Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8

Tema: Japrak

 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime

  Japrak me lakr

  Pr 4-5 persona duhen:
  Lakr 1kg, mish i grir 200 gram ose nj filxhan aji, qep 2 kokrra, oriz 2 filxhan kafeje, krip, piper.

  Lakra e bardh pastrohet nga gjethet e dmtuara dhe kocani, vendoset n tenxhere me uj t vluar dhe krip dhe zihet pr 7-10 minuta derisa t zbutet pak. Pastaj i kullohet uji, i hapen gjethet dhe krcinjt e fort. N fillim t gjethes vendoset mbushja e cila mund t prdoret me perime t ndryshme si karrota, qep, selino t prziera me oriz gjysm t zier ose me kim t przier me oriz. Dollmat palosen n form rruli duke i futur ant nga brenda. N nj tenxhere t cekt ato vendosen n 2 shtresa u shtohet pak uj dhe lihen n zjarr t avasht pr 30 minuta.
  Mbushja prgatitet me mish t grir t pakaurdisur, duke e przier me qep t grira holl, oriz gjysm t zier, krip dhe piper
  Ndryshuar pr her t fundit nga [Perla] : 28-05-2009 m 13:10

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIigan, SH.B.A.
  Mosha
  57
  Postime
  226
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ne i themi japrak mer ti, jo dollma. Pastaj, nuk i themi koan por krcell. Jo tenxhere por kusi. Ngadal dhe jo avash. Bukur e ke shkruar aty, "krcinjt". T lumt.
  Pr t gjitha trojet Shqiptare nn nj trsi Shtetrore Shqiptare, t'i shkrijm do energji!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime

  Gjethe rrushi per japrak...

  me ka shku mendja per japrak me gjethe rrushi si ta bej e ku ti gjej gjethet

 4. #4
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime
  Zakonisht fermat jane vetem dy ore ose dhe me pak larg qendrave te banuara...madje ka ferma te cilat gjate gjithe vitit jane hapur per bleres te thjeshte duke filluar nga fruta, perime te thjeshta deri ne produktet e bujqesise.

  Pra vetem bej nje xhiro me makine ne fermen me te afert, edhe trute te freskohen me ajer te paster dhe ku i dihet ndikon per mire edhe gjethet e rrushit i gjen dhe ben japrakun

 5. #5
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Nuk e di po ketu ku jam une nuk ka femra me rrush. I blej gjethet e rrushit me kavanoz ne nje dyqan arab.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e tiziana
  Antarsuar
  26-05-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  44
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Edhe sikur te gjeni ferma me rrush gjetheve tani iu ka ikur koha sepse duhet te mblidhen kur jane te njoma rreth muajit maj e jo me vone.Kete e di mire se e kam hardhine tek oborri i shtepise dhe e beje japrakun gjithmone ne ata periudhe.Prandaj perdorni ato qe shiten te dyqanet arabe vetem se s'eshte e njejta gje s'e i kam provuar.
  ticiana

 7. #7
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  44
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  HAJDE ketej o pinkie te jap une gjethe rrushi sa te duash ok....a ti me e bo jabrakun se mua me ka pas mesuar gjyshja me e bo ,po kam harruar ......do kisha deshire te haja japrak .......me ka cu mendja per ............
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 8. #8
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Letersia s'dashke gje hic....
  Pinkie, ti gjen letersia gjethet vetem gatuaje japrakun per te..haha
  Letersia mos harro te leshe japrak edhe per te tjeret, se jemi gati ne.
  Ketu ku jam une Pinkie, jo qe ferma me rrush nuk ka po as peme te tjera me fruta nuk gjihen.

Tema t Ngjashme

 1. Lethe
  Nga Lit n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 24-05-2004, 17:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •