Komiteti i Orientimit t Politikave, integrim sa m i
shpejt n Evrop

Nga Agron Gurabardhi
Jurist

Esht pr t'u vlersuar iniciativa e partis m t
madhe opozitare pr ngritjen e Komitetit t Orientimit
t Politikave, duke prfshir n t specialist t
fushave t ndryshme. Fakti q PD hapet dhe krkon
kontribute nga grupe konsulentsh pr t'u mbshtetur
dhe ndihmuar nga njerz q normalisht kan nj
eksperienc, e cila vlen, tregon pr nj ndryshimi t
Partis Demokratike, drejt nj vizioni pr t qn m
pran realitetit dhe interesave t njerzve. Nuk kan
rndsi vetm emrat. Ajo q sht e rndsishme sht
fakti q kryetari i PD-s, nprmjet forumit t
KOP-it, krkon vazhdimsin e partneritetit, t cilin
kjo parti e ka shpallur me shoqrine civile, botn
akademike dhe mediat e q krkon t ndrtoj nj
program t mbshtetur n ide nga kjo shoqri duke
rritur kshtu mundsit e komunikimit me t. Me
hedhjen e ksaj ideje dhe zbatimin e saj, kryetari i
PD-s distancohet nga koha kur n PD futeshin njerz
vetm si rezultat i njohjes, t cilt prbnin nj
grup t kufizuar, ku vshtir t futeshin ide t reja,
pasi njerzit ishin konsumuar ose kishin filluar
tashm t konsumoheshin. Pikrisht pr kt arsye kjo
lvizje e PD-s paraqet nj avantazh t madh dhe pr
tr opinionin demokratik realisht duket nj gj
tepr pozitive. Hapja e ksaj partie n nj mas t
madhe ndaj shtresave t prfshira nga ky komitet
paraqet nj prparsi t madhe jo vetm pr jetn e
saj, por t mbar vendit. Kryesorja sht q puna e
ktij forumi dhe platforma e tij do dgjohen atje ku
do t jet vendimmarrja e PD-s. Sipas kryetarit t
PD-s:" Ajo ka pergjegjesine e hartimit te programit,
ligjsin e hartimit t tij dhe politikave te Partis
Demokratike n t gjitha fushat si dhe planin e
veprimit t qeverisjes s ardhshme".
N kt kuadr sht e rndsishme t
kuptohet q njerzit duhet t heqin dor nga
paragjykimet n lidhje me kt hapje. Ajo duhet t
shoqrohet edhe me lvizje t tjera dhe me nj
konkurenc brenda m t mirve, q PD- ja t
ndryshoj, duke i kthyer politikant e saj t
konsumuar n intelektual dhe intelektualt nga
shoqria civile me nj autoritet t respektueshm t'i
shndrroj n politikan. Kjo do t prbnte nj hap
shum t madh drejt hapjes s saj.
Esht pr t ardhur keq kur kryetari i mazhorancs,
kryeministri shqiptar, Fatos Nano apo dhe t disa t
tjer reagojn pr emrat e ktij forumi, duke i
konsideruar kta si karrierist dhe si njerz q
krkojn t lajn mkatet.
Shum prej ktyre emrave jan afruar pr t br nj
program n favor t zhvillimit t shoqris e kan
pranuar t jen pjes e KOP-it pr t dhn asistencn
e tyre teknike. N lidhje me aludimet e bra pr
ambiciet e tyre politike, kjo do ti prkas mbase
nj periudhe tjetr t mvonshme.
Kontributi ktyre specialistve sht shum i
rndsishm. Ktu jan prfshir specialist nga m t
mirt t fushave dhe moshave t ndryshme pr t
krijuar nj program t plot. Cfar mkati pr t
lar, krkon kryeministri shqiptar nga juristi Ardian
Nuni, i ardhur nga shoqria civile, me nj reputacion
dhe CV t respektueshme dhe pse jo, t lakmueshme nga
partia dhe administrata e tij. Po kshtu 'mkate apo
karrierizm krkon kryministri shqiptar nga Mentor
Petrela e Maks Cikuli, Hysen Cabej, etj?! Afrimi i
tyre pran ktij forumi sht shum i rndsishm. Nga
ana tjetr nuk duhet prjashtuar fakti se brenda
PD-ja ka gjithashtu njerz q jan t aft t
ndihmojn dhe t kontribojn pr kt program.
PD-ja sht partia m e madhe opozitare dhe me nj
prvoj n qeverisje. Por kjo risi e pasuron, pasi
aktualisht pasurohet programi me njerz q jan
profesionist dhe me tjetr eksperienc. Pra
prezantohet nj program pr problemet e prditshme t
njerzve e njkohsisht n shrbim t tyre. Sa m
shum prurje dhe kontribute t ket, aq m pozitiv do
t jet programi dhe realizimi i tij pasi do t
kontribohet n mnyr profesionale dhe kompetente n
fushat prkatse. Asnj struktur politike nuk duhet
konsideruar n vetvete e vetmjaftueshme. Ajo sht
dhe duhet t jet gjithnj n proces ndryshimi.. Kjo
sht nj port e madhe e hapur nga PD-ja q t fton
q t japsh mendim dhe kontributin intelektual n
shrbim t vendit tnd.
Disa prej tyre jan pedagog fakultetesh, disa punojn
n institute studimesh ndrkombtare, ku punimet dhe
rezultatet e tyre i shrbejn kombit pa dallim
ngjyrash politike e q mund t shfrytzohen nga do
pal. Nga ana tjetr ka t afruar prej tyre q kan
bindjet e tyre politike. do njeri ka bindjet e veta e
gjithkush ka nj aspekt vlerash ideologjike. Dikush
mund t jet m i djatht, dikush mund t jet m i
majt. Por gjithsecili do t kontriboj me njohurit
q ka pr fushn e tij, si teknike e shkencore ashtu
dhe me dshirn pr ndryshim, sepse sht qytetar i
ktij vendi.
Hamndje t tilla dhe prgojime q kta njerz jan
futur pr ambicje politike n kt forum, jan aq
dashakeqe sa dhe tinzare, pasi angazhimi i tyre n
kt moment nuk ka aspak synime t tilla. Por kjo
njkohsisht nuk do t thot se n far ata mund t
projektohen n t ardhmen. Kt asnj nuk mund ta
thot. Ky sht nj moment pr t hartuar nj program,
q t jet i prekshm, real e premtues pr njerzit e
t ardhmen e tyre. Prezantimi
i platforms antikorrupsion, e prgatitur nga Forumi
pr orientimin e politikave n PD, prfshin ngritjen e
nj strukture t re antikorrupsioni, hapjen e zyrave
t informimit publik brenda tre muajve, n rast se
PD-ja vjen n pushtet si dhe rishikimin e imuniteteve
sipas standardeve bashkkohore. Deputett, ministrat
dhe ekipet e reja politike e teknike duhet t jen t
liruar nga konflikti i interesave prmes
transparencs s plot t deklarimit dhe verifikimit
t pasurive t gjithkujt, q sht pjes e
vendimmarrjes politike dhe prdorimit t fondeve
publike.
N kt kuadr lideri i opozits shpreh optimizmin
duke mbshtetur realizimin e saj n do pik nse
ekziston vullneti, kur thot se: Un nuk mund t
premtoj se do ta luftojm korrupsionin pr tre muaj.
Un nuk mund t premtoj se do t decentralizojm
pushtetin pr tre muaj, se nuk sht realiste, por ama
premtojm se brenda dy- tre muajve do t hapen zyrat e
informacionit. Premtojm se brenda dy- tre muajve do
t vendosim praktikat e qeverisjes. Premtojm se
brenda tre muajve, mbledhja e par e Kshillit t
Ministrave e n vazhdim do t jet e hapur pr
publikun. Premtojm se brenda tre muajve do t
saktsojm t gjith penalitetet pr korrupsionin.
Papajtueshmria me orientimet e ktij forumi, t
krijuar prej shoqris civile dhe nga m t mirt
specialist t vendit ton, vjen sa nga xhelozia aq
edhe nga konflikti i prekjes s interesave. Disa e
kan cilsuar nj struktur t fryr, me justifikimin
e rritjes s efiencs s strukturave aktuale. Ky
qndrim nuk sht gj tjetr vese prplasje dyersh n
turinj intelektualve dhe specialistve, t cilt jan
ln deri tani jasht dyerve t politiks pikrisht
prej mbrojtjes me fanatizm t ideve t tilla. Apo
ideja e shfaqur, se kjo reform q po bhet duket
sikur po kthehet n nj gjueti individsh, t cilt
jan aktualisht drejtues t enteve rregullatore, sht
krejt e papajtueshme si me moralin e platforms s
paraqitur nga forumi pr antikorrupsinin, ashtu dhe me
kurajon dhe inisiativn e antarve t saj, njrz t
nderuar dhe t respektuar nga shoqria shqiptare.
Nga ana tjetr fakti i afateve lidhur me
luftn kundr korrupsionit sht binds. Problemet
duhen par n kndvshtrimin se ndryshimet
institucionale krkojn koh dhe nuk japin rezultatet
e pritura menjher. Pra nj problem i sotm nuk mund
t zgjidhet pas nj muaji apo dhe nj viti. Por edhe
meqense korrupsioni ka prekur kuotat m t larta n
t gjitha fushat. Nuk sht e mundur q korrupsioni
i instaluar prej kaq vitesh n polici, n dogana ose
n gjyqsor si dhe n do institucion, t mund t
ndryshoj pr nj muaj dhe as pr nj vit, sepse
korrupsioni ka filluar t bhet si prgjigje pr do
problem q ka sot shoqria. Por realisht kjo platform
lufton me seriozitetin e duhur fenomenin gangren t
institucioneve t sotme shqiptare.
Masat institucionale t paraqitura nga forumi nuk kan
asgj t prbashkt me papajtueshmrit e
lartprmndura.
Pra si shikohet ky program sht tepr realist, larg
korrupsionit dhe m pran interesave t shoqris dhe
qytetaris. Kjo platform, domosdoshmrisht, sjell
kohn kur njerzit, q prbjn shumicn, do t donin
t ishin si n vitin 1991, me opozitn q pritej t
vinte sa m shpejt n pushtet, pr vnien n jet t
platforms s tyre n shrbim t njerzve, shoqris,
interesave t kombit dhe t integrimit n Evrop, duke
larguar sa m par nga skena politike njerzit e
ardhur n pushtet me manipulime, vjedhje t votave apo
me presione dhe forma t tjera t pandershme, t cilt
e mendojn pushtetin e shtetit t fituar nga
kallashnikovt, si t prjetshm e m t rndsishm
se liria e individit dhe fatet e kombit.

Gjenev, 12.01.2005

Botuar m dat 05.02,2005 n gazetn "Metropol"