Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7

Tema: Robert Frost

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Antitrup
  Anėtarėsuar
  21-07-2004
  Vendndodhja
  Nju Njerk
  Postime
  62

  Robert Frost

  disa prej poemave te tij te perkthyera...

  Brenda Vetvetes

  Njė prej deshirave te mia eshte qe ato pemet e erreta,
  Te vjetra dhe te pa levizshme qe me zor tregojne flladin,
  Nuk qene, dhe s’jane, vechse maska e territ,
  Por shtrihen larg ne cepin e perfundimit.
  Une nuk duhet te permbahem por ato ndoshta nje dite
  Ne pafundesine e tyre mua do me duhet te shoh vjedhurazi me se largu,
  Pa patur frike per te gjetur toke te hapur,
  Ose kryerruge ku timoni I ngadalte hedh reren.
  Une nuk shoh pse duhet qe te kthehem pas,
  Ato nuk duhet te jene perpara gjurmeve te mia
  Per te perpire mua, kujt mund ti mungoje une ketu
  Dhe per ta ditur nese I mbajta ata me dashuri.
  Ata mund te mos me gjejne te ndryshuar prej atij qe njihnin--
  Vetem me siguri prej te gjithėve vetem
  Une mendova qe kjo qe e vertete.


  Tufa e Luleve

  Dikur shkova te ktheja barin mbas dikujt
  Qe e kosiste ne vesen perpara se te lindte dielli.
  Vesa qe kish ikur e cila e bente tehen e tij aq te mprehte;
  Perpara meje erdhi ne pamje skena e rrafshte.
  Pashe per ate prapa nje ishulli pemesh;
  Degjova per grihen e tij ne fladin e eres.
  Por ai kish shkuar ne rrugen e vet, bari i gjithė kositur,
  Dhe une duhet te isha, sich kish qene ai -- vetem,
  Ashtu si te gjithe duhet te jene,'
  Une thashe brenda zemres time, '
  Qofte qe ata punojne sebashku ose te vechuar.'
  Por ndersa e thashe, shpejtimthi aty me kaloi
  Me krahe te pazhurmshme nje flutur e hutuar,
  Duke me kerkuar mendimet e rritura gjate nates se erret
  Disa lule preheshin si pjese e kenaqesise se djeshme.
  Dhe dikur une shenoja fluturimin e saj qe shkonte rreth e rreth,
  Aty ku lulet prehen duke u vyshkur mbi dheun.
  Dhe pastaj ajo fluturoi aq larg, aq larg sa’qe mund te shohi syri,
  Dhe pastaj me krahet te ndridhura erdhi pas te mua.
  Mendova per pyetje qe nuk kisha pergjigje,
  Ndoshta mund te vij te kthehet qe te heqi barin e thate;
  Por ajo u kthye e para, dhe priu syrin tim qe te shihja
  Te nje tufe lulesh anes nje perroi,
  Nje lule e neperchelur qe kositja kish kursyer
  Anes nje perroi dredhues sythi qe rritur.
  Kositsi gjate veses kishte dashuri per to, deri aty,
  Duke I lene te rriteshin, por jo per ne,
  Ende jo per te terhequr nje prej mendimeve tona ndaj tij. Por prej gezimeve mengjesore..
  Flutura dhe Unė kishim nje dritez,
  Kurre se paku, nje mesazh prej agimit,
  Qe me beri te degjoja zgjimin e zogjve aty rrotull,
  Dhe degjimi I tij gjatė peshperitjes se kositjes se tokes,
  Dhe ndiej nje shpirt te ngjashem me timin;
  Dhe keshtu nuk po punoja me I vetemuar;
  Por I lumtur me ate, punova bashke me ti si ndihmes,
  Dhe I kapitur, kerkova ne mesdite per hije ;
  Dhe duke enderruar, si te ishte, mbajtur prej ligjerate vllazerore,
  Me dike te cilin s’kisha shprese per ta arritur.
  'Shoke pune sebashku,' I thashe atij prej zemres,
  Ndonse ata punojne se bashku ose te vechuar.'


  kot per sport....

 2. #2
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Duke shkuar pėr ujė

  Pusi ishte tharė atje tek porta,
  Dhe kėshtu shkuam me kovė dhe bidon
  Tėrthor arave shtėpisė nga mbrapa
  Tė gjenim rrėkenė nė a po pikon;

  Pa bezdi pėr tė shkuar dhe shfajsim,
  Sepse mbrėmja e vjeshtės ishte e kthjellėt
  (ndonse ftohtė), sepse arat tonat ishin,
  Dhe tek rrėkeja tanėt ishin drurėt.

  Rendėm si nė takim tė na priste hėna
  Qė me ngadalė u shfaq mbas pemėve,
  Nė degėt shterpa me gjethe tė rėna,
  Krejt pa zogj, pa njė tė fryrė ere.

  Por njėherė ndalėm nėn drurė, me nge
  I’u fshehėm hėnės si xhuxhumakė
  Gati tė rendnim nė fshehtninė e re
  Duke qeshur kur ajo na gjeti pėr pak.

  Sikush i zgjati tjetrit dorėn pėr ndalo
  Tė dėgjonim nga guxuam tė shikonim,
  Dhe nė qetėsi u bėmė tok dhe dėgjo
  Dėgjuam, e dinim rrėkenė qė dėgjonim.

  Njė notė si prej njė vendi tė zgjedhur,
  Tringėllima qė rėnie hollake bėnte
  Ja pikat qė plluskonin mes pellgut
  Si perla, dhe ja njė teh i argjėndė.
  wrong verb

 3. #3
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Zbulim

  Ju bėjmė veteve njė vend tė veēuar
  Mbas fjalėsh tė lehta tall e qesh,
  Por oh, kjo zemra sa e shqetėsuar
  Derisa dikush vėrtet na gjen.

  Ėshtė keqardhja nė rasti e kėrkon
  (a kėshtu themi) qė mė nė fund
  Tė flasim troē si njė qė frymon
  Mbi tė kuptuarin e njė miku.

  Kėshtu me tė gjithė, nga bebet qė luajnė
  Me kukamfshehti tek Zoti paanė,
  Tė gjithė qė fshihen larg dhe druajnė
  Duhet tė flasin dhe tė na thonė ku janė.
  wrong verb

 4. #4
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Ermali dhe lulja e dritares

  Dashnorė, harroni dashurinė tuaj
  dhe dėgjoni pėr kėtė dashuri:
  ajo njė lule dritareje
  ai nė dimėr njė puhi.

  Kur perdja e dritares, kallkanosur,
  shkriu njė mesdite,
  dhe zogu i verdhė i burgosur
  varur mbi tė cicėrinte,

  ai e shqoi atė nėpėr xham,
  s'mundej pėr tjetėr veē ta shihte,
  dhe vetėm sa i kaloi pranė
  nė mbrėmje pėrsėri tė vinte.

  Ai ishte njė puhi malsie,
  i lidhur me akull e borė,
  zogj tė paēiftuar e rroba zije,
  pak dashuri njihte ai i gjorė.

  Por ai mbi pezul ofshau,
  parvazit i dha njė tė shkundur,
  siē dėshmuan tė gjithė nga qarku
  qė atė natė s'ishin pėrgjumur.

  Ai nuk triumfoi veē pėr pak
  atė pėr fluturim ta fitonte
  prej xhamit qė dukej ndėr flakė
  dhe dritės sė sobė-dritares qė ngronte.

  Por lulja u hoq mėnjanė
  me mendime tė prapa pėr ti shkruar,
  dhe mėngjesi e gjeti puhinė
  njėqind milje larguar.

 5. #5

  Robert Frost

  Pėrktheu Faslli Haliti

  RIPARIMI I MURIT*

  Ka diēka qė nuk e duron njė mur,
  dhe poshtė atij i futen si pykė plisa tė fryrė nga ngrica
  dhe nė diell bėn tė bien gurė mė tė lartė
  dhe zgjerohet e ēara nė tė cilėn mund tė kalojnė dy vetė.
  Dėmtimet e tjera u pėrkasin gjuetarėve:
  unė jam treguar i kujdesshėm dhe kam bėrė rregullime
  aty s’kishin mbetur mė gur mbi gur,
  por qė i kishin vendosur
  pėr tė nxjerrė lepurin nga strofulla pėr tė kėnaqur qentė’
  Jo, fjalėn e kam pėr tė ēarat e murit
  qė askush s’i ka parė e dėgjuar tė hapen,
  por qė nė pranverė duhen riparuar.
  Lajmėroj fqinjin pėrtej kodrės
  dhe njė ditė takohemi pėr tė kapėrcejmė kufirin,
  e tė ribėjnė murin.
  Ndjekim sė bashku murin e ndėrsa shkojmė,
  secili me gurėt qė kanė rėnė nė pjesėn murale tė tyre.
  Disa nga gurėt janė si bukė dhe disa aq tė rrumbullakėt,
  sa pėr t’i vendosur sipėr njėri-tjetrit, pėrsėrisim namatisje.
  «Rri aty ku je, deri sa tė mos kthehemi nga ana tjetėr»
  Pėr t’i vendosur mirė, copėtojmė gishtat e dorės.
  Oh, ėshtė vetėm njė lloj tjetėr loje kjo nė ajėr tė pastėr,
  njė nė secilėn anė. Ose vetėm paksa mė shumė:
  ku muri ėshtė njė mur qė nuk na vlen:
  ai ėshtė i gjithi pishnajė dhe unė kopsht frutor mollėsh.
  Pemėt e mia s’do ta kapėrcejnė kurrė kufirin
  pėr tė ngrėnė boēet e tij, ia them.
  Dhe ai: «Kufijtė e mirė bėjnė fqinjė tė mirė»
  Ē’mėrzi ėshtė pėr mua pranvera, kėrkoj
  ta bėj tė kuptojė: "Por pse
  bėjnė fqinjė tė mirė? Mbase ku
  janė lopėt, por kėtu s’ka mė asnjė prej tyre.
  Para se tė bėj njė mur do tė duhet tė pyes veten
  pėr atė qė mendoj tė riparoj ose tė pėrjashtoj,
  dhe kujt t’i sjell dėm.
  Ka diēka qė s’e duron dot njė mur,
  qė e do tė rrėzuar atė. "Do tė mundja t’i them: "Elfėt"
  por pėr elfėt nuk bėhet fjalė, dhe pastaj
  do pėlqej ta thosha, ai. Ja kėtu atje
  mban njė gur tė shtrėnguar fort
  nė secilėn dorė si njė egėrshanė
  i epokės sė gurit, i armatosur. Lėviz,
  nė sytė e mi, nė njė errėsirė qė nuk ėshtė
  vetėm e pyllit apo e hijes sė pemėve.
  Nuk do tė shkojė mė tej se thėnia e babait tė tij,
  i kėnaqur qė e rigjeti dhe tė thotė ende:
  «kufij tė mirė bėjnė fqinjė tė mirė».

  * Muri pėr tė cilin flitet nė kėtė poezi, nuk ka asnjė vlerė praktike, megjithatė fqinji e mban atė, e ndreq atė ēdo pranverė, tregon se quan njė shenjė tė domosdoshme tė pronės sė tij mbi tokėn. Muri i krijon bezdi poetit: i duket sikur ai fyen vetė natyrėn e cila nė sytė e tij ėshtė vend i hapur, forcė jete, superiore ndaj llogaritjeve dhe ambicieve pėr zotėrimin e njerėzve. Si mundet qė njė njeri tė rrethohet nga njė mur, si gjė e tija nga ai qė zgjat mė shumė se ai vetė“ Pikėnisja e poezisė mund tė ketė qenė njė pėrvojė personale e Robert Frostit i cili shpesh u largua nga qyteti pėr tė jetuar nė fshat dhe t’i pėrkushtohej bujqėsisė.

  RRUGA QĖ NUK ZGJODHA

  Dy rrugė degėzoheshin nė njė pyll tė verdhė
  e mė vinte keq tė mos i ndiqja tė dyja
  e meqė isha udhėtar i vetėm, mbeta gjatė
  duke parė njėrėn prej tyre sa munda

  Pastaj mora tjetrėn, pse ishte po aq e bukur,
  dhe kishte, mbase, pamjen mė tė mirė,
  sepse kishte me bar dhe mė pak e rrahur;
  edhe pse kalimi i kish bėrė ato
  pothuaj, tė dyja tė ngjashme

  dhe atė mėngjes tė dyja ishin aty aty tė njėjta aty
  me gjethe qė asnjė hap s’i kishte njollosur.
  Oh, e lashė mėnjanė, tė parėn, pėr njė ditė tjetėr!
  Dhe duke ditur se njėra rrugė ēon nė njė tjetėr,
  Dyshoja, se a do tė kthehesha prapa,vallė.

  Do ta tregoj me njė psherėtimė
  diku aty pas vitesh dhe vitesh:
  dy rrugė degėzoheshin nė njė pyll dhe unė-
  unė mora atė mė pak tė rrahurėn,
  dhe kjo bėri gjithė dallimin.

  FAMILJA E TRĖNDAFILIT

  Trėndafil ėshtė njė trėndafil,
  Dhe ka qenė gjithmonė njė trėndafil.
  Por, teoria tani ėshtė tjetėr
  Njė mollė mund tė jetė njė trėndafil,
  Edhe njė dardhė, dhe kėshtu
  Njė kumbull mendoj.
  S’i dihet
  Ē’do tė jetė trėndafili i ardhshėm;
  Ti sigurisht je njė trėndafil-
  Dhe gjithmonė ke qenė e tillė.

  KULLOTA

  Dal pėr tė pastruar burimin nė kullotė;
  do tė ndalem vetėm qė tė fshij gjethet
  (e mbase do tė pres gjersa uji tė kullohet);
  nuk do tė rri shumė. Eja dhe ti.

  Dal qė tė kthej viēin e vogėl mbrapsht
  qė qėndron afėr s’ėmės. Ėshtė kaq i njomė,
  ai dridhet kur e ėma e lėpin me gjuhė.
  Nuk do e nuk rri shumė. Eja dhe ti.

  DUKE U NDALUR PRANĖ NJĖ PYLLI
  NJĖ MBRĖMJE ME DĖBORĖ


  I kujt tė jetė pylli qė mendoj se di pėr tė.
  Por shtėpia e tij ėshtė nė fshat: kėshtu qė
  Ai nuk e shikon qė unė ndalem kėtu
  Qė tė shoh pyllin e tij mbuluar me borė.

  Ai do ta gjejė tė huaj kalin tim
  Tė ndalet pa njė shtėpi pranė
  Midis pyllit dhe liqenit tė ngrirė
  Nė mbrėmjen mė tė errėt tė vitit.

  I jep njė tundje ziles sė tij
  Pėr tė pyetur nėse ka ndonjė gabim;
  I vetmi tingull tjetėr ėshtė fėshfėritja
  E erės sė lehtė, e flokėve tė butė tė borės.

  I bukur ėshtė pylli, i errėt dhe i thellė,
  Por unė kam premtuar tė mos tradhtoj,
  Milje duhet tė bėj para se tė bie tė fle,
  Milje duhet tė bėj para se tė bie tė fle.

 6. #6

  Robert Frost

  Pėrktheu Orges Spahiu

  NJOHJA E NATĖS

  Unė jam njė njeri qė e njeh mirė natėn
  Kam ecur nėpėr shi edhe pa udhė.
  Kam kapėrcyer dritėn e fundit tė qytetit.

  Kam rrėnuar nė rrugicėn mė tė errėt.
  Kam takuar rojtarin nė ecejakun e tij
  Dhe pėr tė mos dhėnė shpjegim, kam ulur sytė pėrdhe.

  Kam mbajtur hapin dhe frymėmarrjen time
  Kur prej sė largu njė klithmė e mbytur
  Mbėrrinte pėrtej shtėpive nga njė tjetėr skaj,

  Por jo pėr tė mė thėrritur a thėnė njė lamtumirė;
  Dhe akoma mė larg, nė njė lartėsi tė pabesueshme,
  Nė qiell njė orė e ndritshme

  Shpallte se koha s'ish as e saktė, as gabim.
  Unė jam njė njeri qė e njeh mirė natėn.

 7. #7
  Robert Frost
  Robert Frost lindi nė San Franēisko tė Kalifornisė, SHBA. I ati i tij, gazetar e politikan lokal, vdiq kur djali ishte vetėm 11 vjeē dhe pas kėsaj ai u rrit bashkė me tė ėmėn e tij, mėsuese te gjyshėrit nė Lorenc nė Masaēusets. Mbaroi shkollėn e mesme mė 1892 dhe pėr disa muaj me radhė vazhdoi kolegjin Dartmuth, tė cilėn e la dhe hyri nė njė numėr punėsh. Nė 1894 u botua poezia e parė e tij “Flutura ime”. Punoi disa kohė si mėsues dhe mė 1897-1899 vazhdoi studimet nė Harvard por nuk u diplomua. Jetoi disa vjet me familjen nė Angli ku botoi librin e tij tė parė me vjersha “Dėshira e njė djali” (1913). U kthye mė 1915 dhe u vendos nė Frankonia, Nju Hampshir ku jepte mėsim nė disa universitete dhe botoi disa madje libra me poezi. Me vdekjen e gruas mė 1938 dhe humbjen e katėr nga gjashtė fėmijėt, nisi tė vuante nga depresioni. Konsiderohet si poeti mė i shquar pastoral i Anglisė sė Re dhe ėshtė nderuar katėr me ēmimin Pulitzer dhe ēmime tė tjera.

  Zjarr dhe akull

  Ca thonė bota do mbarojė nė zjarr
  Ca thonė nė akull
  Nga ēkam shijuar prej dėshirės
  Jam me ata qė ndaj zjarrit priren
  Por nė se ajo duhej tė prishej dyfish
  Them qė nga urrejtja di mjaft
  Pėr tė thėnė se akulli pėr shkatėrrim
  Ėshtė prapė bukuri
  Dhe i mjaftueshėm do ish.

  Pėrktheu Betim Muēo - MILOSAO
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Tema tė Ngjashme

 1. Robert d’Anzhelit dhe shqiptarėt
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-05-2009, 04:41
 2. Kėnga e Gjergj Elez Alisė
  Nga Ullmar Qvick nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 07-09-2006, 05:29
 3. Robert D'Angely
  Nga dodoni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-10-2004, 01:23
 4. Letėr e hapur Robert Papės
  Nga Brari nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 11-10-2003, 09:04
 5. Vritet ne Athine "i tmerrshmi i Vlores" Robert Boraku
  Nga Asteroid nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-06-2003, 10:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •