Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 52 prej 52
 1. #41
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2014
  Postime
  5
  Faleminderit
  6
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Teorite mbi lindjen e njeriut

  Mendoj se Teoria e Darwinit nuk flet pėr krijimin e njeriut por pėr evolucionin e tij si proces, duke aluduar se njeriu i parė ishte majmun, qė ėshtė shumė e palogjikėshme.

  Po tė pyesim se a ka qenė njeriu i parė sikurse ky qė ėshtė sot, pėrgjegjėja logjike ėshtė, jo!

  Rrjedhimishtė, njeriu i ėshtė nėnshtruar procesit tė evolucionit, nga njė njeri me njė bagazhė tė vlerave tė asaj kohe nė kėtė njeriun e sodit me kėto vlera qė kemi sot.

  Derisa lidhur me krijimin e njeriut, nuk duhet tė ketė dilemė.
  E palogjikėshme do tė ishte tė thuhet se njeriu u krijua rastėsishtė, sepse kėshtu do tė ishin krijuar edhe krijesat tjera, pėrfėshi edhe universin.

  Pėrfundimishtė dhe padyshim, ekziston Krijuesi (Zoti) qė ėshtė Njė, krijues edhe i njeriut.

 2. #42
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Teorite mbi lindjen e njeriut

  Citim Postuar mė parė nga Gabi Lexo Postimin
  Mendoj se Teoria e Darwinit nuk flet pėr krijimin e njeriut por pėr evolucionin e tij si proces, duke aluduar se njeriu i parė ishte majmun, qė ėshtė shumė e palogjikėshme.

  Po tė pyesim se a ka qenė njeriu i parė sikurse ky qė ėshtė sot, pėrgjegjėja logjike ėshtė, jo!

  Rrjedhimishtė, njeriu i ėshtė nėnshtruar procesit tė evolucionit, nga njė njeri me njė bagazhė tė vlerave tė asaj kohe nė kėtė njeriun e sodit me kėto vlera qė kemi sot.

  Derisa lidhur me krijimin e njeriut, nuk duhet tė ketė dilemė.
  E palogjikėshme do tė ishte tė thuhet se njeriu u krijua rastėsishtė, sepse kėshtu do tė ishin krijuar edhe krijesat tjera, pėrfėshi edhe universin.

  Pėrfundimishtė dhe padyshim, ekziston Krijuesi (Zoti) qė ėshtė Njė, krijues edhe i njeriut.
  Si i shpjegon fotot e mėposhtme zotri ?! Ka me mijra tė tillė nėpėr botė !!


  Emri: 02.jpg

Shikime: 946

Madhėsia: 38.4 KBEmri: article-1279885191070-0a8c1e96000005dc-979498_636x405.jpg

Shikime: 958

Madhėsia: 17.4 KB
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Bajraku
  Anėtarėsuar
  29-02-2012
  Postime
  499
  Faleminderit
  4
  6 falenderime nė 6 postime

  Pėr: Teorite mbi lindjen e njeriut

  Majmuni e perqesh majmunin
  Nje revist irlandeze shkruan, se si neper ndermarje,puntori etj,se si i perqeshin puntoret njeri tjetrin, ne kohen e pushimit,si ecin qka bejne etj "MAJMUNI E PERQESHE MAJMUNIN"
  Ata qe punojn jasht mundet me pa edhe vete, se sa njerzit te perciellin e sa keshin njeri tjetrin,njeriu kaniher mundet me pase dyshime ne prejardhjen e njeriut nga majmuni, ne gjermani se si ne nje fabrike aty punojshin shqiptaret,disa nga rrethi i pejes,deqanit,malisheves etj, keta te fshatrave te pejes e perqeshin te malisheves ja kontrollojshin qanten, qka ka ne qant po mbajke shume rushe, shume buke, jo spi lan syte etj
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,076
  Faleminderit
  2
  39 falenderime nė 35 postime

  Pėr: Teorite mbi lindjen e njeriut

  Intervistė me njė biokimist
  NĖ VITIN 1996, Majkėll J. Bihi, qė sot
  ėshtė profesor i biokimisė nė Universitetin
  «Lihaj» tė Pensilvanisė nė Shtetet e
  Bashkuara, nxori nė qarkullim librin Kutia e
  zezė e Darvinit—Sfida biokimike ndaj
  evolucionit (anglisht). Nė revistėn Zgjohuni!
  tė 8 majit 1997 (anglisht), u botua njė seri
  artikujsh me titull «Si erdhėm kėtu?
  Rastėsisht apo nga projektimi?», tė cilėt i
  referoheshin librit tė Bihit. Gjatė kėsaj
  dekade qė nga botimi i Kutisė sė zezė tė
  Darvinit, shkencėtarėt qė pėrkrahin teorinė
  e evolucionit kanė bėrė ēmos tė hedhin
  poshtė argumentet e parashtruara nga Bihi.
  Kritikėt e kanė akuzuar se ka lejuar qė
  bindjet e tij fetare, pasi ėshtė katolik, t’i
  mjegullojnė gjykimin si shkencėtar. Tė tjerė
  thonė se arsyetimi i tij nuk ka bazė
  shkencore. Zgjohuni! e intervistoi profesor
  Bihin pėr tė mėsuar se pėrse idetė e tij kanė
  ndezur kaq shumė debate.
  ZGJOHUNI!: PSE MENDONI QĖ BOTA E GJALLĖ
  JEP DĖSHMI SE ĖSHTĖ PROJEKTUAR ME
  INTELIGJENCĖ?
  PROFESOR BIHI: Sa herė shohim pjesė tė
  ndryshme tė organizuara qė kryejnė
  funksione tė ndėrlikuara, nxjerrim
  pėrfundimin se janė tė projektuara. Pėr
  shembull, le tė marrim mekanizmat qė
  pėrdorim ēdo ditė—njė makinė barkositėse,
  njė veturė ose edhe gjėra mė tė thjeshta.
  Mua mė pėlqen tė marr si shembull ēarkun
  e minjve. Ngaqė sheh qė pjesė tė ndryshme
  janė pėrshtatur pėr tė kapur miun, arrin nė
  pėrfundimin se dikush e ka projektuar.
  Sot shkenca ka pėrparuar aq sa pėr tė
  zbuluar se si pjesėzat mė tė vockla tė
  organizmave tė gjallė punojnė pėr t’i
  mbajtur nė jetė ata. Dhe pėr habi,
  shkencėtarėt kanė zbuluar se kėto pjesėza
  formojnė «mekanizma» tė ndėrlikuar qė
  kryejnė funksione tė caktuara. Pėr
  shembull, brenda qelizave ka «kamionė» tė
  vegjėl qė transportojnė lėndė nga njėri cep i
  qelizės nė tjetrin. Ka edhe «tabela tė
  qarkullimit rrugor», qė janė fare tė vockla e
  qė u tregojnė kėtyre «kamionėve» tė
  kthehen majtas ose djathtas. Disa qeliza
  kanė «motorė varkash» qė i shtyjnė qelizat
  tė lėvizin brenda lėngjeve. Pėr ēfarėdo gjėje
  tė bėhej fjalė, nėse dikush do tė vihej
  pėrballė njė rregullimi tė tillė kompleks, qė
  realizon njė funksion tė caktuar, do tė
  nxirrte pėrfundimin se kėto gjėra janė tė
  projektuara. Edhe ne nuk kemi si e
  shpjegojmė ndryshe kėtė kompleksitet,
  pavarėsisht nga pretendimet e teorisė
  evolucioniste tė Ēarls Darvinit. Meqė gjatė
  pėrvojės sonė, sa herė qė ndeshim njė
  organizim tė tillė kemi tė bėjmė me njė
  projekt, kjo na jep arsye tė mendojmė se
  edhe kėto sisteme u projektuan me
  inteligjencė.
  ZGJOHUNI!: SI MENDONI, PĖRSE SHUMICA E
  KOLEGĖVE TUAJ NUK JANĖ DAKORD ME
  PĖRFUNDIMET TUAJA SE EKZISTON NJĖ
  PROJEKT I BĖRĖ ME INTELIGJENCĖ?
  PROFESOR BIHI: Shumė shkencėtarė nuk
  janė dakord me pėrfundimet e mia, sepse e
  kuptojnė se ideja e njė projekti inteligjent
  nėnkupton ēėshtje qė i tejkalojnė kufijtė e
  shkencės dhe me sa duket, flet qartė pėr
  diēka tė mbinatyrshme. Ky pėrfundim bėn
  qė shumė njerėz tė mos ndihen rehat.
  Megjithatė, gjithnjė mė kanė mėsuar se
  shkenca duhet tė ndjekė provat, kudo qė ta
  ēojnė ato. Pėr mendimin tim, ėshtė
  mungesė guximi tė tėrhiqesh kur pėrballesh
  me diēka, qė vėrtetohet fare qartė nga
  provat, vetėm se mendon qė ky pėrfundim
  ngre ēėshtje filozofike jo tė mirėpritura.
  ZGJOHUNI!: SI DO T’U PĖRGJIGJESHIT
  KRITIKĖVE QĖ THONĖ SE PO TĖ PRANOSH
  IDENĖ E NJĖ PROJEKTI INTELIGJENT, I HAP
  RRUGĖ INJORANCĖS?
  PROFESOR BIHI: Pėrfundimi se nė natyrė
  ka njė projekt inteligjent nuk vjen nga
  injoranca. Nuk vjen nga ajo qė nuk dimė;
  vjen nga ajo qė dimė. Kur Darvini botoi
  librin e tij Prejardhja e llojeve, 150 vjet mė
  parė, jeta dukej e thjeshtė. Shkencėtarėt
  mendonin se qeliza ishte kaq e thjeshtė,
  saqė mund tė dilte vetvetiu nga lluca e
  oqeanit. Por qė nga ajo kohė, shkenca ka
  zbuluar se qelizat janė jashtėzakonisht tė
  ndėrlikuara, shumė mė tė ndėrlikuara se
  mekanizmat e shekullit tė 21-tė. Ky
  kompleksitet funksional tregon pėr njė
  projekt tė qėllimshėm.
  ZGJOHUNI!: A KA SIGURUAR SHKENCA NDONJĖ
  PROVĖ QĖ VĖRTETON SE EVOLUCIONI, MUND
  TĖ KETĖ KRIJUAR ME ANĖ TĖ SELEKSIONIT
  NATYROR «MEKANIZMAT» KOMPLEKSE TĖ
  MOLEKULĖS PĖR TĖ CILAT FOLĖT?
  PROFESOR BIHI: Nėse do tė kėrkoni nė
  literaturėn shkencore, do tė shihni se
  askush nuk ka bėrė njė pėrpjekje serioze—
  ndonjė pėrpjekje nė fushėn eksperimentale
  ose model shkencor tė hollėsishėm—qė
  tregon nė ē’mėnyrė u zhvilluan nga
  proceset darviniane «mekanizma» tė tillė nė
  nivel molekular. Pikėrisht kjo ėshtė gjendja,
  pavarėsisht nga fakti qė gjatė dhjetė viteve
  qė kur u botua libri im, shumė organizata
  shkencore, siē ėshtė Akademia Kombėtare e
  Shkencave dhe Shoqata Amerikane pėr
  Pėrparimin e Shkencės u kanė kėrkuar
  urgjentisht anėtarėve tė tyre tė bėjnė ēmos
  pėr tė luftuar idenė se bota e gjallė jep
  prova qė flasin pėr njė projekt inteligjent.
  ZGJOHUNI!: SI DO T’U PĖRGJIGJESHIT ATYRE
  QĖ PĖRMENDIN PJESĖ TĖ BIMĖVE OSE TĖ
  KAFSHĖVE QĖ SIPAS TYRE JANĖ PROJEKTUAR
  DOBĖT?
  PROFESOR BIHI: Vetėm se ne nuk e dimė
  arsyen se pėrse ėshtė ndonjė pjesė nė njė
  organizėm, kjo nuk do tė thotė se ai nuk
  luan njė rol tė rėndėsishėm. Pėr shembull,
  dikur mendohej se tė ashtuquajturat organe
  rudimentare tregonin qė trupi i njeriut dhe
  organizma tė tjerė janė projektuar dobėt.
  Kėshtu mendohej se apendiciti dhe bajamet
  ishin organe rudimentare qė hiqeshin pa
  problem. Por pastaj zbuluan se kėto organe
  luajnė rol nė sistemin imunitar dhe nuk
  konsiderohen mė mbeturina.
  Diēka tjetėr qė duhet mbajtur mend
  ėshtė se me sa duket, nė biologji, disa gjėra
  ndodhin vėrtet rastėsisht. Por vetėm se
  makina ime ka njė deformim ose mė
  shpohet goma, kjo nuk do tė thotė se
  makina ose goma nuk janė tė projektuara.
  Po kėshtu, fakti qė disa gjėra ndodhin
  rastėsisht nė biologji, nuk do tė thotė se
  «mekanizmat» e molekulės lindėn
  rastėsisht. Ky argumentim thjesht nuk ėshtė
  logjik.
  [Diēitura nė faqen 12]
  «Pėr mendimin tim, ėshtė mungesė guximi
  tė tėrhiqesh kur pėrballesh me diēka, qė
  vėrtetohet fare qartė nga provat, vetėm se
  mendon qė ky pėrfundim ngre ēėshtje
  filozofike jo tė mirėpritura»
  La verita' ti rendera' libero!

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar VOLSIV pėr postimin:

  Gabi (12-09-2014)

 6. #45
  i/e regjistruar Maska e Fishtani1
  Anėtarėsuar
  09-12-2009
  Postime
  1,390
  Faleminderit
  6
  42 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Teorite mbi lindjen e njeriut

  Citim Postuar mė parė nga Gabi Lexo Postimin

  Pėrfundimishtė dhe padyshim, ekziston Krijuesi (Zoti) qė ėshtė Njė, krijues edhe i njeriut.
  Perfundimisht dhe padyshim, ik rifillo shkollen qe nga klasa e pare.
  Gjate historise se njerezimit jane paraqitur me mijera krijues-Zota ne forma te ndryshme, qe sigurisht qe te gjitha jane pjelle e imagjinates.

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fishtani1 pėr postimin:

  jarigas (14-09-2014)

 8. #46
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,076
  Faleminderit
  2
  39 falenderime nė 35 postime

  Pėr: Teorite mbi lindjen e njeriut

  A bie ndesh me shkencėn besimi te
  Perėndia?
  KUR lexoni pėr shkencėn, nuk ėshtė e
  pazakontė qė tė hasni shprehje fetare. Pėr
  shembull, shkencėtarėt janė quajtur
  «kryepriftėrinjtė e njė botėkuptimi tė ri
  teknologjik» dhe laboratorėt e tyre janė
  quajtur «tempuj» ose «vende tė shenjta».
  Sigurisht, shprehje tė tilla janė thjesht
  metafora. Megjithatė ato mund tė ēojnė te
  njė pyetje e rėndėsishme: A ka vėrtet njė
  hendek midis shkencės dhe fesė?
  Disa njerėz mund tė mendojnė se sa mė
  shumė mėsojnė shkencėtarėt, aq mė shumė
  largohen nga besimi te Perėndia. Ėshtė e
  vėrtetė qė shumė njerėz nė qarqet
  shkencore e shohin me pėrēmim fenė. Por
  ka edhe njė numėr tė konsiderueshėm
  shkencėtarėsh tė cilėve u bėjnė shumė
  pėrshtypje dėshmitė qė tregojnė se bota qė
  na rrethon ėshtė fryt i njė projekti.
  Shkencėtarė tė tjerė nuk janė kureshtarė
  vetėm pėr projektin, por fillojnė tė
  mendojnė edhe pėr Projektuesin.
  Ndryshime nė pikėpamje
  Teoria e evolucionit e Ēarls Darvinit ka
  mbizotėruar pėr njė shekull e gjysmė.
  Mbase disa njerėz tė arsimuar kanė
  menduar se tashmė vetėm njerėzit pa
  shkollė dhe naivėt do tė besonin ende te
  Perėndia. Por nuk ka ndodhur aspak kėshtu.
  Shumė shkencėtarė e pranojnė hapur se
  besojnė te njė Krijues. Vėrtet, ndoshta nuk
  besojnė se Perėndia ėshtė njė person ose
  nuk besojnė nė Bibėl. Sidoqoftė janė tė
  bindur se projekti qė shihet qartė nė natyrė
  kėrkon njė Projektues inteligjent.
  A mund tė quhen naivė kėta
  shkencėtarė? Duke folur pėr shkencėtarėt
  qė besojnė se kozmosi dhe jeta nė tė janė
  rrjedhojė e njė projekti inteligjent, njė
  artikull i botuar nė The New York Times, qė
  bėn vlerėsimin e njė libri, thotė: «Ata
  mbajnė titullin Doktor i Filozofisė dhe
  punojnė nė disa nga universitetet mė tė
  mira. Kundėrshtimi qė ata i bėjnė
  darvinizmit nuk bazohet nė Shkrime;
  pėrkundrazi bazohet nė argumente
  shkencore.»
  I njėjti artikull thotė se ata qė pėrkrahin
  idenė e njė projekti inteligjent «nuk bėjnė
  asnjė pohim tė paarsyeshėm. . . . Ajo qė
  kundėrshtojnė ata ėshtė teoria e pėrhapur e
  Darvinit ose ēdo teori tjetėr ‘natyraliste’,
  sipas tė cilave shkaqet mekanike dhe pa
  inteligjencė, qė veprojnė dalėngadalė me
  kalimin e kohės, mjaftojnė pėr tė shpjeguar
  gjithė botėn e gjallė. Ata argumentojnė se
  bota biologjike ėshtė plot me dėshmi qė
  flasin pėr njė projekt inteligjent, dėshmi qė
  nuk lėnė vend pothuajse pėr asnjė dyshim
  rreth faktit qė nė tė ka pasur rol njė
  Projektues Inteligjent». *
  Pėrfundime tė tilla ndeshen mjaft
  dendur mes shkencėtarėve. Pėr shembull,
  nga njė studim i botuar mė 1997 u zbulua
  se nė SHBA, nė ēdo 10 shkencėtarė 4
  besojnė qė Perėndia ėshtė njė person. Ky
  raport kishte mbetur pothuajse i njėjti qė
  nga 1914-a, kur u bė njė studim i
  ngjashėm.
  Ėshtė e kuptueshme se nė vende ku
  njerėzit s’janė shumė fetarė, si pėr
  shembull nė Evropė, ky raport ėshtė mė i
  ulėt. Megjithatė gazeta britanike The
  Guardian thoshte qė «besojnė mė shumė
  profesionistėt e shkencave tė tilla, si fizika
  dhe gjeologjia, qė bazohen nė tė dhėna tė
  sakta, dhe mė pak ata tė shkencave qė
  bazohen pjesėrisht nė hipoteza, siē ėshtė
  antropologjia». Ajo shtonte: «Nė Mbretėrinė
  e Bashkuar ka organizata tė tilla, si ‘Tė
  krishterėt nė shkencė’.» Gjithashtu gazeta
  thoshte se nė Britaninė e Madhe
  «pjesėmarrja nė kishė ėshtė pėrpjesėtimisht
  shumė mė e madhe te studentėt e
  shkencave, sesa te studentėt e arteve».
  Gjithsesi, me sa duket, shumica e
  shkencėtarėve tallen me pikėpamjen se ka
  njė Krijues. Ky qėndrim pėrēmues ushtron
  njė presion tė fuqishėm te shkencėtarėt e
  tjerė. Astronomi Alan Sendixh thotė se
  «vihet re njė ngurrim pėr t’u thėnė tė
  tjerėve se je besimtar». Pse? «Qėndrimi
  kritik,—thotė ai, pra mosmiratimi dhe
  pėrbuzja e kolegėve,—ėshtė mjaft i madh.»
  Si pasojė, shkencėtarėt qė guxojnė tė
  thonė se shkenca nuk ėshtė medoemos nė
  kundėrshtim me besimin qė ka njė Krijues
  shohin se zėrin e tyre e mbysin pikėpamje
  mė dyshuese. Artikujt vijues do tė
  pėrqendrohen te kėta zėra qė shpesh
  shpėrfillen dhe te arsyet pse mendojnė
  kėshtu kėta shkencėtarė. Por, si ndikon kjo
  ēėshtje te ju personalisht? A mund t’ju
  ndihmojė shkenca tė njihni Perėndinė? Ju
  lutemi tė lexoni mė tej.
  [Shėnimi]
  Ndėr akademikėt dhe shkencėtarėt e shquar
  qė e kanė shpallur publikisht se
  pėrkrahin idenė e «njė Projektuesi
  Inteligjent» janė: Filip E. Xhonsoni, i cili
  jep jurisprudencė nė Universitetin e
  Kalifornisė, nė Berkli; biokimisti Majkėll J.
  Bihi, autor i librit Darwin’s Black Box—
  The Biochemical Challenge to Evolution ;
  matematikani Uilliam A. Demski; filozofi i
  shkencės sė logjikės Alvin Plantinga;
  fizikanėt Xhon Pokinghorn dhe Friman
  Dajson; astronomi Alan Sendixh; e tė
  tjerė qė do tė ishin shumė pėr t’i
  radhitur.
  La verita' ti rendera' libero!

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar VOLSIV pėr postimin:

  Gabi (13-09-2014)

 10. #47
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2014
  Postime
  5
  Faleminderit
  6
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Teorite mbi lindjen e njeriut

  Pėrshėndetje Wordless!

  Fotot janė shqetsuese edhe pėr faktin se ndoshta kanė njė mesazhė pėr njerėzimin.

  A mund tė jetė ky mesazhė se njerėzimi po kthehet origjinės?
  A ka mundėsi qė njeriu tė ndryshojė formalishtė dhe gjenetikishtė?

  Nėse vjen deri te ky ndryshim i dyanshėm (vizual dhe substantivė), kjo do t'a dėshmonte Teorin e Darwinit.

 11. #48
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2014
  Postime
  5
  Faleminderit
  6
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Teorite mbi lindjen e njeriut

  Citim Postuar mė parė nga Fishtani1 Lexo Postimin
  Perfundimisht dhe padyshim, ik rifillo shkollen qe nga klasa e pare.
  Gjate historise se njerezimit jane paraqitur me mijera krijues-Zota ne forma te ndryshme, qe sigurisht qe te gjitha jane pjelle e imagjinates.
  Po Fishtan1. Do t'a filloja klasėn e parė me gjithė dėshirė por ne jemi shumė qė besojmė kėshtu. Sepse ne tė gjithė e besojmė Njė Zot, Krijues i gjithėsisė.
  Ndėrsa besimin pėr shumė "krijues-Zota" kjo pėr ne ėshtė idhujtari, qė bie ndesh me besimin nė Njė Zot.

  Unė nuk e urdhėroj asnjė idhujtarė apo ateist t'a filloj shkollimin nga e para, vetėm shprehu mendimin timė, derisa pėr te ka vend tė lirė.
  Pėr kėtė tolerancė qė buronė nga brendia ime, i falėnderohem Zotit tim, Krijuesit tė Gjithėsisė.

 12. #49
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime

  Pėr: Teorite mbi lindjen e njeriut

  Lereni Zotin per tek nenforumi i fese. Ketu eshte nenforumi i shkences.

 13. 2 antarėt mė poshtė falenderuan Darius pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Gabi (14-09-2014),martini1984 (25-05-2015)

 14. #50
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,076
  Faleminderit
  2
  39 falenderime nė 35 postime

  Pėr: Teorite mbi lindjen e njeriut

  Ketu po flitet per teorite e lindjes se njeriut dhe dihet qe dy jane teorite kryesore. Tani nese na ndalon te flasim per njeren nga teorite sepse kjo ka si shpjegim Zotin atehere nuk jeni mendje hapur dhe jeni paragjykues, gje qe nuk ndihmon per te gjetur te verteten.
  La verita' ti rendera' libero!

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar VOLSIV pėr postimin:

  user010 (14-09-2014)

 16. #51
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime

  Pėr: Teorite mbi lindjen e njeriut

  Ketu po flitet mbi teorite e lindjes se njeriut ne kontekstin e evolucionit versus kreacionizem por kjo sdo te thote se duhet futur zoti vend e pa vend.

  p.s. Nuk po ndaloj njeri te flase. Po perpiqem te mbaj temen mbrenda subjektit te saj.

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Darius pėr postimin:

  martini1984 (25-05-2015)

 18. #52
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime

  Pėr: Teorite mbi lindjen e njeriut

  Fotoja e meposhte ne fakt nuk sjell ndonje gje te re ne teme por mu duk humoristike prandaj po e vendos 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Darius pėr postimin:

  martini1984 (25-05-2015)

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

 1. Kthimi Kah Zoti
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-03-2006, 17:41
 2. Tė drejtat e njeriut nė Islam
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2005, 16:11
 3. Besimi dhe besimtari
  Nga Fjala e drejte nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-12-2004, 15:41
 4. Tė drejtat e njeriut nė Lindje dhe nė Perėndim
  Nga Shpresmiri nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 09-02-2004, 18:06
 5. ANTROPOLOGJIA e krishterė
  Nga Shpresmiri nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-10-2002, 18:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •