Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 22
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ylberi9999
  Antarsuar
  27-11-2004
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Si t transferoj skedart ndrmjet dy kompjuterave

  Pershendetje
  Kam dy kompjutera njoni kompjuter eshte i shokut tim i ka mbi 1600 kng dhe ato kng kam deshir ti kem edhe une ne kompjuterin tim.

  Si mund ti lidhi dy PC-ja ndermjet veti (pa internet) dhe qfar kablle duhet me pas per mi lidh te dy PC-ejat

  Si mund ti shkarkoj te gjith MP3-shat qe i ka ai ne kompjuter

  PC-ja ime ka "Windows XP Home "edhe e shokut tim e ka " Windows XP Home"

  Pres pegjigjje sa me te shpej se vetem 24 or e kam kompjuterin e shokut flmmmm

 2. #2
  Dani
  Antarsuar
  10-11-2004
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  39
  Postime
  96
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  shoki ylberi9999 pc me pc lidhet permes kablles e cila perdoret per internet mirpo sdomethan qe duhet me kan i lidhun ne internet ose me pas internet duhesh me pas kartel rrjeti qe te dy kompjuterat per me u lidh, ose munesh me mar hard disku te shokut tend ne qoft se meresh vesh hardware ne qoft se jo eshte e rrezikshme dhe munesh me demtu ne pc diqka. ne qoft se don permes hard diskut me bart kanget ateher shkuaj me detalisht per hard diskun qfar firme qfar emri modeli te gjitha per hard disk te njerit hard disk ose tuajin ose te shokit tuaj sepse ket hrd disk duhet te hiqet prej pc na trego me detajisht.
  www.WeAreTheBest.$

 3. #3
  Dani
  Antarsuar
  10-11-2004
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  39
  Postime
  96
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  hej shoki pse spo i qet ne CD nji cd mp3 128kb nxen reth 150-200 kang ma se miri eshte pastaj munesh me bart kanget kujt te duash me ja dhan,keshtu mendoj ma se miri ne qoft se ka shiku yt CD-Recorder
  www.WeAreTheBest.$

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e ylberi9999
  Antarsuar
  27-11-2004
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pershendetje


  Dani_Tux flm per pergjigjje ashtu edhe ja kam bo me CD-RW i kam bart te gjitha knget qe i ka pas flm.... ciaoooooooo

 5. #5
  Dani
  Antarsuar
  10-11-2004
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  39
  Postime
  96
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Dani_Tux flm per pergjigjje ashtu edhe ja kam bo me CD-RW i kam bart te gjitha knget qe i ka pas flm.... ciaoooooooo
  ma se mir dhe Ska Prse
  www.WeAreTheBest.$

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e x-e-n-i
  Antarsuar
  09-05-2004
  Vendndodhja
  GjiLaN City
  Postime
  125
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Lidhja ne mes dy kompjuterve quhet peer-to-peer.
  Te duhet nje kabell UTP ,te duhen dy konektor RJ-45.
  Kabllo qe perdoret per lidhjen e dy kompjuterve duhet te jete "Crossover" pra kabllo crossover krijohet keshtu:
  -Ne njeren ane te kabllos duhesh ta perdoresh STANDARDIN T-568A
  -Ne anen tjeter te kabllos duhesh ta perdoresh STANDARDIN T-568B
  Me detalisht ---http://www.incentre.net/incentre/frame/ethernet.html
  ----------------------------
  Pastaj e fut njeren ane te kabllos ne njerin kompjuter(P.sh. Komp.1) e anen tjeter e fut ne tjetrin kompjuter(Komp.2)

  ****Per me dite se kabllot jane ne menyr te rregullt ateher ne kartelen e rrjetit duhet te dhezet nje drite e vogel(pra kjo vlen per Komp1 dhe Komp2)

  -------------------------
  Ne Komp.1 shkon (Win 2000 & Xp):
  - Me mausin e djatht dhe Properties tek My Network Places
  - e mausin e djatht dhe Properties tek Local Area Connection
  - Internet Protocol TCP/IP

  -IPaddress: 192.168.0.1
  - Subnet Mask : me nje trusje kjo e merr vleren automatike
  - Default Gateway : Ketu nuk ke nevoj te shkruash asgje sepse nuk je i lidhur i lidhur ne Router.
  - Preferred DNS server : e le te zbrazet
  - Alternate DNS server : e le te zbrazet
  Dhe shko OK
  -----------------------------
  Ne Komp.2shkon (Win 2000 & Xp):
  - Me mausin e djatht dhe Properties tek My Network Places
  - e mausin e djatht dhe Properties tek Local Area Connection
  - Internet Protocol TCP/IP

  -IPaddress: 192.168.0.2
  - Subnet Mask : me nje trusje kjo e merr vleren automatike
  - Default Gateway : Ketu nuk ke nevoj te shkruash asgje sepse nuk je i lidhur i lidhur ne Router.
  - Preferred DNS server : e le te zbrazet
  - Alternate DNS server : e le te zbrazet
  Dhe shko OK
  -------------------------
  Tani duhesh ta konfigurosh kete lidhje:
  Start
  Run -shkruaje cmd dhe OK ose gjeje Command Prompt

  Deshiron ta konfigurosh komp.1:
  ping 192.162.0.1 dhe ENTER

  Nese eshte puna ne rregull pra nese lidhja e dy kompj. me ane ta kabllos eshte siq duhet ateher pas pingimit duhet del keshtu:
  Reply from...........

  E nese eshte nuk eshte ne rregull e qet keshtu:
  Request time out

 7. #7
  forever hers Maska e Eagle
  Antarsuar
  21-07-2002
  Vendndodhja
  boston-temporarly
  Mosha
  55
  Postime
  505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Bravo Xeni plotesisht e sakte .
  nuk e duroj dot i-ne pa pike.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e ylberi9999
  Antarsuar
  27-11-2004
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  flm te gjithve per ndihmen

 9. #9
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime
  Mund ti marresh kenget mp3 nga kompjuteri shokut edhe ne menyre tjeter.
  Zberthen dhe heq hardriverin nga kompjuteri i tij.I ndryshon Jumper settings nga master ne skllav.Lidh hardriverin e shokut te kompjuteri jot.Te duhet nje kabell ribon me 3 spina.Njera spine lidhet te foleja IDE primare ne motherbord,e dyta e mesit me hardriverin e shokut dhe e treta terminale me hardriverin tend.Sigurohu qe te kesh konektor rryme per ta lidhur te harddriveri shokut.Rindez kompjuterin dhe do shohesh hard driverin e shokut ne kompjuterin tend.Pastaj mund te kopjosh komplet direktorine e tij me kenget dhe i kalon ne nje direktori ne harddriverin tend.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e ylberi9999
  Antarsuar
  27-11-2004
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  flmm benseven11

  Se bash me duhet qikjo ndihem se kam nje kompjuter tjetr edhe ja kam harru Administrator paswordin nuk muj me hi ne kompjuter edhe me duhen data qe i kam ne t


  Ndoshta ky tip me funksionon do te provoj, edhe niher shum flmmmmmmmm...

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e ylberi9999
  Antarsuar
  27-11-2004
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  benseven11


  M ka funksionuar ky ti pi qe ma ke dhen me ja bo si festplatten e dyt edhe i kam marr te gjitha datat qe me duheshin flmmmmm shum..
  ciaoooo

 12. #12
  Walking on Clouds Maska e elektron2
  Antarsuar
  29-04-2006
  Postime
  35
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  por une e kam provu kete menyr e kam qit qato ip por nuk po don me u lidh edhe nuk po di pse ?

 13. #13
  [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
  Antarsuar
  28-01-2003
  Vendndodhja
  New York City Haven on Earth
  Mosha
  40
  Postime
  2,760
  Faleminderit
  8
  10 falenderime n 10 postime
  W3nny posto ketu te gjitha konfigurimet logot e net e gjera qe ti ke bere qe te jemi me te sakte ne ndihme.
  und te perdoresh "wizardin" e lidhjes me internetin qe ben gjithcka per ty per te qene me i sigurt


  Ardi
  Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
  N. H. Schwarzkopf

 14. #14
  B4FI
  Antarsuar
  04-05-2006
  Vendndodhja
  Zvicr
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Mnyra m e leht dhe e thjesht pr bartjen e Datave/Skedarve ndrmjet DY-PC-ve mund t realizohet me ndihmn e nj USB Stick apo me nj MP3 USB q sot gati donjri posedonj nj MP3. Sukses!!!

  Citim Postuar m par nga ylberi9999
  Pershendetje
  Kam dy kompjutera njoni kompjuter eshte i shokut tim i ka mbi 1600 kng dhe ato kng kam deshir ti kem edhe une ne kompjuterin tim.

  Si mund ti lidhi dy PC-ja ndermjet veti (pa internet) dhe qfar kablle duhet me pas per mi lidh te dy PC-ejat

  Si mund ti shkarkoj te gjith MP3-shat qe i ka ai ne kompjuter

  PC-ja ime ka "Windows XP Home "edhe e shokut tim e ka " Windows XP Home"

  Pres pegjigjje sa me te shpej se vetem 24 or e kam kompjuterin e shokut flmmmm

 15. #15
  kosova Maska e xhati
  Antarsuar
  09-12-2006
  Vendndodhja
  n`T.B.A
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ej po ma se mir eshte me hek HARDISKIN edhe nuk ke nevoj me i shpensu pare per me ble kabelll
  ma se mir qeshtu shokki aaa

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e agent_android
  Antarsuar
  26-04-2007
  Postime
  46
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  xenit: faleminderit per kete info. te uroj gjithe te mirat...

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e orbita
  Antarsuar
  28-05-2007
  Postime
  36
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  xeni bash ka te drejt se ashtu lidhen 2 pc peer- to- peer edhe kablli duhet te jet crossover shume mire ja ke persjkru si duhet ti lidhe bravo xeni si duket paske qen ne cisco tung nga orbita

 18. #18
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Antarsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perndin
  Mosha
  43
  Postime
  1,259
  Faleminderit
  2
  8 falenderime n 8 postime
  Kjo sht nj mnyr lidhjeje direkte. Po nprmjet nj modem-router ose switch, si mund t krijosh nj Home - Network kur sht i pranishm edhe Interneti? Dy PC e marrin Internetin nga portat Ethernet e modem-router ose nga switch.
  Faleminderit,

  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjt I Shenjt...

 19. #19
  BASTARDODENTRO Maska e reni00
  Antarsuar
  04-12-2002
  Vendndodhja
  * jetoje jetn sic e di un :-) *
  Mosha
  37
  Postime
  805
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Peniel Lexo Postimin
  Kjo sht nj mnyr lidhjeje direkte. Po nprmjet nj modem-router ose switch, si mund t krijosh nj Home - Network kur sht i pranishm edhe Interneti? Dy PC e marrin Internetin nga portat Ethernet e modem-router ose nga switch.
  Faleminderit,

  ns
  tani vendos cfare e ke modem, modem-router, hub apo switch.


  kjo do te ndimoj.  sjam dhe aq i mire ne vizatim por te drejat e fotos jane te miat

 20. #20
  Hibernated
  Antarsuar
  14-07-2008
  Postime
  97
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Pershendetje,
  Kam nje problem me nje kompjuter te cilin po perpiqem ta fus ne rrjet me kompjutarat ekzistues.
  E gjithe procedura nepermjet wizard kalon gjthcka ne rregull sic kam bere edhe me kompjuterat e tjere.
  Por nuk arrij ta shoh kete kompjuter ne My Network Places.
  Madje edhe po ne kete kompjuter nuk shoh gjekundi "shared documents"
  Lidhja e kompjuterin me switch-in mendoj se funksion pasi kam akses ne internet po nga ky kompjuter.
  Ndoshta dicka nuk shkon me vetite.
  Keni ndonje ide se nga shkaktohet problemi ?
  Ju faleminerit.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dialogu ndrmjet muslimanve duhet t ket prparsi
  Nga intel inside n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-01-2007, 22:39
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-03-2006, 16:10
 3. Feja Islame pervec Kuranit!(Sahihu Buhari)
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 03-09-2005, 13:19
 4. Islami Ndrmjet Lindjes E Perndimit
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-05-2005, 04:51
 5. Besimi dhe besimtari
  Nga Fjala e drejte n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-12-2004, 15:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •