Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 52
 1. #1
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  37
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime

  Teorite mbi lindjen e njeriut

  Jam duke lexuar ca fragmente interesante te nje storie lidhur me kete dhe kam ca pyetje si ne forme ankete.
  Mendoni qe Teoria e Evolucionit te Darvinit eshte e sakte dhe se njeriu ka ne fakt prejadhjen nga majmunet?
  apo

  Prejardhja e njeriut eshte pune direkte e Zotit?

  ose

  Te dyja?

  dhe ne fund

  Ose nuk e dini apo nuk ju intereson?

  Ju falemnderit

  Stormi
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e leci
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Nuk eshte qe Teoria e Darvin jep automatikisht pergjigjen mbi krijimin e jetes.
  Shpesh here ajo qe lexohet duhet interpretuar.
  Une e kam gjetur terheqese teorine por me dyshimet qe perhere shoqerojne njeriun.
  Kjo teori cenon besimin qe kam ne zot,dhe si pasoje besimi im ne zot me sugjeron te dyshoj mbi teorine e Darvin.
  Problemi qendron ne faktin qe personalisht kam dobesi ndaj llogjikes dhe teoria e Darvin eshte frut i nje llogjike dhe konseguence e studimeve.
  Persa i perket krijimit te universit nga zoti,cilido qofte,eshte rezultat i besimit pa lekundje.
  Midis llogjikes dhe kultit une zgjedh te paren,por besoj ne zot keshtu qe....

  leci
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Teoria e Darwinit, apo cdo teori tjeter ne lidhje me origjinen e njeriut jane te pa vertetuara me fakte 100%. Nderkohe qe edhe krijimi i njeriut nga Perendia, ka faktet e veta, qe nuk jane te mbeshtetura nga shkenca, ashtu si dhe teorite e tjera qe nuk jane te mbeshtetura, por jane thjesht teori.
  Une personalisht besoj 100% ne krijimin e njeriut nga Perendia. Cdo gje deri me sot ka vertetuar se ka nevoje per nje krijues. Asgje nuk eshte krijuar vete pa doren e dikujt.
  Pershendetje
  Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  31-01-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  4
  23 falenderime nė 23 postime
  Mjafton ti hedhesh nje shikim fytyres se njeriut vendosja e gojes vendosja e hundes dhe e syve nuk do shume mendje per secilin qe ta kuptoj qe njeriu eshte krijes e te Lartemadherishmit Zot krijimi i burrit me mjeker dhe gruas pa te duket perfektsimi i te Letemadherishmit Zot

  Eshte fakt se ne krijimin e qiejve e te tokes ne ndertimin e nates dhe te dites te anijes qe lundron ne det qe u sjell dobi njerezve ne ate shi qe leshon Allahu prej se larti e me te ngjall token pas vdekjes se saj dhe perhap ne te cdo lloj gjallese ne qarkullimin e ererave dhe reve te nenshtruara mes qiellit dhe tokes (ne te gjitha keto) per nje popull qe ka mend ka argumente {El Bekare 164}

 5. #5
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga altini55
  Mjafton ti hedhesh nje shikim fytyres se njeriut vendosja e gojes vendosja e hundes dhe e syve nuk do shume mendje per secilin qe ta kuptoj qe njeriu eshte krijes e te Lartemadherishmit Zot krijimi i burrit me mjeker dhe gruas pa te duket perfektsimi i te Letemadherishmit Zot

  Vendosja e syve, e gojes e hundes ??? , nuk e ke vene re kur ke shkuar ne zoo qe cuditerisht Perendia i ka bere nje lloj dhe tek majmuni??

  Burri ka mjeker, femra nuk ka.. po kjo cfare do te thote?????!!!! edhe luani mashkull ka krife, dhe femra nuk e ka.. keshtu eshte krijuar?????


  nejse, mbi temen..
  mendoj se prejardhja e njeriut vjen nga paraardhesi i perbashket me majmunin (sado qe mund te me vije keq apo t'ju duket juve e peshtire).. Nuk di te them se si ka lindur jeta ne planet(flas qe nga qelizat e para), po nga ky lloj zoti qe pershkruajne "librat e shenjte" , nga ky jo njehere !!
  Prektora

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar darwin pėr postimin:

  jarigas (11-06-2014)

 7. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  O darwin une personalisht plako mendoj qe prejardhjen e kam nga njeriu. Kshu ka qene gjyshi, stergjyshi e me rradhe deri tek njeriu i pare.

  Vetem nje pyetje desha te bej: Pse majmuni nuk peson ndryshime me? Ose pse kemi ndaluar tek njeriu? Pse njeriu ka nja dy mije vjet qe eshte akoma njeri?...

 8. #7
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Pershendetje,
  Nje gje eshte me se e sigurt, te pakten per mua. Qe nuk ishte evolucioni "Darvinian" ai qe solli speciet. Pretendimet e evolucionit po bien dalengadale perdite dhe shume shpejt kjo teori nuk do te zere me vendin qe kishte as neper librat e shkolles. Megjithese duhet pranuar qe ajo dha nje shpjegim mjaft te kenaqshem per epoken e saj.
  Njeriu si te gjitha speciet e tjera eshte krijuar apo ka ardhur brenda nje segmenti te shkurter kohor, i vetem dhe i mrekullueshem ne llojin e tij, mbret i deteve, qiellit dhe tokes.
  Une nunk besoj ne Zot por mund te them qe besoj ne Krijues (cfaredo apo cilido qofte faktori qe krijoi jeten mbi toke). Njeriu nuk mund te kete qene kurre pasoje e mutacioneve sepse fatkeqesisht nuk njihen te tilla qe te jene te provuara se jane te dobishme apo pozitive. Cilido qofte misteri i krijimit...per mendimin tim nje gje eshte e sigurt. Darvini nuk e ka zgjidhur ate!
  Byeezz!

 9. #8
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Vetem nje pyetje desha te bej: Pse majmuni nuk peson ndryshime me? Ose pse kemi ndaluar tek njeriu? Pse njeriu ka nja dy mije vjet qe eshte akoma njeri?...

  sepse prejardhja e majmunit dhe e njeriut eshte e perbashket, jo qe njeriu doli nga majmuni "proletar".. Njeriu nuk ka ndaluar !! struktura kockore sidomos e kokes ka pesuar ndryshime.. eshte zmadhuar vendi per te mbajtur trurin (kafka) sepse TRURI ESHTE RRITUR !!! dhe kjo ka ndodhur brenda qindra mijera vjetesh..

  Nje pyetje per keta qe jane pergjigjur.. SA KOHE KA KALUAR QE NGA KRIJIMI I NJERIUT ?? ne rast se i jepni pergjigje, atehere edhe une jam me ju..

  Nje pyetje per Force Intruder : A ndodhin mutacione te bakteriet ??? dhe nqs po, a i mbijetojne bakteriet mutacioneve???

  (Fati eshte qorr, Tersi sheh ne menyre te mrekullueshme)
  Prektora

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar darwin pėr postimin:

  jarigas (11-06-2014)

 11. #9
  i/e larguar Maska e forum126
  Anėtarėsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Sipas shkences fosilja me e vjeter e njeriut qe eshte gjetur eshte rreth 270 miljon vjet sipas shkences kurse fosilja e majmunit me e vjeter eshte rreth 120 miljon vjete.Po keshtu algat dhe dylli bletes eshte i moshes 500 miljon vjecare dhe qe atehere dhe sot e kesaj dite nuk ka pesaur ndonje ndryshim.Si ka mundesi qe dylli i bletes paska te njeten moshe me algat sipas darvinisteve qe jane fillimi i evolicionit.Sikur nuk ka kohe per evolucion.

  Pastaj si ka mundesi qe nga nje alge u bene miliona lloj peshqish me ngjyra te ndryshme dhe vecori te ndryshme.Po keshtu si ka mundesi qe ka shumellojshmeri kafshesh nga me te ndryshmet se nese is tsudion do te mhanitesh.


  Si ka mundesi qe nje majmun te behet njeri dhe ky njeri te flase mbi 50 gjuhe dhe dialekte pastaj keto majmune te kthyer ne njerez jane me tipare te ndryshme qe nuk gjen dy njerez njesoj kur dihet se majmunet jane te gjithe njesoj.Dhe3 ata qe dalin prej nje barku ose jane binjake kane ndonje nuance qe i dallon nga njeri tjetri.

  Si pati mundesi qe majmuni nga kafshe jomishngrenese u be mish ngrene dhe pastaj iu zhvillua truri dhe u be njeri.Po majmunet e sotem.


  Harmonia dhe mrekullia ne krijim tregon se nuk ishte majmuni ai qe zoteroje natyren por njeriu.Nuk eshte majmuni mbreti i kafsheve ose kafsha me e bukur ne pyll qe te kthehej ne qenien me te bukur dhe me te prefeksionume ne toke.Si ka mundesi qe nje majmun te zoteroje te gjithe kete materie.Gjynah per shkencetaret majmune qe kane dale ne kete konkluzion.

  Mund te jene kthyer ndonje njeri ne majmun por jo ndonje majmun ne njeri.


  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=41853

 12. #10
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  edhe gjithe jeten te rrije Harun Yahya duke kundershtuar evolucionin, nuk ka cfare ti beje faktit se forma kockore e njeriut ka ndryshuar.. Dhe nuk ka kafshe qe jane njelloj, sic thote Haruni.. nqs eshte keshtu atehere fare kollaj i bie te themi qe dhe te gjithe kinezet jane njelloj, ne rastin e njerezve.. (po ne e perdorim vetem si shprehje, apo jo ? )

  Perkundrazi, nuk ka asnje zeber qe te ngjasoje me nje tjeter !!!
  Prektora

 13. #11
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Exclamation

  Citim Postuar mė parė nga StormAngel
  ...
  Mendoni qe Teoria e Evolucionit te Darvinit eshte e sakte dhe se njeriu ka ne fakt prejadhjen nga majmunet?...

  dyshoj se mund ta kete lexuar ndonje nga keta qe jane pergjigjur, Teorine e Darvinit (per sqarim - nuk ka qene teori e Darvin, njeriu nga majmuni) ose me mire librin e tij "Origjinen e specieve", sepse ne te nuk behet fare fjale per "origjinen e njeriut nga majmuni".. Ka vetem nja 4 rreshta qe i dedikohen origjines se njeriut, dhe per me teper vete Charles Darwin, ne ato rreshta thote qe : "Gjeneratat e ardhshme do te kene mundesine te bejne studime te thelluara mbi kete ceshtje.. tani per tani, nuk mund te thuhet asgje"- fjalet e tij ekzakte..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 07-12-2004 mė 22:27
  Prektora

 14. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  31-01-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  4
  23 falenderime nė 23 postime
  Nuk ekziston asnjė prove konkrete qė mbeshtet pamjen e njeriut-majmun i cili reklamohet nė mėnyrė tė pandėrprerė nga mediat dhe ēėshtjet akademike evolucioniste. Kėtė e dime tė gjithė ne, qė evolucionistėt prodhojnė krijesa imagjinare, por fakti se pėr kėso krijesa imagjinare nuk gjenden fosile qė mund tė aergumentohen me to, pėr evolucionistėt kjo paraqet njė problem serioz. Njė prej metodave interesante qė ata pėrdorin pėr t’I kapėrcyer kėto probleme ėshtė “prodhimi I fosileve qė nuk gjenden” dhe falsifikimin e kafkave tė njeriut dhe rindėrtimin e tyre. Skandali mė I madh nė historinė e shkencės ėshtė “Njeriu i Piltdaunit”.

  Me 1912 njė doctor I njohur dhe njė paleoantropolog I shquar, Charles Dawson, kishte gjetur njė kockė nofulle dhe njė fragment kafke nė njė grope nė Piltadaun, Angli. Kocka e nofullės i pėrngjante majmunit ndėrsa kafka dhe dhėmbėt ishin sikur tė njeriut. 40 vjet e mė tepėr janė shėnuar artikuj tė ndryshėm pėr “Njeriun e Piltdaunit” dhe jo mė pak se 500 doktorata.

  Keneth Oakley nga departamenti I paleontologjisė nė muzeun britanik nė vitin 1949 e prodhoi “Testin e flourit” me njė grup shkencėtarėsh. Ky testim dha rezultate katastrofale. Pėrmes kėtij testimi u pėrcaktua se dhėmbėt nė kockėn e nofullės I pėrkisnin njė Orangutangu (lloj majmuni) dhe ishin tė vendosur artificialisht (nga dora e njeriut). Ky falsifikim u bė publik nga Ėiner. Kafka I pėrkiste njė njeriu 500 vjecar ndėrsa nofulla njė majmuni tė ngordhur pak kohė mė pare. Tė gjitha pjesėt ishin tė veshura me dikromat potasiumi pėr t’i dhėnė njė pamje tė vjetėr, por kur u zhytėn nė acid, kjo veshje u zhduk. Dhe atėherė u pa gėnjeshtra e evolucionistėve dhe menjėherė “Njeriu i Piltdaunit” u hoq nga muzeu britanik ku ishte ekspozuar mė shumė se 40 vite.  Njeriu i Nebraskės  Henry Fairfield Osborn menagjer I muzeut amerikan tė historiesė sė nartyrės nėp vitin 1922 deklario se kishte zbulluar fosilin e njė dhėmballe nė Nebraskėn Perėndimore e cila i pėrkiste periudhės sė Pliocenit. Pėr kėtė u pohuan se kishte karakteristika tė njeriut dhe tė majmunit. Ky fosil u quajt “Njeriu I Nebraskės” dhe u emėrtua si Hespero Pitekus Harold Kuki.

  Duke u bazuar nė kėtė dhėmballė tė vetme u bė ndėrtimi I kokės dhe trupit tė njeriut tė Nebraskės dhe u vizatua bashkė me gruan dhe fėmitė e tij, si njė e tėrė nė natyrė. Tė gjitha kėto u bėnė nga njė dhėmballė e vetme.

  Me 1927 u gjetėn pjesėt e tjera tė skeletit, sipas kėsaj dhėmbi nuk I pėrkiste as njeruit e as majmunit, u zbulua se ai ishte njė specie e zhdukur e derrit tė egėr amerikan I quajtur Prostenops.  “Prejardhja e Njeriut” ėshtė njė libėr i Darėinit i cili gjithmonė thoshte se qenia e njeriut dhe majmunit janė tė ngjajshme dhe pėr kėtė gjė filloi tė kėrkoj fosile pėr tė mbėshtetur kėtė.  Ota Benga me nje specie majmunesh  Disa evolucionistė besonin se krijesa gjysėmnjeri-gjysėmmajmun gjindej jo vetėm nė mbetjen fosile, por edhe tė gjallė nė pjesė tė ndryshme tė Botės.

  Nė fillim tė shek. XX pikėrisht nė vitin 1904 duke hulumtuar evolucionistėt nėpėr Botė pėr gjetjen e “lidhjeve ndėrmjetėse tė gjalla” nė Kongo u kap Ota Benga i cili ishte I martuar dhe kishte dy fėmijė. Emri I tij nė gjuhėn e tij do tė thoshte “shok.” I lidhur me zingjir dhe I futur nė kafaz u dėrgua nė SHBA, ku iu ekspozua publikut me specie majmunėsh dhe u prezentua si “lidhja mė e afėrt e njeriut.” Ai pas dy viteve u dėrgua nė kopshtin zoologjik tė Bronksit ku ai u emėrtua si “stėrgjyshi i lashtė I njeriut” sė bashku me disa shimpanza. Dr. Ėilliam T. Hornaday drejtori evolucionist I kopshtit zoologjik ishte krenar qė kishte kėtė “formė kalimtare” dhe e trajtonin si kafshė tė rėndomtė. Dhe nga ky trajtim I tmerrshėm qė I bėhej, Ota Benga u detyrua tė bėjė vetvrasje.


  Kriminelat e evolucionit nuk kane lene me krime pa bere kurse ti o darwin o mavria ti ecen pas tyre foli mendjes o i mjere
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga altin55 : 08-12-2004 mė 23:46

 15. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Me duket se ne Norvegji, a ne Suedi, ne nje nga keto vendet skandinave, shkencetaret kishin arritur te krijonin nje "mjedis" ku mund te provonin krijimin e Universit sipas teorise se Big Bang. E lexova ne yahoo, para pak kohe, rreth 1 muaj perpara. Ajo qe ishte interesante ishte se ne "mjedisin" e tyre kishin edhe nje force te jashtme te cilen e quanin "Perendi".
  pershendetje
  Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

 16. #14
  .
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime nė 55 postime
  Ekziston edhe teoria tjeter (dhe ka shume faktore qe mbeshtesin kete teori) qe njeriu i sotem eshte produkt i qenieve jashtetokesore (UFO apo aliene).

 17. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-07-2003
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Kete teorine qe dha Bokerrima here e pare qe e lexoj ne jeten time. Cilat jan faktet qe e mbeshtesin kete teori. Jam me teper kurioze te shikoj lidhjen qe alienet kane me tokesoret.
  Be yourself and you will always be in fashion.

 18. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Reina
  Kete teorine qe dha Bokerrima here e pare qe e lexoj ne jeten time. Cilat jan faktet qe e mbeshtesin kete teori. Jam me teper kurioze te shikoj lidhjen qe alienet kane me tokesoret.
  Eshte e vertete, eshte nje grup shkencetaresh qe mbeshtesin idene se ne jemi krijesa te qenieve inteligjente jashtetokesore.
  Ka shkencetare e shkencetare kjo bote, Reina!!!
  Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

 19. #17
  i/e regjistruar Maska e leci
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Manulaki
  Me duket se ne Norvegji, a ne Suedi, ne nje nga keto vendet skandinave, shkencetaret kishin arritur te krijonin nje "mjedis" ku mund te provonin krijimin e Universit sipas teorise se Big Bang. E lexova ne yahoo, para pak kohe, rreth 1 muaj perpara. Ajo qe ishte interesante ishte se ne "mjedisin" e tyre kishin edhe nje force te jashtme te cilen e quanin "Perendi".
  pershendetje

  Ne qofte se Big Bang eshte "pune" e perendise atehere ne kemi gjetur origjinen ekzakte te qenies.
  Une lexova qe Big Bang gjendet akoma ne hapesire dhe ka projekte qe duan te gjejne pozicionin ekzakt.Koha nuk ndryshon eventet por i konservon ne hapesire dhe i ben te perjetshem ose te perhershem.
  Me beri kurioz fakti qe ne mjedisin e tyre shkencetaret kishin forcen e jashtme te quajtur "Perendi".

  pershendetje
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 20. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga leci
  Ne qofte se Big Bang eshte "pune" e perendise atehere ne kemi gjetur origjinen ekzakte te qenies.
  Une lexova qe Big Bang gjendet akoma ne hapesire dhe ka projekte qe duan te gjejne pozicionin ekzakt.Koha nuk ndryshon eventet por i konservon ne hapesire dhe i ben te perjetshem ose te perhershem.
  Me beri kurioz fakti qe ne mjedisin e tyre shkencetaret kishin forcen e jashtme te quajtur "Perendi".

  pershendetje
  ajo qe une kuptova nga shkirmi ishte se Big Bang nuk mund te ndodhte pa nderhyrjen e nje force te jashtme. Kete force ata e kishin quajtur "God - Perendi", jo une
  Une personalisht nuk ka nevoje ta quaj, ai e ka vete emrin Perendi!
  Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

 21. #19
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga altini55
  Nuk ekziston asnjė prove konkrete qė mbeshtet pamjen e njeriut-majmun i cili reklamohet nė mėnyrė tė pandėrprerė nga mediat dhe ēėshtjet akademike evolucioniste. Kėtė e dime tė gjithė ne, qė evolucionistėt prodhojnė krijesa imagjinare, por fakti se pėr kėso krijesa imagjinare nuk gjenden fosile qė mund tė aergumentohen me to, pėr evolucionistėt kjo paraqet njė problem serioz. Njė prej metodave interesante qė ata pėrdorin pėr t’I kapėrcyer kėto probleme ėshtė “prodhimi I fosileve qė nuk gjenden” dhe falsifikimin e kafkave tė njeriut dhe rindėrtimin e tyre. Skandali mė I madh nė historinė e shkencės ėshtė “Njeriu i Piltdaunit”.

  Me 1912 njė doctor I njohur dhe njė paleoantropolog I shquar, Charles Dawson, kishte gjetur njė kockė nofulle dhe njė fragment kafke nė njė grope nė Piltadaun, Angli. Kocka e nofullės i pėrngjante majmunit ndėrsa kafka dhe dhėmbėt ishin sikur tė njeriut. 40 vjet e mė tepėr janė shėnuar artikuj tė ndryshėm pėr “Njeriun e Piltdaunit” dhe jo mė pak se 500 doktorata.

  Keneth Oakley nga departamenti I paleontologjisė nė muzeun britanik nė vitin 1949 e prodhoi “Testin e flourit” me njė grup shkencėtarėsh. Ky testim dha rezultate katastrofale. Pėrmes kėtij testimi u pėrcaktua se dhėmbėt nė kockėn e nofullės I pėrkisnin njė Orangutangu (lloj majmuni) dhe ishin tė vendosur artificialisht (nga dora e njeriut). Ky falsifikim u bė publik nga Ėiner. Kafka I pėrkiste njė njeriu 500 vjecar ndėrsa nofulla njė majmuni tė ngordhur pak kohė mė pare. Tė gjitha pjesėt ishin tė veshura me dikromat potasiumi pėr t’i dhėnė njė pamje tė vjetėr, por kur u zhytėn nė acid, kjo veshje u zhduk. Dhe atėherė u pa gėnjeshtra e evolucionistėve dhe menjėherė “Njeriu i Piltdaunit” u hoq nga muzeu britanik ku ishte ekspozuar mė shumė se 40 vite.  Njeriu i Nebraskės  Henry Fairfield Osborn menagjer I muzeut amerikan tė historiesė sė nartyrės nėp vitin 1922 deklario se kishte zbulluar fosilin e njė dhėmballe nė Nebraskėn Perėndimore e cila i pėrkiste periudhės sė Pliocenit. Pėr kėtė u pohuan se kishte karakteristika tė njeriut dhe tė majmunit. Ky fosil u quajt “Njeriu I Nebraskės” dhe u emėrtua si Hespero Pitekus Harold Kuki.

  Duke u bazuar nė kėtė dhėmballė tė vetme u bė ndėrtimi I kokės dhe trupit tė njeriut tė Nebraskės dhe u vizatua bashkė me gruan dhe fėmitė e tij, si njė e tėrė nė natyrė. Tė gjitha kėto u bėnė nga njė dhėmballė e vetme.

  Me 1927 u gjetėn pjesėt e tjera tė skeletit, sipas kėsaj dhėmbi nuk I pėrkiste as njeruit e as majmunit, u zbulua se ai ishte njė specie e zhdukur e derrit tė egėr amerikan I quajtur Prostenops.  “Prejardhja e Njeriut” ėshtė njė libėr i Darėinit i cili gjithmonė thoshte se qenia e njeriut dhe majmunit janė tė ngjajshme dhe pėr kėtė gjė filloi tė kėrkoj fosile pėr tė mbėshtetur kėtė.  Ota Benga me nje specie majmunesh  Disa evolucionistė besonin se krijesa gjysėmnjeri-gjysėmmajmun gjindej jo vetėm nė mbetjen fosile, por edhe tė gjallė nė pjesė tė ndryshme tė Botės.

  Nė fillim tė shek. XX pikėrisht nė vitin 1904 duke hulumtuar evolucionistėt nėpėr Botė pėr gjetjen e “lidhjeve ndėrmjetėse tė gjalla” nė Kongo u kap Ota Benga i cili ishte I martuar dhe kishte dy fėmijė. Emri I tij nė gjuhėn e tij do tė thoshte “shok.” I lidhur me zingjir dhe I futur nė kafaz u dėrgua nė SHBA, ku iu ekspozua publikut me specie majmunėsh dhe u prezentua si “lidhja mė e afėrt e njeriut.” Ai pas dy viteve u dėrgua nė kopshtin zoologjik tė Bronksit ku ai u emėrtua si “stėrgjyshi i lashtė I njeriut” sė bashku me disa shimpanza. Dr. Ėilliam T. Hornaday drejtori evolucionist I kopshtit zoologjik ishte krenar qė kishte kėtė “formė kalimtare” dhe e trajtonin si kafshė tė rėndomtė. Dhe nga ky trajtim I tmerrshėm qė I bėhej, Ota Benga u detyrua tė bėjė vetvrasje.


  Kriminelat e evolucionit nuk kane lene me krime pa bere kurse ti o darwin o mavria ti ecen pas tyre foli mendjes o i mjere


  Altin, mundohu te gjesh a thone gje fetaret e tu, per njeriun e pekinit "The Peking Man" dhe per Lucy.. shiko njehere, se cfare pergjigjesh japin dhe pastaj perdor keto "prova" antievolucioniste (qe kane dhjetera vjet qe u ka ikur moda)..

  Kush jane kriminelat e evolucionit, se nuk e marr vesh?? Nqs ngaterrohesh me Marksizmin, po te them qe nuk ishte faji i evolucionisteve, se te tjeret i perdorin zbulimet ne ate forme (nuk u zbuluan specie borgjeze dhe proletare )
  Se i bie qe te akuzohen farketaret, pse shpata grinte e prente ne kohen e "ndricimeve te medha", qe ndermoren ndjekesit e Perendise..
  Prektora

 22. #20
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Nje pyetje per Force Intruder : A ndodhin mutacione te bakteriet ??? dhe nqs po, a i mbijetojne bakteriet mutacioneve???

  Mutacione ndodhin cdo sekonde i dashur darwin dhe bakteriet i mbijetojne me sukses sepse ai eshte edhe qellimi i atyre mutacioneve, mirepo ne postin tim une po flisja per organizem kompleks gjitaresh (Kulmin e evolucionit) si njeriu, kurse ti me replikon me njeqelizoret . Tani ndryshimi eshte i kote te theksohet apo jo?
  Nqs ke mundesi na trego nje mutacion te dobishem ne gjitare i cili te jete provuar i dobishem dhe i parrezikshem per specien!
  Mos u lodh kot... nuk ka dhe as nuk ka patur ndonjehere kurre. Megjithate ne keto tema ceshtja nuk eshte ti mbushesh mendjen tjetrit se ato qe thua jane te drejta apo jo, rendesi ka te ekspozosh gjithmone me klas pikepamjet e tua!

  Pershendetje te ngrohta te gjitheve
  Force-Intruder

  PS : Altini55 mbaji shkrimet "copy & paste" jashte qe ketu dhe ato qe fillojne me "All-llah" apo "Kur'an" per ne forumin e besimtareve te lutem. Pa qejfmbetje
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Force-Intruder : 11-12-2004 mė 04:19

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kthimi Kah Zoti
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-03-2006, 17:41
 2. Tė drejtat e njeriut nė Islam
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2005, 16:11
 3. Besimi dhe besimtari
  Nga Fjala e drejte nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-12-2004, 15:41
 4. Tė drejtat e njeriut nė Lindje dhe nė Perėndim
  Nga Shpresmiri nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 09-02-2004, 18:06
 5. ANTROPOLOGJIA e krishterė
  Nga Shpresmiri nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-10-2002, 18:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •