Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4

Tema: Mirko Gashi

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473

  Mirko Gashi

  Populus Illyricus  Populli
  e di
  kur duhet bėrė kryq
  me tre
  e kur
  me pesė gishtėrinj
  e kur
  tė thuhet dova
  Ai
  mė sė miri
  tė thotė
  s'ka pėrėndi tė tjerė
  pėrvec meje
  Populli tė thotė
  se s'ka kryeplak
  mė tė urtė se fshati
  Ai e ka meteorologjinė
  e vet
  nė gjunjtė e pleqėve e tė plakave
  kur ky yll apo ai
  gjendet kėtu apo aty
  Populli di
  pse
  s'duhet pėrqeshur lumin
  pėr rrugėn e tij gjarpėrore
  rrjedhėn mund ta gabojė ndonjė pikė
  po lumi kurrė


  2.-


  pasi vetėm ai e di
  rrugėn e vet
  vallen e popullit
  askush
  s'do ta mėsojė
  as t'i marrė erė
  pėr njė jetė kalimtare
  Kurrė mos humb besė
  ndaj Zotit tėnd tė ri
  beso
  e po tė besoj
  nė kėtė aksiomė


  Populli e di
  se vetėm fėmijėt dhe kafshėt
  tė duan pa hile


  Cdo fjalė qė tė thuhet
  pėr Popullin
  ėshtė e stėrvockėl
  Ai e ka celėsin
  pėr cdo rebus
  vetėm pėr tė s'ka enigma
  Eu
  Ai
  di
  se cili mashkull i shtėpisė
  ėshtė pėr pazar
  e cili jo
  Ai e di
  mu si Luli i vocėrr


  3.-


  ku ėshtė hija
  e ku gjendet dielli
  kush ėshtė Mark
  kush Januz
  e kush Janus
  Populli e ka syrin
  tė thellė
  sa njė oqean
  populli tė thotė
  se kėnga
  ėshtė vaji i burrit
  se kėshtu e ka jeta
  Ai ka
  cka s'ka
  asnjė kryevepėr s'e ka krijuar Dante Aligieri
  apo ndonjė tjetėr
  po Ai
  i mjeri
  Pėr cdogjė qė ke ndier
  mos beso as ti
  po populli
  e di
  Ai
  para se ta capojė
  tė njėmbėdhjetin hap
  dhjetė i ka kaluar
  Populli
  s'ka epiqendėr
  tė gjitha trojet
  e skajet
  e tij
  ashtu mund tė quhen


  4.-


  Populli tė mėson
  me proverba
  ai tė thotė:
  "I di Meta punėt e veta"
  BUZŹ LUMIT


  Sa tė shkurtėra janė largėsitė
  nganjėherė
  deri nė breg tė lumit

  Kur kitara therret
  lumi vlon
  peshqve zėri u shterret

  Ti pėr bukuri
  zgjon puhinė
  fjetur nė flokėt e sė dashurės
  dhe ia leshon freret
  LIRIA

  (Lumit,sugarir tim)

  Eu cfarė djali kam,
  eu cfarė Lumi kam.
  sa kafshata,
  sa njė pėllėmbė
  s'e ka mjekrėn
  s'ka as dhėmbė,
  mallkon yje,
  shkatėrron yje
  Edhe nė muajin e vet
  tė tetė s'don tė lidhet nė djepin e vet.  Nisia e dashurisė-Atlantida ime  Hėna lėshoi rrjetėn
  qyteti vazhdoi jetėn

  nė muzgun e parė
  si nė zgjua
  jeta vloi

  tė dashuruarit
  bluanin
  drithin e dashurisė

  e zemra ime
  vaj e nė vaj
  si zurkajė
  as nė kėtė moshė
  me dashuri
  s'u josh

  jetoja
  pa mostra
  bėja zustra

  me cdo varg
  shkoja larg
  e mė larg

  shkrova
  pėr renė e zezė
  pėr nėnėn Terezė
  por jo edhe kėtė kėngė
  jetoja zi e mė zi
  skamnor e i pasur
  por i tėri nė poezi

  taverna
  mė celi
  kaverna nė cdo tavernė
  nga njė kavernė

  po qe besa
  s'mė la shpresa
  se njėherė nė jetė do tė mė paraqitet
  ajo kometė
  e Halejit

  prej tavernės mė shpien
  nė orėn letrare
  atje poezia ime
  qe abetare
  e jetės sė shkretė
  e jetės sė vėrtetė

  dhe aty
  nė odeonin e diturisė
  zė fill i dashurisė

  e gjeta

  nė syrin e qiellit
  nė zenitin e diellit
  nė orėn e gjelit

  nėpėr tingujt e lahutės
  me ata sytė e sutės
  erdhi nė livadhin tim

  dre o dre
  i pafre
  sa gjumin e pamatur
  e kishe pasur

  dora dorės
  zemra zemrės

  me baticė i mbushur uri
  pėr dashuri
  unė urithi
  pashė kometėn e Halejit
  u harruan tavernat
  u mbyllėn kavernat

  nė prehrin e henės
  sa e lumtur
  m'ishte jeta
  edhe nė shpirtin tim
  tashti zbriti bleta

  dre o dre
  i pafre
  zemra jote dorė
  luan duallėn kraharor

  kush ėshtė Ikari
  kush Arnstrongu

  u dėgjua gongu

  pa fijen e romantikės
  do ta pushtoj
  yllin mė tė largėt
  tė Galaktikės
  t'ia dhuroj
  Etės flockė
  Etės lockė

  klithėn yjet
  nga gėzimi
  i saj dhe imi

  ajo Rrushė
  imja
  jo e Rexhės
  i largoi
  pas ferexhes
  se reve

  pastaj
  diku larg
  pelat hingėlluan
  qentė kuitėn
  arat e thara
  tė dashurisė
  s'u ujitėn

  kush na bėri magji
  lenetit i dha gji

  treti Eta
  u zhduk drenusha
  vajti nuse Rrusha


  mua fati
  Rexhėn ati
  mua ylli im i fatit
  Rexhėn thundra e atit

  diku lart
  flet njė alt
  Eta Eta
  e jo Mauthia
  Etaaa

  e unė e hėna
  vajtojmė
  luajmė etida
  c'u bė nisia
  ku ėshtė Atlandida.

 2. #2
  Eklips Maska e deep_blue
  Anėtarėsuar
  25-02-2003
  Vendndodhja
  Diku ne Kosove
  Mosha
  50
  Postime
  695
  Nisia e dashurisė - Atlantida ime


  Hėna lėshoi rrjetėn
  qyteti vazhdoi jetėn

  nė muzgun e parė
  si nė zgjua
  jeta vloi

  tė dashuruarit nė ēdo hap
  bluanin
  drithin e dashurisė

  e zemra ime
  vaj e nė vaj
  si zurkajė
  as nė kėtė moshė
  me dashuri
  s' u josh

  jetoja
  pa mostra
  bėja zustra

  me ēdo varg
  shkoja larg
  e mė larg

  shkrova
  pėr renė e zezė
  pėr nėnėn Terezė
  por jo edhe kėtė kėngė
  jetoja zi e mė zi
  skamnor e i pasur
  por i tėri nė poezi

  taverna
  mė ēeli
  kaverna nė ēdo tavernė
  nga njė kavernė

  po qe besa
  s' mė la shpresa
  se njėherė nė jetė do tė mė paraqitet
  ajo kometė
  e Halejit

  prej tavernės mė shpien
  nė orėn letrare
  atje poezia ime
  qe abetare
  e jetės sė shkretė
  e jetės sė vėrtetė

  dhe aty
  nė odeonin e diturisė
  zė fill i dashurisė

  e gjeta

  nė syrin e qiellit
  nė zenitin e diellit
  nė orėn e gjelit

  nėpėr tingujt e lahutės
  me ata sytė e sutės
  erdhi nė livadhin tim

  dre o dre
  i pafre
  sa gjumin e pamatur
  e kishe pasur

  dora dorės
  zemra zemrės

  me baticė i mbushur uri
  pėr dashuri
  unė urithi
  pashė kometėn e Halejit
  u harruan tavernat
  u mbyllėn kavernat

  nė prehrin e hėnės
  sa e lumtur
  m' ishte jeta
  edhe nė shpirtin tim
  tashti zbriti bleta

  dre o dre
  i pafre
  zemra jote dorė
  luan daullėn kraharor

  Eta nuk m' ishte vetėm floēkė
  ajo m' ishte loēkė
  ar
  thesar

  dre o dre
  i pafre
  zemra jote dorė
  luan daullėn kraharor

  kush ėshtė Ikari
  kush Armstrongu

  u dėgjua gongu

  pa fijen e romantikės
  do ta pushtoj
  yllin mė tė largėt
  tė Galaktikės
  t' ia dhuroj
  Etės floēkė
  Etės loēkė

  klithėn yjet
  nga gėzimi
  i saj dhe imi

  ajo Rrushė
  imja
  jo e Rexhės
  i largoi
  pas ferexhes
  sė reve

  pastaj
  diku larg
  pelat hingėlluan
  qentė kuitėn
  arat e thara
  tė dashurisė
  s' u ujitėn

  kush na bėri magji
  lanetit i dha gji

  treti Eta
  u zhduk drenusha
  vajti nuse Rrusha

  mua fati
  Rexhėn ati
  mua ylli im i fatit
  Rexhėn thundra e atit

  diku lart
  flet njė alt
  Eta Eta
  e jo Mauthia
  Etaaa

  e unė e hėna
  vajtojmė
  luajmė etida
  ē' u bė nisia
  ku ėshtė Atlandida.
  Te gjitha jane thene

 3. #3
  Eklips Maska e deep_blue
  Anėtarėsuar
  25-02-2003
  Vendndodhja
  Diku ne Kosove
  Mosha
  50
  Postime
  695
  Liria

  (Lumit, sugarit tim)

  Eu ēfarė djali kam,
  eu ēfarė Lumi kam.
  Sa kafshata,
  sa njė pėllėmbė
  s' e ka mjekrėn
  s' ka as dhėmbė,
  mallkon yje,
  shkatėrron yje
  Edhe nė muajin e vet
  tė tetė s' don tė lidhet nė djepin e vet.
  Te gjitha jane thene

 4. #4
  Prenku i Dalmatėve
  Anėtarėsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  Nė dritėn fosforike qė lėshojnė varrezat gjatė natės
  Postime
  1,006
  haha qeka bo temė familjare. A do thėrrisni edhe gjyshet e tezet?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •