Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 61
  1. #41
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Lightbulb

    Citim Postuar mė parė nga Del Monako
    Braro me ke rrezu nga karrigia tu qesh! ...
    Sa per fjalen une e dija Rreshket. Se psh kur te zgjedhosh foljen ne kohen e pakryer del icik me dhimbje po te ishte me q.

    Une rreshqita
    Ti rreshqite
    Ai/Ajo rreshqiti

    Ne rreshqitem
    Ju rreshqitet
    Ata/Ato rreshqiten
    Kshu qe edhe po te jete me q duhet ndryshuar me k se s'vete kjo pune. Ju paca
    Pse mo shpirti, ashtu eshte e pakryera e shqipes?

    Ju paēa dhe une!
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  2. #42
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Citim Postuar mė parė nga banished
    Pse mo shpirti, ashtu eshte e pakryera e shqipes?

    Ju paēa dhe une!
    Ja tė bashkohem dhe unė me tė qeshurat e Banished se megjithė mend, kodra mbas bregut...

    E pakryera e rrėshqas

    unė rrėshqisja
    ti rrėshqisje
    ai, ajo rrėshqiste

    ne rrėshqisnim
    ju rrėshqisnit
    ata, ato rrėshqisnin

  3. #43
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-03-2003
    Vendndodhja
    Oakland, CA
    Postime
    738
    asnjehere se kam kuptu kuptimin e fjales 'kukulos'. A me shpjegon njeri, nga vjen, ca do me thene? E mbaj mend nga gjyshja.

  4. #44
    Citim Postuar mė parė nga Tirona-Re
    asnjehere se kam kuptu kuptimin e fjales 'kukulos'. A me shpjegon njeri, nga vjen, ca do me thene? E mbaj mend nga gjyshja.
    "kukulos" - mbeshtillu, mbulohu mire qe te mos ftohesh.
    Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-03-2003
    Vendndodhja
    Oakland, CA
    Postime
    738
    falemderit

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-02-2003
    Postime
    80
    Per menimin tim, thujeni si t'ju vij per mbare. RReshqita dhe RReshkita, njilloj. Behet fjale se si ju pelqen juve ta perdorni. Edhe ata qe kane venos gjuhen letrare apo ata qe kan shkrujt fjalorat e kane bere si t'u vinte per mbare. Sepse nuk ka asnje shpjegim gjuhesor/shkencor te venosi nese duhet te perdoret q-ja apo k-ja. Te dyja mund te perdoren edhe nuk prishin asnji problem. Gjithashtu, te dyja mund te zgjedhohen.

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e elbasan
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Postime
    75
    Sipas Fjalorit thuhet:


    RRĖSHKATĖ f. sh.

    dhe

    RRĖSHQANAS ndaj., RRĖSHQANĖ ndaj., RRĖSHQANĖS m.sh., RRĖSHQANĖS mb., RRĖSHQANOR m. zak. sh. zool., RRĖSHQANOR mb., RRĖSHQANTHI ndaj., RRĖSHQAS jokal., RRĖSHQIT ndaj., RRĖSHQITAS ndaj., RRĖSHQITAZI ndaj., RRĖSHQITĖ f. sh., RRĖSHQITĖS m. sh., RRĖSHQITĖS mb., RRĖSHQITĖSE f. sh., RRĖSHQITJE I f. sh. , RRĖSHQITJE II f. sh. bot ,RRĖSHQITSHĖM mb., RRĖSHQITUR mb.


    gjithashtu thuhet:

    SHKARJE f. sh. dhe SHKAS jokal.
    "Atdheu mbi gjithēka."
    Zogu I

  8. #48
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    01-12-2005
    Postime
    459

    Te genjejne

    Citim Postuar mė parė nga Dito
    Posedoj nje program te thjeshte, Estaco quhet dhe permban mbi 90% te fjalorit shqiptar. Nese me genjejne po te genjej

    Dito.

    Nese e ke fjalen per programin "Ectaco", te jesh i sigurt qe ka shume gabime ne shkrimin e shqipes. Ka edhe shume ndikime te gabuara nga turqishtja.
    Edhe pse eshte program shume i dobishem dhe praktik, nuk te ndihmon per drejtshkrimin e sakte te shqipes. Vetem per perkthimin e fjales.

    Ndersa ne fjalorin e gjuhes shqipe te vitit 1984 eshte 'rreshqet".

  9. #49
    Vetem e verteta ju cliron
    Anėtarėsuar
    29-05-2005
    Vendndodhja
    Ne Gjilan-Shqypnia Etnike
    Postime
    82
    Citim Postuar mė parė nga Manulaki


    Ke shume te drejte, por une nuk po flas per gazetare "te zgjuar" apo per pseudo - intelektuale. Po flas per gjuhetare te Gjuhes Shqipe.
    Shume fjale qe perdoren ne gegerisht dhe qe jane fjale shume te bukura i mungojne dialektit tosk dhe eshte shume gabim qe ato te mos jene pjese e perdorimit letrar te gjuhes sone.
    Nje shembull i thjeshte eshte fjala "ameshim" qe une nuk e kam gjetur ne ndonje nga gjuhet qe flas (anglisht,italisht,greqisht). Ne toskeri nuk para perdoret por ka perdorim te gjere ne poezi dhe ne gjuhen artistike, pasi eshte fjale me nje pasuri qe nuk mund te shpjegohet pervecse me kete fjale te vetme. Eshte nje nga fjalet me te bukura te gjuhes shqipe.
    Meqe ra fjala, ka ndonjeri fjalor (Shqip-Shqip) qe te sjelle shpjegimin e sakte sipas fjalorit te kesaj fjale, ne shqip?
    amėshim,nė anglisht thuhet *eternity*

  10. #50
    ► ☆☆☆ ◄
    Anėtarėsuar
    26-10-2005
    Vendndodhja
    Mėmėdhe
    Postime
    4,834
    Citim Postuar mė parė nga Dito
    Ne fjalorin shqiptar qe posedoj shkruhet ezaktesisht keshtu Rreshkitje, Rreshkiti, Rreshkas.

    Dito.

    Eshte mese e sakte Dito

  11. #51
    viva voce
    Anėtarėsuar
    05-09-2005
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    758
    Citim Postuar mė parė nga dijedoni
    amėshim,nė anglisht thuhet *eternity*
    Nuk eshte plotesisht ashtu, Manulaki e shpjegon mire qe kjo fjale shqipe ka nje kuptim me te gjere.
    Elbasani ka te drejte.
    Sa per fjalen rreshqitje, une e di me "q". "K"-ja e tepruar vjen nga turqishtja, ata nuk kane "Q' Emri KemalTurqisht, transformohet ne Qemal ne shqip. Per cudi germa "K" para "I' transformohet ne "Q" ndoshta nga ndikimi i greqishtes.Psiqiatri apo psikiatri"Jo kime po qime. Shqip jo shkip dhe shkup jo shqup.
    Per cudi ne gegerishte ka nje perdorim ndoshta dialktor te tepruar te "Q" Loqka e zemres per Locka e zemres. Ose qfar thua, per cfare thua.
    Sidoqofte kjo eshte nje teme e gjere dhe e bukur.
    Shkruhet manulaki dhe lexohet manulaXi, ne nuk kemi ate germe ne shqip.
    DP
    sereno

  12. #52
    ~mistrece~ Maska e Baby^Doll
    Anėtarėsuar
    17-06-2005
    Vendndodhja
    U.K
    Postime
    132
    gjithmone kam perdorur Rrėshkas
    ?

  13. #53
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anėtarėsuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Nė ēdo vend ku ka jetė
    Postime
    5,321
    Fjala e sakte sipas fjalorit te Gjuhes Shqipe eshte "Rreshkas", pastaj ne krahina te ndryshme e shqiptojne sipas dialektit qe kane.
    Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

  14. #54
    Besoj se ne shqip eshte Rreshkas nuk mendoj se eshte rreshqas.Rreshqa eshte ne dialektore.ky eshte mendimi im
    Just Be a EsKlUzIve person in the Life

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Redmond, WA, USA
    Postime
    181
    Nuk di sa mund ta theksoj se dua te ndjeheni te ofenduar - te gjithe. JU NUK DINI TA PERDORNI FJALORIN.

    Shikoni citimin e Elnes. Rrėshqitja e dheut eshte rast special. Per te gjitha objetet qe rreshqasin perdoret 'q', kurse per dheun ajo shendrrohet ne 'k'.

    Turp te keni. Gjeje kete me poshte "shket ( pėr dheun)".



    Citim Postuar mė parė nga Elna Durrėsi
    Pėrshėdnetje.

    Pėr tu siguruar 100% hapa Fjalorin e Gjuhės sė Sotme Shqipe, Botim i vitit 1980 ( fatkeqėsisht kėtė dispozoj, nuk kam mė tė ri) dhe thuhet kėshtu:
    Rrėshq /as - ita - itur = Shkėputet nga vendi dhe shkon teposhtė pak nga pak, shket ( pėr dheun). Rrėshqet toka. (shpjegimi nr 7 , faqe 1699)

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-08-2006
    Postime
    71
    Pajtohem me Agron ca se Elna Durresi e ka paraqitur shume bukur kuptimin e ketyre dy fjaleve te ndryshme : Rrėshkat/ė
    Rrėshq/as jokal.-ita,-itur

  17. #57
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Ne shqipen letrare standarte eshte rreshqas kurse disa krahina e perdorin rreshkas.

  18. #58
    Trusti i Lulelakres Maska e Tulipani Zi
    Anėtarėsuar
    02-09-2004
    Vendndodhja
    Aty ku mos qofsha
    Postime
    412
    Po kjo fjala si duhet shkruar "makinė", "maqinė" apo "mashinė"?
    BRIGADA E KUQE PERJETE

  19. #59
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Makine dhe vetem makine

  20. #60
    Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
    Anėtarėsuar
    29-07-2006
    Postime
    1,068
    Rreshqitja dhe rreshkitja jane dy fjale te ndryshme me kuptim te perafert.
    Po te analizojme fjalen kemi:
    Rreshqitje - renie(me rene)+shqitje(me u shqit)pra bie,rrezohet zhvendoset pasi u shqit,pasi shkeputet nga e gjitha(e plota)
    Rreshkitje-renie(me rene)+shkitje(me shkit)reshkita duke ecur,rreshkiti makina kur frenova...etj.Pra nuk ishte me pare e ngjitur diku,ishte me vehte dhe levizi e gjithe ,e plote pa u shqitur nga diku.Ndryshimi duhet te jete tek foljet ;me shqit dhe me shkit..besoj.

    Keshtu mendoj une nuk e kam lexuar diku ndaj mos me shaj ndonjera/i

    Ju pershendes te gjitheve.
    Uji: H2O
    Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •