Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 63
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Kontabiliteti!!

  Une jam financiere dhe gjithmone kam lexuar se sa e bukur eshte fizika , matematika , astronomia e te tjere por une do tju them se sa i bukur eshte kontabiliteti.
  Eshte nje magji e vertete qe ne baze te disa shifrave qe grumbullohen ne grupe te shikosh se si levizin monedhat , si fitohet , kur humb , ē'fare pronash ke sa detyrime ke ndaj te tjereve , ē'detyrime te kane te tjeret ty .
  (po i them me fjale te thjeshta jo me fjalet profesionale.)
  Mund t'ju them se njerezimi ka shpikur shume gjera por, BILANCI eshte nje nga mrekullite e deri tanishme.
  Per mendimin tim Financa eshte nje sistem i tere qe te ben te administrosh ne menyre sa me te mire parane tende.
  Jo me kot dhe ne Amerike u goditen dy kullat qe ishin qendra e aktiviteteve me te medha financiare sepse tani goditet ekonomia.
  Financa eshte gjeja me e rendesishme sot sepse administron mjetin kryesor qe eshte bere shkak per luftra e ky mjet eshte PARAJA.
  Vetem ai qe hyn ne boten e kontabilitetit e kupton se sa e bukur eshte.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gerrard : 10-05-2007 mė 23:56
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 2. #2
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  38
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Pershendetje Era!
  Tema qe ke hapur eshte shume interesante.

  Per mua kontabiliteti eshte proces i koduar i veprimtarise ekonomike te nje subjekti. Pse e quaj te tille? Sepse nje njeri i zakonshem nqs shef nje bilanc nuk do marri vesh asgje, ndersa sa per profesionistat ata mund te kuptojne 95% te saj por jo 100% perqind. Kjo sepse disa perberes te bilancit futen ne bilance ne menyra te ndryshme nga kontabel te ndryshem (psh: amortizimet, vleresimi dhe zhvleresimi i aktivave etj...)

  Per mua kontabli ka qene lenda qe me ka nxjerre me shume probleme gjat studimit (pasi kam jo pak por 8 lende kontabli te niveleve te ndryshme) . Dy te fundit i kam kete simester. Mbase kur te mbaroj komplet shkollen edhe mua do me duket kontabli nje lende e bukur (jo se mse ka hyre ne qejf) por deri atehere per mua perfaqson FERRIN.
  Ndersa lenda me e bukur e Fakultetit Finance dhe Kontabel per mua jane Tatimet dhe Finance Publike kjo sepse me ben te zotin te kuptoj hilet e mashtrusve, pra politikanve.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Kurse KOntabiliteti do te bej te kuptosh se si pasurohen shume shoejt kapitalistet shqipetar do ta shikosh se si jua hedhin tatimeve
  Kur te punosh do ta shikosh se sa i bukur eshte sepse kur mbyllet ne fund te vitit do shume ore dhe kur merr fund ndjen kenaqesine me te madhe dhe ndihesh mire kur ke zotesine qe me ato shifra ne dy krahet e bilancit te mbrosh dhe justifikosh punen tende.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 4. #4
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  36
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime nė 21 postime
  Oh bre...
  Kontabiliteti ma ka henger shpirtin qe dy vite, tash me kontabilitetin e kostos do e kem shume veshtire sa qe kur ndegjoj se kam kete lende me dridhen kembet
  My silence doesn't mean I am gone!

 5. #5
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  38
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Era1 ne radhe te pare Gezuar Vitin e Ri ty dhe te gjithve pjesemarsve te kesaj teme!
  Tek shkolla ime (dhe ma do mendja kudo) qe te besh lenden e tatimeve duhet ta njohesh mire kontablin. Ndryshimi i tatimeve dhe taksave qendron ne ndarjen e costove dhe te ardhurave ne kontable dhe tatimore. Costot (te ardhurat) tatimore = Costot (te ardhurat) kontable- Costot(te ardhurat) e panjohura nga tatimet. Keshtu qe kontabli per mua eshte ABCja e tatimeve.

  Nejse gjeja me interesante e kontablit eshte kur bilanci i nje goxha firme te madhe perbehet nga 6 rreshta lol.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga mariglennora
  Era1 ne radhe te pare Gezuar Vitin e Ri ty dhe te gjithve pjesemarsve te kesaj teme!
  Tek shkolla ime (dhe ma do mendja kudo) qe te besh lenden e tatimeve duhet ta njohesh mire kontablin. Ndryshimi i tatimeve dhe taksave qendron ne ndarjen e costove dhe te ardhurave ne kontable dhe tatimore. Costot (te ardhurat) tatimore = Costot (te ardhurat) kontable- Costot(te ardhurat) e panjohura nga tatimet. Keshtu qe kontabli per mua eshte ABCja e tatimeve.

  Nejse gjeja me interesante e kontablit eshte kur bilanci i nje goxha firme te madhe perbehet nga 6 rreshta lol.
  Jam dakort me ty prandaj te thashe qe shikon se si kapitalistet shqipetar ju shamngen tatimeve.
  Mgjate nqse do punosh ne Shqiperi (mgjse uroj te mos jete si deri me sot) do ta shikosh.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-09-2005
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ēdo njeri qė me shpirtė e don kontabilitetin ai e arrinė qėllimin e vet, ndėrsa ēdo njeri qe se don me shpirtė e merrė vetem si zanat nuk ėshtė interesant pėr tė.

 8. #8
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  44
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Une kam bere bachelor's ne kontabilitet dhe tani jam duke bere master ne kontabilitet dhe sisteme informimi ne Arizona State University.

  Kontabiliteti, nga te gjitha deget e biznesit, mendoj qe te jep nje njohuri me te madhe per biznesin ne pergjithesi. E them kete duke shikuar edhe konkurset e punes psh. po pate diplome kontabiliteti pervec kontabilistit te cilitdo lloji qofte mund te punosh edhe si financier, edhe si menaxher apo administrues biznesi, edhe ne marketing, edhe ne pothuaj te gjitha deget e biznesit. Kurse po nuk pate diplomen e kontabilitetit nuk e ben dot punen e kontabilistit. E kam fjalen per tregun amerikan te punes.

  Kontabiliteti modern ndahet ne:
  - Kontabilitet Financiar
  - Kontabilitet i Kostos apo Menaxherial
  - Kontabilitet i Auditimit (te brendshem dhe te jashtem) apo Kontrollit
  - Kontabilitet Taksash
  - Kontabiliteti Qeveritar etj.

  Tung
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 9. #9
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  36
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime nė 21 postime
  Po qeshe me pergjigjen time qe kam dhene para nje viti ketu lol

  Kontabiliteti eshte shabllon, eshte aq i thjeshte sa qe sipas meje nuk ja vlen te mesohet nga studentet me dite te tera. Per nje problem te vogel studentit i duhen minimun 2-3 ore llogaritje banale, ndersa teknologjia me programe kompjuterike te gatshme, te sakta, te lira, ate problem e zgjedh per disa pjese te sekondes...

  Pra, edhe pse kam dhene dy kontabilitete: si ai standardeve dhe ai i kostos, prap them se eshte shabllon dhe s'ja vlen te harxhohet mund per te mesuar duke patur teknologjine ne perdorim.
  My silence doesn't mean I am gone!

 10. #10
  Lady Kad Maska e gurl
  Anėtarėsuar
  29-10-2003
  Vendndodhja
  Pineal Gland
  Postime
  347
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Era1,

  Si financiere qe je si e sheh ti rolin tend ne kompanine per te cilen punon?

  ME le ta zgjeroj pak... Ti je marr ne pune per te bere bilancin e fund-vitit dhe mbase dhe te fund-muajit ne menyre qe kompnia jote te kutoje se si po i shpenzon ato te shtrenjta leke. Megjithate, si financiere qe je, a kerkojne drejtoret/eshat e tu konsulence prej teje dhe mendimin tend se si mund te avancoje kompania per te cilen ti punon. Kjo konsulence mund te mos jete financiare por qe bazohet ne njohurine tende te thelle te firmes dhe edukimit tend. Nese po sa e zhvilluar eshte kjo dukuri ne Shqiperi?

  Kete pyetje ta bera thjesht per faktin se jam shume kurioze te shoh rolin e financieres/it ne Shqiperi.

  Citim Postuar mė parė nga Davius
  Po qeshe me pergjigjen time qe kam dhene para nje viti ketu lol

  Kontabiliteti eshte shabllon, eshte aq i thjeshte sa qe sipas meje nuk ja vlen te mesohet nga studentet me dite te tera. Per nje problem te vogel studentit i duhen minimun 2-3 ore llogaritje banale, ndersa teknologjia me programe kompjuterike te gatshme, te sakta, te lira, ate problem e zgjedh per disa pjese te sekondes...

  Pra, edhe pse kam dhene dy kontabilitete: si ai standardeve dhe ai i kostos, prap them se eshte shabllon dhe s'ja vlen te harxhohet mund per te mesuar duke patur teknologjine ne perdorim.

  Kontabiliteti eshte gjithcka pervec llogarive. Numrat jane numra dhe sherbejne ne cdo pune qe te besh por roli i tij shkon shume me tej duke analizuar, shtjelluar.

  Kontabilisti thote 'me jepni koordinatat e te shkuares dhe te tashmes dhe une do tju them te ardhmen' dhe shume pak profesione mund ta bejne kete.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zemrushja : 07-04-2007 mė 22:45

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga gurl
  Era1,

  Si financiere qe je si e sheh ti rolin tend ne kompanine per te cilen punon?

  ME le ta zgjeroj pak... Ti je marr ne pune per te bere bilancin e fund-vitit dhe mbase dhe te fund-muajit ne menyre qe kompnia jote te kutoje se si po i shpenzon ato te shtrenjta leke. Megjithate, si financiere qe je, a kerkojne drejtoret/eshat e tu konsulence prej teje dhe mendimin tend se si mund te avancoje kompania per te cilen ti punon. Kjo konsulence mund te mos jete financiare por qe bazohet ne njohurine tende te thelle te firmes dhe edukimit tend. Nese po sa e zhvilluar eshte kjo dukuri ne Shqiperi?

  Kete pyetje ta bera thjesht per faktin se jam shume kurioze te shoh rolin e financieres/it ne Shqiperi.
  Te pershendes

  Ne shoqerine ku une tani jam duke punuar dhe ne ato shoqeri ne te cilat une kam pasur eksperiencat e punes mund te them se nje drejtor i deges se Finances nuk trajtohet thjesht si nje operator kumpjuteri por kjo nuk do te thote se ndpdh kudo keshtu .
  Per mendimin tim kjo varet nga niveli i titullareve te nje shoqerie sepse sic e dime te gjithe niveli i titullareve te bizneseve private ne Shqiperi eshte (ne pergjithesi) i ulet dhe nuk e dine se sa vlera ka nje financier ne nje shoqeri.
  Per mua nje fianncier eshte nje keshilltar i politikave fianciare ne nje shoqeri gje qe per ato biznese te cilet ja dine rendesine ka sjelle shume perfitime.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Pra, edhe pse kam dhene dy kontabilitete: si ai standardeve dhe ai i kostos, prap them se eshte shabllon dhe s'ja vlen te harxhohet mund per te mesuar duke patur teknologjine ne perdorim.

  Teknologjia do te dhena dhe te dhenat i vene ne teknologji financieret por ti o Davius nuk paske dhene kontabilitet me duket por me sa kuptoj une ke dhene nje lende me shume dhe kaq .
  Te pershendes Era
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2006
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  epo jo te gjithe e mendojne se kontabiliteti eshte i mire (per eren) pasi shume veta thone se kontabiliteti eshte genjeshtra e ndermarjjes dmth fsheh se cfare ka ne ndermarrje.
  kete e kam me te lexuar se e kam ne universitet por un per vete e kam studiuar ehe kontabilitetin per 5 vjet ne shqiperi dhe nja dy vjet ketu ne itali.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e joss
  Anėtarėsuar
  15-09-2005
  Postime
  312
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Kontabiliteti???? Eshte provimi i vetem qe kam ngelur ne shkolle te larte! PO pse do te thoni ju????? Sepse profesor kishim nje pensionist, i cili me thoshte "fol shqip".......sepse dialekti shkodran nuk i perqente profesorit. Ne vjeshte me tha do te te ve 9 sepse e ke rregulluar shqipen! (nuk e di nese eshte gjalle apo ka vdekur)

 15. #15
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime nė 70 postime
  Citim Postuar mė parė nga Era1
  sepse kur mbyllet ne fund te vitit do shume ore dhe kur merr fund ndjen kenaqesine me te madhe dhe ndihesh mire kur ke zotesine qe me ato shifra ne dy krahet e bilancit te mbrosh dhe justifikosh punen tende.
  Dhe kur nuk te perputhen shifrat ne Activa Dhe Passiva, i rikthehesh dhe njehere bilancit nga e para duke e bere naten dite

  Shaka kjo Era, mos keqkuptohemi...

  Ekziston nje mentalitet i gabuar ne lidhje me kete profesion. Ne shume libra, personazhet me "boring" ushtrojne profesionin e kontabilistit. Kjo sjell te njerezit paragjykime dhe ndrojtje per kete profesion. Eshte e vertete, ky profesion permban pergjegjesi, stres, llogaritje pa limit, pune te lodhshme, ore te tejzgjatura etj etj, mirepo mbas mbylljes se bilancit, njeriu ndjen nje sodisfaksion te veēante dhe ndjehet krenar per punen qe ka bere.

  Ne ēdo firme sektori i kontabilitetit eshte me 'energjiku'. Fundja fundit, ēdo gje sot varet vetem nga shifrat...

  PS: Teme interesante!
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 16. #16
  Jeta eshte e cuditshme!!! Maska e *SaBiNa*
  Anėtarėsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  38
  Postime
  82
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kur isha ne shkolle e urreja dhe per cudi pikerisht gjerat qe urren te bien per hise .Tani jam e detyruar nga puna te merrem me kontabilitet bankar por sme duket aq gogol.
  Ajo c`ka harrohet eshte njelloj sikur te mos kete ndodhur!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  mirepo mbas mbylljes se bilancit, njeriu ndjen nje sodisfaksion te veēante dhe ndjehet krenar per punen qe ka bere.

  Sot kam pasur kete ndjenje dhe kam qene si e dehur (sepse sot eshte dita e fundit e dorezimit te bilanceve dhe bilancet e mi dolen me sukses)!
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 18. #18
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Wink

  Citim Postuar mė parė nga Davius
  Oh bre...
  Kontabiliteti ma ka henger shpirtin qe dy vite, tash me kontabilitetin e kostos do e kem shume veshtire sa qe kur ndegjoj se kam kete lende me dridhen kembet
  kontabiliteti i kostos eshte shume me i lehte se ce mendon ti vet LoooL

  perqendrohu ne lexim dhe e kupton me mire gjithcka

 19. #19
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  36
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime nė 21 postime
  Une pervec se jam ne degen per marketing-management, kam bere edhe praktiken si kontabilist ne nje firme private. Une e njoh kontabilitetin, dij mire te aplikoj cdo gje ne praktike, dhe nuk me intereson teoria!

  Urrej ato studente ato qe mesojne kontabilitetin si doktrine dhe nuk kapin lidhje me kontabilitetin ne praktike.
  My silence doesn't mean I am gone!

 20. #20
  ExceLlenCe Maska e LlaCiPaCi
  Anėtarėsuar
  10-01-2004
  Vendndodhja
  InsaNe In The MembranE
  Mosha
  32
  Postime
  897
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 7 postime

  ....

  Citim Postuar mė parė nga Era1
  Une jam financiere dhe gjithmone kam lexuar se sa e bukur eshte fizika , matematika , astronomia e te tjere por une do tju them se sa i bukur eshte kontabiliteti.
  Eshte nje magji e vertete qe ne baze te disa shifrave qe grumbullohen ne grupe te shikosh se si levizin monedhat , si fitohet , kur humb , ē'fare pronash ke sa detyrime ke ndaj te tjereve , ē'detyrime te kane te tjeret ty .
  (po i them me fjale te thjeshta jo me fjalet profesionale.)
  Mund t'ju them se njerezimi ka shpikur shume gjera por, BILANCI eshte nje nga mrekullite e deri tanishme.
  Per mendimin tim Financa eshte nje sistem i tere qe te ben te administrosh ne menyre sa me te mire parane tende.
  Jo me kot dhe ne Amerike u goditen dy kullat qe ishin qendra e aktiviteteve me te medha financiare sepse tani goditet ekonomia.
  Financa eshte gjeja me e rendesishme sot sepse administron mjetin kryesor qe eshte bere shkak per luftra e ky mjet eshte PARAJA.
  Vetem ai qe hyn ne boten e kontabilitetit e kupton se sa e bukur eshte.

  Un e bej ne Shkolle kontabilitetin... ! Te them te drejten me pelqen se eshte Shum mekanik... nuk do shum men... thjesht fiksohen ca veprime mekanike dhe variacioni I datave jo Tvsh interes etj etj.. me te vertete eshte shume e bukur si DEGE ! Me thone te drejten mu ato LLogarite e veprimeve te sistemimit te rregullimit te marrdhenieve me shtetin nuk me pelqejne fare Blahhh... Nejse... pjese e lojes !


  Cyaaaa

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •