Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 94
 1. #41
  crazy parmesan Maska e acparma
  Antarsuar
  05-09-2005
  Mosha
  39
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Demoskracia eshte virtyti i qenies njerezore
  parma is the best

 2. #42
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Ali Baba Tepele
  Pr plotsim: Tre jan shtyllat mbi t cilat bazohet dhe qndron demokracia;
  1- Lvizja e lir.
  2- Respektimi i fjals.
  3- Respektimi i prons.
  N qoft se nuk respektohen qoft edhe nj nga kto pika,kemi rregullim t ekuilibrit t demokracis.sht njsoj si nj tavolin e ndrtuar me tre kmb, t'ja heqim njrn! Ajo kurr nuk do mund t qndroj.T gjith duhet t'i msojn kushtet elementare t cilat i kan prcaktuar filozoft e lashtsis Greke, por q Grekt e sotm as q i kan msuar dhe as q mundet!Greqia i dha bots dhe mbeti pr vete.
  Po pse s'thua ti plako qe ne paskemi jetuar gjithe kohen ne demokraci,te pakten ata nen kanun mbi 10% e shqiptareve,se keto te treja mbroheshin dhe cte mbrojturi,me koke paguante kush i shkelte...

  Ali Baba kapi nje moment te rendesishem te demokracise europiane....Europa asnjehere gjate ekzistences se saj kristiane nuk i kishte njohur keto te drejta themelore te njeriut..Me nje shoqeri te ngritur mbi kastat ajo se ka njohur asnjehere demokracine,ndersa paradoksalisht kanuni jone qe shahet para e prapa ,ka qene shume i perparuar nga pikepamja demokratike...Barazi e plote e fjales,respekt i prones private ne maksimum dhe respekt i fjales ,biles ne kanun ka edhe rregulla mbi gjahun qe duhen respektuar,ne nje kohe qe ne europe sundonin feudalet....Lirine qe ofron Kanuni Europa e arriti ne fillim te shekullit 20-te kur te gjithe meshkujt kishin te drejte votimi....

  Per pune demokracie askush nuk mund ta shaje kanunin,deri ne 1945 ka qene me i perparuari kod i europes per lenden ne shqyrtim ...

  Sigurisht qe familjet e pasura kishin favorizime po edhe sot familjet e pasura jane siper ligjit deri diku...

  Gjithsesi mendoj se demokracia europiane eshte dhenia e te drejtave aristokratike mases se gjere por pa i dhene mundesine reale ti ushtroje,pasi Politiken dhe Ekonomine e udheheq serisht i Pasuri ose ai qe i vjen nga prapa te pasurit si lango...Thjesht ekziston ne leter mundesia reale qe i varferi te jete i barabarte me te pasurin e te pretendoje te behet i pasur...Nje iluzion i strukturuar mire qe ekziston vetem per shkak te zhvillimit ekonomik qe ofron nder te tjera edhe dituri ...
  Nje shoqeri demokratike ne nje shtet te varfer e te keputur nuk ka ekzistuar,nuk ekziston dhe nuk ka per te ekzistuar....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyj-Njeriu : 06-08-2007 m 05:46
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 3. #43
  zhapik buster Maska e drity
  Antarsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,239
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  Nje shoqeri demokratike ne nje shtet te varfer e te keputur nuk ka ekzistuar,nuk ekziston dhe nuk ka per te ekzistuar....
  Jam dakort me ty. Nuk eshte demokracia ajo qe do sjelle mirqenien ekonomike, por mirqenia ekonomike qe do te sjelle demokracine.
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Antarsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga drity Lexo Postimin
  mirqenia ekonomike qe do te sjelle demokracine.
  Ne fakt kohet e fundit eshte hedhur poshte si teze, me konkretisht lidhja mes ekonomise se tregut te lire (nenkupto mirqenien ekonomike ) dhe demokracise.

 5. #45
  zhapik buster Maska e drity
  Antarsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,239
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga D&G Feminine Lexo Postimin
  Ne fakt kohet e fundit eshte hedhur poshte si teze, me konkretisht lidhja mes ekonomise se tregut te lire (nenkupto mirqenien ekonomike ) dhe demokracise.
  Eshte hedhur poshte kohet e fundit si teze apo nuk eshte me aktuale per shoqerine postkapitaliste?

  P.S. Ku ke qene ti? Na bone merak?
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime
  Citim Postuar m par nga D&G Feminine Lexo Postimin
  Ne fakt kohet e fundit eshte hedhur poshte si teze, me konkretisht lidhja mes ekonomise se tregut te lire (nenkupto mirqenien ekonomike ) dhe demokracise.
  me ke je tifoz\e me Arhentinen?
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Antarsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 13 postime
  Eshte hedhur poshte si teze, Ekonomisti kishte ca artikuj te bukur per kete.
  Ketu kam qene po Albo ia ka arritur qellimit ta beje forumin "boring"

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime
  Bori = element i tabeles se Mendelejevit?
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Antarsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga Xhuxhumaku Lexo Postimin
  me ke je tifoz\e me Arhentinen?
  jo me Italine

  po shembujt e fundit si Kina etj. po vertetojne qe nje vend jo-demokratik mund te arrije mireqenie ekonomike pa u bere demokraci.

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime
  ngjyje me blu, jo b-qielli

  ne fakt,

  edhe me perpara, ne kohet e lashta ka pasur qenie te mira pa demokraci,
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Antarsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 13 postime
  Ja nje artikull per kete:

  Does Economic Success Require Democracy?
  By Kevin Hassett
  From the May/June 2007 Issue

  Filed under: World Watch, Economic Policy, Government & Politics

  Sadly, no. In fact, the politically unfree countries are enjoying more economic growth than the politically free ones. Kevin Hassett tells why.
  When Kenneth Arrow was awarded the Nobel Prize in Economics in 1972, one of the contributions the awards committee cited was his miraculous “impossibility” theorem. Decades from now, Arrow’s theorem, originally drawn in his doctoral dissertation, will be viewed as the 20th-century idea that best anticipated the 21st century.

  While mathematical in origin, the impossibil*ity theorem is simple to describe in words:

  A government is really just a mechanism that makes collective decisions for a large number of cit*izens who have different preferences. I might want to spend our tax dollars on dog parks; you might prefer more police. The government’s job is to work it out. This job is called “aggregating preferences.” In the U.S., we send signals with voting to help the government aggregate preferences.

  Dictatorships now understand that they have to provide a good economy to keep citizens happy, and they understand that free-market econ*omies work best.Arrow was able to show that no voting scheme can be devised that will create a government that has rational preferences, where rationality is defined precisely by Arrow as meeting a number of condi*tions. Democracy might be a form of government that many prefer to live under, but there is nothing theoretically compelling that suggests that it is the form of government that best reflects the underly*ing preferences of citizens. As a result, democracies will not necessarily outperform other types of mech*anisms for preference aggregation as a route to economic prosperity. Democracies will not always win.

  In the latter half of the 20th century, this obser*vation seemed irrelevant. The United States, with its free markets and democracy, defeated the Soviet Union, with its centrally planned economy and party dictatorship.

  But in the 21st century, things look different. Dictatorships, as in China, appear to have learned from the failure of the Soviets. While they continue to oppress political opponents, they allow a high level of economic freedom within their borders.

  So far, this approach is working, and in a big way—as the chart illustrates. An organization called Freedom House rates the level of political freedom of the world’s nations on a scale of 1 to 7, with 1 the most free. For example, according to the 2006 sur*vey, countries like the United States and Italy are rated 1, while Singapore is rated 4.5, China and Saudi Arabia 6.5, and North Korea 7. In addition, the Fraser Institute in Canada rates the economic freedom of nations, looking at taxes, regulation, trade barriers, and the like.
  The chart shows the economic growth of two different sets of countries. The first set comprises nations that are both politically and economically free; the second, those that are repressed politically (have high numbers on the Freedom House scale) but are economically free. In each case, I looked at the average five-year growth rate of GDP, weighted by the size of each respective economy.

  The chart tells a striking story: the countries that are economically and politically free are underper*forming the countries that are economically but not politically free. For example, unfree China had a growth rate of 9.5 percent from 2001 to 2005. But China was not the whole story—Malaysia’s GDP grew 9.5 percent from 1991 to 1995, Singapore’s GDP grew 6.4 percent from 1996 to 2000, and Russia’s grew 6.1 percent from 2001 to 2005.

  The unfree governments now understand that they have to provide a good economy to keep citizens happy, and they understand that free-market econ*omies work best. Also, nearly all of the unfree nations are developing countries. History shows they grow faster, at least for a while, than mature nations. But being unfree may be an economic advantage. Dictatorships are not hamstrung by the preferences of voters for, say, a pervasive welfare state.

  So the future may look something like the 20th century in reverse. The unfree nations will grow so quickly that they will overwhelm free nations with their economic might. The unfree will see no reason to transition to democracy.

  Meanwhile, democracies may copy many of the market-friendly policies of the dictatorships, but it seems unlikely that free citizens will choose to reduce their own political freedoms.

  Democracies will stay in the game, but, as Arrow showed long ago, their victory is not assured.

  Kevin Hassett is director of economic policy studies at the American Enterprise Institute

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime
  mos thyej rregllat, posto shqip/greqisht, cobance por jo anglisht
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 13. #53
  zhapik buster Maska e drity
  Antarsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,239
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga D&G Feminine Lexo Postimin
  po shembujt e fundit si Kina etj. po vertetojne qe nje vend jo-demokratik mund te arrije mireqenie ekonomike pa u bere demokraci.

  Pikerisht, dhe pasi te jete ngritur pavarsia ekonomike e individeve, demokracia do te jete e pashmangshme.
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Democracia asht zeri i popullit nga greqishtja, ku populli ka drejt te bertasi po te mos i takon asgje as puna ...e mercedes benz po nese e gjen diku me vjedh ...
  komunizmi asht zeri i pushtuesit ske drejt te bertasish po pun ke mjaft ....e mercdes benz jo !as me vjedh as me pa me sy ...
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 15. #55
  Bl3i Maska e Bl3ri
  Antarsuar
  06-01-2006
  Mosha
  32
  Postime
  1,277
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Me jetu jeten ashtu qysh ta don zemra
  mos me t'pengu askush ne asgje ( normal gjera te ligjshme )
  me qen i/e lire ne te gjitha aspektet

 16. #56
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-11-2007
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pershendetje...

  " Demokracia sht forma m e keqe e qeverisjes, me prjashtim t t gjitha t tjerave". Winston Churchill
  ky ishte nje konstatim i Churchillit pra para se gjithash demokracia eshte forme e qeverisjes...dhe ndoshta debatine ne kete teme duhet thelluar me tutjet ne analizen e sistemeve te qeverisjes. Ne sistemet demokratike ne baze te parimit te ndarjes se pushtetev kemi tri modele te qeverisjes apo tri sisteme:
  1.Sisitemin Parlamentar,
  2. Sistemin Presidencial dhe
  3. Sistemin e perzier.

  Sistemi Parlamentar
  Sistemi Parlamentar sht form e qeverisjes s pushtetit e bazuar n parimin e ndarjes s pushtetit, n t cilin rolin dominant e ka parlamenti si organ legjislativ dhe prfaqsues. Ky sistem pr her t par sht aplikuar n Angli n shekullin XVIII, e m von edhe n shumicn e shtetve tjera t Evrops dhe bots.
  Karakteristikat themelore t sistemeve parlamentare sht prcaktimi i ekulibrit n mes t Parlamentit dhe qeveris me mundsin e kufizimit t tyre reciprok...

  Sistem presidencial
  Sistem presidencial, form republikane e qeverisjes, e cila i jep presidentit si kryetar shteti t drejta vendimtare n jetn politike. Ndrsa sistemet kushtetuese evropiano-perndimore, t dala nga konstitucionalizmi, i japin presidentit kyesisht rolin prfaqsues, kushtetuta e SHBA-s p.sh. i njeh presidentit nj trsi kompetencash, duke shkurtuar ndrkaq nga ana tjetr kohzgjatjen e funksionit t tij. Presidenti i SHBA-s sht kryetar shteti dhe shef i qeveris, epror i lart dhe barts i pushtetit t politiks s jashtme...

  sistemet e perziera
  Nga vete koncepti i perzier nenkupton se ky sistem paraqete kombinimi e ketyre dy te parave, pra ka disa elemente dhe tipare te dy sistemeve te larte permendura...
  Dhe ndoshta debati kisht me qene shume ma interesant dhe me interes nese analizat i mbeshtesim ne krahasimin e ketyre sistemev e posaqerishte i dy te parave...per mua eshte me interes te veqante ky debate dhe shpresoj qe edhe anataret tjer te ketij forumi do te kontribojn ... kaq per sot...respekt per te gjithe anataret e forumit...dhe Urime Festen e Madhe Kombtare, 28 Nntorit Diten e Flamurit, Datlindje e Komandatit Legjendar Adem Jasharit dhe Daljen publike te UK-s ...kalofshe nje jave te bukur ....

 17. #57
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Demokracia = Shtet i ligjeve dhe i taksave.

  Per fat te keq, ligjin gjithmone e ka bere me i forti, keshtu qe popullit i mbetet veteem te votoj.

 18. #58
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-10-2007
  Vendndodhja
  ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
  Postime
  794
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  demokracia,e kunderta e diktatures.
  demokracia,nje perkufizim i shpikur nga cdo lloj pushteti,per te mbajtur masat ne gjume.
  demokracia,nje utopi.

 19. #59
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Demokracia eshte liri e fjales.

  Gje e cila ktu ne forum eshte rreptesisht e ndaluar.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 20. #60
  Feniks. Maska e niktironci
  Antarsuar
  25-03-2007
  Vendndodhja
  Aty ku jetohet.
  Postime
  337
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Demokracia eshte, zbatimi i ligjit deri me nje.
  Zbatim 100 % eshte e pamundur por te pakten 75-80%

Tema t Ngjashme

 1. Komunizmi Dhe Demokracia
  Nga biligoa n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-06-2009, 16:41
 2. C'eshte Demokracia Kozmopolitike?!
  Nga Erlebnisse n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 30-12-2008, 17:31
 3. Ja si lindi demokracia e sotme
  Nga Kryeplaku n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 30-07-2004, 12:02
 4. Demokracia
  Nga Enri n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-03-2004, 11:38
 5. Shoqria politike dhe demokracia
  Nga Albo n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-09-2002, 08:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •