Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
 1. #1
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722

  Libri m i mir i t gjitha kohrave

  Don Kishoti sht shpallur libri m i mir n bot


  Juria e prbr nga 100 ndr shkrimtart m t mir ndrkombtar ka shpallur Don Kishotin e Miguel de Servates-it librin m t mir n bot. N vend t dyt gjejm Zonjn Bovari t Flaubert-it. Mes autorve q kan arritur n klasifikimin e 100 librave m t rndsishm t t gjith kohrave gjenden dhe mjat nobelist n letrsi, mes t cilve Naipaul, Nadine Gordimer, Dario Fo, Seamus Heaney,etj. N kt klasifikim t organizuar nga Instituti Nobel i Oslos dhe nga klub i Librit i Norvegjis ,Dostojevski prezantohet me katr tituj ndrsa Kafka, Shakespeare dhe Tolstoj me tre.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  Don Kishoti libri me i mire ne bote.
  Ky lajm me mbush me krenari sepse e kam pasur perhere ne zemer dhe hapat e para letrare i kam hedhur me kete liber.
  Miguel De Cervantes Saavedra,nje vend midis te medhenjve te leteratures.

  leci
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 3. #3
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Zgjedhje e bukur.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 4. #4
  gjithmone e me larg
  Antarsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Mosha
  41
  Postime
  572
  duhet te kete qene zgjedhje e veshtire
  cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  e kur Njeriu ia kushton vetes, nje ide me vlere... ajo te ben Pershtypje!
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 6. #6
  Love's Lover Maska e ice_storm
  Antarsuar
  24-12-2003
  Vendndodhja
  fajv 1 for
  Postime
  1,043
  un se kuptoj sesi mund te bash dallim midis don kishotit, tre shoket, madame bovari, dr zhivago,
  un doja te thoja qe zgjedhja ime personale do ishte "komedija Hynore".


  ps: flitet per libra te shkruar gjat gjith koherave apo vetem per Romane?
  domini sumus
  sumus servi
  ubicumque
  nusquamque

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  dhe ne tu shtremberofte ndonje here or "filan" .. shkopi i drejtesise.. le te mos jete kjo nga barr e peshqesheve por nga meshira..


  kush i thot kto fjale..e kujt ja thote..

  kush e gjen ka nje ingranazh...lol.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-03-2004
  Postime
  52
  Sanco,nese shkopi i drejtesise te shtremberohet ndonjehere ne dore,le te mos ndodhe nga barra e peshqesheve,por nga ajo e keqardhjes.
  E ku shkruhen ne karte
  fjalet e gjuhes se zjarrte...

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  te lumte Rhea..

  Por coje deri ne fund pergjigjen..

  Kush i tha ato fjale..?

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Antarsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Dika per romanin"Don Kishoti i Manes" qe ka marre mimin si libri me i mire ne bote;kjo per shkak se asnje liber tjeter deri me sot nuk e ka kaluar numrin e kopjeve te shitura te tij.


  Ne 1605, para publikimit te "Novelave Ekzemplare", u shfaq pjesa e pare e vepres me titullin "Fisniku i zgjuar Don Kishoti i Manes".Suksesi ishte i menjehershem; pati shume botime ne ate vit dhe ne vitet me pas.Ne 1615 doli pjesa e dyte me titullin " Kaloresi i zgjuar Don Kishoti i Manes". Qe atehere ai eshte kthyer ne librin me te botuar te botes, me te cilen vertetohen fjalet profetike te Servantesit: " dhe mua me shfaqet qe nuk do kete vend dhe gjuhe ku te mos perkthehet"

  Nje foto e kopertines se botimit te pare si dhe nje foto e Servantesit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-03-2004
  Postime
  52
  I trembem ingranazhit Brari ...lol
  E ku shkruhen ne karte
  fjalet e gjuhes se zjarrte...

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Rea. ingranazh NTSHUSi jane..mo u tremb..jo te uzines traktori..lol.

  i bukur eshte ne fakt don kishoti..

  Noli thot ne introdukten e romanit.. ka nja 20 a 30 vepra Letersia qe nuk ben njeriu te vdese pa i lexuar.. e nje nga keto thote i ngrati.. eshte Don Kishoti..

  Por Don kishotin e lexojne sejcili sipas qejfit..

  Dikush per "qyfyre" dikush si mesazhe filozofike etj..

  Ne fakt ne keshillat qe i jep Sancos kur do merrte ne dorzim at "gubernen" Don Kishoti formulon nje program politik.. se si duhet udhehequr nje vend..

  Kontrollo burgjet pazaret dhe Thertoret i thote.. mes tjerash..
  Me nje fjale shiko si ha e jeton populli..pra te mos e mashtrojne popullin..zengjinet batakcileret etj..
  Mos nxirr shume dekrete i thote por pak e sakte se ndryshe do te thone se..Princi.. pra Qeveritari..eshte i mencur te hartoj ligje e rregulla por nuk eshte i forte ti ver ne zbatim..

  etjetj gjera thesare ka tek Don Kishoti.. qe u shkrua 400 vjet perpara..

  kush do fitoje.. shoqeria e sunduar nga maskarenjte apo idealistet do te bejne nje dite endrat realitet per nje bote te mire..

  Ata shkrimtaret prandaj e kan vleresuar Don kishotin..sepse Ka brenda Filozofi por qe lexohet me endje dhe i ve njerzit ne mendime..

  qashtu..
  Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 12-01-2005 m 23:50 Arsyeja: jashte teme

 13. #13
  Jam Tea :) Maska e My_Soul
  Antarsuar
  07-02-2004
  Vendndodhja
  Diku...
  Postime
  464
  Thone se ekziston originali i Don Kishotit, i botuar ne 1780. Jane 4 volume.
  Vlera e tyre shkon rreth 2 milion dollare dhe ato i ka nje koleksionist privat ne NY.

  Kush e ka lexuar "Nje loje me orarin e udhetimeve". Shume liber i mire.
  Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 17-01-2005 m 01:06 Arsyeja: gjuhe e huaj
  HAKUNA MATATA

 14. #14
  Perjashtuar Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,883
  Citim Postuar m par nga kolombi
  Don Kishoti sht shpallur libri m i mir n bot


  Juria e prbr nga 100 ndr shkrimtart m t mir ndrkombtar ka shpallur Don Kishotin e Miguel de Servates-it librin m t mir n bot. N vend t dyt gjejm Zonjn Bovari t Flaubert-it. Mes autorve q kan arritur n klasifikimin e 100 librave m t rndsishm t t gjith kohrave gjenden dhe mjat nobelist n letrsi, mes t cilve Naipaul, Nadine Gordimer, Dario Fo, Seamus Heaney,etj. N kt klasifikim t organizuar nga Instituti Nobel i Oslos dhe nga klub i Librit i Norvegjis ,Dostojevski prezantohet me katr tituj ndrsa Kafka, Shakespeare dhe Tolstoj me tre.
  Per mua Odeonin mbetet libri Keshtu foli Zarathustra i te magjishmit Nietzsche.

  Dito.

 15. #15
  student njohurie Maska e Ilyas
  Antarsuar
  10-06-2009
  Vendndodhja
  diku larg
  Postime
  52
  Me vendin e pare jam plotsisht dakort...

  Mua me ka habitur qe si ka mundsi qe nje njeri ne burg te shkruaj nje liber kaq te bukur me nje fantazi kaq te mahnitshme. Megjithmend per te hequr kapelen... rob gjigand ky Cervantes...
  Dit e re, kismeti i ri

 16. #16
  arli_mangup Maska e arli_mangup
  Antarsuar
  22-03-2007
  Vendndodhja
  ch
  Postime
  250

  Pr: Libri m i mir i t gjitha kohrave

  Ka edhe shume libra t tjer q konsiderohen si m t mirat ....
  p.sh

  Monte Cristo nga Alexender Dumas

  Konfuzionet e ndjenjave nga Stefan Zweig

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Antarsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243

  Pr: Libri m i mir i t gjitha kohrave

  Besoj se Komedia Hyjnore i kalon te gjithe librat te shkruar deri me sot.Nuk eshte shkruar kurre dika e ngjashme me te,si nga pikepamja artistike,filologjike,historike,natyrore e te tera format e artit qe mund te mendohen.Kete veper mund ta lexosh edhe si proze po te duash por ato "Tercinat" te cilat vete Dente i ka shpikur kane dika me te thelle,me muzikale ne te shkruarit poezi.Nese Don Kishuti eshte libri i vendit te pare,Komedia Hyjnore eshte libri i njerezimit.Ajo flet per seks,flet per strategji luftimi,ve ne dyshim kishen duke qene besimtar,natyra eshte e para,luftrat qe pershkruhen,Virgjili (Miku qe e shoqeron),Beatrija (Dashuria qe e pret),ai flet per greket,per romaket,per asnjeanesit,per papet,per ide politike,ai do te dije si dashurohen dy njerez,flet per lluksin e te pasurve,per te gjitha koherat flet dhe te gjitha keto shkruar ne Njembedhjeterrokeshe.

  Per sa i perket mendimit tim,asnje veper nuk ngjan me kete kryeveper te njerzimit.
  I pafajshmi qe pa Djallin,u mahnit.Fajtori qe pa Zotin,u zhgenjye.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-01-2013
  Postime
  4

  Pr: Libri m i mir i t gjitha kohrave

  Ma i lexuari mund te jet Kurani apo??

Tema t Ngjashme

 1. Adem Demai
  Nga lum lumi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 309
  Postimi i Fundit: 29-11-2016, 17:56
 2. Lidhja e dyt e Prizrenit
  Nga shendelli n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-12-2011, 11:46
 3. Kush jan Dibrant ?
  Nga biligoa n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:37
 4. Partite Dhe Sektet
  Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 96
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 13:25
 5. T dhnat fosile hedhin posht evolucionin
  Nga monarku n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 02-11-2006, 10:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •