Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,611

  "Burri me pantallona te shkurtra"

  "Burri me pantallona te shkurtra"
  Per ata qe jetojne ne Itali ose kane informacionin perkates :

  nese dini si titullohet ne italisht (ose anglisht) filmi "Burri me pantallona te shkurtra", i transmetuar nga TVSH-ja ne vitet '70, kur per disa muaj fryu era e liberalizmit ne Shqiperi

  faleminderit

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  a cma kujtove kte film mor cun..
  nuk e shifja dot kur isha i vogel se qaja..
  apapa..
  ai film esht dhene ne kinemara gjithmone e ska lidhje me liberalizmin..
  Takim ne Iskia ndoshta u dha nga liberalizmi..
  domeniko modugno e antonela lualdi luante aty e pam Romen e Kaprin e Iskian dhe ne katnaret..
  nashti ska mbet hekalo-lapardharas pa pa romen.. vetem un ala skam shku..

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,611
  pra titulli i filmit eshte "takim ne Iskia" ??
  nuk po kuptoj pergjigjen tende...

  faleminderit

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  fola fillimisht per filmin Burri me pantallona te shkurtra.. pastaj per filmin tjeter po italian takim ne iskia..

  Filmi italian ne pergjithsi eshte lejuar ne Shqiperi ne kohen e Dulles.. qofte filmi ne Kinema qofte ne TV.. .. perjashto ndonji film ekstravagant..

  Po ashtu dhe filmi francez.. eshte lejuar..

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,611
  Brari,
  faleminderit per pergjigjen, por pyetja ime vazhdon te jete:
  cili eshte titulli ne italisht i filmit "Burri me pantallona te shkrutra"? Jetoj ne perendim dhe dua ta gjej ne DVD (ose kasete video) por NUK i di titullin e sakte ne italisht ketij filmi.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Mendoj se titullin e filmit qe kerkon mund ta gjesh duke ndjekur internetin prej emrit te aktores alida valli.

  ndonse ajo ne kte film ka rol episodik pra eshte nena e ktij cunit trim ..kti burrit me patoll te shkurtra..
  Alida Valli nuk cfaqet gjat filmit vec ne fund me duket pak..

  po ti germo o tare.. se do e gjec..

  psh germo ketu..ku ka nje foto te alides me grigor ipek-un..
  qe ishte dikur me simpatiku burr i botes.. dhe alida nje nga me tebukurat e botes..

  qashtu i nderuar me nick Autor..
  ndro nickun se bota ka miljona autor..
  pak fantazi ju lutem kur vini vetes nick..
  aii bre..  http://us.imdb.com/gallery/mptv/1264...Valli,%20Alida


  uuuuu tani te pash un ty..

  pse si te duket fernandeli ty zojush..

  a te shkrin gazit..a te knaq dy ore..cdo me teper..
  apo do me vampira ti.. qe te kesh frik me derdh plerat te dera oborrit pastaj..
  rri aman..
  lol.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Brari : 10-01-2005 mė 08:02

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,611
  faleminderit Brari,
  nepermjet emrit te Alida Vallit... GJETA ē'KERKOJA:


  1958 - Tal vez mańana aka L'uomo dai calzoni corti aka L'amore pił bello (Italy / Spain), adventure. Director: Glauco Pellegrini (Italy). Producer: Giancarlo Capelli for Vertix Film (Roma) / Uninci (Madrid). Runtime: 95 min.
  Cast: Alida Valli (Carolina), Edoardo Nevola (Salvatore), Eduardo De Filippo (Gennaro), Francisco Rabal, Memmo Carotenuto and Franco Balducci (Pasquale).

  Salvatore, detto Pagnottella, scappa dal brefotrofio di Caltanissetta dove era stato ricoverato in fasce e risale la penisola alla ricerca della mamma. E inevitabile citare De Amicis, l'Edmondo de' Languori, e il suo Dagli Appennini alle Ande che straziņ due o tre generazioni. Quando Pellegrini puņ appoggiarsi al paesaggio e all'ambiente, affiorano le sue qualitą liriche e descrittive di buon documentarista. Quando fa agire i personaggi non c'č scampo: o melodramma o bozzettismo.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,611
  Brari,
  meqe duket se ke memorje te forte, po i lejoj vetes te pyes per diēka tjeter:

  andej nga vitet 1987-1988 (NUK e mbaj mend vitin ekzakt), nje mbremje te bukur te shtune, CUDITERISHT, pas "koncertit variete" , TVSH-ja transmeton nje film (ishte ne gjuhe angleze, por ndofta ka qene dhe amerikan !!!). Ishte hera e PARE qe TVSH-ja transmetonte nje film, ne darke, te shtunen ! Qe prej asaj dite, u be "tradite" qe te transmetohej nje film, te shtunen ne mbremje.
  Pikerisht, titullin e atij filmi kerkoj ! Me kujtohet fare mire ngjarja: jane vetem dy personazhe, nje plakė dhe nje djale i ri. Gjithshka ndodh gjate udhetimit ne tren, dhe ne fakt, nuk ndodh "asgje", pervec dialogjeve te djalit te ri disi arrogant dhe zonjes ne moshe te thyer.

  Ishte filmi i pare "modern" qe shikoja ne jeten time, ne kalalin e TVSH, dhe transmetimi i filmit u komentua askohe.
  Gjetja e titullit, ..; do ishte kryeveper. por nuk di nese e ke parasysh per ē'e kam fjalen ...

  gjithesesi,
  gjithmone faleminderit !!!

Tema tė Ngjashme

 1. Rź pa pantallona
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-04-2006, 15:49
 2. Yje ne pantallona..
  Nga Brari nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 26-08-2004, 17:34
 3. "Burri fantazem"
  Nga Dreri nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-08-2004, 11:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •