Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 60
 1. #21
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime

  "Mrika" 50 vjet Zbulohen kujtimet e Prenkė Jakovės

  Ariet, duetet, koralet e ndryshme qė i dėgjuan qė nė fillim shokėt e mi kompozitorė, mė siguruan qė punėn e kisha nisur mirė dhe mė inkurajuan tė vazhdoj me besim tė plotė se vepra do tė dalė mirė. Pėr t'ia arritur realizimit tė veprės, kisha punuar me kohė pėr forcimin e orkestrės simfonike, solistėve dhe tė korit. Njė entuziazėm i papėrshkruar pėrfshiu tė gjithė amatorėt e muzikės mė 2 maj tė vitit 1958, kur u inaugurua fillimi i punės". Me kėto fjalė rrėfen kujtimet e tij kompozitori Prenkė Jakova, mbi vėnien nė skenė tė operas sė parė shqiptare "Mrika". Sot, kur kanė kaluar 50 vite prej kohės kur arti ynė fitoi personazhin e saj tė parė lirik - Mrikėn, botohen kujtimet e kompozitorit dhe detaje mbi kėtė arritje tė artit shqiptar, libreti i sė cilės u shkrua nga Llazar Siliqi. Po bėhen 50 vite qė "Mrika" qėndron dhe tingėllon nė skenėn e operas shqiptare. Kėto vite qenė njė provė shumė serioze pėr vlerat e saj tė vėrteta artistike. Me tė, muzika skenike shqiptare hodhi hapa tė rėndėsishme e tė vendosura nė rrugėn e saj tė re. Koha pėrligji guximin dhe besimin qė Prenkė Jakova pati pėr tė shkruar e vėnė nė skenė kėtė vepėr. Autori me kėtė krijim tė tij tė dashur, ka mbetur njė simbol muzikor i kohės. Me personazhet e tij, nisi edhe nė Shqipėri procesi i kultivimit dhe konsolidimit tė lirikės sonė.

  Kujtimet e Prenkė Jakovės

  "Suksesi i madh qė pati veprimi muzikor "Dritė mbi Shqipėri", qė e krijuam me shokun tim, poetin Llazar Siliqi, nė qershor tė vitit 1952 dhe qė e shfaqėm me amatorėt e Shtėpisė sė Kulturės dhe tė Krijimtarisė Popullore tė Shkodrės nė korrik tė po atij viti nė Festivalin Kombėtar tė Kėngės e tė Valleve nė Tiranė, qe ideja pėr tė shkruar operan e parė shqiptare. Besimi i madh qė kishin shokėt nė aftėsitė e mia dhe dėshira pėr tė pasuruar repertorin e muzikės shqiptare me vepra tė gjinive tė larta muzikore, me shtyri qė nė korrikun e vitit 1956 t'i hyj punės pėr kompozimin e operės "Mrika", libret me 80 faqe tė shkruar nga poeti Llazar Siliqi dhe ta pėrfundoj nė muajin tetor tė vitit 1957. Pėr tė shkruar kėtė vepėr isha njohur me folklorin e pasur tė muzikės sonė popullore dhe kėtė ngjyrė u pėrpoqa t'i jap gjithė personazheve dhe tė gjithė momenteve lirike dhe dramatike, sepse vetėm nė kėtė mėnyrė do t'i shėrbejshe artit tonė popullor. Amatorėt bėjnė mrekullina, ata kanė diēka qė nuk e kanė profesionistėt, sidomos nė qytetin tonė qė ka tradita nė art e kulturė. Unė kisha besim tek ata. Suksesi i madh qė pati premiera mė 1 dhjetor 1958 kurorėzoi punėn e tyre tė palodhur. Jam shumė i kėnaqur pėr punėn e palodhur dhe interpretimin e mirė tė tė gjithė ekzekutuesve, qė prej solistėve, korit, regjisė, koncert-maestrove, teknikėve, etj".

  Detaje rreth operas

  Opera "Mrika", e cila trajton dramėn e njė vajze, qė nuk do tė martohet me djalin qė e kanė fejuar kur ishte nė djep, u shfaq nė Shkodėr l8 herė, ndėrsa nė Tiranė u shfaq pėr tė parėn herė nė muajin shkurt l959, interpretuar nga artistėt shkodranė. Interpretuesja e parė e Mrikės nė TOB ishte Marie Kraja. Kjo vepėr u interpretua pėr herė tė parė nga trupa e TOB-it nė muajin nėntor l959, ku edhe ėshtė rivėnė mė l966, l968, l975 dhe l989. Qė prej vitit l966, "Mrika" u shfaq nė variant tė reduktuar, nė tri akte. Nė vitin l983, Shkolla Artistike "Prenkė Jakova" nė Shkodėr vuri nė skenė aktin e parė tė operas. Mrika, personazhi kryesor nga u ngjiz opera me tė njėjtin emėr, e ka zanafillėn tek poema nė vargje e poetit Risto Siliqi "Mrika nė shkangull", e botuar nė vitin 1915. Fati tragjik i vajzės mirditore tė atyre viteve i ishte ngulitur nė kujtesė tė birit tė Risto Siliqit, Llazarit.

  nga Fatmira Nikolli - Gazeta Shqiptare
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  tema

  --


  Karta jonė “nėn mėngė”

  Nga Zhani Ciko

  Pėr njė vend si yni qė pėr arsye tė zhvillimeve historike tė njohura tani do tė festojė 100 vjetorin e vendosjes sė alfabetit krahas 55 - vjetorit tė krijimit tė Teatrit shqiptar tė Operas dhe Baletit ėshtė padyshim tregues i fortė i etjes kulturore tė shqiptarėve, i ėndrrės sė gjatė 500 – vjeēare pėr t’u kthyer tek pavarėsia dhe pėrkatėsia gjenetike europiane. 40 vjet i ndajnė kėto ngjarje, atė tė shpalljes sė pavarėsisė me krijimin e njė teatri operistik. Nuk ėshtė asgjė nė pikėpamje tė zhvillimeve historike por pėr kėto 40 vite kulturė muzikore shqiptare qė i ka rrėnjėt moderne tek epoka e Rilindjes, kaloi nga tė mėsuarit shqip tek kėnga patriotike dhe nga kėngėtarėt e parė lirikė qė insterpretuan kėngėt popullore tek krijimi i institucionit mė tė lartė muzikor si dhe i gjinive sė operas dhe baletit shqiptar, madje kjo inkludon edhe krijimin e njė sistemi shkollimi muzikor adekuat tė tė gjitha niveleve.

  Pėr fat, jo ēdo periudhė historike ka qenė e harmonizuar me interesat e zhvillimeve kulturore tė vendit dhe nė kėtė rast tė njė institucioni tė tillė si Teatri i Operas. Nėse vitet para luftės sė II-tė mbėrritėn qė tė sjellin edukimin muzikor tė njė brezi artistėsh tė konsideruar “pionierėt e muzikės”, kryesisht kėngėtarė, pėrpunues, krijues dhe pak instrumentistė, pas luftės u synua ngritja e trupave qė pėrgatitėn institucionin si kori, orkestra, trupa e baletit. Prurje artistėsh tė shkolluar jashtė kompletuan brezin e dytė tė solistėve lirikė, ndėrsa tė parėt iu pėrkushtuan pedagogjisė dhe krijimit tė Konservatorit. Gjithēka po shkonte normalisht, krahas zhvillimeve shoqėrore. Por brutaliteti me tė cilėn filloi pak nga pak izolimi politiko-kulturor i vendit ishte i pari kontrasens qė i vuri frenė zhvillimit dhe tė Teatrit tė Operas edhe pse pėr konformizėm kjo u imponua duke shkaktuar njė largim tė ngadaltė, por tepėr tė gjatė nga ecja pėrpara, plotėsimi i prapambetjes historike dhe zhvillimi i shijeve artistike, estetike si tė artistėve ashtu dhe tė publikut.

  Breza artistėsh tė talentuar qė mund tė kishin qenė me kohė nė ato skenė ku sot performojnė mė tė mirėt e shqiptarėve e kufizuan artin e tyre, nuk mundėn tė japin tėrė atė ēka dispononte talenti i tyre. Nė kėtė vėshtrim ata megjithėse tė elozhuar nga pushteti janė po kaq tė humbur sa dhe ata qė u anatemuan dhe vuajtėn trajtimin njerėzor tė sistemit. Janė tė shumta episodet tragjike, por dhe komike nė kronikėn e pėrditshme tė kėtij institucioni dhe pėr tė gjitha kėto, rruga e zhvillimit tė Operas dhe Baletit shqiptar ėshtė krejt e ndryshme dhe e veēantė nga ēdo vend tjetėr. Kushdo qė nuk niset nga kėto realitete, nuk mund tė kuptojė zhvillimet e sotme.

  Sepse TKOB sot ėshtė i ndryshėm sepse produkti qė ai krijon nė kulturėn shqiptare pėrmban parametrat estetike dhe artistike shumė dimensionale. Kjo buron nga politika dhe strategjia kulturore e sistemit demokratik krejt tė ndryshėm, liria krijuese nė tė gjitha drejtimet dhe intererimi pėr herė e mė shumė nė parametra europiane, sigurisht ende jo nė nivelet mė tė larta. Jashtė kėsaj tė synosh tė shkatėrrosh ēdo strukturė “klasike” tė trashėguar dhe jashtė realiteteve sociale e kulturore shqiptare do tė jetė rrėnim dhe jo rikontruksion pėr parametra bashkohorė. Zhvillimi i tėrėsishėm i vendit me ato qė konsiderohen zhvillime prioritare do tė tėrheqė pas pėr mirė edhe kėtė monument tė gjallė tė kulturės pėrfaqėsuese tė etnitetit dhe bashkohėsisė sė shqiptarėve kudo qė ata janė.

  Gjermanėt dhe anglezėt i quajnė teatrot e operas, Shtėpia e Operas, “Operhause”. Mė ka pėlqyer hershėm ky pėrcaktim ka diēka tė ngrohtė nė tė, sikur shmang atė ndrojtje qė imponojnė natyrshėm kėto ndėrtesa disi tempullore e tė madhėrishme qė janė Teatrot importante operistike.

  “Shtėpia e Operas dhe Baletit” sė pari pėr artistėt qė jetojnė nė tė dhe pėr tė cilėt punon gjithė ngrehina artistiko – administrative e Institucionit, kjo dhe pėr “tė rinjtė” qė e pėrtėrijnė dhe i sigurojnė jetėgjatėsinė.
  “Shtėpia e Operas dhe Baletit”, pėr tė gjithė talentet e racės shqiptare

  “Shtėpia e Operas dhe Baletit” ėshtė pėr tė gjithė talentet e racės shqiptare. Ata qė na nderojnė dhe kanė gjetur avenirin individual profesional nė botė dhe pėr kėtė gėzojnė respektin e tė gjithėve. Jashtė ēdo ambicjeje nga individė tė veēantė, shtėpia jonė ėshtė kthyer tashmė pakthyeshmėrisht drejt tyre, ata janė prezentė si kurrė ndonjėherė tek ne. Publiku i mirėpret si bij tė dashur, madje ne programojmė edhe evenimente nė funksion tė zhvillimit tė aftėsive tė tyre tė mėtejshme dhe interesit tė karrierės sė tyre. Mjafton tė gjejnė kohėn qė kanė pėr ne ose nė raste tė veēanta tė begenisin tė jetojnė si dhe ne nė shtėpinė e vjetėr atėrore, pa e quajtur sakrificė se ende nuk jemi nė kushte ideale.

  “Shtėpia e Operas dhe Baletit” i konsideron tė njėjtė dhe talentet shqiptare jashtė kufijve administrativė. Ne kemi mbėshtetur qė nė fillim, tani dhe nė tė ardhmen madje kemi qenė entuziastė tė thekur tė zhvillimeve institucionale nė Kosovėn e pasluftės e aq mė tepėr tani nė Kosovėn e pavarur. Mirėpresim ēdo talent qė troket nė derėn tonė, ftojmė dhe ata tė ndrojturit qė presin qė ne t’i gjejmė dhe na vjen shumė mirė qė jemi pjesė aktive e strukturave shtetėrore tė harmonizuara mė sė miri nė kėtė drejtim. Shtėpia e operas dhe baletit aktualisht e ka kapėrcyer etjen pėr t’u vizituar nga ndonjė artist i huaj. Kaloi edhe koha kur habiteshim nga takimet me ta apo i shihnim si idhuj nėpėr Juri apo vizita demonstrative. Tashmė, produksione tė tėra qė arrihen me bashkėpunime institucionale. Artistė tė ndryshėm profesionistė, madje dhe tė batelijeve qė pėrveshin krahėt duke punuar natė e ditė madje dhe “turn tė tretė” nė skenėn tonė. Transporte ndėrkombėtare trajlerash dhe kostume qė vijnė nga San Francisko nėpėrmjet Firenzes pėr nė shtėpinė shqiptare tė operas janė principer dhe realizimi i bashkėpunimeve ndėrkombėtare dhe multikulturore qė sjellin integrimin konkret e tė gjallė, ndihmesėn dhe solidaritetin artistik mes atyre qė punojnė e kanė ambicje progresin e shpejtė dhe shumė institucione nė botė qė nuk rrijnė tė zbulojnė hapėsirėn e protokolleve tė vjetėruara nė sirtare apo thjesht leverditė materiale.

  Rikompensimi pėrmes vlerave artistike tė krijuara nga bashkėpunimi, ja cila ėshtė karta jonė “nėn mėngė” qė i bėn ata qė vijnė me gjithė vėshtirėsitė, pagesat e papėrfillshme dhe shėrbimet hoteliere modeste tė presin thirrjen e ardhshme.

  Kur ende dėgjohen aty kėtu nga tė ashtuquajtur intelektualė qė, qė nga koha kur vinin tė detyruar me klasėn e shkollės sė mesme nė opera nuk kanė shkelur mė, thėnie patetike mbi braktisjen e skenės nga talentėt e larguar, tė vjen tė qeshėsh pasi tani ne mezi ē’presim qė tė gjithė tė aftėt tanė tė konkurojnė pėr angazhime ndėrkombėtare pasi thuajse tėrėsisht ka fituar parimi i tė jetuarit nė vendin tonė dhe i tė krijuarit nė vend dhe jashtė.

  Ēdo lloj didaskalie mbi kėto dhe tė tjerė qė mohojnė dhe ēdo vlerė tė krijuar para stadit aktual tė TKOB apo dhe tė krijmtarisė kombėtare tė trashėguar e konsideroj njėsoj tė kufizuar, tė dėmshme dhe joprogresive si anatemimet e autorėve gjatė monizmit, ēensurimet e teksteve apo libreteve dhe pėrjetimet e sistemit tė opresionit ndaj artistėve.

  Mjafton t’i hedhėsh njė sy zhvillimeve historike tė muzikės sė pas luftės sė dytė pėr tė kuptuar sa naive janė konsideratat pėr vlerat artistike jashtė kėndvėshtrimit historik pėr tė kuptuar se ku mund tė mbėrrihet pėrmes teorisė sė asgjėsimit tė trashėgimnisė.

  Ashtu si veprimi i trajtimit me pėrkujdesje tė antologjisė sė krijmtarisė atoktone duke gjetur thelbin e asaj ēka veē vlerave ruan si mesazh dhe pėr tė sotmen e mė pas ėshtė koherencė artistike, po ashtu dhe inkurajimi i zhvillimeve muzikore bashkohore, sfida ndaj gjinive qė sot kanė mbetur thuajse nė harresė, janė pjesė e njė strategjie tė gjithanshme qė kėto institucione tė llojit gjithandej luajnė edhe pse “patronė” jo tė vetėm tė krijimit kombėtar. Kjo ėshtė sfida ndėr mė kryesoret pėr kulturėn skenike muzikore shqiptare qė duhet ende tė ēajė. “Shtėpia e Operas” – Shtėpia e krijuesve tane ende nuk ėshtė e kompletuar. Ajo duhet konsideruar si e tillė edhe nga vetė ata, shkolla, shoqatat, etj, pėr tė mos u fshehur mė pas vėshtirėsive por pėr ta fituar sfidėn pėrmes arritjeve.

  Sė fundi duke vizionuar tė ardhmen pėrmes zhvillimeve aktuale nuk do tė jetė e largėt koha kur TKOB do tė arrijė parametra edhe mė tė lartė artistike pasi siē thotė Beethoveni, “Arti ėshtė i pafund, jeta – e shkurtėr”. “Shtėpia jonė do tė lulėzojė mes pėrpjekjesh pėr ta rinovuar nė parametra konforti bashkėkohės dhe kur me siguri banorėt e saj do tė ndjehen ende mė mirė, tė duartrokitur mė ethshėm dhe mė shpesh, ndonėse brengat, pėrpjekjet pėr tė gjetur vetveten, loti i fshehtė dhe gėzimi nuk do tė na mungojnė kurrė si nė ēdo shtėpi. Uroj si artistėt, publikun dhe lexuesit e kėtyre rradhėve qė aspiratat e tyre tė gjejnė realizim nė skenėn e shtėpisė sonė.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e xho1
  Anėtarėsuar
  01-04-2008
  Vendndodhja
  ulqin
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  A munde te me diftojne dikush qe ka kryer kanton cfar kengesh klasike shqipe jan me te preferuara dhe jan kulminacione,pershendes dhe faliminderit.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Stentori
  Anėtarėsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  larg memedheut
  Mosha
  50
  Postime
  148
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Teme me se e qelluar dhe e pergezoj nismetarin e temes per kete hap te rendesishem qe paska bere.

  Kam nje pyetje e cila lidhet me muzikes klasike shqiptare, A DIN KUSH SE KU MUNDEM TE BLEJE CD ME VEPRA TE AUTOREVE TE LARTEPERMENDUR ?psh SIMFONI,SONATA, dhe PJESE TE TJERA QE I TAKOJN KETIJ ZHANRI TE GJITHA KETO ME MOTIVE SHQIPTARE.

  me respekt

  stentori
  Experience is the best teacher...

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-01-2009
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Shume teme e mire. Jame adhurues i flaket nga Ks i muzikes Klasike Shqiptare..
  Pasi i lexova keto shkrime shume prej tyre po me pelqejn, Jan disa autor qe kan shkrujtur ne forum dhe kur i degjoj neper emisjone ata flasin gjithmon per katrauren e muzikes se sotme e ndersa ata jan po ata njerz qe kan sjell kete Katraur te muzikes, si e kan sjell, duke par disa nga ta qe perpara kan qen shume te angazhuar rreth muzikes popullore te mirfillt sot ata i ka kap paraja dhe ju kan kthy elektronikes dhe asaj qe nuk eshte shqiptare. Ja pershembull:nje kompozitor qfar thot jemi te piklluar me kete muzike te sotme qe po ndodh e pakontrolluar. Si guxon ai te flas keshtu kur vet qendron mbi Sintin qe ne Sint mund te luaj edhe nje femij dhe nje tru i that mund te bej muzike ne sint. Me sa shoh une si pasionues kjo nuk eshte muzik popullore e as klasike qe sot eksekutohet. Do kisha pas deshir qe te kem fuqi dhe kjo e sotshmja te kthehej ashtu siq ndodhi ne Festivalin e 11 te Kenges.

  Spo i lem te qete te pushujon: TEFTA TASHKON, LUQIE MILOTIN e shum te tjera qe do duheje koh e gjat per te permend, dhe ketu ne Kosov nuk po i lajm te qet ta kapercej pleqerin si NEXHMIJE PAGARUSHEN, LILJANA QAVOLLIN ETJ...

 6. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-01-2009
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Me falni nese donit ta degjoni Bashkimin disa keng me kengetaren kosovare Liljana qavollin ja ku e keni..

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Nertili.Ks pėr postimin:

  bili99 (28-02-2019)

 8. #27
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-01-2009
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ah more Lili dhe juve Bashkim po na ka kapluan lotet. Po me duket se nuk eshe qellimi te dashuria po te Kosova dhe SHqiperia qe vertet na ndan diqka shum e holl ahhahahah.


 9. #28
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  degjova se sivjet ne Koncertin tradicional te vitit te ri ne Vjene ka qen ne orkester dhe nji muzikant Kosovar..
  Cili ka qene?
  Mos ishte Doli.. violinisti..apo..

 10. #29
  i/e regjistruar Maska e xho1
  Anėtarėsuar
  01-04-2008
  Vendndodhja
  ulqin
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Pershendes te gjithve, me duket se duhet me e n gjall pak ket teme ,sepse klasika asht ajo qe na duhet te gjith neve dhe ato qe e kan kaluar ket shkoll paksa te lirohen dhe mos ta mbaj dijenin vetem per vete ,per sa i perket solo kendimit pra ta tregojne dijenin e tyre dhe ti ndihmoj atyre qe deshirojn te merren me kndim,edhe pse une kam shum dijeni se si duhet te kendoj por e shof se na shqipetaret si popull jemi shum te ngusht qe ti diftojme dikuj dicka une pres prej profesionisteve qe te nderhyj ne ket bised dhe ta thojne fjalen e vet dhe mas ta mbaj vetem per vete,pra duhet ti hapim letrat te ndihmojme njini tjetrin sepse edhe juve ju ka ndihmuar dikush,se edhe ju nuk keni ra prej qiellit dhe i dini te gjitha, KENDIMI iSHT DICKA QE MESOHET PRA DIFTONI JU NJERZVE>

 11. #30
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  shum flmn o nertil ..per keto kange te mrekullushme qe i solle ketu..
  i uroj pacukut cavollit e krejt veteranve te kenges ne Kosove.. dit te bukura e plot krijimtari..

  xho..

  zakonisht si "bankprove" per kengetaret e rinj lirike por dhe per ata profesioniste.. kane qene e jane disa kenge te mirnjohura shkodrane.. te cilat konsiderohen nga specialistet si arie te verteta klasike per nga bukuria e mundesia qe i japin kengetareve te shpalosin aftesite e tyre vokale..

  psh kenga ..ne zaman te njasaj furie.. eshte kenduar nga pothuaj gjithe mjeshtrit e kantos shqiptare.. sepse ajo kang i ka te gjitha.. ato cka i lyp ky zhaner muzikor..

  edhe shum kenge te jugut e sidomos korcare perdoren si prove.. per aftesite e kengetareve lirik..
  vite me pare doli dhe nji kenge perpunim.. me motive laberie qe u pershtat per kto qe thame.. me titull ne mos gaboj.. shkriu bora maleve..

  ne se kerkon ne youtube a ne albasoul a ne fajtori.. mund te gjesh shumicen e ketyre kengeve.. te kenduara nga mjeshtrit Marie Kraja Lucie Miloti Tefta Tashko Koco, Gaqo Cako e Ibrahim Tukiqi Ramiz Kovaci, Bashkim Pacuku, Nexhmije Pagarusha, Shqipe Zani Hysen Kocia.. ete plot e plot kengetare mjeshtra te vjeter e te rinj.. deri tek Kastriot Tusha e ky djali nga Kosova.. e deri tek sidrit bejleri e keto vajzat e reja qe.. i gjeni vet ne kto faqe..

  ja psh nje nga keto kenge..  ..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Brari : 28-03-2009 mė 03:45

 12. #31
  i/e regjistruar Maska e xho1
  Anėtarėsuar
  01-04-2008
  Vendndodhja
  ulqin
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Faleminderit brari per ket ndihme, mu me intereson kendimi i kanges me nota te shkruara nga kompozitoret shqiptar,pra Limon Dizdari,Tonin Harapi,etj pra kenge te shkruara per tenore,ktu lypet me nderhy nji profesionist pedagog kendimi i cili do ti na spjegoi pak me hollsisht gjerat pra kemi nevoj qe te zgjohet pak kjo tem dhe asht mir,per shembull kam probleme me zerin?e hupa zerin?si ti kap notat e larta?si notat e ulta?cka asht frymemarrja gjat kendimit si dhe ku duhet te merret frym?ku nuk lejohet frymemarrja etj,ose ndoshta existon nje forum tjeter per ket teme.

 13. #32
  i/e regjistruar Maska e puroshkodran
  Anėtarėsuar
  07-02-2008
  Postime
  3,643
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga xho1 Lexo Postimin
  Faleminderit brari per ket ndihme, mu me intereson kendimi i kanges me nota te shkruara nga kompozitoret shqiptar,pra Limon Dizdari,Tonin Harapi,etj pra kenge te shkruara per tenore,ktu lypet me nderhy nji profesionist pedagog kendimi i cili do ti na spjegoi pak me hollsisht gjerat pra kemi nevoj qe te zgjohet pak kjo tem dhe asht mir,per shembull kam probleme me zerin?e hupa zerin?si ti kap notat e larta?si notat e ulta?cka asht frymemarrja gjat kendimit si dhe ku duhet te merret frym?ku nuk lejohet frymemarrja etj,ose ndoshta existon nje forum tjeter per ket teme.
  Xho
  Un kam partitura ne shpi se kam dy pjestare te familjes violiniste po nuk di si me i vu ne internet. Pastaj nuk e di a te hyne ne pune ty.

 14. #33
  i/e regjistruar Maska e xho1
  Anėtarėsuar
  01-04-2008
  Vendndodhja
  ulqin
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Mu me duhen partitura te shkruara per kendim dhe percjellja me pjano me dergo nji ne email xhudo@cg.yu faleminderit nga xho.Ne rase nuk i ke ne comp ather duhet ti scenosh pastaj te mi cojsh.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xho1 : 03-04-2009 mė 17:24

 15. #34
  i/e regjistruar Maska e puroshkodran
  Anėtarėsuar
  07-02-2008
  Postime
  3,643
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga xho1 Lexo Postimin
  Mu me duhen partitura te shkruara per kendim dhe percjellja me pjano me dergo nji ne email xhudo@cg.yu faleminderit nga xho.Ne rase nuk i ke ne comp ather duhet ti scenosh pastaj te mi cojsh.
  jo pra nuk i kam ne pc. nuk di si me i vu ne pc. do ta provj me i fotografu nqs behet

 16. #35
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  xho..

  ti ke ba kte pyetje:
  --

  A munde te me diftojne dikush qe ka kryer kanton cfar kengesh klasike shqipe jan me te preferuara dhe jan kulminacione,pershendes dhe faliminderit.

  --


  e kesaj pyetjeje i jam pergjigjur une aty ma lart..

  tash po shoh se paske pas ba dhe pyetje tjera.. ne postime tjera..

  hmmm..


  Me cpo shoh pyetjet e tjera jan me profesionale.. pra ti don me dit se kush e si e qysh munden me te mesue ty me kendue ne zhanrin e muzikes lirike klasike.. si tenor..

  pyetje te tilla duan dhe sqarime prej teje..
  prej nga je..ku jeton.. cfar arsimi ke..e deri ku ke shkue ne profesionin tend..

  megjithate pa hy ne hollesira.. mendoj se ti e tjer si ty jini me fat te madh.. sepse sot ka ndodhur nji mrekulli ne bote.. bota ka YOU TUBE-n..
  e konservator e universitet ma te madh..nuk ka..
  aty ke gjithcka.. boll te kesh durim e te kerkosh..

  per sqarime te metejshme drejtoju.. poetit agim Doci.. i cili eshte i vetmi antar forumi VIP.. me nji njohje te hatashme personale me artistet me medhej te shqiperise e Kosoves.. e ne mesin e tyre dhe te artisteve LIRIK me te shquar..

  gjat kohes qe do kuvendosh me Docin degjo Pavarottin.. Domingon Pacukun gaqo Cakon e Xhevdet Hafizin e Bik Ndojen si dhe Tole Adhamin e Korces.. e tjer e tjer pa fund..qe i ke ne You te Tubes..

 17. #36
  i/e regjistruar Maska e xho1
  Anėtarėsuar
  01-04-2008
  Vendndodhja
  ulqin
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Po, une dua te hapet nji bised e hapur me ato qe mesojne kendimin,dhe ato qe kendojne pra te fillohet nga fillimi prej hapave te pare.psh si kendohet kanga popullore,kanga zbavitse,korcare,opera,rok, pop,melankoliket problemet me zerin qe paraqiten gjat kndimit pra ka aty shum gjera tjera,nuk asht problemi te une se un e kam krye kanton skolen e mesme,dhe kam njohuri mjaft ,por te tjeret ta gjijne vejdin,i kam te njohura kto ne you tube,por deshiroj mrenda kti forumi te flitet, hyni ne nji sajt te serbis MUZICKI-FORUM.com dhe aty mundeni te shifni nji bised te gjer,pra mos e merrni si ofendim,ju pershendes .

 18. #37
  i/e regjistruar Maska e xho1
  Anėtarėsuar
  01-04-2008
  Vendndodhja
  ulqin
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga puroshkodran Lexo Postimin
  jo pra nuk i kam ne pc. nuk di si me i vu ne pc. do ta provj me i fotografu nqs behet
  A smujte me ma cu danji partitur ne rase i ke te lutem mi co ne emailin qe ta kam shkru,faleminers.

 19. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-01-2009
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Jemi Te "uritur" Per Kete Gjini Muzikore.
  Me Behet Zemra Mal Qe Ne Forum Diskutohen Tema Te Tilla Fisnike, Edukative Dhe
  Kulturale...komplimentet E Mia...

 20. #39
  i/e regjistruar Maska e xho1
  Anėtarėsuar
  01-04-2008
  Vendndodhja
  ulqin
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ja pra nji pytje,A duhet te kryhet shkolla e kantos per te kenduar kangen popullore,sepse ka dallim kur e kendon Kastrioti dhe SHkelzeni pra ne qe kemi kry kanton na pelqen Kastrioti kurse popullit Shkelzeni kush asht ktu ne drejt,Kastrioti i jep pak oper dhe sa eshte kjo me vend,kurse Shkelzenit i mungon kapja e disa notave te larta por aj disi i transponon ne nje note me te ulte dhe kalon,pershendetje.

 21. #40
  i/e regjistruar Maska e puroshkodran
  Anėtarėsuar
  07-02-2008
  Postime
  3,643
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 6 postime
  xho1
  te kerkoj falje por eshte e pamundur me i vu ne kompiuter ato partiturat qe te thashe

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 08:56
 2. Drafti pėr Unitet
  Nga Modesti nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-08-2010, 16:10
 3. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
  Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
 4. Pėrgjigje: 139
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29
 5. Cili ėshtė synimi i AKSH-sė?
  Nga Faik nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 03:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •