Nj jet e shkrir pr shqiptarizmN 55-vjetorin e lindjes s poetit Baki Ymeri-n vend t nj urimiMe poetin, prkthyesin dhe publicistin Baki Ymeri, njihem dhe bashkpunoj prej rreth 10 vjetsh. Poeti nuk ka pranuar t vendoset n Bukuresht pr t harruar origjinn e tij, por qndrimin e gjat n kt vend e ka shfrytzuar pr t kryer pun fisnike dhe t dobishme pr t mirn e kujtess son kombtare. Aktualisht sht sekretar i prgjithshm i gazets Albanezul/Shqiptari(organ i Bashksis s Shqiptarve t Rumanis, i themeluar nga Nikolla Nao m 1888). Fakti q ai jetn e tij e ndan mes Shipkovics dhe Bukureshtit, evenimentet e rndsishme t jets s tij kalojn si pavn re nga ana e miqve dhe dashamirsve t tij. Ndaj e ndiej si detyrim, q n cilsin e bashkpuntorit dhe t njeriut q ndajm t njjtat preokupime n kryeqytetin e Rumanis, t sjell n vemendjen e lexuesit veprimtarin e ktij shqiptari q nuk rresht qysh prej 33 vjetsh t kontribuoj n fushn e poezis, publiistiks, prkthimeve artistike etj.

Zri i tij sht i pranishm n gjith hapsirat shqiptare, ngase e ka tejet t zhvilluar ndjenjn qytetare t atdhetarizmit, dhe sht nj gazetar aktiv q reaksionon pr probleme t ndryshme q lidhen me kulturn ton, me politikat ballkanike, e m gjr. Gjat gjith ksaj kohe poeti Baki Ymeri nuk ka rreshtur s mbledhuri gjithka q mund t konsiderohet e rndsishme nga aktivitetet e kryera nga shoqrit shqiptare n Rumani. Banesa e tij ka filluar t shfrytyrohet duke marr pamjen e nj arkivi me vlera pr gjith shoqrin shqiptare, sepse atje fshihet historia jon. Garsionira, ku banon poeti, n katin e 10 t nj pallati n Compozitorilor, n vend t mureve tashm ka vetm libra, dorshkrime t vjetra, fotografi dhe objekte-t mbledhura me nj pasion dhe prkushtim gjat viteve q Bakiu jeton n Bukuresht. Gazetat e para t botuara n Bukuresht dhe Konstanc qysh n fund t shekulli XIX, letrkmbime t rilindasve tan, vlerat e Naos, Faik Konics, Ibrahim Temos, fotografi t epoks etj.

T ndara n dosje e t arkivuara n rafte special, t vendosura sipas kriterit kronologjik apo rndsis s tyre, rradhitet historia e shqiptarve t Rumanis. Baki Ymeri prbn nj model jetsor q ti prkujton modelet e Rilindjes Kombtare, nj jet e martirizuar pr nj ideal t lart. Do t prmndja ktu ndihmesn e posame q ka luajtur pr sensibilizimin e problemit t Kosovs n veri t Danubit, veanrisht prgjat dhjetvjearit t fundit, n kohn kur Kosova kishte m tepr nevoj se sa kurr (1989-1999). Baki Ymeri, prpos ndihmess q ka sjell n publiistikn shqiptare, ai ka sjell nj kontribut t posam pr zhvillimin e shtypit shqiptar t komunitetit t shqiptarve t Rumanis, por ka sjell dhe nj kontribut t veant pr njohjen e letrsis shqiptare n Rumani. sht njri ndr redaktort dhe shprndarsit e par t revists "Shqiptari", themelues i Shoqats s Miqsis Rumuno-Shqiptare, bashkpuntor aktiv i Bashksis Kulturore t Shqiptarve t Rumanis.

Bakiu i ndrlidh shqiptart e Bukureshtit me diasporn shqiptare t Italis dhe Zvicrs, Suedis dhe Filadelfias, Arizons dhe Australis, me Shoqatn e Miqsis Gjermano-Shqiptare n Gjermani, me artist t njohur n Vjen etj. Baki Ymeri sht antar i Lidhjes s Shkrimtarve t Rumanis, doktorant i Universitetit t Bukureshtit, veprimtar i nj varg shoqatash pr mbrojtjen e t drejtave t njeriut, zbulues fondesh albanistike n diaspor, autor i nj varg veprash poetike (origjinale e t prkthyera), autori i nj sr librash dhe artikujsh mbi diasporn shqiptare, misionar i kulturs shqiptare n bot, "nj shpirt i frymzuar ndrmjet dy kulturave" (sipas Marin Soreskut), shqiptari q e zbardhon mahnitjen e gjuhs rumune, Bakiu sht shqiptari q ia prkushton tr jetn afirmimit t kombit shqiptar, malsor i Sharrit dhe banor i Bukureshtit, t cilin vlen ta urosh n moshn e bukur t 55-vjetorit t tij.
(Luan TOPIU, Bukuresht)

VitoreStefaLeka