Close
Faqja 1 prej 7 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 125
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,138
  Faleminderit
  81
  789 falenderime n 645 postime

  Si duhet forcuar harmonia fetare n shoqrin shqiptare?

  Kjo teme nuk eshte hapur per diskutim!

  Kjo teme eshte hapur si nje detyre shtepie e drejtuar te gjithe antareve te forumit. Detyra eshte e thjeshte ne pamje te jashtme por ka nevoje qe te vrisni pak trurin, te lexoni sa me shume dhe te vini ne fund me zgjidhjen optimale te detyres qe ju eshte ngarkuar.

  Detyra: Perpiloni nje liste rregullash/normash/ligjesh shoqerore qe duhet te respektohen nga cdo shqiptar ne menyre qe te ruhet integriteti i komunitete fetare ne vend dhe te forcohet akoma me shume harmonia fetare ne rradhet e shqiptare.

  Pergjigjia duhet te jete personale dhe e pavarur, qe do te thote se secili prej jush duhet te mendoje e gjykoje vete, e te vije ne kete forum me pergjigjen e tij per detyren e caktuar. Pergjigjia duhet te jete ne formen e nje liste koncize, si per shembull:

  1. Duhet qe shteti...
  2. Duhet qe komunitet...
  3. Duhet qe ....
  4. Nuk duhet lejuar qe...
  5. Duhet mbrojtur me ligj ....

  Besoj se e keni te qarte. Cdo antar duhet te lere vetem nje pergjigje ne kete teme, te gjitha pergjigjet apo replikat do te fshihen. Mos komentoni mendime te shprehura nga antare te tjere qe nuk mendojne si ju.

  Albo

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Duhet qe njerezit te mos mendojne me paragjykim per tjetrin. As shteti, as ligji nuk mund te krijojne apo imponojne tolerance. Toleranca vjen nga dashuria kush e ka, nga miresjellja kush e ka, nga pranimi i tjetrit ashtu sic eshte, kush mund ta beje nje gje te tille.
  Pershendetje
  Te shptohesh do t thot t transformohesh prej Perendise, t ribhesh ashtu si Ai donte q ne t ishim q nga fillimi!

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Me vjen keq ti pranoj vetes qe toleranca fetare ne shqiperi po sulmohet nga disa besime qe nuk dua ti permend ketu.
  Rregulli nr 1 per mua qe te mbijetoje kjo tolerance aktuale ne shqiperi eshte dhe mbetet ashtu sic ka qene edhe me pare Ateizem deri ne njefare pike.

 4. #4
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 20 postime
  Per nxitjen e tolerances fetare duhet qe:

  Robi fetar te mos jete me fetar. [me perjashtim te Bektashijve]

 5. #5
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime n 32 postime
  Nuk duhet qe, kur vjen puna te festa nacionale, ashtu si festa e Flamurit, nuk duhet qe fet (myslimane apo katolike) te bejne celebrime (mbremje) te ndara nga njera tjetra.

  Duhet te ket aq respekt per sejcilen fe, dhe duhet te ket aq respekt per kombin, sa qe te celebrojn (gezojn) sebashku.

 6. #6
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  37
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  Harmonia fetare eshte stadi i fundit te zhvillimit te nje shoqeria mendoj.Shoqeria shqiptare koheve te fundit paraqitet si shoqeri delikate ne kete aspekt.
  Koha kur nje njeri do shof bahcen e vete e jo te fqiut duhet te vij medoemos.
  Per mua harmonia fetare forcohet sipas skemes se ketille:
  1.Respekti per fene tende dhe fete tjera
  2.Besimi ne fene tende sipas asaj qe ke lexuar nga librat e shenjte te po njejtes fe dhe leximi mbi fete tjera (mbi te gjitha,neve gjykojme per ate qe duam te besojme dhe per ate qe nuk duam)
  3.Edukim i paster dhe i mirefillte fetar i gjeneratave te reja qe vijne pas
  4.Implantim te nje shkence (apo lende) ne shkolle e quajtur : Toleranca fetare

  dhe e fundit

  5.Mos gjeneralizimi i sendeve dhe heqja e stereotipeve nga shoqeria shqiptare

  Duhet pune,por nese nuk ka fillim,s`do kete as fund.


  Stormi
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-09-2004
  Mosha
  37
  Postime
  1,474
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  s'ka nevoje te behet asigje

  shqiptaret shkojne shume mire me njeri tjetrin edhe gjithmone ka shkuar (nuk shohim dallime fetare)

  pastaj ne nuk jemi as fetare, c'rendesi ka?!

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Gjermani - Leipzig
  Postime
  148
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 2 postime
  Duke i dedikuar nje vit te tere studimi vetem figures se Naim Frasherit neper shkolla te mesme. Nese kjo gje behet ne vend te protokolleve te tjera qe qeveriu ka ne mendje te kreje atehere jo vetem qe do kete tolerance fetare, por nuke do kete dhe injorance dhe mefshtesi ne rradhet e shqiptareve.
  "Ju lutem mos ushqeni asnje iluzion. Mua m vrane dhe keshtu kane vepruar edhe me dy kryetaret tjere te Shoqates s Shqiptareve "Marko Boari", te cilet vdiqen, edhe keta, nga "leuemia". Keto fjale ua kam thene edhe miqve te tjere te mij"...
  Fjalet e fundit te Aristidh Kola-s

 9. #9
  i/e larguar Maska e Traboini
  Antarsuar
  09-12-2003
  Vendndodhja
  East of Las Vegas-West of Atlantic City
  Postime
  390
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga Kleitus
  Duke i dedikuar nje vit te tere studimi vetem figures se Naim Frasherit neper shkolla te mesme. Nese kjo gje behet ne vend te protokolleve te tjera qe qeveriu ka ne mendje te kreje atehere jo vetem qe do kete tolerance fetare, por nuke do kete dhe injorance dhe mefshtesi ne rradhet e shqiptareve.
  kJO QE THE TI + NOLI & FISHTA........... (PER BALANCIM)...

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e pagan
  Antarsuar
  15-02-2004
  Postime
  227
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  une them; duke I MBYLL temat fetare neper forumet shqiptare. si puna e ketij ketu.


  njerezit qe duan te diskutojne per fene dhe te vene neper forumet e specializuara e TE DEDIKUARA per secilin besim (qe ekzistojne tashme neper net).

  ballafaqimi i besimeve te ndryshme sjell gjithnje ve LUFTE. prandaj ky duhet shmangur. feja duhet te trajtohet vetem si problem personal i sejcilit nga ne, si e trajton kete dukuri (vetem) bota e qyteteruar. per me teper besimi fetar NUK I NDIHMON aspak atij kombetar, sidomos tek nje popull si yni me shume bestitny.

 11. #11
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Antarsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  une kam nja 5 propozime, por jo ne kuadrin e "detyrave shtepiake" por sepse keshtu do te ishte me mire per vendin dhe kombin tone dhe per nje tolerance fetare..  1. Duhet qe shteti... te mos perzihet fare ne punet e religjioneve dhe te jete perjetesisht laik.

  2. Duhet qe komunitetet... te respektojne njeri-tjetrin dhe ndjekesit e gjithsecilit.

  3. Duhet qe .... keto fe me prejardhje arabo/hebraike (islami dhe krishterimi) te zbehen dalengadale deri sa te lene njehere e mire vendin tone dhe te kthehen andej nga i sollen. Jemi komb i vogel dhe te kesh 3 fe eshte dhe dicka qe nuk shkon shume ne funksion te homogjenizimit. Shume vete mund te besojne te Zoti duke patur nje lidhje direkte shpirterore ne lidhje me te (Zotin, ose fuqine e mbinatyrshme qe mendon).. pra njefare UNIVERSALIZMI.

  4. Nuk duhet lejuar qe... ne asnje menyre te futen ne Shqiperi njerez qe vijne vetem per "ndricim shpirteror". As nga Arabia, as nga Italia, Greqia e as nga Amerika (per te permendur shembuj) !!


  5. Duhet mbrojtur me ligj .... liria per te besuar dhe te gjithe te drejtat e tjera ne kete kuader, te cdo individi (lol, gjithashtu dhe liria per te mos-besuar)!!  ndokush dhe mund te fyhet, por tema nuk eshte e hapur per diskutim. Gjithsesi i kerkoj ndjese
  Prektora

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Luarasi
  Antarsuar
  30-01-2005
  Postime
  111
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Smile

  Duhet te gjitha ato qe u permenden me larte, dhe gjihtashtu duhet qe se pari te gjihte shqiptaret ti binden vlerave kombetare dhe atyre ti permbahen me fantizem, patriotizmi do te na beje te harojme se cfare feje i perkasin vellezerit e nje gjaku. Gjithashtu te binden se te gjithe shqiptaret kemi nje gjuhe dhe nje kulture, dhe kjo ka me teper rendesi se a beson ne Krisht apo ne Muhamed, njerzimi mbi te gjitha. Duhet qe fraksionet qe kane dale nga fete Abrahamike te shikohen si nje konflikt i se kaluares mije vjecare. Duhet qe shkollat e mesme te kene lende te tolerances fetare ku mund te studiohen te gjitha fete krahas me teorine Darvinjane, psikologji sociale dhe teori te tjera qe te japin kendveshtrime te ndryshme. Duhet gjihtashtu lexuar me vemendje disa kapituj nga Bibla dhe Kur'ani dhe krahasuar ato me shkencen e ditur, per tu bindur mbase keto libra jane vetem udhezime me nje sociologji shum te sofistikuar te asaj kohe kur ato jane shkruar dhe jo qe te shikohen si fjala e Zotit. Se fundi te them duhet mbajtur balanci dhe mos te lejohet radikalizimi i asnjeres nga fete qe mund te kene efekt shume negativ ne tolerancen fetare.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Luarasi : 28-02-2005 m 06:17

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Edhe une jam dakord me parafolesine mbyllen temat fetare neper forume!!

 14. #14
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  37
  Postime
  2,153
  Faleminderit
  29
  28 falenderime n 25 postime
  Nga menyra sesi moderatoret fetare shtjellojne temen e tolranaces ne kete Forum, duket qarte...... toleranca ka deshtuar! Ne te ardhmen nese vazhdojme keshtu do deshtoje me teper!

  Fetaret e Forumit dhe "zgjuaresia e tyre debatuese" e tregon qarte!


  Ajo qe me vjen me keq se cdo gje tjeter eshte se emigrantet shqiptare po behen luftetaret me te medhenje te kesaj ish-tolerance. Pra sic duket andej nga syrgjinosen e kane ngrene mire sapunin per djath!

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-03-2003
  Postime
  691
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Si duhet forcuar harmonia fetare n shoqrin shqiptare?

  Albo e ka percaktuar mire temen por disa tipa ketu ne forum kane harruar te lexojne ose te kuptojne shqip.

  Tema eshte : " Si duhet forcuar harmonia fetare n shoqrin shqiptare? "

  Citim Postuar m par nga Albo
  Detyra : Perpiloni nje liste rregullash/normash/ligjesh shoqerore qe duhet te respektohen nga cdo shqiptar ne menyre qe te ruhet integriteti i komunitete fetare ne vend dhe te forcohet akoma me shume harmonia fetare ne rradhet e shqiptare.
  Nuk marr vesh dot keta forumistat me siper qe duan te zhdukin fete ose te mbajne ate qe u pelqen atyre me shume. Kaq e veshtira paska qene gjuha shqipe per keta sa qe nuk kuptojne dot nje shkrim te thjeshte ? !

  U pa puna , duhet ti mesojme shqip shqiptareve tani qe ti permbahemi te njejtit diskutim.

 16. #16

  Antarsuar
  11-01-2003
  Postime
  316
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Pr tu forcuar harmonia fetare do shum mund e koh.
  1. Duhet t drogohemi nga komunizmi e diktatura me t ciln jemi vetokupuar e vetdroguar!
  2. Duhet t msojm ka sht Dashuria e Vrtet, si jetohet = zbatohet, si prhapet!
  3. Duhet t ndrtojm m par shtetin e Lir e Demokratik, q derisa ta udhheqin prostitutant e hajdutt, nuk do e kemi!
  4. Derisa t mos jetohet n Trojet tona n barazi t plot gjinore, as nuk jemi fetar t mir, as njerz t mir, as shqiptar t mir, as t lir, as demokrat! As ato fe q nuk e kan e nuk e zbatojn barazin gjinore ta dini /n'dai besoni n'dai jo!,/ q nuk jan n rrugn e Zotit!!! /Derisa t mos ket priftresha, biskupesha, imamesha, hoxhesha, myftiesha, aty nuk sht Zoti i Vrtet, sepse Zoti i do njsoj si femrat si mashkujt! N mos m shum femrat, pasi npr to vijn t gjith njerzit n kt dimension- fizik!!!
  5. Ajo ka ka thn F. S. Noli vlen ende. Po e citoj: "Kisha greke sht kisha e satanait. Ruhuni prej saj nse nuk doni q t'ua bj gjmn"! Pra derisa t prdhos Kishen pa Autoqefali Shqiptare, satanai Janullatos dhe priftrinjt progrekr, ne po lejojm t na bhet gjma.
  5. Duhet ti prmbahemi maksims: -ka nuk dshiron me ta br, mos ia b kujt"! Shptimi i shpirtit mund t vij n rrug t ndryshme, por themeli i secils rrug duhet t jet Dashuria, zemrmirsia, toleranca e bashkjetesa!!!
  Ini, bhuni, prhapni dhe jetoni dashuri!

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Manulaki
  Duhet qe njerezit te mos mendojne me paragjykim per tjetrin. As shteti, as ligji nuk mund te krijojne apo imponojne tolerance. Toleranca vjen nga dashuria kush e ka, nga miresjellja kush e ka, nga pranimi i tjetrit ashtu sic eshte, kush mund ta beje nje gje te tille.
  Pershendetje
  Kjo eshte e gjitha. S'ka nevoje per analiza te gjata e per shtjellime filozofike qe nuk jane me teper se fjale qe shkruhen thjeshte prej deshires me than dika e zhduken e harrohen sapo ne horizont shfaqet "i ndryshmi". Toleranca fetare dhe harmonia midis njerezve te feve te ndryshme ose midis njerezve besimtare dhe atyre qe kane vendosur te mos besojne varet vetem dhe vetem prej dashurise dhe deshires per mirekuptim.

  Fatkeqesisht Forumi Shqiptar eshte nje shembull i keq ne ket aspekt. Por, fartmiresisht Forumi Shqiptar, me aq sa kam pase munsi me e vezhgu Shqiperine, nuk reflekton realitetin e atjeshem.

 18. #18
  Perjashtuar
  Antarsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  1. Duhet qe shteti te ndaloje faljet e myslymaneve neper rruge dhe trotuare. Rruget jane per automjetet, ndersa trotuaret per kembesoret. Nese ti falesh ne trotuar dhe une te bie ne kurriz nuk eshte faji im: trotuari per ate pune eshte qe une te kaloj. E njejta gje nese te shtyp me makine. Do te falesh? Shko ne xhami.

  2. Duhet qe shteti te ndaloje ulerimat e mullait apo muhezinit nga minareja me altoparlant qe kujtojne propaganden naziste. As komunistet nuk i flisnin popullit me altoparlant. Kultura e gabuar e rruges vazhdon edhe aty. Eshte ndotje akustike.

  3. Duhet qe objektet fetare t'u kthehen atyre te cileve u eshte marre. Xhamirat qe kane qene kisha duhet t'u kthehen bashkesise se krishtere sepse vetem keshtu ka drejtesi. Harmonia arrihet nepermjet respektit dhe drejtesise.

  4. Duhet qe nese te krishteret duan te ndertojne nje kishe t'u lejohet nga bashkia dhe nga komuniteti myslyman pa asnje kusht, pasi vetem ne shtetet arabike ndalohet ndertimi i kishave, ose u vihen pengesa te jashtezakonshme. Ne Elbasan per shembull eshte shume e veshtire te ndertohet nje katedrale. Kur duhet te ndertohet nje xhami eshte goxha me kollaj. Diskriminimi i te krishtereve vazhdon ne shume forma edhe pas vdekjes se sulltan Hamitit.

  Nese respektohen keto te drejta te te krishtereve, do rritet edhe harmonia fetare. Nuk mund te kete harmoni ku njeri komunitet eshte i diskriminuar dhe keqtrajtuar. Vetem nepermjet vleresimit te te dy komuniteteve mund te kete harmoni dhe nderrespekt.

 19. #19
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Zombie
  1. Duhet qe shteti te ndaloje faljet e myslymaneve neper rruge dhe trotuare. Rruget jane per automjetet, ndersa trotuaret per kembesoret. Nese ti falesh ne trotuar dhe une te bie ne kurriz nuk eshte faji im: trotuari per ate pune eshte qe une te kaloj. E njejta gje nese te shtyp me makine. Do te falesh? Shko ne xhami.

  2. Duhet qe shteti te ndaloje ulerimat e mullait apo muhezinit nga minareja me altoparlant qe kujtojne propaganden naziste. As komunistet nuk i flisnin popullit me altoparlant. Kultura e gabuar e rruges vazhdon edhe aty. Eshte ndotje akustike.

  3. Duhet qe objektet fetare t'u kthehen atyre te cileve u eshte marre. Xhamirat qe kane qene kisha duhet t'u kthehen bashkesise se krishtere sepse vetem keshtu ka drejtesi. Harmonia arrihet nepermjet respektit dhe drejtesise.

  4. Duhet qe nese te krishteret duan te ndertojne nje kishe t'u lejohet nga bashkia dhe nga komuniteti myslyman pa asnje kusht, pasi vetem ne shtetet arabike ndalohet ndertimi i kishave, ose u vihen pengesa te jashtezakonshme. Ne Elbasan per shembull eshte shume e veshtire te ndertohet nje katedrale. Kur duhet te ndertohet nje xhami eshte goxha me kollaj. Diskriminimi i te krishtereve vazhdon ne shume forma edhe pas vdekjes se sulltan Hamitit.

  Nese respektohen keto te drejta te te krishtereve, do rritet edhe harmonia fetare. Nuk mund te kete harmoni ku njeri komunitet eshte i diskriminuar dhe keqtrajtuar. Vetem nepermjet vleresimit te te dy komuniteteve mund te kete harmoni dhe nderrespekt.
  1 Duhet qe shteti te ndaloje ndertimin e kryqeve prane rrugeve dhe trotuareve.Rruga dhe trotuari jane qe te kaloje une.Deshiron kryq? Shko ne kishe.

  2 Duhet qe shteti te ndaloje cingerrimat e neveritshme te kembanave.

  3 Duhet qe objektet fetare t'u kthehen atyre te cileve u eshte marre.Kishat qe kane qene faltore te kultit ilir ose pellazg duhet te kthehen ne gjendjen e meparshme sepse vetem keshtu ka drejtesi.Harmonia arrihet nepermjet respektit dhe drejtesise.

  4 Duhet qe nese te krishteret duan te ndertojne nje kishe le ta ndertojne me parate e tyre e jo te kekojne para nga myslimanet.

 20. #20
  Perjashtuar
  Antarsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga alibaba
  1 Duhet qe shteti te ndaloje ndertimin e kryqeve prane rrugeve dhe trotuareve.Rruga dhe trotuari jane qe te kaloje une.Deshiron kryq? Shko ne kishe.

  2 Duhet qe shteti te ndaloje cingerrimat e neveritshme te kembanave.

  3 Duhet qe objektet fetare t'u kthehen atyre te cileve u eshte marre.Kishat qe kane qene faltore te kultit ilir ose pellazg duhet te kthehen ne gjendjen e meparshme sepse vetem keshtu ka drejtesi.Harmonia arrihet nepermjet respektit dhe drejtesise.

  4 Duhet qe nese te krishteret duan te ndertojne nje kishe le ta ndertojne me parate e tyre e jo te kekojne para nga myslimanet.

  Meqe rregulli i mosreplikes po injorohet nga moderatori, edhe une po pergjigjem.

  1. Gjithmone dashnorja ime italiane me thoshte se jevgjit kalojne ne mes te rruges, kurse te krishteret kalojne ne trotuare. Nxirri konkluzionet vete se kush kalon nga maja e kodres ku jane vendosur kryqet.

  2. Cingerrimat e neveritshme te kambanave mbajne tufen e dhenve bashke dhe jane gjeja me e natyrshme per njerezit punetore te mesuar te zbusin kafshen dhe hekurin qe prej mijera vjetesh.

  3. Sapo te ngjallen iliret nga varret dhe te gjithe ata qe duan faltoret e tyre pagane, te krishteret do jua japin. Tani qe krishteret s'kane vdekur akoma, duan vendet e tyre qe kane paguar me parate e ndertuar me mund. Le qe mua s'me rezulton qe ne Shqiperi te jene ndertuar kisha mbi faltore pagane.

  4. Asnje kishe s'eshte ndertuar e s'do ndertohet me parate e myslymaneve, po mund te te them me shume bindje qe xhamia e Sulejman beut ne Tirane qe i ben hije sheshit Skenderbej eshte ndertuar edhe me ndihmen e komunitetit ortodoks.

  Po shtoj edhe nje gje tjeter: Ne vitin 1967 u shkaterruan me qindra kisha ne Shqiperi per t'iu shtuar atyre qe shkaterroi turku. Nuk u shkaterrua asnje xhami. "Plani" i ra kishes se Shen Vangjelizmoit ne Tirane e cila u shkaterrua per t'u bere 15-kateshi i shemtuar. Ne sheshin kryesor te Tiranes ne vitet '30 kishte kishe. Tani ka vetem xhami. Tirana ishte me shume e krishtere ne vitin 1935 sesa ne vitin 2005. Kur u kerkua te behesh katedralja ne mes te Tiranes nuk u pranua ne asnje menyre nga komuniteti myslyman. Atehere u vendos te behej prapa ministrise se bujqesise dhe menjehere ministria filloi punimet te zgjerohej ne kurriz te kishes.

  E pra pse duhet te kene te drejte myslymanet te kene nje xhami ne sheshin qendror te Tiranes dhe te krishteret te mos kene nje kishe ne ate shesh? Deri ne vitet '70 kisha e Shen Vangjelizmoit ishte atje. Pse te mos kete prape nje te tille?

  Nese duam respekt e tolerance duhet te kete barazi. Kishat ne Shqiperi qe jane shkaterruar duhen rindertuar. Nese s'prishet dot 15-kateshi, kisha duhet ndertuar aty ku ishte statuja e Dulles i cili e shkaterroi.

  Ne vitin 1990 studentet gerthisnin me sa kishin ne koke "E duam Shqiperine si gjithe Evropa". Nese e duam vertet si gjithe Evropa, duhet te fillojme te ndertojme ca kisha se Evropes ato s'i mungojne.

Faqja 1 prej 7 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Sknderbeu
  Nga Arbushi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 432
  Postimi i Fundit: 23-02-2018, 13:46
 2. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 81
  Postimi i Fundit: 21-07-2015, 13:25
 3. Gjendja Aktuale Fetare Shqiptare
  Nga Anton n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 23-08-2004, 17:34
 4. Cili sht synimi i AKSH-s?
  Nga Faik n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 03:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •