Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 63
 1. #21
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  44
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga Davius
  Une e njoh kontabilitetin, dij mire te aplikoj cdo gje ne praktike, dhe nuk me intereson teoria!
  Cdo gje, cdo gje, cdo gje?????

  A di se si regjistrohen "derivatives and hedging instruments"? Po Leases? Po Stock Options?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dodoni : 31-03-2006 mė 17:28
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 2. #22
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  36
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime nė 21 postime
  Dodon, une nuk jam duke studjuar kontabilitet, them "cdo gje" ne suazat e asaj qe kerkohet te beje nje kontabilist, dmth punet e nevojshme.

  Mandej kontabiliteti, eshte praktike, edhe njeriu i thjeshte e meson, mjafton te njoh kompjuterin dhe aq.
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #23
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  44
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga Davius
  Dodon, une nuk jam duke studjuar kontabilitet, them "cdo gje" ne suazat e asaj qe kerkohet te beje nje kontabilist, dmth punet e nevojshme.

  Mandej kontabiliteti, eshte praktike, edhe njeriu i thjeshte e meson, mjafton te njoh kompjuterin dhe aq.

  Davius, e ke fjalen per kontabilitetin elementar. Per cfare flisja une, eshte kontabilitet me i avancuar. Kontabiliteti eshte shume me shume se ajo cfare mesohet ne kontabilitetet elementare. Kontabilitet eshte edhe Auditimi, Taksimi etj. etj.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Ēuna mos beni debat qe t'ju iki nga duart.

  Varet nga kendveshtrimi se si e shihni kontabilitetin dhe se sa e njihni ate.
  Dodoni: per mua Davius nuk njeh kontabilitet dhe akoma nuk e ka idene qe kontabiliteti nuk behet me kompjuter por qe kompjuteri sherben per lehtesim pune dhe jo per te te dhene njohuri kontabiliteti.

  Davius:per mua Dodoni njeh shume shume mire kontabilietin, dhe e ka kuptuar shume mire ate qe une kam dashur te them ne kete teme, ti vertete mund te te duket se di kontabilitet por une te siguroj (nga eksperienca ime e paket 13 vjeēare si financiere) qe ti pothuaj nuk di asgje per kontabilitetin.
  Ato qe te thote Dodoni
  "derivatives and hedging instruments"? Po Leases? Po Stock Options Auditimi, Taksimi etj. etj.
  eshte ajo qe une pelqej ne kontabilitet , qe (gjithmone per mendimin tim ) jane magjia financiare.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 5. #25
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  36
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime nė 21 postime
  Ajo qe e bene te dobet kontabilitetin, eshte pa-mundesia per kreativitet, shume gjera i ke te kufizuara, por nejse e leme edhe kete gje...

  Por, ju si eksperta besoj se do na tregoni ndonje "hint" per kontabilitetin, apo jo?
  My silence doesn't mean I am gone!

 6. #26
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  44
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga Davius
  Ajo qe e bene te dobet kontabilitetin, eshte pa-mundesia per kreativitet, shume gjera i ke te kufizuara, por nejse e leme edhe kete gje...

  Por, ju si eksperta besoj se do na tregoni ndonje "hint" per kontabilitetin, apo jo?
  Kontabiliteti elementar apo bazik mirret vetem me regjistrimin e te dhenave dhe si rrjedhim eshte goxha shabllon dhe nuk ka vend per kreativitet por vetem percjellje te rregullave dhe standardeve. Por, rregullat dhe standardet duhet te mesohen, ne menyre qe te dish si ti regjistrosh te dhenat dhe transaksionet e ndryshme financiare dhe te jesh ne konform me ligjet dhe rregullat ne fuqi.

  Kontabiliteti i avancuar si kontrollet e brendshme, proceset e biznesit, auditimi, planifikimi i taksave, etj. etj. kerkon shume kreativitet dhe kreativiteti eshte baza e suksesit ne keto drejtime.

  Pra, mvaret se cfare kontabilisti je.
  Nese je vetem nje libermbajtes, normalisht qe je i kufizuar dhe nuk ka mundesi per kreativitet, por nese je planifikues taksash; auditor; kontrollor; konsultant per proceset e biznesit, kontrollet e brendshme, menaxhimi i riskut, menaxhimi i abuzimeve; kontabilist hetimor; kontabilist qeveritar etj. te duhet te jeshe kreativ qe te keshe sukses ne profesion.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dodoni : 31-03-2006 mė 22:53
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 7. #27
  i ērregjistrruar Maska e madmen
  Anėtarėsuar
  09-08-2005
  Vendndodhja
  kur ta mesoni ma thoni dhe mua
  Mosha
  34
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  un me kontabilitet ket simester kam fillu. jam vetem ne fillim dhe me jane bere trrut corap
  no one know what is like to be the bad man to be he sad man behind blue eyes

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Beni_The_Great
  Anėtarėsuar
  19-10-2006
  Vendndodhja
  Nou Camp
  Postime
  379
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ē'ėshtė kontabiliteti?

  Nėse e pyesni njė matematikan sa bėjnė 5+5, ai do t'ju pėrgjigjet 10.
  Nėse e pyesni njė jurist sa bėjnė 5+5, ai do t'ju thote varet si eshte e pėrcaktuar me ligj.
  Nėse e pyesni njė kontabilist sa bėjnė 5+5, ai do t'ju thotė sa dėshironi ju aq do tė bėjnė

  Vazhdoni, se kjo eshte nje teme shume e mire. Le ti pershkruajme praktikat tona.
  we will rock you

 9. #29
  Wilma Maska e xhuliana
  Anėtarėsuar
  15-12-2006
  Vendndodhja
  Emilia-Romagna
  Postime
  824
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Ke te drejte ti lart....kur vjen puna tek llogaritja e shumes se fitimit mbi te cilen do llogariten taksat e shtetit....ketu nderhyn kommercialisti yt( qe e ke shume shok kuptohet) dhe ti i thua: degjo ti shtojme ca costo dhe ti heqim ca fitime.....???
  pastaj e bilancion logarine e bilancit ai kommercialisti si te duash ti....edhe ne humbje te nxerr po te duash....

  une tek kontabiliteti preferoj planifikimin e taksave se si nje ndermarrje planifikon ammortamentin ate fiskal kuptohet(se ai civil duhet te jete kostant nese nuk ka motiv tjeter per ta ndryshu)ne baze te gjendjes nese ne kete vit don te paguaje me pak taksa duke i shtyre keshtu per ne vitet e ardhshme.... sic kishte shkruajtur dikush me lart....se nuk me pelqen thjesht te rregjistroj ne partita doppia dhe te mblyll bilancin ne 31/12....

 10. #30
  SupremacY Maska e IL__SANTO
  Anėtarėsuar
  23-08-2004
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  4,286
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Beni_The_Great
  Ē'ėshtė kontabiliteti?

  Nėse e pyesni njė matematikan sa bėjnė 5+5, ai do t'ju pėrgjigjet 10.
  Nėse e pyesni njė jurist sa bėjnė 5+5, ai do t'ju thote varet si eshte e pėrcaktuar me ligj.
  Nėse e pyesni njė kontabilist sa bėjnė 5+5, ai do t'ju thotė sa dėshironi ju aq do tė bėjnė

  Vazhdoni, se kjo eshte nje teme shume e mire. Le ti pershkruajme praktikat tona.

  Beni jam plotesisht dakort me kete Krahasimin tend per kontabilitetin.Pasi Pyeta Profesorin e Filozofise rreth idese qe kishte kontabilitetin pak a shume me dha 1 pergjigje si kjo e Jotja.

  0+0=0 Por 0+0= Dy zero.Varet si e llogjikon.

 11. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-03-2007
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga gurl
  Era1,

  Si financiere qe je si e sheh ti rolin tend ne kompanine per te cilen punon?

  ME le ta zgjeroj pak... Ti je marr ne pune per te bere bilancin e fund-vitit dhe mbase dhe te fund-muajit ne menyre qe kompnia jote te kutoje se si po i shpenzon ato te shtrenjta leke. Megjithate, si financiere qe je, a kerkojne drejtoret/eshat e tu konsulence prej teje dhe mendimin tend se si mund te avancoje kompania per te cilen ti punon. Kjo konsulence mund te mos jete financiare por qe bazohet ne njohurine tende te thelle te firmes dhe edukimit tend. Nese po sa e zhvilluar eshte kjo dukuri ne Shqiperi?

  Kete pyetje ta bera thjesht per faktin se jam shume kurioze te shoh rolin e financieres/it ne Shqiperi.

  Une jam nje studente e vitit te katert dhe studioj per finance ne Tirane, shume shpejt shpresoj te futem ne pune. Te pakten nga ajo qe me ka rene me shume te degjoj per financieret, ne pergjithesi ata qe jane te rinj, kur fillojne pune ne nje biznes si financier, mbajne punen thjesht te nje kontabilisti ne nivelin e berjes se faturave, ne pergjithesi ditarit.
  Pastaj mendoj se dega e finances ketu tek ne shihet me e pergjithshem, qe mund te bej edhe punen e nje kontabilisti, dmth te japi konsulenca te ndryshme financiare, per investime, etj. ndersa dega e kontabilitetit shihet pak ndryshe, ne nivelin e berjes se bilancit dhe nje konsulence te vogel financiare, jo ne nje fushe te gjere sa financa.
  Tjeter, ne shumicen e bizneseve ne Shqiperi financierit i kerkohet te bej bilancin dhe te arrij te nxjerri nje perfundim se si do shefi ( i cili mund te mos kete fare njohuri financiare), dhe ketu lindin kontraditat, edhe pse financieri mund te doje te japi mendimin e vet shpesh ky mendim nuk degjohet. Di qe ato qe jane me pak te prekura nga ky fenomen jane ojf-te.
  Por nga kendveshtrimi im, mendoj se gjithnje e me shume po behen perpjekje si nga shteti dhe nga individe (financier), qe niveli i informalitetit te ulte dhe te degjohet me teper zeri i financierit.

  Si perfundim, sic e shoh une tani me pelqen me shume te diplomohem ne degen e finances (dhe jo kontabilitet) sepse me duket se mund te bej dhe punen e nje kontabilisti (te cilen e kam shume qef) dhe gjithashtu te jap dhe konsulenca te ndryshme financiare (kuptohet pas disa vjetesh eksperience pune).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gea_07 : 15-03-2007 mė 11:06

 12. #32
  larguar
  Anėtarėsuar
  11-09-2006
  Postime
  535
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ndonje adres per t'a shkarkuar kete program mund te na jepni ju lutem pasi na nevoitet dhe ne, po mundet
  Kristal...
  ..E bardhė...
  ..Qė mė mban gjall!

 13. #33
  Wilma Maska e xhuliana
  Anėtarėsuar
  15-12-2006
  Vendndodhja
  Emilia-Romagna
  Postime
  824
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  cfare programi do ti shefqeti?? ate te regjistrimit te transaksioneve...?

  pjesa me e bukur qe me pelqen me shume tek kontabiliteti eshte llogaritja e treguesve te bilanceve dhe interpretimi i tyre...
  La Lussuria, La Superbia e L'Avarizia ostacolano il Pentimento

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Shefqeti11 cfare te nevojitet?
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 15. #35
  larguar
  Anėtarėsuar
  11-09-2006
  Postime
  535
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Goca pershendetje: Behet fjal per programin Alpha Contability.

  N.q.s e keni si program me dergoni nje link ne priv per ta marr ose ketu si te deshironi, gjithmon brenda mundesive.

  Faleminderit!
  Kristal...
  ..E bardhė...
  ..Qė mė mban gjall!

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Shefqeti11. Ne Shqiperi qarkullojne dy lloj programesh kontabiliteti Alpha dhe Financa. Qe te dy programet shiten.

  Nese ty te nevojiten qe ti blesh une mund te te ndihmoj me numra telefoni.

  Une duke u nisur nga eksperienca ime mundte te keshilloj qe: nese ne kontabilitetin qe ti do te mbash ke magazina atehere eshte me i pershtatshem Financa5, ndersa ne ke kontabilitet te thjeshte pa magazina atehere mund te perdoresh Alpha qe eshte edhe me i lire por jo aq cilesor sa Financa.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 17. #37
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Programe te tjera shum praktike per mbajtjen e kontabilitetit (te pakten kto jane programet qe ne perdorim ktu ne punen tone) Peachtree Complete 8.0 dhe QuickBooks jane shum shum praktike dhe teper te avancuara..
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 18. #38
  Larguar Maska e Gerrard
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zemrushja
  Programe te tjera shum praktike per mbajtjen e kontabilitetit (te pakten kto jane programet qe ne perdorim ktu ne punen tone) Peachtree Complete 8.0 dhe QuickBooks jane shum shum praktike dhe teper te avancuara..
  O Financiere shto Alfa,Financa 1,2,3,4,5 Etj )

  Jepi info me shum

  Tema qe me pelqen me shum ne kontabilitet eshte aktivet dhe pasivet. Pastaj eshte ditari,tabela bilancit, kapitali pronarit......Lenda kontabilitetit per mua eshte shum e thjesht disa veprime ka thjesht po u perqendrove arrin ta kapesh. Pastaj gogol kam pasur Ekonomin Makro e Mikro GNP GDP etj amon mos na ktheni koken pas me se shyqyr i kam kaluar disa vite me pare

  Kalofshi Mire

  Trendafili
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Trendafili-Blu
  [B]O Financiere shto Alfa,Financa 1,2,3,4,5 Etj )
  Trendafili i kam thene une me siper programet Alfa dhe Financa dhe Zemrushja vetem se ka shtuar dhe nje program tjeter. Mos u nxeh more djal se jemi dhe te nje zanati te gjithe ketu (tek kjo teme e kam fjalen). :P
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 20. #40
  Larguar Maska e Gerrard
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Era1
  Trendafili i kam thene une me siper programet Alfa dhe Financa dhe Zemrushja vetem se ka shtuar dhe nje program tjeter. Mos u nxeh more djal se jemi dhe te nje zanati te gjithe ketu (tek kjo teme e kam fjalen). :P
  Era1 nuk mund te nxehem kurre me ate person yllo, jan shum arsye qe smund te zihem Kshu kshu e dim qe te gjith te ketij zanati jemi. Po c'te bejme qe do bejme ndonje replik per te ndezur gjakun

  Kalofshi Mire

  Trendafili
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •