Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Heartless Maska e White_Angel
  Anėtarėsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293

  Kujtimet, Biografia dhe Autobiografia.

  Duke lexuar nje historian lexova dicka qe me beri pershtypje. Midis te tjerave thuhet:


  Si historian gjithmone i kam vleresuar kujtimet si nje burim informacioni. Kujtimet e dikujt te japin te dhena jo vetem per vete personin , por edhe per boten rreth tij. Ndryshojne nga biografite , sepse kujtimet thjesht nuk mund te kene kendveshtrimin e nje biografi si pale e trete ne nje histori. Ndersa autobiografia , nese me te vertet ekziston dicka e tille , eshte si te pyesesh nje lepurush te te tregoje per veten e tij se si duket kur vrapon neper fushe. E si mund ta dije ai kete? Ne qofte se duam te dime per fushen , askush nuk mund te na tregoje me mire se ai, nderkohe qe s'duhet te harrojme se nuk do te marrim vesh dot ato gjera qe lepuri s'pati mundesi t'i vezhgonte vete..........


  Ju si mendoni sepse sipas fjaleve te tij ai thote gjithashtu :

  E them kete me sigurine e nje akademiku qe e ka mbeshtetur karrieren e tij ne keto dallime.

  White_Angel
  O Zot per vete sdua gjė jo...por pėr prindėrit nje dhėndėr tė bukur!

 2. #2
  gjithmone e me larg
  Anėtarėsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Mosha
  42
  Postime
  572
  per mua jane librat me te bukur per tu lexuar. e di qe po lexon dicka reale larg trilleve poetike dhe zgjidhjeve mekanike qe u jepen romaneve. fundja po lexon jeten e vertete te dikujt dhe emocionet jane me te medha.

  jam plotesisht dakort me mendimin e tij-te treja jane te vlefshme pasi kane kendveshtrime te ndryshme te te njejtit fenomen apo perjetim (qe edhe mund te perkojne me njera tjetren me raste) une do te preferoja autobiografine e dikujt, analiza qe i ben vetes eshte gjithmone interesante.
  cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

 3. #3
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Anėtarėsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  "Kujtimet hidhen neper letra per te mbrojtur njerzit qe deshe ne jete,nga armiku i tmerrshem me emrin dyfish KALBEZIM dhe HARRESE".

  Stefan Cvajg
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 4. #4
  e kithtė Maska e Rebele
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpėr
  Postime
  1,088
  Kujtimet shenohen per te mbledhur pjeset e vetes.
  Biografia shkruhet per te shprehur admirimin (ose urrejtjen/antipatine) ndaj dikujt.
  Autobiografia motivohet nga deshira per te arritur "Njohje" tek te tjeret.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Citim Postuar mė parė nga FLOWER
  per mua jane librat me te bukur per tu lexuar. e di qe po lexon dicka reale larg trilleve poetike dhe zgjidhjeve mekanike qe u jepen romaneve. fundja po lexon jeten e vertete te dikujt dhe emocionet jane me te medha.
  Autobiografite...
  A jane te bukura? PO. Kam lexuar disa dhe me te vertete qe ia ka vlejte. Por kur vime tek vertetesia athere duhet te ndalemi pak. Sa te verteta jane ato qe dikush shkruan per veten nuk mund ta dime asnjehere... Biles nganjehere mund te jene mbushur me te paverteta.... E kjo ideja qe mund te jesh duke e ngrene sapunin per djathe nganjehere te shqeteson...
  Gjeja me e bukur qe kam lexuar jane ditaret... Aty po qe mund te flasim per vertetesi...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [xeni] : 06-02-2005 mė 21:04

Tema tė Ngjashme

 1. Ardit Gjebrea
  Nga briiigi nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 81
  Postimi i Fundit: 08-12-2021, 22:01
 2. Kujtimet E Gazetarit Shqiptar ...
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-05-2006, 23:51
 3. Kujtimet apo pėrjetimet mund edhe tė shlyhet nga truri!
  Nga Davius nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-09-2005, 23:09
 4. Elias Canetti
  Nga Postmodern nė forumin Shkrimtarė tė huaj
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-04-2005, 06:57
 5. Franz Baron von Nopca (1877-1933)
  Nga Eni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 26-05-2004, 15:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •