Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 52
 1. #21
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  31-01-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  4
  23 falenderime nė 23 postime
  Citim Postuar mė parė nga

  [B
  PS : Altini55 mbaji shkrimet "copy & paste" jashte qe ketu dhe ato qe fillojne me "All-llah" apo "Kur'an" per ne forumin e besimtareve te lutem. Pa qejfmbetje [/B]

  Megjithese nuk ta kame kohen me replika por po ti shkruaj dy fjal o Force-Intruder djali !

  Tema eshte per krijin e njeriut forumi eshte i hapur per te gjthe ne diskutim Un jame nje besimtar Musliman dhe me argumente Kur'anore sjell fakte qe njeriu eshte krijes e All-llahut te Lartesuar un po diskutoj per temen me argumente qe njeriu eshte krijes e Zotit
  Ti nga krahu tjeret sill fakte dhe mi poshe argumentet e mia me copy paste ose si te duash ti c'far ka ketu qe ty nuk te pelqekan faktet Kur'anore ose permendja e krijusit dhe furnizusit tone

  Apo u mburesh shokve te lagjes

  sille shkrimin te lutem

 2. #22
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Pershendetje edhe njehere...

  Tani i dashur Altin55 besoj se duhet te ulesh nje cast dhe te shikosh me qetesi ato qe te kam thene. Pike se pari as une nuk dua te filloj debat (fakti qe keto 2 poste kane dale nga tema dhe do te fshihen e tregon kete me se miri). Une nuk kam asgje persa i perket besimit tyend apo te askujt tjeter, perkundrazi e respektoj. Por me poshte sic thua edhe vete :
  Un jame nje besimtar Musliman dhe me argumente Kur'anore sjell fakte qe njeriu eshte krijes e All-llahut te Lartesuar un po diskutoj per temen me argumente qe njeriu eshte krijes e Zotit
  Tani po ta ngresh pak faqen ne fillim, poshte logos se forumit ke adresen e nenforumit ne te cilin ndodhesh. Duhet te jete dicka e tipit "Forumi Shqiptar > Shkenca > Shkenca dhe Jeta " nqs nuk gabohem.
  Epo i dashur Altin55 ne kete forum pikepamjet e tua vlejne me pak se "0" per sa kohe nuk perbejne fakte shkencore brenda kontekstit te diskutimit dhe per kete duhet te jesh i ndergjegjshem. Per sa i perket shprehjes "Apo u mburesh shokve te lagjes.." nuk e kuptova fare se c'lidhje ka me biseden, por nga ana tjeter nuk dua as te zgjatesh me per te ma shpjeguar (dmth nuk ka fare rendesi per mua).
  Dhe te e fundit, te lutem nqs je besimtar i mire, trego respekt per emrin e "krijusit" edhe (dhe sidomos) kur e shkruan ne gjuhen shqipe, jo vetem ne arabe. Per te kuptuar se c'dua te them, te lutem kontrollo ne fjalor fjalet qe ke perdorur ne postin tend te mesiperm si : "krijes" , "krijus", "furnizus"...etj. (17 gabime ne 7 rrjeshta total).


  Faleminderit edhe njehere per mirekuptimin.

 3. #23
  Armandoboni.com Maska e White_Shadow:)
  Anėtarėsuar
  28-02-2005
  Vendndodhja
  Duke ikur ne hene per te dale nje xhiro nga MArsi me EMInene
  Mosha
  34
  Postime
  249
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Lightbulb Fakt

  Une per vete besoj ne krijimin nga Zoti

  Nje person me lart me beri pershtypje qe thoshte se nuk ka fakte qe ne te jemi krijuar nga zoti.e une po mundohem te jap fakt 100%

  Ne Kuran:
  thuhet qe toka ka shtate shtresa
  thuhet qe qielli eshte i perber enga shtate shtresa
  thuhet qe embrioni ne barkun e nenes eshte ne formen e mishit te pertypur( shiko foton meposhte)

  thuhen edhe shuuuuuuuuume gjera te tjera qe nuk kane qene te mundura te diheshin nga njerezit e asaj kohe se ata nuk kishin teknelogjine e duhur per kete.......
  Keto te verteta jane zbuluar vetem kohet e fundit nga shkenca moderne
  Nese ju do te besonit qe Kurani nuk ehste veper e njeriun atehere pse nuk besoni ato qe thuhen ne Kuran?????????
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  ajo qe keni shkruar nuk esht fakt kur te kem kohe do te pergjigjem me fakte

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  As toka dhe as qielli kane 7 shtresa por kane ;

  TOKA


  1- Korja e tokes

  2- Mantello

  3- litosfera

  4- Mesosfera

  5- ASTEROSFERA

  6- Nukleo --ose berthama


  shtresat e atmosferes jana


  1- Troposfera--nga- 16 deri ne 9 km dhe ze 75% te mases

  2-TROPOPAUSA

  3- Stratosfera- - nga 12 km deri 50 km lartesi

  4- STRATOPAUSA

  5- Mesosfera , nga 50 deri 85 km lartesi

  keto jane te dhenat shkencore dhe nuk shoh ne asnje vend 7 shtresa

  ciao

 6. #26
  Armandoboni.com Maska e White_Shadow:)
  Anėtarėsuar
  28-02-2005
  Vendndodhja
  Duke ikur ne hene per te dale nje xhiro nga MArsi me EMInene
  Mosha
  34
  Postime
  249
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Arrow S.a

  O Dardajan po hape kuranin e shife mire .......................se ti nuk beson......


  e sa per ate tjetrin qe me jep emrat e shtersave te tokes gabohet rende........

  JAne shtate si te tokes e te qiellit e une do te ti shkruaj neser se sot kam mesim deri ne darke............

  bye bye

 7. #27
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Personalisht besoj ne Zot dhe besoj qe Zoti eshte ai qe krijoji gjithesine (per rrjedhoje dhe njeriun); te themi ne termat njerezore i beri dizenjon dhe me pas e vuri kete ne praktike me krijimin, por mos me pyesni se qe kur dhe se si ndodhi specifikisht ... se nuk e di. Besimi im eshte i mbeshtetur ne llogjike dhe arsyetimet e mija duke u bazuar ne shume gjera nga jeta.

  Per sa i perket anes shkencore dhe argumentit midis krijim vs. evolucion, mendoj qe tashme njerezit duhet te kene arritur ne nje nivel qe pak a shume te gershetojne keto teori, jo per faktin se thjesht duhet te behemi 'te urte' dhe 'te mos zihemi' por per faktin se te dyja teorite kane mbeshtetje llogjike, te pakten ne disa aspekte te tyre.

  Dicka; nuk besoj se njeriu ardhi nga majmuni apo si pasoje e evoluimit te majmunit. Nga ana tjeter, ka shume gjera nga teoria e Darvinit qe jane te verteta, si evoluimi dhe perfeksionimi i specieve ne perputhje me mjedisin, etj, pasi eshte e vertetuar qe mjedisi ndikon (gradualisht) ne perberjen e specieve, por jo ne nivelin qe te beje majmunin njeri, pasi ketu ndryshimet jane si nata me diten; ato qe majmuni me i zhvilluar ka arritur te beje sot mbas shume trajnimesh (te beje shenja dhe te kuptoje) jane shume elementare per njeriun, edhe per femijet e mitur, pasi inteligjenca jone, fakti qe ne kemi gjuhe aq te zhvilluar, fakti qe kemi aftesine te abstragojme, fakti qe kemi morale, bile dhe tendenca te lindura drejt moralit dhe 'te mires', etj. etj. te bejne te kuptosh qarte ndryshimet, pamvaresiosht nga persiatjet dhe spekullkimet e disa shkencetareve te apasionuar.

  Nga ana tjeter duhet theksuar, se kur flasim per shkence te mirfillte, standartet jane shume me strikte se arsyetimet llogjike dhe filozofike.
  Duhet theksuar qe ka shkencetare qe bejne zbulime dhe jane korrekt ne perfundimet shkencore te punes se tyre, por ama kur mundohen te nxjerrin perfundime fillozofike arrije ne spekullime dhe gabime shpesh here; sic jane spekullimet qe, meqenese kjo kocke supozohet te vije nga kjo specie kaq vjet me pare...atejere njeriu erdhi nga majmuni; lapsus per mendimin tim.

  Nga ana tjeter, edhe pse shume gjera jane perfekte ne rrjedhshmerine dhe deduksionet apo induksionet llogjike, kjo nuk perben prove shkencore, packa se kjo perputhje eshte baze per te zhvilluar nje teori, e cila me pas duhet provuar ekperimentalisht, apo shkencerisht, te themi me gjere. Ne kete kuader.....

  Citim Postuar mė parė nga White_Shadow:)
  ....e une po mundohem te jap fakt 100%

  Ne Kuran:
  thuhet qe toka ka shtate shtresa
  thuhet qe qielli eshte i perber enga shtate shtresa
  thuhet qe embrioni ne barkun e nenes eshte ne formen e mishit te pertypur( shiko foton meposhte)
  ......Keto te verteta jane zbuluar vetem kohet e fundit nga shkenca moderne
  Nese ju do te besonit qe Kurani nuk ehste veper e njeriun atehere pse nuk besoni ato qe thuhen ne Kuran?????????
  ...keto nuk jane prova shkencore White_Shadow (packa se une besoj ne cka thua ti ketu).

  Nga ana tjeter, per vete faktin qe standartet shkencore (te deritanishme te pakten) jane kaq strikte dhe jane hartuar per te studiuar gjera me te thjeshta dhe specifike, nuk e di nese eshte e drejte te thuash qe ata qe suportojne teorine e krijimit nga Zoti duhet ta mbeshtesin kete shkencerisht, pasi ne rradh ete pare duhet shtruar pyetja ‘ a jane keto standarte te drejta per tju pergjigjur kesaj pyetje?’.

  Tek e fundit, per ata qe jane shume te apasionuar ne aspektin qe ne kemi erdhur nga majmnui dhe qe nuk ka krjiues (Zot), edhe sikur ata te ‘provojne’ cdo gje, kur kthehen ne retrospektive, nuk arrijne kurre te shpjegojne filllesen, faktin se si filloi gjithshka, pasi cdo gje e ka nje fillim dhe fund, pra vjen nga dicka dhe jo nga hici (kete e suportojne dhe ateistet), atehere nga erdhi fillesa e pare, grimca e pare ne univers? E vetmja mundesi eshte qe dicka te kete egzistuar me pare, e cila i bie te kete qene me pare se e pra, e akoma me pare….pra perjetesisht. Vetem koncepti i nje qenie absolute dhe perfekte me atribute krijuese e shpjegon kete gje, vetem ne kuadrin e kesaj llogjike, pasi eshet e vertete, asgje nuk vjen nga hici, pra fillesa ishte nga Zoti, e me pas ligjet e ‘natures’ bene punen e tyre ne evoluimin e gjerave.
  Dhe me pas pyetjes se nga erdhi Zoti, natyrisht qe nuk mund ti pergjigjemi me te njejten llogjike; kjo pyetje nuk ka kuptim, pasi Zoti, a cfardo qe ta quaje seicili kete qenie absolute qe eshte pergjegjese per krijimin dhe fillimin e cdo gjeje, pra kjo qenie eshte krijues dhe jo krijese, pra nuk vjen nga gje tjeter dhe nuk ka nevoje te krijohet. Ketu pastaj futemi ne filozofi dhe ne terrene te themi jo te thjeshta te mendimit abstract dhe koncepte qe ne kemi veshtiresi ti kuptojme pasi nuk i hasim ne jeten e perditshme, packa se kjo nuk provon qe ato koncepte nuk jane te verteta.

  [Sa per teorine e jetes se ardhur nga alienet, pyetja prap qendron, po alienet kush i krijoji, e keshtu me rradhe, pra nuk eshte zgjidhje e enigmes ]

  Pamvaresisht se shkencen e admiroj ne kulm, nuk duhet te harrojme qe jemi ne ata qe bejme shkencen dhe jo anasjelltas, pra jemi ne (njerezit ne teresine e qenjes tone) qe jemi timoni, jemi ne qe ne fund dhe e drejtojme dhe e interpretojme shkencen; kete gje ca njerez e harrojne….
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga diikush : 04-03-2005 mė 15:19

 8. #28
  e kithtė Maska e Rebele
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpėr
  Postime
  1,088
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga [xeni
  ]Vetem nje pyetje desha te bej: Pse majmuni nuk peson ndryshime me? Ose pse kemi ndaluar tek njeriu? Pse njeriu ka nja dy mije vjet qe eshte akoma njeri?...
  Njerezit NUK jane pasardhes te majmunit- Njeriu dhe majmuni kane nje parardhes te perbashket- COMMON ANCESTOR (gjithnje sipas teorise se Darvinit) nga i cili rrjedhuan. Te dyja me pas evoluan si specie te ndryshme.

 9. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Question

  Citim Postuar mė parė nga Rebele
  Njerezit NUK jane pasardhes te majmunit- Njeriu dhe majmuni kane nje parardhes te perbashket- COMMON ANCESTOR (gjithnje sipas teorise se Darvinit) nga i cili rrjedhuan. Te dyja me pas evoluan si specie te ndryshme.
  E ēfare eshte kjo COMMON ANCESTOR?
  Meqe eshte sipa teorise e Darwinit, ē'emer i ka vene ai ketyre paraardhesve te perbashket?...

 10. #30
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Reina fakti qe eshte hera e pare qe e degjon sdo te thote se nuk ekziston sepse ti se ke ditur me pare

 11. #31
  Sinqeritet.Korektesi.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Selanik Greqi
  Mosha
  50
  Postime
  367
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Kur flasim per teorine e evolucionit,e thote vete fjala eshte nje teori,si per kohen kur u krijua,dhe per kohen e sotshme,qe shkenca ka mare nje vrull kaq te madh.
  Megjithese shkencetaret jane perpjekur te provojne se si toka nga nje vend jo
  organik te kthehet ne nje vend organik,nuk kane mundur tja dalin mbane.
  Ka dhe shume gjera te tjera qe shkenca me gjithe zhvillimin e saj,perseri ka boshlleqe te shumta per kete teori.
  Dashuria eshte si nje hekur flakerues, qe kur e kap te djeg, me kalimin e kohes plaget mbyllen por shenjat do te ngelen perjete.

  Liri ne mendim......Respekt per nje mendim te kundert

  Pergjigjia me e mire per nje njeri qe hiqet sikur i di te gjitha eshte heshtja.

 12. #32
  Armandoboni.com Maska e White_Shadow:)
  Anėtarėsuar
  28-02-2005
  Vendndodhja
  Duke ikur ne hene per te dale nje xhiro nga MArsi me EMInene
  Mosha
  34
  Postime
  249
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  [QUOTE=darwin]Altin, mundohu te gjesh a thone gje fetaret e tu, per njeriun e pekinit "The Peking Man" dhe per Lucy.. shiko njehere, se cfare pergjigjesh japin dhe pastaj perdor keto "prova" antievolucioniste (qe kane dhjetera vjet qe u ka ikur moda)..

  Po cme thua ti i dashur darwin per "njeriun" e nebraskes..........

  E thashe njeriu por kjo nuk eshte e vertete se ata gjeten nje fosil dhembi dhe me te imagjinuan nje njeri-majmun....Mirepo me vone na doli se ky dhemb ishte ei nje derri te eger te atyre viseve.....

  Si mund te imagjinohet fytyra e tyre ,trupi...familja ..gjithashtu se si jetonin vetem nga nje kocke apo nga ndonje dhemb si ai i rastit mesiper?????

  Bye bye

 13. #33
  Armandoboni.com Maska e White_Shadow:)
  Anėtarėsuar
  28-02-2005
  Vendndodhja
  Duke ikur ne hene per te dale nje xhiro nga MArsi me EMInene
  Mosha
  34
  Postime
  249
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  [QUOTE=diikush]Personalisht besoj ne Zot dhe besoj qe Zoti eshte ai qe krijoji gjithesine (per rrjedhoje dhe njeriun); te themi ne termat njerezore i beri dizenjon dhe me pas e vuri kete ne praktike me krijimin, por mos me pyesni se qe kur dhe se si ndodhi specifikisht ... se nuk e di. Besimi im eshte i mbeshtetur ne llogjike dhe arsyetimet e mija duke u bazuar ne shume gjera nga jeta.  Dicka; nuk besoj se njeriu ardhi nga majmuni apo si pasoje e evoluimit te majmunit. Nga ana tjeter, ka shume gjera nga teoria e Darvinit qe jane te verteta, si evoluimi dhe perfeksionimi i specieve ne perputhje me mjedisin, etj,  Tek e fundit, per ata qe jane shume te apasionuar ne aspektin qe ne kemi erdhur nga majmnui dhe qe nuk ka krjiues (Zot), edhe sikur ata te ‘provojne’ cdo gje, kur kthehen ne retrospektive, nuk arrijne kurre te shpjegojne filllesen, faktin se si filloi gjithshka, pasi cdo gje e ka nje fillim dhe fund, pra vjen nga dicka dhe jo nga hici (kete e suportojne dhe ateistet), atehere nga erdhi fillesa e pare, grimca e pare ne univers? E vetmja mundesi eshte qe dicka te kete egzistuar me pare, e cila i bie te kete qene me pare se e pra, e akoma me pare….pra perjetesisht. Vetem koncepti i nje qenie absolute dhe perfekte me atribute krijuese e shpjegon kete gje, vetem ne kuadrin e kesaj llogjike, pasi eshet e vertete, asgje nuk vjen nga hici, pra fillesa ishte nga Zoti, e me pas ligjet e ‘natures’ bene punen e tyre ne evoluimin e gjerave.
  Dhe me pas pyetjes se nga erdhi Zoti, natyrisht qe nuk mund ti pergjigjemi me te njejten llogjike; kjo pyetje nuk ka kuptim, pasi Zoti, a cfardo qe ta quaje seicili kete qenie absolute qe eshte pergjegjese per krijimin dhe fillimin e cdo gjeje, pra kjo qenie eshte krijues dhe jo krijese, pra nuk vjen nga gje tjeter dhe nuk ka nevoje te krijohet. Ketu pastaj futemi ne filozofi dhe ne terrene te themi jo te thjeshta te mendimit abstract dhe koncepte qe ne kemi veshtiresi ti kuptojme pasi nuk i hasim ne jeten e perditshme, packa se kjo nuk provon qe ato koncepte nuk jane te verteta.QUOTE]

  Duket qe je pak konfuze ketu se ne disa raste pranon krijimin nga zoti e ne disa raste pranon evolucionin....

  Tani....
  Ato gjadhesa me te vertete bejne ca modifikime per tju pershtatur mjedisit por keto modifikime nuk janene nivel GEN-esh ( jo kromozomesh) qe te bejne te mundur kalimin nga nje specie ne tjetren ...pra ajo teori bie....

  Tani per ate qe thua qe svjen nga hici....

  A ke degjuar ti per teleskopin qe ka perdorur prof.habell dhe koleget e tij? Me kete teleskop ata zbuluan rezatimet dhe grimcat qe kane mbetur nga BIG_BANG ...pra shkenca e verteton bigbangun dhe ka ber eperkufizimin e tij.:-

  SHPERTHIMI KA ARDHUR NGA NJE PIKE ME VELLIMIN ZERO...

  vellim zero do te thote nga hici me shkurt......

  Kaq kisha une per tani...kur te kem kohe do shkruaj prape

 14. #34
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga White_Shadow:)
  Citim Postuar mė parė nga darwin
  Altin, mundohu te gjesh a thone gje fetaret e tu, per njeriun e pekinit "The Peking Man" dhe per Lucy.. shiko njehere, se cfare pergjigjesh japin dhe pastaj perdor keto "prova" antievolucioniste (qe kane dhjetera vjet qe u ka ikur moda)..
  Po cme thua ti i dashur darwin per "njeriun" e nebraskes..........

  E thashe njeriu por kjo nuk eshte e vertete se ata gjeten nje fosil dhembi dhe me te imagjinuan nje njeri-majmun....Mirepo me vone na doli se ky dhemb ishte ei nje derri te eger te atyre viseve.....

  Si mund te imagjinohet fytyra e tyre ,trupi...familja ..gjithashtu se si jetonin vetem nga nje kocke apo nga ndonje dhemb si ai i rastit mesiper?????

  Bye bye

  Hije, bashke kemi raste te vertetuara keqkuptimesh.. Nuk e di pse, por lart ta kam theksuar pak.. Nuk e di si me lexon. Ndize radiomarresen.

  Edhe nje gje te fundit.

  Ka patur njerez ne te kaluaren, qe kur u thuhej se do vinte nje dite qe do flisnin ne telefon pa fije a fish, u dukej e pamundur. Harunet e atehershem kane shkruar dhe fleterrufe per keto. Fatmiresisht shkenca eshte buldozeri qe i merr perpara.

  Kur flasim per teorine e evolucionit,e thote vete fjala eshte nje teori
  Per ata qe vazhdojne te thone se evolucioni edhe si term eshte vetem nje teori. Mesa di une ka dhe ca Teori te tjera si Teoria e Relativitetit, Teoria e Gravitacionit, etj.. Sikur nuk kam vene re te thote njeri qe "Nuk quhen, sepse jane teori !".. C'eshte gjithe ky mllef ndaj evolucionit? Apo se nuk mbetet vend per zotin pastaj.. kjo po, qe eshte e kuptueshme.

  No amount of validation changes a theory into a law, which is a descriptive generalization about nature.
  Prektora

 15. #35
  Armandoboni.com Maska e White_Shadow:)
  Anėtarėsuar
  28-02-2005
  Vendndodhja
  Duke ikur ne hene per te dale nje xhiro nga MArsi me EMInene
  Mosha
  34
  Postime
  249
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga darwin
  Hije, bashke kemi raste te vertetuara keqkuptimesh.. Nuk e di pse, por lart ta kam theksuar pak.. Nuk e di si me lexon. Ndize radiomarresen.

  Edhe nje gje te fundit.

  Ka patur njerez ne te kaluaren, qe kur u thuhej se do vinte nje dite qe do flisnin ne telefon pa fije a fish, u dukej e pamundur. Harunet e atehershem kane shkruar dhe fleterrufe per keto. Fatmiresisht shkenca eshte buldozeri qe i merr perpara.  Per ata qe vazhdojne te thone se evolucioni edhe si term eshte vetem nje teori. Mesa di une ka dhe ca Teori te tjera si Teoria e Relativitetit, Teoria e Gravitacionit, etj.. Sikur nuk kam vene re te thote njeri qe "Nuk quhen, sepse jane teori !".. C'eshte gjithe ky mllef ndaj evolucionit? Apo se nuk mbetet vend per zotin pastaj.. kjo po, qe eshte e kuptueshme.

  No amount of validation changes a theory into a law, which is a descriptive generalization about nature.

  Darwin....
  Une nuk punoj me radiomarrese....

  Ajo per njerezit e te kaluares ka qene e vertete por dojate thoja dicka...
  Profeti une ka thene nje gje :- Njeriu mund te bej gjithcka vecse te ndaloje vdekjen....
  Pra ketu ai ka thene qe mund te beje gjithcka dhe une te mbeshtes ne mendimin tend....

  POR TI NUK I JE PERGJIGJUR POSTIMIT TIM PER NJERIUN E NEBRASKES.....

  Dhe per ate qe thone teori,ajo me te vertete eshte teori por nuk eshtee mjaftueshme ta mohosh vetem per faktin se qyhet TEORI,ketu te mbeshtes...

  Por une nuk e kuptoj se si i beson ti evolucionit kur shkenca e ka hedhur poshte ate perderisa shkenca ka pranuar BIG-BANG-un............

  Ja kalofsh mire andej

  XXXX

  Armando

 16. #36
  Sinqeritet.Korektesi.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Selanik Greqi
  Mosha
  50
  Postime
  367
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Me duket se nuk isha mjaftuar vetem me fjalen teori,por vazhdoja,megjithese shkenca ka arritje shume te medhaja,gjene shume boshlleqe ne kete teori.dhe kisha dhene nje shembull.
  Mbase jam gabim por per mua kur nje teori nuk gjen zbatim ne praktik mbetet vetem teori.

  shendet
  Dashuria eshte si nje hekur flakerues, qe kur e kap te djeg, me kalimin e kohes plaget mbyllen por shenjat do te ngelen perjete.

  Liri ne mendim......Respekt per nje mendim te kundert

  Pergjigjia me e mire per nje njeri qe hiqet sikur i di te gjitha eshte heshtja.

 17. #37
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga White_Shadow:)
  Duket qe je pak konfuze ketu se ne disa raste pranon krijimin nga zoti e ne disa raste pranon evolucionin....

  Tani....
  Ato gjadhesa me te vertete bejne ca modifikime per tju pershtatur mjedisit por keto modifikime nuk janene nivel GEN-esh ( jo kromozomesh) qe te bejne te mundur kalimin nga nje specie ne tjetren ...pra ajo teori bie....

  Tani per ate qe thua qe svjen nga hici....

  A ke degjuar ti per teleskopin qe ka perdorur prof.habell dhe koleget e tij? Me kete teleskop ata zbuluan rezatimet dhe grimcat qe kane mbetur nga BIG_BANG ...pra shkenca e verteton bigbangun dhe ka ber eperkufizimin e tij.:-

  SHPERTHIMI KA ARDHUR NGA NJE PIKE ME VELLIMIN ZERO...

  vellim zero do te thote nga hici me shkurt......

  Kaq kisha une per tani...kur te kem kohe do shkruaj prape
  Genet jane pjesezat perberese te Kromozomeve , packa se une e kisha fjalen thejsht tek vertetesia e teorive te Darvinit ne harmonine dhe mbarvajtjen dhe evoluimin e specieve ne natyre.

  Natyrisht qe e pranoj dhe Zotin dhe evolucionin, dhe me mahnit fanatizmi i njerezve qe habiten me kete fakt

  Big-Bangu si teori thote qe masa ka qene jashtezakonisht e perqendruar ne nje pike te vogel me intensitet jashtezakonisht te madh; me vone shpertheu, dhe u krijuan galaksite etj etj. ASKUSH nga shkencetaret apo dijetaret (pa dallim bindje dhe feje) nuk thone qe bota evoloi nga ASGJE.

  Kaq kisha edhe une, dhe nuk shikoj ndonje stimulim per te vazhduar debatin :P

  Me te mira.

 18. #38
  Armandoboni.com Maska e White_Shadow:)
  Anėtarėsuar
  28-02-2005
  Vendndodhja
  Duke ikur ne hene per te dale nje xhiro nga MArsi me EMInene
  Mosha
  34
  Postime
  249
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga diikush
  Genet jane pjesezat perberese te Kromozomeve , packa se une e kisha fjalen thejsht tek vertetesia e teorive te Darvinit ne harmonine dhe mbarvajtjen dhe evoluimin e specieve ne natyre.

  Natyrisht qe e pranoj dhe Zotin dhe evolucionin, dhe me mahnit fanatizmi i njerezve qe habiten me kete fakt

  Big-Bangu si teori thote qe masa ka qene jashtezakonisht e perqendruar ne nje pike te vogel me intensitet jashtezakonisht te madh; me vone shpertheu, dhe u krijuan galaksite etj etj. ASKUSH nga shkencetaret apo dijetaret (pa dallim bindje dhe feje) nuk thone qe bota evoloi nga ASGJE.

  Kaq kisha edhe une, dhe nuk shikoj ndonje stimulim per te vazhduar debatin :P

  Me te mira.
  Nuk kam thene qe genet nuk jane pjese e kromozomeve por une desha me thene qe ky ndryshim eshte me i hollesishem e kjo smund te ndodhi...

  Qe ti e pranon edhe zotin edhe Evolucionin eshte pak si e cuditshme,Pra ti beson ne zot por beson edhe qe njeriu erdhi nga majmuni dhe ariu qe te kapte peshk me shpejt u shnderrua ne balene .....bull shit.........

  Kjo puna e big bangut eshte me e nderlikuar...
  Shkenctaret kane kapur rezatimet e big bangut ne hapesire e kane vertetuar ( teleskopi habell ) qe big bang ka ardhur nga nje pike me vellimin ZERO qe do te thote nga hici....Dhe dimesioni kohe eshte shfaqur bashke me shpertihim ...Pra para shperthimit ska pasur materie ose kohe,ky eshte shkaku i vetem qe ne nuk mund ta perkufizojme zotin se truri i njeriut nuk mund te shkoj me tutje se keto dimesione ....

  Befsh qejf

 19. #39
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Teorite mbi lindjen e njeriut

  Citim Postuar mė parė nga StormAngel Lexo Postimin
  Jam duke lexuar ca fragmente interesante te nje storie lidhur me kete dhe kam ca pyetje si ne forme ankete.
  Mendoni qe Teoria e Evolucionit te Darvinit eshte e sakte dhe se njeriu ka ne fakt prejadhjen nga majmunet?
  apo

  Prejardhja e njeriut eshte pune direkte e Zotit?

  ose

  Te dyja?

  dhe ne fund

  Ose nuk e dini apo nuk ju intereson?

  Ju falemnderit

  Stormi
  Fillimisht duhet gjetur nga e ka prejardhjen "Majmuni i Darwini-t" !

  Mendoj unė ~
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e user010
  Anėtarėsuar
  21-05-2010
  Mosha
  40
  Postime
  1,222
  Faleminderit
  132
  49 falenderime nė 44 postime

  Pėr: Teorite mbi lindjen e njeriut

  Personalisht besoj se Zoti krijoi gjithcka i nisur nga dashuria, gjithcka ekziston dhe mbahet vetem dhe vetem nga dashuria e Tij e pa fund.

  Personalisht kam "revoltuar" per shume vite ndaj Zotit, kam tallur besimtaret edhe fene, bile po te kerkoj dikush forumin do gjej tema te vjetra ne kete drejtim.

  Nuk dua te flas per gjera personale, pasi disa sigurisht do te qeshin, pastaj nuk besoj se do ndihmonte kjo diku ate njeri qe nuk i pelqen ideja e ekzistences te nje perendie.

  Pra per kete teme, qendrimi tim eshte se gjithcka u krijua nga Trinia e Shenjte (Ati, Biri, Fryma e Shenjte ashtu sic i njohim ne besimin e drejt, ortodoks), kushdo mundet ta zbuloj Perendine, sa me shume perulet dikush aq me shume i hapen syte.

  Studimet e shumta, filozofite etj kur kan si qellim te ushqejn arrogancen dhe pasionet e njeriut.. behen pengese edhe qerrojn njeriun, ja mbyllin syte.

  Perendia nuk ka asnje problem me ate qe themi shkence, fundja fundit, Perendia vuri ne pune shkencen per te krijuar njeriun. Sheknca eshte e Perendise, ka pasur (p.sh Euler) shume shkencetar besimtar edhe ka edhe sot.

  Perendia dha tek njeriu veti te cilat i ka vete, si dashuria, sakrifica, vetdija, logjika, vendimi i lire etj.

  Sado qe njeriu dhe natyra u "rrezuan" si ta them nga ajo situat qe ishin ne fillim, prap dashuria e pa fund e Zotit shikohet lehte kudo. Njeriu e ndan shkencen nga dashuria, kur Zoti i nisur nga dashuria vuri ne pune shkencen! Pa konsideruar dashurine, studimi shkencor ngelet i ftohte, i kufizuar dhe ne rrezik te ndjeke rruge te shtrembta (gje qe nuk e ka bere pak here). Nje qendrim i tille, pra qe vecanton dashurine, ben qe gjerat te humbasin shijen edhe kuptimin.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga user010 : 10-06-2014 mė 21:40

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kthimi Kah Zoti
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-03-2006, 17:41
 2. Tė drejtat e njeriut nė Islam
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2005, 16:11
 3. Besimi dhe besimtari
  Nga Fjala e drejte nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-12-2004, 15:41
 4. Tė drejtat e njeriut nė Lindje dhe nė Perėndim
  Nga Shpresmiri nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 09-02-2004, 18:06
 5. ANTROPOLOGJIA e krishterė
  Nga Shpresmiri nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-10-2002, 18:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •