Close
Faqja 53 prej 53 FillimFillim ... 343515253
Duke shfaqur rezultatin 1,041 deri 1,060 prej 1060
  1. #1041
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Heres tjeter. Tani te pakten e di se ku eshte dhe si ta gjesh.
    nuk ju len njeri te hyni aty brenda ,mos u lodhni kot

  2. #1042
    Hiqni dore nga mania e te shkruajturit kot me kot neper tema. Sidomos pa lexuar postimet e plota. Nuk po flet njeri per tu futur aty brenda se nuk e kane arritur te tjere me shume me teper mundesi dhe ekspertize. Nuk do lejoj me postime te tilla karagjoze ne kete nenforum.

  3. #1043
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931
    darius

    pashe nje dokumentar 3 ore per zonen 51 ,dhe jo vetem ata qe jane te huaj per bazen por edhe ata qe punojne brenda ne baze nuk kane force te bejne asgje ne lidhje me ate qe eshte-ndodh aty brenda

    nese shembet amerika ashtu si rusia ne 90 atehere do dalin shume gjera ne drite

    nese shkoni atje per te pare drita nga larg ateher kjo eshte tjeter gje

  4. #1044
    Atman pa dashur te te fyej po je komplet jashte kontekstit. Mund te shohesh dhe 30 ore dokumentare dhe serisht do jesh jashte. Nuk diskuton njeri te behet dicka ne lidhje me bazen por po flitet per ate mundesi qe e kane shume njerez, viziten ne kufijte e lejueshme afer bazes. Te lutem mos me detyro te perseris te njejtat gjera pasi jam lodhur me keto komente komplet pa vend. Me duket paksa mendjemadhesi nga ana jote te me permendesh mua mundesite ose mbi nje subjekt qe kam 20 vjet qe e njoh ne maje te gishtave dhe kam shkrua prej vitesh ne kete forum. Si antar i ri qe je, ben pjese ne ate grup antaresh qe mendojne se po shkruajne ndonje novacion ne tema ose forume por harroni qe keto subjekte jane trajtuar kaq shume dhe beni gabimin qe nuk lexoni se cfare eshte shkruar me pare. E mbylla ketu kete diskutim.

  5. #1045
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Atman pa dashur te te fyej po je komplet jashte kontekstit. Mund te shohesh dhe 30 ore dokumentare dhe serisht do jesh jashte. Nuk diskuton njeri te behet dicka ne lidhje me bazen por po flitet per ate mundesi qe e kane shume njerez, viziten ne kufijte e lejueshme afer bazes. Te lutem mos me detyro te perseris te njejtat gjera pasi jam lodhur me keto komente komplet pa vend. Me duket paksa mendjemadhesi nga ana jote te me permendesh mua mundesite ose mbi nje subjekt qe kam 20 vjet qe e njoh ne maje te gishtave dhe kam shkrua prej vitesh ne kete forum. Si antar i ri qe je, ben pjese ne ate grup antaresh qe mendojne se po shkruajne ndonje novacion ne tema ose forume por harroni qe keto subjekte jane trajtuar kaq shume dhe beni gabimin qe nuk lexoni se cfare eshte shkruar me pare. E mbylla ketu kete diskutim.
    po po ke te drejte e njef teorikisht ne maje te gishtave kete temen e ufove se ne praktike nuk e njef jo , ata qe e njofin ne praktike nuk rrine forumeve duke bere perkthime

    po e mbyll ketu

  6. #1046
    Kosovë e Shqiperi nje Maska e aska_peja
    Anëtarësuar
    30-01-2006
    Vendndodhja
    gjermani
    Postime
    362
    Citim Postuar më parë nga ATMAN Lexo Postimin
    po po ke te drejte e njef teorikisht ne maje te gishtave kete temen e ufove se ne praktike nuk e njef jo , ata qe e njofin ne praktike nuk rrine forumeve duke bere perkthime

    po e mbyll ketu
    Bravo, e the at qe doja ta thoja kaher,
    Ke jep pergjigje s burat,
    Amon qfar njerzve ka ketu ne kdt forum ja japin vetes se jan dikushi
    Po nese je moderator nuk do te thot se e kap zotin per k...

  7. #1047
    Citim Postuar më parë nga ATMAN Lexo Postimin
    po po ke te drejte e njef teorikisht ne maje te gishtave kete temen e ufove se ne praktike nuk e njef jo , ata qe e njofin ne praktike nuk rrine forumeve duke bere perkthime

    po e mbyll ketu
    Perkthimet e syve qe te te dalin. Fajin e kam une qe ja u zgjas dhe ju pergjigjem kur ne fakt ju e doni komplet ndryshe. Lexo dhe meso, leri denglat mbi teorite dhe praktikat se sa di ne praktike dhe ne teori Darius mbi keto subjekte, ti ske qime floku ne koke. Ti dhe ky analfabeti qe na ben tifozllik. Tani qe ta bej njehere e mire te qarte, ne te gjitha temat e nenforumit paranormal nuk lejoj replika te ketij lloji. Per ty qe ben copy paste nga revista, gazeta e interneti, mund te jete dicka argetuese. Per mua qe kam derdhur djerse e shpenzuar ore te tera per t'i pergatitur (jo perkthyer) ky nenforum ka shume vlere dhe sdo lejoj te dhunohet.

  8. #1048
    i/e regjistruar Maska e bekim_MK
    Anëtarësuar
    21-02-2010
    Vendndodhja
    kercove
    Postime
    5

    Për: Objektet fluturuese të paidentifikuara, UFO

    Jashtëtokësorët që moti gjenden në Planetin tonë!
    Publikuar: 25.05.2013 - 09:32

    Toronto, 25 maj – Ish-ministri kanadezi Mbrojtjes, Paul Hellyer, duke folur në tribunën publike për urologjinë, vendosi të pranojë që ushtritë e fuqishme të botës bashkëpunojnë me jashtëtokësorë, të cilat janë të disa llojeve dhe që janë të pranishëm në planetin tonë mjaft gjatë.

    Hellyer mendon që është e drejtë e publikut të informohet për realitetin dhe konsideron që njerëzit janë plotësisht të gatshëm për këtë realitet. Ndonëse mendon që ekzistojnë edhe disa detaje lidhur më jashtëtokësorët që do të duhej të mbeteshin të besueshme (sekrete), ai beson se publiku tashmë di për rreth 90 për qind të fakteve.

    Në fjalën e tij, ai ka përmendur edhe një kompleks ku jashtëtokësorët jetojnë dhe punojnë bashkë me njerëzit, kryesisht në projekte ushtarake.

    Sipas fjalëve të tij, Në Tokë momentalisht ekzistojë pesë lloje të ndryshme të jashtëtokësorëve, gjë që përputhet me pohimet e ish-eprorëve ushtarakë dhe politikanë, të cilët kanë folur më herët për këtë temë.

    http://www.kohaditore.com/?page=1,7,146851

  9. #1049

    Për: Objektet fluturuese të paidentifikuara, UFO

    Deklarata e Hellyer nuk eshte gje e re. I ka bere keto qe para 6-7 vjetesh. Lajmi eshte rifreskuar si rezultat i pjesmarrjes se Hellyer ne degjimin e fundit qe u be per kongresmenet dhe senatoret amerikane ne Citizen Hearing On Disclosure, Washington D.C.

    http://www.citizenhearing.org/

  10. #1050
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931

    Për: Objektet fluturuese të paidentifikuara, UFO

    Presidenti Eisenhower dhe jashtëtokësorët: “I kam takuar tre herë”

    Presidenti i 34-t i Shteteve të Bashkuara, Dwight Eisenhower (IKE) u takua plot tre herë me një delegacion të përbërë nga jashtëtokësorë. Takimi u bë në një bazë ushtarake amerikane në vitin 1954. Kjo është një histori që të apasionuarit pas Ufologjisë e njohin mjaft mirë.
    Ai që flet për këtë takim mes autoriteteve më të larta të Uashingtonit dhe grupit të alienëve është shkrimtari Timothy Good, ish-këshilltar i Pentagonit dhe Kongresit Amerikan: pra një njeri mjaft i informuar me fakte. Është hera e parë që një personazhi i këtij kalibtri flet hapur për kontaktet me qeniet e ardhura nga hapësira.
    I ftuar në programin e BBC 2, “Opinionated”, Timothy Good konfirmoi se të gjitha qeveritë botërore janë në kontakt të rregullt me entitetet jo-humane prej dekadash. Në veçanti presidenti Eisenhower i cili bën takime secrete me eksponentë të qytetërimeve të tjera galaktike në bazën ushtarake në Nju Meksiko. Dhe e gjithë kjo nën prezencën e shumë dëshmitarëve.
    Dwight Eisenhower – gjatë kohës që u nominua si presidenti i 34-t i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në detyrë nga 1953 deri në vitin 1961 – njihej për dëshirën energjike që kishte për mundësimin e jetës së njeriut në kozmos. Gjatë Luftës së Dytë Botërore ishte pikërisht ai që hodhi idenë e parë për programin hapësinor amerikan.
    Takimet e tij me qënie të botëve të tjera do të zhvilloheshin në shkurt të 1954, kur zyrtarisht Eisenhower gjendej me pushime në Palm Springs, Kaliforni. Por në fakt presidenti po bisedonte me delegacionet e alienëve në fshehtësi absolute. Ata që merreshin me organizimin e këtyre tryezave të rrumbullakëta, me siguri ishin agjentët e FBI-së, që kishin kontaktet e tyre me Jashtëtokësorët.
    I pari i këtyre takimeve ballë për ballë u bë me përfaqësues të popullit nordik, për aspektin humanoid tepër të ngjashëm me atë të Skandinavëve. Timothy Good thotë: “Ne e dimë se më shumë se 90% e Ufove mund të shpjegohet në terma konvencionalë. Megjithatë, mund të konfirmoj se ekzistojnë miliona persona në të gjithë planetin që i kanë parë gjërat ashtu siç janë realisht”.
    Por jo vetëm kaq. Eisenhower kërkonte ta diskutonte këtë çështje me kryeministrin britanik të asaj kohe, Wiston Churchill. Edhe Britania e Madhe ishte e interesuar për këto fenomene të pashpjegueshme, pas vëzhgimit të një objekti fluturues të paidentifikuar në qiell nga një pilot që kthehej nga misioni i tij në fund të Luftës së Dytë Botërore.
    Ishte pikërisht kjo shenjë e cila bëri Qeverinë e Londrës të studionte më në thellësi këtë çështje duke iu atribuar Ministrit të Mbrojtjes për të qenë nën mbikëqyrje të plotë. Pas shumë vitesh, në 2010, arkivat sekrete u bënë publike dhe u zbulua një numër i madh vëzhgimesh të alienëve përgjatë dekadave.
    Eisenhower, Churchill, bile dhe Papa Xhovani i 13, thuhet se kanë pasur një takim me një qenie nga një botë tjetër që i kishte impresionuar jasht-mase. Sipas tregimit të sekretarit të tij personal – tashmë të zhdukur- Loris Francesco Capovilla, zbulimi i papritur u bë pasditen e nxehtë të verës së vitit 1961. Angelo Roncalli dhe miku i tij po kalonin në një nga kopshtet e Kështjellës Gandolfo kur mbi kokën e tyre kaluan disa sfera të shndritshme me ngjyra brilante. Njëra u nda nga grupi dhe u ul në tokë. Nga ajo anije doli një krijesë e ngjashme me njeriun.
    Sekretari personal qëndroi mënjanë dhe nuk e dëgjoi dialogun mes Papës dhe personazhit jashtë-tokësor. Por nga mimika e fytyrave pa një harmoni mes dy bashkëbiseduesve. Pas 20 minutash të gjata, alieni u zhduk në qiell ashtu siç erdhi. Papa Xhovani u afrua, dhe përmes lotësh tha këto fjalë: “Bijtë e Zotit janë gjithandej. Edhe pse ndonjëherë e kemi të vështirë të njohim edhe vëllezërit tanë”.
    Ishte ky takimi i publikuar nga gazeta The Sun rreth 30 vjet më parë dhe që më pas u rimor nga shumë artikuj dhe shërbime të tjera televizive. Por lajmi nuk është konfirmuar kurrë. Ashtu si nga ana tjetër, kanë ardhur përgënjeshtrime nga Qeveria Amerikane për ekzistencën e jetës jashtëtokësore. Timothy Good thotë se “fqinjët tanë kozmikë jo vetëm që kanë mbajtur raporte të afërta me pushtetarët e tokës, por kanë pasur kontakte formale dhe jo-formale me mijëra njerëz në të gjithë botën të të gjitha klasave shoqërore. Të paktën janë demokratikë”

    6 pika të nxehta UFO-sh në mbarë botën

    1. Warminster, Wiltshire, Angli
    Fusha e madhe e Salisbury Plain, në jug të Anglisë është një sipërfaqe toke e gjelbër. Pikërisht këtu shtrihen Gurët e Lashtë gjigantë të Stonhenxhit, një vend që fsheh mister. Dhe po këtu, ose të paktën në qytezën e Warminster-it, të apasionuarit pas UFO-ve mblidhen së bashku në majën e kodrës Cradele me besimin se do të marrin sinjal nga anijet jashtëtokësore. Në vitet 60 dhe 70, gazetari lokal Arthur Shuttlewood çoi në qindra dhe ndoshta mijëra pretendimet se Ufot mund të shihen vetëm nga kjo qytezë e vogël.

    2. Wycliffe Well, Australi
    Me siguri ju nuk doni të shkoni në territorin verior të Australisë në Wycliffe Well dhe të shihni një UFO. Uebsajti i Parkut të Wycliffe thotë se “shikimi i një UFO-je është gjë e zakonshme në këtë terren, dhe se nëse qëndron të gjithë natën në kërkim të një UFO-je do të jeni shumë pa fat nëse nuk e shihni një të tillë”. Supozohet që në këtë vend janë parë UFO që nga koha e Luftës së Dytë Botërore.

    3. Bonnybridge, Skoci
    Bonnybridge ka diçka të veçantë. Që nga vitit 1992, qyteza e vogël ka shërbyer si pikë shikimi i një numri të madh UFO-sh. Në fakt, Bonnybridge shtrihet në atë që besimtarët e UFO-ve e quajnë “Trekëndëshi Flakirk”, një zonë mes qyteteve Stirling, Fife dhe Edinburg ku njerëzit vazhdimisht raportojnë për objekte të paidentifikuara që fluturojnë në qiell. Qeveria skoceze thotë se shihen rreth 300 UFO në vit. Për herë të parë një UFO u dallua në vitin 1992, kur një burrë i quajtur James Walker raportoi për një objekt në formë ylli që fluturonte. Më pas vëzhgime të tjera pasojnë ndër vite. Qeveria nuk arriti kurrë në një konkluzion, por alkooli konsiderohej si shkaku kryesor i këtyre vëzhgimeve.

    4. Kili
    Gjatë dy dekadave të fundit banorët e rrethit qendror të Kilit kanë raportuar aq shumë shikime UFO-sh sa që në vitin 2008 në qytezën e San Clemente-s u hap “Gjyqi i UFO-ve”. 19 milje pas maleve Andes, ndodhen rrafshnaltat për të cilat thuhet se është vendi perfekt ku alienët ulin anijet e tyre. Edhe pse thuhet se kjo është një nga destinacionet më të mundshme të ufove, kjo nuk është se e ka rritur shumë turizmin në këtë vend. Parqet në San Clamente deklarojnë se “në asnjë mënyrë nuk u garantojmë njerëzve se ata do të shohin një UFO nëse vizitojnë San Clemente-n”.

    5. Meksikë
    Më 11 korrik të vitit 1991 një eklips diellor filloi mbi Oqeanin Paqësor dhe Hauai, lëvizi mbi Meksikë dhe Amerikën Qendrore duke përfunduar rrugëtimin mbi Brazil. Në Meksiko Sito (kryeqyteti i Meksikës) njerëzit raportuan se kishin parë më shumë se sa eklipsi diellor. Një numër i madh meksikanësh raportuan se kishin parë disa anije të çuditshme në qiell. Raportime të tjera për shikimin e UFO-ve kanë ardhur dhe nga qytete të tjera të Meksikës, por është e vështirë t’i besohet sepse mendohet se ata nuk kanë vënë syze të posaçme kur kanë parë eklipsin diellor.

    6. Stephenville, Teksas
    Në janar të 2008-s dhjetra njerëz raportuan për diçka qesharake që fluturonte në qielli gjatë natës. Kjo ngjarje u përshkrua në disa mënyra – disa thonin se ishte një objekt i qetë dhe i gjerë sa 1 milje që fluturonte afër tokës. Disa të tjerë thonin se lëvizte shumë shpejt. Një reporter i një gazete lokale tha se kishte drita të fuqishme. Kjo çështje më pas u diskutua në emisionin e Larry King në CNN. Në këtë emision një oficer i Forcave Ajrore Amerikane, i cili shpjegoi se ishin avionë ushtarakë ata të cilët kaluan mbi Teksas.

    Përgatiti: Endri Farka
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 05-04-2014 më 18:16

  11. #1051

    Për: Objektet fluturuese të paidentifikuara, UFO

    Ajo e Stephenville vetem qesharake qe nuk ishte. Perkundazi.

  12. #1052
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931

    Për: Objektet fluturuese të paidentifikuara, UFO

    Ditari i Mihal Gramenos, 1907

    I pari dokumentim për vizitën e UFO-ve në Shqipëri mbetet ditari i Mihal Gramenos. Ai ishte publicist i shquar, shkrimtar dhe veprimtar i lëvizjes patriotike e demokratike, Hero i Popullit. Gjatë viteve 1907-1908 luftoi përkrah me çetën e Çerçiz Topullit.

    Në librin e tij Kryengritja shqiptare, kujtime luftarake rreth çetës së Çerçiz Topullit, Grameno sjell kujtimet e tij mbi udhëtimet e gjata dhe të vështira të bashkëluftëtarëve të Çerçizit mal më mal. “Një natë teksa luftëtarët e Çerçizit kishin ngritur një limer majë një bjeshke të lartë, na fluturoi përpara një objekt shkëlqyes që qëndroi disa minuta pezull në ajër dhe pastaj u zhduk.”shkruan Grameno. Aeroplanët në atë kohë ishin në fazat e para, pra nuk ka mundësi të ketë qenë i tillë. Gjithashtu nuk mund të ketë qenë as meteor dhe as kometë, pasi dihet se ato nuk qëndrojnë pezull në ajër por bien menjëherë. Kështu që mbetet një UFO (objekt fluturues i paidentifikuar).

  13. #1053

  14. #1054
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931

    Për: Objektet fluturuese të paidentifikuara, UFO


  15. #1055
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931

    Për: Objektet fluturuese të paidentifikuara, UFO

    Kush kontaktoi me të huajt. Bisedë me alienët e konstelacionit Orion. Planet Veda - Depo e informacionit - LiveJournal. Njeriu jetoi për një vit në një bazë të huaj në himalajet


    A besoni në inteligjencën jashtëtokësore? Çfarë mund të thuash nëse racat e huaja jo vetëm që mund të ekzistojnë, por janë në kontakt me tokësorët tani? Shumë gjëra tregojnë se ky supozim është i besueshëm. Dhe nëse keni lexuar ndonjëherë diçka në lidhje me të, atëherë nuk ka gjasa që ajo t'ju duket e çuditshme dhe dritëshkurtër. Ky artikull do të zbulojë për ju detajet e kësaj teorie dhe do t'ju prezantojë me ato specie aliene me të cilat mund të kontaktoni tani - universi po pret.

    Essassani

    Yahel

    Yachel janë krijesa të mrekullueshme dhe të hijshme hibride. Raportohet se ato lëshojnë energji të pastër diellore dhe janë të afërmit më të afërt të njerëzve në univers. Më shumë gjasa, ata do të bëhen gara e parë për të komunikuar me njerëzimin në të ardhmen e afërt. Ata janë në të njëjtën lartësi me njerëzit, kanë një fizik të mirë dhe gjithashtu kanë një pamje si anime, shumë prej tyre mjaft multikulturor. Ata janë të bukur, të butë, inteligjentë, dashamirës dhe të vëmendshëm. Ata kanë teknologji të zhvilluar mirë dhe besohet se janë aty për të ndihmuar njerëzimin të përparojë dhe të evoluojë. Ky civilizim gjithashtu u shfaq në kohërat antike, dhe gjithashtu është shumë më i përparuar teknologjikisht. Ekziston një supozim se idetë e rrjeteve sociale u transmetuan njerëzimit përmes rrjedhës së tyre të vetëdijes.

    Hibridet Sirius

    Ky lloj "hiper sapiens" është tepër i zhvilluar, ka informacion që ka tepër shpesh në kontakt me njerëz gjatë gjithë historisë. Besohet se kjo është raca prindërore e njerëzimit, ishte ajo që i krijoi njerëzit nga pikëpamja gjenetike. Në të vërtetë, shumë profeci të lashta dhe tekste shpirtërore përmbajnë referenca për faktin se inteligjenca jashtëtokësore mori pjesë në krijimin e njerëzve. Krijesat nga Sirius ekzistojnë rreth 300-500 vjet më tej në të ardhmen dhe e kanë tejkaluar njerëzimin në progresin teknologjik për dhjetëra mijëra vjet. Ata specializohen në teknologji, arkitekturë, energji të qëndrueshme dhe gjeometri të shenjtë. Përveç kësaj, vlen të përmendet se krijesat e përshkruara në filmin "Avatar" ngjajnë shumë me hibridet Sirius. Ata janë të hollë, pak më të gjatë se njerëzit mesatarisht, dhe muskuj të mirë. Ata kanë një ton të lëkurës në dritë blu, sy të ngrohtë ovale dhe gishtërinj të gjatë, tepër të shkathët.

    Plejada

    Pleiadianët janë krijesa të larta, topolake, me sy të gjerë dhe tipare të buta, por mjaft të qarta. Këto janë krijesa të bukura të cilat, nëse kanë flokë, zakonisht janë flokëverdhë, dhe sytë e tyre janë gjithmonë blu. Shumë besojnë se njerëzit kalojnë një kohë të gjatë në Pleiades para lindjes, duke kaluar nëpër trajnime të veçanta - dhe këtu kthehen pas vdekjes. Trupat e Pleiadianëve punojnë si instrumente të hijshëm që mund të marrin sinjale psikike nga i gjithë universi. Prandaj, nëse përqendroheni në arritjen e Pleiadianëve, do të keni një shans të lartë suksesi, pasi ato janë disa nga qeniet e huaja më të përgjegjshme dhe me shumë mundësi të hapësirave të afërta në univers. Pleiadianët gjithashtu kanë nivele të larta të diplomacisë - ata janë pjesë e Aleancës Interstellar, mbështesin krijimin dhe zhvillimin e racave të reja në planet të tjerë, dhe gjithashtu sigurojnë evolucion dhe përparim për të gjitha civilizimet ekzistuese. Kjo garë është e butë dhe e dashur, kështu që nuk do të keni probleme për të hyrë në kontakt me përfaqësuesit e saj, ata janë gjithmonë në dispozicion dhe të gatshëm për të komunikuar, në çdo kohë ata mund të marrin një sinjal nga ju dhe t'ju përgjigjen.

    Arktikët

    Gara më e lashtë e të gjithë galaktikës së Rrugës së Qumështit janë Arktorët, ata janë tepër të zhvilluar, ata dinë shumë, kanë shumë përvojë dhe përfshihen vazhdimisht në inovacione të ndryshme. Dihet që ishin Arktorët ata që u bënë gara e parë që u zhvillua në galaktikën Rruga e Qumështit, e cila çoi në shfaqjen e racave të tjera vajza, midis të cilave ekziston një njeri. Arktorët mund të marrin një larmi formash, pasi vetëdija e tyre e përparuar i lejoi ata të kalonin në njëjës dhe të fillonin ekzistencën në një realitet të ri me frekuencë të lartë të paarritshëm për të tjerët. Lartësia e tyre varion nga 120 në 150 centimetra, e cila është dukshëm më e ulët se lartësia mesatare e njerëzve. Por në të njëjtën kohë, kokat e tyre janë shumë më të mëdha, pasi ato përmbajnë një tru të madh. Por në të njëjtën kohë, trupat e tyre janë mjaft të mëdhenj dhe muskulorë. Sidoqoftë, Arktorët vazhdojnë të evoluojnë dhe bëhen gjithnjë e më pak fizikë. Këto krijesa kanë inteligjencë të pabesueshme, e cila është aq e lartë sa që tregues të tillë janë përtej kuptimit njerëzor. Këta janë një nga paraardhësit e njerëzimit, lidhja me të cilën njerëzit duhet të kujtojnë gjithmonë.

    Si të lidheni me alienët?

    Në mënyrë që të rritni shanset për të vendosur kontakt me inteligjencën e huaj, rekomandohet të caktoni pak kohë çdo ditë për meditim, dhe kjo duhet të bëhet afërsisht në të njëjtën kohë të ditës. Pastroni hapësirën përreth jush, bëjeni veten rehat, merrni disa frymëmarrje të thella. Dërgoni mendërisht një ftesë për të huajt në hapësirë, pastaj qetësohuni, filloni meditimin, vëzhgoni heshtjen - dhe dëgjoni. Mund të jetë me vlerë të bëni një pyetje dhe të dëgjoni se çfarë duhet të përgjigjen të huajt.

    “Nëse alienët zbarkojnë nga hapësira dhe flasin një gjuhë që shkel gramatikën universale, ne thjesht nuk do të ishim në gjendje të mësonim gjuhën e tyre në mënyrën se si mësojmë anglisht ose suahilisht. Ne jemi nga natyra e konceptuar për anglisht, kinezisht dhe gjuhë të tjera njerëzore. Por ne nuk jemi krijuar për të mësuar në mënyrë të përsosur gjuhë që shkelin gramatikën universale. ”

    Ithtarët e Kërkimit të Inteligjencës Jashtëtokësore (SETI) vlerësojnë se mund të hasim në alienë brenda dekadave të ardhshme. Edhe nëse i përmbahemi vlerësimeve më konservatore - themi se gjasat e hasjes së inteligjencës së huaj në 50 vitet e ardhshme janë 5% - aksionet për speciet tona do të jenë të larta. Të dish që ne nuk jemi vetëm në univers do të jetë një përvojë e thellë dhe kontakti me një civilizim të huaj mund të sjellë risi mahnitëse teknologjike dhe ndryshime kulturore.

    Pra, duhet të bëjmë një pyetje.

    Çfarë mendojnë alienët?

    Dhe me të vërtetë, si? A janë ata të vetëdijshëm? Si komunikojnë ata?

    "Qytetërimet më komplekse do të jenë postbiologjike, në formën e inteligjencës artificiale (AI)", thotë filozofi Susan Schneider i Institutit për Studime të Avancuara. Atëherë civilizimet jashtëtokësore do të marrin formën e super inteligjencës: një inteligjencë shumë më e lartë se inteligjenca e nivelit njerëzor në çfarëdo mënyre - aftësi shoqërore, njohuri të përgjithshme, krijimtari shkencore.

    Kur përballemi me llojet e AI, a mund të mësojmë një gjuhë të huaj? Pengesa e parë do të jetë mjedisi i tij. Njerëzit komunikojnë në intervalin e frekuencave të tingullit 85-255 Hz dhe 430-770 THz të dritës. Kjo nuk ka gjasa të jetë e vërtetë për alienët që kanë evoluar ndryshe nga njerëzit. E megjithatë, ky problem është kryesisht teknik. Për shembull, këngët e balenave të ndjekura shpejt (të cilat përndryshe nuk dëgjohen nga njerëzit) tregojnë se disa sinjale "të huaja" mund të shndërrohen ende në një formë që njerëzit mund të perceptojnë.

    Sidoqoftë, alienët mund të bënin pa gjuhë. Quiteshtë mjaft e mundshme që një civilizim i huaj mund të zhvillohet ekskluzivisht me komunikim jo-gjuhësor ose proto-gjuhë.

    Gjuhëtari i famshëm Noam Chomsky shpesh thoshte se nëse marsianët do të vizitonin Tokën, ata do të mendonin se të gjithë flasim dialekte të së njëjtës gjuhë, sepse të gjitha gjuhët tokësore kanë të njëjtën strukturë në thellësi, vëren Doug Vacoch. “Por nëse alienët do të kishin një gjuhë, a do të ishte e ngjashme me tonën? Kjo është një pyetje e madhe ".

    Extremelyshtë jashtëzakonisht e vështirë që speciet aliene të kenë të njëjtat parametra si njerëzit. Sipas Chomsky, një ithtar kryesor i kësaj pikëpamjeje:

    “Shumë shkencëtarë besojnë se ekziston një civilizim i huaj. Për ta, pyetja është nëse do të takohemi me të në një të ardhme të afërt apo në një të ardhme të largët, dhe jo nëse do të takohemi fare. Pra, le të imagjinojmë që papritmas të ballafaqohemi me përfaqësues të specieve të huaja. Cila është gjëja e parë për të bërë? Sigurisht, komunikimi dhe arritja e një marrëveshje paqësore do të ishte një përparësi. Por a do të jemi ndonjëherë në gjendje të kuptojmë njëri-tjetrin? "

    Gjëja tjetër që do të dëshironim të shkëmbenim me alienët është informacioni shkencor. Nëse ligjet e Universit janë të njëjta kudo, atëherë përshkrimet e ndryshme të këtyre ligjeve, në parim, duhet të jenë ekuivalente. Kjo është pika fillestare, për shembull, e iniciativës SETI ose METI, detyra e së cilës është të kërkojë dhe të komunikojë me të huajt.

    Në rastin e gjuhës, gjërat janë më të komplikuara, sepse është i vetmi faktor i rëndësishëm për bashkëpunimin midis njerëzve. Communicationshtë komunikimi ai që na lejon të punojmë në grupe çuditërisht të mëdha. Për këtë arsye, çdo civilizim i përparuar teknologjik dhe fleksibël pothuajse me siguri do të ketë një gjuhë.

    Pyetja më e vështirë është nëse do të jemi ndonjëherë në gjendje të mësojmë strukturën e brendshme të një gjuhe të huaj. Psikolinguistika ende jep dy përgjigje krejtësisht të ndryshme.

    Qasja gjeneruese, e cila kodifikon strukturën e gjuhës në tru, sugjeron që kjo nuk është e mundur. Nga kjo rrjedh që njerëzit shfaqen me një gramatikë universale të integruar, e cila ka një grup të caktuar qëndrimesh - secila korrespondon me një rend fjalësh të pranueshëm, në të cilin fjalët dhe pjesët e fjalëve përshtaten në ndonjë sistem të caktuar gjuhësor. Gjuha që ne dëgjojmë për herë të parë në jetën tonë aktivizon një nga këto qëndrime dhe më pas na lejon të bëjmë dallimin midis mënyrave të sakta dhe të pasakta të kombinimit të fjalëve.

    Pika kryesore është se numri i gramatikave të ndryshme është shumë i kufizuar. Ndërsa rregullat e gjuhëve njerëzore mund të ndryshojnë, ithtarët e modelit gjenerues argumentojnë se ato ndryshojnë vetëm në terma strikte. Për shembull, rendi në të cilin ndërtohet një fjali përcakton nëse kallëzuesi do të ndjekë kryefjalën ose anasjelltas. Në anglisht, saktësisht opsioni i parë ("Bob i dha një tortë Alisë"), në japonisht, saktësisht i dyti ("Bob i dha një tortë Alisë").

    Nga ana tjetër, qasja njohëse e sheh semantikën (do të thotë strukturat) si më të rëndësishme sesa sintaksa (strukturat gramatikore). Nga kjo qasje, fjali si "zvarritja e pijeve katrore" janë të formuara në mënyrë sintaksore, por semantikisht të pakuptimta. Për këtë arsye, ithtarët e qasjes njohëse thonë se vetëm gramatika nuk mjafton për të kuptuar një gjuhë. Në vend të kësaj, ajo duhet të martohet për të kuptuar konceptet që përdor përdoruesi i gjuhës.

    Ne gjithashtu mund të hedhim një vështrim në botën tonë dhe të shohim që organizmat kanë ngjashmëri të habitshme, edhe nëse ato evoluojnë në mënyra të ndryshme dhe në mjedise të ndryshme. Ky quhet "evolucion konvergjent". Krahët dhe sytë, për shembull, janë shfaqur në mënyrë të pavarur në një larmi të gjerë kafshësh disa herë gjatë evolucionit, dhe zogjtë në Zelandën e Re të izoluar ekologjikisht kanë fituar sjellje që vërehen tek gjitarët kudo. Qasja njohëse jep shpresë se gjuhët e njerëzve dhe të huajve mund të jenë të kuptueshme reciprokisht.

    Disa gjithashtu besojnë se konceptet më të përparuara njerëzore janë mbledhur nga blloqet themelore të ndërtimit që kanë të gjitha speciet, siç janë kuptimi i së kaluarës dhe së ardhmes; ngjashmëritë dhe ndryshimet; objekt dhe subjekt. Nëse një specie aliene manipulon objekte, bashkëvepron me llojin e tyre dhe ndërthur koncepte, qasja njohëse siguron që ne kemi arkitekturë të ngjashme mendore për të kuptuar njëri-tjetrin. Sidoqoftë, është gjithashtu e mundur që speciet aliene që riprodhohen në një mënyrë jo-biologjike thjesht nuk do të kuptojnë që grupe të tilla të lidhura gjenetikisht dhe pa lidhje.

    Cila qasje është më e saktë? Studimet e rrjetit nervor tregojnë se gjuhët mund të mësohen pa struktura të veçanta në kokë. Kjo është e rëndësishme sepse mbase nuk nevojitet asnjë gramatikë e brendshme universale për të shpjeguar përvetësimin e gjuhës. Përveç kësaj, ka gjuhë njerëzore që nuk përshtaten në kornizën e gramatikës universale. Megjithëse këto rezultate nuk janë përfundimtare (për shembull, ato nuk mund të shpjegojnë pse vetëm njerëzit kanë gjuhë), gjithçka po shkon drejt një pamje njohëse.

    Kështu, do të ishte e arsyeshme të supozojmë se njerëzit mund të mësojnë gjuhë të huaja. Padyshim, disa aspekte të një gjuhe të huaj do të jenë gjithmonë të paarritshme për ne (si poezia). Në mënyrë të barabartë, disa specie mund të jenë në një univers kaq të ndryshëm mendor saqë është vetëm në një masë të caktuar ekuivalente me një njeri. Sidoqoftë, ne mund të shpresojmë me optimizëm se strukturat universale të fizikës, biologjisë dhe sociologjisë do të jenë mjaft të ngjashme për të lidhur gjuhët e njerëzve dhe të huajve në një bazë të përbashkët semantike.

    Përshëndetje Julia, po ju shkruaj për praninë e një mendjeje të huaj në Tokën tonë. Fakti është se njerëzit po përpiqen të gjejnë forma të tjera të mendjes dhe jetës në thellësitë e hapësirës me ndihmën e radio teleskopëve dhe mesazheve të tyre dhe të bëjnë mos vini re se, sipas Shoqatës Britanike të Ufologëve, në Më shumë se 90 civilizime të tjera po kryejnë eksperimentet e tyre mjekësore dhe biologjike në Tokë! Kjo do të thotë, - ata na shohin neve, tokësorëve, vetëm si "material eksperimental", jo më shumë! njerëzit në botë zhduken në mënyrë të pakthyeshme çdo vit, numri është i madh! Tokë, minerale, ajër? Pak njerëz mendojnë për të ... ashtë për të ardhur keq! Fakti është që ne i lejojmë vetes të kryejmë eksperimentet tona ndonjëherë larg njerëzore mbi natyrën dhe "vëllezërit tanë më të vegjël" pa hezitim - ne kemi nevojë për të! të njëjtët minj laboratorë dhe lepujt kanë familjet e tyre, dhe përveç gjithçkaje ata gjithashtu kanë evolucionin e tyre në këtë planet! Nifiga! Por në fakt, "vëllezërit në mendje" shikuan se çfarë ne po bëjmë këtu, çfarë kemi bërë me planetin tonë, e çuan civilizimin e tyre në buzë yu humnerë, -një x..r do të shkatërrojë veten dhe gjithçka përreth! Dhe pse jo, "me dinak" të mos kryejmë eksperimentet tona në përfundimin e një gare të re hibride! Fakti është se: çfarë e dallon një person nga civilizime të tjera humanoide: kjo aftësi për të menduar në forma, domethënë çështje reale, vetëm e një "niveli krejtësisht tjetër" do të riprodhohet natyrshëm! Prandaj, pothuajse të gjithë në moshën 3-4 vjeç pësojnë tërheqje rrotulluese në ëndrra ! Dhe gjumi është një realitet i ndryshuar! Prandaj, ndonjëherë hidheni lart dhe nuk e kuptoni nëse ka ndodhur vërtet apo keni ëndërruar! Gjatë "ëndrrave" të tilla gratë tërhiqen vezët, dhe burrat kanë spermatozoidë për të bërë biorobotë! Dhe tani ata vendosën të kalojnë forma e karbohidrateve të jetës (tonat) me silicin e tyre! Spektri i mbijetesës është i madh, klima nuk ka rëndësi, atmosfera është edhe amoniak me acid! Por në të njëjtën kohë, kjo krijim është akoma dhe do të mendojmë! Dhe ne , tokësorët, nga ana tjetër, me duart tona, do të shkatërrojnë planetin tonë, në të gjitha gjallesat, ne do të ndryshojmë klimën dhe peizazhin në përputhje me rrethanat, pastaj disa luftëra bërthamore dhe atomike (kjo ka ndodhur në mënyrë të përsëritur në Tokë në të kaluarën, -Atlantis, Lemuria, Hyperborea, -të gjitha këto civilizime kanë përfunduar luftërat atomike dhe bërthamore, dhe tani ne jemi duke prodhuar naftë dhe qymyr, është gjithçka që është ricikluar për shumë miliona vjet nga mbetjet e tyre). Këto civilizime, rimishërimet e Tokës sonë në të kaluarën, ne tani jemi gara e 5-të, e cila me sukses "rrotullohet" në të njëjtat ngjarje! Por planeti ynë është i bukur, në fakt, një parajsë në buzë të një galaktike me një yll G6 Dielli! Pra ... ata do të zhduken nga ky planet i shpërfytyruar, dhe ne, "gri", jemi shumë të kënaqur me këtë planet! Dhe sipas Ligjit të Konservimit, ata kanë të drejtë! Por ata bënë një gabim, i cili u bë fatal për ta Çështja është, nëse dikush Dikush dëshiron të "bëjë biznes" me një civilizim, edhe nëse është më pak i zhvilluar se i tyre, -DUHET DHE T O DETYRUAR T to bashkëpunojnë dhe të komunikojnë me të në një mënyrë komunikimi dhe marrje informacioni që është i kuptueshëm për një civilizim i caktuar! përmes metrikave më të larta (aeroplanët astralë, mendorë), duke shkelur këtë parim të komunikimit! Dhe meqenëse shumica e tokësorëve kanë "syrin e tretë të mbyllur" dhe ata janë "të verbër" në disa diapazone, ne me shpejtësi arrijmë këtu! Fe të ndryshme ishin na imponuan, Toka u nda vendet, ata dolën me kufij, gjuhë të ndryshme, formuan ushtri, futën marrëdhënie materiale dhe monetare, mjekësi (pse duhet të hedhim "pllaka" këtu çdo herë - këtu është një fushë për eksperimente biomjekësore) , një sistem arsimor për zombie, etj. - Ndaj dhe pushto! Gjëja më e rëndësishme është e veçanta "Propozimi", një masoneri e qëllimshme dhe e njohur e krijuar 2000 vjet më parë, falë së cilës të gjithë jemi nën kontroll të plotë (secilit person i është caktuar një kod jo-identifikues, -dhe mendoni pse!) Si fizikisht dhe financiarisht, dhe përmes tyre të gjithë programe negative të të huajve! Absolutisht të gjitha "fuqitë që do të jenë" pësuan tërheqje rrotulluese me implantimin e mikroçipave në to! Ky është një lloj "kukullash, biorobotësh"! Prandaj, njerëz, le t'i drejtohemi mendërisht të gjithë atyre që kryejnë eksperimentet e tyre këtu dhe na qumështon si në lopën, energjinë tonë. Sepse ata shkelën një nga ligjet ezoterike: Ligjin e paprekshmërisë së vullnetit të individit dhe të të gjithë civilizimit si një i tërë. Mendërisht, ne i drejtohemi atyre. Dhe sipas ligji i rrafshit astral - Mos gjykoni dhe nuk do të gjykoheni, - ata menjëherë shfaqen pranë nesh, ne jemi pranë tyre. Ata që normalisht kanë "syrin e tretë" do t'i shohin menjëherë. Pastaj ndjek një formë mendimi: T ALL GJITHA ATA Q CON Sjellin EKSPERIMENTET E TIJ MJEKSORE DHE BIOLOGJIKE, T CILT INTERESOHEN T IN Pompojnë JETURN TON AND DHE KREATIVISHT KEMI KTHIMIN E MUNDSISHM T P POTENCIALE, TM MENJHERSHM, Ju merrni të gjitha programet tuaja negative dhe lini në kohën tonë hapësinore! TOKA P ATR QTNDRIMIN BARBAR P TOR JU! KEMI një shans për të korrigjuar gjithçka!

    E gjithë kjo duhet të bëhet mendërisht, shumë ashpër dhe vendosmërisht! Dhe atje ku ju shikoni, mbase civilizime të tjera shumë të zhvilluara do të na kushtojnë vëmendje, thonë ata, oh, disa ndryshime kanë filluar të ndodhin për të mirë! Por deri më tani ne jemi pseudo -civilizim për ta. Unë jam personalisht i sigurt, - nëse do të ndodhë kontakti me ta dhe ne kërkojmë ndihmë, - me "teknologjitë" e tyre, së bashku me ta do të ndryshojmë situatën në planet brenda dy javësh! Epo, ne do të jetë NDRYSHME dhe prit! Të gjitha të mirat për të gjithë ju!

    Komunikimi me alienet

    Afati kohor i shfaqjes televizive nuk më lejoi të zbuloja plotësisht okultizmin e Strieberit. Doja që të gjithë të kuptonin se Strieber është një kampion i paturpshëm i gjithçkaje demonike dhe të mbinatyrshme.

    Strieber një herë tha në një intervistë për revistën People se ai ishte "tetëdhjetë për qind i sigurt se UFO-të janë mysafirët tanë nga një realitet tjetër, dhe jo domosdoshmërisht nga një planet tjetër". Besimi dhe propaganda e aftë e pikëpamjeve të tyre tërhoqi një numër të caktuar të ndjekësve te Striberi.

    Megjithëse Strieber u shfaq në një shfaqje televizive për të reklamuar romanin e tij të ri shkencor-shkencor, libri Komunikim, në të cilin përshkroi takimin e tij me alienët, i solli atij sukses të vërtetë. Siç siguron, më 26 shtator 1985, duke u zgjuar në shtëpinë e tij në pjesën e pasme të Nju Jorkut, ai papritmas pa një krijesë të çuditshme që qëndronte në hyrjen e dhomës së tij të gjumit. Pastaj, sipas Strieber, ai ra në ndjenja dhe u zgjua në një dhomë të vogël, i rrethuar nga krijesa të çuditshme të vogla humanoide. Njëra nga këto krijesa i nguli një gjilpërë të trashë flokëve në trurin e tij dhe filloi të tundej dhe ta shtynte para dhe mbrapa. Pasi mbaroi "procedurën", ai u dërgua përsëri në dhomën e tij të gjumit, ku gruaja e tij po flinte e qetë.

    Pas kësaj, Dr. Donald F. Kline, drejtor i Qendrës Kërkimore në Institutin e Psikiatrisë së Shtetit të New York-ut, zhvilloi një seri seancash hipnotike me Strieber, gjatë të cilave ai rindërtoi rrethanat e rrëmbimit të tij me shumë detaje. Tani Strieber siguron që këto humanoide e vizitojnë herë pas here.

    Kë ose çfarë takoi Strieber? Ai vetë nuk e di vërtet këtë, por përshkruan gjithçka që i ndodhi si "një veprim i menduar me kujdes me pjesëmarrjen e qenieve inteligjente jo-njerëzore, mbase goblinë, ose demonë, ose vizitorë nga një botë tjetër".

    Si mund të ndodhë kjo? Përsëri, Strieber nuk është i sigurt për asgjë. Ai vetëm e di "që këta vizitorë janë me të vërtetë këtu, ose truri i njeriut krijon diçka aq të pabesueshme sa është në realitetin e menjëhershëm fizik dhe që nuk mund të njihet nga shkenca moderne".

    Kush janë këta vizitorë? Qenie “sytë e të cilave depërtojnë në thelbin tuaj. Dhe këto glasgues po pyesin për diçka, ndoshta edhe duke kërkuar diçka. Kisha ndjesinë se ata po depërtonin në thellësitë e shpirtit tim, se ishin të etur për të komunikuar, ”shpjegoi ngatërruar Strieber.

    Kur pashë Whitley Striber në sy, e dija menjëherë se nga mund të kishin ardhur këto krijesa. Jo më kot ai foli kaq ashpër në mbrojtje të magjisë. Dhe jo më kot ai u tërbua aq shumë kur unë u paraqita në këtë program. Ishte qartë diçka djallëzore në përshkrimet e tij të komunikimit me alienët. "Ndjeva se isha nën kontrollin e drejtpërdrejtë dhe të kujdesshëm të atyre që më posedonin," shkroi Strieber në librin e tij Komunikimi. Më duket se qeniet që e rrëmbyen atë ishin demonë. Dhe unë mendoj se ishte urrejtja e tyre ndaj Zotit që e bëri atë të sillet në atë mënyrë në Oprah.

    Nga libri Kohët e fundit nga Carroll Lee

    Komunikimi me Universin Gjëja më themelore në lidhje me kontaktin e entiteteve në anën tjetër me ne është se ato veprojnë fjalë për fjalë. Shumë të ndriçuar ende e pranojnë universin si një lloj vendi Klaus, duke ditur kur jemi në gjumë ose zgjuar kur ndihemi keq.

    Nga libri Historia e Qytetërimeve Humanoide të Tokës autori Byazirev Georgy

    Rrëmbime nga alienët Përshëndetje Diell me krahët e Firebird, Përshëndetje Muaji - një dragua në re! Jam unë, heroi juaj, një kalorës i mirë, It'sshtë për të ardhur keq - ende i panjohur. Unë do të hapja një dragua si një kukull fole - Për të shpëtuar princeshat e gjalla në të. Prisni vajzat

    Nga libri Aliens from Shambhala autori Byazirev Georgy

    SHPVTIMI I NJERUMZIMIT NGA Alienët Sekreti i lumturisë nuk është të bësh atë që të pëlqen, por të mësosh të duash atë që duhet të bësh.Të gjitha qeverive të Tokës u ofrohet një mënyrë për të shpëtuar njerëzit nga katastrofa planetare. Në krye të "Flotës Hapësinore" të Lartë

    Nga libri Komplotet më të forta dhe parashikimet për dashuri, seks, marrëdhënie familjare autori Estrin Anatoli Mikhailovich

    Njohja dhe komunikimi Për një njohje të mirë (1) Ky komplot lexohet për të bërë njohjet e nevojshme me seksin e kundërt, unë do të eci përgjatë rrugës së gjerë, duke buzëqeshur me njerëzit që takoj. Kam një hap të lehtë dhe zemra ime është e lumtur. Era më lidh me brez.

    Nuk ka vdekje nga libri. Një derë tjetër e Zotit. nga Kejsi Edgar

    Komunikimi i Shpirtrave Le të kthehemi shkurtimisht në ëndrrën e babait tim, ku ai e pa veten si një pikë të caktuar duke ndjekur një rreze drite përmes shtresave të errësirës dhe duke kaluar nga figura të çuditshme njerëzore, në të cilat pjesë të caktuara të trupit ishin shumë të mëdha. Gjithashtu, mos harroni atë

    Nga libri Ulje për fillestarët autori Bril Maria

    Komunikimi i vazhdueshëm Duke folur në mënyrë figurative, ne dhe treguesit tanë kemi zotëruar klasën e parë të shkollës fillore. Timeshtë koha të vazhdoni të mësoni, domethënë t'i kushtoni vëmendje ushtrimeve më komplekse. Të dyja për lavjerrësin dhe për kornizën janë përafërsisht të njëjta, kështu që unë nuk do t'i ndaj me qëllim ato -

    Nga libri Conspirations of the Siberian Healer. Çështja 01 autori Stepanova Natalia Ivanovna

    Komunikimi me Shpirtrat Shpesh më pyesin për thirrjen e shpirtrave. Kam në plan të shkruaj në detaje për artin e thirrjes së shpirtrave në libra të tjerë. Sidoqoftë, duke iu përgjigjur kërkesave të studentëve të mi, dhe në këtë libër do të flas pak për shpirtrat, se si ata ndihmojnë në shërimin e njerëzve dhe kryerjen e ndryshme
    Nga libri Dukuritë misterioze të natyrës autori Pons Pedro Palao

    Udhëtimi në kohë apo kontakti me të huajt? Ka pak fakte të njohura në lidhje me zhdukjen e anijes. Të gjithë dëshmitarët e incidentit treguan vetëm për ato që panë, por ata nuk e dinin qëllimin e eksperimentit që po diskutonin. Prandaj, për këtë çështje kishte shumë

    Nga libri Si të shërohesh me ujë autori Stephanie Motra

    Komunikimi me ujin Kjo pjesë do të përqendrohet në komunikimin me ujin, në mënyrën se si të vendosni një marrëdhënie të veçantë me këtë fuqi antike, në mënyrë që të bëhet jo vetëm një ilaç për ju, por edhe një mik i përkushtuar, ndihmës i besueshëm dhe këshilltar i mençur. Që nga kohërat antike, nga brezi në brez

    Nga libri Teknika për përmbushjen e dëshirave autori Drita e diellit Elinaya

    Biseda me Lakshmi A e dini pse ju tërheq kaq shumë oqeani? Sepse ti dhe ai jeni shumë të ngjashëm ... Ju jeni aq i pafund sa ai, ju jeni aq i fortë dhe i fuqishëm sa ai. Ju mund të jeni të butë dhe të qetë, ose të lëshoni të gjithë fuqinë tuaj ashtu si një stuhi dhe frikësuese

    Nga libri Faza. Një udhëzues praktik mbi përvojat jashtë trupit autori Rainbow Mikhail

    Nga libri Universi inteligjent. Shkrimi i huaj autori Voronova Elena Stepanovna

    KOMUNIKIMI I Galaktikave Në këtë fazë të zhvillimit të Universit, shumë qenie inteligjente komunikojnë me njëra-tjetrën. Komunikimi është i ndryshëm. Nga distanca telepatike në kontakt fizik. Mendja më e lartë, duke krijuar krijime të gjalla, përcakton mundësinë e një komunikimi të tillë.

    Nga libri Drita e Brendshme. Kalendari i meditimit Osho për 365 ditë autori Rajneesh Bhagwan Shri

    286 Komunikimi i tepërt Nëntëdhjetë e nëntë për qind e veprimtarisë njerëzore është plotësisht e padobishme dhe, për më tepër, madje e dëmshme. Kur kërkoni komunikim, takoni njerëz, shkëmbeni fraza, zhvilloni një bisedë - pothuajse e gjithë kjo është e pakuptimtë. Dhe është mirë që e gjithë kjo

    Nga libri Jeta pa kufij. Përqendrimi. Meditim autori Zhikarantsev Vladimir Vasilievich

    KOMUNIKIMI I DISTANCS Unë dua të them telepatinë. Në parim, nuk ka asgjë të habitshme dhe misterioze në telepatinë në vetvete. Do të ishte për t'u habitur nëse nuk do të ekzistonte, pasi që Jashtëm është e barabartë me e brendshme, pasi të gjitha format janë të lidhura me njëra-tjetrën përmes zbrazëtisë dhe për këtë arsye

    Nga libri Manuali më i ri i vetë-udhëzimeve të fatit. Merrni gjithçka që dëshironi! autori Natalia Borisovna Pravdina

    Komunikimi me fëmijët Komunikimi me fëmijë, një grua rrit ndjeshëm nivelin e saj të energjisë. Mos hiqni dorë nga loja me fëmijët! Kur ngatërroheni me fëmijët, bëheni më të rinj, sepse bëheni edhe një fëmijë i vogël për një kohë. Mësojuni fëmijëve atë që mundeni: vizatim,

    Nga libri Si të mësojmë të shohim shenjat e fatit. Punëtori për Forcimin e Intuitës autori Calabrese Adriana

    Komunikimi me Hyjnoren Për dhjetë vjet kam dhënë mësim në artin e komunikimit në disa universitete dhe kolegje të njohura. Në mësimin e aftësive të komunikimit qindra studentëve, unë përdora një model të thjeshtë për t'ua shpjeguar këtë marrëdhënie atyre. Unë e mësoj atë

    Filmi amerikan shkencor-shkencor Arrival është në kinema tashmë një javë. Ai tregon për mënyrën se si tokësorët vendosin kontakte me mysafirë të huaj që vijnë papritmas tek ata. Të kuptuarit e gjuhës së të huajve është një detyrë e vështirë. Por gjuhëtarët sigurojnë se kjo është e mundur në teori.

    Në filmin shkencor-shkencor Arritja, anije kozmike të huaja papritmas shfaqen mbi dymbëdhjetë vende në Tokë. Këto krijesa me shtatë gjymtyrë quhen heptapodë. Të huajt janë të gatshëm të presin në bord disa përfaqësues të njerëzimit në mënyrë që të vendosin kontakte me ta. Problemi është se as Tokësorët dhe as Heptapodët nuk kanë një përkthyes universal. Prandaj, civilizimi tokësor nuk përfaqësohet nga presidentët, jo nga ushtarakët dhe jo nga astrobiologët, por nga gjuhëtarët më të mirë në botë, një prej të cilëve është personazhi kryesor i filmit Louise Banks (Amy Adams). Ajo është dërguar në anijen kozmike më të afërt në Montana. Qëllimi i Louise është të deshifrojë gjuhën e Heptapodëve dhe të zbulojë pse ata erdhën në Tokë.

    Prodhuesit e filmit u konsultuan me Jessica Kuhn, një profesoreshë e gjuhësisë në Universitetin McGill në Montreal, për të zbuluar se si do të sillej një gjuhëtar në një situatë me një gjuhë jashtëtokësore.

    “Këta nuk janë alienët tuaj tipikë të Star Trek që kanë një ngjyrë të ndryshme të lëkurës, gunga të çuditshme në kokë, por që, si ne, kanë dy duar, dy këmbë dhe kanë një sistem të ngjashëm vokal. Ato nuk duken aspak si njerëz dhe lëshojnë tinguj krejtësisht çnjerëzore - ky është skenari më i mundshëm, ”komenton eksperti.

    Të huajt do të luajnë me rregulla të ndryshme

    Nëse alienët zbarkojnë ndonjëherë në Tokë, ata ndoshta nuk do të gjejnë një gjuhë të vetme si e tyre.

    "Gjuhëtarët kanë zbuluar se gjuhët njerëzore priren të kategorizohen në modele specifike, edhe pse ato janë shumë të ndryshme nga njëra-tjetra dhe gramatika e tyre ndryshon", thotë Kuhn.

    Le të marrim fjalën rend. Në gjuhët ku foljet vijnë para objektit, parafjalët gjithashtu paraprijnë emrat. Në anglisht ne themi "hëngra mollën" dhe "në tryezë". Në japonisht, e kundërta është e vërtetë.

    "Shumica e gjuhëve të botës bien në një nga këto modele, ashtu si çdo tjetër", thotë Kuhn., — Ndryshueshmëria nuk është e pakufizuar "

    Ksenolinguistika nuk ka gjasa të ndjekë të njëjtat rregulla si gjuhët njerëzore.

    "Duket sikur kemi një talent për gjuhët", thotë Kuhn. "Partshtë pjesë e gjenetikës dhe qenies sonë, kështu që nuk ka shumë të ngjarë që gjuhët e krijesave të tjera të kenë të njëjtat kufizime ose ngjashmëri me gjuhët e njerëzve."

    Përvojat që paraqiten në çdo gjuhë njerëzore mund të mos reflektohen në fjalimin e të huajve. Të gjitha gjuhët e tokës kanë mënyra për të shprehur qëllimin. Fëmijët mund të thonë: "Nuk kam dashur ta thyej këtë kupë". Por, siç i shpjegon Banks kolegëve të tij në Arritja, nëse një specie tjetër vepron instiktivisht, mund të mos ketë asnjë koncept për vetveten në gjuhën e tyre, ose asnjë dallim midis veprimit aksidental dhe të qëllimshëm. Gjuhëtarët as nuk mund të marrin me mend nëse një gjuhë e huaj përmban emra, folje dhe elementë të tjerë që janë blloqet kryesore të të folurit tonë.

    Edhe biologjia jonë mund të kufizojë kuptimin tonë të një gjuhe të huaj. Edhe nëse supozojmë se alienët kanë gojë, nuk dihet se çfarë tingujsh janë të aftë të bëjnë. Në tregimin e Ted Chang, Historia e Jetës Tuaj, e cila frymëzoi krijuesit e Arritjes, prototipi Banks zbulon se veshët dhe truri i njeriut janë akorduar për të dëgjuar tingujt e aparatit njerëzor vokal. Por veshët tanë mund të mos i njohin ndryshimet në tingujt e bërë nga alienët - dhe ato mund të jenë thelbësore. Dhe nëse Banks dhe kolegët e saj përballen me sukses me deshifrimin e shkrimit të Heptapods, atëherë ata nuk janë në gjendje të riprodhojnë fjalimin e krijesave të huaja.

    "Për gjuhën e folur, kjo është një rrugë pa krye sepse nuk mund të riprodhojë këta tinguj të çuditshëm pa të folur që tingëllojnë si një balenë duke kënduar dhe një murmuritje e maceve", komenton Kuhn.

    Si mund të flisni me ta?


    Detyra e parë e Kuhn në terren ishte të studionte Chol, një nga gjuhët Maja.

    "Të jesh në bordin e një anije kozmike aliene nuk është asgjë më shumë sesa të endesh nëpër xhunglën e Chiapas", pranon gjuhëtari.

    Përpjekjet e Louise Banks për të deshifruar fjalimin e Heptapodëve pasqyrojnë mjaft saktë idenë e gjuhëtarëve të vërtetë se si të përkthejnë tekstet nga gjuhët e huaja në ato tokësore.

    Nëse gjuhëtarët e së ardhmes përballen me përfaqësues të civilizimeve të huaja, ata do të duhet të prezantojnë veten, të komunikojnë qëllimin e vizitës dhe të praktikojnë të folurit dhe korrespondencën me të huajt. Ashtu si Bankat, gjuhëtarët do të fillojnë pak: ata do të kuptojnë termat dhe konceptet themelore përpara se të kalojnë në çështje më komplekse.

    “Sigurisht, kineastët nuk hodhën hollësi se si ajo e transkriptoi gjuhën. Por mendoj se ata bënë një ndërthurje shumë të mirë të skenave ku Amy Adams dhe Jeremy Renner po punojnë së bashku për të përkthyer konceptet më të thjeshta që mund të theksohen me dorë. Ju shikoni se si ajo lexon në logogram dhe kërkon blloqet kryesore të gjuhës. Unë mendoj se kjo është pikërisht ajo që do të bëjnë gjuhëtarët nëse do të duhet të përkthejnë nga gjuhët e huaja ", komenton Kuhn.

    Kur dekodojnë gjuhët njerëzore, shumica e gjuhëtarëve përdorin mjetet më të thjeshta: diktafon ose kamera video, lapsa dhe letër, si dhe çdo informacion që ekziston tashmë në lidhje me një gjuhë të caktuar ose "të afërmit" e saj. Gjuhët e huaja kërkojnë ndërveprim aktiv me folësit e tyre amtare: ata duhet të bëjnë shumë pyetje sqaruese dhe të testojnë hipoteza në lidhje me tiparet e gramatikës së tyre mbi to.

    Çfarë mund të mësojmë nga larg?

    Ndërveprimi personal me të huajt do të luajë një rol kryesor në zotërimin e gjuhës së tyre. Por, çka nëse nuk mund t'i afrohemi kaq shumë atyre? Kuhn thotë se gjuhëtarët janë në gjendje të nxjerrin diçka nga regjistrimi i fjalës së tyre.

    Në film, shansi i parë për të kuptuar ndërlikimet e fjalës së huaj është kur ushtria luan një kolonë zanore të shkurtër dhe pyet Banks se çfarë mund të kuptojë nga ajo.

    “Padyshim, kjo është një detyrë e pamundur. Ju duhet ta kuptoni kontekstin e situatës dhe ta lidhni atë me tinguj të shëndoshë, ”thotë Kuhn.

    Ndoshta Bankat kishin fatin të kishin një kasetë video dhe njohuri për kontekstin. Nëse ajo do të kishte qasje në një numër të madh të regjistrimeve të gjata, ajo mund të llogariste zhurmat që korrespondojnë me veprime të caktuara. Sipas Kuhn, kjo është e mjaftueshme për të rindërtuar gramatikën e gjuhës. Dhe gjuhët e lashta njerëzore u deshifruan pa ndihmën e sistemeve akustike të gjalla.

    "Nëse keni informacion të mjaftueshëm, kontekst dhe histori të mjaftueshme, unë mendoj se ka shpresë që edhe pa ndërveprim të ngushtë, ju mund të bëni përparim të dukshëm në kuptimin e gramatikës së gjuhës - nëse jemi në gjendje të kuptojmë jetën e huaj", komenton Kuhn .

    A do të thotë kjo se ne mund të mësojmë një gjuhë të huaj nga sinjalet e tyre - apo që ata ta njohin tonën në këtë mënyrë?

    "Unë nuk do të habitem nëse krijesat që janë të afta të krijojnë anije gjigande kozmike, që arrijnë në Tokë, mund të mësojnë lehtësisht gjuhët tona duke përdorur shumë sinjale që hyjnë në hapësirën e jashtme. Ne do të ishim në gjendje të bënim të njëjtën gjë», - eksperti është i sigurt.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 24-03-2022 më 13:36

  16. #1056
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931

    Për: Objektet fluturuese të paidentifikuara, UFO



    fakte te reja nga rasti Amizicia ne itali

  17. #1057
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931

    Për: Objektet fluturuese të paidentifikuara, UFO



    nje interviste e gjate nga sig. Damiano D'Alessandro i ciki ka pasur kontakte te ngushta dhe info konfidenciale ne rastin e Amizicia

  18. #1058
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931

    Për: Objektet fluturuese të paidentifikuara, UFO


  19. #1059
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931

    Për: Objektet fluturuese të paidentifikuara, UFO


  20. #1060
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931

    Për: Objektet fluturuese të paidentifikuara, UFO


Faqja 53 prej 53 FillimFillim ... 343515253

Tema të Ngjashme

  1. Makinë fluturuese? Jo më imagjinatë por realitet
    Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 30-06-2010, 11:16
  2. Paketa e propozuar nga Ahtisari për statusin final të Kosovës
    Nga Nice_Boy në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 451
    Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
  3. Serbia i kthen Kosovës në 2007 objektet e rrëmbyera
    Nga Lioness në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-01-2007, 17:21
  4. Pse nuk kanë shqiptarët objektet e tyre të kultit në Greqi?
    Nga DYDRINAS në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 26-12-2006, 23:32
  5. Historianët: Objektet e kultit që u dogjën ishin ilire
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-03-2004, 02:41

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •