Fjalor Biblik

Fjalori i parė biblik dhe i termave kishtarė shqip

Ky fjalor do i jetė ndihmė e madhe besimtarėve shqiptarė te krishterė, tė cilėt jo vetėm do tė dėgjojė meshėn, fjalėn e Zotit
dhe shkrimin e shenjtė por edhe do ta kuptojė atė.

Si rrjedhim kėto fjalė dhe shkrime do tė ndihen mė thellė nė shpirtin dhe zemrėn e ēdo besimtari.
Fjalori ėshtė hartuar duke ndjekur dhe duke u mbėshtetur nė kishėn, kulturėn dhe doktrinėn shqiptare. Shpjegimet e kuptimeve tė fjalėve,
autori i ka bėrė tė qarta dhe tė kėnaqshme, shoqėruar me shembuj dhe shprehje tė shumta tė marra si nė Testamentin i Ri, ashtu edhe tek ai i Vjetri.

Fjalori ka 538 faqe.
Botuar ne Shkoder - Gusht 2004.

Autori ėshtė Fran Luli, pedagog i gjuhės shqipe nė Universitetin e Shkodrės, qysh nė vitin 1992 drejton si kryeredaktor revistėn fetare “Rrezja Jonė”. Lektor i revistės “Rrezja e Dritės”.

Redaktor i librave “Mes Kryqit dhe Atdheut”,
“Me Kryq dhe Penė”(tė Klajd Kapinovės), “Dava” dhe “Flajor i Kanunit tė Skėnderbeut” (tė Mons. Frano Illija).
Ka qenė mėsues letėrsie nė “Seminarin Papėnor – Pjetėr Mėshkalla” Shkodėr.
Ka marrė pjesė nė “Simpoziumin Ndėrkombėtar-Krishtėrimi ndėr Shqiptarė”.


ALBANIAN BIBLICAL DICTIONARY

The first Albanian Biblical Dictionary

The dictionary is rich of religious and ecclesiastic terminology, an enormous help for the christian albanian community.

Author is Fran Luli, pedagogue at the University of Shkoder, Albania.
Albanian language teacher for more than 25 years.
Editor-in-chief of the religious magazine “Rrezja Jonė”, Albania.
Editor and lecturer of many books, like “Mes Kryqit dhe Atdheut”, “Me Kryq dhe Penė”(of Klajd Kapinova), “Dava” and “Flajor i Kanunit tė Skėnderbeut” (of Mons. Frano Illija).

The dictionary has 538 pages.


Link:
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=4521199568

Kontakt:
Altin Luli
16 James St. Apt#11
Malden, MA
02148 USA
+1-781-397-1085
altinluli@yahoo.com


Printed in Shkoder, Albania - August 2004
Shtypur: Shtypshkronja “Shkodra” – Shkodėr, Albania