Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 128
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Si lindi harmonia fetare n Shqipri?

  Kur vjen fjala tek feja, shqiptaret lakojne shume togefjaleshin "harmoni fetare" dhe e kane burim krenarie faktin se ne shoqerine shqiptare mbisundon kjo krenari. E hapa kete teme, per tu bere qe te mendoni, beni pune kerkimore ose studioni harmonine fetare ne rradhet e shqiptareve. Kohet e fundit gjetja e formules magjike te harmonise fetare nuk eshte bere vetem shqetesim i Shqiperise por i mbare botes.

  - Si ka lindur harmonia fetare ne rradhet e shqiptare?
  - Lindi vetvetiu apo eshte rezultat i nje pune e perkushtimi?
  - Cilet jane shkaqet e zenies rrenje te kesaj harmonie?
  - Cilat jane disa prej fakteve historike qe hedhin drite mbi kete?
  - A ekziston nje formule magjike per harmonine fetare?


  Mendohuni perpara se te pergjigjeni dhe mos hajdeni me mendime nga nje rresht, por nje mendim te plote. Po qe se do beni nje koment me nje rresht, mos shkruani fare ne kete teme. Mundesisht sa me pak replika, secili te shprehi mendimin e tij te plote pa qene nevoja qe te tjeret ta komentojne.

  Albo

 2. #2
  djalli,m i dashuri i Zot
  Antarsuar
  23-03-2005
  Vendndodhja
  N Zvicerr
  Mosha
  56
  Postime
  116
  Si ka lindur harmonia fetare ne rradhet e shqiptare?
  Shum thjesht:
  Shqiptart nuk kan fe!Mbajn fet pr t prcjellur Modat e huaja!Sa her q del nj mod e re(pushtues i ri)ata i prshtaten(konvertohen)atij pr t`a br pushtimin m t but!Asnj fe nuk sht shqiptare dhe ne si t tilla i marrin dhe i ln!
  Prdrisa popuj t tjer t bots luftojn mesvedi pr Fet e huaja,shqiptart ktu jan m prparimtart!Un jam krenar pr kte!

 3. #3
  Mendoj se nje faktor i rendesishem i harmonise midis besimeve te ndryshme ne shqiperi, ka qene periudha e diktatures komuniste, ku te gjithe shqiptaret e kane pare veten si bashkevuajtes te nje sistemi te eger dhe nuk jane marre shume me dallimet fetare. Por nga ana tjeter mendoj se ka te beje edhe me faktin qe ne jemi nje popull i vogel dhe na eshte dashur gjithmone te luftojme per lirine dhe integritetin tone. Ne periudha te caktuara historike ka qene e nevojshme qe ky popull te jete i bashkuar per ti ber balle agresioneve.
  Shpresoj qe ko tolerance fetare te vazhdoje te egzistoje edhe ne te ardhmen. Eshte bukur te degjosh kur thuhet se Shqiperia eshte model i tolerances fetare.

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4
  Mendoj se nje faktor i rendesishem i harmonise midis besimeve te ndryshme ne shqiperi, ka qene periudha e diktatures komuniste, ku te gjithe shqiptaret e kane pare veten si bashkevuajtes te nje sistemi te eger dhe nuk jane marre shume me dallimet fetare.
  Harmonia fetare shqiptare nuk lindi ne 1944 apo me vone, ka lindur shume me heret. Diktatura komuniste nuk kultivoi "harmonine fetare", por kultivoi "ateizmin komunist" ku komunitet fetare u shkaterruan, cdo lloj besimi fetar u ndalua me ligj, njeriu nuk e merrte me moralin e tij nga Zoti por nga Partia. Shqiperia ishte shteti i vetem ateist ne bote! Komunizmi shkaterroi besimin ne Zot, keshtu qe eshte gabim te mendosh se ndihmoi ne "harmonine fetare".

  Padituria fetare e shqiptareve te rritur nen frymen ateiste i shtyn ata qe te shohin te miren tek e keqja e madhe dhe te keqen tek e mira. Nuk eshte rastesi qe ne kete teme qe une kam hapur kohe me pare nuk lexon asnje mesazh apo mendim, pasi shumica e shqiptareve nuk e kane idene se cfare do te thote harmoni fetare, ose kane steriotipin e gabuar ne mendje per te.


  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 07-08-2005 m 22:44

 5. #5
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Antarsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  914
  Nuk po flas me nje shkrim akademik por po jap disa konkluzione te thjeshta.


  Harmonia fetare ne viset shqiptare ka ekzistuar si pasoje e popullsise shqiptare me karakter te thjeshte dhe tolerant.Popullsi kjo e cila perfaqesohet me shume nga muslimane dhe feja Islame.Gjithmone muslimanet shqiptare kane qene tolerante ndaj feve te tjera dhe kjo shikohet nga fakti se ne raste festash dhe traditash muslimanet dhe krishteret kane qene bashke , ne raste formimesh qeverish(1912) ne raste kundershtimi ndaj te keqes gjithmone muslimanet dhe krishteret kane kontribuar se bashke , kjo per shkak se shumica e popullsise muslimane shqiptare nuk ka ushtruar genocid, presion dhe tendeca ndaj shqiptareve me fe te krishtere.NQs do ti hudhni nje sy librave te historise do te shikoni patjeter se te krishteret ne shqiperi jane trajtuar si vellezer nga muslimanet.Mirepo kjo nuk ka ndodh me fqinjet tane te cilet gjithmone kane ushtruar genocid ndaj muslimaneve te Camerise , Kosoves, Malit te Zi, Maqedonise e me rradhe .Pra kjo ka treguar se shpirtin qe ka shqiptari nuk e kane fqinjet tane te cilet here pas here kane keqtrajtuar dhe vrare shqiptaret.Kane qene rilindasit tone me fene tyre islame nga te cilet kane dale fjale kunder xhonturqve, kane qene shqiptaret ato qe per shekuj me rradhe i kane treguar fqinjeve tane si jetohet me tolerance ne viset shqiptare nga fete e ndryshme.

  Une mendoj se kete karakteristike te poipullit shqiptar eshte veshtire ta gjesh nder popujt e tjere.Rasti me i fresket eshte rasti i Kosoves ne vitin 1999.

  Nuk e di si do shkonte puna nese shumica e popullsise shqiptare do te ishte e krishtere dhe cfare pasojash do kishin muslimanet ne shqiperi.Megjithese kohet e fundit shume ceshtje kane treguar nje vizion te krishtereve kundrejt muslimaneve duke filluar me qeverine Nano e me gazetat te cilat participojne ne politike me tradita dhe influenca krishtere.

  Kjo harmoni po prishet vetem nga fakti se muslimanet megjithese jane shumice dhe drejtuesit e shteteve te tyre , shqiperise, kosoves, maqedonise etj po luajen politika kunder besimit te tyre per shkak te influencave dhe keshillave politike qe marrin nga vendet e fqinje ose vendet e tjera te huaja.

  PIkerisht kjo tolerance e ruajtur prej shekujsh midis muslimaneve dhe te krishtereve shqiptare po prishet dhe nga shtypi i perditshem qe per hire te megaindustrise ose marketingut te shitjes se shtypit dhe per hire te shitjes se indetitetit shqiptar per hire te intersave dhe politkave nderkombetare.Pikerisht futja e sherbimeve sekrete duke filluar nga ato , greke , serbe e me rradhe ne fryrjen e konflikteve fetare ne shqiperi ka ndikuar per keq midis shqiptareve te feve te ndryshme.

  Nderrimi i emrave shqiptare emigrante ne greqi ka krijuar nej urretje ndaj popullit grek me origjine krishtere dhe si pasoje e perfaqesimit te kishesh ortodokse shqiptare nga peshkopi janullatos ky eshte reflektuar dhe ne shqiperi, ku ka pas probleme dhe midis vete te krishtereve (At-Nikolla Marku -Janullatos)

  Pikerisht politika greke dhe ambicia per pushtet e pushtetareve te korruptuar si Fatos Nano me shoke ka sjelle here pas here dalje ne tregun e Medias te hipotezave per nje kercenim islamik ne shqiperi , kjo vetem per vetem qe pushteti i Fatos Nano mos cenohej nga politikat nderkombetare dhe ai ta ushtronte kete presion sa here qe dilte ne skene ndonje skandal shteteror, vjedhje , korrupsion dhe bashkepunim me krimin.Kjo per te terhequr vemendjen nga , korrupsioni politik dhe per ta cuar vemendjen e popullit ne ceshtje qe i bejne dem shqiperise.Pikerisht ne gazeten Zeri i Popullit nxjerrja e ish-presidentit Berisha me callme ne koke dhe akuzimi i tij si nje lider Islamik tregon shume qarte se keta pushtetare e shesin jo vendin por edhe kombin dhe tolerancen fetare vetem per hire te karrierizmave te tyre , per shkka te fuqizimit dhe vjedhjes qe i bejen popullit te thjeshte dita dites.

  Ky pra eshte nje realitet i dhimbshem dhe konjukturat serbe dhe greke gjithmone kane lujatur me fatin e shqiptareve duke mos harruar ketu 1997 ne te cilen gjithmone e me shume iu rendua faktit se Shqiperia e Jugut eshte ne lufte me Shqiperine e Veriut, tosket dhe geget e keshtu me rradhe kurse tani zhvillohet nje plan i detajuar per ti percare shqiptaret sipas etnive dhe perfaqesimeve fetare.Pra besoj se me fjale te thjeshta por te permbledhura gjithsecili prej jush do te kuptoj se asnjehere muslimanet shqiptare nuk kane qene pretagoniste te mostolerances fetare.

  ~Geri~


  Ps Te vazhdoje ndonjeri tani poshte te na flasi per turqit dhe arabet sic e kane zakon
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4
  Geri, cili popull tjeter musliman ne bote ka harmonine fetare sic e ka Shqiperia?

  Meqe me lart shkruan se harmonia shqiptare qenka si rezultat i islamizimit te shqiptareve.

  Albo

 7. #7
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Antarsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  914
  Serbia me Bosnjen ne Kosoven, Greqia Me Camet, Rusia me Cecenet, Izraeli Me Palestinezet etj me rradhe.Lashe ndonje pa permendur, se mos dal nga tema.

  Pse nuk te mjaftojne Kishat ne Turqi, Bullgari, Rumani, Serbi Etj 500 ndejti turku dhe prape ke kisha dhe krishtere.Sikur nga 1% ne vit te bente Turku musliman me dhune do ishte sot raporti 500% muslimane dhe 0% te krishtere.

  Spanja prape ka qene ajo qe i ka mbajtur te gjithe anateret e beshkesive fetare,Cifute, krishtere, muslimane saqe kur erdhen kryqezatat ne Spanje dhe filluan ikuzicionet dhe gijotinat Hebrejte kaluan ne perandorine Osmane per tu mbrojtur.

  Dola shume nga tema por ka dhe fakte te tjera.

  Nje pyetje per ty kisha une.


  Pse ne Cameri i nuk ka me Xhamia dhe shqiptare?
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-05-2004
  Postime
  115
  Toleranca fetare ne Shqiperi eshte rezulatat i ekzistences se shqiptarizmit, si nje ideologji mbarekombetare - gjithperfshirese. Ne shtete tjera ne bote, qofshin ato muslimane qofshin ato te krishtera, tolerance fetare nuk ka, edhe nuk mund te kete, pasi qe ne keto shtete nuk ka ndonje ideologji te ngjajshme me shqiptarizmin. Qishtu

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4
  Geri, kur nuk gjen dot qofte edhe nje shtet musliman ne bote qe te njihet per tolerance fetare, si mund ta kete trasheguar Shqiperia "harmonine fetare" nga Islamizimi i shqiptareve nga turqit?

  Prandaj mos shkruaj budalleqe te tilla, se vetem sa shpalos prirjen tende per te shitur intolerancen per tolerance fetare.

  Albo

 10. #10
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Antarsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  914
  Me gjej ti nje shtet ortodoks se une po te jap disa shtete islame.

  Turqi, Siri, Jordani, Egjipt etj

  Ke rradhen e pergjigjes shkurt dhe sakte.
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4
  Turqi, Siri, Jordani, Egjipt etj
  Nese ti vertet mendon se Turqia, Siria, Jordania e Egjipti jane vende me "harmoni fetare", atehere i bie qe gjithe pjesa tjeter e botes qe nuk eshte si keto vende te jete intolerante, keshtu qe per ty cdo shtet jo musliman eshte intolerant.

  Lexo me shume histori e shkruaj me pak ne forum per ceshtje te tilla, pasi vetem sa shpalos injorancen tende ne kete fushe, pa harruar qe te quash Turqine, vendin qe pushtoi Shqiperine per 500 vjet, nje shtet tolerant, eshte mungesa me e thelle e respektit ndaj jo vetem shqiptareve jo-muslimane, por edhe ndaj vete te pareve te tu.

  Te paret e mi e te tu ishin te gjithe te krishtere, dhe kjo eshte arsyeja perse Shqiperia vazhdon te jete nje vend me harmoni fetare, se pavaresisht nga valet islamizuese apo uniatizuese, gjurmet e hershme te krishterimit jane ende te dukshme dhe te prekshme ne shpirtin e cdo shqiptari, pavaresisht se cfare besimi mban sot.

  Nuk mund te asimilosh dot plotesisht nje popull me nje besim me te hershem dhe me nje qyteterim me te zhvilluar se ai i pushtuesit. Ashtu si ajo fe qe perhapet me dhune e me force, i trembet me shume se cdo gjeje tjeter lirise.

  Albo

 12. #12
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Une nuk besoj se ka shtete, fe, ideologji, popull tolerant apo intolerant. In/toleranca eshte nje mundesi, dhe si e tille e variueshme sipas rrethanave kohore historike, politike, pse jo ekonomike, edhe keto te para ne kontekste me te gjera se brenda nje kombi, apo rajoni gjeografik.

  Ajo qe eshte kyce te kuptohet, kur vjen puna per krahasim midis krishterimit edhe islamit, per mendimin tim, eshte krahasimi ne thelb te asaj se cfare perfaqesojne te dy fete ne vetvete.


  Krishterimi lindi si nje fe qe ne vetvete perfaqeson nje mbreteri qe s'eshte e kesaj bote - ndersa Islami eshte krejt e kunderta.

  Nderkohe qe ne krishterim bashkejetesa me boten eshte pare ne menyre subjektive ne nje perpjekje - jo e sanksionuar as nga Krishti e as nga ndonje mesim zyrtar Kishtar - per ta shnderruar boten e krishtere ne nje Izrael Davidik, pergjate se ciles linden edhe veshtiresite e raportit shtet-fe, edhe fe e vertete karshi feve te rreme, ne Islam te qenit e shtetit fe edhe e fese shtet, eshte e sanksionuar nga vete themeluesi i fese muhamedane edhe libri themelor i tij, Kurani.


  Pikerisht ky dallim spjegon edhe se pse krishterimi mbijetoi natyralisht pergjate tre shekujve te pare, me gjithe persekutimet e tmerrshme, pa pare fenomene "kamikazesh" te formave te asaj kohe qe te beheshin therrore per Krishtin, duke vrare cdo pagan qe tu dilte perpara. Krishterimi mund te vazhdonte fare mire e natyralisht ne kete lloj mbijetese.


  Ndersa Islami u perceptua qe ne fillim si nje unifikim fisnor-shteteror, me struktura te qarta perandorake, fati i se ciles varej pikerisht nga suksesi i ketij tipari perandorak. Islami filloi perhapjen e vet rreth pese vjet pas vdekjes se Muhamedit, me shpate. Me 638 ra Jerusalemi.  Brenda ketyre dy tipareve thelbesore te krishterimit edhe islamit, duhet kuptuar se egersia edhe intoleranca e krishterimit me thelb butesie edhe tolerance u vinte nga ajo qe nuk ishte kristiane ne te, shoqerite edhe sistemet politike te kohes, nderkohe qe butesia edhe toleranca e islamizmit me thelb agresivitetin edhe intolerancen vinte vetem si pasoje e nenshtrimit edhe te qenit qytetar i skllaveruar edhe i dores se dyte, ne nje perandori teokratike islamike.  Nen tolerancen e tille islamike mund te jetoje vetem nje i pushtuar me force, ose nje legen i padinjitet - sidomos po te kihen parasysh kushtet percmuese te parashikuara ne Ligjin Islamik per jo muslimanet.

 13. #13
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Antarsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  914
  Geri, cili popull tjeter musliman ne bote ka harmonine fetare sic e ka Shqiperia?
  Tani nese me pyete per shtet muslimane pse e nderlikon biseden dhe debatin duke kaluar ne dege qe skane lidhje.Une te ktheva pergjigje per shtete muslimane tolerante.Te thashe Turqi, Siri, Egjipt, Jordani etj te cilat kane tolerance fetare dhe ku krishteret dhe muslimanet jetojne pa probleme.Nuk te fola aspka se shtetet perendimore jane intolerante.

  Pyetjes time i je shmangur si mungese diturie apo ste pelqen e verteta.


  Me thuaj nje shtet Ortodoks qe eshte tolerant?


  Citim Postuar m par nga Albo
  Nese ti vertet mendon se Turqia, Siria, Jordania e Egjipti jane vende me "harmoni fetare", atehere i bie qe gjithe pjesa tjeter e botes qe nuk eshte si keto vende te jete intolerante, keshtu qe per ty cdo shtet jo musliman eshte intolerant.
  Nga e nxorre kete konkluzion ti.Nuk fola per shtet jomuslimane por per shtete muslimane meqe me pyete per to dhe jo per shtetet jomuslimane.

  Lexo me shume histori e shkruaj me pak ne forum per ceshtje te tilla, pasi vetem sa shpalos injorancen tende ne kete fushe, pa harruar qe te quash Turqine, vendin qe pushtoi Shqiperine per 500 vjet, nje shtet tolerant, eshte mungesa me e thelle e respektit ndaj jo vetem shqiptareve jo-muslimane, por edhe ndaj vete te pareve te tu.
  Vetem per histori ti nuk debaton me mua per shume arsye qe skam deshire ti rendis ketu.Sa per injorancen time nuk eshte perulje per mua kur e thua ti se ta shikoj kapacitetin qe ke ne shkrimet qe shkruan ne forum duke deklaruar qe "Jam i pari i budallenjve" ose "jam i zgjuar prandaj i them vetes budalla".Une do shkruaj ne forum sepse jam me kompetent se ty ne lidhje me keto fusha, ah per informatike po te jap te drejten qendron me lart se mua.Por per fushen e historise, fese e ndonje fushe tjeter te sfidoj biles dhe tek forumi ortodoks per te shikuar sa tolerant je ndaj shkrimeve te mia dhe te vertetes.

  Te paret e mi e te tu ishin te gjithe te krishtere, dhe kjo eshte arsyeja perse Shqiperia vazhdon te jete nje vend me harmoni fetare, se pavaresisht nga valet islamizuese apo uniatizuese, gjurmet e hershme te krishterimit jane ende te dukshme dhe te prekshme ne shpirtin e cdo shqiptari, pavaresisht se cfare besimi mban sot.
  Te paret e mia dhe te tu ishin te krishtere.Mirepo Katoliket thojne se qene katolike kurse ti pretendon dhe thua se kane qene ortodoks bile dhe Skenderbeun e ben ortodoks.Kurse une te them qe te paret tane kane qene dhe pagane sikurse dhe Romaket pyetja ime eshte kjo.Mos do te kthehemi dhe ne pagane meqe te paret tane kane qene ashtu.Ju krishteret ju mungon ideologjia dhe mjetet e diturise per ti bindur njerzit te behen te krishtere dhe pastaj merreni me parrulla te cila i kthejne individet pa bindje ne nje fe.Te thuash meqe te paret tone ishin krishtere behuni te krishtere eshte sikurse te thuash meqe jemi nga Tirana behuni tifoz me Tiranen.Pa analizuar se pse duhet te behen te krishtere, cili eshte besimi i kesaj feje, sa Zota adhurojne te krishteret, a lejohet ti rrefesh mekatet tek prifti, cili eshte morali dhe standartet e tij, si e koncepton krishterimi besimin ne nje Zot te vetem etj me rradhe.Mirepo juu asnjeren nga keto nuk beni perkundrazi beni te kunderten duke i ofruar njerzve tabela ku te futen ne fene krishtere pa qene te bindur pse duhet te futen.Argumenti kane qene te paret tone prandaj, hudhet poshte nga vete krishterimi e cila eshte fe e shpikur mbas jehudizmit.Nderroni metoda dhe nese jeni te drejte ne ate qe thoni o burra ti ballafaqojme te dy ideologjite se cila eshte me e mira me argumente fondamentale nga bibla dhe Kurani.Prape te sfidoj.

  Nuk mund te asimilosh dot plotesisht nje popull me nje besim me te hershem dhe me nje qyteterim me te zhvilluar se ai i pushtuesit. Ashtu si ajo fe qe perhapet me dhune e me force, i trembet me shume se cdo gjeje tjeter lirise.

  Albo

  Kur Konstandini u be i krishtere i ktheu paganet ne fene te krishtere me dhune , mire kjo por mos harro se cfare beri Roma ne turren e druve duke djegur dhe vete kristianet vetem sepse kishin mendime ndryshe plus shkencetaret e asaj kohe.

  Qe ta kuptosh ketoi qe thashe me lart duhet te dish se cdo te thote tolerance dhe intolerance.Nese ne Egjipt, Turqi, Shqiperi,Jordani, Siri, Jane akoma dhe sot e kesaj dite Kisha dhe besimtare te krishtere tregon se toleranca ka qene de fakto dhe de Juro.Kurse ne Greqi ka pas muslimane shqiptare po ku jane sot.
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 14. #14
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Citim Postuar m par nga ~Geri~

  [b]Une do shkruaj ne forum sepse jam me kompetent se ty ne lidhje me keto fusha[b]

  Por per fushen e historise, fese e ndonje fushe tjeter te sfidoj biles dhe tek forumi ortodoks per te shikuar sa tolerant je ndaj shkrimeve te mia dhe te vertetes.


  Kur Konstandini u be i krishtere i ktheu paganet ne fene te krishtere me dhune , mire kjo por mos harro se cfare beri Roma ne turren e druve duke djegur dhe vete kristianet vetem sepse kishin mendime ndryshe plus shkencetaret e asaj kohe.  Tashti sipas fjaleve te theksuara na del se kemi te bejme me kompetenta te historise. A mundesh ti kompetent te na i vertetosh historikisht se kur i ktheu konstandini me dhune pganet ne kristiane?
  Na jep ca shembuj!  Nqs nuk mundesh, pse Geri-cesh kot neper forume?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Seminarist : 12-08-2005 m 06:47

 15. #15
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Antarsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  914
  Citim Postuar m par nga Seminarist
  Une nuk besoj se ka shtete, fe, ideologji, popull tolerant apo intolerant. In/toleranca eshte nje mundesi, dhe si e tille e variueshme sipas rrethanave kohore historike, politike, pse jo ekonomike, edhe keto te para ne kontekste me te gjera se brenda nje kombi, apo rajoni gjeografik.

  Ajo qe eshte kyce te kuptohet, kur vjen puna per krahasim midis krishterimit edhe islamit, per mendimin tim, eshte krahasimi ne thelb te asaj se cfare perfaqesojne te dy fete ne vetvete.


  Krishterimi lindi si nje fe qe ne vetvete perfaqeson nje mbreteri qe s'eshte e kesaj bote - ndersa Islami eshte krejt e kunderta.

  Nderkohe qe ne krishterim bashkejetesa me boten eshte pare ne menyre subjektive ne nje perpjekje - jo e sanksionuar as nga Krishti e as nga ndonje mesim zyrtar Kishtar - per ta shnderruar boten e krishtere ne nje Izrael Davidik, pergjate se ciles linden edhe veshtiresite e raportit shtet-fe, edhe fe e vertete karshi feve te rreme, ne Islam te qenit e shtetit fe edhe e fese shtet, eshte e sanksionuar nga vete themeluesi i fese muhamedane edhe libri themelor i tij, Kurani.


  Pikerisht ky dallim spjegon edhe se pse krishterimi mbijetoi natyralisht pergjate tre shekujve te pare, me gjithe persekutimet e tmerrshme, pa pare fenomene "kamikazesh" te formave te asaj kohe qe te beheshin therrore per Krishtin, duke vrare cdo pagan qe tu dilte perpara. Krishterimi mund te vazhdonte fare mire e natyralisht ne kete lloj mbijetese.


  Ndersa Islami u perceptua qe ne fillim si nje unifikim fisnor-shteteror, me struktura te qarta perandorake, fati i se ciles varej pikerisht nga suksesi i ketij tipari perandorak. Islami filloi perhapjen e vet rreth pese vjet pas vdekjes se Muhamedit, me shpate. Me 638 ra Jerusalemi.  Brenda ketyre dy tipareve thelbesore te krishterimit edhe islamit, duhet kuptuar se egersia edhe intoleranca e krishterimit me thelb butesie edhe tolerance u vinte nga ajo qe nuk ishte kristiane ne te, shoqerite edhe sistemet politike te kohes, nderkohe qe butesia edhe toleranca e islamizmit me thelb agresivitetin edhe intolerancen vinte vetem si pasoje e nenshtrimit edhe te qenit qytetar i skllaveruar edhe i dores se dyte, ne nje perandori teokratike islamike.  Nen tolerancen e tille islamike mund te jetoje vetem nje i pushtuar me force, ose nje legen i padinjitet - sidomos po te kihen parasysh kushtet percmuese te parashikuara ne Ligjin Islamik per jo muslimanet.

  Ti se kutpon ci beri Islami Njeriut dhe bashkesise se tij njerzore.

  Sot themi qe jemi ne nje qyteterim te zhvilluar dhe te civilizuar.

  Islami kete e ka bere para 1400 vitesh i mori arabet ne fise dhe bashkesi te ndara midis njeri tjetrit,I ktheu ne bashkesi me vlera morale dhe besimi, pastaj formoi qytet shetin e pare Islam- Medinen, pastaj mbas kesaj formoi shtetin Islam e pas kesaj formoi Perandorine Islame.Te gjitha keto i beri duke pasur si baze kuranin dhe formoi qyteterim ne vete pa marre prej asnje qyteterimi ekzistent.

  Pra shiko etapat.

  Bashkesi-Qytetshtet-Shtet-Perandori. Plus kesaj civilizim ne vete.Te gjitha keto per nje periudhe kohore 50 vjecare.

  Me thuaj tani si kaloi qyteterimi perendimor kristian ne keto faza dhe sa zgjaten keto faza dhe se prej kujt e kopjoi civilizimin.


  Ja te ndihmoi pak.

  Ne vitin 313 pas Isait mbreti Konstandin me Fermanin e Milanos e pranoi kristianizmin dhe beri fe zyrtare e dcila mund te aplikohej lirshem>por populli nuk i kuptoi mire mesimet e Teuratit dhe te Inxhilit, andaj nuk i braktisi plotesisht specifikat spirituale dhe ritualet e fese se vjeter.Pameshirshmeria, adhurimi i fuqise dhe moszgjedhja e metodave ne drejtim te arritjes se suksesit nuk iu shkulen nga thellesite e shpirtave,Organizata e kishes me qellim te terheqjes se popullit kah vetja per tia "ngjyrosur pak syte" dhe per te ndikuar mbi te popullin, shume rituale te feve pagane i futi ne kristianizem.

  Me kalimin e kohes Kisha u shenderrua ne instuticion hiearkik.Me ane te tagrave dhe dhuratave te tubuara nga populli, ajo arriti te behet pronare e tokave qe shtriheshin deri ne vendet tejdetare dhe fitoi te drejta dhe privilegje tregtare si dhe uzina industriale.Ajo sovranitetin shpirteror mbi njerzit dhe ndikimin politik mbi mbreterit, qe e perdorte me mjeshteri duke shfrytezuar gradualisht presionin, u shenderrua ne nje fuqi politike .

  Kisha me qellim te mbrotjes se pushtetit dhe fuqise se saj ekonomike, politike dhe shpirterore nga lekundjet e ndryshme mori inciative qe te kete kontroll dhe ne boten e mendimit.Ajo percaktoi nje trajte doktrine me qellimin e ruajtjes se dominaces se saj dhe mbajtjes se njerzve ne varshmeri te saj ndjehu nevojen per shprehjen e mendimit te vet ne cdo ceshtje te kesaj bote.Nese diksuh merrte guximin dhe dilte jashte mendimit te saj ai meritonte te quhej mekater dhe mosbesimtar dhe te shpallej heretik ose te lidhej tek drujte dhe te digjej.

  Me lindjen e renesancen Europiane njeriu Eurpian ka dashur te dale nga kthetrat e Kishes mesjetare, permes bestytnive te kota duke djegur gra si magjistare, ekstremizmit dogamtik, djegies se njerzve per se gjalli, mbytjes se mendimit dhe inkuzicioneve.

  Nder kohe ne keto kohe shume njerez iu kthyen burimeve romake dhe greke dhe aty gjeten natyren njerzore e cila tashme ishte defromuar nga kisha dhe mjetet e saj.Keto burime tashme te qujatura heretike per kishen ishin perkthyer nga muslimanet e spanjes dhe iu ishin servirur Europes.Rilindja e Humanizmit , Ilumiznizmit Letersise, artit ishte faktor i kesaj Reseance Europiane.Pikerisht ne keto kohe filluan dhe zbulimet gjeografike, shkencore etj te kunderta keto me mbylljen ne manastire te njeriut .

  Pra Europa nuk gezon kurrfare qyteterimi kristian , ajo vetem sa ka bashkuar qyterimin Romako-Grek dhe me kete eshte udhehequr pavarsisht se si interpretohet sot.

  Besoj mjafton me kaq.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ~Geri~ : 12-08-2005 m 06:58
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574
  Citim Postuar m par nga Seminarist
  Tashti sipas fjaleve te theksuara na del se kemi te bejme me kompetenta te historise. A mundesh ti kompetent te na i vertetosh historikisht se kur i ktheu konstandini me dhune pganet ne kristiane?
  Na jep ca shembuj!  Nqs nuk mundesh, pse Geri-cesh kot neper forume?
  Qe e ka sjelle me dhune ka fakte historike. Ai dhe Theodhosi bashke, por nuk e kemi ngene te kerkojme librat dhe te te mbushim mendjen ty.

  Diferencimi im me Gerin eshte se feja e Krishtere eshte sjelle me shpate ne dore, por jo Krishterimi i paster, ai Krishterim qe ti permend me pare, ate te tre shekujve te pare.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 17. #17
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Nuk eshte faji im se juve nga padituria, sidomos ti Livein, i barazoni njerezit si me pa te keq, dmth Konstandin = Theodos, thjesht meqe keta kane jetuar ne shekullin kater!!!!


  Geri tha se Konstandini i ka kthyer me force ne krishterim paganet. Une ju them se a me jepni dot nje fushate te vetme historike ku ai i kthue paganet ne kristiane?

  Jua them une se nuk ka!


  Konstandini ne vitin 313 (edhe jo 1913 o Geri), ne Ediktin e Milanit njohur krishterimin nder te gjitha fete e tjera (pagane), edhe pas ketij viti ai vazhdon te njihet vete si adhurues i Diellit te pamposhtur. Kete na i tregojne edhe monedhat e zbuluara sot.

  Konstandini vete u pagezua ne shtratin e vdekjes ne 337, dmth 24 vjet pas Ediktit te Milanit.

  Konstandini mund te kete qene kundra sekteve heretike kristiane, dmth ka perkrahur ortdoksine ne krishterim, por ai nuk vuri dore ne fete e tjera perandorake pagane.


  Prandaj mesoni mire historine.  Neve nuk na duhet se cfare vlerash farefisnore ka muhamedanizmi. Edhe diktatura me e keqe ka sjelle unifikime e te mira nacionale neper shtetet ku kane qene, por kjo nuk ka te beje me temen.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574
  O Seminarist, une nuk fola per fushata, une fola per dhune. Dhe dhuna shfaqet ne shume menyra. Sa per Theodhosin, me duhet te kthehem ne Athine dhe te lexoj librin, ne menyre qe te te pergjigjem. Nderkohe, po shijoj pushimet ne Tirane.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 19. #19
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Or Livein


  diskutimi u hap per Konstandinin. Je ti ai qe e sperdrodhe biseden tek Teodosi, me talentin tend fantastik ne kesi fushash.
  A me jep shembuj historik te dhunes se Konstandinit ku ai ktheu paganet ne kristiane?

  Nqs jo, pse geri-cesh kot edhe ti? Thjesht per te protestuar?

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  51
  Postime
  2,574
  Citim Postuar m par nga Seminarist
  Or Livein


  diskutimi u hap per Konstandinin. Je ti ai qe e sperdrodhe biseden tek Teodosi, me talentin tend fantastik ne kesi fushash.
  A me jep shembuj historik te dhunes se Konstandinit ku ai ktheu paganet ne kristiane?

  Nqs jo, pse geri-cesh kot edhe ti? Thjesht per te protestuar?
  Tema eshte per in/tolerancen fetare. Por fakte do te te jap edhe per Konstandinin edhe per Theodhosin. Por kur te kthehem ne Athine.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Historia e lindjes se komuniteteve fetare kombtare
  Nga Albo n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 18-01-2015, 12:32
 2. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 3. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
 4. Gjendja Aktuale Fetare Shqiptare
  Nga Anton n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 23-08-2004, 17:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •