Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 65
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e roni_s
  Anėtarėsuar
  29-07-2006
  Postime
  635

  Pėr: Misioni i Forumit Shqiptar

  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Vere veten ne pozitat e nje studenti apo emigranti shqiptar ne Perendim, qe nuk ka as familje, as shoqeri shqiptare, por gjithe diten ne pune e ne shkolle i duhet te flasi e shkruaje nje gjuhe te huaj me vendasit. Forumi shqiptar i ofron dy gjera qe i mungojne, pranine virtuale te mijra shqiptareve dhe leximin e gjuhes shqipe. Ate kohe qe ai do te hyje ne forum gjate dites, ai do te lexoje shqip, mendoje shqip, shkruaje shqip neper diskutime. Gjuha harrohet kur fillon e mendon ne nje gjuhe te huaj.

  Ka me qindra femije qe rriten ne Perendim qe kane mesuar shqipen duke marre pjese ne forum dhe ne chat, sherbime ku shkruhet dhe flitet shqip 24 ore ne dite.

  Albo

  Une per 3 vite rresht sa kam qendurar me heret jasht vendit tim jasht Kosoves kam qene i shoqruar me FSH. veret kam mesuar shume gjera ketu, nostalgji te madhe kam per ket forum misoni i ketije forumi me duket shume i qarte; edukim, mesim, zbavitje etj. etj.

  i madh je ALBO bravo per punen qe e ben. Respekte Roni
  All religions, arts and sciences are branches of the same tree.

 2. #42
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pėr: Misioni i Forumit Shqiptar

  Ajo qe me ben pershtypje qe nga dita e pare qe jam futur ne kete forum eshte menyra se si gjykojne njeri- tjetrin disa anetare ketu ne forum. Misioni i nje forumi nuk eshte ajo cka thote secili prej nesh individualisht por teresia e tij. Forumin nuk e perfaqson nje individ por e perfaqsojne mijera anetaret e ketij forumi. Sigurisht qe opinionet dhe misionet e secilit ketu ne forum jane te ndryshme dhe me duket shume qesharake te gjykojme opinionet e tjetrit nese ato bien ndesh me opinionet e tua.

  Ky forum ka mbi 10 vite qe eshte zeri i Shqiptareve ne te gjithe boten ku secili eshte i lire te thote ate qe mendon. Ashtu si kudo dhe ketu nuk mund te flitet per gjithcka perfekte por ama eshte e pafalshme te mohohet puna dhe mundi qe eshte shpenzuar per ta mbajtur kete forum ne krye te faqeve me te vizituara online nga Shqiptaret kudo ne bote.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 3. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-10-2009
  Vendndodhja
  larg
  Postime
  1,011

  Pėr: Misioni i Forumit Shqiptar

  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  MISIONI I FORUMIT

  Forumi shqiptar ėshtė njė inisiativė private e njė grupi tė rinjsh shqiptarė qė punojnė e mėsojnė nė Perėndim. Ai ėshtė ofruar si shėrbim nė kuadrin e projektit Albasoul, qė prej 6 vjetėsh frekuentohet nga njė numėr i madh shqiptarėsh nga gjithė bota. Forumi ėshtė konceptuar si njė vendtakim i shqiptarėve nga mbarė bota pėr tė diskutuar mbi njė spektėr tė gjerė tematikash shqiptare. Forumi ėshtė i hapur pėr tė gjithė shqiptaret qė tė thonė fjalėn e tyre pėr fatet e kombit dhe pėr problemet qė ata hasin nė shoqeritė ku jetojnė.


  - Mbajtja gjallė e Gjuhės Shqipe

  Forumi shqiptar si gjuhė zyrtare ka gjuhėn shqipe me tė gjitha dialektet e saj. Duke qenė tė ndėrgjegjshėm qė njė numėr i madh shqiptarėsh jetojnė, punojnė e mėsojnė prej vitesh nė emigracion, forumi ndihmon nė mbajtjen gjallė tė gjuhės shqipe nė rradhėt e emigrantėve shqiptarė. Nėse nė punė e nė shkollė keta emigrante dėgjojnė e flasin vetėm njė gjuhė tė huaj, nė forumin shqiptar ata duhet tė lexojnė e shkruajnė shqip, nė mėnyrė qė tė marrin pjesė nė tė. Forumi ėshtė njė dhurate e jashtėzakonshme pėr tė gjithė ata fėmijė shqiptarė qė po rriten nė emigracion dhe nuk kanė mundėsi te tjera pėr mėsimin e gjuhės shqipe. Jane me qindra shqiptarėt qe falė frekuentimit tė forumit kanė arritur qė tė mendojnė e shkruajne sėrrisht shqip.


  - Ruajtja e Unitetit Kombėtar

  Ate qė nuk e ka mundėsuar dot politika dhe politikanėt shqiptarė e ka realizuar forumi shqiptar. Motoja e forumit shqiptar ėshtė "Shqiptarė tė bashkuar, pėr njė Shqipėri tė bashkuar!" Bashkimi kombėtar i shqiptareve fillon me ribashkimin shpirtėror te tyre, pasi kemi jetuar tė ndarė pėr njė kohė tė gjatė nga njėri-tjetri. Forumi shqiptar ėshtė i vetmi komunitet shqiptar nė botė nė tė cilin do tė gjeni duke diskutuar sė bashku shqiptarė nga tė gjitha trojet etnike shqiptare. Kufijte ndarės apo largėsia fizike nuk ekzistojnė nė forumin shqiptar. Tabutė e pėrcarjes nė rradhėt e shqiptarėve janė flakur tej me kohė nė forumin shqiptar. Nė forumin shqiptar do te gjeni vetem shqiptarė.


  - Ruajtja e Harmonisė Fetare

  Duke qėnė se shqiptarėt u pėrkasin besimeve tė ndryshme fetare, ruajtja e harmonisė fetare duke i mėshuar tolerances fetare ėshtė njė prej misioneve tė forumit. Toleranca fetare nė forum ėshtė konceptuar duke krijuar forume tė pavarura pėr gjithė komunitetet fetare nė vend. Nė keto forume besimtarėt mund tė mėsojnė mė shumė mbi besimin e tyre duke bashkėbiseduar me bashkėbesimtaret. Ndryshe nga inisiativat e tjera fetare shqiptare nė kėtė drejtim, ne nuk marrim pėrsipėr tu imponojme antarėve te forumit as nje fe tė caktuar dhe as njė unifikim fetar falls. Forumi shqiptar njeh tė drejten e cdo shqiptari pėr te besuar e praktikuar fenė qė secili zgjedh. Toleranca fetare ushqehet pikėrisht duke u prere udhėn sulmeve fetare drejtuar komuniteteve tė caktuara fetare dhe duke u krijuar besimtarėve shqiptarė njė kėnd ku ata mund te mėsojnė mė shumė mbi fene e tyre dhe tė rriten shpirtėrisht.


  - Ruajtja e Trashėgimisė Kombėtare

  Trashėgimia kombėtare ėshtė e shenjtė pėr cdo shqiptar. Ajo pėrmbledh trashėgiminė kulturore, artistike, historike qė shqiptarėt kanė trasheguar nga brezi nė brez pėr mijra vjet. Ėshtė e njė rėndėsie tė jashtėzakonshme pėr krijimin e identitetit kombėtar edhe tek brezat e rinj njohja e kėsaj trashėgimie kombėtare. Njė nga vlerat mė tė mėdha tė kėtij forumi ėshtė pikėrisht publikimi i vlerave tė trashėgimisė sonė kombėtare nė mėnyre qė cdo shqiptar tė ketė mundėsi tė njihet me to. Njohja me zakonet, doket, traditat, historinė, veshjet, muzikėn, letersinė, artin, folklorin shqiptar ėshtė e vetmia rrugė pėr tu njohur dhe krijuar identitetin kombėtar tek cdo shqipar. Duke ruajtur kėtė trashėgimi si tė shenjtė, ne ruajmė tė pacėnuar identitetin tonė kombėtar qė na dallon nga cdo popull tjetėr nė botė.


  - Promovimi i Vlerave Demokratike

  Duke qėnė se vetė nismėtarėt e forumit kanė njohur nga afėr prej vitesh vlerat dhe principet e shoqėrive me njė tradite demokratike nė Perėndim, njė prej objektivave tė kėtij forumi ėshtė promovimi i vlerave dhe principeve demokratike edhe nė rradhėt e shqiptarėve. Tradita demokratike nė shoqerinė shqiptare ėshtė njė traditė e re ende e brishtė dhe jo fort e zhvilluar. Ne besojmė se ėshtė pėrgjegjėsia e brezave tė rinj tė shqiptarėve qė tė importojnė nė shoqėrinė shqiptare ato vlera dhe principe qė garantojnė liritė themeltare tė cdo shtetasi dhe i hapin rrugėn progresit shoqėror. Mėnyra se si ne kemi zgjedhur ta bėjmė kėtė ėshtė duke dhėnė shembullin tonė nė forum duke marrė pjesė nė tė dhe duke ngritur zėrin tonė pėr problemet qė pėrballen shqiptarėt kudo nė botė. Duke dhėnė shembullin tonė, jemi tė bindur qė shqiptarė tė tjere do ti bashkohen nismės tonė. Nė kėtė mėnyrė edhe ata shqiptarė qe nuk kanė patur fatin tė mėsojnė e jetojnė nė njė shoqėri demokratike, do tė mund tė njihen me vlerat dhe principet e saj. Demokracia pėr shqiptarėt nuk duhet tė vazhdoje tė jetė vetėm njė fjalė qė tingėllon bukur, por duhet tė kthehet nė njė mėnyrė tė menduari e tė jetuari si njerėz tė lirė.


  Mesazhi qė pėrcjell Forumi Shqiptar

  Pikat e mėsiperme pėrbejnė nė vetvete mesazhin qė percjell forumi shqiptar tek cdo shqiptar qė e viziton atė. Ftojmė gjithe shqiptaret qė tė marrin pjesė nė forum duke u njohur me mendimet e bashkėkombasve dhe duke shprehur edhe mendimin tuaj. Diversiteti i mendimeve dhe debati i ngritur mbi respektin reciprok garanton evolimin e ideve dhe emancipimin e gjithė shoqerisė. Ju garantojmė qe sa herė qė do tė hyni nė forum, do te mėsoni dicka te re duke zgjeruar keshtu bagazhin tuaj kulturor. Nė tė njėjtėn kohė, forumi ju ofron njė mundesi ideale pėr tė shprehur mendimet dhe krijimtarine tuaj pėr nje publik tė gjerė shqiptar.

  Stafi i forumit
  Data
  I deruar Staf,
  Ne se jenite sinqert me misionin e Forumit Shqiptare ateher duhet ndryshuar ca gjera ne ket forum,pershtypja ime eshte se ne ket forum nuk ka kriter vlerash ,ne perjashtim te disa forumistave qe mbajn pak gjalle frymen e nje forumi,te tjerat jan shkarravitje debillesh!
  Un personalisht mendoj se rubrikat e religjioneve duhet fshire nga ky forum nga se aty nuk ka kulture komunikimi ,e keqja me e madhe eshte se "kujdestaret" e ketyre nenforumeve fetare jane ata te cilet I bejne TROL dhe degjenerojne cdo teme debati,per kete jeni deshmitare edhe vet,rralle ndodhe qe ndonje teme ti shpetoj ketyre pa e" future hunden"!
  Nese ky forum pretendon te jete forum shqiptare ateher duhet then stop antishqiptarve te te gjitha ngjyrave.
  P.S. frekuentoj edhe forumin serb ne b92, forumi me serioz serb,mund tju them lirisht se antishqiptaret me lirisht e me teper shprehen ne ket "forum shqiptare" se ne forumin serb!
  Prandaj o ndryshoni emrin e forumit o pastrojeni forumin!
  Shnet te gjithve!

 4. #44
  In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
  Anėtarėsuar
  28-11-2005
  Postime
  2,793

  Pėr: Misioni i Forumit Shqiptar

  Citim Postuar mė parė nga MaDaBeR Lexo Postimin
  Forum Shqiptar qe ploteson kerkesat e ēdo greku, per ndryshim pershkrimesh apo dhe fshirjen e Ēeshtjes Kombetare. Fillimisht u ndryshua Pershkrimi qe i ishte vene ketij nen-forumi qe ne hapjen e tij ne 2002, pra pas 11 vitesh, vjen nje grekaluc i vockel, me nje sketerre anti-shqiptare ne zemren e tij te ndryshkur e te tkurrur nga urrejtja ndaj shqiptareve, dhe e heq me nje te rene te lapsit. Ky eshte vetem fillimi. Do kalojne edhe disa dite, dhe Ēeshtja Kombetare do te fshihet fare. Mos te shkoj shume larg e te them qe nga forumishqiptar do kaloje fillimisht ne forumivorioepiriot.com e me pas ne forumigrek.gr.

  Bravo u qofte. Po avash avash, ashtu siē po tkurret Misioni Shqiptar i hartuar ne fillim, ashtu do te tkurret dhe numri i anetareve Shqiptare ne kete forum, ashtu siē edhe po ndodh keto kohet e fundit.
  me bukur prishet ... e hidhur por e vertete
  YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

 5. #45
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  817

  Pėr: Misioni i Forumit Shqiptar

  edhe une kam frekuentuar forumin qysh heret ,me eshte dukur i mire ndaj edhe pse shume here jam shkeputur per arsye nga me te ndryshmet jam perseri ketu ,sepse ky forum ngadale ngadale ka shume pasuri ne brendesi te tij .
  Pavarsisht se ketu mund te hasen cdolloj diskutimesh, ajo eshte gjeja me emiri qe te shikosh dhe mendime t e te tjereve dhe pastaj ose reagon ose reflekton.

  Pikat qe stafi mendon se ia vlen ky forum ia vlen vertet panvaresisht se diku per disa mund te duket i veshtire por perseri eshte shume i vlefshem.

  Nuk ia kam bere asnjeher urime stafit dhe meqe me ra ne sy kjo teme


  urime urime per punen qe beni dhe qe bejme te gjithe bashkarisht


  me respekt niku
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

 6. #46
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,812
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: Misioni i Forumit Shqiptar

  Citim Postuar mė parė nga MaDaBeR Lexo Postimin
  Forum Shqiptar qe ploteson kerkesat e ēdo greku, per ndryshim pershkrimesh apo dhe fshirjen e Ēeshtjes Kombetare. Fillimisht u ndryshua Pershkrimi qe i ishte vene ketij nen-forumi qe ne hapjen e tij ne 2002, pra pas 11 vitesh, vjen nje grekaluc i vockel, me nje sketerre anti-shqiptare ne zemren e tij te ndryshkur e te tkurrur nga urrejtja ndaj shqiptareve, dhe e heq me nje te rene te lapsit. Ky eshte vetem fillimi. Do kalojne edhe disa dite, dhe Ēeshtja Kombetare do te fshihet fare. Mos te shkoj shume larg e te them qe nga forumishqiptar do kaloje fillimisht ne forumivorioepiriot.com e me pas ne forumigrek.gr.

  Bravo u qofte. Po avash avash, ashtu siē po tkurret Misioni Shqiptar i hartuar ne fillim, ashtu do te tkurret dhe numri i anetareve Shqiptare ne kete forum, ashtu siē edhe po ndodh keto kohet e fundit.
  Kur futesh ne forumin shqiptar, lexo e meso. Aty ku nuk kupton, pyet qe te mesosh. Forumi shqiptar te hap ty nje dritare qe nuk e gjen dot as ne qytetin e as ne fshatin ku banon ne Shqiperi. Forumi shqiptar te krijon ty nje mundesi qe te komunikosh me shqiptare qe kane pare bote me shume se ty, kane bere dy tre shkolla me shume se ty, dhe ne jeten reale nuk do te uleshin ndonjehere te diskutonin me ty, por diskutojne me ty perdite ne forum. Dhe ti duhet ta konsiderosh privilegj kete gje, pasi aty ku jeton, jo vetem qe nuk ka diskutim, por e vetmja gje qe beni eshte te flisni me vete. Diskutimin e bejne vetem politikanet ne Kuvend, ata 5 gazetare apo analiste qe paguhen nga ata politikanet per te shkruajtur neper gazeta e per te diskutuar neper ekrane televizionesh. Dhe ti rri e i shikon e degjon e diskuton me vete. Forumi te jep ty nje mundesi qe te shprehesh mendimin tend e te lexohesh ne nje publik te gjere shqiptar.

  Edhe pse 10 vjet qe merr pjese ne forum, prape nuk ke mesuar prej tij por ke ngelur dru i shtrember. Kur nuk je ne gjendje te mesosh me shembull, po ta shpjegoj me fjale:

  - Ne forumin shqiptar, te gjithe shtetasit shqiptare jane te mirepritur te marrin pjese. Si shqiptaret autoktone, edhe shqiptaret minoritare, te te gjitha minoriteteve. Ashtu sic jane te ftuar te marrin pjese te gjithe shqiptaret e te gjitha besimeve. Ne jemi mbase media e vetme shqiptare ne Internet qe respektojme te drejten e shqiptareve per te besuar ne Zot dhe respektojme dinjitetin e cdo shqiptari qe zgjedh te besoje, pavaresisht nga besimi qe beson. Forumi shqiptar nuk diskiminon shqiptaret as ne aspektin etnik, as ne aspektin fetar.

  Ata qe diskriminojne anetaret e ketij forumi ne aspektin etnik, sic ben ti me lart, duke treguar me gisht nga anetaret e minoritetit grek ne forum, ne i fluturojme me shkelma nga forumi. Sic je ti shtetas shqiptar, eshte edhe ai minoritetari shtetas shqiptar, e ligji nuk ben asnje dallim. Dallim e diskriminim ben vetem ti pasi ate kulture e mentalitet ke trasheguar ne familje e shoqerine ku jeton. Misioni i forumit eshte qe ti thyeje e shkaterroje keto mentalitete, ne menyre qe ti te mos vazhdosh te mbash nje mentalitet shpellari, por nje mentalitet njeriu te qyteteruar e kulturuar qe jeton ne mes te Evropes e ne zemren e qyteterimeve klasike te historise se njerezimit.

  Nese nuk bie dakord me misionin e forumit apo me anetaret qe marrin pjese ketu, nuk te detyron njeri te marresh pjese ketu. Por nese zgjedh te marresh pjese ketu, do respektosh ate mision dhe do te respektosh te gjithe ata anetare qe marrin pjese ketu. Dhe po te lexova prape te ofendosh anetaret me epitete sic ben me lart, do perjashtohesh nga forumi.

  Albo
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 15-03-2013 mė 23:58

 7. #47
  Perjashtuar nga Mod.
  Anėtarėsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,308

  Pėr: Misioni i Forumit Shqiptar

  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Kur futesh ne forumin shqiptar, lexo e meso. Aty ku nuk kupton, pyet qe te mesosh. Forumi shqiptar te hap ty nje dritare qe nuk e gjen dot as ne qytetin e as ne fshatin ku banon ne Shqiperi. Forumi shqiptar te krijon ty nje mundesi qe te komunikosh me shqiptare qe kane pare bote me shume se ty, kane bere dy tre shkolla me shume se ty, dhe ne jeten reale nuk do te uleshin ndonjehere te diskutonin me ty, por diskutojne me ty perdite ne forum. Dhe ti duhet ta konsiderosh privilegj kete gje, pasi aty ku jeton, jo vetem qe nuk ka diskutim, por e vetmja gje qe beni eshte te flisni me vete. Diskutimin e bejne vetem politikanet ne Kuvend, ata 5 gazetare apo analiste qe paguhen nga ata politikanet per te shkruajtur neper gazeta e per te diskutuar neper ekrane televizionesh. Dhe ti rri e i shikon e degjon e diskuton me vete. Forumi te jep ty nje mundesi qe te shprehesh mendimin tend e te lexohesh ne nje publik te gjere shqiptar.

  Edhe pse 10 vjet qe merr pjese ne forum, prape nuk ke mesuar prej tij por ke ngelur dru i shtrember. Kur nuk je ne gjendje te mesosh me shembull, po ta shpjegoj me fjale:

  - Ne forumin shqiptar, te gjithe shtetasit shqiptare jane te mirepritur te marrin pjese. Si shqiptaret autoktone, edhe shqiptaret minoritare, te te gjitha minoriteteve. Ashtu sic jane te ftuar te marrin pjese te gjithe shqiptaret e te gjitha besimeve. Ne jemi mbase media e vetme shqiptare ne Internet qe respektojme te drejten e shqiptareve per te besuar ne Zot dhe respektojme dinjitetin e cdo shqiptari qe zgjedh te besoje, pavaresisht nga besimi qe beson. Forumi shqiptar nuk diskiminon shqiptaret as ne aspektin etnik, as ne aspektin fetar.

  Ata qe diskriminojne anetaret e ketij forumi ne aspektin etnik, sic ben ti me lart, duke treguar me gisht nga anetaret e minoritetit grek ne forum, ne i fluturojme me shkelma nga forumi. Sic je ti shtetas shqiptar, eshte edhe ai minoritetari shtetas shqiptar, e ligji nuk ben asnje dallim. Dallim e diskriminim ben vetem ti pasi ate kulture e mentalitet ke trasheguar ne familje e shoqerine ku jeton. Misioni i forumit eshte qe ti thyeje e shkaterroje keto mentalitete, ne menyre qe ti te mos vazhdosh te mbash nje mentalitet shpellari, por nje mentalitet njeriu te qyteteruar e kulturuar qe jeton ne mes te Evropes e ne zemren e qyteterimeve klasike te historise se njerezimit.

  Nese nuk bie dakord me misionin e forumit apo me anetaret qe marrin pjese ketu, nuk te detyron njeri te marresh pjese ketu. Por nese zgjedh te marresh pjese ketu, do respektosh ate mision dhe do te respektosh te gjithe ata anetare qe marrin pjese ketu. Dhe po te lexova prape te ofendosh anetaret me epitete sic ben me lart, do perjashtohesh nga forumi.

  Albo
  Avash avash se e bere forumin Universiteti Cambridge Dhe si kur te jete nje krah tjeter e Qeverise Shqiptare.

  Me kete qe the atehere duhet te ndryshosh mesazhin qe percjell forumi Shqiptar. Ne vend te fjales "bashkėkombasve" si dhe "Shqiptarė tė bashkuar, pėr njė Shqipėri tė bashkuar!", "Bashkimi kombėtar i shqiptareve fillon me ribashkimin shpirtėror te tyre, pasi kemi jetuar tė ndarė pėr njė kohė tė gjatė nga njėri-tjetri", "Ruajtja e Unitetit Kombėtar" duhet te perdoresh fjale si bashkshtetas/bashkqytetar. E vertet, nje Grek, nje Rumun, nje evgjit, nje Serb mund te jene shtetas Shqiptar por ata kurre nuk mund te jene pjese e kombit Shqiptar. Certifikata e lindjes se ben nje Grek/Serb pjese te rraces sone.


  Ps. SKa fjale unitet ne gjuhen Shqipe. Fjala e sakte eshte "bashkimi/t"

  Si mund te jene minoritaret Grek te bashkuar me Shqiptaret per nje Shqiperi te bashkuar kur Greket kerkojne bashkimin me Greqine? :|

 8. #48
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,812
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: Misioni i Forumit Shqiptar

  Citim Postuar mė parė nga MARGUS Lexo Postimin
  P.S. frekuentoj edhe forumin serb ne b92, forumi me serioz serb,mund tju them lirisht se antishqiptaret me lirisht e me teper shprehen ne ket "forum shqiptare" se ne forumin serb!
  Prandaj o ndryshoni emrin e forumit o pastrojeni forumin!
  Shnet te gjithve!
  Kush je ti qe merr persiper te gjykosh se kush eshte "shqiptar" dhe kush eshte "antishqiptar"? Mos je gje Sulltan Abdyl Hamidi, apo diktatori Enver Hoxha? Pasi ne gjithe historine e ketij populli, vetem keta te dy kane marre persiper qe te luajne rolin e Zotit e te damkosin njerezit ne "miq e armiq", "shqiptare e antishqiptare". Lexoje edhe njehere ate misionin e forumit me lart. Ne cilen pike lexon qe nismetaret apo stafi i forumit marrin persiper te kthehen ne "police te shqiptarise"?

  Duhet t'iu mohojme njerezve te drejten e fjales se lire apo te censurojme mendimin e lire, apo duhet te mesosh ti qe te respektosh mendimin e lire te tjetrit, edhe pse mund te mos biesh dakord me te?

  Albo

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e shitesi
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  ne frymemarrjen time
  Postime
  1,069

  Pėr: Misioni i Forumit Shqiptar

  Fryma antishqiptare e drejtuesve te ketij forumi ka bere qe ky forum ne vend qe te zgjerohej dhe sot pa frike me emrin qe ka zgjedhur dhe kohen kur ka dale do kishte te pakten 500 mije anetare.Por politika antishqiptare beri qe shume nuk ju afruan fare ketij forumi dhe shume te tjere i larguan dhe u larguan.Sidoqofte ngelet nje vjedhje identiteti.
  Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

 10. #50
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Anėtarėsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,882

  Pėr: Misioni i Forumit Shqiptar

  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Duhet t'iu mohojme njerezve te drejten e fjales se lire apo te censurojme mendimin e lire, apo duhet te mesosh ti qe te respektosh mendimin e lire te tjetrit, edhe pse mund te mos biesh dakord me te?

  Albo
  ate qe nenvizova e beni sa here t'iu teket, kur gjeni shkrime qe nuk iu pelqejne. "te drejten e fjales" e shumezoni me zero.
  ndersa kur duhet ta beni realisht, per te eleminuar fyerje, diskriminime e ndasi nderfetare, apo nderetnike, fshiheni gjoja pas "se drejtes se fjales".

  kjo quhet hipokrizi.
  Vasudhaiva Kutumbakam

 11. #51
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,128

  Pėr: Misioni i Forumit Shqiptar

  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Kush je ti qe merr persiper te gjykosh se kush eshte "shqiptar" dhe kush eshte "antishqiptar"? Mos je gje Sulltan Abdyl Hamidi, apo diktatori Enver Hoxha? Pasi ne gjithe historine e ketij populli, vetem keta te dy kane marre persiper qe te luajne rolin e Zotit e te damkosin njerezit ne "miq e armiq", "shqiptare e antishqiptare". Lexoje edhe njehere ate misionin e forumit me lart. Ne cilen pike lexon qe nismetaret apo stafi i forumit marrin persiper te kthehen ne "police te shqiptarise"?

  Duhet t'iu mohojme njerezve te drejten e fjales se lire apo te censurojme mendimin e lire, apo duhet te mesosh ti qe te respektosh mendimin e lire te tjetrit, edhe pse mund te mos biesh dakord me te?

  Albo
  Forumi eshte fjala e lire dhe jo censurimi. Fakti qe ky forum po tkurret nuk eshte tek fakti qe ne te gelojne "antishqiptaret", por per faktin se gelojne anonimet qe me sharje e fyerje rreken te mbrojne "nacionalizmin" e tyre. Sharje e fyerje ndaj anterave te tjere dhe dalje nga argumenti. Per keta qe te jesh i pranueshem duhet te shash sllavet dhe greket, dhe te lavderosh turqit,...kjo tregon antinacionalizem dhe shitje e interesave shqiptare ne anadoll. Shiko se cilet fyejne me fjalet me te ulta,..keta jane ata qe e mbajne veten per nacionaliste,..., kjo tregon dhe verteton edhe nje here thenjen (qe s`me kujtohet kush e ka thene), se "nacionalizmi dhe patriotizmi eshte streha e fundit e maskarenjve".
  Keta kujtojne se duke fyer rrugash, do te bindin opinionin per nacionalizmin e tyre, por shqiptaret nuk jane budallenj,..,
  Fakti i ekzistences ne forum te ketyre grupeve, e ka cuar afer zeros reputacionin dhe nivelin e ketij forumi
  Duaje te afermin tend si veten

 12. #52
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Kine
  Postime
  1,830

  Pėr: Misioni i Forumit Shqiptar

  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  Forumi eshte fjala e lire dhe jo censurimi. Fakti qe ky forum po tkurret nuk eshte tek fakti qe ne te gelojne "antishqiptaret", por per faktin se gelojne anonimet qe me sharje e fyerje rreken te mbrojne "nacionalizmin" e tyre. Sharje e fyerje ndaj anterave te tjere dhe dalje nga argumenti. Per keta qe te jesh i pranueshem duhet te shash sllavet dhe greket, dhe te lavderosh turqit,...kjo tregon antinacionalizem dhe shitje e interesave shqiptare ne anadoll. Shiko se cilet fyejne me fjalet me te ulta,..keta jane ata qe e mbajne veten per nacionaliste,..., kjo tregon dhe verteton edhe nje here thenjen (qe s`me kujtohet kush e ka thene), se "nacionalizmi dhe patriotizmi eshte streha e fundit e maskarenjve".
  Keta kujtojne se duke fyer rrugash, do te bindin opinionin per nacionalizmin e tyre, por shqiptaret nuk jane budallenj,..,
  Fakti i ekzistences ne forum te ketyre grupeve, e ka cuar afer zeros reputacionin dhe nivelin e ketij forumi
  Po ca nacionalista mo shoku Ilia...
  Vetem ta kesh gjakun uje qe mos te ndihesh kur ti shkruan qe mos ma shani kishen ortodokse me ne krye grekun Bartolomeo (se ky greku qe eshte ne krie sju mjaftoka), perndryshe do kerkojme ndihmen e armiqve tane shekullore ortodoks (serb, grek e ruse). Jo per gje po si ata ekstremistet e Tora Bores po silleni ti e ca te tjere..
  Me thene te drejten po prisja ti dilje per krah ketij Perrenjasit, si atij delviniotit qe e mbrojte. Mgjs ai ishte minoritar prandaj e nxorre koken
  Ah per forumin..spo ndihem hic se ka motra e nena ketu se do e kisha prishur gojen keq.

  ps: Arqileja e ka thene ate shprehjen, te pakten nga ai e kam lexuar..kush tjeter do e thoshte aman?? Se di ama nqs e ka origjinale a jo.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Toffee : 23-03-2013 mė 09:27

 13. #53
  i/e regjistruar Maska e user010
  Anėtarėsuar
  21-05-2010
  Mosha
  41
  Postime
  1,219

  Pėr: Misioni i Forumit Shqiptar

  Forumi Shqiptar tė ngreh nervat disa herė (bėj shaka, pjesė e lojės ėshtė dhe kjo), por nė pėrgjithėsi ėshtė diēka unike, titulli 'Shqiptarė' ėshtė themeli i forumit. Besojė se kėtu vijmė, tė paktėn unė, sė pari si Shqiptarė dhe pastaj si vizitorė/pėrdorues interneti.

  Sado nxėnės i mirė dikur (6 klasė nė Shqipėri), kur erdha kėtu gjysmat e postimeve nuk i merrja veshė kurse pėr tė shkruar doja nja gjysmė ore pėr dy rreshta. Forumi Shqiptarė ėshtė shkaku dhe vendi ku kujtova gjuhėn dhe zakonet (bashkė dhe ato zakonet e keqe.. bėjė shaka prapė).

  Forumi Shqiptar ka njė kontribut tė rėndėsishėm, rrahja e mendimeve na ēon drejtė zhvillimit.. mjafton mos tė merremi mė me salėn!

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e user010
  Anėtarėsuar
  21-05-2010
  Mosha
  41
  Postime
  1,219

  Pėr: Misioni i Forumit Shqiptar

  Citim Postuar mė parė nga shitesi Lexo Postimin
  Fryma antishqiptare e drejtuesve te ketij forumi ka bere qe ky forum ne vend qe te zgjerohej dhe sot pa frike me emrin qe ka zgjedhur dhe kohen kur ka dale do kishte te pakten 500 mije anetare.Por politika antishqiptare beri qe shume nuk ju afruan fare ketij forumi dhe shume te tjere i larguan dhe u larguan.Sidoqofte ngelet nje vjedhje identiteti.
  Bėn mirė qė e thua kėtė, nė plot raste e kam pasur edhe unė kėtė dyshim, dhe mė ka mbajtur kėtu vetėm prezenca e njė numri tė madh forumistėsh pėr tė cilėt kam shumė respekt. Besojė se dhe roli tonė ėshtė i rėndėsishėm, fundja fundit, brumi i forumit jemi ne, dhe jo ajo pjesė e vogėl administratorėsh apo vizitorėsh (si puna e akilit) e cila nuk nderon emrin e respektueshėm 'Forumi Shqiptar'.

 15. #55
  Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
  Anėtarėsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Where ladies pray the God
  Postime
  1,028

  Pėr: Misioni i Forumit Shqiptar

  Citim Postuar mė parė nga MaDaBeR Lexo Postimin
  Forum Shqiptar qe ploteson kerkesat e ēdo greku, per ndryshim pershkrimesh apo dhe fshirjen e Ēeshtjes Kombetare. Fillimisht u ndryshua Pershkrimi qe i ishte vene ketij nen-forumi qe ne hapjen e tij ne 2002, pra pas 11 vitesh, vjen nje grekaluc i vockel, me nje sketerre anti-shqiptare ne zemren e tij te ndryshkur e te tkurrur nga urrejtja ndaj shqiptareve, dhe e heq me nje te rene te lapsit. Ky eshte vetem fillimi. Do kalojne edhe disa dite, dhe Ēeshtja Kombetare do te fshihet fare. Mos te shkoj shume larg e te them qe nga forumishqiptar do kaloje fillimisht ne forumivorioepiriot.com e me pas ne forumigrek.gr.
  Miku im,

  Mos prish nerva sepse greqareve vetem shkronjat ne tastiere u kane ngelur per te belbezuar...!!!


  D.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Shkelqesia_E_Tij : 03-04-2013 mė 02:28 Arsyeja: Fanolianet!!!

  Blossoms of heaven, Ashes of hell...

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Pėr: Misioni i Forumit Shqiptar

  ne kte forum un per vete kam pasur mundesine te shpreh mendimet e mija gjat ketyre viteve.

  ne asnje forum tjater nuku kam pasur kte mundesi.
  ne asnje gazete nuku e kam pasur kte mundesi. por dhe ne asnje radio apo tv apo parti.

  kam then cfar kam dashur..
  nuku me kan censuruar..

  ki eshte fakt..

  ka ndodhur ca here qe ndonje moderator ed rucist me ka perjashtuar..
  po skemi cbejme..

  pra ki forum eshte shum demokratik por dhe shum kombetar..
  eshte nje enciklopedi per ata qe duan te mesojn gjera qe nuku mund te mesohen diku tjater..

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616

  Pėr: Misioni i Forumit Shqiptar

  Sot e lexova njź fjalź te bukur diku se, nxėnźsit shqiptar, mź teper e kalojnė kohźn duke shkruar mbi banka se sa mbi fletore...sigurishtź qė kźta nxėnsa do i presim edhe kėtu nź forum..por, athua, ēka do te shkruajn ata kėtu ne forum kur nuk kanė shkruar dje as ne fletore ?
  me siguri se do shkruajne diku diēka: sharje, ofendime, tagime...ēarje perplasje..etj. pse, se na mungon ri-edukimi qź nga rāmja e sistemit, ėshtė dashur heret te zgjohemi..me duket jemi te vonuarit e Europes per nga arsimimi !
  Ne krye te hyrjes mbi derź ne shkollat franēeze qė nga fillimi i shekullit te kaluar, mbi guri ishin te kalitura shkronjat:
  "NGA ARSIMIMI LIND MADHESHTIJA E KOMBIT"....!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 10-04-2013 mė 20:57
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616

  Pėr: Misioni i Forumit Shqiptar

  Vizitorėt nė Linjė

  Aktualisht janė 521 vizitorė nė linjė. ?!
  18 anėtarė dhe 503 vizitorė ?

  Numri mė i madh i anėtarėve nė linjė ishte 1,849, 06-03-2013 mė 13:30.
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e e askujt
  Anėtarėsuar
  31-03-2013
  Postime
  140

  Pėr: Misioni i Forumit Shqiptar

  form shum interesant pa dyshim...
  goxha aktiv dhe familjiar deri diku
  por ajo qe kam ven re eshte qe ka jasht mase shum tema politike , fetare , etnike...
  normalisht kto jan pjese e realitetit , e perditshmerise.....por kur i ndesh me nje intesitet te till ,,, vertet qe te shtojn nje dhimbje koke me teper
  nderkoh qe forumi eshte alternativ argetimi.....dhe nje shperqendrim nga ter problemet e nje dite....

 20. #60
  Perjashtuar nga Mod.
  Anėtarėsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,308

  Pėr: Misioni i Forumit Shqiptar

  Citim Postuar mė parė nga e askujt Lexo Postimin
  form shum interesant pa dyshim...
  goxha aktiv dhe familjiar deri diku
  por ajo qe kam ven re eshte qe ka jasht mase shum tema politike , fetare , etnike...
  normalisht kto jan pjese e realitetit , e perditshmerise.....por kur i ndesh me nje intesitet te till ,,, vertet qe te shtojn nje dhimbje koke me teper
  nderkoh qe forumi eshte alternativ argetimi.....dhe nje shperqendrim nga ter problemet e nje dite....
  ka qene me aktiv.

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ē'mendim keni pėr nacionalizmin shqiptar?
  Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
 2. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 3. C'ka eshte Shqiptaria?
  Nga Eni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 23-07-2004, 12:28
 4. Bashkėpunoni me forumin shqiptar
  Nga Albo nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 03-11-2003, 08:55

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •