Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 42
 1. #1
  ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  TIRANE
  Mosha
  42
  Postime
  439

  Theofan Stilian Noli

  JEPNI PER NENEN

  Ē'thot' ajo e ve e gjorė,
  -Mbretėreshė pa kurorė-
  Faqe-ējerrur, lesh-lėshuar,
  Shpirt e zėmėr pėrvėluar;
  Gjysm' e vdekur: "O Shqiptarė,
  Nėnės mos ia bėni varrė!"
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė
  Se ke djemtė n'Amerikė.

  Qan e lutet Nėn' e mjerė,
  Kėrkon vatrėn edhe nderė,
  Do lirinė dhe atdhenė,
  Si ē'e pat me Skėnderbenė,
  Bijt' e besės thėrret pranė.
  Kur i thirri dhe s'i vanė?
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
  Se ke djemtė n'Amerikė.

  Cilėt jan' ata tiranė
  Qė tė pren' e qė tė vranė
  Qė tė therrė bij e bija,
  Dhe t'u-nxi, t'u-mbyll shtėpija?
  Derthni plumba, o Shqiptarė,
  Gjakn' e Nėnės pėr tė marrė,
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
  Se ke djemtė n'Amerikė.

  Cilėt bij tė trathėtuan
  Dhe tė doqnė dhe tė shuan
  Dhe tė lan', o Shkab' e ngratė
  Pa fole, pa zog, pa shpatė?
  Kėta qena, o shok' i mbytni,
  Mbushni gjyle qė t'i shtypni.
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
  Se ke djemtė n'Amerikė.

  Sa kėrkon e sa tė duhen?
  Burrat nga detyra s'ndruhen!
  Trim i mirė do tė japė,
  S'kursen jetėn as paratė;
  Hithni, hithni tok dollarė,
  Tė mos mbetemi tė sharė.
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė.
  Se ke djemtė n'Amerikė.

  Do tė ndihim pa kursyer
  Pėr ty, Nėna jon' e vyer,
  Qė me drit' e nder tė thuresh
  Dhe me bijt' e tu tė mburesh.
  Cila Nėnė lyp paranė?
  Cilėt bij me shpirt s'i dhanė?
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
  Se ke djemtė n'Amerikė.

  Armė dhe fishekė mblithni,
  Qesen edhe shpirtin hithni:
  Pėr lirin' e vėndit t'onė,
  Sot -se nesėr ėshtė vonė-
  Jepni, Nėnėn tė shpėtoni,
  Komb e vatra tė nderoni.
  Mbahu, Nėno, mos kij frikė
  Se ke djemtė n'Amerikė.

  1917
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 31-08-2006 mė 23:13
  C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e peshkatari
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Vendndodhja
  Anonim
  Mosha
  58
  Postime
  103
  me fal pak si me vonese por meqenese ke dhene Nolin desha te te kerkoj nje favor nese e di nje pome a cfare eshte e Nolit qe flet per karakteret e te gjitha krahinav te shqiperise sepse e kam degjuar vargje vargje por do te doja ta dija te gjithen
  Sa per orientim po jap nja dy rrjeshta
  Nese doni qe rėrėn tua shesin per farė
  Merr Krutan dhe je i lare etj etj .
  qe nuk di me.
  flm
  instruktori

 3. #3
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  45
  Postime
  731
  Cfare poezie dashke ti "peshkatari"...do ta gjej une ...meqe behet fjale per Krutanet.......

  Rrent, or Marathonomak

  Rent, or rent, rent e u thuaj
  Se u ēthur ordi e huaj,
  Se betejėn e fituam
  Dhe qytetin e shpėtuam!
  Rent, or rent,
  Rent, or Marathonomak!


  Kap njė degė prej dafine
  Dhe vėrtitesh ndaj Athine,
  Nėpėr fush' e brek mi brek
  Kėmba tokėn as t'a prek,
  Hip' e zbrit,
  Petrit, Marathonomak!


  Ke njė plagė, po s'e the,
  Djers' e gjak pikon pėr-dhe;
  Do qė ti tė jesh i pari,
  Pėr triumfin lajmėtari
  Flamur-gjak,
  Kuqo, Marathonomak!


  T'u tha gryka, po s'tė pihet,
  T'u mpi kėmba, po s'tė rrihet,
  Se mileti po tė pret,
  Ankthi zėmrat ua vret,
  Vrer e tmerr,
  Shpejt, or Marathonomak!


  Kurrė kaqė s'dogji djelli
  Dhe si plumb s'rėndovi qjelli,
  Kurr' aq ėmbėl' e bukur s'ftoj
  Hij' e lisit edhe kroj;
  Turru tej,
  Tutje, or Marathonomak!


  Vapa mbyt e pluhri nxin
  Ferra ējerr e guri grin
  Afsha gjoksin pėrvėlon
  Syrin avulli verbon;
  Ur' e prush,
  Furr', or Marathonomak!


  Gryka si gjyryk tė ēfryn
  Prej Vullkani flag' e tym
  Se ē'vėngon e se ē'gulēon,
  Zėmra brinjėt t'i ēkallmon
  Me tokmak,
  Mbahu, or Marathonomak!


  Nėna, motra, nusja dalin,
  Ngrehin krahėt tė tė ndalin,
  Mos, se s'janė veē Najada
  Magjistrica dhe Driada;
  Lark, or lark,
  Lark, or Marathonomak!


  Hajde, ja Akropolia,
  Ja qyteti e njerėzia
  Qė tė pan' e qė tė ēquan
  Dhe fuqinė t'a rishtuan
  Ha dhe pak,
  Hajde, or Marathonomak!


  Ja, arrive, ua the:
  Ē'gas e ē'helm qe kjo myzhde!
  "E fituam!", brohorite
  Dhe pėr tok' u-pėrpėlite;
  Vdiq, or vdiq!
  Vdiqe, or Marathonomak!


  Rent kudo, dyke bėrtitur,
  Nėpėr shekuj faqe-ndritur,
  Se i vogli shtrin viganin
  Dhe i shtypuri tiranin,
  Veē e tok,
  Tok, or Marathonomak!

  Prill, 1930
  Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
  Edhč atij i u thaftė, po, goja,
  Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
  Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
  Flet e t'veten lźn mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 4. #4
  one in a million Maska e ^VJOSA^
  Anėtarėsuar
  11-05-2002
  Vendndodhja
  OLIMP
  Postime
  323
  Noli

  ANĖS LUMENJVE


  Arratisur, syrgjynosur,
  Raskapitur dhe katosur
  Po vajtonj pa funt, pa shpresė,
  Anės Elbė-s, anės Spree-sė.

  Ku e lam' e ku na mbeti,
  Vaj-vatani e mjer mileti,
  Anės detit i palarė,
  Anės dritės i paparė,
  Pranė sofrės i pangrėnė,
  Pranė dijes i panxėnė,
  Lakuriq dhe i dregosur,
  Trup e shpirt i sakatosur.

  Se ē'e shėmpnė derbederėt,
  Mercenarėt dhe bejlerėt,
  Se ē'e shtypnė jabanxhinjtė,
  Se ē'e shtrythnė fajdexhinjtė,
  Se ē'e pren' e se ē'e vranė,
  Ē'e shkretuan anembanė,
  Nėnė thundrėn e pėrdhunės
  Anės Vjosės, anės Bunės.

  Ēirem, digjem i vrerosur,
  Sakatosur, ēarmatosur,
  As i gjall', as i varrosur,
  Pres njė shenj' e pres njė dritė,
  Pres me vjet' e pres me ditė,
  Se ē'u tera, se ē'u mpaka,
  Se ē'u ēora, se ē'u mplaka,
  Lark prej vatrės dhe prej punės,
  Anės Rinit, anės Tunės.
  Ēakėrdisur, batėrdisur,
  Pėrpėlitur dhe zalisur,
  Endėronj pa funt, pa shpresė,
  Anės Elbė-s, anės Spree-sė.

  Dhe njė zė vėngon nga lumi,
  Mė buēet, mė zgjon nga gjumi,
  Se mileti po gatitet,
  Se tirani lebetitet,
  Se pėlcet, kėrcet furtuna,
  Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
  Skuqet Semani dhe Drini,
  Dridhet beu dhe zengjini,
  Se pas vdekjes ndriti jeta
  Dhe kudo gjėmon trumbeta:
  Ngrehuni dhe bjeruni,
  Korini dhe shtypini,
  Katundar' e punėtorė,
  Qė nga Shkodra gjer nė Vlorė!

  Ky ilaē e ky kushtrim
  mė bėn djal' e mė bėn trim,
  mė jep forc' e mė jep shpresė,
  anės Elbė-s, anės Spree-sė.
  Se pas dimrit vjen njė verė,
  qė do kthehemi njėherė,
  pranė vatrės, pranė punės,
  Anės Vjosės, anės Bunės.

  Arratisur, syrgjynosur,
  Raskapitur e katosur,
  brohoras me bes' e shpresė,
  anės Elbė-s, anės Spree-sė.
  LuM i RrEmByEr

 5. #5
  one in a million Maska e ^VJOSA^
  Anėtarėsuar
  11-05-2002
  Vendndodhja
  OLIMP
  Postime
  323
  FRYN MOJ ERĖ...


  -Ngaj po na vjen moj erė e rreptė?
  Pse vėrshėllen me aq mallėngjim?
  -Vij drejt nga malet e Shqipėrisė,
  pėr tė pėrhapur zi e vajtim.

  Fryn, moj erė, moj erė e shkretė fryn,
  drejt mė zėmėr, mė zėmėr time hyn.

  -Nga ata male, moj erė trime,
  ē'lajme tė rea po na ke siell?
  Pse je e mvrerėt dhe e helmuar?
  qiellė me zi pėrse na e mbiell?

  Fryn, moj erė, etj.

  Pse e ke synė tė trubulluar
  e rent kaluar mbi t'zeza re?
  Pse tė pikojnė lottė tė zeza,
  lottė tė zeza posi rrėke?

  Fryn, moj erė, etj.

  Syri m'u err nga ato qė pashė
  Ah! nukė mbahem, nuk duroj dot.
  Pashė njė gjėmė, gjėm' tė tmeruar,
  rent ta haroj, po rentkam mė kot.

  Fryn, moj erė, etj.

  Atje tek losnja nė fush' tė Korēės,
  dyke u hedhur lis mė lis,
  njė qivur pashė me nj'ēup' tė virgjėr,
  ma vrau shpirtin ay filis.

  Fryn, moj erė, etj.

  Tokat pushonin, prift nukė dukej,
  e pakėnduar na u varros;
  mihnė dėborėn, i bėnė varrė,
  shpirt nuk mė mbeti, forca m'u sos.

  Fryn, moj erė, etj.

  Atje mi varr qante njė grua,
  njė grua qyqe me mallėngjim;
  burrėn tė qante mė par' a ēupėn,
  pėr kė tė bėnte mė parė vajtim?

  Fryn, moj erė, etj.

  Renda e ika e flytyrova,
  po dhėmbjen time ku do ta fsheh?
  Ēava oqeane, dete dhe male,
  po vajtoj edhe sikundėr sheh.

  Fryn, moj erė, etj.

  -Moj er' e rreptė, erė malsore,
  shpirti m'u ndes, zėmra mė shkriu;
  sytė m'u errė si ty dhe mua,
  mėndja nė kokė mė bubulliu.

  Fryn, moj erė, etj.

  Qėndro tė lutem, tė kam pėr t'dhėnė
  dhe un'i varfri njė porosi:
  njė re tė madhe dėrgo tė zbresė
  e ta ngarkojmė me lott' e mi.

  Fryn, moj erė, etj.

  E kur tė kthehesh nga Shqipėria,
  atje nė kopshtin, atje t'qėndrosh,
  dhe lott' e mia si vesė qjelli
  dalė nga dalė do t'i pikosh.

  Qaj, moj erė, moj er' e shkretė qaj,
  derthmi lottė atje mi varr' e saj.
  LuM i RrEmByEr

 6. #6
  one in a million Maska e ^VJOSA^
  Anėtarėsuar
  11-05-2002
  Vendndodhja
  OLIMP
  Postime
  323
  Syrgjyn-Vdekur
  (Elegji pėr Luigj Gurakuqin)

  Nėno moj, mbaj zi pėr vllanė,
  Me tre plumba na i ranė,
  Na e vran' e na e shanė,
  Na i thanė trathėtor.

  Se tė deshte dhe s'tė deshnin,
  Se tė qante kur tė qeshnin,
  Se tė veshte kur tė ēveshnin,
  Nėno moj, tė ra dėshmor.

  Nėno moj, vajto, merr malin,
  Larot t'a pėrmbysnė djalin
  Qė me Ismail Qemalin
  Ngriti flamur trimėror.

  Nėno moj, m'a qaj nė Vlorė
  Ku tė dha liri, kurorė,
  Shpirt i bardhė si dėborė;
  Ti s'i dhe as varr pėr hor.

  Nėno moj, ē'ėshtė pėrpjekur
  Gojė-mjalt' e zėmėr-hekur,
  Syrgjyn-gjall' e syrgjyn-vdekur,
  Ky Vigan Liberator.

  MARSHI I KRYQĖSIMIT

  Do tė vrasim, Jesu, se tė kemi Baba,
  Do tė varim, Mesi, se tė kemi Usta,
  Se s'ke dashur as jet' as martes' as para:
  Kryqėsoje, Pilat, nė Kalvar, Golgotha.

  Dy kusarė tė vegjėl i zumė nė lak.
  Kryqėsoji kėta, se na vothnė fort pak,
  Kryqėsoje kėtė, se s'na vodhi aspak:
  Kryqėsoje, Pilat, nė Kalvar, Golgotha.

  Vrajeni, se pėrunj dhe pėrmbys pasurinė,
  Pasuron, dhe ēliron, dhe forcon varfėrinė,
  Se lėngatėn shėron, se ndriēon verbėrinė:
  Kryqėsoje, Pilat, nė Kalvar, Golgotha.

  Varreni, se me botėn, me ne s'shėmbėllen,
  Se na ndreq shtrėmbėritė, dhe kurrė s'na rren,
  Se e do vegjėlin' e tiran' e urren:
  Kryqėsoje, Pilat, nė Kalvar, Golgotha.

  Vrajeni, se pėr vete s'kujdeset, s'lėfton,
  Dhe tė mjerėt, tė humburit nuk i sfruton,
  Dhe pėr sherr, pėr vlla-vrasje, pėr luftė s'punon:
  Kryqėsoje, Pilat, nė Kalvar, Golgotha.

  Varreni, posa s'do as tė vras' as tė varrė,
  As tė bėnjė tė keqen as gjakun t'a marrė,
  Dhe katilėt me nam na i qan si tė marrė:
  Kryqėsoje, Pilat, nė Kalvar, Golgotha.

  Vrajeni kryengritėsin e Shėnjtėruar
  Si katil tė mallkuar, atė ka kėrkuar,
  Se kujtoi qė pa armė na ka pėr tė zgjuar:
  Kryqėsoje, Pilat, nė Kalvar, Golgotha.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 05-01-2003 mė 04:30
  LuM i RrEmByEr

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Vajzė_Mistrece
  Anėtarėsuar
  28-11-2002
  Vendndodhja
  Florida, USA
  Mosha
  37
  Postime
  47

  Nje nga perkthimet e Nolit - Te rrosh a te mos rrosh!

  Te rrosh a te mos rrosh

  Te rrosh a te mos rrosh--kjo eshte ceshtja:
  M'e larte eshte valle te durosh
  Hobe, shegjeta fati te terbuar
  A te perballesh nje det te turbull helmesh
  Me arm' e funt t'u japsh? Te vdeē- te flesh-
  Jo me!- dhe me nje gjume te mbarosh
  Cdo zemer - dhembje, mijera tronditje,
  Qe trupi prej natyres trashegon ,
  Ja nje qellim qe duhet desheruar
  Me gjithe shpirt. Te vdeē - te flesh , te flesh?
  E ndofta t'enderrosh! Ah , ketu ngec;
  Se c'endrra shohim n'ate gjume vdekje,
  Pasi na shkundet kjo peshtjellj' e mortme,
  Kjo frike na qendron ; ja arsyeja
  Qe aq e zgjat nje jete me mjerime;
  Se kush duron perbuzjen dhe kamcikn' e botes,
  Zullumn' e shtypesit, perdhunen e krenarit,
  LEngimn' e dashuris' se paperfillur,
  Vonimn' e ligj's, goj' cthurrjen e zyrtarit
  Dhe shkelmet qe cdo vlere zemergjere
  Nga te pavlershmit merr, kur munt ta laje
  Hesapin fare me nje cope thike?
  Kush valle barra mban e kush dersin,
  Renkon nene nje dite jete te merzitur,
  Po vetem tmer' i saj dicka pas vdekjes-
  Vendit te pazbuluar nga s'na kthehet
  Kurr' udhetari - na trullos vullnetin
  Dhe vuajme te ligat qe po kemi
  Se sa te hidhemi n'ato qe s'dime,
  Keshtu na ben ndergjegja gjith' frikacake,
  Keshtu me ngjyr' e gjall' e rezollutes
  Semuret, verdhet nga hij' e mejtimit
  Dhe plane te medha e rendesore
  Ndalen e percajne rrjedhjen dhe humbasin
  Emrin e veperimit. Hesht tani!
  E bukura Ofeli! Engjell, ne lutjet
  Mekatet m'i kujto te gjitha.
  Mbahu, Nėno, mos ki frikė,
  se ke djemtė n'Amerikė!

 8. #8
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Zgjidh e merr vete!
  F.S. Noli

  A te duhen luftetare
  Dhe arratine armiku te marre
  A do botes ti vesh zjarre
  Merr nja dhjete Kosovare

  A do urte njeresit te rrine
  Ne komande ta kesh ushtrine
  Ne bidat ta vesh njerezine
  Merr te gjithe Laberine

  A do trima dhe sejmene
  Kapardisur kudo vene
  Gjumi pa i zene nuk flene
  Per tre Mirditor bej bene.

  Do per pune nje korcar
  I ke bujqer ustallare
  me gra bashke te hapin varre
  Krahe e kembe su kane te share

  A te duhen genjeshtare
  Matrapaze e kokethare
  Reren ta shesin per farė
  Merr Krutan e je i lare

  Po qeflinj a te duhen?
  Qe me zonjat dine te kruhen
  Zonjat qe pjellin cdo vit
  Vec Elbasani i rrit

  Me dy kembe do hajvane?
  Budallenj me din pa ane
  Ku ti fusisht te vene
  Dil shetit gjithe Myzeqene

  A do te ruash florine
  Katandine e shtepine
  Me dy qofte mbushin sininė
  Ec e merr Gjirokastrinė

  Do te kesh e te besh qef
  Sofren shtruar si per mbret
  Pastertore e per yzmet
  Te tilla gjen ne Permet

  A do ministra Kolonjare
  Se mbahen burra me mend
  Duan kudo te jene te pare
  Ne meshilis e ne kuvend...

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Vajzė_Mistrece
  Anėtarėsuar
  28-11-2002
  Vendndodhja
  Florida, USA
  Mosha
  37
  Postime
  47
  Nje nga perkthimet e Nolit - Poezi nga Henri Uodsuoth Longfellow kushtuar heroit tone kombetar Skenderbeut.

  Skenderbeu

  Lefton luften dhe fiton
  Mbreti Ladisllav gjemon,
  Djek si Ferr, si vdekje pret
  Diten e Rushajevet.
  Dhe nga fush' e kuqe gjak
  Iken, rent perpara tij
  E Muratit ushteri
  Qe shpetoi e s'ra ne lak

  Kur u ngrys e kur u err,
  Skenderbeu, nder, lavdi
  I asqerit Osmanlli,
  Me turq bashke krismen merr,
  Si lefton e si humbet
  Mbet e vdekur prapa tij
  E Muratit ushteri,
  Kryerojtja udhen hap,
  Praparojtja rent me vrap
  Dhe armikne gjakesor
  Si me draper grin e korr.
  Po kujdes ay s'te ka
  As per Bej as per Pasha.
  Edhe naten tek po shkon
  Yjt e fatit po shikon
  Qe i ndritnin n'udhetim;
  Edhe kalit tij i ra,
  Neneqeshi edhe tha:
  <Eshte koha per gezim.>

  Mez' i nates kur afroi,
  Ikja e rrepte kur pushoi,
  Nje Qatip na vjen i mbretit
  Me myhyrin e Dovletit
  Edhe tha me zemerim:
  <Njoll' e pare t'u vu sot
  N'emer, o Gjergj Kastriot!
  Pse keshtu? Oh, mjere ne!
  Ushterine pse e le
  Therur fushes per vajtim?>

  U pergjeq Skenderi e tha:
  <Dergjen mbytur neper gjak,
  Thembr' e kalit i ka prak,
  Po keshtu e shkruar qe
  Nga i madhi Zot atje
  Q'urdheron cdo ushteri.
  Dhe ku kemi ne fuqi
  Kur ngre doren kunder nesh
  Dhe na grryen si rrebesh?>

  <Lidheni, tha me litar
  Shkronjesin me kallamar!>
  Dhe Qatipi tha: <Po c'faj
  Paskam bere qe Pashaj
  Ma ben mua kete gje?>
  U pergjeq Skenderi e tha:
  <Faj s'ke bere asnonje,
  PO qe te mos shpetosh
  E te fshihesh e te shkosh,
  Perandaj ta benj kete.

  Tani shkuame nje shkrim
  _Dhe per fis e pac bekim!_
  Me myhyrin e Dovletit
  Per mytesarifn' e mbretit
  Qe mban Krujen, nje qytet
  Rreth me mur e me hendek,
  Te ma kthenje gjen' e atit
  N'emrin e Sulltan Muratit;
  Se cdo urdher qe te jape
  Kurre nuk merret prape.

  Dhe Qatipi u krrus prej tmerit
  Dhe keshtu i tha Skenderit:
  <O Allah i madh, i nalte,
  Qe te jemi hi e balte!
  Qysh te shkruanj keto shkrime
  Kur e di qe koken time
  Po ma pret ay Dovlet?>
  Shpejt ahere si nje yll
  We keputet lark nga qielli
  Cpallet nga i arti myll
  Nje hanxhar me rreze dielli.
  Dhe gjemon Skenderi: Shkruaj!
  Dhe Qatipi i tmeruar
  Shkroi ne driten e drithmuar
  Afer zjarrit, i dermuar,
  Flokebardhe, kokengrire,
  Nga e ftohta i merdhire,
  Zemerprere, vdekjegrire.

  Dhe Skenderi prape tha:
  <Tani eja pas me mua
  Se te mbetesh ketu s'dua.
  Do t' te kem si mik e vlla,
  Gjithenje do t' te nderonj
  Me kujdes do t' te rrethonj
  Sa te rrosh ne kete bote>.
  U pergjeq Qatipi e thote:
  Udha jone ketu ndahet,
  Shoqeria jone s'mbahet.

  Pa mbaruar kete fjale
  Nje hanxhar i rende ra,
  Kur s'ish afer asnje tjater,
  Dhe qatipi po permbyset
  Si nje gur qe rrokulliset
  Ne liqen te zi dhe shket
  Tatepjete dhe humbet;
  Edhe rreth ne qetesi
  Asnje pipetim s'u ndi
  Pervec kalit Skenderbeout
  Qe perpjet' u hoth prej dheut.
  Pastaj sulet si shigjeta
  Me treqint pothua veta
  Neper lum' e pyll e garth
  Permi malet argjendar;
  Dhe me zemren plot gezim
  Kaperxeu lumin Drin
  Dhe u gdhi e n'agullim
  Pa keshtjellen Ak-Hissar,
  Krujen, ah ate qytet
  Rreth me mur e me hndek;
  Tek u lint e tek u rrit,-
  Yll mengjezi mbi te ndrit.

  Dhe ahere trumbetaret
  Brireve t'argjente u bien
  Edhe togje rreth i mblidhen
  Turqit bashke me shqiptaret,
  Qe degjuan ate thirrje.
  Dhe kremtoi me miqt' e tij
  Dhe u ngrohne me dolli
  Dhe u thote: Miqt' e mi
  Shihni fati c'na dergon,
  Perendia c'na bekon!
  Mbret Murati urdheron
  Mall' i gjere i tim eti,
  Vent' i tere dhe qyteti
  Teme jipen nga Dovleti.

  Dhe pastaj me salltanet,
  Veshur armet si nje mbret,
  Shkon kaluar ne keshtjelle
  Edhe hyn nga port' e gjere
  Dhe pashajt qe urdheron
  Permi Kruj' i dorezon
  Urdherin e Murat Mbretit
  Me myhyrin e Dovletit.
  Dhe Pashaj si heshti, tha:
  Lavdi paste Perendia,
  Ja ku hiqem nga fuqia.
  Merre vendin dhe qytetin;
  Kush lefton dot me kesmetin?

  Nga Keshtjella shpejt ka rene
  Flamuri me gjysme-hene
  Edhe populli shikon
  Qe ne vent te tij valon
  Flamur'i Skenderit n'ere
  Shkab' e Zeze me dy krere.

  Dhe nje thirrje lart u ngrit,
  Se cdo zemer e cdo shpirt
  U merzit nga Turku i lik,
  Qe e beri ate Kruje
  Zi, murtaje dhe rremuje.
  Ay ze me gas me buje
  Q'oshetin nga breg ne breg
  Eshte: Rrofsh o Skenderbeg!

  Ja keshtu Skenderi trim
  Mori Krujen me rrembim;
  Edhe lajma u perhap
  Si nje flage si nje zjarr
  Q'i fry era ne behar
  Dhe qytetet afer garg,
  Thote Ben Isa Ben Miri
  Ne Qitap te tij fakiri
  Binin m'ate lehtesi
  Qe ze burri veshn' e tij.
  Mbahu, Nėno, mos ki frikė,
  se ke djemtė n'Amerikė!

 10. #10
  LarG Maska e Flava
  Anėtarėsuar
  22-01-2003
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  37
  Postime
  547
  Moisiu ne Mal

  Ngjitet pėrpjetė Malit tė shkretė
  Krye-Profeti trimi me fletė,
  Tė bisedonjė me Perėndinė
  Pėr Palestinė.

  Arrin nė majė lart i kapitur,
  Qėndron me frikė, pret i tronditur,
  Dhe Jehovaj i flet prej njė reje
  Me zė rrufeje:

  "Ti dhe tė tjerėt pleq do tė ngelni,
  Tokėn e Shenjtė kurrė s'e shkelni
  Skllevėr, bij-skllevėsh, s'e meritoni
  Se liri s'doni!"

  Krye-Profetit dita i ngryset
  Dhe shpirt-kėputur pėrdhe pėrmbyset
  Me lot nė sy, me zemėr tė ngrirė
  I lyp mėshirė.

  Pse kaqė gjatė, Zot, m'arratise,
  Pse mė pėrplase, mė pėrpėlise,
  Pse shpresėn dyzet vjet ma ushqeve,
  Dhe sot ma preve?

  "Nėm Dhen' e Lirė! Zot ku ma ke?"
  "Shiko, i tha, dhe ja ku e pe."
  Sė largu Zoti ia pasqyron,
  Dhe e shikon.

  Ja Nazareti, ja Bethlehemi,
  Lum' i Jordanit, Jerusalemi,
  Mal' i Sionės, Bethsaidaja,
  Dhe Golgothaja,

  Sheh gasn' e pritmė pėr djalėrinė
  Dhe shkretėtirėn pėr pleqėrinė,
  Atje sa bukur, kėtu sa zi,
  O Moisi.

  Kėtej ka dimrin, andej prėnverėn,
  Kėrkon parajsėn, vdes nė Skėterrėn;
  Ajme, sa vrer, sa keq e sa zor,
  Liberator!
  Te dua se s'te urrej dot......

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  14-03-2003
  Vendndodhja
  Albanistan
  Mosha
  41
  Postime
  146
  Kush do botoj fjalimin e Nolit me 1920 ne OKB.

 12. #12
  Emotionally Untouchable Maska e Taulant _NYC
  Anėtarėsuar
  25-06-2002
  Vendndodhja
  11105
  Mosha
  41
  Postime
  444
  Shpell'e Dragobise

  (Elegji pėr Bajram Currin)

  Kur tufani e ēthuri fenė,
  Kur tirani e krrusi atdhenė,
  Mi njė brek tė Dragobisė
  Priret Flamur' i lirisė.


  Atje nisi, atje mbaroj,
  Atje krisi, atje pushoj,
  Rrufe-shkab' e Malėsisė,
  Nė njė shkėmb tė Dragobisė.


  Vendi dridhej, ay mbeti
  Se s'tronditej nga tėrrmeti.
  Dif drangoj i Dragobisė,
  Trim tribun i Vegjėlisė.


  0 Bajram, bajrak i gjallė,
  More nam me gjak nė ballė,
  Te njė shpell' e Dragobisė,
  Yll i rrall' i burrėrisė.


  Thon' u-shtri e thon' u-vra,
  Po ti s'vdiqe, or Baba,
  As te shkėmb' i Dragobisė,
  As te zėmr' e Djalėrisė.

  As je vrar' e as po vritesh
  Legjendar Ante po rritesh.
  Dithiramb i Dragobisė,
  Tmerr, panik i mizorisė.


  Me Zjarr Shenjt u-ndrit kjo shpellė.
  Gjer nė qjell u-ngrit Kėshtjellė
  Pėr ēlirimn' e Shqipėrisė
  Katakomb' e Dragobisė.

 13. #13
  Lidhje e packeputur

  Ti moj Engjell moj Shejtane
  Moj Zambak e moj shafrane
  Ti me dehe te papire
  Me tufan e me farmire
  Moj kurbatke katarroshe
  Moj sahroshe kokeboshe
  Me perpjek qoshe me qoshe
  Me zinxhir po me zvarrnis
  Me shastis e me besdis
  Me kerdis, me cakerdis
  Ti ma syrgjynose gjumin
  Ti me mbylle ne budrumin
  Ti me nxive ne zullumin
  Bashke s’rrojme dot
  Ndahemi pra sot

  Nuk ujdis dot ti me mua
  Si per cift, per burr’ e grua
  Une hesht, ti po bertet
  Une fle, ti po gerret
  Une ha, ti ramazan
  Une s’pi, ti zbras kazan
  Une rend, ti po calon
  Une ngel, ti fluturon

  Une prush e ti debore
  Une drras’ e ti kembore
  Une hi e ti vullkane
  Une mi e ti kapllane
  Une i ri, ti shkon me pleqte
  Une plak, ti lot me djemte
  Cporru, prapa diellit
  Ku s’hyn drit’e qiellit
  S’piqemi gjekund
  Dasma mori fund!

  Ne me do, me ngushullo
  Po s’me do, mos me mundo
  Prema koken dhe clirome
  Dhe ne varr te zi mbulome
  Se kur ngjitem, kam nje hall
  Nuk shqitem, jam tutkall
  Ndihme, pra, per Zot
  Puthm’ e vrame sot

  Tani qan, u mallengjeve
  More vesh qe u genjeve
  Tani zemren ma gezove
  Se e shoh qe u pendove
  Tani dukesh si qemoti
  Kur me kape sic tha Zoti
  Koken time brigje-brigje
  Ti moj flag’e embel, digje!
  Tok pra mbetemi
  Sa te tretemi

 14. #14
  Marshi i Barabbajt

  Allalla, o rezil e katil, allalla,
  Stroni udhėn me hithr' e me shtok turfanda,
  Gumėzhit, o zinxhir e kamēik, baterma,
  Lehni, laro, kaba: Hosanna, Barabba!

  Tradhėtor, ti na nxive, na le pa atdhe,
  Ti na ēthure, na ēkule, na ēduke ēdo fe,
  Varfėri, poshtėrsi, robėri ti na dhe,
  Derbeder, ujk e derr: Hosanna, Barabba!

  0 stėrnip i Kainit, tepdil si bari,
  Ti na shtyp e na shtryth e ti gjakun na pi,
  Ti na ther e na grin e pėr qejf na bėn fli;
  0 kokuth e lubi: Hosanna, Barabba!

  Nė budrum, nėpėr llom' e kufom' u-mallkofsh,
  Nė skėterrėn, katran e tiran, u-harbofsh,
  Me tam-tam e allarm' e me nėm' u-shurdhofsh,
  Nė zėndan mbretėrofsh: Hosanna, Barabba!

  0 i ēgryer, i zhyer, i vyer pėr hu,
  Turp-e-ndot-kundėrmonjės tė krusen mbi gju
  Dallkaukėt, kopukėt e turmat pa tru,
  Zėmėr-krund-e-gėrdhu: Hosanna, Barabba!

  Allalla, o rezil e katil, allalla,
  Shtroni udhėn me hithr' e me shtok turfanda,
  Gumėzhit, o zinxhir e kamēik, batėrma,
  Lehni, laro, kaba: Hosanna, Barabba!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 31-08-2006 mė 23:17

 15. #15
  Plak Topall dhe Ashik

  Dale, moj, se kam njė fjalė,
  Se mė rjedhin djersėt valė;
  Dale, moj, se s'jam mė djalė
  Dhe mė s'ecėnj dot.


  Dale, moj, se mė kapite,
  Mė kėpute, mė sfilite,
  Prite, moj, ashikun, prite
  Qė tė vjen me not.


  E arriva dhe ia thashė,
  Asnjė gur pa tundur s'lashė,
  Dhe mėgjunjazi i rashė,
  Ē'u mundova kot.


  Hapi gojėn, dhe vajtova,
  Qenkam plakur, e kuptova,
  M'ardhi keq, po s'e mohova,
  Syri m'u-pėrlot.


  Dhe nga jeta u mėrzita,
  Dhe nga lumi u vėrvita
  Qė tė vdes, se u korita
  Dy-tri herė sot.


  Po ti, Zot, mė ngushėllove
  Pas njė tjatre mė lėshove,
  Dhe nga mbytja mė shpėtove,
  Lavdi paē, o Zot.


  Dale, moj, se kam njė fjalė,
  Se mė rrjedhin djersėt valė;
  Dale, moj, se jam i ēalė
  Dhe mė s'ecėnj dot.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 31-08-2006 mė 23:18

 16. #16
  HYMNI I FLAMURIT

  O Flamur gjak, o flamur shkabė,
  O vėnd e vatr' o nėn' e babė,
  Lagur me lot, djegur me flagė,
  Flamur i kuq, flamur i zi.

  Fortesė shkėmbi tmerr tirani,
  S'tė trėmp Romani, as Venecjani,
  As Sėrp Dushani, as Turk Sulltani,
  Flamur i math pėr Vegjėli

  Flamur qė lint Shėn Kostandinin,
  Pajton Islamn' e Krishtėrimin,
  Ēpall midis feve vllazėrimin,
  Flamur bujar pėr Njerėzi.

  Me Skėnderben' u-lavdėrove
  Dhe nė furtun' i funtmi u-shove,
  Me Malon prapė lart vrapove,
  Yll i pavdekur pėr Liri.

  Sa shpesh pastaj pėr-dhe u-shtrive
  Me zjarr e zi u-ndeze u-nxive,
  Po ēdo mizor me shpat' e grive,
  O fushė-kuq, o shkabė-zi.

  Pėrpjetė pri-e Shqipėrinė,
  Pėrlintj'a shpirtin dhe fuqinė,
  Diell pėr vllanė, yrnek pėr fqinė
  Pėr botėn ėndr' e qjell i ri.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 31-08-2006 mė 23:18

 17. #17
  ESKILI

  Nga “Prometheu i mberthyer”

  Hefesti me Perdhunen dhe Pahirin e sjellin Pometheun te lidhur mbi nje shkemb te Kafkasit.

  PERDHUNA

  Arrime tek m’i larkmi cip i dheut,
  Ne mallet e pashkelur te skithise
  Ti, pra, Hefest, pas urdherit ateror
  Kete keqberes e mberthe mbi shkembin
  Dhe lidhe me vargonj te packeputur
  Se lulen tende zjarrin kryemjeshter
  Ta vodhi ua fail njerezve
  Keshtu mekatin e tmeruar lan
  Meson t’i ulet mbreterise Jovit
  Dhe dore heq nga helm’ i njeridashjes

  HEFESTI

  Perdhune dhe Pahir, per ju te dy
  Ndalim per porosin’ e Jovit s’ka
  Po mua s’me ben zemra ta mberthenj
  Gjirine perendi mbi kete shkemb
  Mjerisht jam i shtreguar ta zbatonj
  Se nuk e shkel dot urdhrin ateror

  (Prometheut)

  O bir i mencur i Themides drejte
  Pa dashur un’aspak dhe ty pa dashur
  Do te mberthenj mbi kete shkemb te shkrete
  Ku s’ke per te degjuar ze njeriu
  Ku do te piqesh nene diellin
  Ku diten do te prec notin’ e nates
  Dhe naten vapen brymeshkrirese
  Se do te pevelonje gjithene
  Mundimi i se keqes se tanishme
  Se clirimtari yt s’ka lindur edhe
  Keto t’i solli vepr’ e njeridashjes
  Si perendi, s’iu trembe perendise
  Dhe njerezit pa mas’ i pasurove
  Ketu, pra, u denove te qendrosh
  Tendrosur, gju pa epur dhe pafjetur
  Ketu do te vajtosh me lot me kot
  Se Jovi s’ka meshir’ e nuke zbutet”
  Cdo mbret i ri ne krye esht’ i ashper

  perktheu F. Noli
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 02-08-2003 mė 02:12
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 18. #18
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Anėtarėsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  Sofokliu

  Sofokliu ishte budalla,
  Kur u mplak, edhe Kupidi e la,
  Tha: "Shpėtova nga njė maskara!"
  Goja, pra, iu tha.


  Sofokliu nuk e kishte mirė:
  Plaku s'ka takat, po ka dėshirė,
  Gjalpė s'ka po ka njė pus me hirrė,
  Furrė dhe trazirė.


  Kam Ferid Asllanin si shahit,
  Tetėdhjet' e pesė vjeē ashik:
  Amerika, Evropa u-ēudit,
  Nuse desh kur vdiq!


  Flamurin qė la e trashėgova,
  Nat' e ditė ēupa, gra kėrkova,
  Se ē'u batėrdisa, se ē'u shova,
  Se ē'u pėrvėlova.


  Kur tė vdes, dhe kur tė mė mbuloni,
  Ēupa, gra, nė varr mos mė vajtoni.
  Do t'ju dua prapė, siē mė doni.
  Dolla! Mos mė zgjoni.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 31-08-2006 mė 23:19
  Ezekiel 25-17.

 19. #19
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Anėtarėsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  KRISHTI ME KAMXHIKUN

  Nė kėshtjellė t'atdheut, nė tempull tė fesė
  Janė shtruar sarafėt') pa shpirt e pa besė,
  Tregėtojn' e gėnjejnė, rrėmbejn' e sfrutojnė,
  Thon' ashtu Israelin e mbrojn' e shpėtojnė.

  Shtrembėrojnė kanunet, i marrin nė dorė,
  Dhe shkėlqejnė nė kish' e nė fron me kurorė,
  Vegjėlia pėr ta batėrdisen dhe vriten
  Dhe kėshtu parasitėt gjakpirės po rriten.

  Tradhėtori dinak, hipokrit e kusar
  Na u ngrit gjer nė kulm, dhe u-bė kryetar;
  Nėnė zgjedhėn besnikėt pėr vdekje lėngojnė,
  Se mėkat dhe mallkim kryengritjen kujtojnė.

  Ēdo i shenjt' ideal, ēdo shtėpi Perėndie
  Ishte bėrė dyqan dhe pazar tregėtie:
  Kush fitonte mė tepėr, ay ishte usta,
  Dhe kush nukė plaēkitte ish krejt budalla.

  Kur e pa kėtė zi dhe kėtė erėsirė,
  Krisht' i ėmbėl u-ndes dhe u-bė i vėshtirė:
  Me kamēik e me fshikull sarafėt i dboj,
  Dhe nga larot gjakpirės atdhen' e shpėtoj.

  Dhe Shėn Pjetr' i gėzuar ahere i tha:
  "Ja tani e ke nisur tamam, or usta!
  Me kėrbaē e me shpatė mi ne mbretėro,
  Dhe me forc' e pahir na ēliro, na shpėto."

  "Je gabuar, o Krisht, qė u ke predikuar,
  Se tė marrėt, tė shurdhėrit s'kanė dėgjuar;
  Ndreq kurrizin mė parė, pastaj ndriēo trurin.
  Se shpirt-robi s'ēlirohet askurrė pa drurin."

  Jesu Krishti s' dėgjoj, dhe s'e mori vesh mikun.
  Dhe me lot i penduar e hodhi kamēikun,
  Dhe i tha: "S'e ka fajin kurrizi, po truri,
  Se lirin' e sjell drita e mėndjes, jo druri."

  "Merr-e prapė kamēikun, Shėn Pjetri u- pėrgjeq,
  Se pėrndryshe kjo punė na del mos mė keq.
  Pėrkėdhel' u kurrizin dhe do t'tė besojnė,
  Vraj-i, shtypi, dhe shtrydhi, dhe do t'adhurojnė".

  Jesu Krishti s'dėgjoj, dhe s'e mori vesh mikun.
  Dhe s'u-unj pėrsėri qė ta merrte kamēikun:
  Dhe e kapnė kamēikun sarafėt pėr fenė,
  Dhe e shėmpnė ēlironjėsin, fen' e atdhenė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 31-08-2006 mė 23:20
  Ezekiel 25-17.

 20. #20
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Anėtarėsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  MARSHI I KRISHTIT

  Hosanna o ēliro'njės, Mesi, hosanna!
  Shtroni udhėn me lule, dafin' e hurma,
  Brohoritni trumbeta, timpane, zurna,
  Thirr e zbras, o gurmas: Hosanna, hosanna!

  Kryetrim, qė lėfton, triumfon pėr atdhe,
  Shpėtimtar, kryemjek, kryeshenjt, kryefe,
  Pasuri, dhe liri, dhe fuqi ti na dhe,
  Lum e lum, Galile: Hosarma, hosanna!

  0 i bir i Davidit, i Miri Bari
  Ti na prin dhe na rrit nė luath e vėrri
  Ti na ruan, na mpron, dhe pėr ne bėhesh fli,
  0 Njeri-Perėndi: Hosanna, hosanna!

  Pėrmbi Dhe, pėrmi Fron, pėrmi Qjell u-bekofsh,
  Pėrmi djall dhe tiran, pėrmi Ferr mbretėrofsh,
  Me pean dhe temjan, dhe kėmban' u-kėndofsh,
  Drit' e gas, rrofsh e qofsh: Hosanna, hosanna!

  0 i fort' o i urt' o i ėmbėl Jesu,
  Plot me bes' e me shpresė tė biem mi gju,
  T'adhurojmė me zėmėr kėtu e tehu,
  Gjithėkunt e pa funt: Hosanna, hosanna!

  Hosanna, o ēlironjės, Mesi, hosanna!
  Shtroni udhėn me lule, dafin' e hurma,
  Brohoritni trumbeta, timpane, zurna,
  Thirr e zbras, o gurmas: Hosanna, hosanna!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 31-08-2006 mė 23:21
  Ezekiel 25-17.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 18-04-2021, 15:10
 2. Prof. Dr. Ylli Popa pėr Kryepeshkopin Anastas Janullatos
  Nga Seminarist nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 93
  Postimi i Fundit: 08-10-2014, 03:11
 3. Hirėsia e Tij, Theofan Stilian Noli [1882-1965]
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 27-06-2013, 17:59
 4. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-02-2013, 15:34
 5. Theofan (Fan) S. Noli
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-04-2006, 16:54

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •