Koha Jone
-

E Enjte, 20 Janar 2005


NDERRON JETE KRYETARI I SHISH-IT

Klodiana Sadiku

TIRANE - Nderron jete kreu i Sherbimit Informativ Kombetar, Kujtim Hysenaj.
Pas nje semundjeje te gjate e te pasherueshme, ai ka vdekur mesditen e djeshme ne nje nga dhomat e pavijonit "VIP". Mjeket konfirmuan lajmin, ndersa per 20 dite me radhe bene te pamunduren per t'i lehtesuar dhimbjet.
Hysenaj ishte kuruar mbi tre here ne disa spitale te Europes, deri ne France e Amerike, por semundja e pasherueshme i ka marre jeten. Ai mbante postin e shefit te SHISH-it qe prej vitit 2002, ndersa ka patur dhe nje karriere si diplomat. 57-vjecari ishte shtruar ne pavionin e kirurgjise te Spitalit Ushatark dhe nderhyrja e mjekeve te specializuar nuk ka bere dot te mundur qe te mbante ne jete Hysenajn. Ceremonia mortore do te zhvillohet pas ardhjes se kryeministrit Fatos Nano nga Franca dhe mesohet se eshte lene per diten e premte.

Ngushellimet

Kolege dhe familjare, sapo kane mesuar diten e djeshme lajmin e hidhur, jane drejtuar per ngushellime ne shtepine e tij, ne afersi te sheshit "Presidenti Willson". Deri mbreme vone ka patur vizita te shumta. Pasditen e djeshme ne shtepine e te ndjerit ka shkuar per vizite edhe zevendeskryeministri Namik Dokle si edhe shume personalitete te tjera shteterore. Nderkohe qe varrimi i numrit nje te SHISH-it do te behet neser, trupi i pajete i Hysenajt nuk eshte derguar ende ne shtepine e tij, por eshte lene ne morgun e Tiranes ku mjeket do perkujdesen per sherbimet e fundit.

Varrimi

Te afermit kane thene dje per "KJ" se shtyrja e dites se varrimit do te behet pasi pritet qe kryeministri Nano te kthehet nga vizita e tij ne France. Nderkohe qe familjaret kane deklaruar se "ditet e fundit jetonin me ankth e frike, pasi semundja e Hysenajt kishte perparuar shume dhe mjeket kishin deklaruar se nuk mund te benin asgje me shume per t'i shpetuar jeten kreut te SHISH-it". Nderkohe qe Hysenaj vuante qe prej me shume se nje viti nga kjo semundje e pasherueshme. Vitin e fundit Hysenaj kishte udhetuar ne disa klinika te Europes per t'u kuruar, por nderhyrjet kirurgjikale kane qene te padobishme per te shmangur vdekjen. Pas nderhyrjeve te para, gjendja shendetesore e Hysenaj ishte permiresuar dukshem, por ditet e fundit ai kishte filluar serisht te kishte shqeteime. Familjaret kane treguar se Hysenaj ditet e fundit kishte kriza te forta dhe kjo ka bere qe ai te shtrohej ne pavijonin VIP te Spitalit Ushatarak.

Semundja

Mjeket kirurge te ketij spitali kane bere te ditur se semundja e rende qe ishte shfaqur nje vit me pare kishte perparuar shume dhe nderhyrjet kirurgjikale kane bere qe semundja te ulte disi ritmet e saj. Por ka qene e pashmangshme vdekja. Ndersa mjeket e klinikave europiane kane kryer nje sere operacionesh per te kuruar zyrtarin shqiptar e per t'i shpetuar jeten. Nderkohe qe Hysenaj ka vdekur rreth ores 15.00 dhe nderhyrja e mjekeve per ta risjelle ne jete ka qene e kote.


---------


Njerzit qe e kane njohur e tregonin Njeri te mire zotin Kujtim.
Ka punuar si ambasador ne shume vende te Botes dhe gjithmone i eshte degjuar zeri per njeri korrekt e fisnik..

Ngushellime Familjes se Kujtim Hysenajt.