Close
Faqja 0 prej 12 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 230
 1. #1
  "Oxhak" t'ri asht mir me ba,
  pr kte popull fukara.
  Natn von kur s'dum me fjet
  do t'qajm hallet n' internet.

  Ca t urt, ca t prapt shum,
  ca t omel, ca zeher.
  Qejfi hi nuk po na prishet
  kte pun kemi deri n'ver.

  Kshtu pra ti ,shigjet e dashtun,
  kur t'vi rradha me e mbyll,
  ke kte gati , at tjetrin...
  veje ti n muzeum.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e palushi
  Antarsuar
  06-03-2004
  Vendndodhja
  itali
  Postime
  245
  Corason o mori fluter
  oxhakun e vjeter na e sheme
  u pat mbush n'vasha pa numer
  m'duket tana na i treme
  po m'vjen keq per njat tironse
  me njat kostum gadi curak
  ju dukshin t'bukrat tatuazhe
  po i takoi me nej shum pak
  nejse per hejr tash ky i riu
  do t'vin me rradh ta inagurojn
  kan than i riu si veriu
  po ket koha do t'na e diftojn
  tash po vjen ktu nuk vonon
  baca Brar si zakonisht
  nez duhan e na kallxon
  se oxhakut si ban bisht
  na kallxon ka ka shtegtu
  ner vene popuj e krahina
  e pastaj ke ka taku
  ma shum t'urt apo me brina
  edhe Albushit n'i dalt kohe
  vjen e ulet dy minuta
  durt e vogla pak me i ngrohe
  pa harru faqet e buta
  hajdeni tan pra pa vonu
  ngjit oxhakut si dikur
  dika t'vogel pa u ngarku
  pak dru t'thata e pak vojgur

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  hey ty tlumt goja trim palushi..
  ke humorin si kerkushi..
  kemi metun fillikat
  tuj merdhif ne kyt oxhak
  se spo ngrojke jo as prushi
  me dru lisi a dru Bushi
  kur mungon Korason albushi
  e qato tjerat syt si rrushi
  syt si rrushi e buz qershija
  fllanxa mali faqet kajsia
  ca bel holla e kacurela
  bukurin me ja u knu nder tela
  ne tel kitarre e sharkije
  me ja than o fije m fije
  njato vetlla sikur hana
  e qerpikt sikur gjylpana
  kuku nan me tpa me sy
  po don zemra me i vu dry
  se po bike sikur fiku
  Ne dashni mori lum miku..
  hajt pra Lush kalofsh ti mir
  ne at bruksel ku pihet birr
  tana t'mirat dhe shoqnis..
  Mos harro shishe t'rakis..
  me i pas na pran oxhakut
  se po ndi krisma sokakut..
  qe po vijne do shtojzavalle
  Vesh ne xhins xhupa e shalle
  bora po ja lag kacurelat
  e kuku cmu dridhne telat..

  lol

 4. #4
  Dimri madh ka ant e juja
  bora bardh ka mblu atijat,
  jeni ul t dy t'mrzitun
  prisni se po vjen "Hajrija".
  Qoft kumri a fllonx mali
  kanarin apo mullenj,
  tash q hini asht shu n'votr
  doni i dor, ju muhabet.
  T m fali mu shoqnija
  se frymzimi m ka lan,
  gati teshat i kam ba
  nesr mroma jam n'Tiran. ( rima...rima..) lol

  Where does a thought go when it's forgotten?

 5. #5
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Po ze vend tek ky oxhak
  Dhe pa leje,fjalen e mora
  Korazoni ngrohet ne diell
  Ne ketej na mbyti bora

  Korason e zonje shpise
  Sdua te te ve ne harxhe
  nje kafe e pak konjak
  Per Palushin tone me vargje.

  Mos perto moj nikoqire
  Pak meze te vesh tek Brari
  Djath,ullinj e ca turshi
  mos harro raki skrapari.

  I lezecem ky oxhaku
  nuk te behet me u cu
  kur te vij une radhes tjeter
  po te sjell nje late me dru lol
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 6. #6
  E Lir! Maska e KaLTerSi
  Antarsuar
  27-10-2003
  Vendndodhja
  NYC.
  Postime
  852
  Sa teme e bukur
  kjo me rima
  nuk e dija
  pa me heret do te vinja

  Shoh qe debora ju paska merzit
  e do tju fuse ne gjume letargjik
  po ky Palushi nuk do tja dije
  ka mare masat mos me merdhi
  me vajgur e me qymyr
  nji ky trim vec po ben tym.

  Vjen dhe Brari vrap pas tij
  me fjale dashurie
  n zemr e sy
  pr nji keto vasha
  me flok me rrela
  bel te holl
  e shpatull' gjera (lol)

  Kolomb trimin e ka mbulu dbora deri ne gju
  po ai me kt koh do jete msu
  vjen ketu pa shume mundime
  duke recitu pr ushqime
  na hap oreksin vakt e pa vakt
  me turshi djath katnari
  dy kokrra ullinj raki skrapari
  E Korasonka qe u ben yzmet
  ne tabaka i hudhin rushfet
  qe te rrije dhe ca me gjate
  si frymezim per keta trimat e ngrate

  lolol...

  nuk po perpiqesha te beja kuptim a sens, vetem pas rimes vajta
  Toleranca, eleksiri i liris.

 7. #7

  Po vijna ne un n'votr.

  Heu moj flaka e oxhakut
  Q po shkon tuj u flakru
  Paske mbledh ti djem e bija
  Rrotull vatres me llafu
  Tuj u ngroh e tu bajt derte
  Per me shku te ftoht e dimrit.
  Vesh n'jelek e vesh n'dimia
  Corazoni , kjo zoj shpie
  Mangt e gjata paska palue
  Me i hy thell ksaj kuzhine
  Do sene tmira me na i gatue.
  E po vjen Kolomb djali
  me do meze e rakia
  kshu fillojme llafosna mir
  pa bajt dert cka thote kojshia.
  Ja dhe Kalto bija shpis
  Q po vjen njashtu n tpame
  Po pret bujrem nga ju miq
  Tuj afru kadal pa shume llafe.
  Po njashtu or miq ne un
  U afrova pa prit bujrm
  Do radhe tymsi i gatova
  Per me i shtru nsofr kur tulm.
  Po spo bij meze a rakia
  se njato ktu i kishit
  po ju bi do peshq nga shpia
  thone se jane ma te shijshmit.
  E hajt , pra tulna e tngrohna
  Se boll nerdha tuj llafos
  Po ulna ne qosh te kesaj votre
  Tuj prit tjeret ckane me shpalos.

  Hajt miresejugjeta .

  Elna.

 8. #8
  Une Ti Dhe Zoti Maska e EDUARDI
  Antarsuar
  06-09-2003
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  43
  Postime
  1,946
  Elna me pelqeu shum je shum fantastike
  do doja qe ktu te gjithe qe mund te len dicka nje kujtim nje poezi ose ta ken perjetetu personalisht ose ta krijojne vete
  por me kopje ju lutem mos mos e beni
  respekte nga une Edi
  Takohemi n Ditn e Gjykimit

 9. #9
  Une Ti Dhe Zoti Maska e EDUARDI
  Antarsuar
  06-09-2003
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  43
  Postime
  1,946
  diku do te qajme
  diku do te qeshim
  por shkrimet tona te bukura
  ne forum le te mbesin
  Takohemi n Ditn e Gjykimit

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Harudi
  Antarsuar
  08-09-2004
  Postime
  622
  Vjet kalova kndej pari
  vlonte oda rreth oxhaku
  m pat mbet syri qelun
  prej t mirave n tryezn
  a don mish,a don pula
  lloj,lloj peshku anash me hudra!

  Natn kur flija m tha shpirti pi
  n gjum e n varr s'ka lumturi
  k'shtu thon n'Kosov pleq e t ri
  q kur filloi rakia me u pi

  Hern tjetr kur t vi
  do sjell shishen me raki
  sht e zier n Therand
  ku ilirt kan thn mir
  pa e pi gotn s'ka lamtumir

  E dikur pas mesnate
  ja marrim kangs dal-ngadale
  kang t'lehta qytetare
  ti kujtojm ditt beqare.
  Pijetoret jan vendet ku menduria shitet me shishe! (Uendell Filips)

  Lista e injorimit: Llapi

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  mori Elna sy filxhane
  me ato vetlla gajtane
  po ti bukur i ke qendis
  si me ken cuc e malsise
  rritun bjeshkes tropojane
  a jetu ner shpi shkodrane
  si me qen ti pi gjakove
  a ne Puk ti profesore..
  e ty t'lumt pena e dora
  a po bjen dhe tek ju bora..
  hey Harud bre harush mali
  a ka uj atje tek zalli
  Cka po thot Teranda ilire
  lloz rahoveci ti ban mire
  me na pru ktu ngat oxhaku
  e ta pi un si ma plaku
  ju tjeret me uj pusi
  deri n mjes sa cohet knusi
  ta kalojm ket nat te gjat
  ne ket bukrin ton oxhak..  lol.

 12. #12
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  lolll.

  Ju lumte goja bre trima e trimnesha
  qy nga Brari e tek Arbnesha
  Nji ket oxhak se kisha pa
  se syte e vesh't me kane la
  tash muhabeti u pleqenu
  dhe mu me ra rasti me urdhnu,
  qofsha i nerum ne ket oxhak te flakrum
  Corason ule icik ti flaken se nga i xehti marum.
  Me ika te bukra e paski mush
  nj'ashtu si rrushi mbi rrush!
  Palushi kush ishte se morra vesh
  ska gje se skam sjell as i fij peshqesh!
  Me raki Skrapari do beja dolli tu uroja,
  por t'me falni sma lejon Byroja.
  Kjo rakie ma prish ket zonin,
  po pij Coca-cola sa per zakonin.
  Ky oxhak i pasur Shqiptari
  po m'duket si purteke ari
  Me Kolombin dy fjale miqsh shkembeva
  qe m'eshte ule si mbret nga Presheva,
  Po ti moj Kaltersi cte desh nera neper Oxhaqe?
  Apo te qerasi Corasoni me sufllaqe
  Po te lumte moj Corason,
  qi ep sufllaqe kesaj cuces sone!

  ............................................
  Ndryshuar pr her t fundit nga Del Monako : 27-01-2005 m 20:03
  HOLLAND...

 13. #13

  Dy rena muzik: Bejte akshomi.

  Hey mor Brar , mor Brar djali

  mu desh msu dialekt pa qari

  Se nja knej kur thojsha llafin

  Mkqyrshin gjinia si prej marsit.

  Here me hiri e here pahiri

  Bona un ka ish ma smiri

  E nji tash se kam problem

  Ndialekt shes e pres

  Po nfillim u tallshin gjinia

  Kur do llafe un si dijsha

  E kur folsha me i perkthye

  Si me gjujt me tulla krye

  E nji kshu deshta a sdeshta

  Pasurova ckisha ner vreshta

  E nji tash kur i perzihi

  E marr venn, un ma s'miri.

  E kshu , kshu , na myti bora

  Me do ngrica , me do tftohta

  Skishim pa dimer allahile

  Po sivjet kish ken pa hile.

  Shkojna npun tu patinue

  Dy here token e kam takue

  Po shyqyr do brinje si theva

  E nji tash ma mir po ndjehna.

  Del Monako mirserdhe

  I nderum je ktu mes neve

  Po po deshe mos perto

  Nja dy arie ti na i kno

  Nja dy rena me gjithe zo

  Tej t vjen qaj akshom

  E nji keshtu mbramja kalon

  Rreth oxhakut q po bubllon.

  Meq gjinia ka ra nheshtje

  Po pres ta marosh ti ket eshtje

  Me do kng a do traviata

  Zgjoje gjinien pa urata.

  E qe tash po shkoj me fjete

  Nate te mire e tunjatjet.


  Mbrmje t mir

  Elna.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Elna Durrsi : 27-01-2005 m 21:17

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  elna je talent..pik..

  Do bej nje konkurs..

  Kam vizatuar nje ode me oxhak.. por pa e kompletuar me sende e njerez qe rrin pran vatres.. e kush do te provoje.. te lej emailin (email koti jo zyrtar)e tja coj ate pikture e sejcili te plotsoje sipas fantazise se tije oden me Oxhak e personazhet e njohura te oxhakut..
  behet fjale per pun me Maus ..pra..nje fare pikturimi..mbi ate qe une e kam bere gati si skice..
  pastaj postojeni ketu krijimin tuaj dhe le te shikojme kush ja ka qellu me bukur..

  qashtu pra..trejma e trejmnejsha..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 29-01-2005 m 19:39

 15. #15

  Arrow

  Ky Brari gjithe fantazi ish' kan,
  edhe piktura me bo ia ka zan,
  e pyta vehten:
  A thua edhe une n'at pikture kam me kan?!"

  Elna me fjalet e bukura,
  oxhakun na e zbukuron,
  dashurine per te na e shton,
  e me qendru k'tu ma gjat na detyron!

  Hajt miq e mikesha,
  vajza t'mira e burnesha,
  edhe ju cuna te mire
  ju ftoj n'oxhak me deshire,
  me deshire e nijet te mire,
  nga i caj a kafe me pi,
  me ba muhabet si n'vakt te vjeter,
  per me ardh edhe ndonje tjeter,
  n'oxhak njerzia per me u shtue,
  me u mbledh e me kendue,
  vargje t'bukura me recitue,
  Secili talentin me e tregue,
  e ne te tjeret me i vezhgue,
  Keshtu pra me ba sefa,
  n'oxhakun tone pa qira,
  t'kalojm dite me gezim,
  me buzqeshje e defrim.

  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 16. #16
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Tak tak te vij dhe una?
  Nuk di fare eshte rima
  ksaj rruge me ra puna
  kur degjova peshperima.

  Thash po futem t'hedh nji sy
  po ktu qenka me ndenj gjat
  me bo qef e me u defry
  po rri ktu t'pakten ket nat.

  MiKoraxon,o i zot i shpis
  a me pranon dhe mua
  ju jap fjalen se sju bezdis
  nji qosh me ju dgju dua.

  Urime te gjitheve, jeni klas fare...
  para jush Shekspiri sben as dy pare
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Qenkeni talente te
  gjithe ore. Hallall
  hallall. Ju pershenders
  te gjitheve dhe

  me vjen shume
  keq qe nuk jam ne
  forme per me shkrujt
  naj gja te bukur.

  Por edhe po te isha
  ne forme s'ma merr
  mendja se do
  dilte gje para tuajave. 18. #18

  Arrow Hajde urdheroni!

  Hajde xeni
  na u bashkangjit,
  nji varg mujsh me e qit,
  me e perpilue e me e postue,
  na te tjeret me e lexue.

  PO n'mos mujsh vargje ti me shkru,
  me nja dy fjale me na pershendet,
  s'kishe me be zarar, hajt me det,
  edhe une qe jam ketu,
  vargun s'di me e perpilu,
  vec po shkruj noi shkaravine,
  per me ba me kesh shoqnine.

  Oxhaku eshte i hapur per te tan,
  gra, vajza, bura e fmi,
  pleq e plaka a te ri....
  Jemi ketu per me u ngroh,
  kush me kenge e kush me vargje,
  ca te tjere me ba mahi....
  Keshtu jeta na kalon,
  e kujtimet e bukura na i shton,
  Njani-tjetrin me e afrue,
  caste t'bukura me kalue!...
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389

  Falemners Zana e Malit!

  Falemners moj Zane e Malit
  Qe kaq bukur po me pret
  Po nuk di si me ja ba hallit
  Me than naj gja edhe vet.

  (autori ne dy vargjet e fundit
  d.m.th. qe ska shume talent)


  Juve tgjitheve shume ju du
  Edhe shume ju respektoj
  Kohe te mira me kalu
  Nket sofer po menoj.

  Nuk e di kush a i zoti,
  Qe une leje me i kerku
  Ve shqiptari tash sa moti
  Bujar veten ka tregu
  Nuk po pres po ulem fill pra
  Nkyt sofer qe keni shtru.

 20. #20

  Arrow

  Mire se erdhe o xen bujari
  ne kete oxhak
  ku i ka hije cdo shqiptari,
  sofren gati e kem shtrue
  mysafirt per me i nderue,
  nja prej tyne je dhe ti,
  andaj fol cka do me pi,
  kafe, caj a buke me ngrane
  te gjithe i kem gati
  vec ti na ban za...

  Shpresoj mire ke me kalue,
  fjale te shumta duke ndrue,
  prane zjarrit me qendrue,
  e me ne me u shoqnue.

  Dera e oxhakut
  per ty ka me ken e cel...
  gjithashtu dhe per shume te tjere,
  prandaj kusho me ardh ketu,
  vec le ti bjer deres per me e ngu,
  e dalim e presim me te mira,
  me sheqekra e me ambelsina,
  ashtu kem dhe me e percjell,
  per me i deshiru mireseardhje kurdohere!


  Ndryshuar pr her t fundit nga Zana e malit : 31-01-2005 m 12:09
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

Faqja 0 prej 12 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 159
  Postimi i Fundit: 19-03-2010, 07:52
 2. Pran oxhakut...
  Nga kolombi n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 59
  Postimi i Fundit: 11-05-2007, 09:27
 3. Valbona Bozgo - Hamndje
  Nga Fiori n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 20-10-2006, 15:41
 4. Pran oxhakut rri Hasani, pi duhan dhe mendon...
  Nga MI CORAZON n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 174
  Postimi i Fundit: 13-10-2003, 12:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •