Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 65
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,600

  Prse dashuroni?

  Sipas disa hulumtimeve nga shkencetaret e Torontos ne Kanade dhe Sorbones ne Pariz ne bashkepunim me universitetet tjera, ndjenja e te dashuruarit eshte biokimi e paster. Eshte vertetuar se "xixen e dashurise" e ndez adrenalina, hormoni i gjendres mbiveshkore. Tajimi i shtuar i adrenalines rezulton ne te rrahurat e zemres, ndjenjen e kendshme te ngrohtesise dhe zgjerimin e bebezavce te syve. Kjo eshte shenja e pare e pelqimit te dy gjinive. Nese adrenalina e kryen punen e vet, ndjenja e atraktivitetit shnderrohet ne epsh. Ateheren fillon ndikimi i fenilalanines tek te dashuruarit, substance kjo e ngjashme me afetaminen e cila tajohet nga zona e caktuar e trunit. Kjo provokon entuziazem mendor ku truri perpiqet ta perserise ndjenjen ngazellyese. Entuziazmi mendor lidhet me pranine e personit te zgjedhur, dhe nese c'do gje shkon ne rregull, fillojne takimet mes te dashuruarve. Per forcimin e mardhenieve mes te dashuruarve, meritat i ka oksitocina qe ne sasi te medha prodhohet gjat mardhenieve seksuale. Disa shkenctare mendojne se ajo ndikon ne forcimin e lidhjes per familjen. Ky hormon te cilin e tajon hipofiza prodhohet edhe atlehere kur ndodhemi prane personit qe e dashurojme, dhe kjo eshte arsyeja pse ndihemi te lumtur.
  Dashuria ne hijen e marteses -Faktet dhe studimet shkencore ne fushen e moralit kane provuar se martesa eshte faktori i vetem qe siguron stabilitet e qendrueshmeri ne jeten e njeriut. Kjo, sepse martesa do te thote lidhje e bashkim ndermjet dy njerezish nen hijen e nje jete te perbashket, ku te sundoje dashuria dhe miqesia e paster.
  Familja eshte cerdhja e ngrohte qe u siguron dy bashkeshorteve kushte per lumturi e paqe, qe ndertohen mbi bazen e dashurise. Nga ana tjeter, martesa do te thote integrim per bashkeshortet dhe zhdukje e ndjenjes se boshllekut qe ekziston nje lloj si tek burri edhe tek gruaja.

  Baza e dashurise-Bazat e dashurise shfaqen ne formen e solidaritetit, mirekuptimit, sakrifices, faljes, respektit te ndersjellte, etj. Dashuria eshte perla e jetes bashkeshortore. Pa te gjithcka te duket bosh dhe pa kuptim. Kjo sepse njeriu jeton ne fakt me dashurine, me ate dashuri qe si nje pishtar i ndricon rrugen, i ndez zemren dhe e mbush me ndjenja te ngrohta e intime.
  Dashuria eshte themelore ne jeten bashkeshortore dhe perben faktorin me te redesishem per vazhdimin dhe persosjen e saj.

  Thellimi i ndjenjes se dashurise-Nje nga problemet e rendesishme te jetes se perbashket eshte qe te dy bashkeshortet te punojne per forcimin e ndjenjave te dashurise dhe thellimin e tyre tek njeri-tjetri me anen e nje fjale te embel, nje qendrimi te bute apo veshtrimi te ngrohte e forma te tjera te kesaj natyre qe shprehin dashuri e miqesi. Por ka shume bashkeshorte qe, ndersa jane magazina te medha per keto shprehje te larta, nuk jane ne gjendje ti shprehin ato. Si pasoje, nje mal prej akulli ngrihet ne marredheniet e tyre. Ata e shohin veten te izoluar e te vetmuar, duke rrezikuar keshtu jeten e tyre te perbashket me shkaterrim.
  Vetem prushi i dashurise nuk mjafton, duhet patjeter qe ajo te provohet e te konfirmohet me mjetet e shprehjes, si pershembull, me anen e fjales dhe te bisedes se ngrohte, kujdesi per ushqimin dhe pastertine, levdates e te tjera gjerave jetesore si keto. Problemet negative dhe semundjet qe mund te godasin njeriun ne jete, perbejne ne fund te fundit shanse te pershtatshme per te provuar ndjenjat e dashurise e te solidaritetit midis dy bashkeshorteve.

  Kushtet e dashurise-Nese dashuria ka gjithe kete rendesi, atehere cilat do te jene kushtet e saj?
  Dashuria, para se gjithash, duhet te jete e sinqerte, larg hipokrizise, e paster nga cdo dyshim e hije, larg cdo artificializmi. Ajo duhet te buroje nga thellesite e zemres e te shpirtit.

  Pozita e gruas ne familje eshte me e rendesishme nga ajo e burrit.

  Martesa e lumtur, zakonisht eshte nje lloj miqesie, dashurie dhe afiniteti, sa qe eshte e veshtire te dallohen anet e saj materiale nga ato shpirterore e morale. Ajo eshte nje nga format e integrimit e te bashkepunimit qe ploteson te gjitha nevojat shpirterore e trupore.
  Ne te gjithe kete nuk duhet te presim ledhatime te vazhdueshme me rast e pa rast. Kjo sepse dashuria eshte nje ndjenje e sinqerte qe shperthen ne kohen e caktuar, per te shprehur vetveten ne kushte dhe kohe te caktuar. -Se fundi, dashuria e sinqerte eshte nje ndjenje fisnike. Ajo nuk e pret asnjehere ate cka do te takoje dhe nuk njeh asnje lloj kushti apo trajtim te tipit tregtar.

  Kushtet e dashurise-Nese dashuria ka gjithe kete rendesi, atehere cilat do te jene kushtet e saj?
  Dashuria, para se gjithash, duhet te jete e sinqerte, larg hipokrizise, e paster nga cdo dyshim e hije, larg cdo artificializmi. Ajo duhet te buroje nga thellesite e zemres e te shpirtit.

  Pozita e gruas ne familje eshte me e rendesishme nga ajo e burrit.

  Martesa e lumtur, zakonisht eshte nje lloj miqesie, dashurie dhe afiniteti, sa qe eshte e veshtire te dallohen anet e saj materiale nga ato shpirterore e morale. Ajo eshte nje nga format e integrimit e te bashkepunimit qe ploteson te gjitha nevojat shpirterore e trupore.
  Ne te gjithe kete nuk duhet te presim ledhatime te vazhdueshme me rast e pa rast. Kjo sepse dashuria eshte nje ndjenje e sinqerte qe shperthen ne kohen e caktuar, per te shprehur vetveten ne kushte dhe kohe te caktuar. -Se fundi, dashuria e sinqerte eshte nje ndjenje fisnike. Ajo nuk e pret asnjehere ate cka do te takoje dhe nuk njeh asnje lloj kushti apo trajtim te tipit tregtar.

  Roli i gruas-Megjithese dashuria konkretizohet me nje marredhenie martesore, domethene, presupozon qe te marrin pjese ne te dy palet, burri dhe gruaja, prape se prape roli i gruas ne te eshte shume me i madh nga ai i burrit. Dashuria e gruas jo vetem qe i shkakton burrit ndjenjen e besismit, por i rinovon gjithashtu frymemarrjen e jetes bashkeshortore.
  Gruaja, nepermjet dashurise, mund te kultivoje ne zemren e burrit ndjenja te medha e plot vitalitet. Ajo penetron ne zemren e tij per te zene aty vendin qe i takon e per te influencuar tek ajo. Qendrueshmeria e dashurise do te thote rritje e shpreses ... te asaj shprese qe, ne rrugen e saj, fshin tronditjet dhe shqetesimet per ti zevendesuar me qetesine dhe sigurine.
  Nje dashuri e tille do te jete mbeshtetje e fuqishme per mbrojtjen e gruas nga zemerimi i burrit. Jeta duket boshe dhe e thate pa dashurine e ketij burimi te paster e plot ndjenja stabiliteti, qetesie e gezimi.

  Etapa e dashurise-Dashuria lind tek te martuarit sapo perfudon lidhja e tyre. Gjate kesaj periudhe secili ruan cilesite dhe tiparet e veta personale. Por, pasi miqesia rritet deri ne dashuri, qe do te thote bashkim i plote, butesi, falje e sakrifice, jeta bashkeshortore hyne ne nje etape te re, ku dalngadale zhduken te gjitha tiparet e cilesite personale, per te lindur nje personalitet i ri, ngritur mbi bazen e integrimit, qe realizojne martesa dhe dashuria. Qe ketej shohim qe familjet njerezore ndryshojne teresisht ne jeten e tyre nga krijesat e tjera te gjalla, sepse ngrihen ne lartesine e shenjterise e te engjellores.

  Edhe me tutje per Dashurine, Fjalen me te embel ne bote  Dashuria-Edhe ne dashuri, ndjenja me sublime e shpirtit, mbi percaktimin e te ciles jane shprehur poete te gjithe koherave, mund te jesh me edukate apo paedukate.

  Mjafton te mendohesh pak dhe te vijne ne mendje shembuj te ndryshem "dashurish te paedukuara". Dashuria eshte nje ndjenje e larte, e sinqerte dhe e thelle, qe lind nga zemra dhe eshte sinonim i altruizmit dhe zemergjeresise. Dashuri eshte te duash te miren e personit qe ke ne krah, qe jo shpesh perkon me te miren tone; kjo tregohet me akte konkrete dhe sjellje te pershtatshme, sidomos jo per egoizem te paster. Te dashuruarit "mbytes", xheloze, per te mos folur per ata qe "vene dore" apo qe grinden ne publik, jane te paedukate shembullore.

  Unaza-Unaza nuk vihet ne hunde, ne kembe apo kerthize, por vetem ne gishtin e vogel dhe ne ate te unazes. Edhe burrat mund te mbajne unaze, por vetem ne gishtin "e unazes". Ato qe preferohen me shume jane unazat martesore dhe ato me stemat e familjes. Ne disa vende eshte zakon te vihen unazat me stemen e universitetit ku jane kryer studimet. Gjithesesi, nje burre, nuk duhet te mbaje kurresesi unaze te ekzagjeruar.
  DASHURIA  Une jam nje trendafil i kuq

  I sapocelur

  Virgjeresha me puth,

  Me vendos mbi gjoksin e saj

  Qe aromen time, te shperndaj.

  FRIKA


  Une jam nje kenge e pafjale

  Strukur thelle ne shpirt

  E ndrojtur te shkruhem mbi leter

  E perdredhur nga vetmia

  Gote e mbushur me helm

  Nga dashuria.

 2. #2
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,883
  Mjaft i kendeshem materiali. Gjithsesi une dashuroj per mjaft qellime qe nuk dua ti permend me rradhe per mos harruar asgje. Pra une dashuroj sepse jam i destinuar te dashuroj.

  Dito.

 3. #3
  profesionisti Maska e I-amshuar
  Antarsuar
  03-01-2005
  Vendndodhja
  www.proletari.com
  Mosha
  43
  Postime
  211

  Thumbs up

  Prgzimet e mija pr shkrimin edhe mua m plqeu por ju vajze e mire nuk i keni dhn prgjigje konkrete ksaj teme.

  Pse dashuroj?


  Sepse krkoj t ndryshoj

  Sepse dashuroj lirin

  Heq prangat e shpirtit

  ndrroj shpresn

  Ndjej lott e gzimit

  Shprthej energji lumturie dhe i jap nj kuptim jets sime.
  Ndryshuar pr her t fundit nga I-amshuar : 31-01-2005 m 10:44
  DASHURIA SHT MISTERI IMAGJINAR I SHPRESS Q BN T JETOJ SHPIRTI N PAQE DHE LIRI.
  THJESHTSIA DHE SINCERITETI JAN DHURATA Q ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR T REZISTOSH TI MBASH ATO SHT MREKULLI VUAJTSE Q T BN T JETOSH ME DINJITET(shkruar nga un)

 4. #4
  MiLaNisT Maska e sLimShady
  Antarsuar
  22-04-2004
  Vendndodhja
  Shif ka mrapa m'ke
  Mosha
  37
  Postime
  1,116
  Teme mjaft e lezecme ina pse dashuroj per shum gjera sic e tha me lart odeoni
  M&M

 5. #5
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Te presim e te shohim, por mendoj se nuk dashuron me nje qellim te aktuar, gjithka ndodh jashte kontrollit tend, pa vetedije mbase...nuk mund ti vesh vetes qellim Po dal te dashurohem (lol).
  PS: Po ti vajza mire, ne krah je zgjuar sot, vetem per dashurine ke hap temat, come back to earth, pergezime
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 6. #6
  |_CuNi_| Maska e Cuni_24
  Antarsuar
  16-07-2003
  Vendndodhja
  PIMP ne LoNdoN
  Mosha
  39
  Postime
  8
  Ncncncnc shume teme e bukur po mua mu duk pak sa edhe prekse, pervete u preka per pak desh qava sepse dashuria pike e dobet per mua )) ina bravo pac fat ne dashuri

 7. #7
  Bordi Drejtues Maska e REJDI
  Antarsuar
  09-02-2003
  Vendndodhja
  Switzerland/Zurich
  Mosha
  31
  Postime
  244
  uau : perfekte i nevojitet kujdo ky postim

  Rejdi
  |---Lojra ne PC

  Swiss^Boy

 8. #8
  i/e larguar Maska e bingo-bomba
  Antarsuar
  17-07-2004
  Vendndodhja
  athine
  Mosha
  38
  Postime
  67

  Talking

  Shume teme interesante kjo Blerina megjithse gjysmat efjaleve kuptova pse me sja fute greqisht te mernim vesh Duhet te nis shkollen nga e para une me duket :P Ajde gjith te mirat.

  < me shume respekt bingo-bot >

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,770
  Perse dashuroni?


  ju o te ditur , qe keni njohuri te gjera e te thella , qe nepermjet nje meditimi te gjate dini ku, kur, dhe si gjithshka dashurohet dhe ciftohet ne natyre , dini psene e gjithe ketyre dashurive , te gjithe ketyre bashkimeve seksuale; ju o te urte te shquar , mos ma fshihni ju lutem ! hetoni me mendjen tuaj te mrehte dhe thomeni ku, kur , dhe pse me ndodhi te dashuroj ,perse dashurova????

  vazhdon..........
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 31-01-2005 m 11:49

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,600
  Dashuria e vertete eshte si fantazmate gjithe flasin, por pak e kane pare.-Ne Dashuri eshte veshtire te dallosh, pushtimin nga Kapitullimi.-Historite e medha te dashurise ndahen ne dy kategori, ato pafat e ato palumturi.-Dashuria eshte pritja e nje gezimi qe kur vjen te merzit.-Dashuria eshte te dhurosh diqka qe nuk e ke, dikujt qe nuk e do.-Dashuria eshte veqse bindja e gabuar se, disa femra ndryshojne nga tjerat.-Duaje tjetrin njelloj si veten tende !......Po une qe e urrej veten?-Ai qe done tjetrin me shume se veten,ose nuk e njeh aq sa duhet tjetrin osenuk e do aq sa duhet veten.-Vetem nje grua me ka dashur, por s/mbaj mend cila.-Te gjithe njerezit normale deshirojne pak a shume vdekjen e atyre qe duan.-Dashnori eshte: zhgenjimi I dyte per nje grua pas burrit.-Dashnori eshte nje person me te cilin nuk martohesh, sepse ia done te miren.
  nuk perputhet kurre me te Verteten : o eshte gjysem e vertete, o eshte nje e vertete e gjysme. Argetimi eshte si te siguruarit e Jetes: sa me plak te jesh, aq me i Shtrenjte behesh. Per grate argetimet e pafajshme nuk Ekzistojne : nese puna eshte e pafajshme, ato nuk ndjejne asnje lloj kenaqesie.
  BURRI Nje keshille per burrat ne moshe, qe Kane grate e reja e te bukura: rrini sa me larg te jete e mundur nga shtepia, sepse grave tuaja, deshira per t/ju tradhetuar ju vjen kur ju shohin.
  Gabojne burrat apo kemi te drejte ne Grate ? Ne qofte se nje burre i hap gruas Deren e makines, o eshte e re makina, o eshte e re gruaja. -Burre i afte eshte ai qe fiton me teper Sesa gruaja i harxhon. Ndersa nje grua. E afte eshte ajo qe gjen nje burre te tille.-Burri-shkencetar tradhetohet, me Kollaj, sepse burri sa me shume di, aq Me pak dyshon.
  BUZEQESHJA Nese je memec qesh me sy, nese je i Verber qesh me goje. Nese i memec Dhe i verber mos qesh se s/ka asgje per Te qeshur.a asgje per Te qeshur. QIFTI Ne jete kane rendesi vetem dy gjera: shendeti dhe deshira per te punuar. Une kame shendetin, besoj se do ta gjeje Nje grua qe ka deshiren punuar. -Kur nje burre kerkon te ndahet nga e Shoqja, zakonisht faji eshte i treve. -Tre veta perbejne nje qift te bukur.

 11. #11
  TIRONC dA bEzZt Maska e OnLiNe
  Antarsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  tiron
  Mosha
  36
  Postime
  49
  Vajz e Mire behu sic ke nick edhe shpjegoje mire se per cfar dashurie e ke llafin

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,600
  Online erse ma thua kete ? .Do te pergjigjem me aq sa di se kam moshen qe mund mos ta di as une ose mund mos ta kam jetuar ate dashuri qe dua te kem.
  Dashuria shnderrohet ne rrespekt per njeri tjetrin se sa mbetet ajo ndjenja e zjarrte qe ishte ne fillim.

  Dashuria per mendimin tim eshte arsya pse shume njerez zgjohen ne mengjes dhe pse flene ne darke! ( qe te zgjohen prape ne mengjes) Kjo arsye sic eshte permendur me lart e ben jeten shume me intensive dhe te bukur se ceshte ne realitet.Shume te tjere zgjohen dhe dalin te kerkojne per dashuri cdo dite qe te vi nje dite dhe ata te ken mundesine te jen te lumtur! Te bejne gjera me dike qe ato repsektojne dashurojne dhe kan afer!
  Une mendoj se dashuria me kalimin e kohes jo se ndryshon ne mendim por ndryshon ne forme, ashtu sic ndryshojne njerezit me kalimin e kohes, edhe kjo ndjenje nuk mund te mbetet e pandryshuar por ajo qe ndodh eshte nje pershtatje e dashurise me moshen e njerezve. Pastaj nese dy persona qendrojne bashke per 20 vjet rresht eshte si te kishin te njetin gjak dhe gruaja behet si moter e burri si vella.
  Me pak fjale...terheqje fizike/pasioni--terheqje shpirterore---perbashkesi interesash(familja,femijet etj)---te mesuarit me pranine e njeri-tjetrit--- DHEMBSHURIA...qe eshte nje forme dashurie transformuese e cila erdhi nga dashuria fillestare qe permendem me pare, arrihet te quhet "dashuria e perjetshme"....Megjithate edhe pse besoj ne kete evulim te dashurise,perseri nuk mendoj qe nje perqindje shume e larte e cifteve i perjetojne keto faza.
  Nje gje qe besoj shume verberisht eshte infatuacioni....por kjo eshte dicka tjeter.
  PO ESHTE E VERTET QE ESHTE NJE ART PO ESHTE DHE TALENT PER ATA QE E PERDORIN KA SHUM MENYRA PER TE DASHUR , PRANDAI UNE MENDOI SE TA DASHUROSH ESHTE TALENT QE JO TE GJITH E KANE
  Tani, pra, keto tri gjera mbeten:
  besimi, shpresa dhe dashuria;
  por me e madhja nga keto eshte dashuria
  Dashuria... eshte jete, shijoje
  Dashuria... eshte enderr, endrroje
  Dashuria... eshte e bukur, adhuroje
  Dashuria... eshte dhimbje, sheroje
  Dashuria... eshte tradheti, mesohu me ta
  Dashuria... eshte detyre, plotesoje
  Dashuria... eshte pasuri, ruaje
  Dashuria... eshte loje, luaje
  Dashuria... eshte mister, zbuloje
  Dashuria... eshte fat, perfitoje
  Dashuria... eshte avanture, kujdes
  Dashuria... eshte luft, mesohu edhe me te
  Por dashuria... eshte dashuri, lufto per te!!
  Besoj se tani me kupton se ku dua te dal me keto qe shkruajta.Dhe shpresoj se je djal ti kuptosh se si ndjen nje vajze edhe keto fjale edhe kete besim do nga nje djal.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e RuSsEl_NeSs
  Antarsuar
  14-08-2004
  Vendndodhja
  Tirana
  Mosha
  35
  Postime
  38
  pse dashuroj???? pyetje me shume pergjigje te vlefshme....pergjigjja e pare dhe me e rendesishme per mua qe me vjen tani nder mend eshte se nuk me pelqen vetmia....nje tjeter pergjigje eshte se dashuria eshte ushqim..a qendron njeriu dot pa u ushqyer????dashuria eshte ushqimi me i shijshem i zemres....nje tjeter pergjigje eshte e lidhur me faktin se ndjehesh mire pran dashuris tende...ka dhe shume pergjigje te tjera po nuk po i permend se jan shume

 14. #14
  ♥Electronics♥ Maska e ^TIRONA^
  Antarsuar
  10-01-2005
  Vendndodhja
  New York
  Mosha
  46
  Postime
  45
  Ka disa lloj dashurise sic jane

  Dashuri materjale
  Dashuri biollogjike
  Dashuri shpirterore
  Dashuri familjare
  Dashuri dhune
  Dashuri seksuale ect se jane pa mbarim
  Kjo e fundit eshte nder me te kerkuara.Shkencetaret mund te dalin me shume metoda apo konkluzione por asnje nuk mund te percaktoje se cfar dashurie ka nje apo nje tjeter.

  -Alby
  KI I VETMI
  ALBY

 15. #15
  Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
  Antarsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Where ladies pray the God
  Postime
  1,028
  vajze mire nje keshille nqs e pranon ke prej meje....

  Kur te flasesh per Dashurine ti dhe keta te tjeret flisni per ate Dashuri qe njihni dhe jetoni Ju jo per ate qe u tregojne te tjeret...

  Ndaj eshte me e udhes ti lesh llafet e teperta ....

  Nqs ka ndonje gje ne Bote qe nuk i nevojiten fjalet e teperta ajo ka qene ...eshte ...dhe do ngelet gjithmone :

  Dashuria.....


  pershendetje

  Blossoms of heaven, Ashes of hell...

 16. #16
  i/e larguar Maska e selina_21
  Antarsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  ≈ღ≈United States!ωho thє Hєll ωants to livє Hєяє Foяєvєя!!=Iм α cгαzу вαву...Hαte IT OR LOVE IT.ღ
  Postime
  1,099
  JAM e mendimit me ty Shkelqesia_E_Tij!!!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,221
  Pershndetje

  Koha me e mire ka ardhen tash vetem Copy/Paste..

  Dashuroj pytje pa pergjigjeje , sdi me ju pergjigj vallaji..

  Gjith te mirat
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 18. #18
  DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
  Antarsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Durres - Shqiperi
  Mosha
  36
  Postime
  2,071
  pse eshte e ndalume te dashurojme nje jet kemi dhe duhet ti provojme te gjitha

 19. #19
  Sherbimi Sekret Shqiptar Maska e SH_S_SH
  Antarsuar
  16-06-2004
  Vendndodhja
  PALORTO
  Mosha
  38
  Postime
  21
  Njeri me siper kishte bere verejtje me vend."Kur te flisni per dashurine thuani cfare mendoni jo cfare lexoni".Une nuk jam dakort me ata qe ia japin biokimise nderin te ngjeshe ne sup lavdet si e vetme ne krijimin e kesaj ndjenje(nese mund te quhet).Eshte edhe shpirterore pasi te ben pershtypje menyra se perse dashuron nje person te caktuar.Biokimise bravo i qofte per ngrehje-shkrehjet,te tjerat jane me te thella.
  Shume e vjeter eshte e thena
  Qe qengji urte pin dy nena,
  Ah ta dini kete te rene,
  Pin servili tere kopene.

 20. #20
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Perse dashuroni?

  Citim Postuar m par nga YaSmiN

  DASHURIA  Une jam nje trendafil i kuq

  I sapocelur

  Virgjeresha me puth,

  Me vendos mbi gjoksin e saj

  Qe aromen time, te shperndaj.

  FRIKA


  Une jam nje kenge e pafjale

  Strukur thelle ne shpirt

  E ndrojtur te shkruhem mbi leter

  E perdredhur nga vetmia

  Gote e mbushur me helm

  Nga dashuria.
  Perse dashuroni?
  Sepse Dashuria Eshte Mjet I Cili Te Dergon Deri Tek Personi Qe E Dashurojme .
  Per Hir Te Dashurise Eshte Bashkuar Fillimi Me Fundin
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Jetoni per te dashuruar apo dashuroni per te jetuar?!
  Nga AJSBERG n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 06-05-2010, 01:51
 2. RapidStack, Nqs download-oni atehere do ta dashuroni :)
  Nga LeArNiNgHaCkInG n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 22-02-2009, 09:43
 3. Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 01-12-2008, 13:39
 4. C'far do bnit pr njeriun q dashuroni me gjith shpirt?
  Nga ||_BeJbi_|| n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 121
  Postimi i Fundit: 15-09-2008, 18:33
 5. Falni dhe dashuroni.
  Nga Mona n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-04-2003, 12:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •