Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23
 1. #1

  Cool C'eshte meshira?

  C'eshte meshira?
  Produkt i triumfimit te nje shpirti te paster apo perpjekja e cdo shpirti qe kerkon te "pastrohet"?

  P.S.Meshira nganjehere me duket shume e ngaterruar.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389

  Wink Teme interesante...

  Citim Postuar mė parė nga green
  C'eshte meshira?
  Produkt i triumfimit te nje shpirti te paster apo perpjekja e cdo shpirti qe kerkon te "pastrohet"?

  P.S.Meshira nganjehere me duket shume e ngaterruar.
  Gjithmone hasem ne nje problem ne te tilla diskutime... Ē'kuptim ka fjala? Fjala nuk ka nje kuptim ne vetevete, ne ia japim asaj... Gjithsesi ky ehste nje diskutim me vete...

  "Omerta" eshte nje liber i Mario Puzos.Ne ate liber, nje nga ata mafiozet thonte nje gje: "Meshira eshte nje ves i keq. Eshte nje pretendim se kemi forca qe ne fakt s'i zotrojme dhe nje krim i pafalshem qe behet ndaj viktimes" lol... filozofi mafioze...
  Une deri diku bashkohem me kete qe thote mafiozi dhje keshtu lind edhe nje opsion i trete per pyetjen qe ben ti, megjithese mund te puqet ne njefare menyre me opsiponin e dyte...


  Kaq per tani... kemi ndeshje duhet te pergatitemi...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [xeni] : 09-02-2005 mė 12:11

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e nursezi
  Anėtarėsuar
  21-06-2003
  Vendndodhja
  boston, MA
  Mosha
  39
  Postime
  339
  Xeno teze interesante mbi meshiren kjo, megjithese une nuk bie dakort...nuk duhet te jesh zot me domosdo qe te meshirosh. Perderisa ke aftesi te falesh dhe te meshirosh atehere kjo ty te ben te afert me zotin. Per me shume shtjellim per meshiren nga Mario Puzo lexo dhe "the sicilian" se besoj se ka per te pelqyer shume.

  Per sa i perket temes mendoj se meshira i perfshin te dyja ato qe tha greeni dhe me shume. P.sh. mbas meshires mund te fshihet nje lloj perpjekje per tu ndiere me superior, ose ne fund te fundit kuptimi i situates dhe i faktit qe te gjithe bejme gabime, dhe si rrjedhoje nje fare altruizmi.

 4. #4
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Per meshiren e njeriut ka edhe nje film qe eshte tamam per persona qe duan te falin e kerkojne forca ne vete per te qene te meshirshem ndaj tjereve,"The big judgement" quhet filmi.Duke marre parasysh se sa njeriu merret me sende te vogla nje nga gjerat me te medha qe posedojme eshte meshira,e cila shprehet ne falje.Te jesh i meshirshem don te thote te kesh shpirt te mire,te vleresosh te tjeret para se menduar vetem per veten.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-09-2004
  Mosha
  38
  Postime
  1,471
  sic tha Rosseau: nje nga dy virtytet instiktore te njeriut; njeri eshte prezervimi i vetes dhe tjetra meshira

 6. #6
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Mėshira ?! Njė ndėr fjalėt mė pėrbuzėse ndaj hyjnitetit tė njeriut. Mėshira ėshtė njė ndjenjė dhe siē ēdo ndjenjė ajo pėrmban njėfarė doze pakuptueshmėrie. Kur ne mėshirojmė dikė, ne kemi nga kėtej pranuar qė ne kemi fuqinė pėr t'u ndjerė keq pėr fatin e dikujt. Do tė thotė qė ne vihemi menjėherė nė vendin e dikujt qė ėshtė nė njė gjendje tė vajtueshme, por duke qenė krejt tė vetėdijshėm qė ne jemi tė ndarė nga ai nėpėrmjet ndjenjės qė ne kemi pėr tė. Sepse pėrnjėherė ne e shohim veten nė njė gjendje tė rehatshme, dhe sė cilės i gėzohemi, duke shprehur njėlloj mimike tė fytyrės tė tipit "Sa keq mė vjen pėr kėtė njeri" duke u pėrshkruar nga njė ndjenjė lumturimi qė ne nuk jemi nė vendin e atij. Kėshtu qė kėtu pėrzihet njėlloj ligėsie e fshehur djallėzore e tipit "Oh, Zot, shyqyr qė nuk mė ndodh mua". Pra nga njė keqardhje pėr tjetrin, ne kalojmė nė njė lumturim pėr veten. Kapėrcimi ėshtė i pashmangshėm.

  Nė vend tė mėshirės, unė mendoj se duhet vėnė respekti. Ne duhet tė ndihmojmė dikė, dhe jo t'a mėshirojmė. Ndihma duhet tė vijė nga njė urdhėr i jashtėm ndaj vetes sonė, nga njė DUHET kategorike e cila vjen nga urdhėrimi i Zotit tė gjithėsisė, dhe jo nga brenda vetes sonė, nga njė mendim i tipit "Tė shkoj apo tė mos shkoj t'a ndihmoj". Kur ne mendojmė kėshtu, ne pranojmė mundėsinė pėr tė mos ndihmuar dikė. Dhe nėse ne ndihmojmė dikė, atėherė ne fryhemi qe isha unė ai qė e ndihmova, kur nė fakt do tė duhej qė vendimi pėr tė ndihmuar tė vinte nga fytyra e tjetrit, nga shenjtėria e tij.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Citim Postuar mė parė nga nursezi
  Xeno teze interesante mbi meshiren kjo, megjithese une nuk bie dakort...nuk duhet te jesh zot me domosdo qe te meshirosh. Perderisa ke aftesi te falesh dhe te meshirosh atehere kjo ty te ben te afert me zotin. Per me shume shtjellim per meshiren nga Mario Puzo lexo dhe "the sicilian" se besoj se ka per te pelqyer shume.

  Per sa i perket temes mendoj se meshira i perfshin te dyja ato qe tha greeni dhe me shume. P.sh. mbas meshires mund te fshihet nje lloj perpjekje per tu ndiere me superior, ose ne fund te fundit kuptimi i situates dhe i faktit qe te gjithe bejme gabime, dhe si rrjedhoje nje fare altruizmi.
  Falemnderit per librin qe sugjeron; them se do e lexoj.

  Une s'po them se kjo eshte meshira. Kjo eshte nje situate e veēante, eshte nje opsion i trete qe mendoj se haset ne shoqeri dhe perkon disi edhe me fjalet tuaja qe i kam theksu me lart... Ishte nje diēka qe me kish mbete ne mendje... Tek e fundit dihet se ē'eshte meshira per mafien... Konceptimi im i meshires, ne asnje menyre, s'mund te jete ashtu...

  Meshira eshte kulmi i te qenit njeri. Ama se sa e vertete eshte vetem njeriu vete e di.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [xeni] : 10-02-2005 mė 21:21

 8. #8
  C'eshte meshira?

  sėmundje

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389

  Question

  Citim Postuar mė parė nga KSC2-303
  C'eshte meshira?

  sėmundje
  Me shume mundesi, kushdo qe lexon kete, i ben vetes nje pyetje: "Ē'eshte semundja?" Jo se nuk e di, por mendon se nuk eshte ēudi qe ta dije gabim...

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-02-2005
  Postime
  73
  Meshira eshte njefare pikeprerjeje ndermet grafeve te pompozitetit te rreme, injorances humane dhe ndihmes se vonuar...mendoj...

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e nursezi
  Anėtarėsuar
  21-06-2003
  Vendndodhja
  boston, MA
  Mosha
  39
  Postime
  339
  Jashte teme!!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gurl : 15-02-2005 mė 22:46

 12. #12
  profesionisti Maska e I-amėshuar
  Anėtarėsuar
  03-01-2005
  Vendndodhja
  www.proletari.com
  Mosha
  43
  Postime
  211
  Citim Postuar mė parė nga green
  C'eshte meshira?
  Produkt i triumfimit te nje shpirti te paster apo perpjekja e cdo shpirti qe kerkon te "pastrohet"?

  P.S.Meshira nganjehere me duket shume e ngaterruar.
  Pėrshėndetje

  Mėshira dhe pėrbėrja e saj nė njeriun dhe pjesė pėrbėrse e mbinatyrshme.

  Unė e shoh mėshirėn nė dy kėndėvėshtrime tė ndryshme si pozitive ashtu dhe negative.
  Pozitiviteti i mėshirės ėshtė tė mėshirosh.
  Negativiteti ėshtė tė jesh i mėshiruar.
  Nė tė dy rastet ėshtė i komplikuar fenomeni mėshirė.Pasi trajtohet dhe nga filozofia dhe kėrkohet tė dėshifrohet dhe nga psikologjia apo dhe shkenca tė tjera filozofike.

  Mėshirėn nuk do e quaja produkt apo pėrpjekje ajo ėshtė njė fenomen ndjenjash i kontrolluar nga fuqi mbinatyrore.

  Kur them mbinatyror e kam fjalėn si pėr hyjin ashtu dhe pėr kundėrshtarin e tij qė ėshtė djalli(simboli i sė keqes).
  Qė ta shtjelloj mendimin nė fjalė po marr disa shembuj:
  "Fali atė se nuk dinė c“farė bėjnė" mėshira qė kėrkon Jezusi pėr njerėzimin nė momentet e fundit tė jetės sė tij mbi tokė. Kemi tė bėjmė me mėshirim hyjnor.
  "Falė kjoftė gjaku i djalit" janė kėto fjalėt e babait qė falė gjakun e djalit duke mėshiruar gjaksorėt.
  Po ashtu nė poezit e Migjenit do tė gjeni atė tė ashtu quajturen i mėshiruar pa shpresė.

  Mėshira nuk ėshtė vetėm falje apo keqardhje ajo ėshtė ndjenjė e pakapshme nė realitet kėrkon sdat tė lartė njerėzor.
  Sic thonė malėsorėt "BURRĖ ASHTĖ AI QĖ FALĖ E JO AI QĖ VRET".
  DASHURIA ĖSHTĖ MISTERI IMAGJINAR I SHPRESĖS QĖ BĖN TĖ JETOJĖ SHPIRTI NĖ PAQE DHE LIRI.
  THJESHTĖSIA DHE SINCERITETI JANĖ DHURATA QĖ ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR TĖ REZISTOSH TI MBASH ATO ĖSHTĖ MREKULLI VUAJTĖSE QĖ TĖ BĖN TĖ JETOSH ME DINJITET(shkruar nga unė)

 13. #13
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  C'eshte meshira?
  -------------------------------
  Meshira eshte nena e disfates!!!
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 14. #14
  Te meshirosh do te thote te pranosh qe ai dikushi tjeter ka deshtuar ne nje menyre apo ne nje tjeter. Eshte i paafte krahasuar me veten tende. Eshte me poshte krahasuar me veten tende.
  Te njohesh nevojen per ndihme te dikujt, e te mos mundesh apo te mos duash ta ndihmosh...por ama te mos harrosh (e cuditerisht te gjesh kohe) "te grushtosh" krenarine e tij duke e meshiruar...
  Me pelqyen mendimet e mesiperme.
  Meshira eshte nje ndjenje shume e thjeshte. Nuk e kuptoj pse komplikohet duke u stolisur me konceptin e faljes prej njerezve. Me duket se lidhja mes tyre eshte ne mos jo-ekzistente te pakten e pakuptimte .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga green : 22-02-2005 mė 21:35

 15. #15
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,320
  Une them me mire pashira sepse meshira shume sikur nuk shtyhet-
  Eshte nje pyetje interesante kjo qe po diskutohet ketu. Pergjigja e mesiperme e Mines nuk me duket shume me vend edhe pse eshte munduar te sjelli dicka te goditur. E kuptoj c'ka dashur te thote por perkufizimi nuk eshte i drejte.
  Sigurisht qe kur dikush behet per meshire, te ben te kuptosh qe ka pesuar disfate. Ne kete rast viktima kerkon meshire, pra ne nje fare menyre shohim disfaten te nxjerre koken. Mos ndoshta disfata eshte nena e meshires? Dmth anasjelltasi? Une mendoj qe disfata eshte nena e meshires. Ketu flasim duke u bazuar ne rastin e personit te bere per meshire.

  Ne anen tjeter, zbulojme personin i cili dhuron meshire, meshiron. Hyn gjekundi disfata tek ai? Perkundrazi, ai s'e njeh ate. E njeh, thjeshte si fenomen, e shikon te konkretizuar ne realitetin e personit qe po meshiron, por jo drejte per drejte. I frikesohet? Sigurisht! Ndoshta kjo e shtyn akoma me teper te meshiroje.

  Pra ke dy njerez. Njeri meshiron dhe tjetri kerkon meshire.
  Meshira, si fenomen, spikatet tek te dy rastet, por jo tek te dyja eshte nena e disfates.
  Perkundrazi, ne njerin rast eshte thjeshte pjella e saj (disfates). Kalon ne distate, per tu bere per meshire! Pra ajo shprehje e thene me lart nga Mina eshte e gabuar!

  Per te njohur meshiren, c'duhet bere?

  I duhet bere pyetja vetes - Je njeri i meshirshem, apo i pameshirshem?
  Njerez te pameshirshem mendoj se nuk ka! Mund te jete absolute kjo.
  Edhe nese nuk ka meshire ndaj shumices, prape per dike do kete. Ndoshta per veten e tij do kete. Pra mjafton te kete vetem nje grimce meshire per dicka, dike dhe kjo e ben te mos klasifikohet si i pameshirshem.

  Njerez te meshirshem jane te gjithe. Nje nje menyre apo tjeter, per nje arsye apo tjeter, te gjithe meshirojne. Edhe gjarpri ka meshire. Ka per klyshet e tij nese nuk ka per ty. Eshte instinkt i lindur. Edhe vdekja nganjehere eshte e meshirshme.

  Pastaj menyrat sesi e intepreton kushto meshiren qe dhuron, eshte teme tjeter. Mire tha dikush me lart, qe disa meshirojne thjeshte per te grushtuar krenarine e tjetrit dhe per te rritur tyren. Eshte e vertete. Por jo gjithmone duhet pare me ato syze.

  Dhe prape dalim tek pyetja, C'eshte meshira?

 16. #16
  e kithtė Maska e Rebele
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpėr
  Postime
  1,088
  Citim Postuar mė parė nga green
  C'eshte meshira?
  Produkt i triumfimit te nje shpirti te paster apo perpjekja e cdo shpirti qe kerkon te "pastrohet"?

  P.S.Meshira nganjehere me duket shume e ngaterruar.
  Per mua, thjesht deshmi e keqardhjes- gje qe ndodh ne te dy rastet.

 17. #17
  Fshatar i varfer Maska e Chingy
  Anėtarėsuar
  25-09-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  363
  Citim Postuar mė parė nga green

  C'eshte meshira?
  Meshira eshte moskryerja e nje te keqe(e keqe ne kendveshtrimin e personit qe kerkon meshire)nga ana e nje personi(apo subjekti si i bjen me mire) ndaj nje personi tjeter momentalisht ne nje pozite me te ulet dhe ne nje gjendje kritike dhe e kjo e keqe varet nga personi te cilit i kerkohet meshira.Pra meshirusi ka fatet e "viktimes" se tij ne dore.
  Se sei stanco e vuoi morire, pensa a chi sa di dover morire e vuole vivere...

 18. #18
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684

  Lightbulb

  Citim Postuar mė parė nga green
  Produkt i triumfimit te nje shpirti te paster apo perpjekja e cdo shpirti qe kerkon te "pastrohet"?
  Mendoj se perfundimi i ketyre dy perkufizimeve eshte i njejte, apo jo?
  Njeri pastrohet, e tjetri eshte tashme i paster.[i paster]
  Mendoj se disa e ngaterruan meshiren me keqardhjen qe ndihet ndaj dikujt ne veshtiresi.
  Per mua, nje person qe kerkon meshire, eshte krejtesisht i denje per te "perfituar" meshire. Te kerkosh meshire dmth qe te kerkosh diēka qe je i ndergjegjshem qe nuk e meriton. E njeriu qe eshte i gatshem te kerkoje me kete ndergjegje, eshte mesč i denje per t'u meshiruar.
  Ndersa, per te dhene meshire, dikush duhej te ishte teper i keq, apo i zene me urrejtje per te mos meshiruar dike qe me ndergjegje po e perul veten.
  Mendoj qe meshira eshte atribut qe Zoti nuk harroi te na veshe kur na beri njerez; e derisa Zoti eshte vete Babai i meshires, atehere duhet te kemi natyre hyjnore... Pse te mos jemi te meshirshem e te tregojme bukuri te shpirtit? Fundi i fundit, te gjithe dalin para pasqyres, dikush krihet, dikush rruhet, gocat kalojne dhe ore te tera... dmth qe njerezit kujdesen per imazhin qe duan te tregojne... Pse te mos meshirojme(kur na jepet mundesia) atehere? -Duke e ditur se imazhi qe do te leme ka per te qene teper fisnik?!

 19. #19
  Ne mbreterine e Tij.. Maska e inscrite
  Anėtarėsuar
  09-02-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  126
  Nuk ka dale dhe nuk ka per te dale ndonjehere ndonje gje e mire prej nesh si njerez. Edhe me rastin e dhenies se meshires, nuk do shqetesoheshim shume te meshironim te tjeret, ne rast se nuk jemi siguruar me pare se do te na ‘shperblehet’, qofte edhe me persosjen e imazhit tone tek te tjeret, apo nese kemi qelluar te jemi njerez sadopak fetare, te na shperblehet nga Zoti. Ne fakt ne keshtu jemi. Ne japim meshire per t’u dukur me te mire, per te ushqyer egon dhe krenarine tone. Gjithcka vertitet rreth saj, me natyren tone nuk shkojme dot me larg se uni dhe krenaria jone.. Ne meshirojme per t’u dukur, per te vene ne pah virtytet dhe cilesite tona.

  Ai qe eshte misheruesi i meshires, Krishti Jezus, nuk e shfaqi keshtu meshiren. Ai u zbraz nga gjithcka per te na meshiruar (edhe duke meshiruar ne kerkojme te marrim, kurre ne te vertete te japim..). Ai nuk kerkoi te vetat edhe pse i perkiste gjithcka. Nuk na e dha meshiren e Tij si lemoshe, por si shprehje hyjnore te dashurise se Tij te perjetshme per ne. Ne fakt, nese ka Te mire, nese ka Dashuri, Meshire, Paqe, apo Jete, Ai eshte te gjitha keto. Kurse ne, per sa kohe do mbetemi te vetja, nuk do mund te meshirojme, te duam, te japim paqe apo drejtesi e cila nuk vertitet rrotull nesh..

  Ju uroj gjithe te mirat, por mbi te gjitha Miresine Vete, Krishtin Jezus!

  inscrite
  Ndertojne shume poshte ata qe ndertojne nen yje...

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet nė Bllog
  3
  Burimi i meshires eshte zemra e njeriut. Meshira vete eshte pika e lotit te njeriut qe e derdh kur e kupton se veprimet e tij kane shkelur me kembe dashurine, e cila deshmohet me shume forma ne jete.

  Shume nga ju me lart kujtoni se meshira e ka zanafillen tek vuajtjet e te tjereve rreth nesh. Perkundrazi, meshira e ka zanafillen tek zemra e penduar. Njeriu e njeh meshiren vetem pasi ai ka meshiruar me pare veten e tij, teksa e kupton se sa mekatar dhe i pafuqishem eshte kur perballet me tundimet e mishit dhe demonet. Nuk mund te meshirosh dike tjeter qe ben mekat ndaj teje, nese ti vete nuk je i perulur ne shpirt, perulesi qe buron nga mendimi qe ti je po aq mekatar si ai.

  Pendimi te shpie ne Meshirė.
  Mėshira te meson te falesh.
  Falja tė hyjnizon.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Fe Ē'ėshtė, Komb Ē'ėshtė.'
  Nga Redi nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 15-12-2017, 09:11
 2. Wehhabizmi sipas Ehl-i Sunnetit
  Nga Bani gjk nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 22-10-2009, 12:28
 3. Mėsime tė pėrgjithshme rreth Akides [8]
  Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 21-01-2009, 11:32
 4. Vizita e Varreve dhe kerkimi i ndihmes nga i Varrosuri
  Nga hasanii nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 11-07-2005, 06:44
 5. C'eshte e Perendise, dhe c'eshte e njeriut.
  Nga deshmuesi nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-08-2002, 00:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •