Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 101
 1. #21
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KODIKU I 21-T, I BERATIT
  (PERIKOPE UNGJIJSH)

  Materiali: Pergamen.
  Prmasat: 21.6 x 15.3 cm.
  Sasia e fletve: 40. Fleta e fundit, e 41-ta, sht prej letre dhe nuk ka tekst.
  Teksti: N nj kolon, me 20 rreshta pr kolon, me grafi t tipit t von, n ngjyr kafe
  t errt, por me piksim n ngjyr t kuqe.
  Kodiku nuk ka pasur kapak. I jan vn t rinj nga restauratort e AQSH.
  Datimi: N fletn 37 shkruhet se koha e kopjimit t kodikut sht viti 1181. Ruhet dhe
  emri i autorit t kopjimit: U shkrua me dorn e diakon Joanikit (dhjakut Gjon).
  Stolisjet: N fletn 3 verso kodiku ka nj vinjet n form grsheti t formuar prej
  shiritash n shtrirje horizontale, me tri ngjyra: t kuqe, kafe e t bardh. Inicialet jan t
  mdha, por t thjeshta, n ngjyr kafe.
  Dmtimet: Fleta 1 recto sht e palexueshme nga errsimi, kurse e njjta flet, faqja verso,
  mund t lexohet. Ka dhe grisje ansore. T gjitha flett e kodikut jan errsuar n ant. Fleta e fundit sht ndotur nga lagshtia, por teksti mund t lexohet. Fleta 35 ka psuar nj grisje t vogl n cepin e siprm, duke dmtuar germat e fundit t dy rreshtave t par.

 2. #22
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KODIKU I 22-T, I BERATIT
  (UNGJILL N PERIKOPE)

  Materiali: Pergamen.
  Prmasat: 25.8 x 22 cm.
  Sasia e fletve: 172.
  Teksti: N dy kolona, me 22-23 rreshta pr kolon.
  Grafia: E tipit t von, shkruar n ngjyr kafe t elt; n disa flet titujt jan n ngjyr
  t kuqe, po ashtu dhe inicialet.
  Kapakt: Prej drrase, veshur me lkur, me zbukurime lineare t stampuara n
  pres.
  Dmtimet: Lkura e kapakut sht grisur mjaft n pjesn ku ngjitet. Pes flett e para
  jan ngrn nga insektet nga ana e djatht, duke dmtuar 9 rreshta. N kolonn e majt
  sht dmtuar shum nj vinjet dhe teksti shoqrues. 6 rreshtat e fundit ruhen pjesrisht,
  po ashtu dhe n faqen verso. Prej flets 2 deri n fletn 24 sht dmtuar pjesa e siprme e
  kodikut, n qoshen e majt. Dmtimi ka ndodhur pr shkak t kalbjes nga lagshtia. Ka dhe
  vende ku sht grisur teksti, duke dmtuar dhe leximin. Lagshtia ka cnuar dy rreshtat e
  par t kolons s djatht, por duke mos e dmtuar tekstin. Flett prej 82 deri 86 jan grisur
  ca n cepin e poshtm, duke mos dmtuar tekstin. Fleta 88 sht grisur dhe sht marr,
  duke ln n dorshkrim nj pjes fragmentare, me rreshta t paplot. Dmtimi prej lagshtis
  rifillon prap prej flets 92 deri n fletn 103, si dhe prej flets 126 deri n fletn 130, ku jan
  dmtuar rreshtat e par t kolonave. Fleta e fundit, fleta 172, sht dmtuar n rreshtat e
  siprm, n cepat.
  Zbukurimet: N fletn e par ruhet nj vinjet e dmtuar shum. I dmtuar sht dhe
  teksti shoqrues (i errsuar). N fletn 131 ruhet nj tjetr vinjet n form shiriti, ndar n
  trekndshe, formuar prej linjash t gjelbra, me lule t bardha t stilizuara, vendosur mbi nj
  sfond t kuq. Edhe n fletn 137 ruhet nj vinjet n form shiriti, me vendosje horizontale,
  me grshetim linjash t bardha mbi sfond t kuq. Inicialet jan t mdha dhe duken t pikturuara bukur.
  Duke u bazuar n grafin me vlera bukurshkrimore, kodiku n fjal duhet ti atribuohet kohs prej shekullit t 12-t deri n shekullin e 13-t.

 3. #23
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KODIKU I 23-T, I BERATIT
  (MUZIK BIZANTINE KISHTARE, OKTOIH E T TJERA)

  Materiali: Letr.
  Prmasat: 23 x 14.2 cm.
  Sasia e fletve: 159.
  Teksti: Prmban poezi kishtare bizantine, shkruar n nj kolon, me ngjyr kafe.
  Inicialet jan t kuqe, pa stolisje.
  Kapakt: Prej drrase, t veshur me plhur liri dhe lkur, e cila ka mbetur
  fragmentare. Para kapakve ka pasur nj veshje me flet pergamene pr t forcuar letrn.
  Ka t ngjar q, si drrasa, dhe plhura, t jen t shekullit t 13-t.
  Dmtimet: Dm skandaloz mbi kodikun prbn grisja dhe marrja nga nj gjysm flete n
  fillimin e do zri muzikor t muziks bizantine. Kto kan qen t stolisura dhe me vinjeta.
  Ky dm sht br n flett 11, 23, 36, t cilat jan grisur e marr n trsi. Ndrsa ndrmjet
  flets 47 e 48, si dhe fletes 55, i sht marr gjysma.
  Dme t tjera: Zbehja e teprt e gjysms s flets s par, e cila duhet t ket pas shnime
  rreth historis dhe burimit t kodikut. Prej flets 2 deri n fletn 17 sht dmtuar teksti prej
  cepit t siprm deri n gjysmn e flets. Por n flett q pasojn dmi n tekst vjen duke u
  zvogluar. Dmi ka ardhur nga lagshtia. N fund t kodikut, aty ku jan lidhur flett, sht
  brejtur nga insektet pjesa prej flets 9 deri n fletn 42, duke mos e dmtuar tekstin. Duhet
  vlersuar kjo gjendje, q t mos vazhdoj dmtimi prej insekteve. Pr kt duhet t merren
  masa dezinfektimi. Prsri fillon dmtimi nga insektet ndrmjet fletve 97 dhe 142.
  Gjithashtu prej flets 157 deri n 159, q sht e fundit, ka vazhduar brejtja nga insektet. Nj
  vrim n mes t fletve 157 dhe 159 ka dmtuar nj fjal dhe notn muzikore.
  Autori i dorshkrimit, n fletn e fundit prej letre, ka ln kto fjal: U shkrua me dorn time,
  t t prvuajturit Mihail Slavopulit, n vitin 1292.
  Zbukurime: Kodiku ka dy vinjeta. E para sht n fletn 64; kjo ka formn e germs P -pi
  greke - dhe sht e stolisur me dekore zemrash t stilizuara brenda linjash t kurbta, q
  vendosen mbi nj sfond t gjelbr dhe t kuq. Kurse vinjeta e dyt sht n formn e dy shiritave. Nga kto, i pari sht n trajt grsheti prej dy linjash, bardh e kuq, mbi sfond t
  gjelbr, prkufizuar prej dy linjash horizontale t kuqe. Kjo lidhet me vinjetn e siprme me
  dekor n formn e nj vargu germash w-omega greke, q prshkohen prej nj linje t bardh.
  Shnime: Emri i autorit t poezis me nota bizantine ruhet n disa vende, si dhe n fund t
  tekstit t flets 55, ku shkruhet: e Joan monakut - e murgut Gjon.

 4. #24
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KODIKU I 24-T, I BERATIT
  (UNGJILL ME PERIKOPE)

  Materiali: Pergamen.
  Prmasat: 33 x 22.6 cm.
  Sasia e fletve: 252.
  Teksti: I shkruar n dy kolona, me 27 rreshta pr kolon, me grafi t tipit t von, n
  ngjyr kafe t errt.
  N baz t grafis, kodiku duhet ti atribuohet shekullit t 15-t.
  Kapakt: Prej drrase, veshur me lkur t thjesht, pa ornamente. Duke qen se kjo
  sht grisur n pjesn e poshtme, m von sht plotsuar me beze t gomuar.
  Autori i garfis s kodikut sht anonim.
  N fletn 251 gjendet nj shnim, q ruhet aq shum i dmtuar, pr shkak t grisjes s flets
  n mnyr vertikale, aq sa nuk mund t lexohet gj, prve dy fjalve: i sht dhn Gjergjit
  t Madh. N fund gjendet gjithashtu viti i dorshkrimit: 6946, gjegjsisht 1438, sipas kalendarit
  t ri, si dhe shnimi: e shkroi Teodor Gramatia, q do t thot sekretari. Ky Gjergj i madh
  q prmendet n tekst nuk mund t jet heroi yn kombtar - Gjergj Kastrioti, pr arsye se ky
  n at nuk ishte br i dgjuar, q t mund t quhej i madh, por ka mundsi t jet fjala pr
  Gjergj Arianitasin, i cili ather sundonte n Myzeqe.
  Shkruesi i shnimit fragmentar sht sekretari Teodor, q duhet t ket qen funksionar i
  qytetit t Beratit. N at koh Berati ka qen qytet shum i shklqyer, si shkruan piktori
  Onufri n nj mbishkrim autograf t tij n nj kish n Kostur, t ciln ai e ka pikturuar.
  Dmet: Dorshkrimi n fjal sht nj nga m t dmtuarit. Prej flets 1 deri n fletn 26
  materiali sht grir nga dmtimi, duke zhdukur kolonn e djatht dhe duke ln vetm
  fragmente t vogla e t mdha vetm n kolonn e majt. Prej flets 29 deri n fletn e fundit
  kodiku flett i ka t ngrna nga insektet n pjesn e siprme n linj horizontale. Dmtimi
  vazhdon n mnyr t pjerrt deri n gjysmn e fletve, duke i zhdukur deri n rreshtin 10
  fjalt e tyre ansore. Fleta 83 sht dmtuar nga grisja dhe marrja e vinjets n kolonn e
  majt. Katr flett e fundit t kodikut kan mbetur fragmente.
  Zbukurime: N fletn 64 ruhet e pikturuar figura e ungjillorit Marku, i cili paraqitet ndenjur mbi
  nj stol duke shkruar ungjillin. N fletn 150 ruhet nj vinjet n form shiriti prshkruar prej
  nj linje t bardh n trajt zigzage, q krijon trekndshe; n seciln nga kto sht pikturuar
  nga nj lilan tri-katr petalesh, mbi sfond t zi dhe t kuq t errt, q japin kontrast. N fletn
  164 nj figur n miniatur me dor t zgjatur sht dhn si iniciali epsilon g. N fletn 173
  sht nj tjetr figur, ku prdoret si nistore po shenja e epsilonit, me veshje blu. N fletn
  201 gjendet nj vinjet pa vler artistike.
  Inicialet kodiku i ka t stolisura dhe t thjeshta, n fillim t mdha, me ngjyra blu, t kuqe dhe
  t bardh, me figura insektesh t stilizuara. Kto ngjyra kontrastuese dshmojn dhe pr
  datimin e kodikut si t shekullit t 15-t.

 5. #25
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KODIKU I 25-T, I BERATIT
  (ANTOLOGJI PATROLOGJIKE)

  Materiali: Pergamen.
  Prmasat: 30 x 27 cm.
  Sasia e fletve: 503.
  Teksti: N dy kolona, grafi e tipit t von prej flets 493 deri n fletn 503. Ka gjithashtu
  grafi me shkronja korsive, n ngjyr kafe. T dy shkrimet jan me vler kaligrafike.
  Kodiku nuk ka pasur kapak kur u gjet. Ata q ka, i jan vn nga arkivistt.
  Datimi: N baz t grafis s tipit t von, duhet ti atribuohet shekullit t 13-t.
  Legjenda e kodit:
  Mbi hirotonin klerikale, fleta 1;
  T ndryshme, fleta 3;
  Mbi veten dhe t atin dhe Vasilin si apologjetik. Peshkop Nika u hirotonis nga Sasimi, fleta 36
  verso;
  Pas kthimit t ikjes, Nika kishte pr qllim ta dorzonte at si peshkop t Sasimit, fleta 39;
  Mbi Grigorin, peshkopin e Nisit (q u tregua) me prvoj, fleta 41;
  Mbi njerzit e kulturuar, mbi ata q jan n agoni, si dhe mbi arkondin zemrak, fleta 52;
  Mbi fjalimet e Joanit (Gjonit) dhe mbi vllain e tij Cesar (epitaf), fleta 60;
  Mbi motrn e tyre Gorgonia (epitaf), fleta 69;
  Epitafi i tet n prani t Shn Vasilit, fleta 79;
  Logos (ligjrat, fjalim) i par paqsor, fleta 100;
  Logos i dyt paqsor, fleta 110 verso;
  Logos i tret paqsor, fleta 116 verso;
  Theofania, fleta 124;
  Mbi epifanin, fleta 132;
  Mbi pagzimin, fleta 142;
  Mbi Pashkn, fleta 167;
  Mbi Pashkn, Logosi i 2-t, fleta 169;
  Mbi t Dieln e Re, fleta 184;
  Mbi pendikostikn (pesdhjetoren), fleta 189;
  Mbi mbajtjen e rregullit n biseda, leksione (liturgjike), fleta 197 verso;
  Mbi ariant, fleta 211 verso;
  Mbi dogmn e shenjt dhe rregullin e peshkopve, fleta 261;
  Mbi teologjin, fleta 265;
  Kundr tre peshkopve nga Egjipti, q jan kthyer (konvertuar?!), fleta 284;
  Mbi dashurin pr vobegsin, fleta 290;
  Mbi presbiterin (priftin, meshtarin) Klidon, fleta 304 verso;
  Po mbi Klidonin meshtar, Logos 2, fleta 307 verso;
  Mbi vetveten, Logos 1; mbi ata q quhen si dashamirs pr at q do t jet i Katedrs s
  Kostandinopojs, fleta 313 verso;
  Mbi veten e tij, fleta 319 verso;
  Mbi nj filozof, fleta 329 verso;
  Mbi ditn e kujtimit, fleta 340;
  Mbi Athanasin, peshkop i Aleksandris, fleta 349;
  Mbi Makabejt, fleta 365;
  Mbi rregullimin (sistemimin) e peshkopve n prezenc (paraqitje), fleta 373;
  Mbi Shn Vasilin, fleta 385;
  Kundr atyre q jan pro Julianit, Logos 1, fleta 423;
  Mbi t njjtn tem, Logos 2, fleta 466;
  Mbi saktsin dhe mbi autenticitetin e Ungjillit, fleta 484;
  Mbi nektarin, fleta 493;
  Omilie; fjalt e tjera jan zhdukur nga grisja e pergamens, fleta 494;
  Mbi virgjreshn (Shn Mrin), Logos kshillues, fleta 495;
  Dhoksologjia (himn kishtar, q konsiderohet nga m t part, nga m t vjetrit), fleta 497;
  Jeta e atit, shenjt ndr shenjtor, Grigorit t ... Theologut, fleta 498;
  Pjesa prej flets 503, me 5 flett e fundit, sht dmtuar shum. Teksti sht i palexueshm
  nga grisja e pergamens. Disa flet t tjera q prmbante ky artikull jan zhdukur.
  Ky sht nj nga ata kodik q kan psuar shum dme:
  Fleta e par disa fjal i ka t fshira n tekst. Flett 121 e 122 kan psuar fshirje t disa
  fjalve dhe shkronjave n tekst nga fundi i rreshtave t kolonave ansore. N flett 121-126
  rreshtat e fundit t kolonave ansore jan t prskuqur prej nj lnde q sht derdhur mbi
  to, por duke mos dmtuar shkrimin. Fleta 178 ka psuar nj grisje n kolonn ansore dhe
  ka nevoj t restaurohet. N disa flet ka njolla, si n fletn 121, ku njollat nuk i kan zhdukur
  shkronjat. Prej flets 119 deri n fletn 238 ka zhdukje shkronjash nga nj lagshti e
  vazhdueshme, por fatmirsisht kjo nuk ka deprtuar thell n tekst. Po nj dm i till ka
  ngjar edhe n flett 141-165, si dhe n flett 269-289. Po ky dm vazhdon n flett 299-303,
  si dhe n flett 345-352. N vazhdim dmtimi rishfaqet n fletn 355 verso, n flett 356 dhe
  n 363 verso, n flett 364, 367, 369-370, 371-374. I njjti dmtim rifillon prej flets 445 deri
  n 453, prsri prej flets 458 deri n 460, prej flets 463 deri n 492. Kurse flett e fundit
  jan dmtuar shum prej insekteve, n pjesn e siprme, sidomos prej flets 493 deri n
  503, q sht fleta e fundit.
  Ngrniet nga insektet, t fletve t pergamens, fillojn prej skajit t poshtm ku lidhen flett
  e kodikut dhe shfaqen n flett 266-503, q sht fleta e fundit, duke mos e dmtuar tekstin,
  por duke e shmtuar kodikun.
  Ky kodik nuk ka stolisje, prve grafis s tij bukurshkrimore dhe nj vinjete n fletn e par,
  n ngjyr kafe, por pa ndonj vler artistike, si dhe rrall ndonj germ nistore, vizatuar n
  format t madh, po n ngjyr kafe.

 6. #26
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KODIKU I 26-T, I BERATIT
  (KATRUNGJILLSH)

  Materiali: Pergamen.
  Prmasat: 18 x 14 cm.
  Sasia e fletve: 185.
  Teksti: N nj kolon, me 19 rreshta pr kolon.
  Grafia: N ngjyr kafe n t kuqe. Pikzimet mbi fjalt jan t kuqe, me prjashtime
  ku rezultojn me t njjtn ngjyr si teksti. Titujt me shkronja t vogla t kuqe. Stili i grafis
  sht i tipit t von, gj q na ndihmon pr datimin e kodikut.
  N fletn 13 ruhet nj shnim ansor me shkronja edhe m t imta nga ato t tekstit, n t
  cilin autori korrekton nj profeci n tekst, duke thn se nuk i prket profetit Eremia, por
  profetit Zaharia.
  Kodiku nuk ka pasur kapak. Esht pajisur me kapak t rij nga restauratort e AQSH.
  Para tekstit t do ungjilli sht renditur lista e perikopeve, prve Ungjillit sipas Mateut, q
  nuk e ruan listn e perikopeve, as faqet fillestare, deri tek tregimi i gjyqit t fundit.
  Kodiku ruan nga nj vinjet mbi faqet fillestare t tre ungjillorve, ve atij t Mateut, q sht
  zhdukur. Vinjetat jan n formn e germs p-pi greke - me motive vizuale t bardha, vendosur
  mbi sfond t kuqrremt, q variojn. Jan t bukura, por shum t zbehta.
  Dmtimet: Ungjillit sipas Mateut i mungojn flett e kreut t fundit. Flett 3 e 4 e kan t
  brejtur nj pjes n cepin e siprm t pergamens. Fleta 15, faqja verso, ka t dmtuar rreth
  6 rreshta. Fleta 39, n pjesn e poshtme t tekstit, ka nj t ngrn t pergamens, q, pr
  m tepr, duket se sht ngjitur n fletn tjetr. Edhe fleta 47, pjesa posht tekstit, gjithashtu
  sht grisur. Flett 57-61 jan t shkputura nga lidhja dhe ka rrezik t zhduken, prandaj
  duhet t rilidhen. Fleta 66, n nj pjes t madhe, i ka t zhdukur rreshtat n nj pjes t
  madhe nga lagshtia, n faqen recto dhe n at verso. Fleta 82 dhe ajo 83, si dhe fleta 84,
  kan nj grisje nga lagshtia n cepin e poshtm. Fletve 86, 87, 94, 106, 113 dhe 114 deri
  117 u jan fshir pjes t rndsishme nga shnimet ansore t tekstit. Ato kan gjithashtu
  dhe nj t grisur jasht tekstit. Kjo grisje del edhe n fletn 151. Prej flets 179 deri n at 184
  pergamena sht brejtur nga mola n pjesn ansore t fletve, duke mos dmtuar tekstsin.
  Flett e fundit t Ungjillit sipas Gjonit mungojn, q prej kreut 17, stihu 2 (vargu 2), deri n
  fund t ungjillit, q ka kreun 21. Fleta e fundit e kodikut sht shum e zbeht dhe ka disa fjal
  t zhdukura. Dy copa t vogla t shkputura nga ky kodik, q vrtetohet nga krahasimi i
  grafis s tyre me at t kodikut, sht konstatuar se u prkasin fletve t zhdukura nga
  Ungjilli sipas Gjonit: aty jan fjal pikrisht nga prshkrimi i gjykimit t Krishtit nga Pilati.
  Ky kodik ka psuar dme nga lagshtia, e cila, pasi sht thar, i ka ln flett e pergamens
  t zhdrejta, t shtrembruara. Nga ky shkak nuk sht lidhur mir kodiku.
  Mendojm q kodiku ka nevoj pr nj restaurim t plot, q t mund ti drejtohen flett, gj
  mund t realizohet pa shum vshtirsi. Duhet t pastrohen shum flet t ndotura, si dhe
  lidhja t bhet m e fort, q kodiku t mund t prdoret leht nga ata q do ta studiojn.
  Kodiku n fjal, duke u mbshtetur n grafin e tij, duhet ti atribuohet me prafrsi fundit t
  shekullit t 14-t.
  Kodiku nuk ruan asnj zbukurim.

 7. #27
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KODIKU I 27-T, I BERATIT
  (OMILIE, FJALIME N STIL SHPJEGUES NGA TEKSTI I DHJATS S RE)

  Materiali: Pergamen.
  Prmasat: 32 x 22 cm.
  Sasia e fletve: 194.
  Teksti: Nj kolon, shkronjat jan t tipit t mesm, n ngjyr kafe, me 32 rreshta pr
  faqe. Teksti prmban 28 omilie. Omilia e 28-t ka mbetur vetm nj fragment, n gjysmn e
  flets.
  Kapakt: Origjinalt e vet kodikut kan qen t veshur me lkur. Por, duke qen
  kta kapak shum t dmtuar, kodiku sht pajisur me kapak t rij nga restauratort e
  AQSH.
  Dmtimet: Fleta 1 ka shum rreshta t tekstit t fshir. Prej flets 1 deri n fletn 40 cepi i
  poshtm i pergamens sht ngrn nga insektet, duke cnuar edhe shkronjat. Prej flets
  49 deri n fletn 65 jan ngrn pjesa e djatht e fletve duke mos prekur tekstin. N flett 68
  e 69 jan zhdukur pak shkronja nga pikimi i ujit. N fletn 90 verso jan zhdukur dy shnime
  ansore. Prej flets 119 deri n fletn 122 ka ngrnie nga insektet, sipr n ann e djatht.
  Fleta 125 sht e ngjitur n ann e brendshme duke zn tekstin. N faqen verso t flets
  130 jan zhdukur ca shkronja n fundin e rreshtave nga lagshtia. N rreshtin e par t flets
  143 jan prishur disa shkronja edhe n faqen verso; po kshtu dhe n flett 144, 145, 146 e
  147. Gjithashtu, prej flets 149 deri n 161 rreshti i par, ka fjal ose shkronja t dmtuara
  ose t zhdukura. Fleta 161 n fund ka nj t prer n mnyr horizontale (pr shkak se sht
  marr nj pjes pergamene form rripi; kjo sht nn tekstin, ndofta pr shkak t ndonj
  mbishkrimi q mund t ket pasur). Dy flett e fundit t kodikut jan errsuar shum anash,
  por teksti lexohet.
  Shnime ansore: N fletn 14 ruhen kto shnime ansore: 1- Zonja kontesh e Skuripekut.
  2- Meshtari Foti i zonjs Skuripeku. N fletn 15 ruhen dy mbishkrime t tjera: 1- Kontesha
  e Skuripekut. 2- O zot, kujto shpirtin e sherbtorit t perndis, meshtar Skuripekut. Kto
  shnime jan pa dat.
  Kto shnime i kemi gjetur dhe gjetk. Prej tyre rezulton se kontesha sht e shoqja e
  Skuripekut, q ka t ngjar t jet nga familja e njohur e Skurajve. Sipas burimeve t tjera n
  artet figurative kta bashkshort kan jetuar n shekullin e 14-t. N kt kodik dshmohet
  se shnimet e konteshs jan m t vona se teksti burimor. Shnimet jan n ngjyr t zez.
  Kto shnime t konteshs, gjithashtu, dshmojn se ajo nuk e ka njohur mir greqishten,
  si del nga gabimet ortografike t shnimeve.
  Mendojm se sht vepruar mir q nuk jan hequr kapakt e dmtuar t vjetr t kodikut,
  sepse si drrasat me copa lkure sipr, por sidomos mnyra e lidhjes s kodikut, paraqesin
  mjaft interes pr at mjeshtri.
  Ky kodik, duke qen me shkronja t tipit t mesm, mendojm se duhet ti atribuohet shekullit
  t 13-t.
  Kodiku nuk ka zbukurime

 8. #28
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KODIKU I 28-T, I BERATIT
  (JETSHKRIME SHENJTORSH E MARTIRSH)

  Materiali: Pergamen.
  Prmasat: 27.5 x 22 cm.
  Sasia e fletve: 158.
  Grafia: Me shkronja t vogla, n nj kolon. Numri i rreshtave pr faqe ndryshon prej
  22 deri 28. Teksti sht shkruar n baz t linjave t gravuara. Shkrimi sht i tipit t mesm,
  shkronjat jan n ngjyr kafe.
  Kapakt: Prej drrase, veshur me lkur, mbi t ciln ka zbukurime t stampuara,
  ornamente lineare n reliev. Lkura sht e mbrthyer me gozhd t gjera, me koka t
  dhmbzuara. Kto duhet t jen afrsisht t kohs prej shekullit t 12-t deri n shekullin e
  13-t.
  Kodiku ka 158 flet t numrtuara, por i mungojn disa t fillimit.
  Dmet: Prve zhdukjes s fletve t para, fleta fillestare sht me vrima, t shkaktuara nga
  insektet. Gjithashtu jan errsuar pergamena dhe shkrimi, si tek e para, ashtu dhe tek e dyta.
  Ndrmjet fletve 74 e 75 lidhja e kodikut sht prer dhe kodiku sht ndar m dysh. Aty ku
  lidhen fashikujt e kodikut lkura e kapakve sht grisur n shum vende dhe ka nevoj pr
  restaurim.
  Kodiku nuk ka asnj aplikim artistik, prve grafis s tij, q sht me vlera estetike dhe
  mund t cilsohet mjeshtrore.
  N baz t grafis, kodiku duhet ti atribuohet kohs ndrmjet shekullit t 12-t dhe atij t 13-
  t.

 9. #29
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KODIKU I 29-T, I BERATIT
  (KATRUNGJILLSH)

  Materiali: Pergamen.
  Prmasat: 24 x 17.5 cm.
  Sasia e fletve: 186
  Teksti: N nj kolon, me 22 rreshta pr faqe, me shkronja t vogla t tipit t von, n
  ngjyr kafe t errt. Pas fundit t do ungjilli ka shnime rreth tij, me grafi t kuqe t zbeht.
  Titujt jan me shkronja kapitale.
  Kapakt: Prej drrase, veshur me plhur, e cila ka mbetur fragmentare, kurse drrasa
  e kapakut t poshtm sht brejtur mjaft nga mola. Lidhja e fashikujve t kodikut sht e
  vjetr, dhe fashikujt ka rrezik t shkputen nga lidhja.
  Dmtimet: Kodiku n fjal ka psuar mjaft dme. Fleta q mbulonte kapakun nga faqja e
  brendshme sht grisur, kurse flett 1-8 ruhen t fragmentuara. Kodikut i mungojn shum
  flet t Ungjillit sipas Mateut. Ky ungjill, kshtu i dmtuar, fillon me vargjet: Nuk mund ti
  shrbeni perndis dhe . Shum flet jan shqitur pjesrisht nga lidhja. Fleta 41 verso
  nuk korrespondon me tekstin e flets 42. Duket se ka hyr ktu gabimisht. Ndrmjet fletve
  75 e 76 duket se mungon nj fragment teksti, ose sht shkputur nj flet. Fleta fillestare e
  Ungjillit sipas Luks, sipr titullit me shkronja kapitale, ka t prer vinjetn, t ciln nj dor
  skandaloze e ka marr. Prej flets 144 ka deprtuar lagshtia deri n fletn 145. Flett 181-
  183 rreshtat e par i kan t dmtuar. Pas ksaj dy flet jan shkputur nga lidhja dhe fleta e
  fundit ka mbetur fragment. Kjo nuk ka tekst ungjilli, por lutje. Fjala e Shn Gjon Gojartit n
  fletn e fundit nuk ruhet e gjitha, sepse vazhdimi n fletn pasuese sht grisur.
  Sipas grafis s tekstit, kodiku duhet ti atribuohet afrsisht fillimit t shekullit t 13-t.
  Flett e pastra kan nj pamje shum t bukur, q ua jep grafia e theksuar bukurshkrimore,
  e cila duket si e stampuar.

 10. #30
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KODIKU I 30-T, I BERATIT
  (MARTIROLOGJI DHE JET SHENJTORSH-AGJIOGRAFI-)

  Materiali: Pergamen.
  Prmasat: 29 x 24.3 cm.
  Teksti: N dy kolona, me shkronja t tipit t mesm, n ngjyr kafe, me 40 rreshta pr
  kolon, me shkronja t imta.
  Titujt e e lnds: Gjenden n fletn e par:
  Jeta dhe veprimtaria e Shn Kozmait dhe e Damianoit, fleta 1.
  Martirizimi i katr martirve t shenjt, fleta 4 verso.
  Martirizimi i katr martirve t tjer, fleta 13.
  Jeta e atit ton oshnar, Joaniqit t Madh, fleta 23.
  Jeta dhe martirizimi i dy shenjtorve, Galaktioni dhe Epistimiti, fleta 42.
  Jeta e nj oshnari, fleta 47 verso.
  Martirizimi i martirve t shenjt n Melitin, fleta 52.
  Tregime mbi disa mrekulli t arkistrategut Mihael, t mbledhura, t zgjedhura nga Dhjata e
  Vjetr dhe ajo e Re, fleta 55 verso.
  Jeta e nns son oshnare Matrona, fleta 63.
  Jeta dhe veprimtaria e oshnares Theoktite (t Lesvias, Lesbos), fleta 75.
  Martirizimi i martirit t madh, shenjtit Mina t Egjiptit, fleta 81 verso.
  Jeta dhe veprimtaria e atit ton oshnar Amfilok, fleta 84.
  Jeta dhe veprimtaria e atit ton oshnar Grigor, peshkopit t Agragantinoit, fleta 88 verso.
  Martirizimi i dshmores s madhe dhe t bukur (murgesh) Ekaterina, fleta 112 verso.
  Jeta e atit ton shenjt ndr shenjtor e dshmor, Klementi, peshkopit t Roms; rreth apostujve
  t Pjetrit dhe Palit (jeta dhe veprimtaria e tyre n mnyr sinoptike, prmbledhse), fleta 118
  verso.
  Martirizimi i martirit t shenjt Jakov Persianit, fleta 170.
  Jeta dhe veprimtaria e nj oshnari, fleta 177 verso.
  Jeta dhe veprimtaria e atit ton Stefan, fleta 183.
  Dmet: Nga 26 tituj t jetshkrimeve t shenjtorve dhe t martirve q prmenden n listn
  e faqes s par, vetm 18 ruhen t plota. T tjerat jan n fragmente, t brejtura nga mola.
  Gjithashtu, mungojn flett q kan humbur pas asaj me numr 204. Flett q kan ngrn
  insektet dhe kan mbetur t fragmentuara jan n pjesn 154-179, si dhe 196-204, q sht
  fleta e fundit. N fletn 2 sht prer dhe marr titulli i pjess q i kushtohet jets s Shn
  Kozmait dhe Damianoit. Flet t ngrna nga insektet jan dhe ato me numr 84-132 dhe
  133-136. Insektet kan dmtuar katr rreshtat e fundit t kolons s djatht.
  Insektet kan dmtuar nj pjes q ndofta i prket peshkopit t Aleksandris, q vjen n list
  pas jets s Klementit t Roms.
  Martirizimi i Mrkurit dhe i nj oshnari vjen pas pjess kushtuar peshkop Pjetrit t Aleksandris.
  Pr kt nuk dihet faqja ku fillon, sepse lnda sht dmtuar nga mola.

 11. #31
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KODIKU I 31-T, I BERATIT
  (LOGOS - FJALIME, LIGJRATA - DHE MARTIROLOGJI)

  Materiali: Pergamen.
  Prmasat: 22.2 x 17.3 cm.
  Sasia e fletve: 102.
  Teksti: N nj kolon, me shkronja t vogla t tipit t mesm, me ngjyr kafe, me 33
  rreshta pr faqe.
  Artikullit t par nuk i ruhen dy flett e fillimit dhe nuk sht e mundur t konstatohet pr far
  bhet fjal, fleta 1 e 2.
  Martirizimi i martirve t mdhenj Eustratit dhe tre t tjerve, fleta 2-20.
  Bised mbi Efremin e lumtur, fleta 20-25.
  Mbi t Dieln e Pranvers, fleta 25-29.
  Magjistr dhe orator Simeoni, martirizimi i dshmorit t shenjt Shn Theodhor Stratilatit,
  flett 29-38 verso.
  Logos e Simeon Magjistrit dhe oratorit: martirizimi i dshmorit t shenjt Shn Vasilit, flett
  38-44 verso.
  Jeta dhe veprimtaria e atit ton oshnar Gjonit (Joanit) t Aleksandris, flett 45-72.
  Kujtim mbi apostujt e shenjt t Krishtit, flett 72-82.
  Martirizimi i dshmores s shenjt Varvara (Barbara), flett 82 verso deri 89.
  Nga Simeon Magjistri, oratori: mbi atin ton Shn Kollin, peshkop i Mirs s Likis, flett 89
  verso deri 102. Kjo bised sht e pa prfunduar, sepse flett ku vazhdonte kan humbur.
  Kodiku n fjal nuk e ka as fillimin as mbarimin, por dhe n flett q ruhen ka psuar dme.
  Flett 14-27, n pjesn e poshtme, jan ngrn nga mola, por fatmirsisht duke mos dmtuar
  tekstin. Gjithashtu, prej flets 41 deri n fletn 49 posht, si dhe prej flets 71 deri n fletn e
  fundit 102, vrehet i njjti dmtim.
  Ky kodik sht shkruar mbi flet pergamene t mbetur, fragmentare, n disa pjes dhe shum
  e trash, e shtrembruar nga lagshtia. Duke u mbshtetur n grafin e tij, kodiku duhet ti
  atribuohet shekullit t 13-t.

 12. #32
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KODIKU I 32-T, I BERATIT
  (VLLIM PREJ TRE LIBRASH N DORSHKRIM)

  I pari sht psaltir, prmban psalmet e Danidit; dy t tjerve, duke mos e pasur fillimin, nuk qe
  e mundur tu atribuohet titull. Nga disa pjes q mund t lexohen duket se prmban pjes t
  ndryshme teologjike, historike e morale, kto t trajtuara n mnyr teorike. Ka dhnie mendimi
  apo gjykimi, q n sllavishten kishtare thuhet rasudjivanje, mbi shtje t ndryshme. Libri i
  dyt prmban shtje teologjike, nga kto m tepr dogmatike.
  Materiali: Letr.
  Prmasat: 21.5 x 14.6 cm.
  Sasia e fletve: 384, ku prfshihen dhe shum fragmente q jan t ngrna nga
  mola. Por edhe pas flets 384 ka shum flet t tjera, t brejtura nga insektet, me t cilat
  numri i prgjithshm i fletve arrin deri n 407.
  Teksti i tre librave sht n nj kolon, por secili prej tyre ndryshon n grafi. I pari, q fillon me
  fletn 1 shkon deri n fletn 109. I dyti, q prmban psalmet, fillon nga fleta 110 dhe shkon
  deri n fletn 195 dhe i treti fillon prej flets 218 dhe shkon deri n fletn 407.
  Kapakt: Prej drrase dhe mbi t sht ngjitur nj karton i trash. Kta jan t dmtuar
  shum n pjest ansore (t brejtur nga mola).
  Ndrmjet ktyre dy librave t fundit ruhen disa flet, prej asaj me numr 196 deri n at me
  numrin 217, t cilat ndryshojn nga tre librat e ktij vllimi, duke prmbajtur kshilla fetare
  morale.
  Teksti i librit t par, si rregull me shkronja t vogla me ngjyr kafe t errt, her-her rezulton
  me shkronja n forma t mdha.
  Shkruesi i ktij libri shum grafemave u jep disa forma t ndryshme, gj q krkon t msohet
  mir leximi n kt tekst, t njihet alfabeti, q t mund t kuptohet. Ve ktyre ka dhe shum
  fjal t shkurtuara, me dy ose tre shkronja, ose nj shkronj t vetme, q simbolizon nj fjal,
  t cilat mund t lexohen n kontekst, duke u mbshtetur n kuptimin e fjalve t plota ose t
  t gjith frazs. N kt tekst jan dhe disa iniciale pak m t mdha se ato t rndomtat.
  Teksti i librit t tret sht m i vshtir se dy t part, pr arsye t shkrimit me shkronja m
  t vogla dhe pens m t trash. Nganjher rezultojn nga dytre fjal t ngjitura. N kt
  libr nuk ka as kapituj as iniciale, q t kuptosh se ku fillon nj pasos (paragraf) dhe ku nis
  zhvillimi i nj mendimi tjetr. Ngjyra e grafis sht kafe pak m e elt se n kodik t tjer.
  Libri i psalmeve ka nj grafi aq t imt, saq shkronjat prfshihen brenda nj milimetri. Bjn
  prjashtim shkronjat grafikisht m t mdha si sht ksi ose u e ndonj tjetr. Grafia e
  psalmeve ka nj mjeshtri t shklqyer, pr hir t shkronjave t imta. Faqja e psalmeve,
  duke qen lartsia e flets 21.2 cm, prfshin 46 rreshta shkrimi. Kjo sht grafia me shkronja
  t imta n gjith literaturn ton mesjetare.
  Libri i psalmeve, n tri flett e para, ka nj hyrje ose nj parathnie. Psaltiri fillon me psalmin
  e par I lumtur sht ai njeri, n fletn 112, dhe mbaron n fletn 194, me psallmin do
  frym le t lavdroj Zotin. N kt psaltir psalmet nuk i shohim t jen ndar me numra, si
  jan sot, prandaj nuk mund t konstatohet sa psalme prfshihen n kt libr.
  Kodiku n fjal nuk ka stolisje, prve grafis s shklqyer t psalmeve.
  N kt kodik grafin po ia atribuojm shekullit t 13-t, ndonse sht e vshtir t jemi t
  sakt n datimin e tij.

 13. #33
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KODIKU I 33-T, I BERATIT
  (KALENDAR FETAR VJETOR - SYNOPSION -)

  Materiali: Pergamen.
  Prmasat: 20.3 x 15 cm.
  Sasia e fletve: 142.
  Teksti: N nj kolon pr faqe, me 24 rreshta secila, me shkronja t tipit t mesm,
  n ngjyr kafe t elt. Inicialet dhe titujt jan n ngjyr t kuqrremt, me shkronja kapitale.
  Kapakt: Jan t rinj, t vn nga arkivistt. Kapakt e vjetr nuk jan ruajtur.
  Datimi: Duke u mbshtetur n grafin e bukur, duhet ti atribuohet shekullit t 12-t
  deri n shekullin e 13-t.
  Kodiku sht nj far kalendari kishtar, q prmban festat pr do dit t 12 muajve t vitit.
  Kur festat jan t rndsishme, ka dhe udhzime se far kndohet e lexohet n ditt e tyre.
  Synopsi i tyre tregon dhe far lexohet e kndohet gjat kreshmve deri t shtunn e madhe.
  Kjo lnd gjendet n librin kishtar q e quajn triodh.
  Zbukurime artistike: N fletn 18 kodiku ka nj vinjet t pikturuar n form shiriti t ngusht,
  grshetuar me nj kordon t bardh, mbi sfond t kuqrremt. Nj vinjet e till ruhet dhe n
  fletn 45, dhe nj e tret n fletn 74 verso. Kurse n fletn 85 ruhet nj vinjet n form
  shiriti mjaft t gjer, stolisur prej nj linje valzuese, e cila ka zbukurime t imta n fushat q
  l bosh. Linja valzuese, linjat e tjera dhe zbukurimet e vogla jan t bardha, mbi nj sfond t
  kuqrremt, ose n ngjyr kafe t errt.
  Dmtimet: Fleta e par n gjysmn e siprme sht grisur shum dhe nxir, n faqen recto
  dhe n faqen verso. Fleta 2 ka gjithashtu grisje n pjesn e poshtme. Kjo grisje ka dmtuar
  tre rreshtat e fundit. Prej flets 2 deri n fletn 26 pergamena sht ngrn prej insekteve n
  pjesn e poshtme, duke mos cnuar rreshtat e shkruar. Flett e para t kodikut deri tek fleta
  e gjasht kan psuar mjaft ndotje. Ndotjet prsriten dhe bhen m t rnda sidomos prej
  flets 104 deri n fletn 137, kurse prej flets 138 deri n fund dorshkrimi ka psuar ndotje
  t tilla q e kan zhdukur shum dhe tekstin.

 14. #34
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KODIKU I 34-T, I BERATIT
  (LITERATUR PATROLOGJIKE)

  Materiali: Pergamen.
  Prmasat: 25.8 x 16.5 cm.
  Grafia: E tipit t mesm, n ngjyr kafe t errt dhe t elt.
  Kodiku nuk ka pasur kapak, kapakt e rij i jan vn nga arkivistt.
  Kodiku ka shkrimet q pasojn:
  Mbi atin ton Simeon Stilitin; fleta 1-2.
  Zbulimi dhe tregimi i atit ton oshnar Arhip pran tempullit t manastirit t Arkistrategut
  qiellor Mihael, flett 7-11.
  Mbi lindjen e Hyjlindses, Logos (fjalim, ligjrat) e muajit shtator, flett 12-23 verso.
  Mbi ngritjen e kryqit, flett 19 verso deri 23 verso.
  Jeta dhe veprimtaria dhe martirizimi i Shn Eustathit (Evstathit) dhe bashkshortes s tij, e
  muajit shtator, flett 24-32.
  Mbi izraelitin q u b i krishter, flett 2-9 verso.
  Mbi mishrimin e arianve, fleta 5 verso.
  Nga Shn Gjon Gojarti, kryepeshkop i Kostandinopojs; mbi Theofanin; flett 10-12.
  Logos nga Amfiloku, kryepeshkop i Ikonis (Konya?), e muajit shkurt, flett 10-12.
  Mbi fariseun, Logos prej Shn Gjon Gojartit, kryepeshkop i Kostandinopojs, fleta 16 verso
  deri 20 verso.
  Mbi ardhjen e dyt t zotit ton Jezu Krisht, mbajtur n ditt e kreshms, prej Shn Gjon
  Gojartit, kryepeshkop i Kostandinopojs.
  E Diela e Djathit, tregim nga jeta e Adamit dhe Evs zbuluar Moisiut, flett 23 verso deri 29
  verso.
  Mbi Shn Teodorin, fleta 29 verso deri te fleta 34.
  Mrekullia e Teodor Stratilatit.
  E Diela e Ortodoksis, flett 38.
  Martirizimi i 40 shenjtorve n qytetin Sevastopol, fleta 46 verso deri te fleta 51.
  Martirizimi i martirit t shenjt Vlashit n qytetin Sevastopol, flett 51-55 verso.
  Mbi jetn e (nj njeriu me emrin) Aleksi, flett 5-59 verso.
  Ungjillzimi i s mbishenjts Mari, e muajit mars, flett 59-64.
  Nga Amfiloku, peshkop i Ikonis (Konya?); mbi Llazarin katrditsh, flett 64-66.
  Nga Epifani i Kipros (Qipros): Logos mbi ditn e dafins, flett 65-69.
  Nga Evraim (Siriani): mbi shitjen e Josifit (n Misir), flett 69 verso deri 83.
  Nga Shn Gjon Gojarti, kryepeshkop i Kostandinopojs: Logos mbi laviren dhe fariseun, flett
  83-84 verso.
  Nga Shn Gjon Gojarti, kryepeshkop i Kostandinopojs: mbi tradhtin e Juds, flett 84 verso
  deri 85 verso.
  Idem: Logos mbi psimet e zotit ton Jezu Krisht, fleta 85 verso deri 86 verso.
  Nga Epifani, peshkop i Krets: mbi varrimin e zotit Krisht, flett 86-87.
  Nga Shn Gjon Gojarti: mbi Pashkn dhe Shn Thomain, flett 87-101.
  Idem: mbi ulokun, flett 101-105.
  Nga Evraim Siriani: mbi dhnien me devotshmri, lutje dhe pendim, flett 105- 107.
  Nga Shn Gjon Gojarti: mbi shrbesn e Jezu Krishtit, flett 107-109 verso.
  Idem: mbi pesdhjetoren (pendikostin), flett 109 verso deri 111.
  Porosit e atit ton Shn Vasilit: mbi gjendjen e meshtarve dhe t dhjakve (dhiakonve),
  flett 111 verso deri 112.
  Nga Shn Gjon Gojarti: mbi kreshmn dhe lutjen, flett 112-113.
  Mbi gjetjen e kryqit, fleta113 verso deri fleta 121 verso.
  Mbi jetn e atit ton oshnar Martinit, e muajit prill, flett 121 verso deri 123 verso.
  Mbi atin ton oshnar jeromonaku Kostandin, e muajit prill, flett 121 deri 123 verso.
  Mrekullia q ndodhi tek nj i vdekur, mbajtur i pavarrosur, flett 123 verso deri 124.
  Mbi nj djal q sht plagosur, flett 123-124 verso.
  Mrekullia mbi shiun, flett 124 verso deri 125 verso.
  Shkurt mbi jetn e Efrosinit, flett 127-128 verso.
  Nga etrit e shenjt: zgjedhja e shkrimeve t shenjta, dobia e atyre q lexojn kto shkrime,
  flett 128 verso deri 129 verso.
  Martirizimi i dshmorit t madh Shn Gjergj, e muajit prill e maj, flett 129 verso deri 133.
  As flett, as kalendari, nuk jan t vijueshm dhe t renditur.
  Dmtimet: Flett 33-34 verso prmbajn nj pjes (teksti) pa fillimin. Kjo pjes bn fjal mbi
  profet Ilian, nga Dhjata e Vjetr. Logosi i atit ton Shn Gjon Gojarti mbi grat e kqija, q
  gjendet n flett 37 dhe 38, sht dmtuar, sepse n kt pjes pergameni sht nxir
  pjesrisht prej nj lloj lngu t derdhur mbi t, aq sa mezi lexohen fjalt. Kurse fleta 38,
  prve nxirjes, q i ka br t palexueshm shum rreshta, ka dhe nj pjes t madhe t
  grisur. Ka shum flet q jan zhdukur, gj q konstatohet nga mosprfundimi i tekstit. Prej
  flets 39 deri n fletn 45 gjendet teksti me luftn e kryeengjllit Mihael me t ligun, por flett
  e para mungojn. Pr kto nuk dim nse kan qen. Ky tekst mbaron me fletn 45 verso,
  q sht fleta e fundit e tij.

 15. #35
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KODIKU I 35-T, I BERATIT
  (KATRUNGJILLSH)

  Materiali: Pergamen.
  Prmasat: 18.5 x 13 cm.
  Sasia e fletve: 428.
  Teksti: N nj kolon, me 26 rreshta pr faqe. Shkronjat jan n ngjyr kafe t elt.
  Titujt e ungjijve jan me shkronja kapitale. Nistoret e do ungjilli jan me shkronja t mdha
  kapitale t stolisura me ngjyra.
  Grafia: E tipit t von, por me vler bukurshkrimore.
  Kapakt: Prej drrase, veshur me lkur, zbukuruar prej linjash t presuara. Cepi i
  kapakut t siprm sht kputur dhe nj pjes lkure n ann e poshtme t lidhjes ka rn
  nga kodiku, i brejtur nga mola.
  Stolisja: Kodiku stoliset me tri figura t pikturuara n flett e para t fillimit t do
  ungjilli. Figura e ungjillorit Gjon me sa duket ka pas munguar.
  Kodiku ka edhe tri vinjeta.
  Ungjillort kan thuajse t njjtin kompozim, ndenjur mbi nj fron para tryezs s shkrimit
  dhe para nj pulti. Tek t tria figurat duket nj engjll duke u zgjatur nga pas dhe duke i prekur
  kallamin me t djathtn e shtrir, gj q simbolizon inspirimin prej s larti (frymzimin hyjnor).
  Fronet jan n ngjyr t gjelbr t errt, ose t elt, ose t kuqe. Figurat stolisen me zbukurime
  n ngjyr t kuqe ose blu. Mateu stoliset me blu n t gjelbr t errt, me pala t ndritura prej
  ari dhe me veshje t kuqe, duke ngjyer kallamin n shishe. Marku paraqitet duke prekur
  kallamin dhe Luka duke shkruar n libr. M mir nga portretet e ungjillorve ruhet ai i Mateut
  dhe n prgjithsi figura e tij. Tek Mateu dhe tek ungjillor t tjer engjjt i shohim me flett
  prpjet, paraqitur me mjaft eleganc, n ngjyr t kuqe dhe blu. Tek Marku hitoni sht i kuq,
  n format e dala n ngjyr violet t elt, mbi fron t kuq. Tek Mateu dhe Luka e kuqja
  kombinohet duke u vendosur ndrmjet dy ngjyrave kontraste. Portretet e tyre dhe t engjjve
  modelohen n ngjyr kafe.
  Vinjetat e tyre jan horizontale, n form shiriti. Ato kan motive n form zemrash, me linja
  valzuese dhe n trajt medalionesh, prej ngjyrash blu, t kuqe dhe kafe, por pa ndonj vler
  artistike.
  Ndr figurat e ungjillorve vler artistike m t dukshme paraqet ajo e Mateut, jo se sht
  ruajtur shum m mir nga dy t tjerat, por se sht trajtuar m me kujdes.
  Vlera e ktij kodiku vrehet sidomos n grafin e tij shprehse.
  Kodiku n fjal nuk mund t jet m i vjetr se shekulli i 14-t.

 16. #36
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KODIKU I 36-T, I BERATIT
  (PERIKOPE UNGJIJSH)

  Materiali: Letr.
  Prmasat: 32 x 21.6 cm.
  Sasia e fletve: 127.
  Teksti: Me grafi bukurshkrimore dhe n dy kolona pr faqe; grafia sht e tipit t mesm,
  n ngjyr kafe.
  Kodiku ruan disa vinjeta n fillim t perikopeve. Kto kan formn e germs p-pi greke -
  ose form shiriti. Fusha e tyre sht e stolisur me motivin e zemrave t stlizuara. Inicialet e
  perikopeve jan vizatuar me forma t ndryshme dhe jan jo shum t mdha. T gjitha kto
  stolisje jan me ngjyr t kuqrremt t elt.
  115
  Datimi: N mbyllje t tekstit t flets s fundit ruhet data e shkrimit, viti 6830 - viti i krijimit t
  bots sipas mendimit kishtar, ose viti 1322, sipas kalendarit t sotm.
  Kapakt: Prej drrase, veshur me lkur, e cila sht nxir dhe plasur n shum vende,
  sikur t ishte djegur nga zjarri. Kapaku i poshtm sht shqitur nga t brejturit e mols, duke
  ln nj pjes t holl n t lidhurit; ka nevoj pr restaurim.
  Dmtimet. Fleta e par ka nj pjes t palexueshme n tekst nga nj errsim q ka psuar.
  Ndrmjet flets 7 e 8 sht shkputur nj flet. Flett 77, 78, 79 dhe 80 jan shqitur nga
  kodiku dhe jan marr n mnyr t vrazhd. Flett nga fundi jan njollosur shum.

 17. #37
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KODIKU I 37-T, I BERATIT
  (PATROLOGJI DHE MARTIROLOGJI - E ETRVE DHE E MARTIRVE T KISHS -)

  Materiali: Letr.
  Prmasat: 30 x 21 x 22 cm.
  Sasia e fletve: 398.
  Teksti: I do shtjeje fillon me nistore n ngjyr t kuqe. Shkrimi sht me kapitale,
  por t vogla, pa zbukurime.
  Grafia: E tipit t mesm dhe ka vler bukurshkrimore. Esht n ngjyr kafe, n dy
  kolona pr faqe.
  Kapakt: Prej drrase, veshur me lkur me motive lineare q formojn ornamente
  t presuara, n form zemrash, lulesh ose gjethesh t stilizuara. Kapakut t poshtm t
  kodikut, n ann e siprme, nj pjes e lkurs i sht brejtur dhe nga kjo ka dal drrasa.
  Kodiku nuk ka stolisje. N faqen 237 sht nj vinjet e kompozuar prej linjash t kuqe, por
  pa art e pa prmbajtje.
  Dmtimet: Kodiku ka psuar shum dmtime nga lagshtia. Prej flets 1 deri n fletn 31
  sht zhdukur nj pjes e tekstit nga ana e siprme e kolonave dhe pak edhe nga ajo e
  poshtme. Gjithashtu, lagshtia e ka prekur tekstin prej flets 361 deri n fletn e fundit 398.
  Dmet n tekst fillojn gradualisht e rriten n mnyr progresive, ku m shum e ku m pak.
  Prej flets 376 e tutje fillon t zhduket teksti n mnyr t palexueshme dhe prej flets 384
  teksti sht lagur fare. N fletn 127 n kolonn e djatht sht prer gjysma e poshtme e
  flets dhe sht marr. Flett e parafundit kan psuar grisje dhe dy prej tyre jan dmtuar
  shum.
  N faqen verso t flets s fundit t kodikut ruhet ky mbishkrim: U shkrua ky libr n vitin
  6835 (viti 1327 sipas kalendarit t ri), n kohn e mbretit t shumdevotshm dhe krishtdashs
  Andronik Paleologut e t s shumdevotshmes dhe kishtdashses zonjs s Andronik
  Paleologut, perandorit t romakve (nnkuptohet: t romakve t Lindjes, domethn t
  Bizantit).
  Ky mbishkrim, q gjendet n fletn e fundit prej pergamene; grafia e kodikut, q sht e gjitha
  n letr, e krahasuar me grafit e kodikve t datuar si t shekullit t 14-t; na vrtetojn se i
  gjith kodiku sht i shekullit t 14-t dhe se dy flett e fundit me mbishkrimin jan prdorur
  pr ta prforcuar lidhjen e kodikut, kshtu q dhe grafia e tij sht e vitit 1327.
  Shkrimet q prmban kodiku:
  M 6 t muajit shtator fillon jeta e atit ton Simeon Stilitit. Po m 6 t ktij muaji sht dhe nj
  tregim i shkurtr mbi nj mrekulli q ka ngjar, nga kryeengjlli Mihail.
  M 8 t ktij muaji: Logos mbi lindjen e t gjithnderuars dhe t prmbilavdruars zonjs
  son hyjlindse dhe gjithmon virgjresh Mari. Po mbi kt flet sht nj tjetr logos mbi
  lindjen e Shn Mris, nga Joan Damaskioni.
  M 14 t t njjtit muaj: Logos i improvizuar mbi prkujtimin e kryqit t dhn, nga Andrea,
  kryepeshkop i Krets.
  Po n kt muaj: jeta, veprimtaria dhe martirizimi i Shn Eustatit (Evstathit) dhe i
  bashkshortes s tij dhe fmijve, Agapiut e Theopistit.
  M 6 t muajit tetor: martirizimi i t shumfamshmit apostull Thoma.
  M 18 t po atij muaji: Fjetja e apostullit t shenjt e t ungjillorit t shumfamshm Luka.
  M 26 t ktij muaji: martirizimi i martirit t madh e t lavdruar Shn Mitrit.
  M 1 t muajit nntor: jeta dhe veprimtaria e shenjtorve udibrs Kozmait dhe Damianoit,
  si dhe e nns s tyre Teodors.
  M 2 t ktij muaji: martirizimi i pes martirve t lavdrueshm e t shenjt.
  M 8 t ktij muaji: mbi arkistrateg Shn Mhillin dhe mbledhjen e fuqive pa trup.
  M 11 t ktij muaji: martirizimi i martirve t mdhenj t lavdruar e t shenjt Minait, Viktorit
  e t tjer.
  M 12 po t ktij muaji: kthimi i lipsanit t atit ton Shn Gjon Gojarti.
  M 14 t ktij muaji: vepra dhe martirizimi i apostull Filipit t lavdruar.
  M 17 t ktij muaji: mbi atin ton t shenjt Grigorin, peshkopin e Nisit; mbi jetn dhe mrekullit
  e atit ton shenjt ndr shenjtor Grigorit, peshkopit t Neokesaris (Cesaris s Re?).
  M 21 t ktij muaji: (Logos) nga ati yn Jermanoi, kryepeshkop i Kostandinopojs; bised
  hyjnizuese mbi Shn Mrin.
  M 27 t ktij muaji: martirizimi i t lavdruarit Shn Jakovit t Persis, q ka qen martirizuar
  n kohn e sundimit t persve dhe t mbretit t Roms, n kohn e Arkadit (Arkadhit).
  M 4 t muajit dhjetor: martirizimi i dshmores s madhe Varvara (Barbara).
  M 6 t ktij muaji: aktiviteti i atit ton Shn Kollit, kryepeshkopit t Mires s Likis.
  M 10 t ktij muaji: martirizimi i martirit t shenjt Minait.
  M 13 po t ktij muaji: martirizimi i martirve t shenjt e t lavdruar t Krishtit, Eustatit,
  Auksentit, Eugjenit dhe Orestit.
  M 17 t t njjtit muaj: martirizimi i shtat djemve.
  M 22: martirizimi i Anastasis s Roms.
  M 25: (Logos) nga ati yn Grigor Theologu; mbi lindjen e zotit ton Jesu Krisht.
  M 10 t muajit janar: (Logos) nga ati yn shenjt ndr shenjtor Grigori, kryepeshkop i
  Kostandinopojs; logos i mvonshm mbi varrin e Shn Vasilit t madh.
  Amfiloku, peshkop i Ikonis (Konya?): mbi jetn dhe mrekullit e atit ton Shn Vasilit,
  kryepeshkopit t Qesaris (Caesarea) dhe t Kapadokis.
  Mbi mohimin e Krishtit. Mbi Anastas Persianin. Mbi Evraim Sirianin. Mbi gruan mkatare. Mbi
  Josif Izraelitin dhe mbi mjekun.
  M 5 t ktij muaji: ati yn shenjt ndr shenjtor Grigor Theologu, peshkopi: mbi ujt e bekuar;
  Logos tjetr (idem), mbi pagzimin e shenjt.
  Jeta dhe aktiviteti i nj oshnari me emrin Joan.

 18. #38
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KODIKU I 38-T, I BERATIT
  (KATRUNGJILLSH)

  Materiali: Letr.
  Prmasat: 25 x 19.5 cm.
  Sasia e fletve: 239.
  Grafia: E tipit t von, e shkruar n ngjyr kafe, me vler estetike.
  Shkrimi: N nj kolon, me 21-22 rreshta secila. Nistoret e do perikopeje jan me
  shkronja kapitale pak t zmadhuara dhe t stolisura me nga nj bisk luleje t stilizuara. Kurse
  inicialet fillestare t do ungjilli jan t mdha e t stolisura me lule t stilizuara n ngjyr t
  kuqrremt, me madhsi 7-9 cm.
  Kapakt: Prej drrase, veshur me plhur kadifeje t kuqe, e cila sht ngrn pak
  anash drrass. Kapaku i poshtm sht ngrn pak n siprfaqe.
  Ky kodik stoliset me katr skena t ungjillorve, t cilat jan pikturuar secila nj flet para
  flets fillestare t ungjillit. Sipr, para fillimit t do ungjilli, ruhet dhe nga nj vinjet, me motivin
  e linjave t harkuara, q lidhen njra me tjetrn dhe n vendet ku takohen kan nga nj si lilan
  tri ose katr petalsh, t bardh mbi sfond t kuqrremt. Ungjillort Mateu, Marku dhe Luka
  jan kompozuar para nj sfondi arkitekturor, ulur mbi frone para tryezs s shkrimit. Luka
  sht para nj pulti, kurse Gjoni sht kompozuar me Prohorin, gjithashtu ulur mbi frone, por
  para nj sfondi shkmbor, pa tryezn e shkrimit.
  Ungjillort paraqiten n pozicion ndenjur, n mnyr krej natyrore, me kmb zbathur,
  vendosur mbi nj nnkmbse, ulur mbi jastk. Mateu ka ungjillin n duar duke e lexuar,
  Marku del me ungjillin mbi gjunj duke shkruar, Luka duke e lexuar dhe Gjoni duke i cituar
  Prohorit, q sht duke shkruar. Mateu dhe Luka fronin e kan me mbshtetse, kurse Marku
  dhe Gjoni pa mbshtetse.
  Tri figurat e ungjillorve t par duken si mbi nj tarrac t godins ku gjendet ungjillori, kurse
  n sfondin e Markut duket dhe nj godin tjetr s largu, me dritare t harkuara nga sipr.
  Skena stoliset dhe me nj plhur, q sht varur prej nj atie n tjetrn, kjo duket e punuar
  si me shirita dhe kalema me vegj. Nj stolisje e till vrehet dhe mbi sfondin e Luks, me
  plhur prej njrs godin n tjetrn.
  T katra figurat e ungjillorve jan trajtuar n mnyr t theksuar artistike me proporcione t
  rregullta, me pozicione krejt natyrore, me lvizje t matura, me nj siluet t hirshme gracioze.
  Kudo bie n sy talenti i fuqishm i artistit, por sidomos n modelimin e portreteve me an t
  detajeve t hollsishme, jo vetm me individualitet t theksuar, por dhe me shprehje t mbl,
  t fuqishme dhe origjinale tek secili. Vetm se piktori i talentuar nuk ka pasur parasysh moshn
  e Markut, i cili, kur ka shkruar ungjillin, sipas t dhnave t literaturs s kohs, ka qen n
  mosh shum m t vogl nga t tjert, kurse ktu paraqitet i moshuar si dhe t tjert.
  Kto skena jan monokrome (njngjyrshe), n t kuqrremt t leht, si dhe n kafe t
  leht. Tek Marku sht dhe brerorja e verdh, q imiton arin.
  Vinjetat e kodikut nuk prmbajn ndonj vler artistike, po ashtu dhe inicialet fillestare t do
  ungjilli.
  Kodiku nuk e ka emrin e kopjuesit, as t piktorit t figurave, por, duke u mbshtetur n grafin
  e tipit t von, por elegante, mendojm se duhet ti atribuohet me bindje t plot shekullit t
  14-t.

 19. #39
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KODIKU I 39-T, I BERATIT
  LETRSI BIBLIKE DHE PATROLOGJIKE

  MBI SHTJE T NDRYSHME JETSORE MORALE SIPAS FRYMS S DHJATS S RE
  Materiali: Pergamen.
  Sasia e fletve: 175.
  Grafia: E tipit t von.
  Shkrimi: N ngjyr kafe t errt, inicialet jan me shkronja kapitale. Nga nistoret vetm
  nj sht e vizatuar, por pa ngjyra. Shkrimi sht n nj kolon, me 20-30 rreshta pr kolon.
  Fleta e par e kodikut sht grisur pjesrisht n ann e siprme, kurse n fund t
  flets 2 verso fillon parathnia, q shkon deri n gjysmn e faqes s flets s tet. Prej ktu
  fillojn titujt e shtjeve q prmbahen n kt kodik, si pason:
  Mbi pendimin dhe cila sht koha e pendimit; mnyrat me an t t cilave arrihet pendimi, si
  dhe mbi frytet e tij.
  Si njeriu nuk duhet t jet gjithnj kundrshtar dhe t jet i pastr n studimin e atyre q i
  plqen dhe i do Perndia.
  Mbi dashurin ndaj Perndis dhe si ta dshmosh kt.
  ǒsht nderimi pr Perndin dhe sht t mos jesh i ndershm.
  Mbi dashurin ndrmjet njri-tjetrit dhe mnyrat si arrihet ajo.
  Si pr t shptuar nuk mjafton rrfimi, po t mos ruhen porosit e Perndis.
  Mbi besn dhe mbi njohjen e fjalve t Zotit.
  Mbi dijen dhe padijen e atyre q na imponohen.
  ǒsht fundi i mkatit dhe i porosis s Perndis.
  Mbi gjykimet e Perndis dhe sesi duhet tia kemi frikn Zotit.
  Si t mos jemi kundrshtues n do fjal dhe sidomos si t jemi t ndrgjegjshm dhe t
  veprojm sipas dshirs s Perndis.
  Si do realizim duhet t kryhet sipas vendit dhe kohs s prshtatshme.
  Mbi at q nuk di dhe l pas dore punt e tij, duke shpresuar n rezultatet e t tjerve.
  Mbi ata q mendojn t ken dobi nga bashkjetesa, m t mirat e m t plqyerat dhe nuk
  e arrijn.
  Si duhet t sillesh n kohn e tashme.
  Mbi mnyrn dhe sjelljen e atyre q kan studiuar porosit e Perndis.
  Mbi ata q pengojn dhe ata q pengohen n porosin e Perndis.
  Mbi pagzimin; sht arsyeja dhe fuqia e pagzimit.
  Mbi kungimin e trupit dhe t gjakut t Krishtit dhe kuptim kan kto.
  Si bhet i but e i mir njeriu para Perndis dhe pr far shkaku digjet ose prej far gjje
  largohet nga Zoti; gjithashtu me se afrohet.
  Mbi t mundurit dhe mbi ata q nuk duhet t merren me mkatet e atyre.
  Mbi gnjeshtrn dhe mbi t vrtetn.
  Mbi fjaln e ngatht dhe fjalt e rndsishme t ekonomis (s shptimit).
  Para se t veprojm a t flasim duhet t mbshtetemi n dshmit e shkrimit t shenjt dhe
  pastaj n ato t zakonit.
  Si t mbrrihet, sipas fuqis, pr ti ngjar Perndis dhe shenjtorve.
  Mbi at q sht pr tu kritikuar tek burrat e mir dhe tek t kundrtit.
  Me far mnyre do t vrtetohemi mbi mjeshtrin, zanatin.
  Mbi vlersimin e mallkimeve t Perndis.
  Mbi detyrat (borxhet ) dhe mbi shtimin ose larjen e tyre.
  Mbi ata q bjn skandal dhe mbi ata q kan psuar skandalin.
  Mbi ka duhet t veproj njeriu, q brenda mundsis dhe forms m t mir t pajis (me t
  njjtat vlera) dhe t tjert.
  Mbi ata q merren me pun t kota.
  Mbi nderimin e t shenjtave dhe mirvendosjen e tyre.
  Mbi knaqjen sipas mundsis me t paktat.
  Si duhet me pritur mir.
  Mbi qndrueshmrin n skandalet.
  Mbi largimin e t kqijave dhe mbrojtjen e t dobtve, t smurve.
  Mbi sa jan thn pr prmbushjen e ligjeve (profecive).
  Mbi ndryshimin e porosive t ligjit dhe t ungjillit.
  Sa sht e leht barra e Zotit, kurse sa e rnd ajo e mkatit.
  Mbi njllojshmrin (barazin) dhe prulsin.
  Mbi pasjen kujdes t realizimeve t t mdhenjve dhe t t vegjlve.
  Mbi pasurin dhe vobektsin dhe vazhdon pas tyre.
  Mbi bamirsin dhe punn.
  Mbi t gjykuarin dhe mbi at q gjykon veten ose tjetrin.
  Mbi paqen dhe mbi brjen e paqes.
  Mbi t ardhurit keq pr mkatart dhe si duhen pritur; kur duhet ti largojm dhe kur duhet ti
  afrojm.
  Mbi t gjykuarit dhe mbi t dalluarit.
  Mbi faljen (lutjen): kur, prse, si dhe pr far duhet br lutja e falenderimit.
  Mbi realizimet dhe mbi ngritjen (e duarve).
  Mbi arritjen e dhuratave t Perndis dhe mbi transmetimin e tyre.
  Mbi nderin dhe lavdin e njerzve.
  Mbi ndryshimet e dhuratave t Perndis dhe harmonizimi ndrmjet atyre q i kan dhe atyre
  q i shprdorojn.
  Mbi ngasjet dhe kur duhet t trhiqemi, si duhet tu bjm ball.
  Mbi frikn dhe guximin n rrethana t ndryshme.
  Mbi gzimin dhe mbi ata q psojn pr Krishtin.
  Si duhet me u lutur pr nj qllim.
  Mbi ata q braktisin, mbi ata q prpiqen pr shprestari dhe mbi ata q bashkluftojn me
  ata.
  Mbi ata q vdesin t hidhruar.
  Mbi ndryshimin e shekullit t tanishm dhe t ardhshmit.
  Mbi ato gjra q n prgjithsi ose n prafrsi jan t ndaluara nga shkrimet e shenjta dhe
  mbi ato q pranohen.
  Mbi ata q prdorin predikimin e ungjillit.
  Deshifrimi i lists me prmbajtjen e temave t kodikut n fjal ka pas shum vshtirsi pr
  arsye t ndrtimit t fjalive sipas fryms s kohs kur ai sht konceptuar. Me gjith kto
  vshtirsi, dshifrimi i tyre u krye, n disa raste dhe me ndihmn e ndonj specialisti q ka
  njohuri n greqishten e vjetr, si dhe me ndihmn e shum fjalorve greqisht-frngjisht,
  greqisht-italisht dhe greqisht-greqisht. Nga kjo pun e mundimshme mendoj se sht arritur
  mjaft. Titulli i pjess me numr 50 e ndonj tjetr mbetn pa u deshifruar.
  Kodikun n fjal, n saje t paleografis s tipit t von, mund tia atribuojm kohs prej
  dekadave t fundit t shekullit t 13-t deri n gjysmn e shekullit t 14-t.

 20. #40
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,303
  Postimet n Bllog
  17
  KODIKU I 40-T, I BERATIT
  (SHTJE MURGJRIE DHE T NDRYSHME)

  Materiali: Pergamen.
  Prmasat: 25 x 17.5 cm.
  Sasia e fletve: 122.
  Grafia: E tipit t von, shkruar n nj kolon, n ngjyr t errt, me 33-34 rreshta pr
  kolon.
  Kapakt: T vn nga restauratort e AQSH.
  Dmtimet: Kodiku nuk i ka as flett fillestare, as ato t fundit. Fleta 1, n t dy faqet, ka
  vende me tekst t fshir; kjo vazhdon dhe n fletn 6 verso, 7 recto, 9 recto, n fletn 10
  verso, n fletn 14 verso. Fleta 38 sht e palexueshme n mjaft rreshta. Fleta 45 verso, si
  dhe fleta 117 sipr n t katr rreshtat e para jan brejtur n disa pjes t pergamens, duke
  dmtuar leximin. Fleta 122, q sht e fundit, n disa vende sht brejtur nga pak, kurse
  faqja verso ka mjaft fjal t zhdukura nga fshirja.
  Flett e ktij kodiku jan prej pergamene t dobt dhe me pjes t prera si anash dhe n mes
  t shum fletve. Kto prerje mund t ken ndodhur para se t shkruhet teksti. Gjithashtu
  nuk ka asnj stolisje.
  Tituj t lnds s kodikut:
  Fleta 1-16: Pjes pa titull.
  Fleta 19-21: Mbi dy gra.
  Fleta 21-22: Mbi Serapionin.
  Fleta 22-41 verso: Fillimi i tregimeve.
  Fleta 41 verso-43: Mbi rrnimin e Jeruzalemit.
  Fleta 43-44: Mbi Paladiun.
  Fleta 44-45-verso: Mbi Eulogun.
  Fleta 45-48-verso: Mbi Visarionin.
  Fleta 48 verso-49: Mbi vllain q ka rn dhe sht mundur.
  Fleta 49 verso-50 recto-55 recto: Sipas t lumturit Dhosithe, q u b s pari nxns i Doriteut.
  Fleta 55-64: Logos i atit ton Dhorotheut, mbi ndarjen n shkall t ndryshme ose mbi mohimin.
  Fleta 64: Isidor Pilusioti mbi paracaktimin.
  Fleta 64-66: Kufijt, caqet e peshkopit trashgues.
  Fleta 66-68: Mbi dorzimin e mbretris.
  Fleta 68-69 recto: Mbi shtje t rrfimit.
  Fleta 69 recto-70 verso: Mbi t filluarit e shkrimeve t shenjta.
  Fleta 70-72 recto: Cilat jan metodat e t ligut.
  Fleta 72-73 verso: Mbi qetsin.
  Fleta 73-75: Mbi pasionin q t arrish lavdi t kot.
  Fleta 75-77: Logos kshillues.
  Fleta 77-82: Mbi ata q kan rn pr shkak pakujdesie ose mkati.
  Fleta 82-109: Logos asketik, pyetje e prgjigje atit ton Maksim.
  Flett 109-111: Mbi nj grua n nj ujdhes bashk me djalin e saj.
  Flett 111-115: Mbi dy vllezr fshatar.
  Flett 116 verso 119: Titull me shkurtime, fraza t palexueshme.
  Flett 119-122: Mbi murgun q gjendej n nj ujdhes, t cilit i erdhi mysafir nj saraen me
  emrin Abraham (Avraam).
  Fleta 122: Titulli bn fjal pr nj Mario, por nuk lexohet dot.
  Duke u mbshtetur n grafin e tipit t von, kodiku n fjal duhet ti atribuohet kohs nga
  fundi i shekullit t 13-t deri n gjysmn e par t shekullit t 14-t.

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Kodiku i Purpurt i Beratit dhe Kodiku i Art
  Nga Brari n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 26-03-2021, 08:43
 2. Prgjigje: 1013
  Postimi i Fundit: 30-06-2011, 13:05
 3. Projektet greko-serbe pr pastrim etnik
  Nga Drini_i_Zi n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 136
  Postimi i Fundit: 03-03-2009, 08:19
 4. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •