Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 25 prej 25
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    Eshte plotesisht ne kahun e duhur te llogjikes, postimi qe ke bere...eshte plotesisht ne kahun shqiptar, i vetmi qe i di kuptimin atyre qe ke thene me siper.
    Kush e theri djalin tjeter per te treguar bese?
    BESA eshte forma me e larte e shenjterise, pikerisht si te shenjtoret e eres tone...si te kasta e larte e prifterinjve pagane etj.
    A ka tyta qe nuk hane pyka?
    Ka dhe do kete dhe nuk arrijne dot te kuptojne ate qe eshte shkruar me siper, qe eshte perle boterore, jo shqiptare.
    Barat, edhe une plotesishtë pajtohem me perfundimin e Hyj-Njeriu-t. Kur eshte paradestinuar qe dy veta te bashkohen ata duhet te bashkohen edhe me smundje e pa smundje me te meta e pa te meta, se keshtu e ke edhe ne librin e shenjtë, besa bes eshte aty s'ka lojna. Nderi duhet te shkoje ne vend.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e jadi
    Anëtarësuar
    22-01-2008
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    2
    mua nuk m mahnit historia e mesiperme ndodh n 1924,ne makabritetin e saj,e basuar n rregullat e kanunit,qe jan mijevjecare.... por qe ka njerez SOT qe mendojn e konsiderojn te drjet ket fakt,kete perle rregullash...

    perle esht jeta e njeriut,edhe perla jan ato tradita qe jan perparuse e i shtojn vlerat nje vendi jo ato qe e len ate n epoken e doruntines....

    si thoni behemi bashk me shoket se kemi ngel mbrapa shum?!!!
    Ndryshuar për herë të fundit nga jadi : 11-02-2008 më 22:08
    'cause i am uman and i need to be loved.....

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-09-2008
    Postime
    7
    Une e kam degjuar kete histori dhe me pare pasi jam me prejardhje nga ai fshat ku ka ndoghur ngjarja. Desha te them qe kanuni ka qene ligji per ate kohe. Dhe ligjet ne te kane ardhur si pasoje e nevojes per te rregulluar shoqerine e asaj kohe. per shembull pjesa ne fjale “Krushqit e marrin nusen me qenë t’u dekë” ka ardhur pasi shpesh here krushqit kishin mosmarrveshje, dhe keshtu njerezit e vajzes shpesh nuk donin te jepnin vajzen pas fjales se dhene duke nxjerre pretekse te ndryshme, prandaj ka ardhur dhe ky nen i kanunit i cili e bente te detyrueshme daljen e nuses ne diten e cakuar me pare.

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-12-2015
    Postime
    8

    Për: Nusja e vdekur, mes legjendës dhe të vërtetës

    Ne radhe te pare dua te falenderoj Zotin Ndue Deda keshtu me duket e ka emrin ate J nuk e di ku e ka marr. Eshte versioni me i vertete i ngjarjes. Une e di shume mire te verteten pasi babaj im ka qene ne kete dasem, dhe edhe pse nuk donte te na e permendte (siq duket ndjente nje lloj faj) une e ngacmoja vazhdimisht.Shtufi ne ate moment ishte ne mes dy zjarreve. Nga njera ane te jepje vajzen edhe pse ishte tu dek, dhe ajo ishte e semure prej kohesh dhe shendetlige, jo ashtu siq thuhet se e ema kujtonte se po shtirej(po qante per zakon) dhe te ishe ne rregull me kanunin por jo vetem me kanunin. Problemi me i madh ishte se per te ju ndalur nusen duhej me pare te vrisje 13 krushqit qe ishin per ta marr. Pra per te lene vajzen te vdiste ne shtepi duhej te merrje edhe 13 jete te tjera sepse krushku nuk kthehej pa nuse.
    Ju qe e quani ngjarje makabre a ku di une se qfar, apo kanunin kriminal desha te kujtoj diqka. Kanuni ishte kushtetuta e kohes, dhe ishte aq i mire per kohen saqe kishte mbijetuar per shekuj me radhe, dhe here pas here jane bere edhe ndryshime, per te ju pershtatur kohes. Por ne asnje menyre aj kanun nuk ishte kushtetuta e shqiperise qe per interesa personale mundeshe me e nderrue brenda nates, ku tjeter shkruajn e tjeter zbatojn aj qe e shkruan. Aj sekretin e mbijeteses ka patur zbatueshmerin per te gjith. Te jeme me i qarte nder ata burra qe firmosen per ndryshimet ne kanun eshte edhe nikoll gjok brunga, e pra ky nuk kishte se si te firmoste ne ndryshimet(shtojcat) e kanunit dhe te mos e zbatonte ne shtepin e ti. ( ky ishte zot shtepie ku doli nusja) Pra vete kanuni ne bazen e ti ka patur moralin. Edhe pse normave te ti ju ka kaluar koha morali me te cilin zbatohej aj eshte per tu marr shembull. Nuk mund te vrisje e te jepje lek nendor per te shpetue, nuk mund te vidhje e te ngeleshe pa u denue,etj etj. Ndersa gjithkush thote aj ishte kriminal(kanuni) ju lutem me pare lexojeni e pastaj thoni qfar te doni.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Vinjol
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Fier
    Postime
    1,540

    Për: Nusja e vdekur, mes legjendës dhe të vërtetës

    Hmmmmmm prekese......... si histori
    ketu tregohet zbatimi ligjinit te kanunit
    Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. Bosnja Dhe Serbia (Lufta)
    Nga forum126 në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 10-12-2015, 10:30
  2. Lista e shkrimtarëve të persekutuar nga rregjimi komunist
    Nga Brari në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 26-02-2007, 23:15
  3. Mjekët e deklarojnë të vdekur, kthehet në jetë 6-vjeçarja
    Nga ALBA në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 29-05-2004, 07:58
  4. Drita Dhe Koha E Pejgamberit Muhammed (s.a.a).
    Nga Mision në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-05-2004, 17:52

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •