Close
Faqja 3 prej 31 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 602
 1. #41

  Anėtarėsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,799
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  xhaxhi Ariu ka rene gje gripi i pulave andej nga ju?se po na ben me dyshu kaka=risje ishte ai citimi me lart lol


  P.s Indriti vargjet i ke shume te bukura

  Lori

 2. #42
  i/e larguar Maska e Tirana
  Anėtarėsuar
  29-06-2004
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga ari stotel
  Ore mik kete ti e quan poezi dhe fjalen dhjame poetike. turp
  Ne radhe te pare mundohu te dish te komunikosh , sepse ky djali ketu nuk ka bere ndonje turp , pervecese ka hedhur ndjenjat e tij poetike per te na kenaqur ne, antaret e forumit , dhe ja dim per shume falimderit qe na jep kenaqesi kur lexojm poezit e tij .

  Ne radhe te dyte , pse jo , pse nuk qenka fjale poetike ? Ne se do ta zberthesh vargun ka shume kuptim . Sot ne poezit moderne gjen fjalen m.u.t . Mos do te thuash se kjo qenka fjal poetike dhe dhjami jo ?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Tirana : 18-10-2005 mė 13:15

 3. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-10-2005
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga La_Lune
  xhaxhi Ariu ka rene gje gripi i pulave andej nga ju?se po na ben me dyshu kaka=risje ishte ai citimi me lart lol


  P.s Indriti vargjet i ke shume te bukura

  Lori
  E kom bo zemren gur mor tej edhe ti mendon qe dhjami ka vend ne poezi?
  Te aedhka keq ty kaqol

 4. #44
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-10-2005
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Tirana
  Ne radhe te pare mundohu te dish te komunikosh , sepse ky djali ketu nuk ka bere ndonje turp , pervecese ka hedhur ndjenjat e tij poetike per te na kenaqur ne, antaret e forumit , dhe ja dim per shume falimderit qe na jep kenaqesi kur lexojm poezit e tij .

  Ne radhe te dyte , pse jo , pse nuk qenka fjale poetike ? Ne se do ta zberthesh vargun ka shume kuptim . Sot ne poezit moderne gjen fjalen m.u.t . Mos do te thuash se kjo qenka fjal poetike dhe dhjami jo ?
  faleminderit mi studente po poezia kerkon shume nuk eshte bejte. Konica, neqoftese e ke dgjuar edhe Naimin e madh e kritikomte. poezia ka kerkesa shume te larta....lexo era1 dhe wisper dhe do te kuptosh. Edhe Indriti ka poezi te bukura, per te qendruar drejt, por ajo pjesa qe kam nxire une me bije ere lyre nga nje tigan i pelare; dhe sa per dijeni edhe une kam te drejte te shpreh mendimet e mia.
  Ate fjalen tjeter qe me the per mbeturinat e trupit ketej nga ne nuk e futin ne poezi e dashur, edhe modernet

 5. #45
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-10-2005
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga INDRITI
  Zana flm qe me ndjek
  tani per fat te keq skam ndonje poezi te momentit te te pershendes me te. e leme per me vone
  Indrit i dashur, mos degjo ata qe te lavderojne kot. Miqesisht te lutem tu kthehesh edhe nje here vargjeve dhe ti lemosh e ti lemosh, qe ti besh poetike. Ke mendim brenda, por poezia nuk eshte si nje fjale qe tha ajo studentja, mender teje, "me erdhi dhe e leshova", duhet punuar per hir te Artit.
  Me respekt ari stotel

 6. #46
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  37
  Postime
  2,172
  Faleminderit
  1
  17 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga Xhexho
  Indrit,je i mrekullueshwm1 poezite i ke te gjitha te bukura. Urimet e mia!
  flm xhexho, jam me te vertete krenar qe me ndek edhe ti
  Injoranca nuk zhduket me top

 7. #47
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  37
  Postime
  2,172
  Faleminderit
  1
  17 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga ari stotel
  Ore mik kete ti e quan poezi dhe fjalen dhjame poetike. turp
  Aristotel!

  Kujdes mos ec me kaq vrap se do perplasesh koken gjekundi.
  Kete post e pashe qe mbreme por nuk bera sikur se vura re pasi isha edhe pak i nxehur me ate temen e prostitucjonit edhe mire bera qe nuk reagova.
  Ti ke bere disa gabime:
  e para me thua te kem turp!!! Perse? pse paskam perdorur dhjame ne letersi? valle a vetem Indriti e ka bere kete?
  Si duket nuk paske lexuar nje nga autoret me te degjuar te letesise shqipe moderne.
  Po citoj pak D.Agollin:

  NJE SHKREPESE

  Ndizme vella nje shkrepese
  nen qiellin e zi
  Nje shkrepese te brishte shprese
  ne erresiren me shi

  Ne erresiren e dhjamur si pelte
  kur ndihet te zbrese acar
  E dini c'do te thote nje shkrepese?
  Nje fije e holle si bar?

  Pra edhe Agolli e paska perdorur kete e jo vetem une, mos valle edhe ai te kete turp?
  Nese po a mund te na prezantohesh kush je ti, se mos te te biem ne qafe kot.
  Nese je Konica vete po te heqim kapelen.

  Se dyti, ti dashje padashje me ke fyer mua me kete shprehje, nderohe qe ke fyer edhe Zanen e malit thjeshte pse shpreh se i pelqen keto poezi(nese e meritojne te quhen te tilla)
  Sipas teje duhet te kemi te njenjtat shije, te njenjtin talent te tere?
  ti vella vetek kritika kishte bere ne ato 6 poste qe kishe dje, dhe keto qe ne diten e pare te rgjistrimit ndaj nuk ta marr per te keq jo.  Citim Postuar mė parė nga ari stotel
  faleminderit mi studente po poezia kerkon shume nuk eshte bejte. Konica, neqoftese e ke dgjuar edhe Naimin e madh e kritikomte. poezia ka kerkesa shume te larta....lexo era1 dhe wisper dhe do te kuptosh. Edhe Indriti ka poezi te bukura, per te qendruar drejt, por ajo pjesa qe kam nxire une me bije ere lyre nga nje tigan i pelare; dhe sa per dijeni edhe une kam te drejte te shpreh mendimet e mia.
  Ate fjalen tjeter qe me the per mbeturinat e trupit ketej nga ne nuk e futin ne poezi e dashur, edhe modernet
  e di qe Konica eshte munduar te kritikoje naimin mirepo per fat te keq nuk arriti kurre ne nivelin e tij.
  Se dyti te thashe, sikur nuk jane gishtat e dores njelloj ashtu edhe njerezit nuk kane te njenjtat aftesi ne vargje apo proze, ndaj ske pse te me japesh shembull aske, kush eshte poet eshte per vete, une shkruaj per kenaqesine time.

  Sigurisht qe dhe ti ke te drejte te japesh mendimin tend por ama jo te ofendosh te tjeret.  Citim Postuar mė parė nga ari stotel
  Indrit i dashur, mos degjo ata qe te lavderojne kot. Miqesisht te lutem tu kthehesh edhe nje here vargjeve dhe ti lemosh e ti lemosh, qe ti besh poetike. Ke mendim brenda, por poezia nuk eshte si nje fjale qe tha ajo studentja, mender teje, "me erdhi dhe e leshova", duhet punuar per hir te Artit.
  Me respekt ari stotel

  a nuk kishe mundesi te ma thoje kete qe dje?
  Me beso nuk me mbetet qefi se e di, qe ne cdo liber poezi epo proze qofte, ke vend per kritike, por ajo qe me habit eshte se ti, e hedh tutje nje roman sepse faqja e tij e pare nuk te pelqen dhe kjo eshte gabim.
  Mendoj se gjykimi korrekt behet ne fund.
  Sigurisht ka nevoje per rregullim por ama jo cdo gje behet menjehere si te heqesh nje leter nga tavolina, po te qe keshtu do ishim te tere poete.
  Te pershendes dhe me fal qe u zgjata me kaq llafe, por mu duk e nevojeshme.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 19-10-2005 mė 14:43
  Injoranca nuk zhduket me top

 8. #48
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  37
  Postime
  2,172
  Faleminderit
  1
  17 falenderime nė 11 postime
  Atehere, per tju pershndetur te gjitheve;
  duke filluar qe nga Zana e Malit, Xhexho, ari stoteli, La_luna Tirana e te gjithe te tjeret po shtoj nja dy vargje
  Injoranca nuk zhduket me top

 9. #49
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  37
  Postime
  2,172
  Faleminderit
  1
  17 falenderime nė 11 postime
  Recete dashurie

  Mos e shuaj zjarrin
  qe te pervelon
  se uji perseri,
  si benzine do te ndizet
  mos e braktis dashurine
  dhe pse te mundon
  se nga dashuria,
  nje shpirt i ri ngjizet.
  Mos e mbulo prushin
  persiper me hi
  pasi zemra,
  do te venitet
  por lere prushin
  te hyje thelle ne gji
  qe dashuria te rritet.
  Injoranca nuk zhduket me top

 10. #50
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  37
  Postime
  2,172
  Faleminderit
  1
  17 falenderime nė 11 postime
  Dua.

  Dua te jem drite
  per ty te ndricoj
  dua te jem gjethe
  jershile ftoi
  dua te jem gonxhe
  te jem trendafil
  dua qe per ty
  tere fletet ti cel.

  Dua te jem mal
  i larte me bore
  dua te jem peme
  qe hije ben per ty
  dua per cdo dite
  te te pershendes me dore
  dua per cdo dite
  te puth tendin sy.

  Dua per cdo nate
  prane teje te vi
  dua te bej cerdhen
  mbi tenden cati
  dua pas dritares
  te behem avull,vese...
  dua te te jap
  pak afsh e pak shprese.

  Dua ne ate gjendje
  te ri e te pres
  derisa ti te zgjohesh
  heret ne mengjes.
  dhe kur ne ate gjendje
  me sy te me shikosh
  te rendesh tek xhami
  te me ngushellosh.

  Me pas dua dritaren
  ta ma hapapesh ti
  te me marrsh ne dore
  te me futesh ne gji
  aty le te mbetem
  nen afshin tend te zjarrte
  te mos dal me kurre
  as dite as nate.
  Injoranca nuk zhduket me top

 11. #51
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-02-2005
  Mosha
  39
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  nuk te mbarun llafet ty mor cun?!

  shume bukur
  beqar

 12. #52
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-10-2005
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga INDRITI
  Dua.

  Dua te jem drite
  per ty te ndricoj
  dua te jem gjethe
  jershile ftoi
  dua te jem gonxhe
  te jem trendafil
  dua qe per ty
  tere fletet ti cel.

  Dua te jem mal
  i larte me bore
  dua te jem peme
  qe hije ben per ty
  dua per cdo dite
  te te pershendes me dore
  dua per cdo dite
  te puth tendin sy.

  Dua per cdo nate
  prane teje te vi
  dua te bej cerdhen
  mbi tenden cati
  dua pas dritares
  te behem avull,vese...
  dua te te jap
  pak afsh e pak shprese.

  Dua ne ate gjendje
  te ri e te pres
  derisa ti te zgjohesh
  heret ne mengjes.
  dhe kur ne ate gjendje
  me sy te me shikosh
  te rendesh tek xhami
  te me ngushellosh.

  Me pas dua dritaren
  ta ma hapapesh ti
  te me marrsh ne dore
  te me futesh ne gji
  aty le te mbetem
  nen afshin tend te zjarrte
  te mos dal me kurre
  as dite as nate.
  Degjo edhe nje here
  Po te qendrosh mbi kete poezi dhe ta punosh e ta punosh e te derdhesh me shume djerse ajo kthehet ne xhevahir. por neqoftese e le keshtu do te mbetet si nje cope e papunuar, per te mos thene e pagdhendur, minerali
  Te vjen mire apo jo, mua aq me ben.
  Duhet te kuptosh qe po qendroj me ty pikerisht se shoh materjal te cmuar atje thelle ne poezite e tua. Nuk ta them per kompliment, eshte e vertete, por fatkeqesisht poezia nuk eshte, po te them edhe nje here, si ajo mbeturina trupore(mender teje)...-tani me zuri dhe e bera.Ajo do pune.
  Pse vetem kritikoj? Jo te gjithe i kritikoj....nuk ja vlen te merresh. Tek ti ka mendim dhe ....edhe me teper, prandaj dhe te ngacmoj; por duhet ta nxjerresh ti ne siperfaqe. Mundohu mua aq me ben, eshte detyra jote ta besh sic duhet bere. Rri pa gjume....puna jote , une nuk dua tja di....une jam lexuesi, dua cilesine.
  Me respekt
  Ari stotel
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ari stotel : 19-10-2005 mė 16:08

 13. #53
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  37
  Postime
  2,172
  Faleminderit
  1
  17 falenderime nė 11 postime
  ari stotel!

  Me fal i nderuar, e di qe poezia ka nevoje per me shume, por ama une kaq kam mundesi te te ofroj ty si lexues nese do kisha me shume do e beja sigurisht.
  Per fat te keq kam nevoje edhe per gjume sepse poezia tek une nuk eshte dicka profesjonale por dicka qe me impenjon ne kohen e pakte te lire qe kam.
  pra nese ne kete kohe do merresha me nje budallallek kam zgjedhur te shkruaj.
  Poezine qe ti citove me siper, e kam shkruar per 10 min.
  Jam me ty qe do shume e shume... por jam i impenjuar edhe me shume gjera te tjera.
  Sdi cte them me shume, dikush ka frymezim per shume gjera por nuk eshte i afte ta coje deri ne fund, dikush tjeter ka pak frymezim por di ta shprehe ashtu si duhet.
  Une kam idera deri diku por nuk eshte faji im qe kam pak talent me beso.
  Edhe dicka te dish, nese shkruaj dicka se kam problem, me e rende per mua eshte qe ti rikthehem serish.
  ndoshta dobesi por po te flas drejt.

  Ps. mos ma merr per keq, se fundja une i kam vene shkrimet per tu lexuar por nese irritohesh, mund te mos e hapesh kete teme, une nuk kam bere ndoje kontrate ketu ne forum, me asnje lexues qe ose do e kenaq ose ska.
  Uroj qe te has ne mirekuptim, fundja ska si te jete ndryshe
  Me respekt Gjithashtu.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga INDRITI : 20-10-2005 mė 15:52
  Injoranca nuk zhduket me top

 14. #54
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  37
  Postime
  2,172
  Faleminderit
  1
  17 falenderime nė 11 postime
  per te pershendetur, Bakun Dr. pse jo edhe ari stotel po postoj serish dicka, dhe nuk jeni te detyruar ta pelqeni

  Kujtim.

  A te kujtohen valle kohet
  kur ne banke ishe me mua
  kur te perkedhelja floket
  ku me shpirt te thashe te dua.

  Kur plot me zjarr te flisja
  me plot dashuri e ndjenja
  kur me fjale te merzisja
  kur dhurate lule te sjellja.

  Kur te sjellja trendelina
  te hiqja brengen e trishte
  cilte zemra trendafila
  sic cel jasemina e brishte.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga INDRITI : 20-10-2005 mė 16:00
  Injoranca nuk zhduket me top

 15. #55
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-02-2005
  Mosha
  39
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  ti paske qene cun i prape shume,
  nuk kishe turp ti mor cun, thashe se mos i jepje cokkollata, po i paske dhene lule,

  po bej edhe nje version per nje cun te turpshem, se duhet te dale e bukur,
  beqar

 16. #56
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  37
  Postime
  2,172
  Faleminderit
  1
  17 falenderime nė 11 postime
  Dielli

  Dielli leshon rreze
  dhe lete i largon
  ndizet nje fije shrese
  me k'te bota gezon.

  Pervec drites e ngrohtesise
  pervec jetes e dashurise
  ai dhuron buzeqeshje
  dhe perseri rreze.
  Injoranca nuk zhduket me top

 17. #57
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  37
  Postime
  2,172
  Faleminderit
  1
  17 falenderime nė 11 postime
  Syte e tu...

  Syte e tu
  Jane ushqimi
  I shpirtit tim
  E dashur…
  Jane lumi
  I talentit
  Ilaci i dashurise
  Jane bluja e qiellit
  Deti i qetesise.
  Jane uji i detit
  Kenga e zogut
  Kurora e mbretit
  Era e borzilokut.
  Syte e tu
  Jane…
  Timoni i anijes
  Per kapitenin e saj
  Lumi i sikletit
  Ne shpirtin e vrare
  Ngyrat e ylberit
  Ne qiellin e larte.
  Jane prushi i ndezur
  Ne zemren e zjarrte.
  Syte e tu…
  Jane kontrast drite
  Qe shoh me te
  Jane ninulle e nje femije
  Qe me te gjume fle.
  Nen hijen e tyre
  Dua te qendroj
  Ne detin e loteve
  Dua te notoj
  Por ama shume thelle
  Nuk dua te futem
  Dot nuk rezistoj
  Kam frike se mos mbytem.
  Syte e tu …
  Jane ushqimi i shpirtit
  Pastertia e bores
  Te zinjte e ullirit.
  Jane ndjenja e virgjer
  Qe nje zemer ka
  Syte e tu patjeter
  Per mua jane gjithcka.
  Injoranca nuk zhduket me top

 18. #58
  Fisnike e LARGUAR! Maska e Zana e malit
  Anėtarėsuar
  06-12-2004
  Postime
  808
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga ari stotel
  Indrit i dashur, mos degjo ata qe te lavderojne kot. Miqesisht te lutem tu kthehesh edhe nje here vargjeve dhe ti lemosh e ti lemosh, qe ti besh poetike. Ke mendim brenda, por poezia nuk eshte si nje fjale qe tha ajo studentja, mender teje, "me erdhi dhe e leshova", duhet punuar per hir te Artit.
  Me respekt ari stotel
  aristotel,

  me vjen keq per kete nderhyrje qe po bej ne lidhje me shkrimin tend qe paske postuar me larte, por jam e mendimit se ti NUK din te vleresosh vargje poetike si duhet...nese jo per tjeter gje, te pakten per hire te ARTIT duhet te dishe se si te sillesh ne te shprehur....Madje, nese dicka nuk te pelqen me e udhes eshte qe te mos futesh ne ate teme dhe do jeshe i qete, apo jo?


  ZeM
  “Tė mos ishte feja Islame, populli shqiptar do tė ishte shumė mė tepėr nė numėr, por jo shqiptar-F.Konica

 19. #59
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-10-2005
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  [QUOTE=INDRITI]per te pershendetur, Bakun Dr. pse jo edhe ari stotel po postoj serish dicka, dhe nuk jeni te detyruar ta pelqeni

  Kur te sjellja trendelina
  te hiqja brengen e trishte
  cilte zemra trendafila
  sic cel jasemina e brishte.[/
  QUOTE]

  Koment:
  Besoj qe pranon komente.

  Sjellja ne shqip eshte menyra e te sjellurit (emer)
  Besoj qe ti do te thuash sillja.
  Pjesa tjeter eshte nje mrekulli(sic cel jasemina e brishte)
  vertet nje mrekulli,
  Shikon qe e ke talentin, qe e gjen te bukuren, qe di ta vendosesh ku duhet....
  Mua nuk ma mbyll dot gojen me ato fjalet qe ke radhitur ne postin me pare.

 20. #60
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-10-2005
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zana e malit
  aristotel,

  me vjen keq per kete nderhyrje qe po bej ne lidhje me shkrimin tend qe paske postuar me larte, por jam e mendimit se ti NUK din te vleresosh vargje poetike si duhet...nese jo per tjeter gje, te pakten per hire te ARTIT duhet te dishe se si te sillesh ne te shprehur....Madje, nese dicka nuk te pelqen me e udhes eshte qe te mos futesh ne ate teme dhe do jeshe i qete, apo jo?


  ZeM
  Jo !
  ....Do te shkruaja vetem qe nuk eshte ashtu

Faqja 3 prej 31 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Nuk i trėmbem natės
  Nga riza2008 nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 664
  Postimi i Fundit: 28-08-2014, 16:59
 2. Jusuf e Bardhosh Gėrvalla, dhe Kadri Zeka
  Nga erzeni nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 87
  Postimi i Fundit: 29-01-2012, 22:37
 3. Miftar KRYEZIU, Udhėkryqet e njė maturanteje - roman
  Nga Agim Metbala nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 10-11-2008, 14:00
 4. Urtesia E Therjes Sipas Urdherava Hyjnore
  Nga fioreal nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-11-2005, 00:41
 5. Mall, epsh dhe dashuri
  Nga Vala_79 nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 24-01-2005, 09:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •