Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 24

Tema: Trahana

 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime

  Trahana

  (nje lloj trahanaje, recete e kopjuar nga forumi i vjeter)

  Per 1 kg miell duhen:
  2 gota qumėsht, gjalpė 2 lugė gjelle, 1 lugė gjelle kripė.

  Sitet mielli, hapet njė gropė nė mes dhe hidhet gjalpė i shkrirė pak por jo i djegur, qumėsht dhe kripė. Duke filluar nga mesi e perziejmė brumin duke mos e gatuar shumė por tė pėrzihet aq sa tė mos pijė krejt miellin, brumė i fortė dhe i shkriftė. Sipėr e spėrkatim me miell, e mbulojmė dhe e lemė tė vijė pėr 2-3 ditė. Pastaj e kapim copa dhe e lemė tė thahet pak dhe e shkoqim me dorė, e kalojmė nė sitė tė rrallė e thajmė pėrsėri. Ruhet nė vende tė thata pa lagėshti e te freskėta. Nė tenxhere shkrijmė gjalpin, hedhim trahanane dhe e skuqim lehtė, hedhim ujin e nxehtė, e perziejmė qė tė mos bėhet kokrra, shtojmė djathė tė thėrmuar ose shėllirė dhe e lėmė tė ziej per 10 minuta. Serviret e ngrohtė.

 2. #2
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Terhana e holle (tharėt)

  Na jepni ca recetat tuaja ju lutna

  Une e bera nje dje me gjalpe dhe me salce domateje (meqe s'kisha piper si ne Shqiperi qemoti) ...

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga diikush
  Na jepni ca recetat tuaja ju lutna

  Une e bera nje dje me gjalpe dhe me salce domateje (meqe s'kisha piper si ne Shqiperi qemoti) ...
  Nuk je shpjeguar mire se cfar ke bere apo do te besh megjithate po mundohem ta sqaroj pak une .


  Cfar eshte terhanaja :

  ajo esht nje ushqim me baze brumi qe pergatitej neper fshatrat malore gjat veres per tu konsumuar ne dimer kur ben ftoht dhe ka debore per te evituar daljen ne kohe te keqia , dhe bashk me groshin mishin e thate qepet e varura ne tavan rakia e ndonje tjeter qe sme kujtohet quheshin ZAIRET e dimrit pa keto ishte veshtir ta kolje dimrin ne fshat.

  Si pregatitet terhana :

  merret mielli zihet brume me veze dhe me kos por ndonjeher edhe me veze dhe leng mishi per terhane te embel behet me kos te embel ose te ri kurse per ate te athtin brumi zihet me kos te thartuar pakez i hidhet gjithashtu edhe shum pak uje, pastaj behen petet me Okllai ose PEC si i thon dhe lihen te thahen ne diell per disa dite pestaj thyhen petet dhe ferkohen ne mes te duarve per ta kthyer brumin e thare ne kokra te vogla orizi dhe pastaj lihet perseri ne diell derisa te thahet plotesisht., pastaj mblidhet dhe futet neperqeska ose napa pelhure ku ka ajrim te bollshem per tu ruajtur nga prishja gjat konservimit per konsumim.


  SI gatuhet :

  merren terhana pra ato kokrat qe pregatitem ne vere dhe skuqen me pak qepe nga ato qe varem ne tavan me pak gjalp edhe ky i konservuar me kripe neper kavanoza dhe ne fund i hedhim edhe pak mish te thate nga ato rripat qe lam siper trarit duke i perzier dhe skuqur te gjitha bashk derisa te marre ngjyre te verdhe si te kuqerremte , ne kete moment shpia ka nje ere te mir gatimi qe te hap oreksin , dhe mbasi jan skuqur mir se bashku i hidhet uje i ftohte dhe perzihet ngadale derisa te marre vale, pastaj lihet te zieje perseri derisa krijohet nje leng i trashe dhe mishi i thate fryhet dhe merr formen e tij te meparshme, ne kete moment merret nje tepsi ose tas apo sahan si thoni ju ku me pare eshte bere persheshi mundesisht me korret e bukes sidomos ajo e zeze ose 40 lekshe i kan pas thon dhe hidhet terhanaja duke e perzier pak dhe lene per 10 minuta qe buka te pije lengun pastaj sherbehet neper pjata ose tasa .
  Dhe ketu cdonjeri sipas deshires i hedh pak vaj ulliri nje cope djath te bardhe apo kackavall dhe nje kokerrr qepe te gjalle , shoqerohet me raki ose vere te kuqe.

  Ju befte mire dhe kush ka deshir ta provoj te vij tek une se i kam akoma nja dy grushta terhan per ket dimer.


  Shum vet mund te tallen por kjo pjate eshte pjat tradizionale Shqiptare dhe shum e shtrenjt pasi duhet punuar qe ne ver per te ngrene nje pjat te tille ne dimer dhe Xhaxhi ine Enver e pelqente shume dhe ka shkruar se hante vetem te dielen kurse ne e hanim gjith dimrin, nuk e kam fjan per vete por per popullin , por edhe ne ne qytet e hanim dhe na ka pelqyer shume saqe edhe sot kur shkoj ne Shqiperi nuk largohem pa marre nje qeske te pregatitur si e dua une.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,257
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga diikush
  kjo s'eshte recete me duket...
  jo , eshte indicent proposal dmth terhanaja e tharte (jo e tharet)lol do dore gruje ta beje lol
  provoje me qepe te njoma, dhjamushka dhe salce domate --recete permeti lol

 5. #5
  gone Maska e helene
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Shum vet mund te tallen por kjo pjate eshte pjat tradizionale Shqiptare dhe shum e shtrenjt pasi duhet punuar qe ne ver per te ngrene nje pjat te tille ne dimer dhe Xhaxhi ine Enver e pelqente shume dhe ka shkruar se hante vetem te dielen kurse ne e hanim gjith dimrin, nuk e kam fjan per vete por per popullin , por edhe ne ne qytet e hanim dhe na ka pelqyer shume saqe edhe sot kur shkoj ne Shqiperi nuk largohem pa marre nje qeske te pregatitur si e dua une.
  Une kur isha e vogel ndihmoja gjithnje gjyshen te hapte brumin dhe ta bente kokrriza.Tani e marrim me qese nga Shqiperia se shitet ne qese.
  Ju bie ndonjehere ne mendje juve per lakra dhe buke misri? Se ne dhe per te tilla kemi neps ndonjehere

  Harrova te them qe menyrat e gatimit te trahanase ndryshojne ne zona te ndryshme, sepse vareshin dhe nga "mireqenia" ato qe i hidhnin. Ne fshat shpesh s'i hidhnin copeza mishi te thara, po copa dhjami te thara ne vend te vajit, dhe thermija djathi pasi e nxirrnin ne pjata
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga helene : 17-02-2006 mė 20:26

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  120 falenderime nė 110 postime
  merren terhana pra ato kokrat qe pregatitem ne vere dhe skuqen me pak qepe nga ato qe varem ne tavan me pak gjalp edhe ky i konservuar me kripe neper kavanoza ...

  etj.. etj,, shkruan dardo..

  Po me habit me kte stil o Dardo..


  ajo esht nje ushqim me baze brumi qe pergatitej neper fshatrat malore ..thot Dardo..

  E hane dhe fushoret o Dardo qe cke me tė..

  merret mielli zihet brume me veze dhe me kos por ndonjeher edhe me veze dhe leng mishi ...thot Dadajani..

  prap me habite me kte stil..

  Helene.. pa na trego si e bente gjyshja jote..

  Sa miell sa veze sa kos.. sa krip.. he tregoni pak me kujdes e sidomos ju nga ana korc gjirokastres..

  dua shpjegime se mezi gjendet ketej terhanaja..

  bleva nje dizaj trahana tek nje dyqan Boshnjakesh..

  thx per temen..

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-12-2005
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  U grackova edhe une ketu me shprese, por gjeta vetem shpalosje grafomanie. Ca me keq kur gjerat tirrren e tirren, kur mund te thuhen shkurt e shqip. Po provoj ta qullos une ate qe kerkon.

  Kerko terhana ne dyqan etnik. E njohin me po kete emer. Ta besh vete do kohe dhe mund.
  Ja si behet vete. Merr nje sasi mielli, e ze me dhalle, kos e qumesht, asgje tjeter. E fut ne nje qese lecke, a thes lecke, qe i ze gryken dhe e le ca dite te vije. Pjesa poshte rri e qullur, keshtu ktheje ndonjehere thesin ne krahun tjeter, qe te mos thahet nga nje krah.
  Kur te kete ardhur, dhe ta kesh lene dhe pak per thartim (me duhet te pyes sakte sa lihet) e shtron ne nje çarçaf copa copa, keputur me dore, sa madhesia e nje qepe (s'ka rendesi si madhesi). E le ca dite te thahet. Pastaj e shkoq duke e ferkuar me dy pellembet e duarve. T'i ben duart plage lol. E ve prape ne rrobe/ çarçaf, sa te thahet mire. Ne fund ngjan si miell kokermadh. E hedh ne shishe qelqi a ne nje qese rrobe dhe e mban ne dollapin e ushqimeve.

  Ta zeme se e ke terhanane. Tani ja si gatuhet per 1-2 veta. Skuq nja gjysme qepe me pak kripe. Mbi te skuq 4-5 luge terhana. E tret me pak uje te ftohte dhe mbi te i hedh ujin e nxehte. Po t'i hedhesh vetem te nxehtin behet kokla. E trazon pa ndalese deri sa te vije ne vlim. E le te vloje rreth 5 minuta, e rregullon per kripe dhe e heq menjane. I hedh pastaj buken e thermuar (po deshe edhe djathe, piper, apo kokla mishi. Une e ha me qepe te gjalle).
  Miqte e Forumit le te te japin nja dy racione nga terhanate qe u dergojne nenat, se nuk behet qameti.

 8. #8
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Anėtarėsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  S'di te them per receta...po di te them qe per 5 fundjavet e shkuara, kam ngrene terhana, alla shqiptarce...e prodhuar atje dhe e transportuar bashke me guzhinieren.

  Hmmm, fantastike fare. Ne nga ana jone e perdorim me vaj ulliri (shqiptar sigurisht).
  If I Only Could....

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  120 falenderime nė 110 postime
  dreamer..

  gracie..

  kjo menyra jote e berjes se trahanase.. deri ne futjen ne qese si produkt i gatshem.. dhe menyra e gatimit per ngrenje.. qe ti tregove.. nga cila krahine vjen..?

  Mir do ish te shpalosen disa menyra e te na thoni se nga cila zone e kini kte tradite..

  Helen.. ku humbe..

 10. #10
  Heartless Maska e White_Angel
  Anėtarėsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Sipas librit te Kuzhines :  Trahana me qumesht e gjalpe.


  Per trahana duhet mielli i cilesise se pare me permbajtje te larte gluteni. Sitet mielli , hapet nje grope ne mes dhe hudhet gjalpe i shkrire . qumesht dh ekripe. Duke filluar nga mesi e perziejme brumin duke mos e gatuar shume por te perzihet aq sa te mos e pijekrejt miellin, brume i forte dhe i shkrifet. Siper e sperkatim me miell , e mbulojme dhe e leme te vije per 2-3 dite. Pastaj e hapim copa -copa ne carcfae te paster , e leme te thahet pak dhe e shkoqisim me dore, e kalojme ne site te rralle e thajme perseri dhe e vendosim ne qeska prej pelhure( beze) jo plastmasi. Ruhet ne vende te thata pa lageshtire e te fresketa.


  Per 1kg miell duhen :

  2gota qumesht , gjalpe 2 luge gjelle ( 100g) , 1 luge gjelle kripe.  Trahana me kos :

  Pergatitet njelloj si trahanaja e mesiperme .


  Vetem se ne vend te qumeshtit perdor 1 gote kos , 1 luge gjelle kripe.


  O Zot per vete sdua gjė jo...por pėr prindėrit nje dhėndėr tė bukur!

 11. #11
  gone Maska e helene
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Mir do ish te shpalosen disa menyra e te na thoni se nga cila zone e kini kte tradite..

  Helen.. ku humbe..
  Brari une s'e kam idene sesi gatuhen tamam ne zonat e tjera, keshtu m evere si thote dardajani s'e kisha degjuar ndonjehere psh ...kam nje shoqe nga Berati qe ne vend te ujit hedh qumesht per te ziere trahanane dhe pastaj i hedh buke...

  p.s: une jam nga vlora mos me ngaterro me korçe dhe gjirokaster

 12. #12
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  ju falenderoj perzemersisht per kontributin tuaj terhano-hollar ndaj llojshmerise se recetave

  heren e dyte e bera me salce domatesh (duhet blere piper i kuq si ne shqiperi) dhe me gjalpe natyrisht, dhe me mish pasterma te grire holle, te cilin e skuq me gjalpin dhe salcen, pastaj ja hedh persiper bukes tashme te persheshosur dhe mbuluar nga lengu joshes i terhanit te zier ...

  pastermaja eshte ilac; percdo gje perdoret


  * sa kohe e lini juve terhanin te holloet ne uje te ftohte, para se ta zieni?

  * sa eshte masa optimale e terhanit dhe ujit per racion/njeri?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga diikush : 21-02-2006 mė 20:08

 13. #13
  gone Maska e helene
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  dikusho une s'e le ne uje trahanane para se ta ziej, masa per njeri eshte sa te hahet ty seriozisht e....masa varet nga gustot, te pakten kshu e di une...

  Harrova te them, qe nje menyre tjeter te gatuari eshte pa buke, hahet keshtu si tip supe e trashur nga trahanaja, dhe ne kete rast psh dikusho hedh me shume trahana.Me pare ndoshta shtohej me buke se me ça do ngopeshin njerezit e shkrete

 14. #14
  Heartless Maska e White_Angel
  Anėtarėsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Trahana me leng mishi .


  Pergatitet lengu i mishit i koncentruar duke zier shume mish me kocka dhe duke hedhur brenda qepe te pjekura , karrota , piper , dafine pastaj zihet brumi i trahanase si me siper.  Trahana me domate.

  Pergatitet si trahanaja me qumesht , por ne vend te tij hidhet lengu i domateve te shtrydhura.


  Per 1 kg miell:

  Leng domate 2 gota , gjalpe 2 luge gjelle , kripe 1 luge gjelle.


  Pergatitja e trahanase se gatcme( e gatuar) :


  Ne tenxhere shkrijme gjalpin , hedhim trahanane dhe e skuqim lehte , hedhim ujin e nxhete , per perziejme qe te mos behet kokrra , shtojme djathe te therrmuar ose shellire me therrmija djathi dhe e ziejme 10 min. Serviret e ngrohte.
  Permeti prsh e ben me qepe te skuqura e salce. disa krahina me cigaridhe te dhjamosura te bagetive. Trahanaja pergatitet dhe me zierje , pa e kaurdisur, hidhet buka dhe pervelohet me yndyre.  P.s. Dikush u befsh lemsh se na bere te hame Buke me Buke .


  O Zot per vete sdua gjė jo...por pėr prindėrit nje dhėndėr tė bukur!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e stern
  Anėtarėsuar
  09-10-2008
  Postime
  5,052
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 12 postime

  Si gatuhet Trahanaja?

  Rexhi ose ndonjera nikoqire ketu ndoshta me jepni nje ndihme te vogel
  Kunata me erdhi per vizite nga Shqiperia dhe kishte sjelle TRAHANA i kishte vajtur ne mendje tim shoqi
  Si nuse e re me erdhi zor ta pyesja kunaten se si behet, se skam bere asnjehere dhe per kete shpejt ne Forum te pyes ndonjeren nga Ju ketu
  Ju falenderoj
  "Man sieht nur mit dem Herzen gut. Das Wesentliche ist für das Auge unsichtbar."


 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime

  Talking

  kam 20 vjet pa gatuar e ngrene trahana, po me sa me kujtohet
  ngroh ujin sa te beje klokot , pastaj hidhe trahanane ngapak duke e trazuar njekohesisht derisa te trashet perzjerja, kripe dhe hiqe nga zjari dhe hidhi copa buke misri , apo buke gruri, pak gjalpe te shkrire dhe kur ta serviresh ne pjate hidh djathe te grire, apo kackavall.
  po ti pyete me stil kunaten , thuame si e ben ti trahanane qe ta shikoj ne e ben njelloj si une
  pastaj nuk eshte turp te thuash s'di......
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Marya : 07-10-2011 mė 13:00

 17. #17
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Anėtarėsuar
  30-08-2005
  Mosha
  44
  Postime
  1,496
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
  kam 20 vjet pa gatuar e ngrene trahana, po me sa me kujtohet
  ngroh ujin sa te beje klokot , pastaj hidhe trahanane ngapak duke e trazuar njekohesisht derisa te trashet perzjerja, kripe dhe hiqe nga zjari dhe hidhi copa buke misri , apo buke gruri, pak gjalpe te shkrire dhe kur ta serviresh ne pjate hidh djathe te grire, apo kackavall.
  po ti pyete me stil kunaten , thuame si e ben ti trahanane qe ta shikoj ne e ben njelloj si une
  pastaj nuk eshte turp te thuash s'di......
  Rri Marije se s'behet keshtu trahanaja.....lol

  Tani e zem se trahanan e kemi te gatshme ne shpi, se une mbaj mend qe e benim me maman, e thanim perjashta ( po s'mbaj mend mire si behej) kam qen e vogel.

  Gatimi:
  Nqs do ta besh te mire skuqet qepa ne fillim, pastaj hidhi 4/5 luge gjelle trahana ( varet sa persona je) , dhe hidhet uje i ftohte. pak kripe
  E le te zjere derisa te vijne flluska fllusa , behet cik e trashe.
  Nga ana tjeter bej copa si kubet buken dhe hidhja brenda, fike zjarrin dhe hidhi gjalpin qe e ke "djegur" cik nga ana tjeter.

  Dhe buon appetito! gjelle dimri, ne zakonisht e hanim ne mengjes
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga donna76 : 07-10-2011 mė 14:30
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga donna76 Lexo Postimin
  Rri Marije se s'behet keshtu trahanaja.....lol

  Tani e zem se trahanan e kemi te gatshme ne shpi, se une mbaj mend qe e benim me maman, e thanim perjashta ( po s'mbaj mend mire si behej) kam qen e vogel.

  Gatimi:
  Nqs do ta besh te mire skuqet qepa ne fillim, pastaj hidhi 4/5 luge gjelle trahana ( varet sa persona je) , dhe hidhet uje i ftohte. pak kripe
  E le te zjere derisa te vijne flluska fllusa , behet cik e trashe.
  Nga ana tjeter bej copa si kubet buken dhe hidhja brenda, fike zjarrin dhe hidhi gjalpin qe e ke "djegur" cik nga ana tjeter.

  Dhe buon appetito! gjelle dimri, ne zakonisht e hanim ne mengjes
  Keshtu si thua ti behet por ke harruar disa gjera te vogla.

  Nese do ta besh te mire ...

  1- Bashke me qepen skuqen edhe disa kokla mishi, dmth disa copa te vogla mishi me pak dhjam, biles meqe qepa skuqet me shpejt se mishi, ne fillim skuqim mishin derisa te jete pothuajse gati pastaj hedhim qepen dhe vazhdojme skuqjen e te dyjave se bashku derisa qepa te zverdhet pak, ne kete moment hidhet 4-5 luge trahana sic thote edhe Donna dhe tani te 3 perzierjet skuqen per disa minuta derisa trahanaja te marri pak ngjyre dhe shtepia ke mbushet me aromen e saj, pastaj hidhi ujin sic thote dona por jo te ftohte, do ishte me mire i ngrohte se kur e hedh te ftohte trahanaja pra brumi do qendroje me shum kohe ne uje derisa te mare vale dhe mund te ngjitet e te behet si top, dhe srsyeja tjeter eshte se me uje te ngrohte do ta perziesh me pak derisa te marre vale kurse me uje te ftohte do rrish duke perzier per nje kohe me te gjate. Mbasi uji te valoje mos e trazo me por lere te vloje derisa deshironi ju te jete e trashe pra te mos jete i holle si uje kur ta fikesh zjarrin.
  Trahanaja eshte gati, por nga ana tjeter duhet te beni gati nje sahan (turqisht kjo ) ose nje tas te madh me pershesh, pra me copa te vogla buke. Por edhe ketu ka nje hile te vogel, sepse del me e mire nese perdor vetem koret e bukes, dhe jo cdo lloj buke por buke te zeze integrale, po e bere me copa tuli, ose me keq me buke te bardhe del si qull. Pra mbasi kemi pregatitur edhe buken, qe e mira eshte te jete gati ne momentin qe eshte bere trahanaja i perziejme te dyja bashke, dmth ose hedhim trahanan ne tasin me pershesh, ose hedhim persheshin ne trahana, e perziejme pak qe e gjith buka te mbytet me trahana dhe e mbulojme me kapak, e leme te mbuluar per 5-8 min ne menyre qe buka te pije gjith trahanane. Ne fund per mendimin tim mos i hidh gjalp te skuqur se rendohet shume, por cdo njeri ne pjate apo tas mund ti hedhe nje luge vaj ulliri.

  Shoqerohet me qepe te njome ose zemren e preshit, po ashtu shoqerohet me ullinj, dhe djath te bardhe, mund te pish raki ose vere, por jo birre.

  Tani ju befte mire se per nja 8 ore sdo ju haet me asgje.

 19. #19
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Anėtarėsuar
  30-08-2005
  Mosha
  44
  Postime
  1,496
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga dardajan Lexo Postimin
  Keshtu si thua ti behet por ke harruar disa gjera te vogla.

  Nese do ta besh te mire ...

  1- Bashke me qepen skuqen edhe disa kokla mishi, dmth disa copa te vogla mishi me pak dhjam, biles meqe qepa skuqet me shpejt se mishi, ne fillim skuqim mishin derisa te jete pothuajse gati pastaj hedhim qepen dhe vazhdojme skuqjen e te dyjave se bashku derisa qepa te zverdhet pak, ne kete moment hidhet 4-5 luge trahana sic thote edhe Donna dhe tani te 3 perzierjet skuqen per disa minuta derisa trahanaja te marri pak ngjyre dhe shtepia ke mbushet me aromen e saj, pastaj hidhi ujin sic thote dona por jo te ftohte, do ishte me mire i ngrohte se kur e hedh te ftohte trahanaja pra brumi do qendroje me shum kohe ne uje derisa te mare vale dhe mund te ngjitet e te behet si top, dhe srsyeja tjeter eshte se me uje te ngrohte do ta perziesh me pak derisa te marre vale kurse me uje te ftohte do rrish duke perzier per nje kohe me te gjate. Mbasi uji te valoje mos e trazo me por lere te vloje derisa deshironi ju te jete e trashe pra te mos jete i holle si uje kur ta fikesh zjarrin.
  Trahanaja eshte gati, por nga ana tjeter duhet te beni gati nje sahan (turqisht kjo ) ose nje tas te madh me pershesh, pra me copa te vogla buke. Por edhe ketu ka nje hile te vogel, sepse del me e mire nese perdor vetem koret e bukes, dhe jo cdo lloj buke por buke te zeze integrale, po e bere me copa tuli, ose me keq me buke te bardhe del si qull. Pra mbasi kemi pregatitur edhe buken, qe e mira eshte te jete gati ne momentin qe eshte bere trahanaja i perziejme te dyja bashke, dmth ose hedhim trahanan ne tasin me pershesh, ose hedhim persheshin ne trahana, e perziejme pak qe e gjith buka te mbytet me trahana dhe e mbulojme me kapak, e leme te mbuluar per 5-8 min ne menyre qe buka te pije gjith trahanane. Ne fund per mendimin tim mos i hidh gjalp te skuqur se rendohet shume, por cdo njeri ne pjate apo tas mund ti hedhe nje luge vaj ulliri.

  Shoqerohet me qepe te njome ose zemren e preshit, po ashtu shoqerohet me ullinj, dhe djath te bardhe, mund te pish raki ose vere, por jo birre.

  Tani ju befte mire se per nja 8 ore sdo ju haet me asgje.

  Me vjen keq ,po uji s'i hidhet i ngrohte, po i ftohte . ne fakt per koklat e mishit ne perdornim ato cingaridhet e derrit, behej e shijshme .
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga donna76 Lexo Postimin
  Me vjen keq ,po uji s'i hidhet i ngrohte, po i ftohte . ne fakt per koklat e mishit ne perdornim ato cingaridhet e derrit, behej e shijshme .
  Kurse mishi me i mire ne kete rast eshte mishi pasterma, mbreti i cdo lloj mishi.


  Mir per ujin sqeke dakort po per ato te tjerat dakort je ? jo po qe ti japim nje udhezues te sakte shoqes se eshte nuse e re dhe e ka per here te pare tha se ka bere ndonjeher. Prandaj qe te mos turperohet duhet tja tregojme mire se si behet, " trahanaja" se kemi me eksperience, dhe e kemi bere shum here sdiomos kur kemi dale me shpi me vete.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 07-10-2011 mė 16:00

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Per cfare ju ka marre malli te hani?!
  Nga Sweet Brunettee nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 228
  Postimi i Fundit: 09-02-2006, 21:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •