Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 128
 1. #21
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Po tema eshte per in/tolerancen, POR TI nderhyre tek Konstandini, duke e fajesuar ate per hir te Teodosit, keshtu qe persa nuk i jep dot pergjigje, pse nuk ke aq pjekuri per te mos shkruar-protestuar para se te shkosh ne Athine, e te dish se per cfare mund te flasesh? Shko atje, lexo, e me pas welcome in forum, te shohim xhevahiret e tua.


  Zakonisht, sipas ligjit te biografise, i bie qe Teodosi te fajesohet per Konstandinin, por jo paraardhesi, Konstandini, per ate se cfare ben pasardhesi, Teodosi!!! Mos na beni pingpong trush tashti. Ju shkoni ne Greqi me u rregullu, apo?


  Ja ta zeme si ti do sjellesh rastin kur Teodosi vrau ne Kavalla disa mijera pagane? Po pasatj? Cfare ka te beje kjo me Kishen? A nuk e di ti se Ambrozi, peshkopi i Milanos, nuk e lejoi Teodosin te hyjne ne Kishe, pas atij akti?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Seminarist : 12-08-2005 m 07:36

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  50
  Postime
  2,574
  Konstandinin e sollet juve dhe jo une. Por mos harro se ai eshte themeluesi i atij krishterimi te ndyre qe ne kemi sot. Keshtu qe domosdo, per ate do flasim. Por me vjen mire qe e pranon indirekt qe ai ishte ne te njejten kohe, edhe i krishter edhe pagan. Nga njera ane drejtonte sinode, nga ana tjeter adhuronte idhuj dhe ne fund e quajten dhe zot te paganeve. E po te mburreni me kete person, eshte kulmi i kulmeve. Por te djeg ty kur une flas per Konstandinin.

  Sa per in/telorancen fetare, e kemi pare shume mire, jo vetem ne mesjete, por perdite e shohim edhe tani. Ata qe jane me fanatike te ortodoksise ne Greqi, ata na urrejne edhe me shume dhe behen me rracista.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  50
  Postime
  2,574
  Citim Postuar m par nga Seminarist

  Ja ta zeme si ti do sjellesh rastin kur Teodosi vrau ne Kavalla disa mijera pagane? Po pasatj? Cfare ka te beje kjo me Kishen? A nuk e di ti se Ambrozi, peshkopi i Milanos, nuk e lejoi Teodosin te hyjne ne Kishe, pas atij akti?
  A, tani qe e kupton ti se bashkebiseduesit e tu kane disa njohuri historike, i papraprin gjerave per tu justifikuar. Por me perpara fryheshe se kokosh. A nuk kerkove fakte historike, perse tani mundohesh t'i justifikosh keto fakte?

  Dhe pastaj me nje qetesi prej budallai thua: "vrau ne Kavalla disa mijera pagane, po pastaj?"
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 4. #24
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Se solla une. Pse je kaq i mefshte ne debat? Konstandinin e permendi Geri, duke thene se eshte kompetent ne histori. Une i kerkova Gerit fakt historik se ku Konstandini ka perdore dhune kunder paganeve, nderkohe na hyn ti me xhevahiret e tua, e per me teper as ti s'na jep pergjigje, por vazhdon te geri-cesh edhe ti.


  Persa kohe qe juve nuk me jepni fakt historik se Konstandini ktheu me force paganet ne kristiane, juve jeni injorantet ne kete debat!

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  50
  Postime
  2,574
  Ore Semimarist, ai Konstandini juaj ishte po aq barbar sa edhe Theodhosi, perderi sa arriti te vriste djalin dhe gruan e Tij. Dhe cfare vdekje i lejoji gruas, nga me barbaret.

  Lere lere me mire mos te flas fare se u jap shkas myslimaneve t'ju akuzojne.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 6. #26
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Barbar ishte edhe Davidi qe vrau e preu po aq ngjashem sa edhe Konstandini.

  Barbarizmi eshte natyra e rene e te gjithe races njerezore. Konstandini u pagezua ne shtrat te vdekjes.


  Sidoqofte, edhe vrasjet e tij, nuk perligjin shprehjen se meqe ai vrau anetare te familjes, ai ka konvertuar paganet me force. Kjo prape eshte padituri.

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  50
  Postime
  2,574
  Citim Postuar m par nga Seminarist
  Barbar ishte edhe Davidi qe vrau e preu po aq ngjashem sa edhe Konstandini.

  Barbarizmi eshte natyra e rene e te gjithe races njerezore. Konstandini u pagezua ne shtrat te vdekjes.


  Sidoqofte, edhe vrasjet e tij, nuk perligjin shprehjen se meqe ai vrau anetare te familjes, ai ka konvertuar paganet me force. Kjo prape eshte padituri.
  More jeni te cuditshem juve! Nga njera ane thoni t'ju sjellim fakte historike dhe nga ana tjeter, kur ne e bejme kete gje, juve i justifikoni me vargje biblike. Nga njera ane thoni se te krishteret jane tolerante, por kur ju japim juve fakte historike se si jane sjelle te "krishteret" juve na nxirrni vargje biblike. Per hir te traditave tuaja, juve nga Bibla mund te "vertetoni" edhe te pavertetuaren.

  Pastaj vazhdoni te justifikoheni se Konstandini u pagezua ne shtrat te vdekjes. Pra ju thoni se ai u be i Krishter ne prag te vdekjes. Aman o Seminarist, do vendosni juve se cfare do thoni per Konstandinin apo jo? Se nese thoni se u be i krishter ne prag te vdekjes, perse atehere e keni bere te njejte me apostujt? Por nese vendosni se ai u be i krishter qe kur pa enderren me kryqin, si do justifikoni veprimet barbare te tij?

  A e shef o Semo se vetem nje fanatik si puna jote mund te mbroje gjera qe nuk mund te mbrohen dot?
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 8. #28
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,756
  Postimet n Bllog
  4
  Me thuaj nje shtet Ortodoks qe eshte tolerant?
  Po sikur ne vend te nje shteti te te jap nje perandori te tere, je dakord? Qyteterimi me i lavdishem ne historine e Evropes, dhe ai me jetegjate (10 shekuj ose 1000 vjet) ishte ai bizantin, ku fara e bashkejeteses midis popujve dhe paqes u ngrit pikerisht mbi besimin e krishtere orthodhoks.

  Madheshtia e ketij qyteterimi nuk ishte prosperiteti apo madheshtia e nje qyteti si Konstandinopoja, por ishte uniteti qe besimi i krishtere solli fale pushtimit me gjithe zemer te popujve pagane apo barbare. Shembujt me te mire per kete jane ne Ballkan. Popujt sllave qe njiheshin si barbare per mizorite e tyre, arriten te ungjillizohen jo fale shpates apo luftes, por fale besimit te Krishtere. Rusia gjithashtu e pushtoi besimin orthodhoks jo me dhune, por me zemer. Princi i saj kur vizitoi gjithe qendrat e qyteterimeve te kohes ne shekullin e X, zgjodhi besimin e krishtere orthodhoks qe gjeti ne Liturgjine Hyjnore ne Konstandinopoje, ku sipas vete fjaleve te tij, "nuk e dija nese isha ne qiell apo ne toke".

  Sllavet, greket, shqiptaret bashkejtuan ne paqe me njeri-tjetrin me shekuj me rradhe, pasi e perbashketa e tyre ishte besimi ne Zot, fara qe u mboll dhe dha frutet e veta ne zemren e cdo ballkanasi. Nuk ke pse shkon me larg se sa jeta e heroit tone kombetar Gjergj Kastriotit, i cili nuk nderohet vetem nga shqiptaret por edhe nga fqinjet e tjere ballkanike. Mjafton te shikosh martesat midis prijesve dhe despoteve shqiptare me ata serbe, malazeze, greke, qe sot shume nga ju u duken si te pamundura apo "tradheti kombetare". Gjergj Kastrioti nuk ishte mik i fatit, por i virtytit dhe vetem besmi ne Zot te ben te virtytshem, dhe vetem Hiri i Perendise te ben te pamposhtuar nga ushtrite e sulltanit. Mjafton te shikosh kete unitet e harmoni ne betejen e Fushe-Kosoves kunder hordhive turke, ku ne krah te Princit Llazar te Serbise ishte edhe princi shqiptar Gjergj Balsha ne krye te gjithe princerve shqiptare.

  Islami ne rradhet e shqiptareve ishte nje "aksident historik" ne nje Ballkan orthodhoks, ashtu sic ishte "aksident historik" uniatizmi qe coi ne kthimin e sllaveve ne Kroaci dhe Slloveni ne romane katolike. Nje popull, nje rrace, dy besime.

  Shkaqet e verteta te ketyre luftrave ne Ballkan jane pikerisht keto aksidente historike qe kane ardhur nga jashte dhe jane aplikuar ose me dhune, ose me joshje financiare dhe politike.

  E perbashketa e arvanitasve, arberesheve, shqiptareve te sotem orthodhokse, eshte besimi orthodhoks, dhe kjo eshte arsyeja perse edhe shqiptare te nje gjaku, arbereshet apo arvanitasit nuk pranojne "identitetin shqiptar" te shekullit te XX, por ate identitetin shqiptar te ngritur mbi besimin e krishtere orthodhoks, qe ka qene dhe mbetet gjeja me e vyer per shqiptare te hershem te shqiptareve.

  Turqia qe ti ze ne goje me lart shkaterroi kete unitet dhe bashkejtese ne paqe ballkanike 1000 vjecare duke i dhene fund qyteterimit me te lavdishem ne historine e Evropes.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 12-08-2005 m 11:38

 9. #29
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Livein


  vetem nje i mete mund te thote se meqe Konstandini vrau anetare te familjes, kjo do te thote se ai ka konvertuar paganet me force. Kjo eshte marrezi tipike ne biseda me ungjilloret.

  Pra, ti nuk je duke na folur nese Konstandini vrau pagane per tu konvertuar ne krishterim, sepse ai ishte vete i tille.

  Qe Konstandini ka vrare per arsye shteterore, kjo eshte mese normale ligjerisht, e nese ka qene gabim ne syte e Zotit, vetem Ai do ta gjykoje ate, por jo ti. Konstandini, persa i perket krishterimit, eshte pagezuar ne shtrat te vdekjes.  Pse mo, vetem juve protestantet do mbushni stadiumet me lloj lloj horash qe deshmojne se si kane qene dikur te hurit e litarit, drogmene e kriminele, e me pas na qenkeshin kthyer me nje recitim alla Billy Graham, e na qenkeshin ndryshuar?


  Atehere nqs juve mbani ne gjirin tuaj kesi njerezish, pse ju duket cudi qe nje mbret qe ka vrare per arsye tradhetish shteterore, qofte edhe anetare te familjes, te behet i krishtere?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Seminarist : 12-08-2005 m 12:19

 10. #30
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Geri, si e shpjegon ti dukurine qe eshte vene re nga shume vete, perfshi ketu nje numer te madh muslimanesh, se grupimi fetar me i paqte, bute ne Shqiperi perbehet nga ortodokset, ndersa me te egrin e perbejne sunitet nder muslimane, edhe katoliket nder kristiane?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Seminarist : 12-08-2005 m 12:51

 11. #31
  V per Vendeta Maska e ORIONI
  Antarsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
  Postime
  919
  Hudhini nje sy kesaj teme.

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=50679


  Ne perandorine bizantine skishte muslimane apo kishte.Qe ta quajme tolerance.

  Megjithate ju duket se nuk i njihni fare luftrat ballkanike para se te vijne turqit ne shqiperi.pse sfilsni pak per Car Dushanin dhe luftrat midis katolikeve dhe ortodokseve.

  Aq te paqe jane ortodokset saqe slane kembe Kosovari dhe Cami ne vendet e tyre.

  historia 4

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  50
  Postime
  2,574
  Citim Postuar m par nga Seminarist
  Livein


  vetem nje i mete mund te thote se meqe Konstandini vrau anetare te familjes, kjo do te thote se ai ka konvertuar paganet me force. Kjo eshte marrezi tipike ne biseda me ungjilloret.

  Pra, ti nuk je duke na folur nese Konstandini vrau pagane per tu konvertuar ne krishterim, sepse ai ishte vete i tille.

  Qe Konstandini ka vrare per arsye shteterore, kjo eshte mese normale ligjerisht, e nese ka qene gabim ne syte e Zotit, vetem Ai do ta gjykoje ate, por jo ti. Konstandini, persa i perket krishterimit, eshte pagezuar ne shtrat te vdekjes.  Pse mo, vetem juve protestantet do mbushni stadiumet me lloj lloj horash qe deshmojne se si kane qene dikur te hurit e litarit, drogmene e kriminele, e me pas na qenkeshin kthyer me nje recitim alla Billy Graham, e na qenkeshin ndryshuar?


  Atehere nqs juve mbani ne gjirin tuaj kesi njerezish, pse ju duket cudi qe nje mbret qe ka vrare per arsye tradhetish shteterore, qofte edhe anetare te familjes, te behet i krishtere?
  Edhe nje here, tema eshte in/toleranca fetare dhe juve na dilni duke u mburrur se ortodokset jane tolerante. Pikerisht pra une te sjell Konstandinin dhe te them se nuk eshte tolerant dhe ka perdorur dhune, por jo ndaj paganeve. Ka perdorur edhe naj tyre dhune, por nje dhune te rafinuar, psikologjike.

  Pra, tek in/toleranca e kemi fjalen. Se sa intolerant dhe barbar ka qene ai Konstandini i "madh" e thashe edhe me faktin se cfare ka bere me njerezit e tij, por po te shtoj edhe persekutimin qe i ka bere Shen Athanasit. He more, mos t'u kujtua ndonje gje, apo do qe te t'i nxjerr une me cengel?

  Po keshtu e keni ju, per t'u mbrojtur hidheni ne akuza ndaj Billi Graham-rave me shoke. Ata kriminele qe thua ti jane kthyer dhe kane bere nje jete te shenjte me vone, ndersa rasti i Konstes se "madh" eshte pagezuar ne prag te vdekjes.

  Ne kete pike, nuk jam une qe do e gjykoj ate, pasi mbase me te vertete ka besuar ne castet e fundit te jetes, por juve jeni te paturp se e beni ate te njejte me apostujt.

  Perse nuk ju pergjigje asaj qe te kam shkruar ne shkrimin e mesiperm? Apo ti pergjigjesh vetem aty ku do, te intereson dhe ku di te pergjigjesh, Te tjerat i le menjeane. He pra vendosni, kur eshte casti i te berit te Konstes i Krishtere? Kur pa kryqin ne enderr apo kur po vdiste? Cfare do qe te zgjidhni te humbur jeni se nuk mund te mbuloni ato gjera qe nuk mbulohen dot.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 13. #33
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,756
  Postimet n Bllog
  4
  Edhe nje here, tema eshte in/toleranca fetare dhe juve na dilni duke u mburrur se ortodokset jane tolerante. Pikerisht pra une te sjell Konstandinin dhe te them se nuk eshte tolerant dhe ka perdorur dhune, por jo ndaj paganeve. Ka perdorur edhe naj tyre dhune, por nje dhune te rafinuar, psikologjike.
  Ti si zakonisht, shkruan per gjera qe nuk di dhe nuk e ke marre mundimin as te lexosh, e jo me te kuptosh qe as behet fjale. Duke qene se ti nuk e njeh historine, flet budalleqe si ato me lart.

  Po te jap une nje shembull te persekutimit te Konstandinit, por jo te nje pagani, por te nje prej shtyllave te Krishterimit, nje prej eterve dhe theologeve me te medhenj qe ka njohur njerezimi, Shen Athanasi i Aleksandrise, te cilin Shen Konstandini e persekutoi, bile dergoi edhe njerez per ta arrestuar apo vrare ne Aleksandri, i shtyre dhe mashtruar nga heretiket arianiste qe e kishin hale ne sy Shen Athanasin, pasi ky ishte nje prej zerave kryesore qe foli ne Keshillin Ekumenik te I te Nikeas ne 325, ku arianizmi u demaskua dhe flak tej nga Kisha si herezi.

  Prandaj mos u mundo te shesesh injorancen tende historike te maskuar bukur me humanizmin e shekullit te XX, pasi jo vetem qe nuk e di se cfare flet, por je duke folur per njerez te shenjte, njerez te zgjedhur nga Perendia dhe te gjitha budalleqet qe nxjerr nga goja apo shkruan ne forum, kane per te renduar mbi shpirtin tend.

  Mos duhet valle Kisha Orthodhokse te mos nderoje Shen Konstandinin, sepse ky persekutoi ne menyre te padrejte Shen Athanasin, dishepullin e Avva Andonit te Madh te Egjiptit?

  Sigurisht qe jo, pasi Kisha Orthodhokse nuk udhehiqet nga vullneti njerezor i njerezve te vegjel qe luajne rolin e Zotit duke gjykuar gjithcka, udhehiqet nga VULLNETI HYJNOR qe beri te mundur ndryshimin e kahut te historise duke u dhene fund 3 shekuj persekutimesh ndaj te krishtereve nga romaket.

  Shen Athanasi, Shen Konstandini, Shen Spirdhoni, Shen Nikolla, e plot shenjtore te tjere te atij shekulli, ishin vetem sherbetoret e Perendise qe vune ne vend Vullnetin e Tij. Por ti nuk ke per ta njohur kurre kete Vullnet, per aq kohe sa cdo mendim dhe cdo fjali qe shkruan ne forum e bazon mbi vullnetin dhe llogjiken tende, dhe jo me kot cdo gje qe shkruan eshte e mbarsur me urrejtje dhe behet ne frymen e protestes.

  Ty nuk te takon te japesh mendim fare ne kete teme, pasi ti nuk ke as fe, dhe detyrimisht nuk e di dhe as se cfare do te thote "harmoni fetare".

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-08-2005 m 05:11

 14. #34
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Sic thame, in-toleranca eshte nje opcion i variueshem, edhe njeriu, qofte si individ, qofte si grup, ne varesi te kushteve e standarteve politike, kulturore, ekonomike, i jepet sa njeres edhe tjetres. Nuk ka popull, shtet, apo ideologji tolerante apo intolerante.


  Megjithate, nisur nga analiza qe mund ti bejme krishterimit edhe muhamedanizmit ne thelb te tyre, i pari e ka butesine, dashurine ideale, paqen ne thelb te vetin, ndersa intolerancen e ka si pasoje e karaketeristikave shoqerore politike, kulturore te koherave nepermjet te cilave ka kaluar - ndersa muhamedanizmi eshte i kundert; ne thelb te vete ai ka agresivitetin edhe intolerancen. Rol vendimtar ne suksesin e Muhamedit luajti beteja e Badrit (mos gaboj), ku Medinasit ne pakt me muhamedanet e atehershem sulmuan e fituan bindshem ndaj Mekasve. Muhamedanizmi eshte ngrejtur pikerisht ne kete koncept suksesi. Suksesi i armeve eshte top agenda. Shembuj te agresivitetit neve i gjejme tek vete Muhamedi, te cilat une jua kam sjellur para disa kohesh ne forum, te marra nga Hadithet.  Jo me kot, para nja dy javesh, i bazuar ne kesi shembujsh, nje djale andej nga forumi i "Temat e shtypit te dites", e kercenoi stafin e forumit ne arabisht - pasi ky staf po ecen si pas tij kundra rruges te te madhnueshmit Allah, qe keshtu....

  Pikerisht ne kete karakteristike thelbesore te muhamedanizmit, e shoh une edhe egersine edhe agresivitetin qe verehet tek popullsia sunite ne Shqiperi, qe permban nje numer te llahtarshem gangosh, hajdutesh, arrogantash, te denuarish etj etj...

  Ne nje fis te ndare, lere me te nje krahine, ne sunite e ortodokse, do te shihet direkt dallimi i karaktereve qe tek femijet e te vegjelit. Ky eshte nje konstatim qe e kane bere shume vete.


  Sa per perandorine turke, te mos harrojme se nder shume faktore te nje bashkejetese, si ato politike, ekonomike, qe s'kane te bejne aq shume me sunizmin, kemi faktorin heterogjen musliman, si Bektashianet, qe kane bere te mundur nje lloj tolerance ne Ballkan.
  Persa i perket Bizantit, ajo ka qene nje perandori e konceptuar krejt ndryshe per tu krahasuar me Kalifatet islamike.
  Sidoqofte, po ju them se Bizanti, po ta shihte te udhes politikisht, kishte vend edhe per tolerim ndaj ndonje popullsie muslimane brenda territoreve te veta, ndersa Kalifati, as qe e permban dot idene e te qenit i barabarte i nje muslimani me nje te krishtere ne zonen e vete.


  Problemi eshte se Islami doli si kercenim fetaro-shteteror per te gjithe krishterimin, keshtu qe nuk kish se si te tolerohej as ne Bizant e as ne shtetet me kulture e identitet bizantin te formuara pas rrenies se perandorise osmane.


  Megjithate, ne Eu. lindore sekulare, si ne Rusi e me poshte, Islami mund te praktikohet po aq lirisht sac mund te praktikohet edhe ortodoksia ne vende sekulra me kulture islame si Turqia etj.

 15. #35
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Antarsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  914
  Shikoni tolerancen e bizantit dhe shtremberimet e mesimeve te Jezusit.


  Konstandini lindi ne vitin 274.I ati Konstanci i quajtur ndryshe "kloro" " I zbehti" ishte gjeneral, E ema Helena bije hotlexhiu te thjeshte te Bitinias dhe sipas disa historinave perdorej nga i ati per te kenaqru klintet dhe per te nxjerre ndonje para.Shume vite me vonene vitin 327 kishte mbushur 70 e disa vite ajo ishte bere nje krishtere e devotshme dhe kreu peligrinazhin ne juruzalem.

  Ne vitin 312 ne fundin e veres Konstandini u be i krishtere dhe ne ditet e para te janarit te viti 313 Konstandini u largua nga Roma dhe u martua me Konstancen.bashke me dy kuneterit ai hartoi nje edikt qe siguronte te krishtereve njohje ligjore ne mbare perandorine.Ne vitin 321 ai shpall dite pushimi diten e diele si "dita e perenduar e diellit".(Feste pagane).Konstandini kishte vite qe luftonte ndaj sekteve te krishtere Donatisteve ne afriken e Veriut dhe melecianeve ne Egjipt. Me vone lindi dhe nje sekt tjeter ku nismetar ishte prifti nga Aleksandrija, Arioja nje njeri me kulture te madhe dhe karizmatik.Mesazhi i Arios ishte i thjeshte.Jezusi nuk ishte i perjetshme dhe njelloj si Zoti, por qe krijuar nga Zoti si qellim per te shpetuar boten.Prandaj edhe pse njeri pa gabime, Jezusi duke qene njerzor dhe jo hyjnor nga natyra, ishte i varur nga Zoti.Peshkopin Arios,Aleksandri e konsideroi tejet te rrezikshem dhe ne vitin 32o e thirri para nje sinodi prej 100 peshkopesh, i cili e paditi per herezi dhe e shkisheroi.Porse mosmarreveshjet ishin perhapur dhe me kete ceshtje nuk merreshin vetem njerzit e fese por dhe studiues dhe mbare bota greke.

  Aty nga viti 324 konstandini mendoi te formonte nje kshill te Kishes vendimet e te cilit mos kundershtoheshin dot as nga Arioja e as nga Aleksandri.Seancat e keshillit u zhvilluan ne Nikea.Nga perednimi nuk moren pjese shume prifterinj kure nga linja erdhen 330pjesa dermmuese kishin vuajtur perndjekje te gjate..Punimet e i hapi konstandini i cili vendosi per fatin e doktrines dhe fatin e Arios .Ai futi fjalen kyc e cila percaktonte marredhenit midis Jezusit Zotit, kjo fjale quhej Omousia qe do te thote bashkenatyresi,Pra Zoti dhe Jezusi kishin te njeten natyre.Pra ky ishte denimi i arianizmit .Mbas mbledhjes prifti Ario dhe idhtaret e tij te fundit u denuan zyrtarisht, shkrimet e tij u dogjen dhe ate e internuan ne Iliri.

  Vazhon ....

  Marre nga libri "Bizanti shkelqimi dhe renia e nje perandorie 330-1453"(Autor-John Julius Norwich)
  Ndryshuar pr her t fundit nga ~Geri~ : 13-08-2005 m 15:33
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 16. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-03-2003
  Postime
  691
  Citim Postuar m par nga ~Geri~
  Shikoni tolerancen e bizantit dhe shtremberimet e mesimeve te Jezusit.


  Konstandini lindi ne vitin 274.I ati Konstanci i quajtur ndryshe "kloro" " I zbehti" ishte gjeneral, E ema Helena bije hotlexhiu te thjeshte te Bitinias dhe sipas disa historinave perdorej nga i ati per te kenaqru klintet dhe per te nxjerre ndonje para.Shume vite me vonene vitin 327 kishte mbushur 70 e disa vite ajo ishte bere nje krishtere e devotshme dhe kreu peligrinazhin ne juruzalem.

  Ne vitin 312 ne fundin e veres Konstandini u be i krishtere dhe ne ditet e para te janarit te viti 313 Konstandini u largua nga Roma dhe u martua me Konstancen.bashke me dy kuneterit ai hartoi nje edikt qe siguronte te krishtereve njohje ligjore ne mbare perandorine.Ne vitin 321 ai shpall dite pushimi diten e diele si "dita e perenduar e diellit".(Feste pagane).Konstandini kishte vite qe luftonte ndaj sekteve te krishtere Donatisteve ne afriken e Veriut dhe melecianeve ne Egjipt. Me vone lindi dhe nje sekt tjeter ku nismetar ishte prifti nga Aleksandrija, Arioja nje njeri me kulture te madhe dhe karizmatik.Mesazhi i Arios ishte i thjeshte.Jezusi nuk ishte i perjetshme dhe njelloj si Zoti, por qe krijuar nga Zoti si qellim per te shpetuar boten.Prandaj edhe pse njeri pa gabime, Jezusi duke qene njerzor dhe jo hyjnor nga natyra, ishte i varur nga Zoti.Peshkopin Arios,Aleksandri e konsideroi tejet te rrezikshem dhe ne vitin 32o e thirri para nje sinodi prej 100 peshkopesh, i cili e paditi per herezi dhe e shkisheroi.Porse mosmarreveshjet ishin perhapur dhe me kete ceshtje nuk merreshin vetem njerzit e fese por dhe studiues dhe mbare bota greke.

  Aty nga viti 324 konstandini mendoi te formonte nje kshill te Kishes vendimet e te cilit mos kundershtoheshin dot as nga Arioja e as nga Aleksandri.Seancat e keshillit u zhvilluan ne Nikea.Nga perednimi nuk moren pjese shume prifterinj kure nga linja erdhen 330pjesa dermmuese kishin vuajtur perndjekje te gjate..Punimet e i hapi konstandini i cili vendosi per fatin e doktrines dhe fatin e Arios .Ai futi fjalen kyc e cila percaktonte marredhenit midis Jezusit Zotit, kjo fjale quhej Omousia qe do te thote bashkenatyresi,Pra Zoti dhe Jezusi kishin te njeten natyre.Pra ky ishte denimi i arianizmit .Mbas mbledhjes prifti Ario dhe idhtaret e tij te fundit u denuan zyrtarisht, shkrimet e tij u dogjen dhe ate e internuan ne Iliri.

  Vazhon ....

  Marre nga libri "Bizanti shkelqimi dhe renia e nje perandorie 330-1453"(Autor-John Julius Norwich)
  O Geri as mos u lodh fare ti shpjegosh historine tipave qe nuk kuptojne. Shif se cfare seminaristi nje shkrim para teje dhe dy faqet e para te temes. I shkreti seminarist nuk ka pranuar asnje mendim tjeter pervec te tijin. Sa per forumistat ; duket qarte qe toleranca fetare nuk ka ardhur nga ortodokset , shembulli me i mire qe jep ne kete teme eshte semaniristi qe i mbushi faqet duke u zene me te gjithe.

 17. #37
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  Harmoni fetare? Paska edhe keshtu?
  Te ekzistonte dicka e tille, s'do kishte fe (to begin with).

  Tani me qe si urdher s'duhet te shkruajme nje rresht, do me duhet te shpjegoj PSE shkruajta nje rresht: feja mbijeton prej fanatikeve.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Leila : 13-08-2005 m 19:39
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 18. #38
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,756
  Postimet n Bllog
  4
  Qe besimi orthodhoks eshte "feja e te pareve", per kete eshte dakord edhe Haxhi Qamili ne Tirane pasi e ka shkruajtur vete me doren e tij qe besimi orthodhoks eshte besimi me i hershem ne trojet shqiptare. Dhe kjo nuk eshte nje deklarate pa domethenie, kjo do te thote qe gati te gjithe ata shqiptare qe sot e gjejne veten muslimane, ateiste, bektashij, te paret e tyre i kane patur te krishtere orthodhokse ose katolike (veri-perendimi i Shqiperise).

  Qe te gjitha simbolet tona kombetare jane nje trashegimi orthodhokse bizantine, kete nuk keni perse lodheni shume qe ta kuptoni, mjafton ti hidhni syte nga flamuri yne kombetar, flamuri i Gjergj Kastriot Skenderbeut.

  Heroi yne kombetar, Gjergj Kastriot Skenderbeu, familja e tij, familjet e princerve me te medhenj shqiptare te kohes, Arianitet, Balshat, Muzakat, etj, ishin te gjithe te besimit orthodhoks dhe kete nuk e kupton vetem nga flamuri rreth te cilit u mblodhen, por e tregon edhe martesat e tyre dhe te femijerve te tyre me princer dhe princesha orthodhokse ballkanike.

  Ne Beselidhjen e Lezhes, momenti ku u hodhen themelet e kombit shqiptar, parimi qe u perdor per te bashkuar te gjithe princerit shqiptare ishte parimi qe e gjejme te gjalle edhe sote kesaj dite ne Kishen Orthodhokse, "i pari mes te barabartesh". Gjergj Kastrioti u zgjodh prijesi i pare mes te barabartesh. Nuk u ndermor parimi perca e sundo qe ndermernin turqit, dhe as parimi i "Papes se pagabueshem" qe ndiqet ne Kishen Katolike.

  Gjysma e kombit qe u shperngul nga tokat e Arberit ne drejtim te Pelopenezit dhe ne drejtim te brigjeve italiane, kishin nje gje te perbashket, besimin orthodhoks, te cilin e mbajne te gjalle edhe sot e kesaj dite, jo vetem ne Itali e Greqi, por edhe ne Ameriken e larget te cilet keta arberesh e shkelen te paret nga shqiptaret.

  Pasuria me e madhe shpirterore ne Shqiperi me kishat bizantine shekullore, kodiket e shenjte qe jane prova te hershme te Krishterimit, mozaiket dhe ikonat e kryqet e hershme, jane te gjitha thesar shpirteror orthodhoks me te cilin sot krenohet gjithe kultura shqiptare ne nje arene boterore e jo vetem shqiptare e rajonale.

  Rilindja Kombetare forcen e saj me te madhe e pati po brenda komunitetit orthodhoks dhe atij bektashi, qe ka qene dhe mbetet shume prane komunitetit orthodhoks, pasi keta jane besimtare orthodhokse te islamizuar kunder vullnetit te tyre, me nje ndergjegje te renduar. Sot shume nga keta bektashij po kthehen me deshire ne besimin e te pareve te tyre ne jug te vendit, dhe disa prej tyre jane sot kleriket me te nderuar ne Kishen Orthodhokse per jeten e shenjte qe bejne.

  Por te gjitha ato me lart, edhe pse perbejne premisa me te cilat komuniteti orthodhoks mund te mburret, mburrja dhe krenaria nuk shihen si virtyte nga komuniteti orthodhoks por si vese, vese qe komunitete te tjera ne vend i shesin per virtyte.

  Vlera me e madhe e komunitetit orthodhoks, ajo qe cmohet me shume, eshte tradita e tyre e lashte fetare qe trashegohet nga brezi ne brez, edhe pse kemi kaluar 500 vjet pushtimi turk, edhe pse kemi kaluar 2 luftra boterore, 2 luftra ballkanike, 50 vjet atezimi komunist, perse besa e Krishtere, feja e te pareve te shqiptareve eshte e gjalle ne Shqiperi. Deshmia per kete nuk vjen as me fjale te vdekura ne librat e historise, por vjen me fjalet e gjalla qe dalin nga goja e besimtareve orthodhokse qe jane gjalle edhe sot e kesaj dite.

  Dhe kjo deshmon nje te vertete hyjnore, se shqiptaret e besimit orthodhoks e kane ruajtur traditen e te pareve te tyre duke ruajtur keshtu edhe ate identitetin kombetar me te cilin sot gjithe shqiptare mburren si trashegimi evropiane.

  Prandaj ata qe i tremben kesaj te vertete, kane sulmuar dhe vazhdojne te sulmojne komunitetin orthodhoks dhe traditen orthodhokse, pasi eshte burimi i vertete i identitetit kombetar shqiptar, eshte ajo esenca qe i bashkon te gjithe shqiptaret e hershem te shperngulur nga Shqiperia me dhune, me ata shqiptaret e sotem.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-08-2005 m 21:45

 19. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-03-2003
  Postime
  691
  Citim Postuar m par nga Albo
  Qe besimi orthodhoks eshte "feja e te pareve", per kete eshte dakord edhe Haxhi Qamili ne Tirane pasi e ka shkruajtur vete me doren e tij qe besimi orthodhoks eshte besimi me i hershem ne trojet shqiptare. Dhe kjo nuk eshte nje deklarate pa domethenie, kjo do te thote qe gati te gjithe ata shqiptare qe sot e gjejne veten muslimane, ateiste, bektashij, te paret e tyre i kane patur te krishtere orthodhokse ose katolike (veri-perendimi i Shqiperise).
  E cfare lidhje ka kjo me temen ? Mos do te thuash meqe ortodoksia ka hyre me shpejt ne Shqiperi se fete e tjera atehere ajo eshte me paqesorja?! Pastaj mos harro qe Shqiperia ka qene nen Perandorine Bizantine ne ate kohe dhe eshte nje gje normale per shqiptaret te largoheshin nga paganizmi drejt "monoteizmit".


  Citim Postuar m par nga Albo
  Qe te gjitha simbolet tona kombetare jane nje trashegimi orthodhokse bizantine, kete nuk keni perse lodheni shume qe ta kuptoni, mjafton ti hidhni syte nga flamuri yne kombetar, flamuri i Gjergj Kastriot Skenderbeut.
  O albo edhe historia e fillores nuk thote qe flamuri jone kombetar ka te beje me ortodoksine. Jam shume kurioz te di se kush nga greko-serbet e ka thene kete gje. Me nje fjale ti Albo pohon se identiteti yne kombetar qenka lidhur ngushte me fene ortodokse ? Kot shahet Janullatosi ne Shqiperi , te paskemi ty ketu ne forum te na bashkosh me "vellezerit" greko-serb nen nje "identitet".  Citim Postuar m par nga Albo
  Ne Beselidhjen e Lezhes, momenti ku u hodhen themelet e kombit shqiptar, parimi qe u perdor per te bashkuar te gjithe princerit shqiptare ishte parimi qe e gjejme te gjalle edhe sote kesaj dite ne Kishen Orthodhokse, "i pari mes te barabartesh". Gjergj Kastrioti u zgjodh prijesi i pare mes te barabartesh. Nuk u ndermor parimi perca e sundo qe ndermernin turqit, dhe as parimi i "Papes se pagabueshem" qe ndiqet ne Kishen Katolike.
  Meqe po na fliske per "traditat ortodokse" te Skenderbeut , pse atehere Skenderbeu e prishi armepushimin dy here me Turqit ?! Pse e degjoj Skenderbeu "Papen e pagabueshem" qe thua ti ?


  Citim Postuar m par nga Albo
  Pasuria me e madhe shpirterore ne Shqiperi me kishat bizantine shekullore, kodiket e shenjte qe jane prova te hershme te Krishterimit, mozaiket dhe ikonat e kryqet e hershme, jane te gjitha thesar shpirteror orthodhoks me te cilin sot krenohet gjithe kultura shqiptare ne nje arene boterore e jo vetem shqiptare e rajonale.
  Ty duhet te korrigjosh cdo fjali qe shkruan sepse ose jane jashte teme , ose jane tregime fantastiko shkencore. Mos harrove qe jemi ne temen se si lindi harmonia fetare ne Shqiperi ? Atehere cte duhet propaganda vend e pavend ?
  Citim Postuar m par nga Albo
  Rilindja Kombetare forcen e saj me te madhe e pati po brenda komunitetit orthodhoks dhe atij bektashi, qe ka qene dhe mbetet shume prane komunitetit orthodhoks, pasi keta jane besimtare orthodhokse te islamizuar kunder vullnetit te tyre, me nje ndergjegje te renduar. Sot shume nga keta bektashij po kthehen me deshire ne besimin e te pareve te tyre ne jug te vendit, dhe disa prej tyre jane sot kleriket me te nderuar ne Kishen Orthodhokse per jeten e shenjte qe bejne.
  Po ku e gjete qe bektashinjte paskan qene ortodokse te konvertuar me dhune ?! Ti je si puna e papagallit qe flet dhe perserit te njejtat fjale gjithmone se kshu heret a vone njerezve genjeshtrat do iu duken te verteta. Propaganda jote nuk pi uje sepse dihet boterisht qe bektashinjte shqiptare nuk kane te bejne fare me ortodoksine sepse ishte nje levizje brenda Islamit. Eshte hera e pare ne jeten time qe degjoj nje person qe flet me shume kompetenca per gjera qe jane shpifje dhe provokuese. Ti Albo ke nje fantazi te madhe sepse nga ty nuk dihet se cfare mund te nxjerresh nga goja. Dihet shume mire qe Naim Frasheri ishte bektashi. Mbase nje dite fantazia jote do filloje te riperpunoje nje teori qe Naimi ka qene ortodoks por asnjehere nuk e ka pranuar publikisht dhe cuditerisht vetem ju ortodokset e dinit qe ai ishte ortodoks ne shpirt.

  Citim Postuar m par nga Albo
  Dhe kjo deshmon nje te vertete hyjnore, se shqiptaret e besimit orthodhoks e kane ruajtur traditen e te pareve te tyre duke ruajtur keshtu edhe ate identitetin kombetar me te cilin sot gjithe shqiptare mburren si trashegimi evropiane.
  O albo historia paske qene lenda me veshtire per ty mesa duket. Kete qe ke thene ti mund ta prisnim nga ndonje Katolik ose Protestant , por jo prej nje Ortodoksi.

  Citim Postuar m par nga Albo
  Prandaj ata qe i tremben kesaj te vertete, kane sulmuar dhe vazhdojne te sulmojne komunitetin orthodhoks dhe traditen orthodhokse, pasi eshte burimi i vertete i identitetit kombetar shqiptar, eshte ajo esenca qe i bashkon te gjithe shqiptaret e hershem te shperngulur nga Shqiperia me dhune, me ata shqiptaret e sotem.
  Qekur identiteti i shqiptareve paska qene lidhur ngushte me fene , dhe aq me shume me ate ortodoksen? Shqiptaret jane pasardhes te Ilireve dhe Pellazgeve dhe jo te priftareve ortodokse. Te gjithe shqiptaret ane mbane botes e vetmja gje qe mund ti lidhi eshte identiteti yne kombetar ku perfshihet gjuha , traditat , kultura , folklori etj etj etj dhe tek traditat hyn edhe toleranca fetare. Here tjeter Albo mos e bej kete gabim trashanik qe te hedhesh poshte identitetin tone te vertete kombetar per ta shkembyer me ortodoksine e grekerve dhe serbeve.

 20. #40
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,756
  Postimet n Bllog
  4
  E cfare lidhje ka kjo me temen ? Mos do te thuash meqe ortodoksia ka hyre me shpejt ne Shqiperi se fete e tjera atehere ajo eshte me paqesorja?! Pastaj mos harro qe Shqiperia ka qene nen Perandorine Bizantine ne ate kohe dhe eshte nje gje normale per shqiptaret te largoheshin nga paganizmi drejt "monoteizmit".
  Kjo ka lidhje me temen, pasi te kuptosh se si lindi harmonia fetare ne Shqiperi, duhet te njohesh historikun fetar te popullit shqiptar ne menyre per te kuptuar se si kemi perfunduar ne kete realitetin qe jetojme sot. Qe Krishterimi Orthodhoks ka qene dhe vazhdon te jete nje pjese e pandashme e identitetit shqiptar, kete e kupton shume kollaj, mjafton te lexosh historine e shkuar, ose te besh lidhjen e atyre 101 gjurmeve qe ky besim ka lene jo thjeshte ne anen fizike e kulturore te popullit shqiptar, por edhe ne anen shpirterore.

  Nuk ka asnje historian shqiptar qe hedh poshte faktin se perpara pushtimit turk shqiptaret ishin te gjithe te krishtere. Prandaje dhe une me lart te citoj Avdi Baleten qe eshte nje Haxhi Qamil i shekullit te XXI, i cili e pranon "fene orthodhokse si fe te te pareve tane". E gjen ne kete forum, artikull qe ka sjelle Geri.

  O albo edhe historia e fillores nuk thote qe flamuri jone kombetar ka te beje me ortodoksine. Jam shume kurioz te di se kush nga greko-serbet e ka thene kete gje. Me nje fjale ti Albo pohon se identiteti yne kombetar qenka lidhur ngushte me fene ortodokse ? Kot shahet Janullatosi ne Shqiperi , te paskemi ty ketu ne forum te na bashkosh me "vellezerit" greko-serb nen nje "identitet".
  Po te shpenzoje me shume kohe te lexoje per te mbushur paditurine tende ne kete fushe, nuk do te shkruaje ashtu sic ke shkruajtur me lart. Qe flamuri kombetar shqiptar eshte nje flamur bizantin orthodhoks, kete nuk ta thote Albo, ta thote vete ajo emblema ne mes te flamurit, ta thote edhe fakti qe te gjithe shtetet me trashegimi orthodhokse ne Ballkan e ne bote kane nje flamur me shkabonjen me dy krena ne qender.

  Kjo eshte e vertete. Te pelqen apo jo ty e verteta, pak rendesi ka.

  C'lidhje ka flamuri bizantin me harmonine fetare?

  Ka lidhje pasi "harmonia fetare" si cdo fenomen tjeter ne shoqeri nuk eshte prodhim i imagjinates njerezore, eshte dicka konkrete e prekshme dhe e verifikueshme me syte e ballit dhe te mendjes ne shoqerine shqiptare. Dhe vete fjala harmoni do te thote qe njerezit ne kete shoqeri kane nje mirekuptim te brendshem me njeri-tjetrin, dicka te perbashket, dicka te shenjte qe e ndajne me njeri-tjetrin, pavaresisht se jane te besimeve te ndryshme fetare. Dhe per mua si shqiptar dhe per te gjithe ata qe e kane studiuar fenomenin e "harmonise fetare", flamuri kombetar shqiptar eshte ajo qe i mbledh te gjithe shqiptaret se bashku.


  Ty duhet te korrigjosh cdo fjali qe shkruan sepse ose jane jashte teme , ose jane tregime fantastiko shkencore. Mos harrove qe jemi ne temen se si lindi harmonia fetare ne Shqiperi ? Atehere cte duhet propaganda vend e pavend ?
  Per nje njeri qe nuk i shikon gjerat ne thellesine e tyre detyrimisht qe nuk e ben dot lidhjen me temen qe diskutohet. Keshtu qe ben shume mire qe pyet. Po ta shpjegoj se cfare lidhje ka harmonia fetare ne Shqiperi me perandorine bizantine.

  Qyteterimi bizantin i solli bashkejetesen ne paqe popujve qe deri ne ate kohe njiheshin si barbare e mizore dhe esenca e perbashket e kesaj bashkejetese e kesaj harmonie ishte besimi i krishtere orthodhoks. Ishte ky besim qe greket dhe shqiptaret e pushtuan te paret ne Ballkan dhe e perhapen edhe me tej ne Perendim. Ishte ky besim qe ne shekullin e VIII, dy shekuj pasi sllavet vershuan ne Ballkan, ungjillizoi dhe u pushtua edhe nga sllavet e Ballkanit, ishte ky besim qe dy shekuj me vone, ne shekullin e X u pushtua me deshire edhe nga Princi i Rusise.

  Pra nga shekulli i IV e deri ne shekullin e XIV, 10 shekuj, ekzistonte nje "harmoni fetare" qe nuk ndahej vetem nga shqiptaret, ndahej nga gjithe popujt ballkanike e me gjere. Kjo harmoni mori goditjen me te rende me ardhjen e hordhive turke dhe me renien e Konstandipojes ne duart e turqve.


  Meqe po na fliske per "traditat ortodokse" te Skenderbeut , pse atehere Skenderbeu e prishi armepushimin dy here me Turqit ?! Pse e degjoj Skenderbeu "Papen e pagabueshem" qe thua ti ?
  Lexo ne temen per "Feja e Kastrioteve" se cfare ka thene Gjergj Kastrioti pasi vizitoi Romen per heren e fundit. Gjergj Kastrioti dhe gjithe princerit orthodhokse i kthyen syte nga Selia e Shenjte e Romes, jo per mbeshtetje shpirterore, por per mbeshtetje politike, ushtarake, ekonomike pasi Konstandinopoja ra ne duart e turqve ne 1443. Pyetja nuk shtrohet se a e degjoi Gjergj Kastrioti Romen, po pyetja shtrohet se cfare beri Roma per ti ardhur ne ndihme Gjergj Kastriotit e shqiptareve, qe paguan me gjakun e tyre cmimin per mbrojtjen e Perendimit nga hordhite otomane?


  Po ku e gjete qe bektashinjte paskan qene ortodokse te konvertuar me dhune ?! Ti je si puna e papagallit qe flet dhe perserit te njejtat fjale gjithmone se kshu heret a vone njerezve genjeshtrat do iu duken te verteta.
  Meqe fjalet e mia te duken si "puna e papagallit", po te citoj fjalet e Mitropolitit t Kors, nj prej antarve t Sinodit t Shenjt t Kishs Orthodhokse Autoqefale Shqiptare, nj prej theologve m t mir orthodhok q ka Shqipria, Hirsis s Tij Joan Pelushi, i cili eshte nje prej femijeve shpirterore te Kryepiskopit Anastas qe nje dit Perndia mund ta zgjedhi si Kryebariun e Kishs Orthodhokse Autoqefale Shqiptare. Lexo dhe mso se sht nj bektashi qe po te flet.

  Un vij nga nj familje bektashiane, nj forme Shiia e Islamit, por n fakt nj kripto-krishtrim, nj form e Islamit jo larg krishtrimit t hapt. Bektashinjt kan nj lloj pagzimi, nj lloj kungate, madje edhe tre rangje kleriksh, porsi edhe ne. Ata nderojn shenjtort, prdorin ikonat, pijn ver. sht e qart se disa nga rrnjt e tyre jan t krishtera. Gjithsesi ka aq shum elemente gnostike, prfshi besimin n rimishrimin. Me pak se dy shekuj m pare, pas disa shekujsh orthodhoksie, zona ime u kthye n Bektashi, n mnyre q t mos paguanin taksn q t krishtert detyroheshin t paguanin n Perandorin Osmane. Por ata mbajtn shum element t krishtrimit ndoshta pr ta qetsuar sado pak ndrgjegjen e tyre. Por ata shihen me dyshim nga disa musliman t tjer. Sot, shum prej tyre po i rikthehen srish Kishs.
  Te plote e gjen ketu jeten e Mitropolitit Joan Pelushit.

  Qe kur identiteti i shqiptareve paska qene lidhur ngushte me fene , dhe aq me shume me ate ortodoksen?
  Une me lart te kam dhene plot shembuj te ndikimit te fese ne trashegimine kombetare. A nuk me heq kurreshtjen dhe nuk me jep nje shembull te "tradites pagane" ne Shqiperi se si ka influencuar identitetin tone kombetar meqe te gjithe shqiptaret na paskerkan qene pagane dhe paganizmi paska lene gjurme te thella tek shqiptaret.

  Qyteterimi i vetem qe ka njohur njerezimi qe nuk ishte i ndertuar mbi fene, e kish emrin komunizem, dhe duke qene se ti e shume te tjere keni me shume te fresketa kujtimet e ateizmit komunist se sa historine e 19 shekujve para se te vinim tek komunizmi, ju ngaterroni ateizmin shqiptar me paganizmin e shqiptareve. Nuk je i vetmi qe e ben nje gje te tille, pasi kjo eshte nje karakteristike e vakumit te dijes shpirterore ne rradhet e shqiptareve.

  Here tjeter Albo mos e bej kete gabim trashanik qe te hedhesh poshte identitetin tone te vertete kombetar per ta shkembyer me ortodoksine e grekerve dhe serbeve
  Perpara se serbet te perqafonin Krishterimin, te paret e mi e te tu (nese ti e quan veten shqiptar) ishin te krishtere. Ashtu si Apostull Pavli predikoi ne Greqi, predikoi edhe ne Shqiperi dhe krishterimi ne Shqiperi eshte Krishterim Apostolik.

  Po te mos kishin mbetur ne 1912 20% e popullsise shqiptare e krishtere pas 500 vjetesh roberie, sot nuk do te kish Shqiperi dhe as flamur me dy krena, por do te kish Arnautllek, ose "Turqi Evropiane" me flamurin me gjysem henez qe u valevit ne Shqiperi per 5 shekuj.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 15-08-2005 m 00:25

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Historia e lindjes se komuniteteve fetare kombtare
  Nga Albo n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 18-01-2015, 12:32
 2. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 3. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
 4. Gjendja Aktuale Fetare Shqiptare
  Nga Anton n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 23-08-2004, 17:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •