Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 91 prej 91
  1. #81
    i/e regjistruar Maska e nitROSHI
    Anėtarėsuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    710
    Rrofte Kadareja.
    Poshte Kadareja.

    Nuk po marr vesh po flisnin per Kadarene si njeri, apo per Kadarene si artist.

  2. #82
    i/e regjistruar Maska e janulla
    Anėtarėsuar
    17-06-2003
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    50
    Qe te ngitesh ne sferat me te larta te kesaj bote deri tek yjet qe mijera bien ,e mijera ngrihen(nuk i kam zili).
    Duhet me doemos zgjuaresine ta kthesh ne dinakeri te zhdervjellte,
    vullnetin ne cinizem,
    moralin ne miresjellje formale, dhe ndergjegjjen ne libreze cecesh, por qe te rish atje duhet karakter.
    Sic po e shoh une ketu po diskutojne te dyja, artist dhe njeri.
    Shume mire nje rruge e dy pune.
    Sa per ju te dy me siper, me shume me intereson ndergjegjia se sa opinioni.

    Njeri ketu nga Bostoni i ben nje telefonate: alo ,si je zoti Ismail(me perpara i thoshte shoku Ismail)C` kemi si je me shendet, kur ke plan te vish kendej etj..etj.
    Me ne fund i thoteua te beje nje liber por besoj se do te me ndihmosh, oh c`jane ato qe thua! ja kthen Ismaili. Une do te te ndihmoj dhe kam besim se do te dale nje gje me te vertete shume interesante. Ah!.. si behet njeriu kur ka interes ?. Por nje gje te dini ti i Bostonit dhe ti i Miciganit mos mendoni se talenti eshte "Grip"


    Pershendetje Janulla

  3. #83
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Citim Postuar mė parė nga Dreri
    A nuk duken si personazhet anonime tek "FUNERALI TE PAFUNDME" te Vizar Zhitit
    keta "antikadareanet"
    S'me rrihej mua.

    Leri antikadareanet dhe armiqte e tyre te grinden sa te duan, por libin mos e misintrepreto se e kam semundje.
    Ti duhet ta dish se cfare perfaqesojne personazhet anonime, nje turme njerezish qe shkojne drejt nje te panjohure te frikshme. Nqs u dashka bere ky krahasim qe bere me siper, personazhet nuk jane antikadareanet por pikerisht adhuruesit e tij. Dhe nqs sheh me kujdes kush flet kunder Kadarese, thote dicka specifike. Kurse ata qe jane me te, nuk tregojne arsye perse ta duan te tjeret, vetem "Eshte i madh, dhe pike." A nuk te kujton kjo personazhet anonime te Visar Zhitit qe ecin si te droguar? "Duhet bere, por nuk e dijme pse, por kemi frike te dalim nga turma." Nuk u mor vesh asgje specifike ne ate liber. Vetem ecnin se ashtu benin te gjithe.
    Nqs do flasim per vlerat e tyre si shkrimtare, kush e do Kadarene dhe jo Visar Zhitin (me pak fjale) jane komuniste. Ne nje menyre apo tjeter. S'ke si te dalesh prej kesaj.
    Duke filluar edhe nga menyra si sillen qe ta bejne Kadarene diktator letersie dhe t'u kundervihen c'do talenti tjeter me frike se mund ta hedhin Kadarene prej fronit (po te kujtohet jeta 20 vjet me pare?) Juve nuk doni te zgjeroni horizontet tuaja, nuk doni Shqiptar tjeter, nuk doni intelektuale te tjere, sikur Kadarese i dhate gjithshka qe kishit... e bete si firme piramidale, me qafsh. Te flisni ne kete menyre per Kadarene eshte si te duash te besh femije me nje sperm... se Shqiptaret edhe jane kursyes, edhe kane standarte te larta.
    Keta te dy (Ismail Kadare & Visar Zhitit) s'kane asgje mangut nga njeri tjetri qe te ndahen keshtu.

    Nje krahasim komplet i pashije.

    P.S.: Letersia NUK ka fron.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 18-12-2004 mė 15:36
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  4. #84
    i/e regjistruar Maska e janulla
    Anėtarėsuar
    17-06-2003
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    50

    Te lumte Leila

    Me pelqeu postimi juaj, pamvaresishte se nuk ju njoh.! Te kam zili per te vetmen gje: qe nuk jeni servile dhe me dy fytyra.
    Te pershendes Janulla

  5. #85
    El-Letėrsia Maska e macia_blu
    Anėtarėsuar
    04-05-2002
    Vendndodhja
    michigan usa
    Postime
    2,492
    ne (shqiptaret0 edhe kur adhurojme dike (dicka) e adhurojme ne menyren me absurde. (ne menyren me diktatoriale).
    Po pse o NJERi u dashka fyer, denuar , paragjykuar, perjashtuar.... kercenuar... etj etj etj, ai qe nuk e adhuron te njejtin person , artist, shkrimtar , njeri .... qe e adhuron ti dhe turma , ti dhe shumica???? Pse pakicat (ose qofte edhe nje i vetem ) qe guxon te mos e njoh , ose te mos e adhuroje (ta zeme kadarene). U dashka quajtur ziliqar , hajvan , apo antikombetar. Per me teper nje kadare dhe as tre kadare , nuk e bejne kombin. Madje edhe letersine vetem nje kadare , eshte e veshtire ta beje.
    Nejse ... kam parasysh nje bisede te dy pseudointelektualeve, ketu ne mich... per kadarene. Dhe njeri prej tyre foli keshtu (por vetem foli sepse nuk e di sa bindes qe.). Perpara se te lexoja kadarene kam qen ne kete nivel , dhe peshoj doren para mjekrres ne menyre horizontale , mbasi lexova kadarene , jam ndjere ne kete nivel, dhe e peshoji doren po ne menyre horizontale, diku mbi koken e tij.
    Shume pak paske lexuar i dashur intelektual , mu guaxua ti them , mendo sikur te lexosh ndonje shkrimtar tjeter (jo kandidat per nobel , e as nobelist) dhe do kuptosh se nuk do kesh gjatesine e duarve te tregosh ngritjen e nivelit. Do tu lutesha te dyja paleve , edhe atyre qe vdesin per kadarene edhe atyre qe nuk e cajne per kadarene , te mos jene kaq te poshter.... duke vene mbiemra e etiketa per njeren -tjetren pale.


    Rrofte kadareja.
    Poshte kadareja!!!

    lol

    Nga dobsia qe keni per kadarene (njeshin tuaj absolut qe nuk guxoni ti shtoni edhe nje njesh tjeter apo disa te tjera njesha) mos ia keputni kot , te pakten pa e lexuar "funeralin e pafundme" te thoni se nuk ishte i bukur etj etj. Ne fund te fundit... thoni qe nuk e kuptuat por jo qe ishte i dobet apo .... ku e di une. Une per vete , e kam pelqyer funeralin me shume se tre kater apo shtate libra te kadarese, qe po pertoj ti rreshtoj titujt.
    ...
    (te gjitha ata qe kane lexuar vetem kadarene , vetem kadarene adhurojne)!
    ... Une psh dua M. Camajn dhe nuk me duhen 70 libra te tij qe te them ose qe te besoj se eshte i MADH, po kaq e ndoshta me shume se kadare.
    Lexojeni romanet e Cristian Krasniqit, qe te besoni se letersise nuk i ka ngelur tik taku i zemres vetem ne "kadare". Lexoni edhe Fatos Kongolin . RRini nja gjashte muaj pa kadarene , dhe lexoni qofte edhe autor te huaj , mjaft qe te mos abuzojme ne tym me fjalen "i madh" "me i madhi".
    Jo te gjitha ata qe shajne ose qe nuk e pelqejne kadarene kaq marrezisht sa do te donit ju, ose kaq marrezisht sa vete ju jane ziliqare, sepse shumica e tyre nuk merren me letersi , pervecse si lexues.

    ps. Janulla , te pershendes.... !

  6. #86
    i/e regjistruar Maska e nitROSHI
    Anėtarėsuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    710
    Nuk kisha deshiren me te vogel te hyja ne kete debat, ( jo sepse trembem te jap mendimin tim, por sepse e di qe dikush, ose nuk do ta kuptoje ate, ose do ta keqinterpretoje ate), por ja qe natyra e njeriut eshte aq e cuditshme qe shpesh na shtyn te bejme gjera qe as vete nuk kemi deshire ti bejme.

    Nejse
    Po e filloje me RRofte Kadareja.
    A ka vlera krijimtaria e Kadarese????
    Sigurisht qe ka vlera, kjo nuk mund te diskutohet, por a eshte gjithcka e shkruar prej tij vlere???
    Nese do ta shtronim keshtu problemin do te shikonim se vec vleres ai ka edhe shume ujera, te cilat nuk i sherbejne letersise shqiptare, jane antivlera.
    Kjo nuk e ben Kadarene deshtak, e as shkrimtare te keq, e ben thjeshte nje shkrimtare te ndjeshem, qe si cdo kush ka patur momente te dobeta, e shpesh i eshte pergjumur muza.
    Ka njerez qe e shikojne Kadarene si shkrimtarin me te madh shqiptare, e une ketu nuk shikoj asgje te keqe. E keqa qendron ne mbylljen qe ata krijojne per te njohur shkrimtare te tjere, e per krijimin e nje miti, i cili thjesht pengon progresin e letersise.
    Duhet te jemi te hapur.

    Nese do te flisja per Kadarene si njeri, pa dashur te ndikoj ne mendimin e askujt, une do te thosha poshte Kadareja. Gjithmone e kam pare si nje njeri me shume fytyra, negativ, pa shtylle kurrizore.
    Por ne fund te fundit kujt i hyn ne qese jeta e tij personale???
    Mua personalisht nuk me rruhet fare.


    Ps Gjithcka qe doja te thoja eshte vetem ajo qe qartesisht eshte thene ne kete shkrim.

  7. #87
    i/e regjistruar Maska e Dreri
    Anėtarėsuar
    02-06-2002
    Vendndodhja
    Florida
    Postime
    661
    "Leila"
    Ja qe spo me rrihet as mua.
    E para qe thua per FUNERALIN E PAFUNDME qe e ke semundje, une si fillim duhet ti di ty semundjet qe te mos i prek ato.
    "Funeralin" cdo njeri qe e lexon e kupton ne menyren e vet, e tille eshte ajo veper e Visarit
    Ti mund tio quash "tume e droguar" dikush tjeter i koncepton krejt ndryshe.
    Pastaj per karahasimet me shije apo pa shije..kjo m'varet nga oreksi yt.
    Asnje "atikadarean" deri tani nuk ka prekur aty ku eshte "thembra e akilit" E gjithe "kumtesa e tyre rrotullohet ne te njeten rreth tashme bajat
    " shkoi per enverin.. ishte servil... ka veprat e pergjakura, ka denuar me pushkatim dashnorin e te se bijes..jo mban syze miopi....nuk ha asnjehere tave tirane....ka pasur nje dashnore turkeshe..etj etj etj.
    SHkrimtare xheloze mendojne se Kadarea u ben hije atyre.
    Mua sikur te me servirnin njeqind vepra autoresh shqiptare..ndoshta te nentedhejte nenten do merrja nje te kadarese, kjo eshte gustoja ime.
    Ndersa sikur te kisha mundesi (nje grusht te fuqishem psh) do e mbyllja njehere e pergjithmone temen "pro & kunder" atij.

    v.o Leila pa nerva zemer ,ok, qetesohu njehere
    muzg i heshtur

  8. #88
    forever hers Maska e Eagle
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Vendndodhja
    boston-temporarly
    Postime
    505
    Citim Postuar mė parė nga macia_blu
    Lexojeni romanet e Cristian Krasniqit, qe te besoni se letersise nuk i ka ngelur tik taku i zemres vetem ne "kadare". Lexoni edhe Fatos Kongolin .

    Cristian Krasniqit???
    nuk e duroj dot i-ne pa pike.

  9. #89
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Citim Postuar mė parė nga Eagle
    Cristian Krasniqit???
    He mer he, se nuk eshte i keq ai. Emrat i kemi ca ters ne Shqiptaret.

    Drer, mos u be kaq cinik, "zemer."
    Dhe mos u perpiq me te me diskreditosh postin duke ia vene fajin nervave te mia imagjinare... thjesht per te bere show. Aq me teper kur 2 te tjere pas meje thane te njejten gje. Ok, "zemer?"
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  10. #90
    forever hers Maska e Eagle
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Vendndodhja
    boston-temporarly
    Postime
    505
    Citim Postuar mė parė nga Leila
    He mer he, se nuk eshte i keq ai. Emrat i kemi ca ters ne Shqiptaret.

    ke te drejte, ai nuk eshte aspak i keq.....sepse ai nuk ekziston...

    ju qe me beni si keshilli i lagjes njehere e nje kohe , te pakten emrat e miletit mos i beni lesh e li si mendjet tuaja...

    P.s lexuesit normal ketu: eshte fjala per Adrian Christian Kycykun..jo Krasniqin
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 21-12-2004 mė 04:15
    nuk e duroj dot i-ne pa pike.

  11. #91
    El-Letėrsia Maska e macia_blu
    Anėtarėsuar
    04-05-2002
    Vendndodhja
    michigan usa
    Postime
    2,492
    P.s lexuesit normal ketu: eshte fjala per Adrian Christian Kycykun (lol)

    Faleminderit eagle, me te vertete faleminderit.... .Me fal!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 21-12-2004 mė 04:16 Arsyeja: gjuhe e huaj

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 06-10-2011, 14:03
  2. Kėrkoj artikullin e fundit pėr Kadarenė tė Liliana Hoxhės
    Nga veris06 nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 13-11-2006, 17:39
  3. Dritėro Agolli: Historitė e sherreve tė mia me Ismail Kadarenė
    Nga Fiori nė forumin Enciklopedia letrare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 30-08-2005, 15:39
  4. AKSH kėrcėnon Kadarenė
    Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 20-04-2004, 12:56
  5. Arqile Semini, diplomati qe rrefen historine nga Franca
    Nga Albo nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-06-2003, 23:54

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •