Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 114
 1. #1
  谷ஜ๑۩۞۩๑谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑谷ஜ Maska e AuGuSt_
  Antarsuar
  20-06-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,090

  Cili sht filozofi juaj i preferuar?

  Cili Eshte Filozofi Juaj I Preferuar dhe perse !!
  Per veten do thoja Frojdi

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Do te thoja mendimtare dhe jo filozofe...
  Muhammed Ikball, Nietzsche, Erich Fromm, Ali Sheriati...

 3. #3
  -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
  Antarsuar
  11-07-2004
  Vendndodhja
  [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
  Postime
  1,042
  Mua me pelqente sh.Frojdi para disa vitesh tani nuk lexoj me....aq shpesh sa me pare filozofi..

 4. #4
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Postime
  6,846
  Said Nursi m plqen shum.
  Rexhep Vok Tetova gjithashtu.
  T tjert vijn pas n list.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Said Nursi m plqen shum.
  Kush eshte ky mer? ...

 6. #6
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Postime
  6,846
  Citim Postuar m par nga [xeni]
  Kush eshte ky mer? ...


  "One spring I was setting out on a journey,a stranger and deep in contemplation. While skirting a hill,a brilliant yellow buttercup struck my eye. It immediately brought to mind the same species of buttercup I had seen long before in my native land and in other countries. This meaning was imparted to my heart: whosoever this flower is the seal of the stamp of,the signature of,the impress of,all the flowers of that species throughout the earth are surely His seals,His stamps."

  www.saidnursi.com
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 7. #7
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,882
  Keta jane Apostujt e mi dhe yne pretendoj te jem dishepulli i tyre.


 8. #8
  Odeon cfare do me thene apostull? Po dishepull?
  • Mndjen n mndje e zemrn n zemr.


  • T mirn bje e hidhe n det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vet.

 9. #9
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,882
  Citim Postuar m par nga Sokoli
  Odeon cfare do me thene apostull? Po dishepull?
  Edhe po e pata thene gabim ke nderin te me korigjosh.

  Flm per pyetjen?

  Dito.

 10. #10
  Po mire o te ndricuar, po mendimtaret qe kane ligjeruar ne gjuhen tuaj i keni lexuar te tere sa u nxoret fundin qe jeni dhene kaq shume pas Froideve, Nurive e Nice-hiceve?
  Ah mjere ne qe civilizimit vetem letrat e camcakezave dhe koka-kolat i kemi pervetesuar. Pastrojini syte nga sklepat e modes.
  • Mndjen n mndje e zemrn n zemr.


  • T mirn bje e hidhe n det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vet.

 11. #11
  Sa nga ju te mesipermit e te meposhtermit kane pare mencurine dhe largpamesine Gjergj Kastriotit ne historine e tij te shkruar?
  Po urtesise se Leke Dukagjinit ne kanun kush nga ju ia nxori fundin qe me jeni mahnitur nga Frojd drogaxhiu?
  Po me dashurine e Gonxhe Bojaxhiut u ngopet e qe i jeni kthyer urrejtjes se Nices?
  Njihni rrenjet e kultures tuaj njehere!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga Sokoli : 05-01-2005 m 21:44
  • Mndjen n mndje e zemrn n zemr.


  • T mirn bje e hidhe n det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vet.

 12. #12
  i/e pa regjistruar Maska e miri
  Antarsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
  Postime
  300

  .

  1. Emanuel Kant nje nder filozofet qe ka bere fame neper bote. Librat e tij jane aq te komplikuara sa dhe nxenesit qe po mbarojne universitetin e Oxford-it duan kohe per ti kuptuar. Pra kjo quhet filozofi . Lexojeni librin e tij "The critique of pure reason" dhe do te mbeteni pa mend.

  2. Albert Einstein ky gjithe ju e njihni si fizikant, por per mua idete e tij ishin ide te nje filozofi. Teoria e Gravitetit qe dha Einstein eshte dicka qe nuk eshte pasi kane kaluar rreth 80 vjet qe kur u zbulua, pra kjo ka qene dicka filozofike deri me pare. Matematike me shume rreth kesaj teorise eshte bere nga njerez te tjere por mendja e tij per te hedhur Netwon poshte per ti thene se ne gravitete te medhaja teoria jote f=m1m2G/r^2 nuk funksionon per mua kjo eshte dicka marramendese, dhe sidomos kur debatohet pa bere asnje eksperiment.

  3. Miri- Ky eshte dikush tek forumi shqiptar, qe zbuloi se njerezit marrin fryme dhe ushqim nga goja dhe nxjerrin _____ nga ______ per te jetuar. Ne termodinamike kesaj iu dha emri "Steady Flow Process"! Marrahmendese kujt i ka shkuar mendja deri sot se eshte pikerisht marrja e ajrit dhe nxjerrja e _____ ajo qe i mban njerezit gjalle? Por i'u refuzua cmimi nobel ngaqe dy jave me pare ishte kapur duke "shit (fjale shqip)" kokain ne Itali.

  Pershendetje.
  Ndryshuar pr her t fundit nga miri : 05-01-2005 m 23:11
  Goodbye DEBUG, hello reboot...

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2002
  Vendndodhja
  N.Y.
  Postime
  660
  Per mua babai i filozofise eshte Nietzsche, pa dyshim me i madhi. Po do kisha qefe te fusja ketu edhe disa filozofe te tjere qe kane punuar ne fusha te vecanta , por qe i dhane botes nje shtytje te fuqishme me filozofine e tyre, Einstein, Froid, Kant, Bethoven. Bonapart etj.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  odeoni ska bere asnje gabim ne perdorimin e fjales apostull dhe dishepull..
  apostuj jane njerzit e medhej qe ndricojne mendjet e njerzve..ose ne kuptimin fetar shenjtoret ..ose ndjekesit ose nxenesit .. ose rrethi i tij i besnikve te afert..te Jezusit por qe per turmat u bene nga ndjekes te jezusit .. ne apostuj..pra turmat degjonin predikimet e tyre.. pra degjuesit e thjeshte u bene dishepuj.. nxenes..ndjekes..
  Pra ne rregull eshte odeoni..

  sa per Skenderbeun.. Lek Dukagjinin e Nen Terezen.. sokoli ka te drejte..
  Ne Kemi dhe Sami Frasherin filozof te madh..
  vepra e Fishtes gjithashtu eshte burim Filozofish..ne kte rast te filozofise se.. Duhet pas nji atdhe e nji gjuhe e ky Atdhe e kjo gjuhe jane te shenjta..e duhet punuar pa interes per ato..
  Konica gjithashtu eshte i madh.. Mithad Frasheri gjithashtu..
  Sot na mungojn filozofet e medhenj ose edhe ne se jane i ka asfiksuar ekonomi e bananeve e gratacielave te ujqerve te rinj kapitaliste..gjakpires..

 15. #15
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,882
  Citim Postuar m par nga Sokoli
  Sa nga ju te mesipermit e te meposhtermit kane pare mencurine dhe largpamesine Gjergj Kastriotit ne historine e tij te shkruar?
  Po urtesise se Leke Dukagjinit ne kanun kush nga ju ia nxori fundin qe me jeni mahnitur nga Frojd drogaxhiu?
  Po me dashurine e Gonxhe Bojaxhiut u ngopet e qe i jeni kthyer urrejtjes se Nices?
  Njihni rrenjet e kultures tuaj njehere!
  Pershendetje:

  Respektoj idene tuaj per te permendur ata emra qe ju deshironi, por mos harroni qe personat qe lexojne filozofi jane te terhequr nga aspekte te vecanta te emrave te medhenj, ashtu si une pas Nietzsche dhe Shopenhauer. Askujt nuk mund ti imponohemi mbi zgjedhjet tona. Persa i perket emrave qe permendet me lart si filozofe i respektoj me gjithe ciltersine time, por fatkeqsisht ata s`kane botime si ata qe une adhuroj.

  Dito.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Citim Postuar m par nga Sokoli
  Sa nga ju te mesipermit e te meposhtermit kane pare mencurine dhe largpamesine Gjergj Kastriotit ne historine e tij te shkruar?
  Po urtesise se Leke Dukagjinit ne kanun kush nga ju ia nxori fundin qe me jeni mahnitur nga Frojd drogaxhiu?
  Po me dashurine e Gonxhe Bojaxhiut u ngopet e qe i jeni kthyer urrejtjes se Nices?
  Njihni rrenjet e kultures tuaj njehere!

  Kush te tha qe nuk i lexojme?

  Ti Sokol merr flake kot ndonjehere. Edhe aty ku ke te drejte e prish dhe ia fut si kodra mas bregut. Per nje popull si yni eshte krejt normale qe te hapim syte nga bota. Mos harro qe vepra e pare ne shqip eshte shkruar ne shek. XVI.

  Nene Terezen e duam se eshte shqiptare edhe mesazhin e saj, qe eshte krejt i qarte, mundohemi ta hedhim ne jete. Kaq! Asgje me teper.

  Me krahason Leke Dukagjinin me Frojdin...Ky eshte kulmi...

  Ti Sokol ben mire te jesh pak me i qete kur flet dhe te mos u tregosh njerezve fare te bejne por te mundohesh t'i therrasesh tek e mira qete-qete, pa mburrje, me dashuri (meqe ke lexu edhe Nene Terezen )

 17. #17
  Kjo situate nuk eshte aspak interesante.
  Interesante eshte vetem arsyeja.
  • Mndjen n mndje e zemrn n zemr.


  • T mirn bje e hidhe n det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vet.

 18. #18
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Ka dy filozof q jan e kundrta e njri-tjetrit, dhe njri nxns i tjetrit.

  Martin HEIDEGGER dhe Emmanuel LEVINAS

  Kush pretendon t merret me filozofi nuk mund t mos kaloj nga filozofi m i madh i shekullit t XX, Martin Heidegger. E kundrta do t ishte t vrtiteshe rreth e prqark pa mbrritur askund. Problemi i Qenies dhe i Dasein sht shqyrtuar nga Heidegger n mnyrn m t plot dhe t thelluar, megjithse pa arritur t prfundoj n nj prgjigje t qart.

  Lvinas (1905-1995), sht cilsuar si nj nga filozoft m t rndsishm t filozofis etike. Nxns i Heideggerit, ai sht ndar shum hert nga filozofia e tij pr t'iu futur studimit t problemit t Tjetrit.

  Pr Heideggerin, ontologjia paraprin etikn, kurse pr Lvinas, etika paraprin ontologjin. Pr Heideggerin, sht liria, pr Lvinas, drejtsia.

 19. #19
  Une do thoja qe filozofi im i preferuar eshte vetja ime thjesht sepse besoj se njerezit e duan dijen dhe une kam me shume njohuri reth vetes sime. Tani humbisni filozofet dhe filozofine tuaj qe ndiqni dhe gjeni vetveten.
  o me dy molle moj te godita
  o me vrave o te vrafte pika
  E nuk te rashe per te vrare

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-01-2005
  Postime
  1

  Cili eshte filozofi juaj i preferuar?

  Filozofi im i preferuar eshte Sokrati. Ai me pelqen me shume nga te tjeret, sepse ka qene nje njeri idealist, me nje arsyetim teper te thelle, dhe githashtu, nje obzervues i temerrshem.

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Cfar kafshsh shtpiake keni / preferoni?
  Nga BlooD_VenoM n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 347
  Postimi i Fundit: 22-01-2024, 05:05
 2. Cfar ngjyre preferoni n rroba ...??
  Nga Piskavica_ n forumin Bukuri dhe estetik
  Prgjigje: 148
  Postimi i Fundit: 16-11-2023, 14:49
 3. Çfare kuptoni me filozofi?
  Nga xfiles n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 19-06-2011, 21:34
 4. Humoristi juaj i preferuar?
  Nga Homza n forumin Humor shqiptar
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 02-12-2007, 06:20
 5. Berisha, m i preferuar si kryeministr
  Nga Irfan n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-06-2005, 13:46

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •