pabesueshme sa ėshtė nė realitetin e menjėhershėm fizik dhe qė nuk mund tė njihet nga shkenca moderne".

  Kush janė kėta vizitorė? Qenie “sytė e tė cilave depėrtojnė nė thelbin tuaj. Dhe kėto glasgues po pyesin pėr diēka, ndoshta edhe duke kėrkuar diēka. Kisha ndjesinė se ata po depėrtonin nė thellėsitė e shpirtit tim, se ishin tė etur pėr tė komunikuar, ”shpjegoi ngatėrruar Strieber.

  Kur pashė Whitley Striber nė sy, e dija menjėherė se nga mund tė kishin ardhur kėto krijesa. Jo mė kot ai foli kaq ashpėr nė mbrojtje tė magjisė. Dhe jo mė kot ai u tėrbua aq shumė kur unė u paraqita nė kėtė program. Ishte qartė diēka djallėzore nė pėrshkrimet e tij tė komunikimit me alienėt. "Ndjeva se isha nėn kontrollin e drejtpėrdrejtė dhe tė kujdesshėm tė atyre qė mė posedonin," shkroi Strieber nė librin e tij Komunikimi. Mė duket se qeniet qė e rrėmbyen atė ishin demonė. Dhe unė mendoj se ishte urrejtja e tyre ndaj Zotit qė e bėri atė tė sillet nė atė mėnyrė nė Oprah.

  Nga libri Kohėt e fundit nga Carroll Lee

  Komunikimi me Universin Gjėja mė themelore nė lidhje me kontaktin e entiteteve nė anėn tjetėr me ne ėshtė se ato veprojnė fjalė pėr fjalė. Shumė tė ndriēuar ende e pranojnė universin si njė lloj vendi Klaus, duke ditur kur jemi nė gjumė ose zgjuar kur ndihemi keq.

  Nga libri Historia e Qytetėrimeve Humanoide tė Tokės autori Byazirev Georgy

  Rrėmbime nga alienėt Pėrshėndetje Diell me krahėt e Firebird, Pėrshėndetje Muaji - njė dragua nė re! Jam unė, heroi juaj, njė kalorės i mirė, It'sshtė pėr tė ardhur keq - ende i panjohur. Unė do tė hapja njė dragua si njė kukull fole - Pėr tė shpėtuar princeshat e gjalla nė tė. Prisni vajzat

  Nga libri Aliens from Shambhala autori Byazirev Georgy

  SHPVTIMI I NJERUMZIMIT NGA Alienėt Sekreti i lumturisė nuk ėshtė tė bėsh atė qė tė pėlqen, por tė mėsosh tė duash atė qė duhet tė bėsh.Tė gjitha qeverive tė Tokės u ofrohet njė mėnyrė pėr tė shpėtuar njerėzit nga katastrofa planetare. Nė krye tė "Flotės Hapėsinore" tė Lartė

  Nga libri Komplotet mė tė forta dhe parashikimet pėr dashuri, seks, marrėdhėnie familjare autori Estrin Anatoli Mikhailovich

  Njohja dhe komunikimi Pėr njė njohje tė mirė (1) Ky komplot lexohet pėr tė bėrė njohjet e nevojshme me seksin e kundėrt, unė do tė eci pėrgjatė rrugės sė gjerė, duke buzėqeshur me njerėzit qė takoj. Kam njė hap tė lehtė dhe zemra ime ėshtė e lumtur. Era mė lidh me brez.

  Nuk ka vdekje nga libri. Njė derė tjetėr e Zotit. nga Kejsi Edgar

  Komunikimi i Shpirtrave Le tė kthehemi shkurtimisht nė ėndrrėn e babait tim, ku ai e pa veten si njė pikė tė caktuar duke ndjekur njė rreze drite pėrmes shtresave tė errėsirės dhe duke kaluar nga figura tė ēuditshme njerėzore, nė tė cilat pjesė tė caktuara tė trupit ishin shumė tė mėdha. Gjithashtu, mos harroni atė

  Nga libri Ulje pėr fillestarėt autori Bril Maria

  Komunikimi i vazhdueshėm Duke folur nė mėnyrė figurative, ne dhe treguesit tanė kemi zotėruar klasėn e parė tė shkollės fillore. Timeshtė koha tė vazhdoni tė mėsoni, domethėnė t'i kushtoni vėmendje ushtrimeve mė komplekse. Tė dyja pėr lavjerrėsin dhe pėr kornizėn janė pėrafėrsisht tė njėjta, kėshtu qė unė nuk do t'i ndaj me qėllim ato -

  Nga libri Conspirations of the Siberian Healer. Ēėshtja 01 autori Stepanova Natalia Ivanovna

  Komunikimi me Shpirtrat Shpesh mė pyesin pėr thirrjen e shpirtrave. Kam nė plan tė shkruaj nė detaje pėr artin e thirrjes sė shpirtrave nė libra tė tjerė. Sidoqoftė, duke iu pėrgjigjur kėrkesave tė studentėve tė mi, dhe nė kėtė libėr do tė flas pak pėr shpirtrat, se si ata ndihmojnė nė shėrimin e njerėzve dhe kryerjen e ndryshme
  Nga libri Dukuritė misterioze tė natyrės autori Pons Pedro Palao

  Udhėtimi nė kohė apo kontakti me tė huajt? Ka pak fakte tė njohura nė lidhje me zhdukjen e anijes. Tė gjithė dėshmitarėt e incidentit treguan vetėm pėr ato qė panė, por ata nuk e dinin qėllimin e eksperimentit qė po diskutonin. Prandaj, pėr kėtė ēėshtje kishte shumė

  Nga libri Si tė shėrohesh me ujė autori Stephanie Motra

  Komunikimi me ujin Kjo pjesė do tė pėrqendrohet nė komunikimin me ujin, nė mėnyrėn se si tė vendosni njė marrėdhėnie tė veēantė me kėtė fuqi antike, nė mėnyrė qė tė bėhet jo vetėm njė ilaē pėr ju, por edhe njė mik i pėrkushtuar, ndihmės i besueshėm dhe kėshilltar i menēur. Qė nga kohėrat antike, nga brezi nė brez

  Nga libri Teknika pėr pėrmbushjen e dėshirave autori Drita e diellit Elinaya

  Biseda me Lakshmi A e dini pse ju tėrheq kaq shumė oqeani? Sepse ti dhe ai jeni shumė tė ngjashėm ... Ju jeni aq i pafund sa ai, ju jeni aq i fortė dhe i fuqishėm sa ai. Ju mund tė jeni tė butė dhe tė qetė, ose tė lėshoni tė gjithė fuqinė tuaj ashtu si njė stuhi dhe frikėsuese

  Nga libri Faza. Njė udhėzues praktik mbi pėrvojat jashtė trupit autori Rainbow Mikhail

  Nga libri Universi inteligjent. Shkrimi i huaj autori Voronova Elena Stepanovna

  KOMUNIKIMI I Galaktikave Nė kėtė fazė tė zhvillimit tė Universit, shumė qenie inteligjente komunikojnė me njėra-tjetrėn. Komunikimi ėshtė i ndryshėm. Nga distanca telepatike nė kontakt fizik. Mendja mė e lartė, duke krijuar krijime tė gjalla, pėrcakton mundėsinė e njė komunikimi tė tillė.

  Nga libri Drita e Brendshme. Kalendari i meditimit Osho pėr 365 ditė autori Rajneesh Bhagwan Shri

  286 Komunikimi i tepėrt Nėntėdhjetė e nėntė pėr qind e veprimtarisė njerėzore ėshtė plotėsisht e padobishme dhe, pėr mė tepėr, madje e dėmshme. Kur kėrkoni komunikim, takoni njerėz, shkėmbeni fraza, zhvilloni njė bisedė - pothuajse e gjithė kjo ėshtė e pakuptimtė. Dhe ėshtė mirė qė e gjithė kjo

  Nga libri Jeta pa kufij. Pėrqendrimi. Meditim autori Zhikarantsev Vladimir Vasilievich

  KOMUNIKIMI I DISTANCS Unė dua tė them telepatinė. Nė parim, nuk ka asgjė tė habitshme dhe misterioze nė telepatinė nė vetvete. Do tė ishte pėr t'u habitur nėse nuk do tė ekzistonte, pasi qė Jashtėm ėshtė e barabartė me e brendshme, pasi tė gjitha format janė tė lidhura me njėra-tjetrėn pėrmes zbrazėtisė dhe pėr kėtė arsye

  Nga libri Manuali mė i ri i vetė-udhėzimeve tė fatit. Merrni gjithēka qė dėshironi! autori Natalia Borisovna Pravdina

  Komunikimi me fėmijėt Komunikimi me fėmijė, njė grua rrit ndjeshėm nivelin e saj tė energjisė. Mos hiqni dorė nga loja me fėmijėt! Kur ngatėrroheni me fėmijėt, bėheni mė tė rinj, sepse bėheni edhe njė fėmijė i vogėl pėr njė kohė. Mėsojuni fėmijėve atė qė mundeni: vizatim,

  Nga libri Si tė mėsojmė tė shohim shenjat e fatit. Punėtori pėr Forcimin e Intuitės autori Calabrese Adriana

  Komunikimi me Hyjnoren Pėr dhjetė vjet kam dhėnė mėsim nė artin e komunikimit nė disa universitete dhe kolegje tė njohura. Nė mėsimin e aftėsive tė komunikimit qindra studentėve, unė pėrdora njė model tė thjeshtė pėr t'ua shpjeguar kėtė marrėdhėnie atyre. Unė e mėsoj atė

  Filmi amerikan shkencor-shkencor Arrival ėshtė nė kinema tashmė njė javė. Ai tregon pėr mėnyrėn se si tokėsorėt vendosin kontakte me mysafirė tė huaj qė vijnė papritmas tek ata. Tė kuptuarit e gjuhės sė tė huajve ėshtė njė detyrė e vėshtirė. Por gjuhėtarėt sigurojnė se kjo ėshtė e mundur nė teori.

  Nė filmin shkencor-shkencor Arritja, anije kozmike tė huaja papritmas shfaqen mbi dymbėdhjetė vende nė Tokė. Kėto krijesa me shtatė gjymtyrė quhen heptapodė. Tė huajt janė tė gatshėm tė presin nė bord disa pėrfaqėsues tė njerėzimit nė mėnyrė qė tė vendosin kontakte me ta. Problemi ėshtė se as Tokėsorėt dhe as Heptapodėt nuk kanė njė pėrkthyes universal. Prandaj, civilizimi tokėsor nuk pėrfaqėsohet nga presidentėt, jo nga ushtarakėt dhe jo nga astrobiologėt, por nga gjuhėtarėt mė tė mirė nė botė, njė prej tė cilėve ėshtė personazhi kryesor i filmit Louise Banks (Amy Adams). Ajo ėshtė dėrguar nė anijen kozmike mė tė afėrt nė Montana. Qėllimi i Louise ėshtė tė deshifrojė gjuhėn e Heptapodėve dhe tė zbulojė pse ata erdhėn nė Tokė.

  Prodhuesit e filmit u konsultuan me Jessica Kuhn, njė profesoreshė e gjuhėsisė nė Universitetin McGill nė Montreal, pėr tė zbuluar se si do tė sillej njė gjuhėtar nė njė situatė me njė gjuhė jashtėtokėsore.

  “Kėta nuk janė alienėt tuaj tipikė tė Star Trek qė kanė njė ngjyrė tė ndryshme tė lėkurės, gunga tė ēuditshme nė kokė, por qė, si ne, kanė dy duar, dy kėmbė dhe kanė njė sistem tė ngjashėm vokal. Ato nuk duken aspak si njerėz dhe lėshojnė tinguj krejtėsisht ēnjerėzore - ky ėshtė skenari mė i mundshėm, ”komenton eksperti.

  Tė huajt do tė luajnė me rregulla tė ndryshme

  Nėse alienėt zbarkojnė ndonjėherė nė Tokė, ata ndoshta nuk do tė gjejnė njė gjuhė tė vetme si e tyre.

  "Gjuhėtarėt kanė zbuluar se gjuhėt njerėzore priren tė kategorizohen nė modele specifike, edhe pse ato janė shumė tė ndryshme nga njėra-tjetra dhe gramatika e tyre ndryshon", thotė Kuhn.

  Le tė marrim fjalėn rend. Nė gjuhėt ku foljet vijnė para objektit, parafjalėt gjithashtu paraprijnė emrat. Nė anglisht ne themi "hėngra mollėn" dhe "nė tryezė". Nė japonisht, e kundėrta ėshtė e vėrtetė.

  "Shumica e gjuhėve tė botės bien nė njė nga kėto modele, ashtu si ēdo tjetėr", thotė Kuhn., — Ndryshueshmėria nuk ėshtė e pakufizuar "

  Ksenolinguistika nuk ka gjasa tė ndjekė tė njėjtat rregulla si gjuhėt njerėzore.

  "Duket sikur kemi njė talent pėr gjuhėt", thotė Kuhn. "Partshtė pjesė e gjenetikės dhe qenies sonė, kėshtu qė nuk ka shumė tė ngjarė qė gjuhėt e krijesave tė tjera tė kenė tė njėjtat kufizime ose ngjashmėri me gjuhėt e njerėzve."

  Pėrvojat qė paraqiten nė ēdo gjuhė njerėzore mund tė mos reflektohen nė fjalimin e tė huajve. Tė gjitha gjuhėt e tokės kanė mėnyra pėr tė shprehur qėllimin. Fėmijėt mund tė thonė: "Nuk kam dashur ta thyej kėtė kupė". Por, siē i shpjegon Banks kolegėve tė tij nė Arritja, nėse njė specie tjetėr vepron instiktivisht, mund tė mos ketė asnjė koncept pėr vetveten nė gjuhėn e tyre, ose asnjė dallim midis veprimit aksidental dhe tė qėllimshėm. Gjuhėtarėt as nuk mund tė marrin me mend nėse njė gjuhė e huaj pėrmban emra, folje dhe elementė tė tjerė qė janė blloqet kryesore tė tė folurit tonė.

  Edhe biologjia jonė mund tė kufizojė kuptimin tonė tė njė gjuhe tė huaj. Edhe nėse supozojmė se alienėt kanė gojė, nuk dihet se ēfarė tingujsh janė tė aftė tė bėjnė. Nė tregimin e Ted Chang, Historia e Jetės Tuaj, e cila frymėzoi krijuesit e Arritjes, prototipi Banks zbulon se veshėt dhe truri i njeriut janė akorduar pėr tė dėgjuar tingujt e aparatit njerėzor vokal. Por veshėt tanė mund tė mos i njohin ndryshimet nė tingujt e bėrė nga alienėt - dhe ato mund tė jenė thelbėsore. Dhe nėse Banks dhe kolegėt e saj pėrballen me sukses me deshifrimin e shkrimit tė Heptapods, atėherė ata nuk janė nė gjendje tė riprodhojnė fjalimin e krijesave tė huaja.

  "Pėr gjuhėn e folur, kjo ėshtė njė rrugė pa krye sepse nuk mund tė riprodhojė kėta tinguj tė ēuditshėm pa tė folur qė tingėllojnė si njė balenė duke kėnduar dhe njė murmuritje e maceve", komenton Kuhn.

  Si mund tė flisni me ta?


  Detyra e parė e Kuhn nė terren ishte tė studionte Chol, njė nga gjuhėt Maja.

  "Tė jesh nė bordin e njė anije kozmike aliene nuk ėshtė asgjė mė shumė sesa tė endesh nėpėr xhunglėn e Chiapas", pranon gjuhėtari.

  Pėrpjekjet e Louise Banks pėr tė deshifruar fjalimin e Heptapodėve pasqyrojnė mjaft saktė idenė e gjuhėtarėve tė vėrtetė se si tė pėrkthejnė tekstet nga gjuhėt e huaja nė ato tokėsore.

  Nėse gjuhėtarėt e sė ardhmes pėrballen me pėrfaqėsues tė civilizimeve tė huaja, ata do tė duhet tė prezantojnė veten, tė komunikojnė qėllimin e vizitės dhe tė praktikojnė tė folurit dhe korrespondencėn me tė huajt. Ashtu si Bankat, gjuhėtarėt do tė fillojnė pak: ata do tė kuptojnė termat dhe konceptet themelore pėrpara se tė kalojnė nė ēėshtje mė komplekse.

  “Sigurisht, kineastėt nuk hodhėn hollėsi se si ajo e transkriptoi gjuhėn. Por mendoj se ata bėnė njė ndėrthurje shumė tė mirė tė skenave ku Amy Adams dhe Jeremy Renner po punojnė sė bashku pėr tė pėrkthyer konceptet mė tė thjeshta qė mund tė theksohen me dorė. Ju shikoni se si ajo lexon nė logogram dhe kėrkon blloqet kryesore tė gjuhės. Unė mendoj se kjo ėshtė pikėrisht ajo qė do tė bėjnė gjuhėtarėt nėse do tė duhet tė pėrkthejnė nga gjuhėt e huaja ", komenton Kuhn.

  Kur dekodojnė gjuhėt njerėzore, shumica e gjuhėtarėve pėrdorin mjetet mė tė thjeshta: diktafon ose kamera video, lapsa dhe letėr, si dhe ēdo informacion qė ekziston tashmė nė lidhje me njė gjuhė tė caktuar ose "tė afėrmit" e saj. Gjuhėt e huaja kėrkojnė ndėrveprim aktiv me folėsit e tyre amtare: ata duhet tė bėjnė shumė pyetje sqaruese dhe tė testojnė hipoteza nė lidhje me tiparet e gramatikės sė tyre mbi to.

  Ēfarė mund tė mėsojmė nga larg?

  Ndėrveprimi personal me tė huajt do tė luajė njė rol kryesor nė zotėrimin e gjuhės sė tyre. Por, ēka nėse nuk mund t'i afrohemi kaq shumė atyre? Kuhn thotė se gjuhėtarėt janė nė gjendje tė nxjerrin diēka nga regjistrimi i fjalės sė tyre.

  Nė film, shansi i parė pėr tė kuptuar ndėrlikimet e fjalės sė huaj ėshtė kur ushtria luan njė kolonė zanore tė shkurtėr dhe pyet Banks se ēfarė mund tė kuptojė nga ajo.

  “Padyshim, kjo ėshtė njė detyrė e pamundur. Ju duhet ta kuptoni kontekstin e situatės dhe ta lidhni atė me tinguj tė shėndoshė, ”thotė Kuhn.

  Ndoshta Bankat kishin fatin tė kishin njė kasetė video dhe njohuri pėr kontekstin. Nėse ajo do tė kishte qasje nė njė numėr tė madh tė regjistrimeve tė gjata, ajo mund tė llogariste zhurmat qė korrespondojnė me veprime tė caktuara. Sipas Kuhn, kjo ėshtė e mjaftueshme pėr tė rindėrtuar gramatikėn e gjuhės. Dhe gjuhėt e lashta njerėzore u deshifruan pa ndihmėn e sistemeve akustike tė gjalla.

  "Nėse keni informacion tė mjaftueshėm, kontekst dhe histori tė mjaftueshme, unė mendoj se ka shpresė qė edhe pa ndėrveprim tė ngushtė, ju mund tė bėni pėrparim tė dukshėm nė kuptimin e gramatikės sė gjuhės - nėse jemi nė gjendje tė kuptojmė jetėn e huaj", komenton Kuhn .

  A do tė thotė kjo se ne mund tė mėsojmė njė gjuhė tė huaj nga sinjalet e tyre - apo qė ata ta njohin tonėn nė kėtė mėnyrė?

  "Unė nuk do tė habitem nėse krijesat qė janė tė afta tė krijojnė anije gjigande kozmike, qė arrijnė nė Tokė, mund tė mėsojnė lehtėsisht gjuhėt tona duke pėrdorur shumė sinjale qė hyjnė nė hapėsirėn e jashtme. Ne do tė ishim nė gjendje tė bėnim tė njėjtėn gjė», - eksperti ėshtė i sigurt.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 24-03-2022 mė 13:36

Faqja 53 prej 53 FillimFillim ... 343515253

Tema tė Ngjashme

 1. Makinė fluturuese? Jo mė imagjinatė por realitet
  Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 30-06-2010, 11:16
 2. Paketa e propozuar nga Ahtisari pėr statusin final tė Kosovės
  Nga Nice_Boy nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 3. Serbia i kthen Kosovės nė 2007 objektet e rrėmbyera
  Nga Lioness nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-01-2007, 17:21
 4. Pse nuk kanė shqiptarėt objektet e tyre tė kultit nė Greqi?
  Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-12-2006, 23:32
 5. Historianėt: Objektet e kultit qė u dogjėn ishin ilire
  Nga Kosovari_78_Ca nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-03-2004, 02:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •