Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,120

  Sheriati, xhihadi dhe shtetėsia e muslimanit.

  Pse sheriati Islam-?

  Kur islami e ndėrton strukturėn e tij tė besimit nė ndėrgjegje dhe praktikė mbi bazėn e adhurimit tė plotė vetėm ndaj Allahut tė vetėm, po kėtė adhurim e pėrfaqėson me besim, rite dhe sheriat pa dallim, duke e pasur parasysh se ky adhurim I plotė ndaj Allahut – dhe vetėm nė kėtė formė- ėshtė treguesi praktik I dėshmisė se nuk ka hyjni tjėtr pos Allahut dhe se mėsimi nga pejgamberi a.s ėshtė po ashtu treguesi praktik I dėshmisė se Muhamedi a.s ėshtė I dėrguari I Allahut.Kur islami gjithė strukturėn e tij e ndėrton mbi kėtė bazė, kurse dėshmia se nuk ka hyjni tjetėr pėrveē Allahut dhe se Muhamedi ėshtė i dėrguari i Tij shėmbėllehet si program I jetės nė Islam, tė shfaqet portreti I tij dhe tė firmosen karakteristikat e tij … kur ta ndėrtojė Islami strukturėn e tij nė kėtė mynyrė tė cilat e dallon nga tė gjitha sistemet e tjera tė cilat I ka provuar njerėzimi, ai kėshtu do tė kthehet nė njė bazė mė pėrfshirėse pėr mirėmbajtjen e tėrė ekzistencės e jo vetėm ekzistencės njeerėzorė, dhe nė njė program pėr tėrė mirėvajtjen e tėrė egzistencės e jo vetėm p-rogram vetėm pėr jetėn njerzore.
  Botėkuptimi islam ngrihet mbi bazėn e trajtimit se kjo ekzistencė nė terėsi ėshtė prej krijimeve tė Allahut.Vullneti I Allahut u drejtua nė kėtė hapėsirė dhe u bė.Allahu I lartėsuar ia caktoi ligjet e Tij me tė cilat do tė vihet nė fuksion, ku do tė harmonizohen midis veti tė gjitha lėvizjet e pjesėve pėrbėrėse tė saj, ashtu si do tė harmonizohet lėvizja e saj universale.

  “Ne kur dėshirojmė njė send , vetėm I thotė atij : Bėhu1, e ai menjėherė behet.”(nahl, 40)
  “Ai krijoi ēdo gjė, duke e rregulluar nė mynyrė tė qartė dhe tė pėrsosur.”(Furkan, 2)


  Pas kėsaj ekzistence hapsinore qėndron njė vulnet qė kujdeset pėr tė, njė fuqi qė vė nė lėvizje dhe njė ligj qė e sistemon.Ky ligj I harmonizon tė gjitha komponentėt e tėrė kėsaj ekzistence.Ai I sistemon tė gjitha lėvizjet e tyre e ato nuk ndeshen, nuk tėrhiqen, nuk kundėrshtohen dhe nuk ndalen nga lėvizja e pėrhershmee sistemuar – derisa tė dėshirojė Allahu.Po ashtu kjo ekzistencė I ėshtė nėnshtruar dhe I ėshtė dorėzuar vullnetit I cili kujdeset pėr tė, fuqisė e cila e vė nė lėvizje dhe ligjit I cili e sistemon asisoj qė ajo asnjehrė nuk I rebelon kėtij vullneti, nuk mohon atė fuqi dhe nuk e kundėrshton kėtė ligj.Pėr tė gjitha kėto arsye ajo ėshtė e shėndoshė dhe e pėrshtatshme, nuk mund ta zė kurrfarė dėmtimi dhe shkatarrimi vetėm atėherė kur tė dėshirojė Allahu:

  “Vėrtet , Zoti juaj, Allahu, ėshtė ai qė krijoi qiejt e tokėn Brenda gjashtė ditėsh, pastaj qėndroi mbi arsh.Ai e mbuloi ditėn me natėn, qė me tė shpejtė e kėrkon atė (mbulimin e dritės sė ditės), edhe dielli, edhe hėna, edhe yjet I janė nėnshtruar sundimit tė Tij.Ja, vetėm Atij I takon krijimi dhe sundimi.I madhėruar ėshtė Allahu, Zot I botėve.”(A’raf 54)

  Edhe njeriu ėshtė prej kėsaj ekzistence hapėsinore, kurse ligjet tė cilat e sundojnė natyrshmėrinė e tij nuk janė tė ndara dhe tė pavarura nga ky ligj I cili sundon tėrė ekzistencėn.Atė e krijoi Allahu- siē e krijoi edhe ekzistencėn- kurse nga pėrbėrja e tij materiale ai ėshtė prej dheut tė po kėsaj toke.me ato karakteristika tė cilat janė shtesė e pėrbėrjes sė dheut, tė cilat ia dhuroi Allahu, e bėri atė njeri.Allahu ia fail ato karakteristika me njė fuqi edhe mė tė mahnitshme.Njeriu nga aspekti I pėrbėrjes sė tij materiale I nėnshtohet ligjit natyror tė cilin e vuri rregull Allahu – me apo pa dėshirėn tė tij- ashtu qė fillimi I krijimit tė tij dhe I daljes sė tij nė kėtė botė arrihet me dėshirėn e Allahut, jo me dėshirėn e tij e as me dėshirėn e babait aponėnės sė tij.Kėta tė dy me tė vėrtetė kanė kontakt, megjithatė ata nuk kanė gjė nė dorė pėr tia dhėnė fetusit( frytit nė barkun e nėnės) jetėn dhė gjallėrinė e tij.Ai lind nė pajtim me ligjin tė cilin e ka caktuar Allahupėr afatin e shtatzanisė dhe kushteve tė lindjes.Ai merr frymė nga ky ajėr tė cilin e krijoi Allahu me caktimet e Tij.Ai merr frymė nė atė masė dhe nė atė mynyrė tė cilėn e dėshiroi Allahu pėr tė. Fėmija ndien dhe sėmuret, ndjen uri dhe etje, han dhe pin dhe e tretė ushqimin dhe pijen, globalisht tė themi, ai jeton nė pajtim me ligjin e Allahut, pa mos ndėrhyrė vullneti dhe zgjedhja e tij.@ėshtja e tij nė kėtė rast ėshtė e njetė me ēėshtjen e ekzistencės kozmike, me atė dhe ata qė janė nė tė, tė gjithė nėn patronazhin absolut tė vullnetit tė Allahut, caktimit dhe ligjit tė Tij.. .

  Allahu I cili krijoi kėtė ekzistencė kozmike dhe krijoi njeriun, I Cili e nėnshtroi njeriun ndaj ligjeve tė Tij me tė cilat e nėnshtroi edhe tėrė kozmosin, po Ai I lartėsuari , I dha njeriut sheriatin pėr ta sistemuar jetėn e tij vulnetare(vetėvullnetshme) nė njė system qė do tė ishte nė harmoni me jetėn e tij natyrore.Sheriati – sipas kėsaj qė thamė – ėshtė vetėm njė pjesė ne Ligjit tė pėrgjithshėm hyjnor I cili sundon natyrshmėrinė e njeriut, natyrsmėrinė e ekzistencės sė pėrgjithshme dhe qė tė gjitha I koordinon.
  Nuk ka fjalė prej fjalėve tė Allahut, as urdhėr e as ndalesė, as premtim e as qortim, asnjė ligj e asnjė udhėzim, qė tė mos jetė pjesė e kėtij ligji tė pėrgjithshėm dhe tė jetė aq stabil dhe real vetvetiu sa dhe janė stabile ligjet tė cilat I quajmė ligje natyrore d.m.th ligjet hyjnore kozmike tė cilat I shohim se si realizohen ēdo moment me atė potencial qė e kanė nė natyrėn e tyre me anė tė sė drejtės sė amshueshme tė cilėn e vendosi Allahu nė to, andaj themi se ato realizohen me caktimin e Allahut.

  Sheriati tė cilin e caktoi Allahu pėr rregullimin e jetės sė njerzve ėshtė ligj hapsinor, qė don tė thotė se ai ėshtė I lidhur me ligjin e pėrgjithshėm tė kozmosit dhe I harmonizuar me tė.Nga kjo arsye, varshmėria ndaj tij rrjedh nga domosdoshmėria e realizimit tė harmonizimit tė jetės njerzore dhe lėvizjes sė hapėsirės ku jeton, bile nga domosdoshmėria e realizimit tė harmonizimit midis ligjeve tė cilat sundojnė natyrshmėrinė intime tė njerzve dhe ligjeve tė cilat sundojnė natyrshmėrinė intime tė njerzve dhe ligjeve tė cilat sundojnė jetėn e tyre publike dhe nga domosdoshmėria e mishėrimit ndėrmjet personalitetit intim dhe atij publik tė njeriut.

  Meqė njerzit nuk kanė mundėsi ti pėrceptojnė tė gjitha ligjet kozmike e as ti pėrshkrojnė kendet e ligjit tė pėrgjithshėm - e as tė atij qė e sundon natyrshmėrinė e tyre dhe I bėn tė nėnshtrueshėm ndaj tij me apo pa dashje – ata pas kėsaj nuk kanė mundėsi t’u sjellin njerėzve nė jetėn e tyre ligj dhe system me tė cilin do tė realizohej harmonizimi absolut midis jetės sė njerve dhe lėvizjes sė kozmosit, bile as harmonizimi midis jetės sė tyre intime dhe publike.Kėtė e zotėron vetėm Krijuesi I kozmosit dhe I njerzimit, ai qė kujdeset pėr ēėshtjen e tij dhe ēėshtjen e tyre, nė pėrputhje me njė ligj tė vetėm tė cilin e zgjodhi dhe e pėlqeu.

  Qė kėtu, veprimi sipas hseriatit tė Allahut bėhet I detyrueshėm pėr ta realizuar kėtė harmonizim, nė pajtim me detyrimin e tij pėr realizimin e Islamit si besim, sepse nuk ka ekzistencė pėr Islamin nė jetėn e njė individi apo tė njė kolektivi pėrderisa tė bėhet robėrimi I pastėr vetėm pėr Allahun dhe tė arrihet mėsimi pėr mynyrėn e kėtij robėrimi vetėm nga I dėrguari I Allahut, duke dėshiruar qė ta realizojnė qėllimin e shtyllės sė parė tė Islamit, dėshmisė se nuk ka tė adhuruar me tė drejtė pėrveē Allahut dhe se Muhamedi a.s ėshtė I dėrguari I Tij.
  Me anė tė realizimit tė harmonizimit absolut midis jetės sė njerzve dhe ligjit kozmik do tė arrihet lumturia e plotė e njerzve.Po ashtu nė tė ekziston siguria e jetės nga shkatarrimi.Aty – vetėm nė kėtė mėnyrė – tė jetojnė nė paqe me qėniet e tyre, kurse paqa me kozmosin formohet nga koordinimi I lėvizjes sė tyre me lėvizjen e kozmosit, e paqa me qanien e tyre arrihet nga koordinimi I lėvizjes sė tyre me impulset e natyrės sė tyre tė shėndoshė>kėshtu nuk mund tė lind konflikti midis njeriut dhe natyrshmėrisė sė Tij ngase sheriati I Allahut koordinon lėvizjen e jashtėme me atė tė brėndshme lehtė dhe qetė.Nga ky koordinim lind edhe njė koordinim tjetėr pėrmes lidhshmėrisė ndėrmjet njerėzve dhe aktivitetit tė tyre tė pėrgjitshėm, ngase qė tė gjithė ata atėherė do tė ecin nė pėrputhje me nje program I cili ėshtė pjesė e ligjit tė pėrgjithshėm kozmik.

  Lumturia gjithashtu do tė realizohet pėrmes udhėzimit tė njerzimit dhe njoftimit tė tij nė mėnyrė tė lehtė mbi fshehtėsitė e kėsaj hapėsire, potencialeve misterioze qė I ka, thesarėve tė rezervuar nė thellėsinė e saj dhe pėrdorimin e gjithė kėsaj nė pajtim me sheriatin e Allahut pėr realizimin e dobisė sė pėrgjithshme njerzore pa konflikte dhe aksidente.

  Perballė sheriatit tė Allahut qėndrojnė teket e njerzve:
  “E sikur tė pėrputhej e vėrteta me dėshirat e tyre, do tė shkatarroheshin qiejt dhe toka dhe ēdo gjė qė gjendet nė to.”(Muminun 71)

  Prej kėtu, vėshtrimi islam I tė vėrtetės pėrmes tė cilės qėndron kjo fe, e unjėsoi me tė vėrtetėn perms sė cilės qėndrojnė qiejt dhe toka, perms sa arrihet stabiliteti I qėnieve nė kėtė botė dhe ahiret dhe pėrmes saj Allahu I gjykon dhe I dėnon ata qė I kundėrvihen.Ajo ėshtė njė e vėrtetė, nuk pėrpjestohet.Ėshtė ligji I pėrgjithshėm kozmik tė cilin me vullnetin e Tij e pėrcaktoi Allahu pėr tė gjitha situatat dhe tė cilit I nėnshtrohet dhe ka marrėdhėnie me tė ēdo gjė qė I takon kėsaj egzistence, qoftė trup qiellor, gjallesė apo send I ngurtė.

  10. A nuk e kuptoni se Ne ua shpallėm librin nė tė cilin gjendet krenaria e juaj?
  11. Ne shpartalluam sa vendbanime qė ishin mizore, e ne vend tė tyre sollėm popull tjetėr.
  12. E ata kur e hetonin forcėn e dėnimit tonė, iknin me shpejtėsi.
  13. (atėherė atyre u thuhej) Mos ikni, po kthehuni nė begatitė dhe nė vendbanimet tuaja se ndoshta do tė mund tė merreni vesh (e gjithė kjo ishte njė ironi kundėr tyre).
  14. Ata thonin: "O shkatėrrimi ynė, vėrtet ne ishim zullumqarė!"
  15. Mjerimi i tyre vazhdoi ashtu derisa i bėmė tė korrur e tė ftohur (tė vdekur).
  16. Ne nuk e krijuam qiellin, tokėn e ēdo gjė ēka mes tyre shkel e shko (pa qėllim tė caktuar).
  17. Sikur tė kishim dashur tė zbavitemi dhe sikur tė donim ta bėnim atė, Ne do tė zbaviteshim nė kompetencėn Tonė, por Ne nuk bėmė atė.
  18. Pėrkundrazi, Ne tė pavėrtetėn e godasim me tė vėrtetėn dhe ajo (e vėrteta) triumfon mbi tė ndėrsa ajo (gėnjeshtra) zhduket. E juve (jobesimtarėve) u takon shkatėrrimi, pėr atė qė i pėrshkruani (Zotit, si fėmijė etj.).
  19. Vetėm e Tij ėshtė ēdo gjė qė ėshtė nė qiej e tokė! E ata qė janė pranė Tij (melaiket), nuk shprehin mendjemadhėsi nė adhurim ndaj Tij, e as nuk u bėhet (ibadeti) monoton.
  20. Ata lartėsojnė (All-llahun) natė e ditė dhe nuk mėrziten. (Enbija 10-20)


  Natyrshmėrinė e njeriut nė thellėsinė e saj e pėrcepton kėtė tė vėrtetė.Natyra e krijimit tė tij dhe natyra e gjithė kėsaj hapėsire qė rrethon nė natyrshmėrinė e tij, implikon se kjo ekzistencė vigjilon me tė vėrtetėn, se e vėrteta ėshtė thelb I saj dhe se ajo qėndron stabile pėrmes ligjit e nuk tundet, me tė nuk pėrēahen rrugėt, nuk devijon nė qarkun e saj dhe nuk ndeshet njė pjesė e saj me tjetrėn.Po as nuk fuksionon pėrmes rastėsive tė atypėratyeshme, befasive tė fluturimta, e as nė pajtim me ambiciet labile dhe aspiratat ngulmuese!
  E vėrteta trason vetėm sistemin e saj preciz tė stėrholluar dhe tė pėrcaktuar mahnitėshėm.Vetėm pas gjithė kėsaj ndodh ērregullimi – dhe atė pėr herė tė parė – ndėrmjet njeriut dhe natyrshmėrisė sė tij, atėherė kur ai e neutralizon tė vertetėn e strukur nė brendinė e tij nėn presionin e ambicies e tij.Kjo ndodh pikėrisht atėherė kur pėr jetėn e tij merr pėr normė ligjore(sheriat) atė qė ėshtė e mbėshtetur nė ambicie e jo nė sheriatin e Allahut dhe atėherė kur nuk I dorėzohet Allahut po me atė dorėzim qė ekzistenca kozmike I ėshtė nėnshtruar Administruesit tė saj!

  Njė ērregullim dhe pėrcarje e tillė ndodh midis individėvce, bashkėsive, popujve dhe brezave tė ndryshėm, po ashtu ndodh edhe midis njerėzve dhe hapėsirėa qė rrėthon.Kėsisoj potencialet dhe forcat e akumuluara tė tyre shndėrrohen nė mjete shkatarruese dhe faktorė pėr shqetėsim, nė vend se tė jenė mjete ndėrtuese dhe faktorė tė lumturisė pėr lojin njerzor.

  Kėshtu pra del nė pah se qėllimi I haptė pėr ngritjen e sheriatit tė Allahut nė tokė ėshtė vetėm veprimi pėr ahiret.Dynjaja dhe ahireti sė bashku janė dy periudha jetėsorė qė plotėsojnė njėra –tjetrėn, kurse sheriati I Allahut ai qė bėn harmonizimin ndėrmjet kėtyre dy periudhave tė jetės sė njeriut.Ai e harmonizon dhe e sintetizon gjithė jetėn nė pajtim me ligjin e pėrgjithshėm hyjnor.Harmoniozimi me kėtė ligj nuk prolongon lumturinė e njerėzve nė ahirėet, por bėn konkrete dhe tė realizueshme qė nė periudhėn e parė, qė pastaj tė plotėsohet dhe ta arrijė pėrsosurinė e saj nė Shtėpinė e Ahiretit.
  Ky ėshtė thelbi I botkuptimit islam pėr ekzistencėen nė pėrgjithėsi dhe pėr ekzistencėn njerėzore nėn patronazhin e kėsaj ekzistence tė pėrgjithshme.Ky ėshtė njė botkuptim qė ndryshon nga botėkuptimet e tjera tė cilat I njohu njerzia.Mė tej botėkluptimi Islam pėrmban nė vete pėrgjegjėsi qė nuk I pėrmban asnjė botėkuptim I asnjė teorie dhe sistemi tjetėr.

  Pėrgjegjėsia ndaj sheriatit tė Allahut – sipas kėtij botėkuptimi- ėshtė shprehje e lidhjes sė plotė midis jetės sė njerzve dhe jetės sė kozmosit, midis ligjit I cili sundon natyrshmėrinė njerėzore dhe atij qė sundon kozmosin.Pastaj ėshtė e domosdoshme pėrputhshmėria ndėrmjet kėtij ligji tė pėrgjithshėm dhe sheriatit I cili e sistemon jetėn e llojit njerėzor duke u realizuar me anė tė pėrgjegjėsisė ndaj tij robėrimi I njerzve vetėm ndaj Allahut, ashtu siē robėrimin e kozmosit ndaj Allahut nuk e pretendon pėr vete asnjė njeri.Domosdoshmėrinė e kėsaj pėrputhshmėrie dhe kėtij harmonizimi na e ndricon dialogu qė u zhvillua midis Ibrahimit a.s – babit tė kėtij umeti musliman- dhe nemrudit dictator, I cili pretendoi tė drejtėn e sundimit absolut ndaj robėrve nė tokė dhe I cili – pėrkundėr kėsaj – nuk mundi tė pretendojė tė drejtėn e sundimit ndaj yjeve dhe trupave qiellorė nė kozmoa.nemrudi u shtang dhe mbeti pa fjalė para Ibrahim a.s kur I tha : “Ai I cili posedon pushtetin nė kozmos, vetėm Ai meriton qė ta ushtrojė pushtetin e Tij nė jetėn e njerzve”.Ai nuk mundi tė japė pėrgjigje para kėtij fakti madhėshtor:

  “A nuk ke arritur tė dish se ai (Nemrudi)- pėr shkak se Allahu I kishte dhėnė pushtet – polemizoi me ibrahimin rreth Zotit tė tij.Kur Ibrahimi I tha:Zoti im ėshtė Ai qė jep jetė dhe jep vdekje!Ai tha:Edhe unė jam jetė dhe vdekje! Ibrahimi tha::Zoti im e sjell diellin nga Lindja sille pra ti nga Perėndimi ?Atėherė ai qė nuk besoi (nemrudi) mbeti I hutuar .Allahu nuk shpie nė rrugė tė drejtė popullin mizor.”(Bekare 258)

  Fjala e Allahut ėshtė e vėrtetė kur thotė:
  “A mos kėrkojnė ata (ithatėrt e librit) fe , pos fesė sė shapllur nga Allahu? E Atij I ėshtė (nėnshtruar) dorėzuar ē’ka nė qiej e nė tokė, me dashje e padashje dhe tej Ai kthen”.(Ali Imran 83)

  Keto tema do te kuptoheshin qarte nese ne ndergjegjen dhe zemren tuaj eshte dituria dhe besimi ne Nje Zot te vetem.(Monoteizmi Islam dhe politeizmi i feve te tjera)

  Vijon
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Klevis2000 : 03-02-2005 mė 16:12

 2. #2
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,120
  Qellimi kesaj teme eshte qe muslimanet dhe jomuslimanet te kuptojne clirimet e Islamit ne kohen e sahabeve dhe pasardhesve te tyre dhe perjashton mundesine e propagandes per Xhihad.

  Xhihadi ne Islam eshte dy llojesh .

  Mbrojtes dhe Clirues.

  Persa i perket xhihadit mbrojtes besoj se kjo eshte e qarte ne mendjen e cdo njeriu se eshte detyre per muslimanin te mbroje fene e tij, pasurine e tij, nderin dhe vatanin islam.Pavarsisht se ku ndodhet per ti bere keto ne shtepi ne vendin e tij apo kudo qofte.

  Xhihadi Clirues shpjegohet me gjere kete teme per ti ber te njohur muslimaneve dhe jo muslimaneve qellimin e inciativave te ushtrive muslimane ne kohet e hershme.Rolin e xhihadit te muslimaneve sot po e luan amerika por ne vend qe te perhapi monoteizmin, drejtesine, dhe moralin po ben te kunderten duke perhapur demo-aristo--kristo-kracine.imagjinoni nje ushtar qe e motra e tij per shkak te lirise te ligjeve amerikane eshte bere prostitute me cfare morali dhe te drejte ky njeri pretendon se do perhape nje sistem i cili ne vendin e tij nuk ka sjelle miresi por degjenerim.Imagjinoni nje ushtar qe vellai , femija e tij jane te alkolizuar dhe te nakonizuar.Si pretendon ky person qe perhape demokracine kur familja e tij eshte e shkatarruar nga morali dhe vlerat.

  Xhihadi ne bibel

  Lexoni kėtė tekst biblik nga Ligji i Pėrtėrirė, kapitulli 20 dhe na e komentoni sipas llogjikės tuaj njerzore:

  “ Kur t’i afrohesh njė qyteti pėr ta sulmuar, do t’i ofrosh sė pari paqen. Nė qoftė se pranon ofertėn tėnde tė paqes dhe t’i hap dyert e tij, tėrė populli qė ndodhet aty ka pėr tė paguar haraēin(xhizen) dhe do tė shėrbejė[/U]. Por nė rast se nuk do tė bėjė paqe me ty dhe kėrkon luftė kundėr teje, atėherė ti do ta rrethosh
  -

  Pse xhihadi-?
  Imam ibn Kajjim El Xhauezije ne librin e tij “Zadul Mead” ne konteksin e xhihadit ne islam e permblodhi ne kapitullin te cilin e emertoi keshtu.”Kapitulli per mynyren e sjelljes se profetit a.s me mosbesimtaret dhe hipokritet prej atehere ku eshte derguar e deri kur e takoi Allahun e Lartesuar”.Ne vazhdim thote “Gjeja e pare me te cilen Allahu shpalli shpalljen, ishte qe Pejgamberi a.s te lexoje ne emėr te Zotit te tij i Cili krijoi(Ikre bismi Rab-bike khaleka).Kjo ishte shenja e pare e shpalljes.Pastaj urdhėroi qe ne vete ta lexojė “Tėrhiq vėrejtjen”(fe endhir) , e informoi me gjerėsisht per Leximin (ikren), e pastaj ia dėrgoi “O i mbuluar” .Mė vonė e urdheroi qė tia tėrheq vėmendjen familjes sė tij tė afėrt.Pas kėsaj ia terhoqi vemėndjen popullit tė tij, me vone arabėve nė pėrgjithėsi dhe mė nė fund ai tėrhoqi v ėretjen gjithe botės..Pas shpalljes sė tij , 13 vjet qėbdroi duke terhequr vėrejtjen me thirrje pa luftė dhe xhizje.Ithtarėt e tij I mėsonte tė pėrmbahen, tė kenė durim dhe tė jenė falės.pastaj iu lejua emigrimi dhe iu lejua lufta.me vonė u urdhėrua qė ti luftojė ata qė e luftojnė dhė tė pėrmbahet nga ata qė tėrhiqen dhe nuk e luftojnė.Mė pas u urdhėrua qė ti luftojė idhujtarėt derisa Ligji (Dini) I Allahut te jetė pėrgjithėsisht I vendosur sipas urdhėrave tė Tij.Pas urdhėrit pėr xhihad, kufarėt(jobesimtaret) u ndanė net re grupe.

  1)Ata qė I ishin nėnshtruar kontratės dhe marrėveshjes(ehli suhl) dhe ishin ne paqe me muslimanet
  .2)Ata qė ishin tė armiqėsuar me muslimanėt (ehlu harb).
  3)Ata qė ishin nėn mbrojtjen e muslimanėve (ehlu dhimmeh).


  Me ata qe lidhej kontrata arrihej paqa , dhe ishin te urdheruar ti permbaheshin paqes dhe ti pėrmbushnin pikat pėr tė cilat u pajtuan sipas kontratės dhe mos e luftonin njėri-tjetrin derisa behej e ditur thyerja e kontratės.Pra pejgamberi .a.s ishte I urdhėruar qė ta luftojė atė qe e prishte marrėveshjen me tė.E kur zbriti sureja Teube (Berae) , ajo e proklamoi vendimin e tė gjitha kėtyre grupeve.U urdhėrua qė ti luftojė tė gjithė armiqtė e tij, bartės tė librave te meparshėm (ehli kitab) , derisa tė japin xhizen ose tė hynė ne Islam.Ne po atė sure u urdhėrua qė ti luftojė tė gjithė kufarėt(jobesimtarėt), munafikėt (hipokritėt), duke qene I rreptė ndaj tyre.Ai I luftoi jobesimtarėt me shpatė (fizikisht) kurse munafiket(hipokritėt) me argumenta dhe gjuhė(keshilla).Allahu I urdhėroi qė ti denėncoi kontratat me jobesimtaret dhe ti braktisė ato.Ata qė ishin nė marrėveshje me tė I ndau nė tre grupe:Ndaj nje grupi urdhėroi qė tė luftohen.Ata ishin qė prishėn kontratėn e bėrė dhe nuk iu pėrmbajtėn asaj.Ata I luftoi dhe I shpalli front.Grupi tjetėr ishin ata tė cilėt kishin me te kontratė tė pėrkohshme, tė cilėt as nuk e prishen kontratėn e as nuk I dolėn nė luftė.Pėr ta ishte I urdhėruar qė ti permbahesh kontratės deri ne fundin e saj.Grupi I fundit ishin ato me tė cilėt as nuk kishte kontratėe as nuk I luftoi, ose kishin kontratė tė hapur e Allahu urdhėroi qė tua prolongojė katėr muaj.Pėr kėta tė fundit urdhėroi qė ti pėrmbahet kontratės me kontraktuesin deri nė afatin e caktuar.Te tillėt u kthyen ne islam dhe nuk e vazhduan mė mosbesimin e tyre.Atyre qė ishin nėn mbrotjen e shtetit Islam ua obligoi nje lloj tatimi I quajtur xhizje..Pra mbas zbritjes se sures Teube , cėshtja e mosbesimtarėve perfundoi nė kėto tre grupe:ata qė ishin nė armiqėsi , ata qė ishin nė kontratė dhe ata qė ishin nėn mbrojtjen e muslimanėve.Mė vone situate me ata qė ishin nė kontratė ndryshoi me hyrjen e tyre ne Islam dhe ashtu mbetėn vetėm dy grupe : Ata qė ishin nė armiqesi dhe ata qė ishin nėn mbrotjen e muslimanėve.Ata qė ishin nė armiqėsi I frikoheshin Pejgamberit .a.s.Kėshtu njerzit nė raport me te u ndanė net re grupe;Muslimanė dhe besimtarė ndaj asaj qė iu shpall; dakordues tė cilėt ishin tė siguruar dhe shpallės tė armiqėsisė qė I frikėsoheshin.Sa I perket ēėshtjes sė Tij me munafikėt (hipokritėt) , ai u urdhėrua qė prej tyre ta pranojė atė qė e publikonin, sekretin tia lejė Allahut, por ti qėndroi pėrballėme dituri dhe argumenta.Allahu e urdhėroi qė ti kunėrshtoijė, te sillet ashper me to dhe tua pėrcjelė fjalė tė qarta nė mynyrė tė drejtpėrdrejtė.pastaj ndaloi qe tu falet xhenazja dhe tė bėjė lutje pėr tam bas vdekjes se tyre dhe e lajmėroi se edhe nėse ai kėrkon falje per ta, Allahu nuk do ti falė.Kėto pra janė pika kryesore te jetėshkrimit tė tij me armiqtė e tij prej mosbesimtarėve dhe munafikėve”

  Nga ky perkufizim I shkėlqyeshėm I periudhave tė xhihadit nė islam ndricohen disa pika origjinale dhe thellė te vendosura nė mitologjinė active tė kėsaj feje, tė cilat meritojnė tė ndalemi nė to mė gjatė, mirėpo nuk kemi mundėsi pervec qė tė sinjalizojmė pėr to nė formė pėrmbledhėse.

  Pika e pare:Realiteti konkret nė mitodologjinė e kėsaj fejė.
  Islami ėahtė lėvizje e cila balafaqohet me realitetin njerzor.Ai ballafaqohet me tė me ane tė mjeteve pėrkatėse pėr egzistimin e tij faktik.balafaqohet me injorancėn ideologjike dhe koncepcionale e cila mbart me vete sisteme faktike dhe egzistuese tė cilat gjejnė mbėshtetje nė qeveritė qė posedojnė forcė materiale.Sė kėndejmi , lėvizja islame ballafaqohet me tėrė kėtė realitet me atė qė ka mundėsi ti pėrgjigjet.Ajo I kundervihet me thirjje dhe shpjegim pėr tua pėrmisuar bindjet dhe botėkuptimet.I kundėrvihet me fuqi dhe luftė per flakjen e sistemeve dhe qeverive tė cilat mbretėrojnė, pushtete tė cilat krijojnė barriera midis njerzve , tė cilat e kanė nėnshtruar njerzinė me diktaturė dhe ēorientim mediatik dhe i kanė robėruar njerzinė pėr vete e jo siē duhet tė jetė, qė tė jenė veten robėr tė Zotit.Kjo lėvizje nuk mjafton vetėm me komunikim pėrballė njė pushteti material, por edhe nuk e pėrdor forcėn materiale kundėr individėve.Kjo metodologji ėshtė ė njėjtė mė atė tė mėparshmen kur bėhet fjalė pėr metodologjinė islame.Ajo angazhohet pėr nxjerrjen e njerėzve prej robėrimit ndaj krijesave nė robėrimin ndaj Krijuesit siē dhedo ta shpjegojmė.

  Pika e dytė.Realiteti aktiv.
  Ajo eshte lėvizje qė pėrfshin periudha tė ndryshme.Ēdo periudhė posedon mjete ekuivalente pėr kėrkesat dhe nevojat e saj objective.Ēdo periudhė I dorėzohet periudhės tjetėr qė vijon.Islami nuk balafaqohet me realitetin me ane tė teorive te zhveshura, e po ashtu ai nuk I percjell periudhat e kėtij realiteti me mjete conservative.Ata tė cilėt I shtrojnė ajetet kuranore pėe tė dėshmuar me to, perkitazi me metodologjinė e kėsaj feje nė Xhihad, e qė nuk e kanė parasysh kėtė pikė tė tij, nuk e kanė kuptuar natyrėn e periudhave tė cilat kaloi kjo metodologji, raportin e teksteve (ajeteve ) tė ndryshme me ēdo periudhė nė veēanti.Ata tė cilėt veprojnė kėshtu , kanė bėrė njė pėrzierje marramendėse dhe ia ngjesin metodologjisė sė kėsaj feje disa etiketimeve katastrofale..Ata i interpretojnė tekstet ashtu siē nu pėrkon me parimet dhe rregullat pėrfundimtare te luftes, ngase ata ēdo tekst rreth saj e trajtojnė sikur tė ishte tekst pėrfudimtar i cili pėrfaqėson rregullat e pėrfunduara nė kėtė fe.Duke qenė tė dėshtuar shpirtėrisht dhe psiqikisht, nėn presionin e situatės sė mjerueshme, kėtyre muslimanėve tė shkretė nga Islami nuk u ka mbetur gjė tjetėr , perveē kėsaj deklarate.Islami nuk zhvillon Xhihad , vetėm se pėr mbrotje.Me kėtė ata llogarisin se kėsaj feje I ofrojnė mirėsi duke larguar nga programi I saj i cili ka pėr qėllim eleminimin e te gjithė tagutėve(zullumqarėve) nė mbarė sipėrfaqen e tokės., robėrimin e njerzve vetėm ndaj Zotit dhe nxjerrjen e tyre nga robėrimi ndaj krijesave nė robėrim ndaj Zotit tė krijesave(tė gjithė sundues apo tė sunduar, besimtarė apo jopbesimtarėjanė robėr, ngase cėshtja e tyre nė tė gjitha sferat varet prej Krijuesit tė tyre).Jo duke pėrdorur dhunėn qė tė pranojnė besimin e Tij, por duke krijuar liri tė plotė midis tyre dhe kėtij besimi, pas zhdukjes sė sistemeve diktatoriale ose dyshimsjellėse qė mbretėronin ose duke bėre presion derisa tė paguajnė xhizen dhe tė shpalin dorėzimin e tė heqin dorė prej manipulimeve dhe mashtrimeve ta popullates kunder kėsaj feje , e pranuan apo se pranon populli rėndėsi ka qė tė ketė liri tė plotė.

  Pika tretė:Kjo levizje e qėndrueshme me mjetet e saj tė pėrshtatshme dhe pėrtėritėse nuk nxjerr kėtė fe nga rregullat e saje as nga synimet e pėrpara.Kjo fe qė nga dita e parė , pa marrė parasysh a I ėshtė drejtuar familjes sė afėrt. A u ėstė drejtuar kurejshėve , a u 3ėshtė drejtuar arabėve apo I ėshtė drejtuar tė gjithė botės, ajo tė gjithėve u ėahtė drejtuar me nje parim duke kėrkuar nga ata pėrfundimisht tė kthehen nė njė qėllim, e I ėshtė bėrė ēiltėrsia e robėrimit vetėm ndaj Allahut dhe braktisja e robėrimit ndaj krijesave.Nė kėtė parim nuk ka pazarlluk e as lėshim.Islami Pėr ta realizuar kėtė qėllim zhvillon njė strategji tė planifikuar me periudha tė pėrcaktuara , ku cdo periudhė pėrmban mjetet e saj reformuese siē u shpegua dhe mė lart.

  Pika e katėrt:Ėshtė pikėpamja legjistative e cila manifestohet nė marrėdhėnie midis bashkėsisė muslimane dhe tė gjitha bashkėsive tė tjera sipas formės sė vėrejtur nė atė pėrkufizim tė shkėelqyer tė cilin e shkėputėm nga libri zadul Mead – duke arritur kėtė pėrpikmėri nė bazė tė asaj se Islami I cili pranohet vetėm pėr Allahun, ėshtė bazamenti I pėrgjithshėm njerzor nė tė cilin duhet te strehohete gjithė njerzia ose sė paku ta pranojnė nė tėrėai, nė mynyrė qe most a pengojnė thirrjen e tij me cfarėdo bariere tė sistemit politik apo tė ndonjė force materiale, dhe tė heqė dorė nga ai cdo person.E zgjodhi atė apo nuk e zgjodhi ajo ėshtė punė e vullnetit tė tij, por duke mos penguar dhe duke mos e luftuar!Nėse dikush ndaj Islamit vepron tė kundėrtėn , Islami e lufton derisa ta asgjėsojė ose ai tė shpallė dorėzimin e vet!

  Tė dėshtuarit shpirtėrisht dhe psiqikisht , tė cilėt shkruajnė pėr xhihadin nė Islam, duke dėshiruar qė ta mbrojnė Islamin nga kjo akuzė, e kanė perzier metodologjinė e kėsaj feje rreth teksteve ku refuzohet dhuna nė fed he besim dhe metodologjinė e asgjėsimit tė barrierave politike materialiste tė cilat behen pengesė ndėrmjet njerzve dhe kėsaj feje, dhe tė cilat ushtrojnė robėrimin e njerzve ndaj njerzve kurse pengojnė robėrimin e njerzve ndaj Zotit.Kėtu kemi tė bėjmė me dy sferea tė cilat nuk ka kurrfarė lidhėshmėrie dhe ku nuk ka kurrfarė hapėsire ku mund tė bėhet njė marrėveshje midis tyre.Pėr shkak tė kėsajpėrzierje dhe para sė gjithash pėr shkak tė atij dėshtimi, pėrpiqen qė xhihadin nė Islam ta kufizojnė nė tė ashtuquajturėn qė pėrdoret sot ;Luftė mbrojtėse.Xhihadi ėshtė krejtėsisht njė segment tjetėr, nuk ka kurrfarė lidhjeje me luftėrat qė zhvilojnė njerzit sot, as me motivet po as me kualifikimet e tyre.Motivet e xhihadit nė Islam duhet qė ti pėrceptojmė nė natyrėn e vetė qėnies sėIslamit , rolit tė tij nė tokė dhe qellimet e tij tė larta qė I konfirmoi Allahu.allahu I latėsuar na informoi se kėtė Pejgamber e dėrgoi pėr kėtė arsye me anė tė kėsaj shpalljeje dhe e bėri tė jetė vula e tė gjithė pejgamberėve, kurse shpalljen e tij e bėri vulė tė tė gjitha shpalljeve.

  Kjo fe ėshtė proklamė pėrgjitshme pėr ēlirimin e njeriut nė tokė nga robėrimi ndaj krijesave bile dhe nga robėrimi I tij ndaj pasionit tė tij I cili gjithashtu trajtohet prej robėrimit ndaj krijesave.Kėtė ajo e bėri duke proklamuar hyjnizimin e vetėm ndaj Allahut tė lartėsuar dhe pranimin e zotėrimit tė Tij nga njerzimi.Shpallja e zotėrimit tė vetėm tė allahut nė tėrė kėtė gjithėsi ka kuptimin e revolucionit tė pėrgjithshėm mbi qeverisjen e njerėzve perms tė gjitha formave, sistemeve dhe regjimeve, duke ushtruar rebelim ndaj tė terėsishėm ndaj ēdo regjimi nė siperfaqen e tokės ku sundimi ėshtė nė duar tė njerzve nė ndonjė formė prej formave ekzistuese, ose do tė shprehemi me jė sinonim tjetėr ; aty ky hyjnimi bėhet ndaj njerzve nė ndonjė formė prej formave dhe atė, pėrmes asaj qė pushteti ka mbėshtetje definitive vetėm nė njerzit dhe ky burimi pushtetit janė njerzit, kjo do tė thotė hyjnim I njerzve I cili zhvillohet pėrmes zotėrimit tė njėrės palė ndaj tjetrės duke menjanuar Allahun. Ata kėshtu, para njerzve bėhen zotėra kurse njerzit para tyre bėhen robėr.Pra kuptimi I tij ėshtė zhdukja e mbretėrisė njerzore pėr vendosjen e mbretėrise hyjnore tė Allahut nė tokė , ose tė ose tė shprehemi mė mirė me shprehjet e kuranit tė madhėrueshėm.

  “Ai ėshtė qė nė qiell ėshtė Allah dhe nė tokė ėshtė Allah”(Zuhruf 84)
  “Vendimi (nė ēėshtjet e jetės) nuk I takon askujt pėrvec Allahut, e Ai urdhėroi qė tė mos adhuroni askėnd tjetėr pėrvec Atė.Kjo ėshtė feja e drejtė”(Jusuf 40_
  “Thuaj (O i Dėrguar);O ithtarė tė librit (Teuratit dhe Inxhilit) , ejani (tė bashkohemi) te njė fjalė e vetme qė ėshtė e njėjtė (e drejtė) midish nesh dhe midis jush;Tė mos adhurojmė askėnd pėrvec Allahut, tė mos I bėjmė Atij askė shok, tė mos konsiderojmė njėri-tjetrin zotėr pėrveē Allahut!E nėse ata refuzojnė , ju thoni: “Dėshmoni pra, se ne jemi muslimanė(zbatues se vendimit tė Zotit).”(Ali Imran 64)

  Mbretėria e Allahut nuk mund tė vendoset nė sipėrfaqe tė tokės nėse qeverisjen e marrin nė dorė njerėz tė caktuar sikur janė klerikėt- siē edhe ka ndodhur me pushtetin e kishės- apo njerzit tė cilėt artikullojnė fjalė nė emėr tė zotėrave sic dhe ka ndodhur me pushtetin teokratik ose sic e kanė quajtur pushteti i shenjtė hyjnor!Kjo mbretėri mund tė vendoset vetėm atėherė kur sheriati I Allahut tė jetė sundues ashtu qė tė gjitha cėshtjet e jetės ti kthehen Allahut nė pajtim me ligjet e qarta tė sheriatit tė cilat i themeloi Ai. Ngritja e mbretėrisė sė Allahut dhe eleminimi I mbretėrive te njerzve, shpėtimi I pushtetit nga duart e rrėmbyesve tė tij, kthimi I tij Allahut, dominimi I vetėm I sheriatit hyjnor dhe suspendimi I ligjeve njerzore, ta gjitha kėto nuk mund tė arrihen vetėm me komunikim (informim) dhe argumentim, sepse ata tė cilėt I kanė nėnshtruar qafat e njerzve dhe qe kanė rrėmbyer pushtetin e Allahut nė tokė, nuk e dorėzojnė pushtetin e tyre vetėm me anė tė komuniukimit dhe argumentimit, pėrndryshe, puna mė e lehtė e pejgamberėve do tė ishte vendosja e fesė sė Allahut nė tokė.Megjithatė historia e pejgamberėve dėshmon tė kundėrtėn, si dhe historia e kėsaj feje nė periudhėn e ēdo gjenerate!

  Ky proklamim I pėrgjithshėm pėr ēlirimin e njeriut nė tokė nga ēdo pushtet jashtė pushtetit tė Allahut duke e proklamuar hyjnimin e vetėm dhe zotėrimin e Allahut nė kėtė gjithėsi,nuk ka qenė proklamatė teorike, filozofike passive por proklamatė me karakter tė lėvizjes objective active.Proklamatė qė ka pėr qėllim realizimin e saj praktik nė formė tė sistemit I cili do t’I udhėheq njerzit me sheriatin e Allahut dhe do t’I nxjerr nga robėrimi ndaj krijesave nė robėrimin ndaj Allahut, duke mėvetsuar dhe pa I ngjitur ndonjė shok.Andaj edhe ishte e domosdoshme qė tė marrė formėn e lėvizjes krahas formės sė argumentimit, qė ti kundėrvihet situatės njerzore me anė tė mjteve pėrkatėse nga tė gjitha anėt.
  Aktualiteti I gjithmbarshėm njerzor si dje , sot , por edhe nesėr , do ti kundervihet kėsaj feje – pėr shkak tė cilėsisė sė saj qė ka :proklamimi I pėrgjithshėm pėr ēlirimin e njeriut nė tokė nga ēdo pushtet jashtė pushtetit tė Allahut – me anė tė barrierave ideologjike dhe koncepcionale, materiale, mediatike, fizike, sociale , politike, ekonomike, raciste dhe klasore, karahas tyre dhe me ideologji tė devijuara dhe bokuptime degjeneruese.Tė gjitha kėto gėrshetohen mes vete me njė lidhshmėri marremendėse dhe shumė tė nyjėzuara qė ti kundėrvihen kėsaj feje.
  Derisa argumentimi dhe shpjegimi u kundėrvihen ideologjive dhe koncepcioneve, levizja u kundėrvihet barrieave te ndryshme materiale – nė ballė tė tyre, pushteti aktual politik i cili nė vete nderthen faktorėt ideologjikė, koncepcionalė,etnikė,klasor, socialė dhe ekonomikė - dhe ato dyja - argumentimi dhe lėvizja - I kundėrvihen terėsisht realitetit njerzor me anė tė mjeteve pėrkatėse pėr tė gjitha komponentėt e saj.Kėto dy attribute , duhet bashkėrisht ta krahėzojnė lėvijen e ēlirimit tė njeriu nė tokė, njeriut nė terėsi, nė toke nė gjithėsi.Kjo ėshtė pikė shumė e rėndėsishme e cila doemos duhej tė theksohej pėrsėri.

  Kjo fe nuk ėshtė proklamim pėr ēlirimin e njeriut arab.Ajo as qė ėshtė mision I posacėm pėr arabėt!… .Tema e tij ėshtė njeriu,lloji njerzor, kurse lėmi I tij ėshtė e gjithė toka.Allahu, lartėsuar nuk ėshtė Zot vetėm pėr arabėt por as vetėm pėe ata qe e pėrqafojnė besimin islam.Allahu ėshtė Zot I gjithėsise kurse kjo fe synon qė tėrė gjithėsinė tia kthejė Zotit tė vet,Kuse qėniet nė tė ti shkėpusė nga robėrimi jashtė Tij.Robėrimi mė I madh dhe mė I arsyeshėm nga pikėpamje islame ėshtė nėnshtrimi I njerzve ndaj ligjeve tė Allahut,tė cilat I realizon njė grup I njerzve nė mesin e njerėzve.Ky pra ėshtė adhurimi (robėrim, nėshtrim, adhurim) pėr tė cilin ėshtė konfirmuar se nuk mund tė bėhet , perveē se Allahut.Ata tė cilėt me tė I drejtohen dikujt tjetėr pėrveē Allahut, ata kanė dalur nga feja e Zotit , sado qė tė pretendojnė se janė nė fenė e Allahut.

  Pejgamberi a.s ka theksuar se praktikimi I sheriatit dhe sistemit Islam ėshtė adhurimi , tė cilin ēifutėt dhe tė krishterėt e refuzuan dhe nuk e pranuan urdheresėn e tij pėr tė adhuruar vetėm Allahun, andaj edhe u cilėsuar politeistė (shpikės se Zotrave tė tjere perveē Zotit Gjithekrijues).

  Tėrmidhiu transmeton nė senedin e tij, nga Adij bin Hatim r.a se kur I erdhi thirrja e pejgamberit a.s pėr Islam, ai iku pėr nė Sham.Ai(Adiji) derisa ishte ne xhahilijet (periudha para islame) e kishte pranuar krishtėrimin .E motra dhe njė grup I fisit tė tij ishin robėruar nga muslimanėt.Mė pastaj Resulullahi .a.s e mėshiroi motrėn e tij dhe e liroi.Ajo iu kthye vėllait tė saj dhe e inkurajoi qė tė pranojė Islamin.Gjatė ardhjes sė tij te Pejgamberi a.s ,njerzit flisnin pėr ardhjen e tij.Kur hyri tek pejgamberi .a s nė qafe (Adiji) kishte njė kryq tė argjendė.Kur e pa atė Pejgamberi .a.s filloi ti lexojė keto ajete.
  “Ata I morėn “ahbarėt”(Priftėrinjte ēifutė) dhe “ruhbanėt”(murgjit e krishterė) e tyre dhe mesiun birin e Merjemes pėr zota perveē Allahut.”{Teube 31}.
  Adiu i tha:Ata nuk i adhuruam. .Pejgamberi .as iu pėrgjigj:Gjithsesi ata njerėzve ua kanė ndaluar te lejuarėn (hallallin) dhe ua kanė lejuar te ndaluarėn (haramin) dhe njerzit iu kanė bindur dhe pasuar.E kjo ėshtė adhurimi juaj qė i kanė bėrė atyre.”
  Pra , komenti I Pejgamberit a.s pėr ajetin e Allahut tė lartėsuar ėshtė decit dhe I prerė,se pasimi dhe praktikimi I sheriatit dhe sistemit Islam ėshtė adhurim I cili neės nuk realizohet , njerzit e tillė dalin nga feja.Andaj dhe ajo ėshtė konsiderim I disa njerzve pėr zotra nga disa tė tjerė, dhe pikėrisht kjo ėshtė ajo ē ‘ėshtje pėr tė cilėn kjo fe erdhi pėr ta zhdukur dhe ta shpallė ēlirimin e njeriut nė tokė nga robėrimi I tė tjerėve pėrveē Allahut.
  Qė kėtu pėr Islamin ishte e domosdoshme qė tė marė njė hov nė tokė nė eleminimin e aktualitetit kundėrthėnės me kėtė shaplle tė pėrgjithshme me ane tė proklamimit – argumentimi dhe lėvizjes sė bashku , dhe qė sulmet e tij tė orientoje drejt fuqive politike tė cilat I kanė robėruar njerzit pėrvete dhe jo pėr Zotin.Kjo do tė thotė se ata nuk I kanė qeverisur me ligjin e Zotit dhe pushtetin e Tij , tė cilėt krijojne pengesa pėr mosdėgjimin e kėsaj proklamate dhe pėr mospranimin e besimit ne mynyrė tė lirė pa mos iu kndėrvuar njerėzve me pushtetin e tyre.Po ashtu, Islami kishte pėr qėllim vendosjen e njė sistemi shoqeror , ekonomik dhe politik I cili do tė mundėsoje lėvizjen ēlirimtare qė tė marrė hov praktik, pas eleminimit tė fuqive dominuese, pa marrė parasysh se ata ishin ato plotėsisht politike apo tė veshura me nacionalizėm ose klasore brenda njė etniteti .Islami asnjėhere nuk pati pėr qėllim tia imponojė njerėzve pėrqafimin e besimit sė tij.Megjithatė . pėrsėri Islami nuk ėshtė thjesht vetėm besim.Islami siē edhe kemi thėn, ėshtė njė proklamim I pėrgjithshėm pėr ēlirimin e njeriut nga robėrimi ndaj krijesave.Islami I le njerėzit e lirė pėr ta zgjedhur besimin tė cilin ata e duan me vullnetin e tyre tė lirė dhe atė pas largimit tė presionit politik ndaj tyre dhe pas interpretimit te dėlirė (tė islamit) drejtuar shpirtrave dhe mendjeve tė tyre.Megjithatė,me kėtė pėrvojė nuk do tė thote se ata mund ta bėjnė Zotin e tyre tė jetė mė I rėndėsishėm ose tė jenė tė lirė qė ata vetvetes t’ia zgjedhin robėrinė ndaj krijesave,ose ta konsiderojnė njėri-tjetrin zot krahas Allahut!Parimi I sistemit I cilit do t’I sundojė njerėzit nė tokė,duhet tė jetė robėrimi I pastėr vetėm ndaj Allahut.Kjo mund tė arrihet pėrmes parimit tė ligjeve dhe legjislacioneve prej Tij,e pastaj nėn hijen e kėtij sistemi tė pėrgjithshėm ēdokush mund tė pėrqafoj fenė tė cilėn e do.Pra,vetėm nė kėtė mėnyrė feja(ligji I Allahut) bėhet (realizohet nė sipėrfaqe tė tokės) e tėra pėr Allahun,qė do tė thotė se vendimi mė I lartė(Ed-dejnune,rrjedh prej fjales din-fe),nėnshtrimi,pasimi dhe robėrimi,tė gjitha I takojnė vetėm Allahut.Kuptimi I fjalės din (fe) ėshtė mė pėrfshirės se I fjalės akide(besim).Fe do tė thotė metodologji dhe system me tė cilin udhėhiqet jeta.E kėto nė islam mbėshteten nė besim.Megjithatė, nė kuptimin e pėrgjithshėm feja ėshtė mė e gjėrė se besimi.Nė Islam mund tė jetojnė-brėnda sistemit tė tij tė pėrgjithshėm I cili themelohet mbi bazėn e robėrimit vetėm ndaj Allahut-kolektivitete tė ndryshme edhe nėse disa prej tyre nuk e kanė pėrqafuar fenė Islame.

  Ata tė cilėt e kane kuptuar natyrėn ė kėsaj feje – ashtu siē u tha mė parė – bashkė me tė e kane kuptuar domosdoshmėrinė e zhvilimit tė lėvizjes nė Islam ne forėn e xhihadit me shpatė - krahas xhihadit me argument – dhe e kanė kuptuar se kjo nuk ėshtė lėvizje mbrojtėse nė atė kuptim tė ngushtė tė cilin e dėgjojmė sot nga termi luftė mbrojtėse tė cilin e trilluan tė frikėsuarit pėrballė presionit actual dhe pėrballė sulmit marramendės orientalist , tė cilėt dėshirojnė qė lėvizja e xhihadit tė konceptohet kėshtu islamikisht.Pra ata tė cilėt e kanė kuptuar se xhihadi nuk ėshtė lėvizje mbrojtėse se ai ėshtė lėvizje ēliruese dhe shtrirėse pėr ēlirimin e njeriut nė tokė, me mjetet pėrkatėse pėr tė gjitha aspektet e realitetit njerzor ne periudha tė caktuara, qė pėr ēdo periudhė ofrohen mjete efektive.

  Andaj edhe ėshtė e domosdoshme qė lėvizjen e Islamit xhihadik ta emėrtojnė lėvizje mbrojtėse por duke e ndėrruar kuptimin actual tė fjalės mbrotje duke e konsideruar mbrotje pėr njeriun dhe vetė qėnien e tij kundėr tė gjithė fakorėvė tė cilėt e kane vėnė nė pranga lirinė e tij dhe pengojne ēlirimin e tij .Ndaj ketyre faktorėve te cilėt pėrfaqėsohen pėrmes ideologjive , koncepcioneve dhe sistemeve politike te ngritura mbi pengesa ekonomike, klasore, dhe nacionaliste tė cilat edhe dominonin nė tokė pėrgjithsisht nė kohėn kur u paraqit Islami dhe shumė forma tė tė cilave dominojnė edhe ne xhahijilijetin actual tė kėsaj kohe!

  Me anė tė shpjegimit tė kėtillė tė kuptimit tė termit mbrojtje mund ta pėrceptojnė realitetin e motiveve tė shtrirjes Islame nė tokė me xhihad dhe ta perceptojmė natyrėn e vetė qėnies se Islamit, e ajo ėshtė proklamimi I pėrgjithshėm pėr ēlirimin e njeriut nga robėrimi I krijesave dhe vendosja e hyjnimit tė vetėm tė Zotit dhe zotėrimit tė Tij ndaj botės , gjithashtu zhdukjen e mbretėrisė sė pasioneve tė kėqija njerzore nė tokė dhe vendosjes e mbretėrisė se ligjeve hyjnore nė botėn e njeriut.
  Pėrpjekja pėr gjetjen e arsyetimeve mbrotėse ndaj xhihadit Islam nė kuptim tė ngushtė tė koncepteve bashkėkohore mbi luftėn mbrojtėse, pastaj pėrpjekja pėr te gjetur mbėshtetje burimore pėr vėrtėtimin se ngjarjet e xhihadit Islam ishin thjesht pėr shmangien e armiqėsisė (rrezikut) nga fuqitė fqinje ndaj vatanit Islam – qė sipas kuptimit tė disave ai vatan shtrihet vetėm nė Gadishullin Arabik – kėto pėrpjekje nė realitet rrjdhin nga pėrceptimi sipėrfaqėsor pėr natyrėn e kėsaj feje dhe natyrėn e rolit tė cilin ka ardhur ta realizojė nė tokė.Ato pėrpjekje gjithashtu sinjalizojnė dėshtimin e tyre pėrballė presionit tė sotėm actual dhe pėrballe sulmeve dinake orientaliste ndaj xhihadit islam!

  Si ua merr mendja, sikur a thua Ebu Bekri , Umeri, dhe Othmani r,a , tė ishin siguruar nga rreziku armiqėsor I romakėve dhe persianėve nė Gadishull, a do tė ndaleshin pėr tė mos vazhduar mė shtrirjen islame anė kėnd botės?Si do ta ndalin ata kėtė shtrirje kur para thirrjes qėndronin ata barriera materialiste pėr shkak tė regjimeve politike, nacionaliste,klasore dhe ekonomike tė cilat ishin formuar sipas trajtave nacionaliste dhe klasore, e qė gjithashtu imbronte fuqia materialiste e shtetit.

  Ėshtė Primitivizėm sikur njeriu ta pėrfytyrojė thirrjen e cila e shpalli ēlirimin e njeriut, llojin e njeriut nė tokė dhe atė ne tėrė tokėn e pastaj tė ndalet para kėtyre barrierave ė tė pėrpiqet tu kundėrvihet me gjuhė dhe argument ! Ajo (Feja) vėrtet angazhohet me gjuhė dhe argument por , vetėm atėherė kur midis saj dhe individėve nuk ka pengesa.Atėherė ajo mund tu drejtohet me liri tė plotė kur edhe ata janė tė liruar nga tė gjitha llojet e imponimeve.Kėtu vjen nė shprehje dispozita.
  “Nuk ka dhunė ne fe” (El-Bekare 257).
  Kurse atėherė kur hasen ato barriera dhe shtypje materialiste, duhet sė pari ato tė eleminohen me fuqi, qė tė krijohen kushtet pėr tiu drejtuar zemrės dhe shpirtit tė njeriut duke qėnė ai I liruar nga ato pranga!
  Xhihadi ėshtė nevojė e domosdoshme pėr dauen sidomos kur synimet e saj janė proklamimet e ēlirimit tė njeriut njėmendėsisht , duke u ballafaquar me realitetin ekzistues me anė te mjeteve pėrkatėse pėr tė gjitha aspektet e tij.Ai nuk mund te jėtė I mjaftueshėm vetem me anė tė argumentimit teoriko-filozofik, pavarsisht se vatani islam – ose sipas shprehjes sė drejtė Islame (darur Islam) – Ėshtė I sigurtė dhe I paprekshmė ose ėshtė I siguruar nga fqinjėt e tij.Kur Islami synon paqen nuk ka pėr qėllim paqen e lirė dhe tė kufizuar e cila thjesht synon qė tė sigurohet ai territory nė tė cilin populi pėrqafoi akiden Islame, por dėshiron paqen nė tė cilėn e tėrė feja do te jetė pėr Allahun.D.m.th qė adhurimi I njerėzve tė jetė I tėri vetėm pėr Zotin, nė tė cilin njerzit nuk e konsiderojnė njėri-tjetrin pėr zotra pėrveē Allahut.Ajo qe duhet marrė ėshtė periudha e fundit nė tė cilėn arriti lėvizja xhihadiste nė Islam – me pėrcaktimin e Allahut - e jo fillimit i ditėve tė thirrjes e as mesi i tyre.Tė gjitha kėto periudha pėrfunduan, sic thotė Imam Ibn Kajimi , nė atė mynyrė qė :

  “Pas zbritjes sė sures Teube ēėshja e jobesimtarėve pėrfundoi ne kėto tre grupe:
  Ata qė ishin nė armiqėsi; ata qė ishin nė kontratė(marreveshje); dhe ata qė ishin nė mbrotjen muslimanėve.Mė vonė situata me ata qė ishin nė kontratė ndryshoi mne hyrjen e tyre nė Islam kėshtu qe mbetėn vetėm dy grupe:ata qė ishin nė armiqėsi dhe ata qė ishin nė mbrotjen e muslimanėve.
  Ata qė ishin nė armiqėsi I frikoheshin Pejgamberit a.s .Kėshtu njerzit nė raport me pejgamberin .a.s u ndanė nė tre grupe;Muslimanė dhe besimtarė ndaj asaj qė iu shpall, dakordues me tė, tė cilėt ishin tė siguruar (fjalė ėshtė pėr ato qė paguanin xhizen dhim-mijunėt, ata qė janė nė mbrojtjen e muslimanėve) dhe shpallės sė armiqėsisė qė I frikėsoheshin.

  Kėto janė pra ata dukuri tė llogjikshme tė cilat pėrputhen me natyrėn e kėsaj feje dhe synimet e saj, e jo siē e kane kuptuar tė frikėsuarit para realitetit egzistues dhe para sulmeve dinake tėm orientalistėve !
  Allahu nuk u dha leje pėr luftė muslimanėve nė Mekė dhe nė fillim tė hixhretit ne Medine.Muslimanėve u ėshtė thėnė:

  “Ndalni duart tuaja prej luftės, falni namazin dhe jepni zekatin”(Nisa 77).

  Pastaj ajo ju lejua dhe u ėshtė thėnė.

  “Atyre qė po sulmohen me luftė u ėshtė dhėnė leje tė luftojnė, pėr shkak se u ėshtė bėrė padrejtėsi , e Allahu ka fuqi pėr tu ndihmuar atyre (muslimanėve).(U lejuan tė luftojnė) Ata tė cilėt u dėbuan prej shtėpive te tyre pa kurrfarė tė drejte vetėm pse thanė:Allahu ėshtė Zoti ynė ! E sikur Allahu tė mos I zbrapste disa me disa tė tjerė, do tė rrėnoheshin manastiret, kishat,havrat, dhe xhamitė nė tė cilat pėrmendet shumė emri i Allahut.E Allahu patjetėr do ta ndihmojė atė qė ndihmon rrugėn e Tij, se Allahu ėshtė shumė I fuqishėm dhe gjithnjė Triumfues.(Ai I ndihmon) Ata tė cilėt kur Ne u mundėsojmė vendosjen nė tokė, falin namazin, japin zekatin , urdhėrojnė pėr tė mirė dhe largojnė prej te keqes .Allahu I takon perfundimi ēėshtjeve.(Haxh 39-41)

  Mė pastaj ua detyroi luftėn ndaj atyre qe luftojnė Pejgamberin a.s dhe jo ndaj atyre qė nuk e luftojne, dhe u ėshtė thėnė :“Dhe luftoni kundėr atyre qė ju sulmojnė”(Bekare 190)
  Dhe mė nė fund u ėshtė bėrė atyre detyrim luftimi I idhujtarėve pa dallim dhe u ėshtė thėnė:

  “Luftoni tė gjithė idhujtarėt padallim siē ju luftojnė ata juve pa dallim”(Teube 36)
  Po ashtu u ėshtė thėnė
  “Luftoni ata qė nuk besojnė Allahun e as botėn tjetėr nuk e konsiderojnė tė ndaluarėn atė qe e ndaloi Allahu dhe I dėrguari I Tij , nuk besojnė ne fenė e vėrtetė,prej atyre qė u ėshtė dhėnė libri, derisa ta japin xhizen nė dorė duke qenė tė mposhtur.”(Teube 29)


  “Lufta - siē thotė Imam Ibn Kajimi – nė fillim ishte e ndaluar pastaj e lejuar, pastaj e urdhėruar ndaj atyre qė tė parėt e filojnė luftėn, e pastaj ishte e urdhėruar ndaj tė gjithėve atyre qė ishin politeistė”.Korrektėsia e teksteve tė theksuara pėr xhihadin, korrektėsia e haditheve pejgamberike tė cilėt inkurajojnė nė tė dhe realiteti I ngjarjeve tė xhihadit nė fillim tė islamit dhė gjatė tėrė periudhės sė gjate historike tė tij… .Ky realitet u kulluar nuk lejon qė nė personalitetin e njeriut ai interpretim tė cilin e imponojnė tė frikėsuarit para presionit te ralitetit egzistues dhe para sulmit dinak orientalist ndaj xhihadit islam!

  Kush ėshtė ai I cili dėgjon fjalėn e Allahut nė kėtė!
  Kush ėshtė ai I cili dėgjon fjalėn e Allahut nė kėtė ēėshtje dhe fjalėn e pejgamberit a.s dhe po ashtu I pėrcjell me mundje ngjarjet e xhihadit islam, e pastaj ta parapėrfytyrojė xhihadin si ēėshtje spontane e determinuar me rrethana kaluese tė cilat vijnė dhe shkojnė dhe ta pranojė brenda kornizave te mbrojtjes pėr sigurimin e kufijve?!

  Qysh nė fillim tė ajeteve tė cilat ua lejuan besimtarėve luftėn ,Allahu ua bėri me dije se qėllimi kryesor dhe I pėrhershėm I Tij nė jetėn ė kėsaj bote ėshtė qė Ai ti zbrapsė disa njerėz me disa tė tjerė pėr ta penguar kaosin nė tokė:

  ““Atyre qė po sulmohen me luftė u ėshtė dhėnė leje tė luftojnė, pėr shkak se u ėshtė bėrė padrejtėsi , e Allahu ka fuqi pėr tu ndihmuar atyre (muslimanėve).(U lejuan tė luftojnė) Ata tė cilėt u dėbuan prej shtėpive te tyre pa kurrfarė tė drejte vetėm pse thanė:Allahu ėshtė Zoti ynė ! E sikur Allahu tė mos I zbrapste disa me disa tė tjerė, do tė rrėnoheshin .......... , dhe xhamitė nė tė cilat pėrmendet shumė emri i Allahut.(Haxh 39-40)

  Pra , kjo ėshtė kėrkesė e pėrhershme e jo njė gjendje e rastėsishme:Kėrkesė e pėrhershme pėr tė mos lejuar ambientim tė vėrtetės me tė kotėn nė kėtė tokė.Andaj, pikėrisht atėherė kur Islami jep shpalljen e pėrgjithsme pėr vendosjen e hyjnimit tė Allahut te tė gjitha krijesat, ngrihen kundėr grabitėsve tė pushtetit dhe idhujtarėve dhe kurrė nuk i nėnshtrohen atyre me paqe.Prej kėtu , islami merr hov dhe I mposhtė ata pėr t’inxjerrė njerzit nga pushtetet e tyre dhe adhurimi I krijesave.Ky ėshtė njė tentim I pėrhershėm ku hovi I xhihadit ēlirimtar nuk ndalet derisa ligji (feja) tė bėhet I tėri vetėm pėr Allahun.
  Tėrheqja nga lufta nė Mekė nuk ishte asgjė tjetėr pėrveē njė periudhė e njė strategjie tė gjatė.Po e njėjta gjė ishte edhe me momentet e para tė hixhretit.Ajo se ēka e nxiti bashkėsinė muslimane pas periudhės sė parė tė lejimit tė luftės nuk kishte pėr qėllim vetėm sigurimin e Medinės.Nė tė vėrtetė, ky ishte qėllimi parėsor dhe I domosdoshėm. Megjithatė nuk ishte qėllimi final.Ky ishte qellimi I cili siguron mėnyrėn e startimit dhe e mbron bazėn e startimit.Startimin pėr ēlirimin e njeriut dhe pėr eleminimin e pengesave tė cilat e ndalin vetė njeriun pėr startim!
  Ėshtė krejtėsisht I kuptueshėm pengimi I muslimanėve nga xhihadi me shpatė (aludon pėr luftėn) nė Mekė.Nė Mekė thirrjes Islame I ishte siguruar liria e proklamimit.Bartėsi I thirrjes pejgamberi a.s me mbrojtjen e shpatave tė Beni Hashimėve zotėronte lirinė pėr ta publikuar dauen dhe qė me anė tė saj tu drejtohet veshėve,mendjeve dhe zemrave tė kurejshitėve, e po ashtu me anė tė saj edhe tė ballafaqohet me individė tė ndryshėm.Aty nuk kishte pushtet politik tė organizuar I cili do ta pengonte nga publikimi I daves, ose ti pengonte nga dėgjimi I tij!Pra nuk ishte e domosdoshme –nė kėtė periudhė – tė pėrdoret forca, pastaj edhe duke I patur parasysh shkaqet e tjera tė cilat ishin tė pranishme gjatė asaj periudhe.Kėtė e pėrmblodha nė librin (“ Nėn Hijen e kuranit”) kur ėshtė fjala pėr tefsirin e fjalės sė Allahut:
  “ A nuk I vure re ata tė cilėve u pate thėnė:Ndalni duart tuaja prej luftės, falni namazin dhe jepni zekatin …”(Nisa 77)
  Mendoj se nuk do tė ishte e tepėrt qė e diēka nga ai pėrkufizim tė pėrmnedej dhe kėtu:
  “Ndoshta ashtu ishte pėr shkak se periudha Mekase ishte periudhė e edukimit dhe e pėrgatitjes nė njė ambient specifik, pėr njė popull specifik dhe Brenda rrethanave specifike.Prej qėllimeve tė edukimit dhe pėrgatitjes nė njė ambient si ky,nė veēanti ėshtė edhe edukimi I shpirtit tė njeriut musliman pėr durim ndaj asaj qė zakonisht nuk mund ta durojė si dhunė ndaj individualitetit tė tij ose atė tė cilėt mbėshtetėn nė tė.Kjo ėshtė bėrė me qėllim qė tė braktiset nga subjektivizmi I tij, tė zhvishet nga uni I tij nė mynyrė qė as vetja e as ata qė mbėshteten nė dhunė tė mos jenė bosht I jetės nė shikim tė tij dhe nxitės tė lėvizjes nė jetėn e tij.Pastaj edukimin e tij pėr ta pėrmbajtur temperamentin e tij nė mėnyrė qė tė mos tė reagojė qysh nė provokimet e para – siē ėshtė natyra e tij – dhe tė mos grafėllojė me ngacmuesin e parė.Kėshtu pra do tė arrihej maturia nė natyrėn dhe lėvizjet e tij.Po ashtu edhe edukimi I tij qė ti bashkėngjitet njė bashkėsie tė organizuar e cila ka udhėheqje, te e cila drejtohet pėr ēdo ēėshtje tė jetės sė tij dhe nuk bėn ndonjė veprim pėrveē nė pajtim me atė qė urdhėrohet – sado qė urdhėri tė jetė nė kundėrshtim me natyrėn e pėrvetsuar dhe tiparet qė I ka – kjo edhe ishte guri themeltar pėr formimin e bashkėsisė muslimane e cila I nėnshtrohet njė udhėheqje tė organizuar, tė zhviluar e pėrparimtare e jo primitive dhe fisnore!

  - Ndoshta ashtu ishte pėr shkak se thirrja islame paqėsore ka qenė me ndikim dhe pranim mė tė madh nė njė ambient siē ishte ai kurejshit, pėrplot panegjerizėm dhe krenari.Dhe sikur tė ngrihej pėrleshja me tė do tė shtohej dhe mė tepėr kryeneēėsia dhe mėria e tyre nė kėtė periudhė dhe do tė zhvilloheshin pėrleshje tė reja tė pėrgjakshme ashtu si trrazirat e njohura tė arabėve tė cilat shpėrthyen ne luftėrat e Dahisit dhe Gabrasė, dhe luftėn e Besusit e qė zgjatėn vite tė tėra dhe krejtėsisht disa fise I shkatarruan.Kėto pėrleshje tė reja do tė ndėrlidheshin nė mendjet dhe kujtimet e tyre gjithmonė me Islamin dhe nuk do tė qetėsoheshin mė asnjeherė.Islami do tė shėndėrrohej prej fesė dhe thirrjes nė pėrleshje dhe trazira, me crast do tė harrohej pasqyra e tij kryesore duke qenė nė fillim tė shpalljes dhe asnjėherė nuk do tė mbahej mend pėr mirė!
  -
  - Ndoshta ashtu ishte duke u dėshiruar qė ti iket nxitjes sė njė beteje dhe pėrleshjeje brenda ēdo shtėpie .Nė Mekė nuk kishte pushtet tė pėrgjithshėm e tė organizuar I cili do ti torturonte besimtarėt dhe do ti fuste nė sprova tė ndryshme, por kjo ishte e lėnė tek kujdestarėt e ēdo personi, tė cilėt I torturonin, I vinin nė sprova tė ndryshme !Leja pėr luftė do tė thoshte – ambient- tė zhvillohej betejė dhe luftė nė ēdo shtėpi.E pastaj tė thuhej:Ja ky ėshtė Islami!Ashtu ėshtė thėnė edhe kur islami urdhėronte tėrheqjen nga lufta!Gjatė sezonės, ndėrmjet arabėve tė ardhur pėr haxh dhe tregti, propaganda e kurejshitėve zhvillohej duke thėnė:Muhamedi a.s sjell pėrcarje midis prindit dhe fėmijės sė tij, e lėre mė midis popullit dhe farefisit tė tij!Si do tė dukej thirrja, sikur tė urdhėronte fėmijėn ta mbyt prindin, robin ta mbysė pronarin, nė ēdo shtėpi e nė ēdo shtėpi e nė ēdo vend?!


  - -Ndoshta ashtu ishte ngase Allahu e dinte se njė numėr I madh I atyre qė u kundėrviheshin muslimanėve tė parė duke I ofenduar, keqtrajtuar dhe torturuar, pikėrisht ata do tė bėhen prej ushtrisė mė besnike tė Islamit, bile edhe prej udhėheqėsve tė tij.A nuk ishte Umer Ibn Hatabi nga mesi I tyre?!


  - Ndoshta ashtu ishte ngase krenaria arabe nė njė ambient fisnor e kishte traditė qė ti dalė krah atij qė keqtrajtohej dhe I bėhej e padrejtė dhe nuk tėrhiqeshin nga ky qėndrim, veēanėrisht kur ai ushtrohej mbi njerzit e ndershėm nga mesi I tyre!Kemi raste tė shumta tė cilat vėrtėtojnė realitetin e kėtij mendimi, pėr shembull, Ibnu Dugune nuk dėshironte qė ta lejojė Ebu Bekrin tė emigrojė dhe ta braktise Meken – derisa ai ishte njeri autoritativ – dhe njė gjest tė tillė ai e vlerėsoi si turp tė arabėve, andaj I ofroi fqinjėsinė dhe mbrotjen e tij!Rasti I fundit I cili vėrtėton kėtė realitet ishte kundėrshtimi I shkresės pėr bllokim tė Hashimėve nė luginat e Ebu Talibit meqė atyre iu shtuan mundimet dhe iu zgjat uria, derisa njė rast I tillė nė njė ambient tjetėr tė qytetėrimit tė vjetėr I cili ėshtė ngopur me dhunė, tentimi pėr tė ndaluar njė torturė do tė implikonte tallje, nėnēmim dhe pėrbuzje nga rrethi, e nė anėn tjetėr, madhėshtimin e torturuesit dhe zullumqarit agresor !

  - Ndoshta ashtu ishte pėr shkak tė numrit tė vogėl tė muslimanėve tė asaj kohe dhe kufizimit tė tyre nė Mekė, nga arsyeja se thirrja islame nuk kishte depėrtuar nė pjesėn tjetėr tė gadishullit arabik ose se lajmi I tij kishte arritur pjesėrisht.Kėshtu ishte sepse fiset rreth Mekes kishin qėndrim neutral ndaj betjės sė brenshme e cila zhvillohej ndėrmjet kurejshėve dhe disave nga bijtė e tyre derisa tė kuptonin se si do tė jetė epilogu I situatės.Nė njė gjendje tė kėtillė, kjo betejė e ngushtė do tė pėrfundonte me vrasjen e grupit tė vogėl tė muslimanėve – bile edhe nėse ata do tė vritnin edhe njeherė mė shume nga ajo qė ata do tė vriteshin –kėshtu do tė mbetej idhujtaria e do tė fshihej nga toka bashkėsia muslimane, Islami nuk do tė mund tė themelonte sistemin e vet, e as qė do ti mbetej ndonjė shenjė ekzistuese.Kurse, Islami ėshtė fe e cila ka ardhur tė bėhet program I jetės dhe tė bėhet system real e I zbatueshėm pėr jetė.-E kėshtu me rradhė …”

  Kurse ne Medinė – ne agim tė hixhretit – kontrata tė cilėn e bėri pejgamberi a.s me ēifutėt e medinės dhe me ata qė mbėshtetėn nė idhujtari prej arabėve aty dhe rreth saj,ihste njė mjet pėr pengimin e luftės tė cilėn e impononte natyra e asaj periudhe.

  Sė pari: Sepse aty terreni ishte I pėrshtatshėm pėr komunikim dhe publikim te thirrjes.Tė gjithė e patėn pranuar shtetin e ri islam me nė krye Pejgamberin a.s nė ushtrimin e tij e ēėshtjeve politike.nė atė kontratė theksohej se askush nuk guxon tė nėnshkruajė paqe, as tė shpalė luftė e as tė vendosė marrėdhėniet me jashtė pėrveē se me lejen e pejgamberit a.s.Ishte mė se e qartė se pushteti I vėrtetė nė Medinė ishte nė dorė tė udhėheqjes muslimane.Terreni pėr thirrjen islame ishte I hapur, kurse rruga e lirė ndėrmjet njerėzve dhe lirisė sė besimit ishte e pranishme.

  Sė dyti: Pejgamberi a.s nė kėtė periudhė dėshironte qė preokupimin e tij ta koncentrojė nė kurejshitėt, meqė kundėrshtimi I tyre ndaj kėsaj feje ishte bėrė pendė – pengesė kundrejt fiseve tė tjera tė cilat protnin se si do tė pėrfundojė ēėshtja midis kurejshėve dhe disave nga bijtė e tyre.Pikėrisht pėr kėtė pejgamberi a.s avancoi dėrgimin e ekspeditave, kurse marshimin e parė nėn flamurin Islam ia besoi Hamza bin Abdulmutalibit, nė krye tė shtatė muajve pas hixhretit nė muajin e Ramazanit.
  Pastaj vijuan ekspeditat e tjera, pas nėntė, trembėdhjetė, gjashtėmbėdhjetė dhe ajo e fundit nė krye tė shtatėmbėdhjetė muajve, ekspeditė tė cilėn e udhėhoqi Abdulah ibn Xhahshi nė muajin Rexheb.Kjo ishte ekspedita e parė e cila u shndėrrua nė pėrleshje tė hapur dhe shkaktoi vrasje tė shumta.Ajo u zhvillua gjatė muajit tė ndaluar pėr luftė dhe pėr kėtė luftė zbritėn ajetet nė suren Bekare.

  “Tė pyesin pėr luftėn nė muajin e shenjtė, thuaj:Lufta nė tė ėshtė e madhe(mėkat I madh), por pengimi nga rruga e Allahut, mosbesimi ndaj tij, pengimi nga xhamia e shenjtė(Kabja) dhe dėbimi I banorėve tė saj nga ajo, janė mėkate edhe mė tė mėdha te Allahu.E provokimi (kundėrmuslimanėve) ėshtė edhe mė I madh se vrasja.Ata do tju luftojnė juve vazhdimisht pėr tiu zbrapsur, nėse munden, nga feja juaj … “(Bekare 217)

  Pastaj u zhvillua lufta e madhe e Bedrit nė ramazan tė po kėtij viti.Kjo luftė ėshtė ajo pėr tė cilėn zbriti sureja Enfal.
  Njė vėshtrim I vėmėndėshėm ndaj situatės pėrmes rrethanave tė ngjarjes nuk lė hapėsirė pėr njė konbstatim se mbrotja nė atė kuptim tė ngushtė ishte bazė pėr lėvizjen islame, ashtu siē thonė tė frikėsuarit pėrballė realitetit ekzistues dhe pėrballė sulmit dinak orientalist!
  At tė cilėt pėr lėvizjen e shtrirjes islame mbėshtetėn vetėm ne gjetjen e faktorėve mbrojtės, ata janė tė ndikuar nga lėvizja e sulmeve orientaliste, nė kohėn kur muslimanėve nuk u ka mbetur forcė, bile nuk u ka mbetur as islami I vėrtetė, -perpos ata qė I ka ruajtur Allahu, tė cilėt pėrpiqen me mish dhe me shpirt qė ta realizojnė shpalljen e Islamit nė pėrgjithėsi me anė tė ēlirimit tė njeriut nė tokė nga ēdo pushtet pėrveē pushtetit tė Allahut, qė tė bėhet feja ė tėra pėr Allahun – duke bėrė pėrpjekje qė tė gjejne arsyetime artostike(frazologjike) pėr xhihadin ne Islam!

  Shtrirja Islame nuk ka nevojė pėr arsyetime frazelogjike mė tepėr se arsyetimet tė cilat I sollėn tekstet kuranore:

  “Le tė luftojnė nė rrugėn e Allahut ata qė japin jetėn e kėsaj bote pėr botėn tjetėr.Kush lufton nė rrugėn e Allahut e vritet (bie dėshmor) ose triumfon, Ne do ti japim atij shpėrblim tė madh.C’keni qė nuk luftoni pėr Zotin dhe pėr ti shpėtuar tė paaftit: burrat, gratė dhe fėmijėt tė cilėt luten:Zoti ynė, nxirrna nga ky fshat, banorėt e tė cilit janė mizorė.Jepna nga ana jote shpėtim e ndihmė!Ata qė besuan luftojnė nė rrugėn e Allahut, e ata qė nuk besuan, luftojnė nė rrugėn e djallit.Luftoni pra miqtė e djallit, ska dyshim se intriga e djallit ėshtė e dobėt.”(Nisa 74-76)

  “Thuaj atyre qė nuk besuan, nėse heqin dorė(nga rruga e tyre e gabuar dhe besojnė) do tu falet e kaluara, po nėse vazhdojnė.Ligji (i Zotit), I zbatuar ndaj tė parėve ėshtė I ditur(edhe juve do tju zė).Luftoni ata derisa tė mos mbetet idhujtari(besim I kotė), I tėrė adhurimi tė bėhet vetėm pėr Allahun.Po nėse ata ndalen( I japin fund mosbesimit), Allahu ėshtė mbikqyrės pėr atė qė veprojnė.Po nėse refuzojnė ta dini se allahu ėshtė mbrojtės I juaji,E sa mbikqyrės e ndihmės I mirė ėshtė Ai”.(Enfal, 38-40)

  “Luftoni ata qė nuk besojnė Zotin e as botėn tjetėr nuke konsiderojnė tė ndaluar (haram) atė qė e ndaloi Allahu dhe i dėrguari i Tij, nuk besojnė fenė e vėrtetė, prej atyre tė cilėve u ėshtė dhėnė Libri, derisa ta japin xhizjen nė dorė e duke qenė tė mposhtur.E ēifutėt thanė:Uzejri ėshtė djali I Allahut, e tė krishtrėt thanė:Mesihu ėshtė djali I Allahut.Ata ishin thėniet e tyre mė gojėt e tyre(fraza tė thata), qė imitojnė thėniet e jobesimtarėve tė mėhershėm.Allahu I vraftė, si largohen (nga e vėrteta)! Ata I konsideruan “ahbarėt”(Priftėrinjtė ēifutė) e tyre,e ruhbanėt (murgjit e krishterė) tė tyre dhe Mesihun (Isain) birin e Merjemes, pėr zota pėrveē Allahut, ndėrsa ata nuk janė urdhėruar pėr tjetėr (nga pejgamberėt) pėrveē pėr adhurimin ndaj Allahut Njė, qė nuk ka tė adhuruar pėrveē Tij .I lartė ėshtė Ai nga ēka I shoqėrojnė.Ata pėrpiqen me gojėt e tyre ta shuajnė dritėn e Allahut, e Allahu nuk do tjetėr pėrveē ta pėrsosė dritėn e Tij, ndonėse kėtė e urrejnė jobesimtarėt”(Teube, 29-32)


  Kėto janė arsyetimet tė cilat synojnė nga vendosja e hyjnimit tė Allahut nė tokė dhe realizimi I programimit tė Tij nė jetėn njerzore.Ai synon shporrjen e djajve, programeve tė djajve dhe eleminimin e pushtetit tė njerzve I cili I robėron njerzit, derisa njerėzit janė robėr vetėm tė Allahut.Ata nuk guxon ti qeverisė askush prej krijesave tė Tij me atė qė ata e shpikin dhe me ligje tė nxjerrura nga teket dhe mendjet e tyre!Kėto arsyetime mjaftojnė, tok me konfirmimin e parimit” Nuk ka dhunė nė fe”, qė ka pėr qėllim se nuk ka dhunė nė pėrqafimin e besimit-akides, pasi njerėzit tė nxirren nga pushteti I krijesave dhe deklarimin e parimit.I tėrė pushteti I takon vetėm Allahut ose e ėtrė feja ėshtė vetėm pėr Allahun po me tė njėjtin trajtim.
  Kėto janė arsyetimet e ēlirimit tė pėrgjithshėm tė njeriut nė tokė pėrmes nxjerrejs sė njerzve nga robėrimi ndaj krijesave nė robėrimin vetėm ndaj Allahut pa rival! Dhe vetam ky arsyetim prap mjafton.Kėto arsyetime ishin tė skalitura nė mendjet dhe shpirtat e luftėtarėve muslimanė.Askush prej tyre nuk u pyet ēka e shtyri tė dalė ne xhihad, e pastaj tė thotė: Kemi dalė ta pengojmė agresionin Persian ose romak ndaj muslimanėve! Ose kemi dalė qė ta zgjerojmė tokėn dhe tė pasurohemi prej plaēkės sė luftės!

  Ata thonin ashtu siē I thanė Ribij ibnu Amir, Hudhjefe ibnu Muhsin dhe Mugire Ibnu Shu’be, qė tė gjithė , Rustumit, komandantit tė ushtrisė sė persianėve nė Kadasije, I cili I pyeti njė nga njė, gjatė tri ditėve para pėrleshjes: “Ē’ju solli juve kėtu?Pėrgjigja ishte:”Allahu na ka dėrguar qė me ndihmėn e Tij ti nxjerrim robėrit e Tij nga adhurimi I krijesave nė adhurim tė Allahut tė vetėm, ti nxjerrim nga ngushtica e dynjasė nė gjerėsinė e saj dhe ahiretit ,ti nxjerrim nga zullumi I feve tė ndryshme nė drejtėsinė e Islamit. Allahu dėrgoi Pejgambrin e Tij me fenė e Tij te Krijesat e Tij.Kush pranon prej nesh (kėtė fe) nga tė tjerėt, e pranojmė prej tij dhe tėrhiqemi nga ai e lėmė atė nė tokėn e tij tė lirė.E kush refuzon, do ta luftojmė derisa tė arrijmė xhenetin ose fitoren”

  Ekziston arsyetimi vetvetor nė vetė natyrėn e kėsaj feje, nė shpallen e saj tė pėrgjithshme dhe nė programimin e saj praktik, pėr tu balafaquar me realitetin njerėzor me mjete efikase nė tė gjitha sferat pėrmes periudhave tė caktuara me mjete pėrkatėse.Ky arsyetim vetvetor, fillimisht qėndron – edhe po qe se nuk egziston rreziku I agresionit ndaj tokės islame dhe muslimanėve qė jetojnė nė tė – ngase ai ėshtė arsyetim nė natyrėn e programit dhe njėmendėsisė sė tij dhe natyrėn e pengesave tė njėmendta nė shoqėritė njerėzore, e jo pra thjesht vetėm nga arsyet e kufizuara dhe tė pėrkohshme me karakter mbrojtės.
  Mjafton qė besimtari tė dalė muxhahid me shpirtin mallin e tij nė rrugė tė Allahut, nė rrugė tė kėtyre vlerave tė larta prej tė cilave ai nuk arrin ndonjė pėrfitim personal e as qė e shtyn pėr tė ndonjė pėrfitim personal… .
  Muslimani para se tė dalė pėr xhihad nė betejė, ai tashmė ka zhviluar nė shpirtin e tij betejėn e xhihadit mė tė madh me djallin, me tekat dhe pasionet e tij, me lakmitė dhe aspiratat e tij, me interesat e tij dhe interesat e familjes dhe popullit tė tij, me ēdo emblemė pėrveē emblemės sė Islamit, me ēdo motiv pėrveē motivit pėr roberim tė vetėm ndaj Allahut, realizimit tė pushtetit tė Tij nė tokė dhe shporrjen e pushtetit tė zullumqarėve dhe tagutėve qė dėshirojnė tė adhurohen si zotra.
  Ata tė cilėt gjurmojnė arsyetimet pėr xhihadin islam si mbrojtje tė vatanit islam, e minimizojnė ēėshtjen e menhexhit(programit dhe metodologjisė sė islamit) dhe e trajtojnė mė pak tė rėndėsishėm se vatani, por kjo nuk ka tė bėjė me qėndrimin islam ndaj kėtyrė trajtesave.Ky ėshtė njė shikim I ri, I shipkur dhe I huaj pėr sensin Islam.Akideja dhe menhexhi pėrmes tė cilave shėmbėllehet Islami dhe shoqėria e cila udhėhiqet me kėtė program, janė trajtesat e vetme tė cilat I pranon sensi Islam.Ndėrsa toka –qenėsisht- nuk ka ndonjė trajtim e as peshė! Tė gjitha vlerat e tokės nė botkuptimin islam burojnė nga vlera e dominimit tė rendit tė Allahut dhe pushtetit tė tij nė tė.Vetėmkėshtu ajo mund tė jetė foleja e akides, kopshti I menhexhit, darul isalm(shtėpia e islamit) dhe pika e startimit pėr ēlirimin e njeriut.

  Ėshtė e vėrtetė se mbrojtja e darul islamit ėshtė mbrotje e akides, menhexhit dhe shoqėrisė e cila udhėheq me kėtė menhexh, megjithatė ky nuk mund tė jetė qėllimi final, e as ,brojtja e tij nuk ėshtė qėlimi pėrfundimtar I lėvizjes sė xhihadit islam.Mbrojtja e tij ėshtė mjet dhe mynyrė pėr ta ngritur mbretėrinė e Allahut nė tė, pastaj pėr ta marrė si bazė pėr shtrirjen e tij nė gjithė botėn dhe nė llojin njerzor pėrgjithėsisht.Lloji njerėzor ėshtė lėmė e kėsaj feje kurse toka ėshtė hapėsira e saj e madhe.

  Siē kemi thėnė edhe mė parė , startimi pėr xhihad me anė tė drejtimit hyjnor rezulton me pengesa tė shumta materialiste nga pushteti I shtetit, sistemi I shoqėrisė dhe rrethanat e ambientit.Por pikėrisht tė gjitha kėton pengesa janė ato tė cilat Islami synon ti zhduk me forcė dhe pėr tia kthyer vetes lirinė e komunikimit me njerėz tu drejtohet ndėrgjegjeve njerzore pasi ti ēlirojė ngaq prangat materialiste, duke ua lėnė pastaj lirinė e tė zgjedhurit.

  Akuzat e orientalistėve mbi parimin e xhihadit nuk guxojnė tė na mashtrojnė po as tė na hutojnė.Nuk duhet tė lejojmė qė tė na rėndojnė qafat tona pėrmes presionit dhe shtypjes ekzistuese nė kandarin e fuqive botėrore, ashtu qė pastaj tė shkojmė e tė gurmojmė arsyetime frazelogjike pėr xhihadin islam jasht natyrės sė kėsaj feje me motive tė pėrkohėshme mbrojtėse nga tė cilat nuk varet xhihadi islam, por ai merr hov nė rrugėn e tij pa marrė parasysh a ekzistojnė apo nuk ekzistojnė ato motivime!
  Derisa jemi duke shfaqur realitetin historic, ne duhet qė tė mos I neglizhojmė trajtesat vetvetore tė natyrės sė kėsaj feje, tė proklamimit tė saj tė pėrgjithshėm dhe programit tė saj praktik dhe qė mos tė bėjmė pėrzierje mes tyre dhe nevojave tė pėrkohėshme mbrojtėse.
  Ėshtė e vėrtetė se kjo fe domosdo duhej ta mbrojė veten nga agresorėt, sepse thjesht, vetėm ekzistimi I tij nė formė tė proklamimit tė pėrgjithshėm pėr dominimin e ligjit tė Allahut mbi njerzimin , ēlirimin e njeriut nga robėrimi pėrveē nga robėrimi ndaj Allahut, pėrqafimi I kėsaj pranie nė njė bėrthamė tė organizuar dhe active nėn njė udhėheqje tė re larg udhėheqjeve xhahile dhe lindja e njė shoqėrie tė pavarur, tė vecantė e cila nuk njeh dhe nuk pranon sundim prej njerėzve sepse sundimi nė tė I takon vetėm Allahut,thjesht pra, prania e kesaj fejenė kėtė formė patjetėr duhet ti shtyjė shoqėritė xhahile pėrreth saj – tė ngritura nė bazė tė robėrimit ndaj krijesave –tė orvaten ta zhdukin atė pėr tė mbrojtur vetė ekzistencėn e tyre.Andaj edhe u dasht qė shoqėria e re tė marrė hov qė ta mbrojė qėnien e saj.
  Ky raport ėshtė I domosdoshėm.Ai lind me vetė lindjen e Islamit.Gjithashtu edhe kjo betejė ėshtė e imponueshme pėr Islamin, meqė ai nuk ka kurrfarė alternative pa kapėrcimin e saj.Ky ėshtė konflikt I natyrshėm midis dy qėnieve tė pranishme tė cilat nuk mund tė bashkėekzistojnė gjatė … .
  E tėrė kjo ėshtė realitet dhe nė pajtim me kėtė pikėvėshtrim, islamit I ėshtė e domosdoshme qė ta mbrojė dhe ta ruajė praninė e vet dhe tė zhvillojė betejė mbrojtėse e cila I imponohet nė mėnyrė tė pashmangshme.

  Megjithatė, para nesh kemi edhe njė realitet I cili ėshtė edhe mė rrėnjėsor se ai mė pare nga natyra e vetė ekzistencės islame ėshtė qė ai fillimisht duhet tė marrė hov pėrpara.kėtė hov duhet marrė pėr ta shpėtuar njeriun nė tokė nga robėrimet e tjera pos robėrimnit ndaj Allahut.Ai nuk mund tė ndalet nė kufijtė gjeografikė e as tė zhytet brenda kufijve racorė apo nacionalė, e tia lė njeriun, llojin njeri nė tokė, nė gjithė tokėn, sherrit rrėmujės dhe robėrimit ndaj krijesave.
  Blloqeve kundėrshtuese ndaj Islamit mund tė vijė rasti qė do tė ndikonte qė mos ta sulmojnė Islamin atėherė kur Islami do ti linte ato ta ushtrojnė robėrimin e njerėzve ndaj njerėzve brenda kufijve tė tyre rajonalė, dhe tė pajtohej qė mos tė pėrzihet nė ēėshtjet e tyre tė brėndshme e mos ta pėrhapė thirrjen e tij dhe proklamimin e pėrgjithshėm pėr ēlirim! Mirėpo, Islami kurrė nuk mund tė pajtohet me njė gjėndje tė kėtillė, vetėm atėherė kur bloqet nė fjalė ta shpallim lojalitetin e tyre ndaj pushtetit tė tij nė formė tė dhėnies sė xhizes, e cila do tė ishte garanci pėr hapjen e kufijve tė tyre ndaj thirrjes sė tij, pa kurrfarė barrierash materialiste nga qeveritė ekzistuese nė to.

  Kjo ėshtė natyra e kėsaj feje dhe ky ėshtė funksioni I saj , me gjykim se ajo ėshtė proklamim I pėrgjithshėm pėr zotėrimin qė ka Allahu ndaj tėrė njerzimit dhe ēlirimin e njeriut nga ēdo robėrim pėrveē Allahut pėrgjithėsisht.
  Krahaso dhe dallo midis botėkuptimit islam sipas kėsaj natyre dhe botėkuptimi I cili mbyllet brenda kufijve natyre dhe botėkuptimit I cili mbyllet brenda kufijve rajonalė apo nacionalė, tė cilin se vė gjė nė aksion pos frika e agresionit.Ai, sipas kėtij pasqyrimi tė fundit, I humb arsyetimet vetvetore pėr ofensivė.
  Arsyetimet e hovit islam dallohen qartė dhe thellė kur kemi parasysh se kjo fe ėshtė program I Allahut pėr jetėn njerzore, e nuk ėshtė program njeriu as doktrinė e njė grupi njerzish, e as system I ndonjė etnikumi tė vecantė … !Ne nuk do tė gjurmonim pėr ndonjė arsyetim tė jashtėm vetėm atėherė kur mungon nė ndjenjėn tonė kjo e vėrtetė e pakontestueshme.Atėherė kur harrojmė se nė pyetje ėshtė ēėshtja e hyjnimit tė Allahut dhe e adhurimit tė krijesave ndaj Tij.Nuk ėshtė e mundur qė njeriu ta pėrfytyrojė dhe ta iskenojė kėtė realitet glorioz e pastaj tė gjurmojė ndopnjė arsyetim tjetėr pėr xhihad islam!

  Ndoshta distanca tek pikėndarja e rrugėve nuk duket e madhe, ndėrmjet botėkuptimit se Islami ishte I detyruar qė tė futet nė betejė pa zgjedhje nga ai, me pretekstin e ekzistencės sė tij vetvetore dhe ekzistencės sė shoqėrive tė tjera xhahilite tė cilat deomos do ta sulmonin dhe botėkuptimit se ai vetvetiu duhet fillimisht tė vihet nė aksion dhe tė futet nė betejė.

  Ndoshta distanca tek pikėndarja e rrugėve pėrsėri nuk duket e madhe, e ai nė tė dy rastet domosdo do tė futet nė betejė, por ajo nė pėrfundim tė rrugės do tė vduket tepėr e madhe e qė do ti ndryshojė motivimet dhe konceptet islame nėmynyrė marramendėse dhe tė rrezishme.
  Ekziston distancė e madhe ndėrmjet trajtesės sė Islamit si program hyjnor qė erdhi ta vendosė hyjnimin e Allahut nė tokė dhe adhurimin e tė gjithė njerėzve tė tė vetmit Zot, dhe shtrirjes sė kėtij realiteti nė formė praktike.Ajo formė do tė jetė shoqėria njerzore nė tė cilėn njerzit do tė clirohen nga robėrimi ndaj krijesave me anė tė robėrimit vetėm ndaj Allahut Zotit tė krijesave, nė mynyrė qė mos ti sundojė ndonjė ligj tjetėr pėrveē ligjit tė Zotit, perms tė cilit do tė manifestohet pushteti i Tij ose thėnė mė mirė, pėrmes tė cilit do tė manifestohet hynimi i Tij.Andaj ėshtė e drejtė e Islamit qė ti eleminojė tė gjitha barierat nga rruga e tij, qė mund ti drejtohet intuitės dhe mendjes njerzore pa pengesa dhe tenda tė krjiuara nga sistemi politik I shtetit ose nga pozita shoqėrore e njerėzve.pra, ekziston dallim I madh ndėrmjet trajtimit tė Islamit sipas kėsaj mėnyre dhe trajtimit tė tij si sistem rajonal nė ndonjė territory tė caktuar, ku e drejtė e tij do tė ishte vetėm zbrapsja e sulmeve qė bėhen brenda kufijve tė tij rajonalė!
  Ky ėshtė njė botkuptim, e ai ėshtė njė botėkuptim tjetėr, edhe pse islami nė tė dy rastet do tė bėjė xhihad, megjithatė botėkuptimi gjithėpėrfshirės pėr motivimet e xhihadit, synimet dhe rezultatet e tij ndryshon me njė distancė tė largėt nga ky tjetri.Ai ndryshim ka tė bėjė me thelbin e besimit, po ashtu edhe me thelbin e strategjisė dhe metodologjisė.
  Ėshtė e drejtė e Islamit qė fillimisht tė vihet nė aksion. Islami nuk ėshtė deklaratė ė njė populli e as system I njė vendi, por ėshtė program prej Zotit dhe sistem pėr botėn.Andaj edhe ėshtė e drejtė e tij qė ti zhduk barrierat e sistemeve dhe regjimeve tė cilat e kanė vėnė nė pranga lirinė e njeriut nė zgjedhje me anė tė manipulimeve qė I behėn llogjikės dhe ndėrgjegjės njerzore.Mjafton qė islami nuk I sulmon individėt pėr ti detyruar qė ta pėeqafojnė besimin e tij, por ai sulmon sistemet, regjimet dhe barrierat politike, ekonomike ,mediatike, racore dhe klasore qė ta ēlirojė njeriun nga ndikimet e tyre tė cilat ia prishin natyrshmėrine e tij dhe qė e vėnė nė pranga lirinė e tė zgjedhurit.

  Ėshtė e drejtė e Islamit qė njerzit ti nxjerr nga robėrimi ndaj krijesave e ti vendosė nė robėrimin ndaj Zotit nė mynyrė qė ta realizojė proklamimin e tij tė pėrgjithshėm pėr zotėrimin qė ka Allahu ndaj tė gjitha gjallesave dhe ēlirimin e njerzve terėsisht.Adhurimi vetėm ndaj Allahut nuk mund tė arrihet – sipas pikėpamjes islame dhe realitetit publik – pos nėn ombrellėn e sistemit islam.Ai dhe vetėm ai, ėshtė system I vetėm tė cilin Allahu e ka bėrė ligj pėr tė gjithė robėrit,, atij qė sundon dhe atij qė sundohet, tė bardhit dhe tė ziut, tė lartit dhe tė ulėtit, tė vobektit dhe tė pasurit, ligj tė cilit I nėnshtrohen tė gjithė nė mynyrė tė barabartė.Kurse nė tė gjitha sistmet e tjra, njerzit I adhurojnė dhe u behen krijasave robėr, ngase ata legjislacionin pėr jetėn e tyre e marrin prej krijesave tė dobėta dhe interesave tė tyre vetvetore, kurse legjislacioni islam ėshtė prej veēorive hyjnore.Andaj themi se cilido njeri I cili ia vė nė kompetencė vetvetes pushtetin e legjislacionin ndaj krijesave dhe njerėzve, ai e ka hynizuar veten nė aspektin praktik dhe nė aspect tė kopetencave dhe ėshtė krejtėsisht e njėjtė a e ka deklaruar kėtė gojarisht apo jo, a e ka shpallur apo jo.Dhe cilido njeri I cili ia ka pranuar kėtij njeriu kėtė tė drejtė ia ka pranuar edhe tė drejtėn e hyjnimit, pa marrė parasysh a e ka emėrtuar me atė emėr apo nuk e ka emėrtuar!

  Islami nuk ėshtė thjesht vetėm besim, qė tė kėnaqet me publikimin e besimit tė tij te njerzit me anė tė mynyrės sė proklamimit, por ai ėshtė program I cili pėrfaqėsohet nė njė trup tė organizuar e aktiv, e qė synon ēlirimin e gjithė njerėzisė.Ndėrsa bashkėsitė e tjera nuk ia mundėsojnė qė tua sistemojė jetėn ithtarėve tė tij sipas programit tė tij.Qė kėtu I lejohet islamit qė ti eliminojė kėto sisteme, me cilėsitė e tyre, si pengesa pėr ēlirimin e pėrgjithshėm.Kjo pra ėshtė domethėnia – siē thamė edhe mė parė – qė feja tė jetė e tėra pėr Allahun, qė mos tė ketė lojalitet e as dėgjueshmėri ndaj robit si individ, siē ėshtė rasti me tė gjitha regjimet tė cilat janė ngritur nėprmjet robėrimit tė krijesave!

  Studiusve islamistė tė dėshtuarve bashkėkohorė nėn presion e realitetit ekzistues dhe nėn ndikimin e sulmeve mashtruese orientaliste, u vjen rėndė ta konfirmojnė kėtė realitet nga arsyeja se orientalistėt e kanė konceptuar Islamin si lėvizje nėnshtruese me shpatė, me qėllim tė pranimit tė fesė mė dhunė.Edhe pse orientalistet e ndytė e dinė shumė mirė se kjo nuk ėshtė e vėrtetė, megjithatė ata njollosin motivet e xhihadit islam me kėtė metodė.Qė aty ngrihen mbrojtėsit – e frikėsuar - tė nderit tė Islamit, dhe e mohojnė kėtė akuzė duke u strehuar dhe kėrkuar arsyetime mbrojtėse, e nė anėn tjetėr e mospėrfillin natyrėn e islamit, fuksionin dhe tė drejtėn e tij nė ēlirimin e njeriut fillimisht si synim parėsor.

  Botėkuptimi perėndimor I trullosi mendjet e gjurmuesve bashkėkohorė – e tė frikėsuar – kur ėshtė fjala pėr natyrėn e kėsaj feje, duke ua prezantuar mendimin se Islami ėshtė thjesht vetėm besimi ndėrgjegjės qė nuk ka tė bėjė me sistemet praktike tė jetės, ashtu qė xhihadi nė relacion me fenė do tė jetė xhihad pėr mbjelljen e besimit nė ndėrgjegje.
  Por, realiteti nė islam nuk ėshtė I kėtillė. Islami ėshtė program I Allahut pėr jetėn njerzore.Ai ėshtė program I cili themelohet nė vecimin e Allahut nė adhurim dhe hyjnim – I pėrfaqėsuar nė sundim – I cili rregullon jetėn praktike me tė gjitha hollėsitė e saj tė pėrditshme.Xhihadi pėrmban nė vete xhihad pėr pranimin e prograimit dhe vendosjen e sistemit, kurse akideja ėshtė ēėshtje e cila lihet nė disponim lirisė sė pėrqafimit Brenda sistemit tė pėrgjithshėm, pas eleminimit tė tė gjitha ndikimeve.Kėshtu ēėshtja ndryshon thelbėsisht me ē’rast Islami merr formėn e tij tė plotė dhe tė re.Kudo qs tė gjendet bashkėsia islame nė tė cilėnb pėrfaqėsoheėt programi hyjnor, Allahu asaj bashkėsie ia jep tė drejtėn e l;ėvizjes dhe marshimit pėr ta marrė pushtetin dhe pėr ta vendosur sistemin, duke e lėnė tė lirė ēėshtjen e besimit intuitive nė lirinė e intuitėas.Nėse Allahu ia ndaloi njė kohė bashkėsisė muslimane xhihadin, kjo nuk ka ndonjė kuptim tjetėr pėrveē asaj se kjo ishte ēėshtje e strategjisė dhe metodologjisė e jo ēėshtje e parimit dhe rregullimit, ēėshtje e modifikimit tė lėvizjes e jo ēėshtje e besimit.Sipas kėsaj baze tė shėndoshė mund tė kuptohen tekstet e nduarnduararta kuranore nė periudhat e ndryshme historike, duke mos lejuar qė tė bėjmė pėrzierje midis kontsktit tė tyre nė njė periudhė tė caktuar dhe nė kontekstin tė pėrgjithshėm tė vijės sė gjatė e tė qėndrueshme tė lėvizjes islame.

  vijon

Tema tė Ngjashme

 1. Sheriati - Rruga e qartė
  Nga Mehasi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-06-2009, 15:18
 2. Shenja ne Rruge!?
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 17-06-2009, 08:47
 3. Margaritari i Pėrzgjedhur Rreth Vlerave tė Fesė Islame
  Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2009, 10:39
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2009, 10:28
 5. Objektivat e ligjit islam
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-04-2005, 14:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •