Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8

Tema: Japrakė

  1. #1
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016

    Japrakė me lakėr

    Pėr 4-5 persona duhen:
    Lakėr 1kg, mish i grirė 200 gram ose njė filxhan ēaji, qepė 2 kokrra, oriz 2 filxhanė kafeje, kripė, piper.

    Lakra e bardhė pastrohet nga gjethet e dėmtuara dhe kocani, vendoset nė tenxhere me ujė tė vluar dhe kripė dhe zihet pėr 7-10 minuta derisa tė zbutet pak. Pastaj i kullohet uji, i hapen gjethet dhe kėrcinjtė e fortė. Nė fillim tė gjethes vendoset mbushja e cila mund tė pėrdoret me perime tė ndryshme si karrota, qepė, selino tė pėrziera me oriz gjysėm tė zier ose me kimė tė pėrzier me oriz. Dollmat palosen nė formė rruli duke i futur anėt nga brenda. Nė njė tenxhere tė cekėt ato vendosen nė 2 shtresa u shtohet pak ujė dhe lihen nė zjarr tė avashtė pėr 30 minuta.
    Mbushja pėrgatitet me mish tė grirė tė pakaurdisur, duke e pėrzier me qepė tė grira hollė, oriz gjysėm tė zier, kripė dhe piper
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [Perla] : 28-05-2009 mė 13:10

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-05-2002
    Vendndodhja
    Ypsilanti Twp, MIēigan, SH.B.A.
    Postime
    226
    Ne i themi japrak mer ti, jo dollma. Pastaj, nuk i themi koēan por kėrcell. Jo tenxhere por kusi. Ngadalė dhe jo avash. Bukur e ke shkruar aty, "kėrcinjtė". Tė lumtė.
    Pėr tė gjitha trojet Shqiptare nėn njė tėrėsi Shtetėrore Shqiptare, t'i shkrijmė ēdo energji!

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anėtarėsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400

    Gjethe rrushi per japrak...

    me ka shku mendja per japrak me gjethe rrushi si ta bej e ku ti gjej gjethet

  4. #4
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Zakonisht fermat jane vetem dy ore ose dhe me pak larg qendrave te banuara...madje ka ferma te cilat gjate gjithe vitit jane hapur per bleres te thjeshte duke filluar nga fruta, perime te thjeshta deri ne produktet e bujqesise.

    Pra vetem bej nje xhiro me makine ne fermen me te afert, edhe trute te freskohen me ajer te paster dhe ku i dihet ndikon per mire edhe gjethet e rrushit i gjen dhe ben japrakun

  5. #5
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Nuk e di po ketu ku jam une nuk ka femra me rrush. I blej gjethet e rrushit me kavanoz ne nje dyqan arab.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e tiziana
    Anėtarėsuar
    26-05-2002
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    44
    Edhe sikur te gjeni ferma me rrush gjetheve tani iu ka ikur koha sepse duhet te mblidhen kur jane te njoma rreth muajit maj e jo me vone.Kete e di mire se e kam hardhine tek oborri i shtepise dhe e beje japrakun gjithmone ne ata periudhe.Prandaj perdorni ato qe shiten te dyqanet arabe vetem se s'eshte e njejta gje s'e i kam provuar.
    ticiana

  7. #7
    MODERATOR Maska e Letersia 76
    Anėtarėsuar
    23-06-2002
    Vendndodhja
    OXFORD ENGLAND
    Postime
    731
    HAJDE ketej o pinkie te jap une gjethe rrushi sa te duash ok....a ti me e bo jabrakun se mua me ka pas mesuar gjyshja me e bo ,po kam harruar ......do kisha deshire te haja japrak .......me ka cu mendja per ............
    Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
    Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
    Trashigim, qi na la i Pari,
    Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
    Edhč atij i u thaftė, po, goja,
    Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
    Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
    Flet e t'veten lźn mbas dore.

    AT Gjergj Fishta

  8. #8
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Letersia s'dashke gje hic....
    Pinkie, ti gjen letersia gjethet vetem gatuaje japrakun per te..haha
    Letersia mos harro te leshe japrak edhe per te tjeret, se jemi gati ne.
    Ketu ku jam une Pinkie, jo qe ferma me rrush nuk ka po as peme te tjera me fruta nuk gjihen.

Tema tė Ngjashme

  1. Lethe
    Nga Lit nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-05-2004, 17:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •