Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime

  Pellazgt hyjnor "Prof. dr.Sknder Rizaj "

  Pershendetje,

  Me poshte po jap pjese te botuara ne shtypin e perditshem shqiptar mbi pellazget dhe lidhjen tone me ta.

  Pellazgt hyjnor

  Prof. dr.Sknder Rizaj

  P ellazgt hyjnor do t jet nj cikl artikujsh t Prof. dr. Sknder Rizaj, mbi shtjen e pellazgve, ilirve dhe pasardhsve t tyre shqiptarve. Hipotezat e profesor Rizajt, mbi gjuhn dhe origjinn hyjnore t pellazgve dhe cilsimin e gjuhs shqipe, jan mjaft interesante. Keto shkrime botohen pr her t par n Shqipri eksluzivisht pr lexuesin e Milosaos.

  Ju urojm lexim t kndshm.

  N t vrtet, vepra La Divina Commedia e Dante Aligherit sht fragment i Prkthimit kuptimor dhe komentimit bashkkohor i Kur'anit t shekullit VII, sepse Palerma n Sicili ishte nj nga qendrat kryesore t qytetrimit Islam.

  Kt konstatim e dshmon krahasimi i ajeteve (strofave) baz t Kur'anit me strofat e veprs n fjal t Dante Aligherit.

  Vetm se kt t vrtet Dante Aligheri me mjeshtri e ka fshehur nga Inkuzicioni katolik, n mnyr q vepra e tij t mos prfshihej n Indeks librorum prohibitorum, e ai vet t mos shpallej heretik, sepse n kohn e Dante Aligherit Inkuzicioni katolik ishte shum aktiv n veprimtarin e vet inkuzitore. Do t thot: Dante Aligheri Kur'anin e ka lexuar, e ka kuptuar dhe e ka komentuar drejt qysh n shekullin XIII, kurse ne, n fillim t shekullit XXI, nuk dim ta lexojm drejt Kur'anin Fisnik, e lre m ta kuptojm dhe ta komentojm n kuptimin filozofik t kohs.

  P.sh. N vitin 1987 Nermin Vlora Falaschi mori pjes n Seminarin e Kulturs Shqiptare pr t Huaj, i cili mbahej n Prishtin n do vit. Pr t marr pjes n kt seminar zonja Nermin Vlora Falaschi u ftua zyrtarisht nga drejtori i Seminarit, akademik Prof. Dr. Idriz Ajeti. Pjesmarrja e Nermin Vlora Falaschit e zbukuroi Seminarin dhe ia dha nj frym t re. Pr ta mbajtur kumtesn ksaj iu caktua salla solemne e Institutit Albanologjik. Salla u mbush plotprplot me pjesmarrs t Seminarit. T gjith seminaristt ligjrimin e zonjs Nermin e prcolln me vmendje t jashtzakonshme, sepse prej saj dgjuan informata t reja nga qytetrimet e lashta t t parve tan: pellgazve-ilirve-etruskve. Bashkshorti i Nermins, zotri Renzo, e inqezonte me kamer ligjrimin e saj (17.VIII.1987).

  Mirpo, fatkeqsisht, kt atmosfer t kndshme, e prishi Idriz Ajeti me asistentin e vet, Rexhep Ismailin.

  Kta dy provokator synonin t krijonin nj incident. Kur zonja Nermin i komentonte mbishkrimet t projektuara me diapovitiv, koh pas kohe, Idriz Ajeti dhe Rexhep Ismaili, pa kurrfar padoroni, ndrhynin dhe ia prishnin fjalimin ligjruess, duke thn se kjo fjal nuk sht shqipe, se kjo fjal sht me prejardhje turke, latine e kshtu me radh.

  Nermin Vlora Falaschi, prkundrazi, me gjakftohtsi dhe urtsi prgjigjej:Kjo fjal, t ciln ju e konsideroni turke, gjendet n Voltera t Italis (Toscania) dhe i prket shekullit VI para e.s. A mendoni, vall, q kishte turq n mesin e etruskve?!!!

  Pasi q e prfundoi ligjratn zonja Nermin Vlora Falaschi, Rexhep Ismaili iu drjetua ksaj zonje t rnd me kto fjal:Asnjra nga kto fjal q na treguat nuk jan shqipe!

  N kt reagim arogant t provokatorit zonja Nermin iu drejtua Rexhep Ismailit me pyetje ironike:Asnjra, a?! Provokatori n mnyr kategorike dhe nga s larti u prgjigj:Asnjra!

  Pastaj, u dgjua edhe zri i Exhhlane Dobruna- Salihut, e cila foli at q diti:Kam lexuar nj libr grek, ku thuhet se fjala Iliri do t thot Gjarpr.

  Zonja Nermin Vlora Falaschi me qetsi t madhe iu prgjigj Exhlans:Sigurisht, ju keni t drejt, meq pa dyshim edhe n Iliri, si n vende t tjera, do t ket pasur gjarprinj, por, n t vrtet, n Iliri kishte edhe nj qytetrim shum t zhvilluar. Pse, vall, personalitetet m t shquara t Roms i kryenin studimet e tyre n Iliri e jo n Rom, Athin a n Marsej, apo n vende t tjera ku aso kohe kishte shkolla t mira? Vet Jul Kesari (Cesari) i kreu studimet n shkollat e Durrsit dhe nipi i tij Augusti, n Apoloni? Mjafton t lexojm veprn e Jul Kesarit:De Bello Civili pr t'u informuar me kto t dhna. Pr m tepr ieroni e quajti Durrsin Mirabilis URBS, shprehje kjo q aso kohe ishte e madhe, ngase: URBS ishte vetm Roma.

  Lidhur me pellazgt studiuesi serioz dhe bashkkohor francez Robert d'Angely, n veprn e tij Enigma, prve tjerash, v n pah:Pr t kuptuar gjendjen shoqrore t grekve t lasht duhet t nisemi nga parimi q fjala helen kurr nuk ka shnuar racn, s cils i prkiste nj person, por m tepr gjuhn, n t ciln ai ishte arsimuar dhe edukuar. Kshtu gjat lashtsis, ashtu si edhe sot, cilsohej helen do person, qoft n pjes m t madhe me prejardhje pellazgjike, qoft gjithashtu t huaj: egjiptiane, fenikase, ifute, persiane, arabe, etj... i cili ishte arsimuar n gjuhn greke dhe q mund ta fliste e ta shkruante kt gjuh, duke u br kshtu dygjuhsh. Njeriu ishte i detyruar t bhej dygjuhsh, sepse nuk kishte sesi t prdorej greqishtja e lasht si gjuh amtare dhe si gjuh e vatrs, pasi greqishtja e vjetr ishte nj gjuh artificiale, konvencionale dhe diturore.

  Nuk ka asnj fije dyshimi se Pelargom sht nj term i prbr pellazgjik ose shqip, i greqizuar ose i helenizuar shum m von.

  Tashm ne e dim se t famshmit dioi PelasUoi ose Pellazgt e t lashtve, t cilve madje u sht mohuar ekzistenca nga nj autor i sotm, prbnin vese nj popull t njjt dhe kan qen n origjinn e racs s bardh n trsi, origjin e cila przihet me ardhjen e njeriut mbi tok. Kemi par sesi gjuha pellazge sht krijimi i tyre i mirfillt gjenial dhe sesi u prhap e u prsos kudo, ku u prhap vet raca e bardh.

  Pr shkak t shkputjeve ose t pengesave natyrore t pakaprcyeshme, si jan rrjedhat e mdha t ujit e mbi t gjitha vargmalet e larta, kryesisht Karpatet e Alpet. Kontaktet ndrmjet Veriut dhe Hiperboreanve dhe jugut t Europs ose Mesdhetarve, gjat qindra mijra vjetve nuk ka pasur mundsi t ishin t dendura e t vazhdueshme, popujt e mdhenj pellazg primitiv, si keltt e teutont nga njra an, dhe sllavt nga ana tjetr, jan zhvilluar e kan prparuar, si nga pikpamja e qytetrimit t prgjithshm, ashtu edhe t gjuhs, vese t shkputur ose veant, domethn vetm ndrmjet tyre, pa gzuar prparsit q vijn nga kontaktet m t shpeshta dhe t zakonshme ndrmjet gjith t bardhve. Megjithat duket se kta popuj hiperborean kan pasur shkmbime m t vazhdueshme me alantt, pr shkak t mundsis pr t lundruar me lehtsi ndrmjet dy brigjeve t ksaj pjese t Adriatikut. Do t besohen m fort kontaktet ndrmjet hiperboreanve t Evrops dhe atlantve, po t mbahen para sysh se kta t f undit kan qen n komunikim t vijueshm me Egjiptin, - i cili ka qen nj nga kolonit e tyre t shumta- duke e kaprcyer me lehtsi dhe rregullisht hapsirn e pafund, n at koh t pyllzuar e t gjelbr, t Sahars.

  vijon numrin e ardhshm

  http://www.milosao.org/

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime
  http://www.panorama.com.al/20041222/default.htm

  Kultur  Studimi/ Duke ndjekur gjurmt e Zaharia Majanit dhe t Aristidh Kols rreth enigmave mbi t part


  Pellazgt, larg dhe afr

  Fjalt q na ojn drejt gjuhs s trungut indoevropian


  Muzafer Xhaxhiu
  Studime t mtejshme do t hedhin pa dyshim drit t re n universin pellazg, mjaft i gjer gjeografikisht dhe kronologjikisht, brenda t cilit shihen fise, popuj, n marrdhnie me njri-tjetrin, aty t qarta, aty t mjegullta, n lvizje t vazhdueshme; aty masive, aty t copzuara, ka t on lehtsisht n nj bot iluzionesh romantike. Gjithsesi, e rndsishme sht q ajo q n vshtrimin e par mund t duket hipotetike, e mjegullt, t mos rrshqas n tatpjetn e skepticizmit lidhur me problemin n fjal.

  Q t hysh n universin pellazg, duhet par ky si pjes integrale e familjes s madhe indoevropiane apo ariane. Ariant e kan pasur atdheun n lumin Oksus (Amu-Daria). Ata q flisnin gjuhn zende u quajtn iranian, kurse ata q populluan Indin dhe q flisnin gjuhn sanskrite u quajtn hindu. Studimet krahasimtare midis ktyre dy gjuhve dhe gjuhve t Evrops vrtetuan se pellazgt, grekt, latint, keltt, gjermant, sllavt kan origjin t prbashkt me ariant, dhe gjuht e tyre bjn pjes n trungun gjuhsor indoevropian. Termi arian n koht moderne sht shfrytzuar pr qllime politike, pr t cilsuar karakteristika t imagjinuara raciale.

  Kjo zanafill gjenetike e prbashkt e ktyre popujve, edhe pse t diferencuar m von, kushtzoi dhe elemente t prbashkta n gjuh, n fe, n botkuptim, n zakone, rite, kulte etj. Sa pr t'i ilustruar kto dukuri, sepse do t'i kqyrim m tutje m hollsisht, shnojm se n Iranin e lasht gjejm kultin e hyut t Diellit, kultin e perndis s bujqsis, Mitrn (Dhemetrn, Dhennn pellazge). "Grmimet arkeologjike dshmojn lashtsin e Iranit q nga mijvjeari IV para ers son. Te perst e vjetr ekzistonte kulti i zjarrit t shenjt dhe kulti i ujit". (V.I.AVDIJEV, Historia e Lindjes s lasht, M.1948, f.451). Sipas Herodotit, perst adhuronin majat e larta t maleve. T gjitha kto kulte, rite e besime jan t gjalla te ne si trashgim nga pellazgt.

  Nuk jan t rastit disa prkime n lmin mitik, por edhe n at historik midis iliro-shqiptarve dhe Persis antike. Kjo na drgon natyrshm n nj taban t prbashkt t nj popullsie t madhe parahistorike q do ta quanim pellazge. Kambizi, djali i dyt i mbretit t Persis, Kirit, ka vlla Bardiyn, (shekulli VI para ers s re). N Myzi, krahin n veriperndim t Azis s Vogl, me qytetet e njohura historike Lampsak dhe Abydos, t banuara nga pellazgt, njohim mbretreshn me emrin Teutramia. Duke u nisur nga kto t dhna, heqim koordinatat pr t ardhur tek ilirt, t cilt, n kujtim t t parve t tyre pellazg, vun emra: Bardil, Teuta, Agron (me kt emr njihet mbreti i Sards, kryeqyteti i Lidis n Azin e Vogl, i banuar nga lidiant, fis pellazg). N Tesalin pellazge dikur ka sunduar mbreti Teutamid. Pran Trojs sht njohur nj qytet Teutrania.Sa m shum t gjurmosh, t meditosh mbi ata ka gjen, t vsh n lvizje intuitn, aq m e mundshme bhet rruga pr t'u afruar te pellazgt, si zanafilla parahistorike e ilirve dhe e shqiptarve. Duhet kaprcyer teza "akademike" pr t'u ndalur tek ilirt e pr t mos u rropatur npr shtigje q nuk shpien gjkundi. "sht pr t'u uditur, - shkruan studiuesi arbresh i Greqis, Aristidh Kola n veprn e tij "Gjuha e perndive", Tiran, 2003, se si nuk konsiderohen t mjaftueshme elementet q disponohen pr pellazgt kur ke referimet e panumrta nga t vjetrit kur ke fjal e toponime, madje dhe emrat e perndive (domethn elemente gjuhsore), kur ke emra gjeografik dhe mjaft karakteristika t veanta"
  Gjuhtari yn i shquar E. abej pohon: "Ilirishten e njohim pak e aspak; sidomos jemi krejt n errsit n pun t strukturs s saj gramatikore" (Ilirt dhe gjeneza e shqiptarve - Sesion shkencor, mars 1963, f. 41).

  E tr vepra "Gjuha e perndive" e A. Kols rreh t vrtetoj, me nj mori faktesh t ndryshme, se universi pellazg ka folur at gjuh e cila nga stadi embrional primitiv ka evoluar n rrymn e shekujve pr t kaluar n ilirishten dhe n shqipen e sotme.

  Etruskologu francez Zahari Majani, n veprn e tij "Fundi i misterit etrusk" (Tiran, 1973, f. 107), shkruan: "Q nj gjuh parahelene ka ekzistuar, (sht fjala pr pellzgjishten, M. Xh.) kt nuk mund ta mohoj askush; me siguri ajo flitej n brigjet e Mesdheut, n Karje dhe n Kiliki, ashtu si n Greqi. Si qendr t rrezatimit t saj ajo mund t ket pasur, pr shembull, Kretn, q ka qen vatra e nj qytetrimi t shquar."

  T m lejohet t sjell ndonj argument pr t mbshtetur sa m sipr.
  sht i njohur fakti q nj gjuh t'u ket dhn gjuhve t tjera elementin leksikor primar, mbi t cilin kto gjuh kan formuar fjal t vjetra: E ksaj natyre zanafillse mendojm se sht fjala greke e vjetr limen (liman, port, skel); e gjejm te Homeri (Iliada I, 432); Odisea, (IV.846); Sofokliu, Filokteti (936). Ndrsa fjala limne' n greqishten e vjetr do t thot uj i ndjenjur, pellg moal: fjala pellazgoshqipe lym i ka dhn greqishtes lnd pr t formuar emra dhe mbiemra: limne' - moal, knet; limnaios - moalor, knetor.
  T gjitha kto derivate nga fjala lym, llum, le t'i shohim nga pikpamja historike. Pellazgt i njihnin mjetet primitive t lundrimit, barkat. Kur ende nuk ishin ndrtuar limanet, skelat pse ende nuk njiheshin anijet, kto barka dilnin nga deti n cektin, aty ku lumi apo dallgt e detit sillnin masa t tra lymi, duke formuar nj lloj shtrese q lejonte stacionimin e barkave.

  Si prfundim, del se fjala lym apo llum, n primitivizmin e saj burimor nuk ekziston n greqishte, prve fjalve q u shnuan m sipr.

  T shohim fjal t tjera q na lejojn t shkojm te pellazgt.
  Fjala shqipe qaj sht ruajtur edhe n trajtn arkaike klaj (n amri dhe tek arbresht). N dialektin jonian kemi klaio, n dialektin atik kemi klao. Po t'i prmbahemi tezs s studiuesit pellazgolog Uindekens, q kumton se fjala kinyros (qars) sht pellazge, kuptohet q edhe fjala shqipe klaj sht paragreke, pra, pellazge. vijon nesr  Disa fjal

  Le t shohim rolin e dhn t shqipepellazgjishtes n gjuhn e vjetr greke. Kemi fjaln plis (cop e madhe dheu e ar me plug). S kndejmi fjala plithar (qerpi, tull, n greqishten e re popullore plithari, n gjuhn greke t vjetr - plinthos). Kto fjal jan t prejardhura nga fjala shqipepellazge plis, e cila si e till nuk ekziston n greqishten e vjetr. N kt gjuh plisi quhet volos. Grekt i msuan nga pellazgt punt e bujqsis: t mbjellin, t korrin, t rrisin ullirin dhe rrushin; dhe bashk me kto procese msuan dhe fjalt prkatse. Por kjo nuk do t thot se gjuha greke, n at stad kristalizimi, si e shohim t shkruar s lashti, u formua mbi bazn e pellazgjishtes, si mund t mendoj dikush. N se shohim fjal t veanta t pellazgjishtes t huazuara nga greqishtja klasike, kjo duhet par n kontekst historik lidhur me marrdhniet e kushtzuara nga faktor t zhvillimit social, t bashkjetess n fqinjsi t ngusht etj. Edhe ne kemi fjal t huazuara nga sllavishtja, si: pllo (srbkr. ploa), pobratim (srbkr. pobratim), pijanec (srbkr, pijanac), livadh (srbkr. livada), fjal q e gjejm edhe n greqishten e re livadion (livadh), moal (srbkr. movara, nga folja moiti - lag, qull).

  2003 Gazeta Panorama

Tema t Ngjashme

 1. Origjina e Pellazgo-Iliro-Shqiptareve.
  Nga gladiator n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 105
  Postimi i Fundit: 12-04-2013, 10:06
 2. Cilat jane meritat kombetare te Nene Terezes?
  Nga altruisti_ek84 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 106
  Postimi i Fundit: 26-12-2010, 14:49
 3. Fragmente nga Shn Grigor Teologu
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:40
 4. Adhurimi - Kapitulli V. Mesha Hyjnore
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 03-04-2005, 22:32
 5. Sherbesat Hyjnore, nga Kryepiskop Serafim Sllobodskoj
  Nga Seminarist n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-12-2002, 13:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •