Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 60
 1. #1
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542

  PBDNJ: Mund te bojkotojm zgjedhjet

  Omonia deklaron se do t bojkotoj zgjedhjet e ardhshme parlamentare n Shqipri


  Kryesia e organizats s minoritetit grek Omonia n nj deklarat pr shtyp sht shprehur, se institucionet shtetrore shqiptare injorojn me deklarata t paprgjegjshme verbale prfaqsimin politik t minoritetit grek duke anashkaluar thelbin e problematiks q shqetson kt komunitet

  Do t bojkotojm zgjedhjet e prgjithshme parlamentare t vers s ktij viti si komunitet minoritar grek, duke denoncuar Shqiprin si vendin q nuk respekton pakicat kopmbtare e prfaqsimin e tyre n parlament. Kshtu ka deklaruar kryesia e organizats s minoritetit grek Omonia n nj deklarat pr shtyp. N deklarat thuhet:-"n nj koh q minoriteti grek dhe prfaqsuesit e tij politik me pjekuri e konstruktivitet marrin pjes n jetn politike e shoqrore t vendit e kontribuojn me veprimet e mendimet e tyre n integrimin e Shqipris n strukturat europiane, institucionet shtetrore duke nisur nga ato m t lartat injorojn me deklarata t paprgjegjshme verbale prfaqsimin politik t minoritetit grek duke anashkaluar thelbin e problematiks q shqetson kt komunitet. N kt linj jan edhe prpjekjet e dy forcave politike q prmes Komisionit t Kufijve t Zonave Zgjedhore t dobsojn prfaqsimin direkt n parlament t minoritetit grek, duke shkrir dy zona elektorale t qarkut t Vlors, e ku prfshihet edhe Himara, Delvina e Saranda." Nj ndarje e till, thuhet n deklarat cnon rnd t drejtat m elementare t njeriut edhe n kt rast t drejtat e minoriteteve pr prfaqsim politik. Aq m keq kur nj ndarje e till sht realizuar duke marr pr baz rregjistrimin e realizuar nga INSTAT-I n vitin 2001, regjistrim ku nuk ka marr pjes minoriteti grek. Minoriteti grek nuk e njeh kt regjistrim pasi sipas Omonias jan injoruar kriteret gjeografike, historike e etnologjike dhe ai sht trsisht arbitrar e nuk respekton realitetin demografik. Prfaqsimin n parlament Omonia sipas kryetarit t saj, Jani Jani e krkon pasi qeveria shqiptare nuk interesohet pr zonat e popullsin minoritare q jeton n jug t Shqipris.
  N nj rast t till, thuhet n deklaratn e Omonias, ajo denoncon kto akte q jan thellsisht diskriminuese ndaj komunitetit grek, veprime q margjinalizojn minoritetet si dhe tkurin e kufizojn prfaqsimin e tyre politik dhe elektoral t tyre. Ktyre veprimeve e aksioneve kundr minoritetit grek paralajmron Omonia do tu prgjigjemi me mjete politike deri n bojkotimin e plot t zgjedhje parlamentare t vers 2005. N kto kushte thuhet n deklarat, pritet ndrhyrja e OSCE-s dhe organizmave ndrkombtare si dhe e Kshillit t Europs. Respektimi s drejts s prfaqsimit sht nj nga elementt baz t integrimit t Shqipris n BE dhe ne do t denoncojm qndrimet q po mbahen ndaj minoritetit grek n Shqipri, prmbyllet deklarata e Organizats s Minoritetit Grek n Shqipri, Omonia.

 2. #2
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Jepni naj mendim si tu mbyllet sqepi ketyre kopilave se na merziten e po na e nxijne emrin. Lajmi i mesiperm ka dale ne Deutsche Welle. Jo vetem qe jane zoter te kapitalit por po mbajne peng gjithe vendin.


  Per nje gje kane drejte derrat: Praktika pan-sllavike e ndarjes te territorit ne zona minoritare pa marre parasysh migrimin e derrave nuk i sherben ideologjise nacionaliste shqiptare. Duhet ndare shapi nga sheqeri. Le te numerohen e te vete deklarohen se po na marrin frymen.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Qafir Arnaut : 03-02-2005 m 10:49

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Me minoritetin nuk folet me kto shprehje si thua ti qafir.. jo "Kopil" e ku po di une..

  Ata jane bashkatdhetaret tane.. jane pjese e popullit tone dhe pjese shum e mire..

  te urte, puntore, inteligjente.. dhe i kan dhen Shqiperise ne cdo kohe e ne cdo fushe..

  Sa minoritar kam njohur ne jeten time asnjeri nuk ishte hajdut apo batakci apo kriminel..

  Prandaj me ta duhet te flasi shteti shqiptar me plot kujdes e pergjegjsi..dhe bashk me Shtetin dhe ne qytetaret e atij shteti..


  keshtu cuni..

 4. #4
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Kur u them 'kopila' u them kopila se votjne per kopila qe po mbajne peng prospektin Europian te Shqiperis. Keto kopila jane si kopili Jani Jani.

 5. #5
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,404
  Si pergjigje, qe ta mbyllin mire gojen, mund tu jepet kjo:"Ndarja e zonave elektorale ne menyre te tille na u mesua nga eksperienca dhe studimi i ndarjes se zonave elektorale te minoritetit "mysliman" ( ne fakt ata jane minoritet turk prej 300-400 mije vetash) ne zonat e Thrakes dhe te Maqedonise Lindore nga shteti....grek! Para 8 vjetesh keto zona u rindane ne menyre te tille qe minoriteti turk te mos perfaqesohej me 2 deputete te pavarur te kombesise turke ne parlamentin grek , ashtu sic ishte perfaqesuar nga 1974 deri ne 1996!......Edhe ju ashtu si minoriteti "mysliman" ne Greqi, mund te perfaqesoheni nepermjet Partive Socialiste, Demokratike etj ne Shqiperi! Kaq!"
  "Who is John Galt?"

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Manchester, UK
  Mosha
  42
  Postime
  1,079
  Deklaraten e Omonia-s une e lexova, por nuk gjeta ne te, pervec llafollogjise se tejtjerrur alla-Nano, asnje fakt per diskriminimin e minoritareve. I vetmi fakt qe permendet eshte qe ne qarkun e Vlores do shkrihen dy zona per t'ia dhene nje Tiranes dhe nje Veriut te Shqiperise, Dibres ose Shkodres. Arsyeja per te cilen behet ky ri-rregullim i hartes elektorale nuk lidhje me minoritetin grek po me parimin qe cdo vote shtetasi shqiptare te peshoje njelloj. Ky rregullim behet pasi ka marre bekimin e BE-se dhe dy forcave me te medha politike shqiptare.

  Edhe per numerimin e popullsise ne 2001, qe Omonia nuk e njihka, prape nuk permend asnje fakt pervec se jane "injoruar kriteret gjeografike, historike e etnologjike dhe ai sht trsisht arbitrar e nuk respekton realitetin demografik". Se c'do te thote me keto specifikisht me keto nje Zot e merr vesh.
  Lulet edhe mund ti shkelin por Pranveren nuk mund ta ndalin dot.

 7. #7
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Nje tjeter sugjerim qe kam per shtypin Shqiptar:

  te gjithe minoritaret qe merren me politike duhen quajtur me emra Greke:

  Psh Jani Jani nuk eshte Jani Jani por JaniS JaniS. Kjo pratike deritanishme lejon 'goodwill' ndaj minoritarit pasi njeson emrin e tij me ate te nje Ortodoksi Shqiptar. Sic dihet keto jane specie te ndryshme

 8. #8
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Mire e ka dikush siper, jane njerez puntore dhe kane dhene kaq shume per shqiperine. Nje nga gjerat qe kane dhene, eshte qe edhe ato prona qe i kane, i kane se ja u dhane. Erdhen ne kohen e Ali Pashes per te punuar e i fituan ato prona. Shqiptari matane, punoi ne pronen e vet, dhe e humbi pronen.

  Megjithate, mos harrojme ketu trajtimin e jashtzakonshem qe i eshte bere ketyre njerezve ne kohen e Enverit, kur nje pjese e mire e jugut trajtoheshe barbarisht, himara greke sic e quajti per 50 vjet me rradhe regjimi komunist me gogo nushrat e gjith pasuesit e fshatit dhermi. Kur u be evgjiti mbret vrau babane i thone.

  Un kam njohur minoritar puntore, por ata qe merren me politike nuk e vej doren ne zjarr.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 9. #9
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Fundja ky bojkotim do jete nje rast i mire te shohim sa jane me te vertete ne numer.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 10. #10
  Perjashtuar Maska e Brrnutsi
  Antarsuar
  09-09-2004
  Postime
  183
  Ku eshte minoriteti shqiptar ne Greqi?
  Ska faj kjo organizate e felliqur qe ben derci-verci kur kemi shtet enigmatik ne shqiptaret.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Antarsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062
  Citim Postuar m par nga Cyclotomic
  Mire e ka dikush siper, jane njerez puntore dhe kane dhene kaq shume per shqiperine. Nje nga gjerat qe kane dhene, eshte qe edhe ato prona qe i kane, i kane se ja u dhane. Erdhen ne kohen e Ali Pashes per te punuar e i fituan ato prona. Shqiptari matane, punoi ne pronen e vet, dhe e humbi pronen.

  Megjithate, mos harrojme ketu trajtimin e jashtzakonshem qe i eshte bere ketyre njerezve ne kohen e Enverit, kur nje pjese e mire e jugut trajtoheshe barbarisht, himara greke sic e quajti per 50 vjet me rradhe regjimi komunist me gogo nushrat e gjith pasuesit e fshatit dhermi. Kur u be evgjiti mbret vrau babane i thone.
  Enveri plako i beri njerez. Ti nuk ke qene ndonjehere besoj ne Dropull qe shprehesh keshtu. Kur ne Jorgucat, Vrisera e ne Goranxi kishte nga 1 mesues per 50 nxenes, ne veri te Shqiperise raporti ishte 1 me 200. Cfare te semes donin me ata, shkollen deri ne klasen e 4-t e kishin ne Greqisht, 'LLakio Vima" (zeri i popullit) aty vente ne Greqisht, Radio Gjirokastra nga 3-6 kishte program Greqisht. Mos flasim pastaj per inkuadrimin e plote ne shoqeri. Grekofonet i kishe oficere, mesues e drejtore. Po me flet dhe ti si Greket e sotem se gjoja paskan vuajtur, .......si gjithe Shqiptaret e tjere vuajten dhe ata... asgje su mungonte Kalloqiperave. Le tani ne Demokraci. Valvitet flamuri grek mu tek kthesa e Jorgucatit, thua ti se je akoma ne Greqi. Ik e foli nje fjale Shqip te te shofin sikur je UFO....sikur nuk jem me ne Shqiperi. Mos flasim pastaj qe Univ ka dege Greqisht, radio program grek, gazeta greke, e 1 milion e kusur efkolira qe Shqiptaret e tjere nuk i kane.

  Le pastaj gjithe tokat e Dropullit. Ua dhane Kalloqiperave pas '90 e ata bukeshkale, u ngriten me gjithe placka e iken ne greqi e kane lene gjithe fushat e Dropullit shkrete. Duhet te kete nje ligj me aq pak toka te punushme sa ka Shqiperia, po su puna per 5-6 vjet ti rikthehet shtetit. Ka plot fshatare veriu qe do leviznin me gjithe qef ne Dropull po tu ipej ajo toke. Mijra hektare fushe, kane vite qe prodhojne vetem hithra e karkaleca. Turp, kur fermeret e tjre merohen ta kthjne shkembin ne fushe.

  Po dhe keta kalloqiperat vlejne per dicka, jane si puna e atij fishekut te fundit. Po ce do qe qeverise tone ja ka futur b0let Greqia ne pince e po ja shtrengon fort. Se po te ishin burra keta te qeverise, i perdornin "kalloqiperat" si "kunder-fshese" sa here qe Greket nisnin operacionin "fshesa". Per cdo 1 Shqiptar te kthyer, ne kthenim 3 Kalloqipera, dhe e shifje pastaj se sa vazhdonte ajo "Fshesa" e Grekeve.
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 12. #12
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  R2T me duket se nuk e ke lexuar mire cfare kam thene siper. Un thashe kur vete shqiptaret trajtoheshin si kafshe e si grek, keta .... morren prona e u pasuruan.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 13. #13
  . Maska e *DJ-ALDO*
  Antarsuar
  03-03-2003
  Vendndodhja
  Asgjkundi
  Postime
  297
  Citim Postuar m par nga Qafir Arnaut
  Jepni naj mendim si tu mbyllet sqepi ketyre kopilave se na merziten e po na e nxijne emrin. Lajmi i mesiperm ka dale ne Deutsche Welle. Jo vetem qe jane zoter te kapitalit por po mbajne peng gjithe vendin.


  Per nje gje kane drejte derrat: Praktika pan-sllavike e ndarjes te territorit ne zona minoritare pa marre parasysh migrimin e derrave nuk i sherben ideologjise nacionaliste shqiptare. Duhet ndare shapi nga sheqeri. Le te numerohen e te vete deklarohen se po na marrin frymen.
  Ata punojn si duhet punuar....ne rrim gjith kohn kmbkryq e qahemi se na i bn kshtu e na e bn ashtu....kur na u b minoriteti grekofon kaq problematik??

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,799
  Postimet n Bllog
  3
  Ka qene nje shqiptar dembel njehere qe nuk punonte por ngryste gjithe diten neper kafene duke prishur parate qe i fitonte e shoqja qe punonte gjithe diten. Dhe kur vinte ne shtepi i pire, rrihte edhe gruan pasi e bente ate me faj per hallet qe e zune. Te tille burra trima shqiptare ka edhe ne forum qe te lene me goje hapur me zellin e madh qe kane per te zgjidhur me fjale "hallet e kombit" duke "rrahur minoritaret".

  Se cfare vendimi merr PBDNJ per zgjedhjet, kjo eshte ne doren e partise se tyre dhe elektoratit te tyre. Merr pjese apo bojkoton zgjedhjet, eshte pune per ta. Te shprehet neper gazeta apo te protestoje per ndarjen e zonave, eshte perseri e drejte e tyre kushtuese. Ligjet e kushtetutes shqiptare nuk aplikohen mbi shqiptaret, por aplikohen mbi te gjithe shtetasit shqiptar dhe minoritaret jane shtetas shqiptare dhe gezojne cdo te drejte qe gezojne edhe shqiptaret autoktone.

  Menyra se si nje shtet apo popullsi trajton minoritetin e vete, eshte barometri me i mire per te matur shkallen e tolerances dhe bashkejeteses ne ate shoqeri. Lavdi Zotit, Shqiperia nuk ka patur ndonjehere probleme me minoritetet e veta dhe fakti qe keto minoritete kane perfaqesimin e tyre politik ne Tirane, eshte nje prove e bashkejeteses ne diversitet, parimit mbi te cilen eshte ngritur shoqeria me perparimtare e te gjitha koherave, SHBA, ashtu sic eshte edhe parimi qe po perdoret per te ndertuar 'Evropen e Bashkuar', ku edhe Shqiperia ka shprehur deshiren te marri pjese.

  Une shqetesohem atehere kur adoleshentet dhe njerezit e pagdhendur dhe te pashkolluar ne rradhet e shqiptareve mundohen me vetedije apo pa vetedije te provokojne apo shkaterrojne kete bashkejetese midis popujve. Bota ka nevoje te lexoje e degjoje per nje Shqiperi qe eshte model jo vetem i bashkejeteses nder-fetare por i bashkejeteses nder-etnike, ndryshe nga fqinjet e saj.

  Mos beni me faj minoritaret per impotencen dhe dembelizmin tuaj pasi ata kane ngelur nje grusht tashme ne Shqiperi dhe nuk i kane rene ndonjehere Shqiperise ne qafe edhe atehere kur Shqiperia nuk kish shtet, e jo me tani qe ka shtet.

  Albo

 15. #15
  O Albo ti mir e ke mer jahu por mos u nxito shume.Jane keta njerez qe po te ngrejne zerin me te madhe se duan me shume te drejta se ckane. Kane nga nje mesues per koke, kur shqiptaret kane nje mesues per 50 koke, u bene me toka qe nuk i kane pasur asnje here dhe kerkojne te tjera, duan autonomi qytetesh te cilat jane kerthiza e shqiperis.O Albo a e ek degjuar ndonje here fjalen "reciproke".Kur Greia te trajtoj sa gjysmen e trajtimit qe po i bejme ne grekerve atehere mund te flitet sic flet ti.Mos harro qe ne greqi ke me shume 1 milion e gjysem arvanitas qe greku nuk ti njeh as si minoritet.Keshtu sic thua ti e kemi bere historikisht ne Shqiptaret dhe ja ku jemi tani.Ne me buk e greku me gur, ne me buk e sllavi me gur.Ne nuk jemi dembela o Albo jo por jemi te keq qeqverisur.Kush po e nderton greqin o albo, kush po punon ne punet me te rendomta ne europ, a nuk jane shqiptar.Un ajm nga jugu i thelle i shqiperis dhe po ata minoritar qe thua ti po na marin tokat sepse kane mbeshtetje nga shteti shqiptar. Keta jane minoritaret o albo.

 16. #16
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  ... Kane marre ne dore qeverine, Fatos Thanas Nanos eshte nen urdhrat e qeverise greke. Nuk e di a eshte me ai batalioni me ushtar grek ne Shqipri, qe doli nga kazerma ne mbrojtje te Nanos ne kohe demonstratash ...
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 17. #17
  Kam qejf te perrallis
  Antarsuar
  11-02-2005
  Vendndodhja
  Michigan
  Mosha
  43
  Postime
  17
  Le te mos kalojme ne jeten e disa njerezve ordinere por te analizojme incidentet qe shkaktohen nga instuticionet greke per gati sa vjet tani?? Minoritaret kane pasur me shume te drejta se ne....me teper perfaqesim fale shokut taras dhe nqs atyre u eshte mohuar ndonje e drejte le te mos shkojne me larg sesa bashkfshataret e tyre....

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e SKAI
  Antarsuar
  04-04-2004
  Postime
  53
  Citim Postuar m par nga Qafir Arnaut
  Omonia deklaron se do t bojkotoj zgjedhjet e ardhshme parlamentare n Shqipri


  Kryesia e organizats s minoritetit grek Omonia n nj deklarat pr shtyp sht shprehur, se institucionet shtetrore shqiptare injorojn me deklarata t paprgjegjshme verbale prfaqsimin politik t minoritetit grek duke anashkaluar thelbin e problematiks q shqetson kt komunitet

  Organizats s Minoritetit Grek n Shqipri, Omonia.
  Deklarimi i bere nga kjo shoqat per bojkotimin e zgjedhjeve eshte thjesht demagogji dhe asgje tjeter. Organizata Omonia nuk eshte parti dhe si e tille nuk ka se cte bojkotoje sepse nuk ka te drejt juridike per te marre pjes ne zgjedhje duke qene se eshte organizat dhe jo parti.
  Ne Shqiperi minoritetet perfaqsohen nga partia e te Drejtave te Njeriut qe ne gjirin e saj perfshin edhe minoritetin grek.
  Nqs keta te fundit kan vendosur qe ti bejne thirrje minoritetit per te mos votuar e mbare ju qoft dhe ajo qe humb eshte Partia e te Drejtave te Njeriut dhe vet ata. Une shpresoj se minoriteti nuk do i degjoje sepse e di mire se kush jane keta zotrinj dhe kush fshihet mbas tyre.

 19. #19
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  T'ju vije turp qe shani nje organizate te tille si Omonia e partine e saj PBDNJ. Edhe ata jane njerez, ndersa ju silleni si kafshe me keto minoritare qe kane dhene kaq shume per Shqiperine. T'ju vije turp qe silleni ne kete menyre me kete organizate dhe me perfaqesuesit e saja. Ku e cuat mikpritjen more Shqiptare ? Miku eshte i shenjte dhe deri ne fund duhet ta ruajme, qofte dhe te vetsakrifikohemi. Keshtu ka qene, keshtu te mbetet, e keshtu duhet te jete dhe ne te ardhmen.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 20. #20
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684

  Lightbulb

  Albo, ju drejte e keni more vella.
  Ashtu flitet drejte dhe me paanes.
  Por, ju thate vetem fare duhet te bejne shqiptaret dhe si duhet te sillen shqiptaret. Une do t'ju lutesha te na thoshit ketu se si duhet te sillen minoritaret dhe fare qendrimi duhet te mbajne; gjithnje per hir te kesaj paanesie.

  Fundi i fundit, ata mund te bojkotojne zgjedhjet(per kete me behet pak qejfi, sepse po tregojne mentalitet shqiptar; marrin shembull nga Sala, ose nga socialistet ne kohen e tyre...), por, qe duan te denoncojne Shqiperine ne keshillin e Evropes per shkelje te te drejtave te njeriut; mua kjo nuk me duket se eshte dashamiresi ndaj asaj Shqiperie qe minoritaret me aq zell po thone se po punojne.
  Ata nga njera ane thone se po punojne dhe po shkrijne energjite qe Shqiperia te integrohet ne BE, nga ana tjeter jane gati te denoncojne Shqiperine para BE-se; duke e ditur mire se nese zeri dhe akuzat e tyre degjohen dhe merren parasysh, eshte gjithe Shqiperia dhe populli shqiptar qe do te penalizohet! A ju duket
  dashamiresi kjo?(apo eshte Shqiperia qe po mbahet peng i ca te llastuarve?)
  Dakord, Shqiperia te mos marre per shembull Greqine, sepse as nuk jemi i njejti "milet"; ndersa Greqia eshte dhe mbetet shteti me racist ne bote, i denoncuar dhe nga Amnesty International, dhe mban "primatin" per kete gje. Prandaj te mos biem pr e te tilla praktikash, sepse urrejtja ve dem na ben; dhe kurre nuk eshte gje e mire. Jam dakord qe dhe urrejtjen e minoritareve ndaj nesh te mos ua kthejme me te njejten monedhe. Por end duhet bere mire llogaria: deri kur do te vazhdohet keshtu, dhe deri ku duhet te arrije dashamiresia dhe vullneti i mire ndaj minoritetit? A nuk duhet te ndiheshin te NDERUAR minoritaret nese do te trajtoheshin njesoj me shqiptaret? Ata ne fakt jane "velezer" skipetari kur u intereson ashtu, dhe kur nuk u intereson ashtu behen direkt "minoritari".
  Mua me duket shume e uditshme kur degjoj qe ka dhe minoritare qe ankohen ne Shqiperi! Te ankoheshin per eshtje prone, gjyqi, krimi, sociale etj si gjithe shqiptaret do te thoshte se jane me te vertete te integruar ne shoqerine shqiptare; por ata gjithmone kane tendencen qe t'i kthejne gjerat nga ana etnike ose e perkatesise kombetare. Tani, a nuk ju duket egzagjerim kjo?
  Pse shetasi shqiptar i minoritetit grek kur ka ankesa ndaj shtetit te vet (Shqiptar), se pari shkon e ankohet ne konsullatat greke?
  Pse po t'i vjedhesh lopen nje minoritari ai nuk vonon te thote qe "ma vodhi shqiptari?". A ka nacionalitet hajduti? Kur u intereson minoritareve, PO, dhe eshte shqiptar. A mund te vazhdohet keshtu, e te shihen personat si shqiptare-greke?
  Ky qendrim i minoritareve nuk ka aspak perqasje dhe qellime te mira; ai aspak nuk i sherben Shqiperise, dhe te them te drejten pak u intereson Shqiperia minoritareve.
  Pse duhet te kene minoritetet parti me vete? Kush e ka thene kete? Ju permendni Ameriken, dhe mire beni. Atehere le te marrim si shembull Ameriken.
  Sa nacionalitete(grupe etnike) ka ne Amerike? A pretendojne te gjithe te krijojne partite e tyre dhe keshtu te sigurojne nje ze ne parlament(nen hije te etnise se tyre)?
  Imagjinojeni vete se fare kaosi do te ishte ne Amerike...(dyshoj se Amerika do te vazhdonte te egzistonte)
  Pse nuk e marrim Ameriken si shembull per do gje, por duhet ta marrim si shembull vetem kur bie fjala per te kurorezuar minoritaret? OH PLEASE!

  Cyclomatic. Vertet turp do te ishte sikur shqiptari te harronte mikpritjen dhe te harronte qofte dhe per nje sekonde shenjterine e mikut.
  Shqiptari gjithmone e ka thene; mikun ne dere ta sjell Zoti.
  Por cili eshte miku, cyclomatik? fare ngjyre ka miku? Nga vjen miku? (nese minoritaret jane miq, atehere duhet te kene te drejte vote njesoj si turistet amerikane ose italiane; por kjo tregon mungese integrimi) Ku i fillojne dhe ku i mbarojne te drejtat mikut? Meqe eshte i shenjte, a mund te pretendoje gruan e te zotit te shtepise dhe gjithmone meqe eshte i shenjte, i zoti i shtepise t'ia leshoje?
  Edhe miku ka kushtetuten e vet, si kujtoni juve?
  ...miku nuk mund te shtjere me pushke nen atine time; per jeten e tij jam pergjegjes vete...
  Miku eshte mik per sa kohe te sillet si i tille. Miku qe eshte mik nuk mund te kaloje disa caqe. Miku qe eshte mik ka vendin e vet te nderit, i zoti i shtepise eshte ai qe ia siguron, dhe qe ben gjithshka qe mikut te mos i mungoje gje; por miku nuk mund te abuzoje mbi kete bujari, se behet armik menjehere.(keshtu ai poshteron te zotin e shtepise; mikpritesin)
  Tani te fillojme e te kritikojme te gjithe shqiptaret, gjithmone e per do gje, mua me duket e tepruar. Edhe shqiptareve u ka ardhur ne maje te hundes; te gjithe jemi te lodhur. Luanin e plagosur mos e ngacmo!
  Me falni qe s'po i permend shembujt paralele ne shoqerine greke; do te shkonte shume gjate...Jane shekuj histori, dhe duhen shekuj per t'i rrefyer.


  Oh Zot, ku eshte paqja dhe qetesia? Lindte dielli edhe mbi ne...

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Fatos Nano: PS ka per ti humbur zgjedhjet e qershorit
  Nga juanito02 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 100
  Postimi i Fundit: 21-06-2009, 07:02
 2. Godo: Zgjedhjet, prgjegjsi e Berishs
  Nga Albmaster n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-11-2008, 15:55
 3. Krcnime me arm n qndrat e votimit n zgjedhjet e 1921
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-07-2005, 20:27
 4. Vetm shqiptart mund t'i fitojn zgjedhjet
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-06-2005, 01:24
 5. Strategjia e opozits n zgjedhjet lokale
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 08-08-2003, 11:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •