Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 31
 1. #1
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849

  Sa ndikojn t tjert tek ju?

  E kam vrejt q edhe ktu,edhe pse n komunitet virtual,njerzit ndikohen nga komentet e personave t tjer mbi t apo mbi nj mendim t dhn t tij.
  Dua ta dij se pse njeriu lejon q t bie pre e paputhshmris s mendimeve?
  Pse lejojm q komentet e personave tjer t ndikojn tek ne?

  do t mir
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 2. #2
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Mir, Storm, t'ju them dika dhe un. Njerzit q ndikohen nga t tjert jan dy llojesh : ata q dgjojn me mendje, dmth ata q dialogojn me veten e tyre ndrsa po dgjojn tjetrin prball, dhe ata q dgjojn me vesh, dmth ata q e kan hard-disc pak si bosh ku mund t regjistrosh 't duash... Ju e dini q n dborn e bardh dhe t rrafsht lihen shum shpejt gjurm.

  Kta t part ndikohen pasi kan prplasur mendimet e tyre t vetat (rrjedhoj e dialogut me veten e tyre) me ato t bashkbiseduesit, njeri apo libr qoft ky. Kshtu q ndikimi nuk sht aspak i keq n vetvete, por t kemi parasysh q bjm fjal pr ndikim mendimesh. Kshtu filozof t ndryshm jan ndikuar nga njri-tjetri dhe kan vazhduar mendimin e tyre nprmjet nj mpleksje t ndrlikuar t mendimeve t veta me ato t filozofit n fjal. Nj shembull, Heidegger ka qen ndikuar nga filozoft e Antikitetit, Herakliti dhe Parmenidi, kurse Lvinas ka qen nn influencn e veprs madhore t Heidegger "Qenia dhe Koha", e kshtu me rradh. Kjo sht ajo ka mund t'a quajm fekonditeti i mendimit, dmth q mendimi pjell mendimin.

  T dytt psojn ndikimin e tjetrit, por jo ndikim mendimesh. Ndikimi i tyre sht n nivelin e opinioneve, dhe ky i fundit shnon vdekjen e mendimit. Opinioni dhe mendimi jan t papajtueshm. Kshtu n kt forum mund t gjesh lloj-lloj ndikimesh, kryesisht opinionesh, sepse forumi nuk po shihet si nj tribun e lir ku gjithkush thot at ka mendon (dhe jo at ka dgjuar nga t tjert me vesh) dhe se ai po prdoret m tepr si chat ku me t'u ngritur n mngjes hedhim pak kokn, lshojm ndonj fjal kuturu, dhe pastaj dalim pr t lozur pak, e pastaj kur kthehemi zbavitemi me katrahurn e postimeve nj-rreshtore ku n m t shumtn gjejm zgrdhirje apo aprovime me shkelje syri.

  Kaq o Storm, bre mir q e lshove kt shtje sepse sasia e strmadhe e postimeve nj-rreshtore m bn t mendoj q ose mendimi sht aty tejet i koncentruar dhe se duhet par si ajka e mendimit, ose q aty kemi t bjm me nj kakarisje sorrash q ndihmojn njra-tjetrn pr t caktuar drejtimin nga do t'ia mbajn. Kam shum frik q t jet kjo e fundit, ngaq prndryshe ktij forumi do t'ia kishin bler me koh t drejtat copyright pr nj kuti idesh t vlefshme pr mbar njerzimin.

  Megjithat, t gjith jan t lir t'a gjejn veten e tyre m mir aty apo ktu. Por le t mos n'a vij udi kur nj dit prej ditsh, ne t gjendemi lakuriq para vetes son dhe zgjimi do t jet i dhimbshm, ngaq t vajtueshm dhe t mjer...
  Ndryshuar pr her t fundit nga oiseau en vol : 07-02-2005 m 14:31

 3. #3
  Citim Postuar m par nga StormAngel
  E kam vrejt q edhe ktu,edhe pse n komunitet virtual,njerzit ndikohen nga komentet e personave t tjer mbi t apo mbi nj mendim t dhn t tij.
  Dua ta dij se pse njeriu lejon q t bie pre e paputhshmris s mendimeve?
  Pse lejojm q komentet e personave tjer t ndikojn tek ne?

  do t mir
  ishin njere ne nje klase 6 nxenes.Presori kishte vizatuar ne derrase 2 vija te drejta dhe i pyeti nxenesit se cila vije ishte me e gjate.Mire po pese nga keta nxenes ishin mare vesh me pare qe te thone qe vija e shkurter eshte me e gjate-megjithese ajo bente bam-
  keshtu qe u pergjigjen keta te peste me radhe dhe thane qe vija e shkurter ishte me e gjate se tjetra.Kur i erdhi radha dha nxenesit te gjashte,ai megjithese e dinte qe te tjeret e kishin gabim,ai ra dakort me ta.
  keshtu pak a shume ndikon mendimi i te tjereve ne jeten tone te perditshme.

 4. #4
  Nga deshira per vemendje. S'eshte cudi fare qe...behen kaq shume gjera, e per cfare?! Per te marre vemendje.

 5. #5
  Per pak harrova...
  Sa ndikojne te tjeret tek une? Jo shume. Sepse te them qe nuk ndikojne fare-do te genjeja ngaqe thjesht nuk eshte njerezore.

 6. #6
  opinioni i nje personi ndikon tek une aq shume sa e vleresoj une ate person.
  pra varet se nga kush vijne opinionet.
  RADIOATEDA, FEEL THE ALBANIAN BEAT!

 7. #7
  Perjashtuar Maska e 1vjecari
  Antarsuar
  24-02-2005
  Mosha
  16
  Postime
  40
  sepse njeriu ka qef ato qe degjon, dhe bllokon ato qe si pelqejne.

  pra kur atyre nuk i pelqejne dicka qe thuhet kunder atureve, ata reagojne ashtu sic ndjejne.

  eshte thejsht mbrojtje mekanike e vetvetes.

  un si njeri ndikohem vetem nga mendimet e mija dhe mednimet e good devil
  Ndryshuar pr her t fundit nga 1vjecari : 25-02-2005 m 17:58

 8. #8
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Rende e kemi te thuajme se nuk ndikohemi nga te tjeret.
  Edhe vet fjalen nuk ndikohem nga askush e kemi nga ndonje ndikim i personi apo ndonje rasti te ndodhur.

  Para tre diteve, mora pershendetje nga nje shok i cili kish qene ne spital tek nje vajze ne Prishtina, e cila per fat apo rastesi kishte qendruar me familjen e saj tek ne per kohe te luftes.
  Vetem nje pershendetje qe mora pas nje njeriu tjeter ndikoi qe 3-4 te ndjehem i lumtur dhe krenar me veten.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 9. #9
  Perjashtuar Maska e 1vjecari
  Antarsuar
  24-02-2005
  Mosha
  16
  Postime
  40
  nqs ne nuk ndikohemi dot ... ne nuk mund te ndikojme te tjeret ---- thene nga good devil qe kishte qene ne forum, disa vite para kohes se duhur.

  mua me ka ndikuar shum filozofi Bertrand Russell

 10. #10
  Te tjeret ndikojne tek une, aq sa une i lejoj. Puna eshte sa ndikoj une tek vetja ime. Sa perpiqem une per te ndryshuar dhe per t'u rritur ne pjekuri. Te tjeret do ndikojne aq sa i lejoj ose aty ku kane te drejte. Arritja e nje njeriu eshte te kuptoje vetveten.
  Te shptohesh do t thot t transformohesh prej Perendise, t ribhesh ashtu si Ai donte q ne t ishim q nga fillimi!

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Higlander
  Jam plotesisht dakort me ty , prandaj nuk po jap asnje mendim ato te tuat i quaj edhe te miat.
  Por kjo nuk do te thote qe un jam ndikuar nga ju ,por thjesht perputhje mendimesh.

 12. #12
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,883
  Storm te pershendes:

  Me pelqeu vertet tema juaj, mjaft interesante dhe ka mjaft per te thene. Odeoni mendon pak radikalisht dhe normalisht nuk do dal nga vetvetja edhe ne kete pergjigje mbi kete teme. Njerezit qe ndikohen nga mendimet e te tjereve per mua kane dobesi karakteri dhe mungese respekti per veteveten, perpiqem te mesoj nga mendimet e te tjereve por kurre nuk lejoj askend te imponoje apo ndikoje mbi bindjet e mija. Ne cdo moment une lexoj degjoj dhe kur ka argument pranoj te verteten ndryshe has ne shkembin Odeonik deri sa te me binde ne vertetesine e opinonit te bashkebiseduesit.

  Dito.

 13. #13
  Te gjithe ndikohemi, ne nje menyre apo ne tjetren-dhe kete e tregojne aq qarte perpjekjet per t'u shkrire me "te tjeret" dhe kenaqesia prej saj.

  P.S. Eshte per t'u cuditur sesi priten me thike nocionet. Kompleksiteti dhe e vecanta qendron pikerisht ne fleksibilitetin qe mund ti japesh nje ideje, pa e bere gogol te frikshme apo madherisht te paprekshme, duke ia afruar vetes ta zbuse dhe krijoje; duke e bere thjesht njerezore.

  Te ndikohesh nga te tjeret nuk te humb aspak individualitetin...pikerisht pasi ben kete, individualiteti triumfon teresisht yti.

 14. #14
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  "Sa ndikojne te tjeret tek une" kjo eshte pjese e rendesishme e jetes. Problemi eshte se mendimet e tyre mund t;i absorboj kur thuhen ne menyre te edukuar, edhe kur jane kunder mendimit tim. P.sh. harbuti me ben keq, ironiku po ashtu, injoranti me trash. Njeriu paqesor me ngjall respekt, inteligjenti kureshti etj.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
  Antarsuar
  29-09-2004
  Vendndodhja
  Bangkok
  Postime
  2,614
  TEk une te tjeret ndikojne disi .D.m.TH as pak as shume . !
  If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

 16. #16
  Ne mbreterine e Tij.. Maska e inscrite
  Antarsuar
  09-02-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  126
  Po ndikimi nga sjellja, apo pastertia e shpirtit? Mendoj se dicka qe thuhet, behet me zemer, dicka qe buron nga vetvetja dhe eshte pa hipokrizi, te pasuron edhe ty perbrenda, ndikon me shume se njemije mendime, qofshin te holla, per te cilat mund te jesh dakort apo pozitive ndaj teje si person. Ne rast se nuk vjen edhe pastertia, vertetesia dhe thjeshtesia e komunikimit, ato nuk mberrijne dot tek ty. Ky lloj komunikimi jo vetem nuk te ndikon, perkundrazi ndaj tij do shfaqet rezistence e brendshme..

  Kjo ne lidhje me komunikimin e drejtperdrejte me njerezit, dhe jo ndikim prej librave, etj.

  Pershendetje!
  Ndertojne shume poshte ata qe ndertojne nen yje...

 17. #17
  Perjashtuar Maska e 1vjecari
  Antarsuar
  24-02-2005
  Mosha
  16
  Postime
  40
  ndikimi pozitiv eshte gje e mir

 18. #18
  djalli,m i dashuri i Zot
  Antarsuar
  23-03-2005
  Vendndodhja
  N Zvicerr
  Mosha
  54
  Postime
  116

  Sa ndikojn...

  Citim Postuar m par nga StormAngel
  E kam vrejt q edhe ktu,edhe pse n komunitet virtual,njerzit ndikohen nga komentet e personave t tjer mbi t apo mbi nj mendim t dhn t tij.
  Dua ta dij se pse njeriu lejon q t bie pre e paputhshmris s mendimeve?
  Pse lejojm q komentet e personave tjer t ndikojn tek ne?

  do t mir
  Pr fat t mir ndikojn,por jo shum!Dhe kjo ndodh pr shkakun se edhe un si tra krijesat tjera njerzore kam mngsi!

 19. #19
  . Maska e nausika
  Antarsuar
  26-03-2005
  Vendndodhja
  .
  Postime
  775
  pershendetje,
  nuk dua qe tu prish fllucken njerezve qe mendojne se nuk ndikohen fare nga te tjeret..por studime te ndryshme ne psikologjine sociale thone ndryshe...
  Se pari, njerezit jane specie sociale dhe ne te njejten kohe kane individualitet te theksuar. Ashtu sic ka qene e "perkrahur" nga ana e evolucionit qe njerezit te bashkepunojne me njeri tjetrin, ne te njejten kohe eshte dashur qe te shtjellohet edhe cilesia ose ndjenja e te qenit "special".
  Shumica e ndikimeve sociale qe kane njerezit tek ne ndodhin ne menyre te pa kuptueshme (unconsciously sic thoshte edhe Freud). Femijet qe te vegjel mesojne si te influencohen ose te mesojne nga te rriturit dhe kjo gje vashdon disi me "fshehtas" edhe kur rriten. Mendoni pak per reklamat e ndryshme ne televisor, ose industrine e bukurise dhe estetikes si shembuj...nuk eshte kot qe keto industri billiona $$$ eksistojen kot dhe arsyeja e vetme qe eksiztojne eshte se njeresit influencohet shume lehte nga te tjeret (as me teper njerez qe nuk i njohin...modele, aktore ose persona pushteti etc).
  Heren tjeter qe do blini nje shampoo ose krem te shtrenjte ne dyqan...cfare gje ju vin ne mendje pervec se reklames se ati produkti..
  When in Doubt, Act Stupid!

 20. #20
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Citim Postuar m par nga nausika
  Femijet qe te vegjel mesojne si te influencohen ose te mesojne nga te rriturit dhe kjo gje vashdon disi me "fshehtas" edhe kur rriten. Mendoni pak per reklamat e ndryshme ne televisor, ose industrine e bukurise dhe estetikes si shembuj...nuk eshte kot qe keto industri billiona $$$ eksistojen kot dhe arsyeja e vetme qe eksiztojne eshte se njeresit influencohet shume lehte nga te tjeret (as me teper njerez qe nuk i njohin...modele, aktore ose persona pushteti etc).
  Heren tjeter qe do blini nje shampoo ose krem te shtrenjte ne dyqan...cfare gje ju vin ne mendje pervec se reklames se ati produkti..
  Per kete problem kam shkruar ne nje teme tjeter:

  Demi i reklamave

  Bombardimi tejmase i psikes femijerore me reklama eshte i demshem.
  Reklamat e tepruara tek femijet formon nje varesi nga e cila nuk largohen lehte.Deri tek kjo konkluze ka aritur profesori i katedres per psikologji i Institutit Medicinial te Sibirise Vladimir Zavjalov, pas kerkimeve te shumta dhe eksperimenteve qe ka be me femijet sibiran te moshave te ndryshme.
  Eshte e njohur se reklama ndikon mbi psiken e njeriut.Keto reklame me se shpejti ndikojne tek femijet deri ne moshen 3 vjecare, te cilet bukvalisht e pijne dhe e vulosin kete tip reklamimi ne trurin e tyre.
  Kur u eshte leshuar simfonia e Betovenit ca femijeve 12 vjecar e cila eshte e perdorur per reklame, profesori ka zbuluar se femijet ate muzike e lidhin vetem me dicka te embel- ne kete rast, me bonbonat e reklames.

  Pergatiti: Mirsad Asani

  http://www.forumishqiptar.com/showth...4&page=8&pp=15
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. cfar na dallojne ne si shqipetar nga te tjeret
  Nga brumarfed n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 88
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 23:11
 2. lirimi i Fryms
  Nga Matrix n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 59
  Postimi i Fundit: 12-08-2005, 12:55
 3. Si ndikojn veset n shoqri?
  Nga FLOWER n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-01-2005, 20:42
 4. Jeta dhe Dashuria
  Nga FLORIRI n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 19-10-2004, 04:22
 5. Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 16-07-2002, 19:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •