Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 32 prej 32
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e baobabi
    Anėtarėsuar
    08-05-2002
    Postime
    407
    Sic e gjykoj nuk ka nje shkak te vetem ne kete lidhje.

    Me e veshtire do te jete sikur vajza te jete me nje moshe shume me te re se Eddie, psh te themi 18 apo 19.

    Duke iu referuar moshes se Eddit them se ai vertet e ka deshiruar kete lidhje dhe ka qene i bindur se kjo lidhje do t'ia lumturonte jeten dhe realizonte qellimet e tij.

    Problemi me i madh qe ka lidhja eshte me vajzen.
    Sic e gjykoj une lidhja ka qene e percipte dhe ne fazat e fillimit.
    Mundet qe jam i gabuar.

    Me e lehte qe lidhja te behet do jete sikur vajza te jete e bindur dhe e vendosur tek personi i Eddit.

    Po qe se vajza nuk eshte e bindur them se Eddie duhet te gjeje dike tjeter qe i pershtatet atij.

    Ne rastin kur lidhja ka qene e percipte mundet qe Eddie te kete djegur disa etapa qe jane te domosdoshme ne keto lloj rastesh.

    Dmth ai nuk duhet qe te shpejtonte e t'a conte punen tek kerkesa per martese por duhet qe te punonte per te paraqitur veten me reputacionin qe ai duhet te kete ne syte e vajzes dhe babait.

    Ndertimi i nje reputacioni te mire do nje jete dhe rrezohet per nje sekonde.

    Pra Eddit do ti duhet me teper mundim dhe kohe qe te rikonfiguronte reputacionin e vet tek syte e krushqeve te ardhshem.

    Dhe qe te behet kjo do nje fare kohe. Mundet qe Eddie nuk pret dot dhe nuk reziston dot per aq kohe sa te rregullohet ky reputacion.

    Por mundesite jane. Po qe se Eddi eshte i vendosur dhe e ka mbi cdo gje tjeter kete dashuri atehere ia vlen sakrifica.

    Dashuria do ushqyer. Po qe se vajza nuk e ushqen kete dashuri kjo do te thote qe eshte e nje aneshme dhe nuk ka per te pasur rezultat.

    Ajo qe duhet te beje Eddie eshte qe te percaktoje nje plan te vogel se si ti kaloje barrierat e ngritura.

    Nje skice nga une:

    1. Problemi i pasurise se vet. Duhet qe te propagandoje me te gjitha format qe te binde vajzen se rrenjet e kesaj pasurie nuk jane te ndyra. (Sic edhe besoj se jane.)
    Kjo do pak pune nga Eddie
    2. Njolla e rrethit familjar kerkon pak kohe qe te fashitet, qe mund te jete edhe disa vjet. Ajo qe Eddie mund te beje eshte te vazhdoje jeten e ndershme dhe madje te angazhohet ne veprimtari mireberese per te tjere aty perreth. Kjo nuk kerkon vetmohim porse te ofrosh ndihmen tende modeste.
    3. Problemi i fese ka kompleksitetin e vet. Por ekziston mundesai qe te kalohet edhe ky problem. Kalimi nga nje ekstrem tek tjetri them se nuk do te vleje ne kete rast. Qendrimi neutral do te ishte me i pranueshem per te atin se sa kalimi ne fene tjeter. Ndryshimi i fese konsiderohet nga babai si nje tradheti
    Keshtu qe babai i vajzes mendon se perderisa ky djale tradhetoi kete fe qe ai e njeh per miresine e botes cfare do t'a kete vajzen e vet. Nje hic.
    Pra ne fakt kerkohet qe babai te kuptoje se heqja dore nga feja islame nuk od te thote se Eddie do te tradhetoje edhe cupen e vet.
    Ne kete rast babait nuk i mjafton fjala e burrit. Por duhet nje njohje me e afert dhe me e gjate mbi Eddin. Besimi i njeriut tek njeriu nuk ndertohet lehte.

    Pra sic e parashikoj une kjo do pak kohe dhe perpjekje. Por mbi te gjitha duhet vendosmeria e te dyve.

    Se do vije dita dhe Eddie do te behet baba dhe do ti linde vajze dhe vajza do rritet dhe do behet per tu dashuruar e martuar.
    Kur te vije ajo dite do t'a kuptosh fare mire se pse nuk do kesh deshire qe vajza jote te martohet me nje djale qe per ty nuk ben.

    Po qe se ti thelle ne vetvete ia jep noten kaluese vetes ne kete provim atehere e ke te marre provimin.

    Suksese

  2. #22
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Eddie, mendoj se vajza jeton ne kohet moderne dhe duhet te kete influence tek prinderit. Nese ajo nuk lufton me mentalitetin e te atit, eshte e kote te ngulmosh. eshte detyra e saj te zgjidhe kete problem. Nuk zgjidhen problemet me lote. Puno me shume me veten tende. Nese ajo vajze nuk eshte fati yt, qe nuk ta uroj kurrsesi, ti duhet te mbledhesh mendjen dhe te gjesh forca te perballosh situaten e krijuar. Nuk mund te zvarrisesh gjithe jeten pas nje vajze qe pranon me mire tutelen e te atit sesa bashkejetesen me njeriun e zemres. Zoti i pranofte lutjet e tua!
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  3. #23
    MODERATOR Maska e Letersia 76
    Anėtarėsuar
    23-06-2002
    Vendndodhja
    OXFORD ENGLAND
    Postime
    731
    Have your choise ........

    mere djali nenes o ,goces mos ju ndaj......lere more ate se ka plot te tjera ....
    Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
    Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
    Trashigim, qi na la i Pari,
    Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
    Edhč atij i u thaftė, po, goja,
    Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
    Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
    Flet e t'veten lźn mbas dore.

    AT Gjergj Fishta

  4. #24
    El-Letėrsia Maska e macia_blu
    Anėtarėsuar
    04-05-2002
    Vendndodhja
    michigan usa
    Postime
    2,492
    eddie, Zoti te bekofte!
    Jam krejt e kenaqur qe me je dukur qe ne fillim i sinqerte dhe nuk qenkam gabuar.
    Te felenderoj qe ti e ndave dhimbjen me te gjithe ne, duke shpalosur me sa ke mundur veten tende, dhe ngjarje qe te kane lene mbresa , efekte, kujtime qe jo vetem nuk i harron, tashme as ne.
    Ne lidhje me ate vjazen dhe dashurine tende nuk di cfare te tem konkretisht, sepse jo vetem ajo eshte e thyer , por edhe ti je tunduar shume.
    Diku me lart te kam thene se dashuria duhet merituar. Duhet te luftosh per te, duke mos u dorzuar kaq shpjet. Si ajo vajza si ti.
    Megjitheate cfare do qe te ndodhe me kete histori dashurie qe ka filluar ne ngjarje te reja, qe sic shihen jane pengesa, do te deshiroja qe te mos behesh rob i deshperimit, dhe te marresh vendime kundra nje dashurie tjeter(nese kjo qe ke, nuk realizohet)
    Nuk te sugjeroj dot asgje ne lidhje me zgjedhjet e tua definitive, por krejt miqesisht do te deshiroja te jesh me i forte e me i gjere edhe me fatin qe nuk te buzeqesh. Te durosh deri neser, mos t'ia mbyllesh deren dashurise.
    Nuk e hedh poshte thenien qe ka vetem nje dashuri ne jeten e njeriut, por perderisa ajo qe nuk u ralizua, perpiqu te besosh se nuk ishte dashuri, por nje prove per te dashuruar.
    Je ende ne kohe dhe ne mudesi per te gjetur dashurine e vertete dhe ate te madhen (pervec dashurise se Zotit)
    Mos harro dashuria eshte nje nga ndjenjat me sublime, dhe si e tille ka edhe bekimin e Zotit. Keshtuqe, ka edhe vajza te tjera qe e meritojne dashurine tende.
    Me kete nuk them hic dore nga kjo e dashur qe ke , por nisem nga ajo qe ti je i tunduar, dhe je kthyer pothuaj ne disaktiv, pra mendon te mos besh me asgje.
    Sido qe te vendosesh e sido qe te veprosh, une te uroj doren e Zotit mbi krye, dhe gjithe mbaresite per gjithe jeten tende.
    Me dashuri prej motre, macia_blu.
    "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Eddie
    Anėtarėsuar
    06-08-2002
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    10

    Question I nderuar

    Une nese e ke lexuar me vemendje kame thene se ata kur une isha ne shkollen e meseme ne te kaluaren dtth ata ishin ne keto mosha ndersa tani une kame 26 vellau i dyte 20 i treti 18 dhe vellau i katert 15, ndersa shtepia eshte djegur gjate luftes kurse ne shtepine e re po e ndertojme tani dhe jemi na perfundim e siper ...

    Ndersa gjate kohes kur kemi bere tregeti ajo ka qene vetem sa per kafshate te gojes tregeti te cilen e benim neper rruge dhe neper pazar sepse forcat serbe nuk lejonin te mbetesh gjalle or vella dhe si i tere populli Kosovar ne ate kohe te gjithe punonim vetem sa per te mbijeturat sepse asnje prej neve nuk ishte i punesuar ne pune te shtetit poqese e din vetem pakez nga historia Kosovare nga vititet 1998 gjer me 1999 do ti kupetosh disa gjera qe une i kame cekur...dhe vella une mendoj se e ne e meritojme njeri tjetrin por ja se per arsye te mepare permendura ne nuk jemi bashk tani ... Por prape te falenderoj per mundin tende dhe keshillat e tua ...



    Postuar mė parė nga gjithcka asgje
    I nderuar Eddie

    E lexova me vemendje nderhyrjen tende te dyte dhe do te thoja qe une prape ndjej paqartesi ne disa gjera:
    Si paranteze ....
    me pare na tregove qe ke dhe tre vellezer te tjere respektivisht 16 13 10 (vjec) dhe nje moter ......




    TE PYES :
    si mundet valle nje 16 vjecar te te ndihmoje ne ndertimin e nje
    vile 5 kateshe me hapesire teper te konsiderueshme(nisem nga ato c`kishe shkruar) ????? ....... FINANCIARISHT nuk besoj te kete qene ndonje shume teper e madhe pasi dhe vila nuk eshte ndertuar ne momentin qe ne flasim dhe si rezultat AI akoma ka qene me i vogel se c`eshte tani.......... te ka ndihmuar FIZIKISHT...... po kjo me duket e pa mjaftueshme te pakten per nje vile 5 kateshe..........???????

    mundesine e ndihmes te BABAIT ne ndertimin e viles ti e kishe perjashtuar dhe vete me ato c`kishe shkruar (nuk po i hy fare atij muhabeti)

    DAL ne konkluzionin qe ti per nje periudhe relativisht 5 vjecare (pasi deri ne moshen 19 vjecare ke qene ne te mesmen ... me pas tregon qe ke qene nje musliman i devotshem) tregtite qe ke realizuar kane qene te nje fitimi relativisht shume te madh.......???

    Me pare the qe babai e ka ndaluar vajzen te dale nga shtepia.....
    TI DJE E PASKE TAKUAR..........?????

    Persa i perket atyre problemeve me babin tend do te thosha se nqs TI ME TE VERTETE e ndjen veten ndryshe nga ai nuk ka pse te jete nje shkak per NDARJEN me dashurine e zemres

    EDDIE nqs e ndjen veten te denje per ate vajze lufto per dashurine tende dhe te sajen
    Nqs nuk e ndjen atehere bashkohu me LEGJIONIN e te HUAJVE

    KUJDES.... bej dicka qe neser mos te pendohesh per drejtimin qe i dhe jetes tende.....

    ESHTE jeta jote , e askujt tjeter ....................
    "Serenity prayer: God grant me the serenity to accept the things i can not change, the courage to change the things I can, and the wisdom to know the difference."

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Eddie
    Anėtarėsuar
    06-08-2002
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    10

    Question I nderuar

    Une nese e ke lexuar me vemendje kame thene se ata kur une isha ne shkollen e meseme ne te kaluaren dtth ata ishin ne keto mosha ndersa tani une kame 26 vellau i dyte 20 i treti 18 dhe vellau i katert 15, ndersa shtepia eshte djegur gjate luftes kurse ne shtepine e re po e ndertojme tani dhe jemi na perfundim e siper ...

    Ndersa gjate kohes kur kemi bere tregeti ajo ka qene vetem sa per kafshate te gojes tregeti te cilen e benim neper rruge dhe neper pazar sepse forcat serbe nuk lejonin te mbetesh gjalle or vella dhe si i tere populli Kosovar ne ate kohe te gjithe punonim vetem sa per te mbijeturat sepse asnje prej neve nuk ishte i punesuar ne pune te shtetit poqese e din vetem pakez nga historia Kosovare nga vititet 1989 gjer me 1999 do ti kupetosh disa gjera qe une i kame cekur...dhe vella une mendoj se e ne e meritojme njeri tjetrin por ja se per arsye te mepare permendura ne nuk jemi bashk tani ... Por prape te falenderoj per mundin tende dhe keshillat e tua ...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eddie : 16-08-2002 mė 06:11
    "Serenity prayer: God grant me the serenity to accept the things i can not change, the courage to change the things I can, and the wisdom to know the difference."

  7. #27
    I Djathtė
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    713
    I dashur Eddie,

    dukuria e nderhyrjes se prindit ne jeten private te femijeve eshte e vertete se eshte nje dukuri shume e perhapur shqiptare.

    Ti e shtron problemin ne pergjithesi, por ne fakt problemi eshte personal.

    Keshtu dhe zgjidhjet duhet te jene personale.

    Cfare moshe ka vajza?
    Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-07-2002
    Vendndodhja
    as vete se di ku jam, ka njeri te ma tregoje
    Postime
    92
    i nderuar eddie ( se per mua je nje person (eddie) dhe jo shenje pikesimi)

    me mire ishte te te mos isha pergjigjur serish,pasi me te vertete me duket sikur e vras sinqeritetin tend qe pate guximin qe shkrove dicka per te cilen te dhemb shpirti , por po te pergjigjem thjesht per faktin te te tregoj se kame qene e vemendshme ndaj dhimbjes tende dhe postimeve te tua ....
    E di qe nuk ka pike rendesi llogaritja E SHIFRAVE midis teje dhe vellezerve te tu por meqe ti ngulmove serish atehere po te them qe prape s`te kuptoj:
    ti je 26 vellai tjeter (ai qe te ka ndihmuar) momentalisht 20
    pra rreth 6 vjet diference.
    Kur ke qene ti ne te mesmen i bie qe ai te kete qene 13 vjec dhe jo 16 (kur ti ke qene ne mature 19) vetem nese ti shkollen e ke bere me vonese arrij une te pershtas shifrat dmth ai ka qene 16 dhe ti 22 ne vit te katert ???????????
    QE KETU KA DICKA QE S`SHKON KA .........po mgjte ky nuk eshte problemi qe te rrethon ty .....ai eshte i permasave shume me te medhaja .....
    dhe nje here me fal qe tu pergjigja serish pasi me te verte po ndjehem sikur po abuzoj me dhimbjen tende, por komunikimi ne virtualitet ka mangesi dhe ndoshta une kam rene pre` e tij duke mos kuptuar dot llogarite e moshave te vellezerve te tu....

    eddie te degjofsha te miren
    Ti u duke ne jeten time
    si hijet e pikave te shiut
    Ti u zhduke nga jeta ime
    si hije e rrjedhshme me pike ne fillim
    S`eshte cudi qe ndonjehere
    te ndiejme dhe gabim
    .......................................

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e baobabi
    Anėtarėsuar
    08-05-2002
    Postime
    407

    Propozim

    Ajo qe te propozoj ne arritjen e qellimit eshte te sjellesh edhe vajzen ne forum.

    Duke ardhur ketu tek kjo teme ajo do te kete mundesi te marre me teper force dhe te kuptoje hapesirat e lidhjes se saj me ty.

    Mandej ngelet keshtjella tjeter

    Babai

    Nuk them se do arrije puna qe t'a sjellim edhe babai ne forum e ta bindim kolektivisht.

    Ajo qe besoj se punon me mire eshte nje i aferm i vajzes dhe qe ka influence tek babai.

    Do jem ne pritje te komunikoj edhe me vajzen dhe qe te gjithe te shohim rezultatin e nje bashkimi qe te gjithe e urojme e deshirojme

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Eddie
    Anėtarėsuar
    06-08-2002
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    10
    Pershendetje

    Une kerkoj falje zonjushes apo zonjes Gjithqka asgje por shenjen e pikesimin nuk e kame vure me ndonje qellim te caktuar, por vetm ashtu per te terhjekur vemendjen ne pergjigjen qe kam dhene, ndersa sa i perket moshave mbase kame bere gabim sepse tani e shikova me mire dhe ta keni parasysh se ne qfare gjendje kam shkruar dhe se ende shume gjera i kam te mjegullosura ne koken time dhe nuk e di se a do teme kaloje kjo gjendje ndonjehere, ndersa zoteri Baobabi edhe une kisha pasur deshire sikurse vajza te mund te vinte ne forum por ja se tani per tani gjerat jane ashtu siq jane edhe une po pres dhe po shpresoj, thone shpresa humb e fundit ...
    "Serenity prayer: God grant me the serenity to accept the things i can not change, the courage to change the things I can, and the wisdom to know the difference."

  11. #31
    Qofsha gabuar ,por kjo histori me duket e marre nga ndonje reviste tip Kosovarja.
    Eddie se kuptoj nga histori dashurie na fute ne teme edhe ēeshtje feje?
    Ishte shume e bukur tema deri tek 4 postimet e para.Besoj se asnjerit s'na intereson se sa here ndron fene ti.
    :^zilet

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e peshkatari
    Anėtarėsuar
    19-05-2002
    Vendndodhja
    Anonim
    Postime
    103
    I dashur EDDIE une jam dakort me te gjitha keshillat qe te kane dhene shoket e forumit por me teper te baobabit, dhe pikave qe ai ka shtjelluar une do te mundohesha ti shtoja dhe diēka qe mendova se do te te sherbeje. Dihet qe shtylla e familjes jane prinderit dhe ata nuk shohin vetem interesat e
    ēastit por vrasin mendjen per te ardhmen e femijeve te tyre, por ka momente qe edhe ata gabojne per arsye sepse mundohen gjithmone per mire(Nuk ka prind ne bote qe te kerkoje te shohe femijen e tij keq) dhe nderhyne dhe ne ēeshtje madhore siē eshte dashuria, por po te dalesh ne pozicionin e prinderve ata mendojne nese ajo qe thua ti a eshte dashuri e vertete dhe kete ata e kuptojne nga reagimi i vajzes,( nuk e di se sa te emancipuar jane ne qytetin o fshatin ku jeton ti sepse une nuk e njoh shume mentalitetin kosovar) dhe nese ate e mbyt feja ose forca e babait patriarkal atehere mundesia e vetme eshte rembimi ne rast se eshte mentalitet ne Kosove dhe sigurisht largimi nga kosova. E dyta ne rast se nuk eshte problem mentaliteti atehere ēdo prindi te vajzes i lind e drejta per te pyetur nese djali ka prinder qe te vijne te kerkojne doren e vajzes sepse keshtu e kerkon zakoni, apo ky djale nuk ka bindur fillimisht prinderit e tij qe te shkojne dhe te kerkojne doren e vajzes. Pra kur flitet per nje lidhje te perhershme ata qe i bejne keto lidhje jane prinderit sepse vete djalin askush nuk e njeh pa prinder ne rast se i ka ata gjalle. Pra une do te keshilloja rrugen e dyte si zgjidhje,per arsye sepse prinderit e tu mund te marrin dhe arsyen e vertete sepse babai i vajzes nuk pranon,dhe e fundit fare a te do vajza apo jo, sepse thone qe dashurine e vertete nuk ka force qe e ndalon!. Nuk di sa sa po te ndihmoj por ne rast se ajo qe ti mendon nuk realizohet, atehere ashtu si alvi edhe une po e ndez nje qiri per ty!
    Te uroj fat dhe mundohu qe keto qe ne ti sugjeruam te mundohesh ti konkretizosh ashtu siē ty do te duket me e mire.
    Mos harro dergo prinderit e tu te kerkojne vajzen!!!!! Pse nuk i ēuar deri tani!!!!!!!
    instruktori

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

  1. Deklarata universale e tė drejtave tė njeriut dhe Islami
    Nga Cappuccino nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 98
    Postimi i Fundit: 30-11-2013, 13:37
  2. Tradita ilire tek shqiptarėt e Maqedonisė
    Nga alibaba nė forumin Arkeologji/antropologji
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 19-11-2008, 15:40
  3. Vajzat dhe adoleshenca
    Nga altin55 nė forumin Grupmoshat e komunitetit
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 14-01-2005, 17:10
  4. Vajzat dhe adoleshenca
    Nga altin55 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-10-2004, 15:54
  5. Tė drejtat e njeriut nė Lindje dhe nė Perėndim
    Nga Shpresmiri nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 09-02-2004, 19:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •