Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 30
 1. #1
  Analog Brain Maska e josif
  Anėtarėsuar
  26-02-2004
  Vendndodhja
  madagaskar
  Postime
  245

  Kush eshte lojtari me i madh i te gjitha koherave?

  Futbolli eshte nje loje shekullore, kane lindur mijera futbolliste, disa te afte te tjeret me pak, por gjithsesi ka disa emra qe nuk te fshihen nga kujtesa.
  Emra ne saje te se cileve te gjithe e duam futbollin, emra qe i japin bukuri futbollit. Gjate historise se tij futbolli u pasurua nga shume shkolla. Keshtu ...

  Kemi pare shkollen danubiane( ceki, austri, hungari )
  - futbolliste te shpejte dhe te forte fizikisht

  Kemi pare shkollen gjermane
  - futbolliste te disiplinuar qe gjuajne porten ne menyre perkryer

  Kemi pare shkollen hollandeze
  - futbolliste atletike dhe me teknike te larte

  Kemi pare shkollen braziliane
  - argetim dhe spektakel

  Kemi pare shkollen franceze
  - futbolliste me inteligjence te mahnitshme

  Kemi pare shkollen angleze
  - cdo gje mund te zgjidhet me nje krosim te mire

  Kemi pare shkollen argjentinase
  - vrapo shume dhe paso sakte

  Kemi pare shkollen italiane
  - sulmi me i mire eshte mbrojtja

  Si edhe shkolla te tjera qe nuk me del koha ti them.

  Te gjitha keto shkolla, karakterizohen nga yjet qe kane nxjerre.

  Ju personalisht kush mendoni se eshte lojtari dhe stili i lojtarit (shkolla)
  qe nuk harrohet kurre.

 2. #2
  ...
  Anėtarėsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,428
  Mendoj se Johan Cruijf eshte lojtari i cili me brezin e tij i solli botes futbollin me te bukur qe ka ekzistuar ndonjehere ne histori, "Futbollin Total".
  Pra mendimi im eshte per te ashtuquajturin "Mbreti i Golit" i madhi, legjendari Johan Cruyff . Gjithashtu the pas ardhesi i tij i cili ne ate kohe e perfaqesoi i vetem ne syte e botes futbollin total, pra bej fjale per legjenden tjeter Marco van Basten.  "Futbolli eshte i thjeshte, por eshte veshtire ta luash thjeshte"- Johan Cruyff
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  HOLLAND...

 3. #3
  -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
  Anėtarėsuar
  11-07-2004
  Vendndodhja
  [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
  Postime
  1,042
  i madhi dhe i vetmi Armando Diego Maradona....

 4. #4
  ...gjenķ... Maska e mad
  Anėtarėsuar
  18-03-2004
  Vendndodhja
  Prage [EU]
  Postime
  1,321
  Eshte teme ne te cilen mund te pergjigjet gjithkush ne menyre relative, sepse varet nga preferencat personale.

  Mund te them se secila nga keto "shkolla" ka pasur, ka dhe do vazhdoje te kete me shume se nje perfaqesues te denje!

  Cdo ekip do kishte zili permbante nje formacion me mbrojtje italiane-gjermane, me nje mesfushe franceze-angleze-hollandeze, dhe me nje sulm brazilian-argjentinas! kete e them ne pergjithesi, sepse ka perzierje neper "rradhe".

  mua me ka bere gjithmone pershtypje disiplina e nje sportisti, rendesia e saj ne formimin e karakterit agonistik dhe rezultativ te nje YLLI BOTEROR(nderkombetar).
  ~ FRANZ BECKENBAUER.........."KAIZER-i".............nje nga keto legjenda
  ~ FRANCO BARESI.............SHTYLLA & MURI i mbrojtjes Italiane per 2 dekada me rradhe
  etj.................

  rrofte sporti!

  {^_^}
  ~
  ::|maDes!gn © 2009|::

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Roberto Bagio
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 6. #6
  ...gjenķ... Maska e mad
  Anėtarėsuar
  18-03-2004
  Vendndodhja
  Prage [EU]
  Postime
  1,321
  edhe ky i madh eshte, per zotin!!!

  {^_^}
  ::|maDes!gn © 2009|::

 7. #7
  Fshatar i varfer Maska e Chingy
  Anėtarėsuar
  25-09-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  363
  Me i madhi nuk diskutohet.Futbollisti me spektakolar dhe me krijues i te gjitha koherave.Dmth mbreti futbollit Pelč.Pastaj me shume pak diference vjen Maradona.Kta te dy jane te nje planeti tjeter.I vetmi qe mund ti arrinte ne ate planet ishte Ronaldo po u demtu shume shpejt.
  Se sei stanco e vuoi morire, pensa a chi sa di dover morire e vuole vivere...

 8. #8
  Football Factory Maska e Moltisanti
  Anėtarėsuar
  22-11-2002
  Postime
  1,437
  Per mu ngelet vetem maradona mreti i futbollit ,Me pelen nuk e krahasoj dot,, se osht gjynof [PELE] nuk i afrohet per nga menyra se si vallzonte me topin ne fushe MARADONA,(gjeni i vertete) qe veshtire ta rishohim ne fushat e gjelberta te futbollit ,edhe mos harroni se pele mori fame vetem nga 3 kupat e botes qe mori ne ate koh ,se per tlujt ka lujt vetem ne amerike e brazil ,,,evropen se ka provu asi here , sic e provoi maradona me ekipe si napoli ,barcelona apo sevilla qe u dha kupa e kampjonate !!!

  Shikoni me poshte foton e boterorit MEXIKO 86 ,ku mrojtesit belg mbi 5 ,qe markonin maradonen sa here qe kapte topin !!!

  PS .Ne 10 vjecarin e fundit do vecoja [Robi Baggion ] bashke me [Z..Zidane]
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Moltisanti : 10-12-2004 mė 20:15

 9. #9
  Fshatar i varfer Maska e Chingy
  Anėtarėsuar
  25-09-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  363
  Normal secili ka menimin e vet.Edhe une e thashe ato te dy jane me nji planet.Vetem se Pelč bonte gjona te pabesushme.
  Se sei stanco e vuoi morire, pensa a chi sa di dover morire e vuole vivere...

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-09-2004
  Postime
  1,466
  sic thote Chingy

  s'ka asnje diskutim: PELE

 11. #11
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Postime
  6,846
  1.Pele
  2.Maradona
  dhe
  3.Michel Platini
  Lista eshte e gjate...
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 12. #12
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Postime
  11,955
  Citim Postuar mė parė nga i_pakapshem
  sic thote Chingy

  s'ka asnje diskutim: PELE
  nuk kuptoj pse te gjithe thoni se Pele eshte me i mire, ne kohen kur Pele ka luajtur futboll te gjithe te tjeret kane qene lypsa rrugeve te brazilit dhe ai ka dalur me i mire se ska pasur tjere, mandej ju haroni se kohen kur ka luajtur Pele nuk ka pasur as rregulla te forta ne futboll as asgje,

  mire thonte Ronaldo ne nje interviste une do arije Pelen me gola nese golat qe i ka shenuar ai ne ndeshjet miqesore ku ka shenuar nga 20 gola ne loje t'i anulohen dhe te meren parasysh vetem golat zyrtare, shembull atehere ne shume vende futbolli ka qene ne tranzicion dhe Brazili si me i fuqishem shume shtete e kane mare si kundershtare per motivim te futbollit ne ate vend dhe vjen Pele me shoket dhe jep 20 gola ne ndeshje me ato amateret, kjo nuk eshte profesionalizem, le t'i jap sot ronaldo 20 gola ne ne ndeshje pamare parasysh se me kend luan...

  koha kur ka luajtur Pele futboll dhe kur luan Ronaldo shembull ka shume dallim dhe sipas meje nuk ka as kuptim logjik te futet ne nje gare se kush eshte ma e mire Pele apo Ronaldo...dmth kete e mar si shembull...pra sipas meje vlen te thuhet se kush eshte ma e mire ne vitet kur futbolli sapo ishte ne tranzicion dhe kush eshte ma e mire ne futbollin modern..
  My silence doesn't mean I am gone!

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-09-2004
  Postime
  1,466
  Citim Postuar mė parė nga Davius
  nuk kuptoj pse te gjithe thoni se Pele eshte me i mire, ne kohen kur Pele ka luajtur futboll te gjithe te tjeret kane qene lypsa rrugeve te brazilit dhe ai ka dalur me i mire se ska pasur tjere, mandej ju haroni se kohen kur ka luajtur Pele nuk ka pasur as rregulla te forta ne futboll as asgje,

  mire thonte Ronaldo ne nje interviste une do arije Pelen me gola nese golat qe i ka shenuar ai ne ndeshjet miqesore ku ka shenuar nga 20 gola ne loje t'i anulohen dhe te meren parasysh vetem golat zyrtare, shembull atehere ne shume vende futbolli ka qene ne tranzicion dhe Brazili si me i fuqishem shume shtete e kane mare si kundershtare per motivim te futbollit ne ate vend dhe vjen Pele me shoket dhe jep 20 gola ne ndeshje me ato amateret, kjo nuk eshte profesionalizem, le t'i jap sot ronaldo 20 gola ne ne ndeshje pamare parasysh se me kend luan...

  koha kur ka luajtur Pele futboll dhe kur luan Ronaldo shembull ka shume dallim dhe sipas meje nuk ka as kuptim logjik te futet ne nje gare se kush eshte ma e mire Pele apo Ronaldo...dmth kete e mar si shembull...pra sipas meje vlen te thuhet se kush eshte ma e mire ne vitet kur futbolli sapo ishte ne tranzicion dhe kush eshte ma e mire ne futbollin modern..
  e para e punes e di kur ka luajtuar Pele futboll?
  e dyta, kaq mire e dike historine e futbollit sa mund te thuash kur ka qene ne tranzicion e kur ka qene ne kulm etj.?
  e treta pele ka shenuar gol ne botror ne moshen 17 vjecare kunder sovjetivke shume te forte dhe portierit legjendar "maces se zeze" (lojtari me i ri te kete shenuar gol ne botror)
  davius shikoje mire historine plako dhe do shohesh dhe kur ka lujatur pele ka pasur lojtare shume te forte
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga i_pakapshem : 10-12-2004 mė 20:52

 14. #14
  Fshatar i varfer Maska e Chingy
  Anėtarėsuar
  25-09-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  363
  Ke shume te drejte Davius.Po megjithate po mundohemi ti japim nji vleresim per cfare i kane dhene futbollit ne ato kohe kur kane luajtur.Se per tu krahasuar eshte normale qe nuk mund te krahasohen lojtare te epokave te ndryshme.Dhe per ate ca i ka dhene Pele futbollit eshte mese normale ta cilesosh si lojtarin me te mire te te gjitha koherave.Pastaj gjithsecili ka menimin e vet.
  Se sei stanco e vuoi morire, pensa a chi sa di dover morire e vuole vivere...

 15. #15
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Postime
  11,955
  Citim Postuar mė parė nga i_pakapshem
  e para e punes e di kur ka luajtuar Pele futboll?
  e dyta, kaq mire e dike historine e futbollit sa mund te thuash kur ka qene ne tranzicion e kur ka qene ne kulm etj.?
  e treta pele ka shenuar gol ne botror ne moshen 17 vjecare kunder sovjetivke shume te forte dhe portierit legjendar "maces se zeze" (lojtari me i ri te kete shenuar gol ne botror)
  davius shikoje mire historine plako dhe do shohesh dhe kur ka lujatur pele ka pasur lojtare shume te forte
  ok i marim edhe keto parasysh por nuk mund te themi se eshte ma i mire se me pas edhe sot kemi lojtare shume te mire te cilet luajne nen nje kontroll te repte nga UEFA DHE FIFA, pra sipas meje duke e marur keshtu ne menyre globale punen Pele sipas meje nuke e mendoj se eshte futbollisti me i mire i te gjithe koherave...

  My Opionon, eshte ky...
  My silence doesn't mean I am gone!

 16. #16
  Desert Fox Maska e bayern
  Anėtarėsuar
  12-06-2002
  Postime
  3,030
  Del Monako komenti yt eshte shume i jonizuar me tifozllik pemthym.

  Personalisht voten ja jap Diegos. Per Pele thone qe eshte me i magjishmi ama ka luajtur ne kohen e topit prej lecke. lol

  Maradona tregoi si fitohet kampjonati Italian pa pasur ne ekip lojtare te medhenj si ekipet fituese ne pergjithsi. Packa situata e tij me kokainen prap shkendijat prej gjeniu qe jepte burri i madh e i vogel nuk ka arritur askush. Pyesni mbrojtjen angleze se c'do te thote driblim. lol

  Kaizeri i madh qendron aty lart ne majat e mbretit futboll sic qendron aty edhe madheria e tij Zinedin Zidan.

  Krujf ishte i talentuar ama pak fitoi. Talenti nuk hecen ne nje vije me arrogancen. Kete e tregon fakti qe shume pak evenimente te medha ka triumfuar hollanda e tij. (Ne fakt asnje eveniment). Kurse Van basten e krijoi famen kur nga pas kishte nje ushtri luanesh tek Milani apo edhe nje grup te talentuarish tek hollanda.
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 17. #17
  Perjashtuar Maska e Bėrrnutsi
  Anėtarėsuar
  09-09-2004
  Postime
  183
  Johan Cruyf ishte futbollist plot fantazi , beri per futbollin shume , i dha nje shije te papare me stilin qe ushtronte ne fushe ekipi i tij qe ai drejtonte por Johan Cruyf mori pjese vetem ne nje boteror.
  Ne 74' futbollisti me i mire per Hollanden ishte Neeskens por Cruyfi beri emer ngaqe ishte kapiteni.
  Mos harrojme edhe Rep qe e ndihmoi bashke me Neeskens ekipin hollandez ne finale kundra RFGJ-se.
  Van Basten jo vetem qe ishte me i talentuar se Cruyf por pati me shume sukses si lojtar.
  Cruyf thjesht mbahet si emer i madh i futbollit ngaqe krijoi Total Football.
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Fifa e ndau titullin e lojtarit te shekullit midis Maradones dhe Pelese prandaj ky eshte nje agument qe thjesht te con ne debate kur dihet qe as Fifa nuk ishte e vendosur kujt tja jipte por e ndau midis 2 lojtareve.
  Une mendoj se Maradona duhet te jete Mbreti i Futbollit dhe do e shpjegoj perse.....

  Pele mori pjese ne 3 boterore por ne 62' nuk luajti shume pasi u demtua heret ne torunament.
  Lojtari qe ja dha kupen Brazilit kete vit ishte Garinxha.
  Ne 58' ne Suedi Peleja shkelqeu vertet dhe ishte ky boteror ai qe i dha fame Pelese ku shenoi 6 gola duke marre parasysh moshen qe kishte , ishte 17 vjec.
  Ne 70' , boterorin e Meksikes qe Italia hongri 4 petlla pasi nuk ishte fare ne klasin e Brazilit , lojtari me i mire per Brazilin ishte Zharzhinjio.
  Duhet theksuar qe ne keto boterore , Vava ishte lojtar kyc i Brazilit dhe qe me golat e tij ndihmoi arritjen ne finale.
  Pra, nga konkluzioni i mersiperm i bie qe Pele vertet shkelqeu ne nje boteror.
  Ne asnje boteror Pele nuk ishte golashenuesi me i mire dhe ne asnje boteror Pele nuk ishte futbollisti me i mire.
  Ne 58' Just Fontaine shenoi 13 gola dhe ishte lojtari me i mire i boterorit.
  Ne 62' e dijme qe u demtua heret.
  Ne 70' , boterorin e fundit Zharzhinjo ishte futbollisti me i mire per Brazilin dhe ne te gjithe boterorin.

  Maradona kupen e 86' ne Meksike e fitoi gati me kembet e tija.
  Ai i shenoi te 2 golat Anglise ne cerekfinalen, golin e dyte nga mesfusha.
  Ishte lojtari i Boterorit ne 86'.
  Ne 1990 gjithashtu e coi Argjentinen ne finale kundra gjermoneve.
  Ishte lojtari me i mire i ekipit per te dytin boteror rradhazi.
  Duke mos thene sa magjik qe ishte me topin , nje fenomen i lindur.
  E kam pare videon filmike kur ishte i vogel dhe e intervistuan ne nje fushe futbolli dhe e pyeten se cfare deshire kishte te arrinte po te behej futbollist???
  Maradona 15 vjecar iu pergjigj:" Dua te jem me i miri"
  Napoli u be kampion i Italise dhe i kupes Uefa me Maradonen ne ekip.
  Napoli ishte ekip viktimash , kishte pak histori futbolli.

  Maradona gjithashtu e shpalli Argjentinen e moshave te reja kampione bote duke qene gjithashtu edhe ne kete tournament me i miri i te gjitheve.
  Fakti qe abuzoi me drogen ja uli ndjeshem nderin ketij legjende te padiskutueshme te futbollit boteror.
  Brazili mund te kishte sukses edhe pa Pelene ne ekip ndersa nuk besoj se me Argjentinen do ndodhte e njejta gje.

  Prandaj, thjesht bazuar nga rendesia e lojtarit per ekipin perkates Maradona ishte me i madh se Pele.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Bėrrnutsi : 11-12-2004 mė 05:39

 18. #18
  Bordi Drejtues Maska e REJDI
  Anėtarėsuar
  09-02-2003
  Vendndodhja
  Switzerland/Zurich
  Postime
  244
  Pele , maradona , Zidane , Por dua te theksoj dicka :

  Adriano lojtari i Interit , eshte cilesuar sulmuesi me ne forme per kohen qe po flasim.
  Ka potecen , taktike , sprint cdo gje qe i nevojiten nje lojtari legjendar.
  Un mendoj se ka nje te ardhme te madhe !!

  Rejdi
  |---Lojra ne PC

  Swiss^Boy

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Ka potecen , taktike , sprint cdo gje qe i nevojiten nje lojtari legjendar.
  Un mendoj se ka nje te ardhme te madhe !!
  E kam zanat qe ndonjehere t'i lexoj nga poshte lart mesazhet ... deri ketu kujtova se po flisje per TAREN.

  Adriano, ai ehste njeshi tashi per tashi, por tekniken qe ka Ronaldinjo nuk mund ta kete askush. Sepse teknika del me shume ne pah me shpejtesine. Dhe per kete mendoj se Ronaldinjo nuk ia hap rrygen kujt. Nese nuk i ndodh ndonje gje ai do jete njeshi i te ardhmes.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Anėtarėsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,220
  klinsmannnnnnnn
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mė gėnjeu pasuria, jeta vrap mė iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka nė dhe tė huaj do tė vdes..

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Adem Demaēi
  Nga lum lumi nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 309
  Postimi i Fundit: 29-11-2016, 17:56
 2. Lidhja e dytė e Prizrenit
  Nga shendelli nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-12-2011, 11:46
 3. Partite Dhe Sektet
  Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 96
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 13:25
 4. Tė dhėnat fosile hedhin poshtė evolucionin
  Nga monarku nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 02-11-2006, 10:34
 5. Kosova-Pak info per te
  Nga StormAngel nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 17-08-2004, 22:53

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •