Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 84
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Irfan
  Antarsuar
  08-07-2002
  Vendndodhja
  Aty ku Allahu me krijoji
  Postime
  464

  Shqiptart n Turqi,Azi......

  Azija,ne veqanti Turqija ka qen nje nder vendet ku shqipetaret jan vendosur pas viteve 1500-today.....
  Turqija eshte vemdi i pare te emigracionit shqipetare.....ne Turqi jetojne per afersishte 5 miljon shqipetare.Vendet me shumice,me popollat shqipetare jan,Stanbolli,İzmiri,Brusa,Ankara, si dhe ne disa vende tjera.....
  Ja,disa shoqat dhe organizat shqipetare qe jan(qe veprojne ne turqi) ne Turqi.....


  Bilgi
  Iletisim
  Rumeli Trkleri Kltr ve Dayanşma Vakf
  Yedikule Hac Evhattin Cad.No:95 Fatih/ISTANBUL
  rumelivakfi@yahoo.com
  +90212 587 1280
  +90212 587 1702

  Rumeli Trkleri Kltr ve Dayanşma Derneği
  Kzlelma Cad.Mehmet Akif Ersoy Sok. 6/2 Fndkzade / ISTANBUL
  +90212 588 2822

  Pirlepeliler Kltr ve Dayanşma Derneği
  Abdi Ipekci Cad. No:45/2 Bayrampasa / ISTANBUL
  +90212 612 4991
  Kircovalilar Kltr ve Dayanisma Dernegi

  Murat Mah.Kamil Cad.No:2/1 Bayrampasa/ISTANBUL
  +90212 544 5038
  Gostivarlilar Kltr ve Dayanisma Dernegi

  Merkez Mah.Galeri Cad.No:23 Alibeykoy/ISTANBUL
  +90212 626 2167
  Kalkandelenliler Kltr ve Dayanisma Dernegi

  Oyunbozan Sok.No:13 Aksaray/ISTANBUL
  +90212 525 1758

  Tm Rumeli Trkleri Kltr Ve Dayanisma Dernegi
  Veliefendi Mah. 75/13 Sok. No:1 Zeytinburnu/ISTANBUL +90212 415 5333
  Pristineliler Kltr ve Dayanisma Dernegi

  Iskenderpasa Mah.Ahmediye Cad. 66/1 Aksaray/ISTANBUL +90212 533 8449
  Kosovalilar Kltr ve Dayanisma Dernegi
  Simitci Sakir Sok. Irtis Apt. No:14 K:4 Aksaray/ISTANBUL
  +90212 534 4828

  Esenler Rumeli Turkleri Kultur ve Dayanisma Dernegi
  Mimar Sinan Mah. 2 Cad. No:31 Esenler/ISTANBUL
  +90212 611 9180

  Kumanovalilar Kltr ve Dayanisma Dernegi
  Yedikule Ilyas Bey Cad. No:142 Yedikule/ISTANBUL +90212 588 8591
  Tm Balkanlilar Kltr ve Dayanisma Dernegi

  Namik Kemal Cad. No:85 D:3 Alibeykoy/ISTANBUL +90212 626 0358
  Prizrenliler Kltr ve Dayanisma Dernegi
  Ataturk Bulvari Lale Apt.No:166 K:2 Aksaray/ISTANBUL. +90212 522 4515
  Ipekliler Kltr ve Dayanisma Dernegi
  Istanbul Cad.Hafiz Cikmazi Sok.No:8 Bakirkoy/ISTANBUL +90212 542 3561

  Kosova Gilanlilar Kltr ve Dayanisma Dernegi
  Namik Kemal Cad.Deniz Saray Apt.No:38 D:8 Aksaray/ISTANBUL +90212 530 6276
  Gocmenlere Yardim Dernegi

  Merkez Mah.Eyp Yolu Cad. Park Han No:14K:5 Gaziosmanpasa/ISTANBUL +90212 578 1556
  Rumeli Isadamlari Dernegi

  Abidei Hurriyet Cad. 11/14 Kat:6 Gokfiliz Ishani Mecidiyekoy/ISTANBUL +90 212 663 7445

  Balkan Trkleri Kltr ve Dayanisma Dernegi
  Molla Fenari Mah.Yeniceriler Cad.No:34 Kocasinan Tasa Medresesi Cemberlitas/ISTANBUL +90212 511 2797
  Manastir Folklor Arastirma

  Altintepsi Mah.Selvi Sok.No:7 Bayrampasa/ISTANBUL +90212 577 4799
  Trakya Balkanlar Kltr ve Dayanisma Dernegi
  Tevfik Bey Mah. Merkez cad. No:36 Sefakoy/ISTANBUL +90212 580 3525
  Rumeli Egitim Vakfi

  Ortaklar Cad.Denizhan Sok.Sari Tepe Ishani D:3 Mecidiyekoy/ISTANBUL +90212 356 2424
  Rumeli Turkleri Federasyon
  Merkez Mah.Eyp Yolu Cad. Park Han No: 14 K.:5 Gaziosmanpasa/ISTANBUL +90212 614 3612

  Bosna Sancak Kltr ve Dayanisma Dernegi
  Kartaltepe Mah.Fatih Cad.No:191 Bayrampasa/ISTANBUL +90212 564 3502
  Uluslararasi Kardeslik ve Yardimlasma Dernegi
  Glsen Hatun Mah.Hdai Mahmut Sok.No:15/1 Uskdar/ISTANBUL +90216 342 8599
  Cagdas Balkan Turkleri Dayanisma Ve Egitim Vakfi
  +90212 425 8515

  Kosova Rumeli Kultur Sanat Turizm Dernegi
  M.Akif cad.13 Sirinyer/IZMIR
  http//:kosova.kolayweb.com +90 232 4390444
  Kosova G Spor Klub

  Yenimahalle Kme Sokak No:22 Kkekmece/stanbul
  +90 212 4268890


  ----------------------------------
  -----------------------------
  Vizitoni,
  www.presheva.com
  www.takd.org
  Kliko,Arnavua-shqip
  Shqiperi eshte aty ku flitet shqip.....aty ku u nda toka dhe qielli

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e LeNNoN
  Antarsuar
  07-06-2003
  Vendndodhja
  Bucharest
  Mosha
  34
  Postime
  360
  Ju uroj te gjithe shqiptareve ne Turqi gezuar krishtlindjet dhe vitin e ri 2005 !

  LeNNoN !
  You don't lead by hitting people over the head-that's assault, not leadership.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Irfan
  Antarsuar
  08-07-2002
  Vendndodhja
  Aty ku Allahu me krijoji
  Postime
  464

  N Turqi, nj e treta, shqiptar

  N Turqi, nj e treta, shqiptar

  Diplomacia turke pranon se shqiptart kan drejtuar perandorin q pushtoi Konstandinopojn. Miqsia dhe distanca nga pushtuesit e vjetr

  T gjitha materialet t shkruara nga diplomati i njohur shqiptar Ali Ymeri, pr gazetn Dita jan vn n dispozicion nga bashkshortja e tij Abe Hazbi Hitaj. Vet Abe-ja sht nj vajz nga Vajza e Vlors. Ajo ka lindur n nj familje me tradita t mdha patriotike, N shtpin e saj ishte krijuar Kshilli Antifashist Nacionallirimtar, n formimin e t cilit ishte pjesmars jo vetm Hysni Kapo, si nj nga drejtuesit komunist m me emer t zons, por dhe disa drejtues t tjer t qarkut pr Partin Komuniste. Abe-ja s bashku me dy motrat e saj Donkn dhe Vojsavn kan marr pjes aktivisht dhe me arm n dot Nacionallirimtare. Mbas ;lirimit t vendi tajo ka kryer deryrhn e ekonomistet, por m s shumti ka ndjekur n detyrn e tij diplomatike, bashkeshoritn e saj Ali Ymerin.  Duhet pranuar se numri i turqve me origjin shqiptare n Turqi nuk sht i vogl. Kjo gjendje e ka zanafilln n thellsin e shekujve t sundimit osman dhe sht rritur pandrprer deri n ditt tona. Kulmet jan arritur n periudhn e shkoqjes s Perandoris, para e pas lufts ballkanike para lufts s Dyt Botrore. N priudha t tilla shprthente shovinizmi i shteteve fqinje mbi shqiprin: zbatimi i platformave t tyre pr shfqrosje, shprngulje me dhun, sterelizime. Kjo ka br q lvizjet e popullsis shqiptare t jen t detyruara, nn dhun e kanosje pr t drguar drejt Turqis e pr ti quajtur popullsi turke n vatrat e tyre. Turqia i ka pritur me fisnikri dhe zemrgjersi kta t prndjekut me dhun q ishin n nevoj. U ka dhn shtetsi dhe u ka krijuar t gjitha lehtsit pr tu integruar moralisht, ekonomikisht pa dhunuar t drejtat dhe lirit q ua lejon ligji i vendit. T gjitha kto mendime si dhe t tjera, jan gjetur t shkruara nga diplomati i njohur shqiptar Ali Ymeri, i cili ka shrbyer n Turqi pr vite me rradh, q nga viti 1969 deri n 1985.

  Zemra e konservuar e Avni Rustemit

  Nj nga rastet q Ali Ymeri ka shkruar n ditarin e tij, sht dhe kjo ngjarje e udithsme. Po kaq e rndsishme edhe figura edhe e Dr. Sezai Ccomos nga Libohova, pjesmarrs aktiv dhe drejtues i ets s Libohovs, n Luftn e Vlors n vitin 1920. N mbarimin e saj themeluesi dhe organizator i spitalit t qytetit t Vlors dhe psikiatris pr m von i larguar si antizogist. Dr. Sezaiu sa qe gjall asnjher nuk pushoi s propagantuari, dashurin e pakufishme ndaj atdheut mm, t cilit s bashku m Avni Rustemi i patn kushtuar rinin dhe jetn e tyre. Doktori fliste gjith pasionet n mjediset shqiptare, pr trimrin dhe zgjuarsin e rrall t Avni Rusitemit dhe nprmjet tij glorofikonte heroizmin e shqiptarve n luftrat pr liri dhe pavarsi. N do mjedis turk po shqiptar, kur jepej rasti doktor Sezaiu knaqej kur gjente mundsin pr t folur pr Shqiprin e tij t dashur. M kujtohet nj rast n vitin 1968, kur erdhi n Shqipri pr her t par, pas emigrimit n Turqi, i ftuar m rastin e 500 vjetorit t lindejs s Sknderbeut. S bashku vizituam spitalin e Vlors, themelues i t cilit pati qen ai vet, menjher pas fitores italiane n vitin 1920. Sa hym n territorin e spitalit shpejtoi pa i folur askujt tek ndrtesa e vogl, q ather kishte mbetur si administrat e spitalit, dhe pasi ngjiti me shpejtsi shkall u fut n dhom ku kishte konservuar n vazo zemrn e Avniut, pas vrasjes, nga vrassi i futur prej mbretit Zog. Pshertiu thell dhe pyeti:

  -Ku e keni zemrn e Avniut, viganit t shqiptarizmit. Iu mbushn syt me lot e nuk deshi t pranonte asnj shpjegim justifikues.

  -Jo, jo shtoi, do t ishte n nderin e saj pr t cilin dha jetn Avniu, q t ruhej zemra e tij. Ishte simboli i trimit t rrall q nuk nguroi t bnte fli jetn e tij t re n dobi t ksaj Shqiprie q gzoni ju dhe brezat q do vin. Kjo sht tok e vaditur nga gjaku i Avniut dhe qindra e mijra trimave e heronjve t tjer t nxjerr nga kjo Shqipri e vogl, por e paprkulur.

  Turqia pranon se sht shtypur nga Shqipria

  Ndryshe nga kombet e tjer, shqiptart jan m t pranishm n strukturat shtetrore dhe t integruar plotsisht n shoqrin turke. N nj rast domthns diplomati shqiptar Ai Ymeri shkruan: Me rastin e 500 vjetorit t lindjes s Gjergj Kastriot Sknderbeut, n vitin 1968, ambasadori i athershm turk n Shqipri, Ruzhdie Vejseli, i krkoi takim zotit Reiz Malile, athere zvendsministr i Punve t Jashtme. N kt takim u ndodha edhe un meq puna ime n Ministrin e Punve t Jashtme lidhej edhe me Turqin. Ambasadori Vejseli, sa hyri, iu drejtua zotit Reis: Eh, keni m pr t folur kundr Turqis? Kuptohet q gjat ktij jubileu u fol natyrshm pr t kaluarn 500 vjeare. Por e keqja ishte se n propagandn ton Turqia Moderne njehsohej me perandorin Oamane. Zoti Reis pasi u prshndetm me t i tha: Kjo propagand nuk ka t bj aspak me Turqin moderne t krijuar si rezultat i lufts lirimtare q organizoi e zhvilloi populli turk me Ataturkun e madh e q prfundoi me rrzimin e Sulltanit, por me Perandorin Osmane. Kto skan t bjn aspak me Turqin moderne. Prgjigja me sa dukej e knaqi. Duke qeshur ambasadori vazhdoi: Sa pr mua nuk e dim se kush e ka shtypur njri tjetrin, pasi n at periudh, duke filluar nga sadrazemet (kryeministrat) vezirt (ministrat) gjer tek gjeneralt e shumt dhe n prgjithsi, administrata shtetrore turke ka qn e predominuar nga shqiptart Ky keqkuptim u evitua por duke nxjerr n shesh edhe nj t vrtet t madhe pr dominimin e elementit shqiptar n administratn gjigande t Perandoris Osmane.

  Nj shqiptar n do tre turq

  Komandanti i armats s par t Stambollit gjat nj vizite kortezie q i bra n pranver t vitit 1972, me rastin e emrrimit tim n postin e Konsullit t Prgjithshm n Stamboll, duke folur pr marrdhniet e mira dhe miqsore midis dy popujve tan nnvizoi se shqiptart n Turqi jan pjesa e respektuar e shoqris turke. Ata i kan dhn ksaj shoqrie dijetar t mdhenj n t gjitha fushat dhe komandant t shquar e m emr n histori. Kontributi i shqiptarve ka qn dhe mbetet i pranishm ktu. Pasi m pyeti pr numrin e shqiptarve n Turqi dhe pasi mori prgjigjen time sipas s cils shqiptart n Turqi jan qytetar prandaj dhe nuk mbajm ndonj evidenc, ai shtoi: Shqiptat n Turqi jan vrtet t shumt pothuaj s do 3 veta 1 duhet t jet i till딅 sht vshtir, nnvizoi gjenerali, q t gjesh familje pa 3 veta t lidhur me persona me origjin shqiptare. Martesat e vendasve me vajza me origjin shqiptare jan nga m t preferuarat. Kjo e ka shpjegimin tek karakteri i tyre i mir nikoqir, t ndershm e shtpijake, pa folur ktu pr bukurit e cilsi t tjera me vler. Me gjeneralin mbetm miq t mir. Skisha se si t mos e falenderoja pr nj t vrtet t till. sht fakt se turku ndryshe nga kombsit e tjera q ndodhen n kt vend, e ka t vshtir t dalloje ng vetja shqiptarin, shkruan n kujtimet e tij diplomati shqiptar Ali Ymeri.

  Turqit nuk i paragjykojn shqiptart

  N shtetin turk shqiptari nuk paragjykohet por trajtohet me respekt, veanrisht pr besnikrin ndaj detyrs, thn n kto kujtime t Ali Ymerit, si pjes prbrse e t njjtit shtet, shtetit turk. N kt shtje prve t tjerave edhe feja luan rolin e saj por faktor t tjer shoqror e historik t krijuar n shekuj e t forcuar n rrjedhn e tyre t bashkjetess s gjat t martesave natyrshm, pra u krijuan e u forcuan marrdhniet familiare q kan qelizat e do shteti n shoqrin njersore Populli yn sht i njohur pr prejardhjen e lashtIlire, si rjedhim nj nga popujt m t vjetr n Europ. Por gjithsesi bashkjetesa 500 vjeare nuk mund t mos ndikonte n psikologjin e ktyre popujve. Por n t njjtn koh, ruajtja e traditave t mira t ktyre virtyteve t shqiptarve me banim n Turqi duhen pranuar se deri n nj far shkalle ka penguar n asimilimin e plot t tyre, jep konkluzionet e tij Ali Ymeri, diplomati shqiptar q shrbeu pr nj koh t gjat n shtetin Turk.

  Shqiptart ortodoks trajtohen si t tjert

  Diplomati shqiptar shkruan se sht interesante fakti se n Turqi, n t kaluarn e largt e deri n ditn tona, kan emigruar edhe ortodoks shqiptar kryesisht nga Prmeti, Kolonja, Kora, Pogradeci por edhe kta si mysliman kan gjetur t njjtn mikpritje. Si njri dhe tjetrit i sht oftuar pun, strehim, t drejtt njerzore deri pronsim q linda nga puna e djersa e tyre pa qn nevoja t ndrjoj emrat e fen ose kushtzime t tjera q bien n kundrshtim me barazin midis njerzve pavarsisht nga origjina dhe feja. N Turqi, nuk ekziston ndonj diskriminim fetar apo naciojnal as dhe kufizime pronsie pr shkak t dallimeve fetare etj. Pr shembyll arment, bullgart, italiant, izraelitt, grekt e t tjer ushtriojn lirshm tregtin, investojn n industri e fusha t tjera, n prputhje me ligjet e detyrimet ekzistuese si dhe pr t gjith t tjert pa asnj kufizim.

  Strnipi i Ali Pashs, gjyqtar n Stamboll

  Nj nip i Ali Pash Tepelens, ka qn gjyqtar n Stamboll. N shnimet e tij, diplomati shqiptar Ali Ymeri thote se e ka haruar emrin e tij, por takimi me t ka ndodhur m shum se 30 vjet m par, par n vitin 1973 dhe strnipi i Ali Pashait i ka thn diplomatit shqiptar se edhe n fushn juridike ka patur shum shqiptar. Pa u shkputur nga nj tem e till Ali Ymri shkruan: N nj kafene ku ndodheshin turq e shqiptar bhej nj bised e lidhur me temn e msiprme. Njri prej pjesmarrsve n bised shqiptari i qyajtur Rushdi, nisi t flas me superlativa pr vendin q zn shqiptarty n jetn politike, shoqrore, ekonomike, institucionale, ushtarake, etj n Turqi. Mirpo ky thekjsim i natyrshm nuk i plqeu nj zyrtari turk q u ndhodh aty dhe duke ndrhyr iu drejtua Rushitit. Ju mos doni t na i nxirrni edhe Pejkkambrin shqiptar:? Miqsisht ky i fundit iu prgjigj: Nuk prjashtohet q edhe ai t jet i till.

  Gjaku dhe djersa shqiptare pr Turqin

  N mbrojtje t interesave turke, jan t shumat aktet e heroizmit, n luftrat e zhvilluara n t kaluarn e largt deri n at lirimtare t udhhequr nga heroi kombtar, Mustafa Kemal Ataturk e deri n ditt e sotme. Pr do rast shqiptar n Turqi nuk kan mbetur prapar t tjerve. Diplomati shqiptar Ali Ymeri shkruan n ditarin e tij se miqsia turko-shqiptare ka qn dhe mbetret nj miqsi e vrtet popujsh, shum t aft shpirtrisht. Por jo vllezr t nj gjaku, sikundr deklarohet pr kredo politike nga politikan t veant t sferave t larta.. Pra miqsia mes dy popujve tan mbetet miqsi ndjenjash t thella, t lindura e t konsoliduara n kushtet t caktuara historike, t cilat pas fitores s pavarsios s vrtet n t dy vendet, morn nj prmbajtje t re q lidhet me fatet e intersesat t ndrsjellta. Rrjedhimisht ne nuk jemi t nj gjaku por historia na ka br t ndjehemi t afrt, tepr parn njri tjetrit.
  Shqiperi eshte aty ku flitet shqip.....aty ku u nda toka dhe qielli

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Irfan
  Antarsuar
  08-07-2002
  Vendndodhja
  Aty ku Allahu me krijoji
  Postime
  464

  Disa Te Dhena Nga Historia E Turqise

  DISA TE DHENA NGA HISTORIA E TURQISE

  Si reagoi Mustafa Qemal Ataturku, pas shpalljes Mbret t Ahmet Zogut: Un nuk e njoh Zogun! Sdua ta njoh fare!

  Ftohja e babait t Turqis me Mbretin e shqiptarve

  Si u nnshkrua marrveshja e prjetshme e miqsis mes shtetit turk dhe atij shqiptar, n vitin 1923. Sulmet ndaj grekve, pr t mbrojtur Tirann

  Ataturku, q rrjedh nga nj familje fshatare, pran qytezs Koxhanxhk, komun n Dibr, ka lindur m 1881, n Selanik dhe vitet e fmijris dhe rinis i ka kaluar n Shqipri e Maqedoni. M.Q.Ataturku, i rritur n nj rreth ku shqiptart e turqit jan lidhur edhe m marrdhnie martesore, problemet socio-etnike dhe politike t Kosovs, Shqipris, Maqedonis e Rumelis, i dinte fare mir. Kapiteni shtatmadhor, M.Q.Ataturk, q bashkpunonte edhe me patriot shqiptar, n nj bised, n 1907, n Kraferie, me shokt e tij ushtar, i thoshte mikut t tij t ngusht, Ali Faut Pash Xhebesoj, lidhur me fatin e shtetit osman:

  Fuqit e mdha kan vendosur me koh t coptojn perandorin osmane dhe tani, sipas ktij projekti pjesa lindore dhe perndimore e Trakis do t mbetet n duar t turqve Shqipria, Serbia, Bullgaria dhe Greqia do tu lihen shteteve t siprprmendura n baz t shumics etnike, sipas vendimit t konferencs diplomatike q do t mbahet n Stamboll, t drejtuar prej shtetit osman Shqipria do t shpallet e pavarur.

  Pasi m 1908, u rishpall Meshrutijeti (Hyrieti) Liria, e bazuar n kushtetutn e pezulluar q m 1876, me prpjekjet e prbashkta t intelektualve dhe muxhahidinve turq e shqiptar, n Selanik, partia Ittihat ve Terakki (Bashkim e Prparim) kishte organizuar nj takim, n dark ceremoniale. N kt fest kishin marr pjes edhe oficeri turk Mustafa Qemali, heroi gjirokastrit Bajo Topulli dhe udhheqsi i etave kombtare shqiptare, korari Mihal Grameno, t cilt patn midis tyre nj bised intime, lavdruan dhe prgzuan revolucionin e 23 korrikut 1908, t realizuar prej vllazris turko-shqiptare.

  M. Qemali kishte asistuar n operacionin ushtarak t Shqipris, n 1910. Nj dit, kur kuvendonte me oficert e Korparmats III, nj oficer gjerman deshi t ngrinte dollin pr nderin dhe fitoren osmane. Mirpo u kundrshtua nga M. Qemali, i cili duke u ngritur n kmb i dha kt prgjigje oficerit gjerman: Un si oficer turk, nuk sht e mudnur ta ngre dollin pr dorzimin e shqiptarve. Dgjoni shok! Jo dita e osmanllinjve, por do t vij dita e ushtris turke, e popullit turk, q do t gzoj pavarsin! Dhe ne, gotat e rakis, do ti pim krenar pr nderin e armats fitimtare turke.

  M. Qemali, q shbeu edhe si atashe ushtarak pran amabsads turke n Sofie, qysh nga 13 tetori 1913 deri n janar t vitit 1915, i kishte msuar fare mir problemet politike dhe diplomatike ndrkombtare, sidomos ato lidhur me viset e Ballkanit. Kryekomandanti Mustafa Qemal Pasha, q nisi luftn nacionallirimtare t turqve n Anadoll, 19 maj 1919, pasi themeloi edhe Qeverin e Turqis s Re, n 23 prill 1920, n Ankara, aty vendosi edhe marrdhniet politike ushtarake, kulturore me Qeverin shqiptare, q kishte lindur nga Kongresi i Lushnjs, n 28-31 janar 1920. N ato vite, Turqia e Re po luftonte me Greqin, e cila ishte br masha e superfuqive evropiane. Grekt, q kishin zbarkuar n 15 maj 1919, n Izmir, nuk krcnonin vetm Anadollin, por edhe Qeverin e Tirans dhe prpiqeshin t aneksonin Shqiprin Jugore, t ashtuquajtur Vorjo-Epir (Epiri i Veriut). Shqipria dhe Greqa nuk ishin marr vesh n Konferencn e Paqes, t mbajtur n Paris, gjat viteve 1919-1920. Strategu i madh, M. Q. Pasha, synonte t prante armatn greke, n 1920, si e kemi thn m lart, i drgoi Qeveris s Tirans nj delegacion ushtaraksh prej 25 vetash, t kryesuar prej kolonelit t shtatmadhoris, Salahabin Shkoza. Ushtria turke dhe populli turk, q ishin ngritur n LN, nn udhheqjen e Mustafa Qemalit, n 9 shtator 1922, i hodhi grekt n det, prpara Izmirit. Bashkpunimi ushtarak, kulturor, ekonomik, q filloi midis Ankaras dhe Tirans prfundoi me marrveshjen miqsore t prjetshme, t nnshkruar n Ankara, n 15 dhjetor 1923. Neni i par i ksaj marrveshjeje, q vazhdon t jet n fuqi, sht si vijon:

  Midis Republiks s Turqis dhe shtetit shqiptar, n mes t nnshtetasve shqiptar e turq, do t sundoj paqja, miqsia dhe vllazria e prhershme dhe kjo miqsi nuk do t prishet kurr. Lidhjet miqsore tradicionale dhe historike vazhduan pa patur asnj problem. Do kujtuar se bajraktari i Matit, Ahmet Zogu, n 24 dhjetor 1924, me ndihmn e serbve rrzoi Qeverin Demkratike Republikane t Fan. S. Nolit dhe u mbshtet tek Italia fashiste, deri n 7 prill 1939. Ahmet Zogu, megjithse kishte premtuar se nuk do t largohej nga Republika, n 1 shtator 1928, u vetshpall Mbret i Shqiptarve. M. Qemal Ataturku u zemrua shum. Kur gazetari francez M. Henry Berraux, u prit prej M. Q. Ataturkut, lidhur me shpalljen e mbretris zogolliane, Mustafa Qemali i tha:

  -Si?! Aprovim i mbretris shqiptare? Jo? Nuk sht e mundur. Ju lutem mos m bni fjal pr at person Un nuk e njoh Zogun! Sdua ta njoh fare! (Le Petic Parisien, 11 tetor 1928). Po edhe gazetat turke t asaj kohe, mbretrin zogolliane nuk e aprovuan. E kritikuan gjer e gjat. Gjithashtu, ballkanologu gjerman Richard Busehzunther, duke komentuar vet shpalljen e Mbretris s Zogut, shkruante: Rrezikun e Mbretris pr shqiptart, s pari e kishte parakuptuar M. Q. Ataturku. Duke u vetshpallur Mbret, A. Zogu, interesat kombtare dhe patriotike t Shqipris i kishte shfrytzuar pr interesat e tij personale dhe shrbimet publike i kishte vn n interesin familjar zogollian. Shqiprin e kishte br iflig t zogollianve. Faturn e ktij gabimi e pagoi populli. Shqipria i qe shitur Italis, pavarsin ia dhuroi Roms FashisteKt rrezik vetm M. Qemal Ataturku largpams e kishte dalluar, diplomatt evropian ishin n gjum. Presidenti M. Q. Ataturk q trhoqi ministrin e tij nga Tirana, marrdhniet miqsore me mbretrin shqiptare, deri sa ndrroi jetn m 1938, i kishte vn n frigorifer. Mirpo shqiptar-dashsi Ataturk, q synonte interesat e Shqipris, marrdhniet diplomatike nuk i ndrpreu. Sidomos gjat viteve 1929-33, kur ishte krijuar Antanta Ballkanike, ftonte edhe Shqiprin n Kongrese. N mbledhjen e vitit 1932, kishte marr pjes si delegat i Shqipris, poeti i Lahuts s Malsis, At Gjergj Fishta. Marrdhniet diplomatike t Turqis deri m 1938, rregulloheshin me Charge daffaires (i ngarkuar me pun), ndrsa konsullata e Vlors ishte mbyllur q n 1930. Presidenti i Republiks s Turqis, M. Q. Ataturku kishte shkruar me dorn e tij 197 faqe pr librin, q do t botohej prej Prof. Dr. Afet Inan, me titullin Medeni Bilgiler, njohuri civile, 1931-32, pr shkollat e mesme, popullit shqiptar t udhhequr nga mbreti Ahmet Zogu, nuk e konsideronte t lir, sovranAtaturku, bajraktarin Ahmet Zogu, i cili ishte shkolluar n Stamboll, se fali kurr, po edhe marrdhniet qeveritare me Tirann nuk i ndrpreu, sepse Ataturku e respektonte popullin shqiptar, sidomos pr intelektualt e Shqipris kishte simpati t madhe. Librin e Ismet Totos, Gazi Qemal Ataturk (1935) e kishte pritur me knaqsi dhe shpresonte se edhe Shqipria do t arrinte t bhej nj shtet republikan

  Ataturku e dinte mir se populli dhe intelektualt e Shqipris ishin demokrat. Pr kt shkak, M. Qemali drgonte gazetart dhe diplomatt m t mir n Shqipri. Diplomati, romancieri i dalluar, Jakub Kadri Karaosmanoglu, q shrbeu si ministr n Tiran, gjat viteve 1934-36, mbresat e tij interesante pr Shqiprin i botoi n gazeta dhe m von si libr me titull Zorakli diplomat (Diplomat Padashje). Gjithashtu, edhe shkrimtart prparimtar shqiptar, n gazetat dhe revistat shqiptare, si: Bota e Re dhe Prpjekja Shqiptare (1936-1938), drejtuar nga Bramo Merxhani, si dhe n fletore t diaspors shqiptare, Liria Kombtare (Zvicr), Dielli (Boston), botonin shkrime e studime serioze pr Ataturkun dhe Turqin qemaliste. Ismet Totoja q kishte botuar monografin e mirnjohur Gazi M. Q. Ataturk (1935) ishte kalbur n burgun e Ahmet Zogut. Vlen t theksohet se Presidenti M. Q. Ataturk, sidomos gjat viteve 1930-34, kur zhvillohej lidhja ballkanike dhe kur priste n audienc ministrat e Shqipris, nuk zinte n goj emrin Ahmet Zogu, por vlersonte marrdhniet vllazrore shekullore turko-shqipatre dhe kombit shqiptar i uronte lumturi, begati, qetsi e paqe. Sipas ushtarit t dalluar shqiptar, Ahmet Turkdogani nga Prishtina, roje e Atatukut, qysh nga viti 1919 deri n 1938, Ataturku zhvillimet e Shqipris i ndiqte me kujdes dhe ushqente shpres se edhe populli shqiptar liridashs do t shptonte nga Sulltan Ahmet Zogu, do t gzonte demokracin q e meritonte.

  (Ky shkrim i Nexhip P . Allpanit ishte botuar n gazetn Baris (Barsh)) Paqja t datave 15,16, 17 korrik 1981)  Si u quajt Ataturk, babai i Turqis moderne

  sht e natyrshme t krkohet me kujdes dhe t msohet origjina e nj njeriu t madh si Ataturku. Ai ka lindur n Selanik, n 25 dhjetor 1881, n nj shtpi modeste pran limanit, e cila sot sht muzeum. Mbi dern e saj lexohen kto fjal: Ataturku, shptimtari i adm dhe heroi i pashoq i Turqis, i lindur n kt shtpi, n 1881. Babai i tij, Ali Rizai, ishte npuns, por m von u mor me tregti private. Nna e Mustafait, Zybejdeja, ka qen nj zonj shtpiake. Kur M. Qemali vazhdonte shkolln e mesme ushtarake, msuesi i tij, q quhej edhe Mustafa i propozon:

  Un quhem Mustafa, edhe ti Mustafa, kjo nuk m plqen. Midis nesh duhet t ket nj ndryshim, prandaj emri yt duhet t jet Mustafa Qemal Fjala Qemal n fjalorin turko-arab ka kuptimin: i pjekur. N 1934, ministri i Arsimit i asaj kohe tha n radio: Mustafa Qemali sht ati i turqve dhe qysh nga ajo dit, gazetat e popullit e quajtn Ataturk. Udhheqsi i Turqis t nesrmen mori letrnjoftimin e tij, ku ishte shkruar: Ataturk.

  ǒkan shkruar historiant turq e t huaj pr origjinn. Dshira pr ta patur turk t pastr

  A ishte shqiptar Mustafa Qemali i madh?

  E vetjma shtje q ka preokupuar biograft dhe q sht diskutuar ishte origjina e gjyshrve t Mustafa Qemal Ataturkut. Disa autor evropian jan prpjekur t tregojn nga raca e huaj, psh shkrimtari i famshm anglez kapiteni Mr.Harold Amstrong shkruan si vijon: Ali Rizai dhe Zybejdeja ndr turqit osman bnin nj jet modeste, por fisnike. Ali Rizai nuk kishte mendime ideale. Qkurse ish i vogl, duke kaluar malet e Shqipris, pati ardhur n Selanik dhe atje gjeti nj pun n zyrn e taksave osmane. Zybejdeja nuk kishte pas shkoll, por shtpin e rregullonte mir. Qe nj vajz e nj katundari t ardhur nga Shqipria e Jugut, nnn e kishte nga Maqedonia. N kohn e Sulltan Abdylhamitit, vendi ishte mbushur me kryengritje, sidomos Ballkani dhe manastiri rreth e rrotull qe br Depo Baruti, q priste astin e shprthimit. Burrit energjik, Mustafa Qemalit, kto ngjarje i dukeshin n favor t dshirs s tij. Si do shqiptar e maqedonas, instiktet e tij lviznin kundr do fuqie tiranike. Ai me gjith shpirt ishte revolucionar dhe prparimtar.

  Edhe nj shkrimtar arab, i quajtur Aziz Hnaki, ish-ambasador n Ankara, shkruan si vijon: Zybejdeja q vjen nga nj baba shqiptar dhe mm maqedonase, prej t cilve ka marr vullnet, liri, egoizm dhe ashprsi, deshi ti jepte djalit t saj edukat fetare Por Mustafa Qemalit i ziente n damar gjaku i Leks s Madh dhe i Mehmet Ali Pash Kavalls.

  Profesori turk Enver Behnam Shapolyo shkruan: Pr gjyshrit e Ataturkut kisha pyetur nj shok shkolle t Ataturkut, q ka qen deputet, i quajtur Haxhi Mehmeti. Ai m tha: -Gjyshrit e Ataturkut jan nga komuna e Dibrs, Koxhshk, t cilt kishin ardhur nga Konja e Anadollit dhe flisnin turqisht, pr kt shkak quheshin edhe konjar딅

  Shkrimtari i mirnjohur Jakup Kadri Karaosmanologu, i cili gjat viteve 1934-36 ka shrbyer n Tiran si ministr i Turqis, thot: N fakt, prej ktij kombi kan dal disa burra shteti t mdhenj. Po vall kta njerz a jan krejtsisht prej racs turke? Kurrn e kurrs! Disa nga ata jan hungarez, shqiptar, boshnjak, grek, armen, izraelit, t islamizuar

  Por, edhe disa shkrimtar subjektiv t perndimit, duke gabuar, nuk kan dashur ti japin popullit turk kt nder me burra t mdhenj. Dhe m n fund jan mundur t na marrin edhe Mustafa Qemalin ton! Ata jan lodhur t konsiderojn Ataturkun si bir i nj ati e mme nga rac e huaj

  Ende le t shtojm se shkrimtari historian Murat Sertologu, me pseudonimin Eski bir Pehivan (nj ish-pelivan), n gazetn Terxhuman, t dats 1 prill 1970, ka shkruar si vijon: Dikur, pr t msuar biografin e Ataturkut dhe sidomos prejardhjen e tij, kisha vajtur deri n Selanik dhe kisha br hulumutime S pari, shnoj se Ali Riza efendiu ka qen mjek i Ataturkut Babai i vrtet i Mustafa Qemalit sht Beqir Agai. Ai quhej Beqir Aga, shqiptarPunonte rojtar n dogan. Ishte i ashpr, por njeri i ndershm. Zybejde hanmi ishte bashkshortja e tij. Beqir Agai kishte vrar nj kaak, kontrabadist t dogans dhe kishte rn n burg, ku dhe kishte vdekur

  Zybejdeja hanmi nga bashkshorti i par ka patur dy djem, Syreja dhe Mustafa dhe nj vajz Makbulen.

  Zonja Zybejde pasi mbeti e ve, u vendos n ifligun e Muhsin Beut, afr aeroportit t sotm n Selanik. Zybejdeja, pasi u martua me Ali Riza efendiun, t tre fmijt jetim i regjistroi mbi burrin e dyt Sureja Beu, kur ishte kapiten ushtrie kreu vetvrasje pr nj shkak t paditur Un kto shnime i bj pr ti shrbyer historis녔 -citon profesori turk Murat Sertoglu

  Ky lajm, me pretendime t rndsishme, n shtypin turk dhe n qarqet intelektuale zyrtare bri buj. U botuan mjaft shkrime protestuese.

  Shkrimtari Murat Sertolgu me pseudonimin Nj ish-pehlivan, n t njjtn gazet (Terxhuman), n datn 4 prill 1970, botonte kt prgjigje t shkurtr: pr shkrimin q botova, lidhur me Ataturkun, prej lexuesve mora mjaft letra dhe m krkuan n telefon. Madje, shum nga ata u munduan t vinin deri n gazet dhe t krkonin informacione plotsuese pr t. Atyre u rekomandova t paraqiteshin tek ambasadori z.Fizruz Kesim, i cili sht nga t afrmit e tij fisnor dhe z. Ali Kll q ka qen pjestari m i afrt personal i Ataturkut. Dijeni t plota mund ti siguroni nga ata zotrinjt e lartprmendur.

  Pasi kjo shtje u mbyll, kopjet e gazets Terxhuman ia drgova z. Nezir Leskoviku, n 12 prill 1970, m shkruante Kur lexova shkrimet e ish-pehlivanit, mu ngjall n kujtes. Nj dit n Tiran, kur po bnin muhabet me disa shok n kafenen Kulla e Sahatit, pran nesh asistonte edhe nj ish-oficer q kishte jetuar n Turqi. Duke u przier n bisedn ton, tha: Un shrbimin ushtarak e kam kryer pran ushtarve t M. Q. Ataturkut. Nj dit, Pashai m dha urdhr: -Sillm Kalin, ia solla, por u zemrua duke m pyetur. Hani buk juve? Ku e ka eyer? Un u shastisa, nuk dija do me thn eyer. Pasha e kuptoi hallin tim dhe m sqaroi: -Shaln more shaln, -m tha Pra m duket se mjaftojn kto fjal.

  Opinioni intelektual i Turqis nuk pranon q Ataturku t ket rrjedhur nga nj rac e huaj. N t vret, Mustafa Qemali n Turqi njihet dhe cilsohet si nj bashkatdhetar me origjin turke, ati i turqve, Ataturk.

  Me kto rrjeshta q po shkruajm, nuk diskutojm dhe kurrsesi nuk duam t themi q Mustafa Qemali rrjedh nga nj rac e huaj. Ather kemi br pjes n t njtn Perandori, atributet dhe kontributet i kishim t prbashkta. Nj miku im historian q e lexoi kt libr para se ta botonim, m tha: kt pjesn q flet pr origjinn e Ataturkut m mir hiqe se nuk dihet se si do t mendojn turqit. Iu prgjigja mikut tim se kto jan shkruar n shtypin turk, nuk kemi shtuar, as paksuar asnj grm, gjithka q themi jan marr dhe botuar nga gazetat e Turqis, gjithka bhet me dashamirsi.

  Mirpo, pse t lodhemi kot. Ataturku, jetshkrimin dhe kombsin e tij e ka shkruar me dorn e vet dhe ka theksuar: Ne multu turku dilyen q n shqip domethn: Sa i lumtur t jesh, t bhesh turk. Shkurt nnvizojm se Ataturku ka qen atdhedashs dhe kombdashs turk.

  Ataturku pr kombsin krkonte tre kushte kryesore: mendime, ndenja dhe gjuh turke

  Pretendimet dhe imagjinatat e Armstrongut, Ataturku i pat prgnjeshtruar me ann e shkrimtarit t mirnjohur Nexhmetin Sadak, n gazetn Aksham, n datn 7 dhjetor 1932.
  Shqiperi eshte aty ku flitet shqip.....aty ku u nda toka dhe qielli

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Irfan
  Antarsuar
  08-07-2002
  Vendndodhja
  Aty ku Allahu me krijoji
  Postime
  464

  dlsa paje

  Kjo eshte pamja e Liceut ushtarak ne Turki....

  Shqiperi eshte aty ku flitet shqip.....aty ku u nda toka dhe qielli

 6. #6
  Bebuşime lrm Maska e JOYS
  Antarsuar
  27-07-2005
  Vendndodhja
  everywhere
  Postime
  16

  Ne turqi jetojne reth 7 miljone shqiptare
  Stanbolli - lashtsi magjepsse


  Madhshtia Bizantine - Aja Sofia (Kisha e urtsis s shenjt) u ndrtua n Kostandinopoj (Stanbolli i sotm) mes viteve 532 dhe 537 nn rethanat e favorshme t imperatorit Justiniani i I. Teknologjia inovative Bizantine u lejoi arkitektve Anthemiusit nga Tralles dhe Isidor nga Mileti t dizajnojn bazilikn me kupol gjigante npr hapsirn e madhe katrore. Kupola origjinale e ktij objekti u rzua pas nj trmeti dhe u zvendsua n vitin 563. Kjo kish u b xhami pas zaptimit otoman t vitit 1453 ndrsa tash sht muze.

  "Atje, Zoti dhe njriu , natyra dhe zanati, kan krijuar nj vend aq t mrekullueshm q ja vlen ta shohsh", jan kto fjalt e LAMARTINES'it pr Stanbollin. Nj qytet ku bashkohet Evropa me Azin, ku deti Marmara przihet me detin e Zi n gryken e Bosforit. Stanbolli sht ndrtuar 2600 vjet me par me emrin Konstantinopol dhe pas ndarjes me Prandorine Romake u b kryeqyteti i Prandorise Bizante. Stanbolli - pika e bashkimit t Lindjes me Prendimim, nj qytet kozmopolit ku n gjirin e tij prmban akoma shenjat e historise. Xhamia e Sulltan Ahmetit ose si njihet nga turistat Xhamia Blu e cila ndodhet prball me Shn Sophia'n nj kishe e ndrtuar n kohen e Imparatorit Justinian mes viteve 532 dhe 537, ku m pas u kthye n xhami nga Prandoria Osmane dhe sot sht muze. N majen nga shihen Marmara dhe Bosfori ndodhen Sarajet e Topkapis q prej 400 vjet me rradhe kan qen banesa dhe qendr e politiks s Prandoris t Osmanlinjve. Jane ndrtuar n vitet 1474 - 1479 nga Mehmeti i II dhe jan zgjeruar me vite nga padishahet apo sunduesit e priudhave t ndryshme. N priudhen e Fatih Sulltan Mehmetit n saraje jetonin 726 vete dhe ky numr rritej akoma m shum me ndryshimet e padishahve, dhe vetm n kohen Murad-it t III-t 1176 vet punonin vetm n kuzhin. Ne kto saraje ruhen akoma sallonet e haremit, libra t rrall, t shkruara me dor, koleksione porcelani si dhe veshje e punime nga arta t asaj kohe. Mes Xhamis Blu dhe Shn Sophias ndodhet hipodromi ku n kohn e prandorise Bizante bnin gara me kuaj. Gjithashtu mes ktij sheshi ndodhen tre gur t mbetur nga ajo priudh. Atje gjenden edhe Sarajet e Bejlerbejit q jan ndrtuar n bregun e Bosforit n pjesn Aziatike dhe u prdoreshin nga Sulltant pr verime. Rreth viteve 1850 n sarajet e Bejlerbejit nj nga amerikant e njohur t asaj kohe, mr. Smith provoi pr her t par makinat telegrafike n prezenc t Abdylmexhitit i cili telegrafin e par e provoi duke e drguar n nj nga dhomat e tjera t sarajit duke shkruajtur : "fare lajmi kemi nga Evropa?" Dhe prgjigjja ishte: "Mashallah, mashallah". N shekullin e 19-t jan ndrtuar edhe Sarajet e Yjeve, qoshku inili. Saraji i Dollmabahes sht ndertuar n priudhen e Bejazitit t II-t dhe ka kushtuar 5 milion flori. M von u prdor nga Mustafa Kemal Ataturku ku n nj nga dhomat e ktij saraji vdiq m 1938. Buz Bosforit gjenden dhe Sarajet e iraanit t ndrtuara nga Mahmuti i II-t dhe q prmbajne shume histori dhe fatkeqsi. Kisha e par e ndrtuar sht e Shn Irenes e cila sot sht muze. Sheshi ku ndodhet Xhamia Blu , Shn Sophia si dhe shum saraje apo rrug n Turqi jan t zbukuruara nga pema e 'gshtnjs s kalit' q sht sjellur pr her t par nga Shqipria me urdhr t Sulltan Sulejmanit me 1576 s bashku me kopshtare shqiptare dhe jan mbjellur n kto zona. Kto pem zbukurojn jo vetm sarajet apo rrugt e Turqis por dhe ato t Evrops t cilat ju dhuronin nga sulltanet princerve evriopian t asaj kohe n shenj miqsie. Nj kish q terheq njrezit me fenomenet e saj sht ajo Ermene e cila sht ndrtuar n 1835 nga Mahmuti i II-t dhe nga ortodokst me 1927 u kthye n kish ermene.do muaj shtator kjo kish hap dyert e saj pr vizitore t t'gjith besimeve t cilt luten pr shrim apo dshirat e tyre. Pr Stanbollin nuk mjafton t tregosh apo t shkruash m mire sht t njiheni vet me nga afr me t dhe dukurit e tija

  Pr Mjellmn, Iris AGOVI
  Ndryshuar pr her t fundit nga JOYS : 27-07-2005 m 08:34

 7. #7
  Bebuşime lrm Maska e JOYS
  Antarsuar
  27-07-2005
  Vendndodhja
  everywhere
  Postime
  16
  Nga udit e mdha - TROJA

  Sot, gadishulli q mbetet mes detit Marmara, Gryks s anakkales dhe Korfuzit - Edremit, nj koh njihej si qyteti i Trojs. Troja ishte nj qytet i gjall i kulturs dhe qndr e mbretris n mijvjearin e dyt dhe t tret p.e.s. N shekullin e 13-t p.e.s, u prhap nj zjarr i madh i cili thon se sht shkaku i fillimit t lufts s Trojs.
  Legjenda thot se, qyteti Troja, 3200 vjet m par ishte nn drejtimin e mbretit Priamos. Qytetart ishin njerz t lumtur dhe trima. Por perndive iu duk e teprt kjo lumturi dhe vendosn t'jua prishnin.
  Nj dit e shoqja e mbretit Priamos, pa nj ndrr t keqe, ku nga barku i saj po i dilte zjarr dhe nga ai zjarr Troja po digjej e tra. Mbreti i cili i besonte shum ktyre porosive, thirri nj fallxhor q t'ia shpjegoj ndrn. Sipas fallxhorit, mbretresha ishte shtatzne dhe fmija q do lindte duhej vrar sepse do ti hapte shum probleme qytetit. Pasi lindi fmija, mbreti at ia dha nj qytetari me urdhrin pr ta vrar. Por trojani shpirtmir nuk mundi ta vriste dhe e la n pyll, me mendimin q foshnja do vdiste. Por foshnjen e gjeti nj bari dhe ai e rriti. Ky fmij u quajt Parisi, njeriu q do t'i hap shum probleme n t ardhmen Trojs.
  N at koh n malin Olimp, ku jetoninin perndit, perndesha Eris, kishte vendosur t hamirej ngase nuk e kishin ftuar n dasm. Ajo mori nj moll t art dhe n t shkruajti: "m t bukurs", dhe pastaj e hodhi n mes t sallonit t dasms ku t gjith u hodhn pr ta kapur at kokr molle. M n fund, kjo moll mbeti n duart e tre perendeshave; Hers, Afrodits dhe Athenes, t cilat shkuan te Zeusi pr ta ndar, por ai u tha q nuk merrte vesh nga kto pun dhe ju kshilloi t shkonin n malin Ida, sepse atje ndodhet nj princ i Trojs me emrin Paris, dhe ai do t prcaktonte se kuj duhet t'i takoj molla. T tre perndeshat largohen n drejtim t Malit Ida, ku n t njjtn koh Parisi po kulloste delet pa ditur asgj. Hera i afrohet Parisit dhe i shpjegon ngjarjen, ia jep molln q t'ia jepte m t bukurs por kjo nuk ishte pun e lehte. T tre perndeshat i propozuan gjra t ndryshme Parisit. Hera i ofroi q ta bj mbret m t fort t Evrops dhe Azis nse do t'ia jepte asaj molln. Athena i propozoi ta bnte mbret m t zgjuar n bot si dhe t fitonte n luftn me Greqin. Afrodita i propozoi femrn m t bukur n bot. Parisi pasi q ishte bari i thjesht, nuk deshi mbretri e zgjuarsi, prandaj pranoi ofertn e Afrodits - pr nj femr t bukur. Molln e art ia dha Afrodits. Athena dhe Hera, t piklluara, vendosn ta shkatrrojn Troj. Afrodita pr t mbajtur fjaln, e nisi Parisin pr n Greqi, pasi femra m e bukur n at koh ishte mbretresha Helena, gruaja e mbretit Menelaos. Mbreti e priti shum mir Parisin dhe i tha t qndronte sa t dshironte n sarajet e tij, pasiq vet u nis pr n luft duke e ln at vetm me t shoqn, pa dyshuar n besnikrin e tij. N kt rast Parisi e rrmben Helenn dhe e sjell n Troj. Kur mbreti Menelaos kthehet n shtpi dhe nuk e gjen t gruan e vet, e kupton gabimin q kishte br dhe i shpall luft Trojs. N kohn kur u martua mbreti Menelaos, t gjith mbretrit e bots ishin betuar se, po t'i ndodhte gj Helens do merrnin pjes n luft pr t dhe t gjith kaluan detrat pr ta mbajtur fjaln. Mbreti Odiseu i cili ishte shum i zgjuar dhe hileqar, nuk donte t lente shtpin dhe u b si i mendur, kur e lajmruan pr luft. Por lajmtari q e dinte kt gj ia mori t birin peng dhe e hodhi n pus. Odiseu menjher krceu dhe e shptoi t birin, ashtu q u zbulua se nuk ishte i mendur dhe u detyrua edhe ai t marr pjes n luft. Lufta zgjati 10 vjet, dhe vdiqn shum njerz n t. Vajzat rrmbeheshin nga lufttart. Mbreti Priamos, s bashku me t moshuarit e tjer t Trojs, e ndiqnin luftn nga kulla. M n fund, Parisi prballet me Menelaosin. Ata mirren vesh t bjn dyluftim, dhe kush fiton do ta merr Helenen, ndrsa lufta do t mbaronte. Gjat dyluftimit, Afrodita e ndihmon Parisin t arratiset dhe Menelaosi i inatosur fillon ta krkoj n gjith Trojn. Parisi u shpall i mundur dhe Trojanet vendosn ta japin Helenn. Por perndeshat Hera dhe Athena nuk ishin t knaqura me kt dhe donin q Troja t shkatrrohej e tra. Ato e plagosin Menalaosin, ka dhe u b shkak t fillonte lufta prsri dhe t vdisnin me qindra njerz, gj q e inatosi perndin Zeusin dhe vendosi t ndihmoj Trojn.
  Ather do gj ndryshoi dhe trojant filluan t fitonin luftn. Ndrkoh djali i Akilit e vret Parisin, por kjo nuk ishte humbje pr Trojn ngase e kishte vrar shkaktarin e gjitha luftrave. Ndrkoh Troja po u mbronte mir dhe qndronte akoma e fort. Ather Odiseu hileqar vendosi t bnte nj kal prej druri, i cili brenda do ishte boshe dhe do e mbushnin me ushtar. Kjo do t ishte rruga m e mir pr t hyr dhe pushtuar Trojn. Ata nisn prpara nj ushtar i cili do t'i bind trojant q t fusnin kalin gjigant t drunjt n qytet. Nj mngjes t qet, Trojant shohin t habitur nj kal t madh prej druri n hyrje t qytetit. Kapin ushtarin grek dhe ja sjellin mbretit pr t dhn skjarim. Ai nuk ishte ustar i thjesht por nj aktor i talentuar dhe duke qar filloi t tregonte sikur ishte arratisur nga grekt se i urrente ata, kurse pr kalin e drunjt tha se sht i shenjt dhe sht br pr perndin Athena. Kt storie e besuan t gjith prve priftit, i cili u tha q ta digjnin kalin, po askush nuk e besoi.
  Trojant e vendosen kalin n mes t qytetit duke menduar se lufta mbaroi por nj nat kur t gjith flenin, Odiseu dhe ushtart e tij doln nga kali ku ishin fshehur dhe vran ushtart trojan, dogjn kampet, i vun zjarrin gjith Trojs dhe qytetart q doln n mbrojtje t qytetit t gjith i kaluan n shpat. Djali i Akilit vrau edhe mbretin Priamos, t shoqn e tij dhe vajzn. Helena at nat iu kthye Meneleosit i cili e prite me gzim dhe u nisn drejt Greqis duke ln prapa rrnojat e nj qyteti t djegur...
  Troja sht nj qytet ku prej mijra vjetsh kan jetuar shtat kultura t ndryshme. Thesart e mbretit Priamos ndodhen n muze n Mosk. Kali i Trojs i cili sht nj prfaqsues i historis ndodhet n kmb dhe pret vizitor t ndryshm, ai tashm shrben vetm pr fotografi.
  per mjellmen Iris Agovi

 8. #8
  ndron Maska e lindush
  Antarsuar
  06-02-2003
  Vendndodhja
  Larg Nga Prizeni!
  Mosha
  41
  Postime
  12

  Arrow

  Shqiptaret qe jetojn ne Turqi jan shume te lidhun me lidhjet, qeshtjet, lajmet etj. shqiptare. Shumica tyre kan dal prej vendelindjes ne mergim. Shumica nuk e din gjuhen amtare por interesohen dhe s'qarojn cdo gje per shqiptaret. Ata jan ende shqiptar krenar.
  Ka shume gje lidhje me shqiptaret qe jetojn ne Turqi por pertash deshiroj te vizitoni kete web faqet.

  www.arnavutum.com (jam shqiptare)
  www.arnavut.com (shqiptare)

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Irfan:
  N Turqi, nj e treta, shqiptar

  JOYS:
  Ne turqi jetojne reth 7 miljone shqiptare
  ________________________________

  Ajo qe thuhet ne shkrimin e JOYS eshte nje ekzagjerim ndersa pretendimi se 1/3 e Turqise eshte shqiptare s'ka nevoje per koment fare.

  Eshte e vertete qe ne Turqi ka shume shqiptare- mbase aty te 3 milionshi- por eshte shume e veshtire ta vertetosh nje gje te tille. Nje nder arsyet eshte edhe mosruajtja e gjuhes. Gjithashtu edhe martesat e perziera kane bere te veten. Askush nuk thote qe jam shqiptar nese, ta zeme, nenen e ka shqiptare e babain turk. Vjen nje kohe qe ai rremi shqiptar shuhet fare. Me ka rastise te takoj shume qe kane dika shqiptare por nuk thone qe jam shqiptar. Nenen e kam shqiptare, thone. Ose kam gjyshen nga ato ane etj. etj.


  Shqiptaret qe jetojn ne Turqi jan shume te lidhun me lidhjet, qeshtjet, lajmet etj. shqiptare. Shumica tyre kan dal prej vendelindjes ne mergim. Shumica nuk e din gjuhen amtare por interesohen dhe s'qarojn cdo gje per shqiptaret. Ata jan ende shqiptar krenar.
  Ka shume gje lidhje me shqiptaret qe jetojn ne Turqi por pertash deshiroj te vizitoni kete web faqet.
  Sa do doja te ishte ashtu si thua ti!

 10. #10
  Armandoboni.com Maska e White_Shadow:)
  Antarsuar
  28-02-2005
  Vendndodhja
  Duke ikur ne hene per te dale nje xhiro nga MArsi me EMInene
  Mosha
  36
  Postime
  248
  prsh o njerez ...sot i vura re kesaj teme ...

  Suksese ne jete kujdo qe eshte ne Turqi ...

 11. #11
  Bebuşime lrm Maska e JOYS
  Antarsuar
  27-07-2005
  Vendndodhja
  everywhere
  Postime
  16

  Thumbs down

  Citim Postuar m par nga [xeni]
  Irfan:
  N Turqi, nj e treta, shqiptar

  JOYS:
  Ne turqi jetojne reth 7 miljone shqiptare
  ________________________________

  Ajo qe thuhet ne shkrimin e JOYS eshte nje ekzagjerim ndersa pretendimi se 1/3 e Turqise eshte shqiptare s'ka nevoje per koment fare.

  Eshte e vertete qe ne Turqi ka shume shqiptare- mbase aty te 3 milionshi- por eshte shume e veshtire ta vertetosh nje gje te tille. Nje nder arsyet eshte edhe mosruajtja e gjuhes. Gjithashtu edhe martesat e perziera kane bere te veten. Askush nuk thote qe jam shqiptar nese, ta zeme, nenen e ka shqiptare e babain turk. Vjen nje kohe qe ai rremi shqiptar shuhet fare. Me ka rastise te takoj shume qe kane dika shqiptare por nuk thone qe jam shqiptar. Nenen e kam shqiptare, thone. Ose kam gjyshen nga ato ane etj. etj.
  Sa do doja te ishte ashtu si thua ti!
  Shiko se e ke gabim ben me mire te mos besh koment per nje gje qe ske dijeni,,,ne rradhe te pare Turqia eshte 70miljon dhe ketu ka dhe fshatra qe flasin vetem shqip etj etj etj

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Citim Postuar m par nga JOYS
  Shiko se e ke gabim ben me mire te mos besh koment per nje gje qe ske dijeni,,,ne rradhe te pare Turqia eshte 70miljon dhe ketu ka dhe fshatra qe flasin vetem shqip etj etj etj
  fare kam gabim?
  OK. e pranoj qe s'duhet bere koment per gjera qe nuk i di, shume llogjike. Por nga e nxorre ti qe une nuk kam dijeni per kete eshtje?

  Ketu ka edhe fshatra qe flasin shqip thua. E fare pastaj? Nuk e mohon njeri nje gje te tille. A verteton kjo qe ne Turqi jetojne 7 miljon shqiptar (si thua ti) ose 70/3=23 miljon (si thote Irfani)?

  Une bera nje koment ne lidhje me dika qe e di mire. Ti nese mendon se ne Turqi jetojne 7 miljon shqiptar dhe je ne dijeni te nje gjeje te tille, urdhero dhe na sill ndonje fakt. Shifra te tilla marramendese (aspak reale) thjeshte shfaqen ne ndonje artikull gazete per zbukurim, s'jane te bazuara ne ndonje statistike.


  Ty ose ndonje tjetri s'ka pse t'i mbese qejfi nese une nuk jam dakord me ato qe thoni.  Gjithe te mirat!

 13. #13
  Bebuşime lrm Maska e JOYS
  Antarsuar
  27-07-2005
  Vendndodhja
  everywhere
  Postime
  16

  Talking

  Citim Postuar m par nga [xeni]
  Çfare kam gabim?
  OK. e pranoj qe s'duhet bere koment per gjera qe nuk i di, shume llogjike. Por nga e nxorre ti qe une nuk kam dijeni per kete çeshtje?

  Ketu ka edhe fshatra qe flasin shqip thua. E çfare pastaj? Nuk e mohon njeri nje gje te tille. A verteton kjo qe ne Turqi jetojne 7 miljon shqiptar (siç thua ti) ose 70/3=23 miljon (siç thote Irfani)?

  Une bera nje koment ne lidhje me diçka qe e di mire. Ti nese mendon se ne Turqi jetojne 7 miljon shqiptar dhe je ne dijeni te nje gjeje te tille, urdhero dhe na sill ndonje fakt. Shifra te tilla marramendese (aspak reale) thjeshte shfaqen ne ndonje artikull gazete per zbukurim, s'jane te bazuara ne ndonje statistike.


  Ty ose ndonje tjetri s'ka pse t'i mbese qejfi nese une nuk jam dakord me ato qe thoni.  Gjithe te mirat!

  tamam meqe dike kaq shume na sill dhe ti ndonje fakt ateher na verteto te kunderten , qejfi sna mbetet perkundrazi ta dijme per nder te na shtosh diturite

 14. #14
  Pa_Prespektive Maska e KNFC
  Antarsuar
  01-12-2004
  Vendndodhja
  N'shpi_Time
  Mosha
  40
  Postime
  421
  Ore,kshu si po e ngrene ketu,i bie qe ne thenkemi kot jemi shqiptare Shqiperie,se si po vine punet,zemra e Shqiperise qenka ne Turqi.Ishallah s'ngrihet nonji i edukuar/shkolluar ne Greqi tani dhe na i nxjerr nja 7-8 milion shqiptare edhe anej nga Greqia,se pastaj si do veje halli.
  THINK SMALL LIVE SMALL DIE SMALL

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Citim Postuar m par nga JOYS
  tamam meqe dike kaq shume na sill dhe ti ndonje fakt ateher na verteto te kunderten , qejfi sna mbetet perkundrazi ta dijme per nder te na shtosh diturite
  Qellimi im nuk ishte te te nxirrja ty gabim; thjeshte doja ta kuptoje vete se nuk eshte ashtu. Meqe nuk ke sjelle asgje per te vertetuar qe ketu ka 7 miljon shqiptare (gje qe s'e ben dot), athere tregon se e kuptu.

  Sinqerisht qe u zgjat shume ky muhabet...le te kete sa te kete. Une terhiqem. Kaq kisha.

 16. #16
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  35
  Postime
  5,671
  Vjet isha ne Turqi per pushime verore, dhe aty ku nuk mendoja fare ta shoh nje shqipetar, pikerisht aty e shihja. Hyja ne kafene dhe vinte kamarieri shqiptar, posa me shihte tatuazhen e shqiponjes dykrereshe ne krah me fliste shqip.
  Shkoja ne ndonje shitore dhe mendoja ti flisja turqisht shitesit por e degjoja ate duke folur shqip me punetorin e tij.
  Shumica e tyre me thonin se ne Turqi jetojne rreth 6.5 milione shqipetare, dhe nuk eshte per tu quditur pasi aty kane shkuar shqipetare gati nga te gjitha trojet shqipetare, emigrimet kane filluar qysh heret, pastaj duke e plotesuar numrin e shqipetareve te atjeshem me te ardhur te rinje kohe pas kohe.
  Gjithashtu duhet ta kujtojme natalitetin e larte qe na ka ndihmuar te jemi popull i madh ne ditet e sotme.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-11-2005
  Vendndodhja
  turqi
  Postime
  3
  Nje dit u takova me ca shoke edhe ne rruge duke folur (siç e kemi zakon ne me ze te larte )se peer ça pyetem per diçka edhe ai shitesi na ktheu pergjigjje shqip edhe ne ate moment e kuptova se sa shqiptare kane turqi

 18. #18
  Armandoboni.com Maska e White_Shadow:)
  Antarsuar
  28-02-2005
  Vendndodhja
  Duke ikur ne hene per te dale nje xhiro nga MArsi me EMInene
  Mosha
  36
  Postime
  248
  Citim Postuar m par nga ardi tr
  Nje dit u takova me ca shoke edhe ne rruge duke folur (si e kemi zakon ne me ze te larte )se peer a pyetem per dika edhe ai shitesi na ktheu pergjigjje shqip edhe ne ate moment e kuptova se sa shqiptare kane turqi

  hahhhahaa

  une flas ne telefon ne autobus shqip kur me vjen nje nga pas : A shqiptar je ti ?? JO i thashe une ne shqip :P


  hahahahaha
  per shaka kuptohet

 19. #19
  Perjashtuar Maska e DoLpHiN
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  Hono Lulu
  Postime
  1,453
  Ore kane filluar bursat e kryeministrise ketej?se nuk ja kam haberin

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Irfan
  Antarsuar
  08-07-2002
  Vendndodhja
  Aty ku Allahu me krijoji
  Postime
  464
  Citim Postuar m par nga DoLpHiN
  Ore kane filluar bursat e kryeministrise ketej?se nuk ja kam haberin
  Aplikimi per Burs başbakanlığı fillon me 15*januar*06 deri me 15*shkurt*06,e kam fjalen per ata qe jan ne Ankara...
  Shqiperi eshte aty ku flitet shqip.....aty ku u nda toka dhe qielli

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Sknderbeu
  Nga Arbushi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 433
  Postimi i Fundit: 21-01-2022, 22:21
 2. Si lindi harmonia fetare n Shqipri?
  Nga Albo n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 127
  Postimi i Fundit: 27-10-2010, 08:41
 3. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 4. ka i ndan dhe ka i bashkon shqiptart?
  Nga Davius n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-04-2006, 18:33
 5. Shqiptart Popull Solidar
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-01-2006, 20:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •