Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 74
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e LeNNoN
  Antarsuar
  07-06-2003
  Vendndodhja
  Bucharest
  Mosha
  32
  Postime
  360

  Post Emigrimi, shpres apo zhgnjim?

  Pershendetje te dashur forumista !

  Meqenese dhe vete jam student jasht Shqiperise vendosa te hap kete teme per te gjith ata qe ndodhen ne mergim , qoft per studime qoft edhe per pune.

  Mendoni se largimi yne nga vendi pra emigrimi neper vende te tjera te botes per shkoll e pune do te jete nje shprese ne rikthimin tone ne shqiperi apo nje zhgenjim?


  Argumentoni pergjigjet tuaja.

  Ju flm !
  LeNNoN !
  You don't lead by hitting people over the head-that's assault, not leadership.

 2. #2
  -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
  Antarsuar
  11-07-2004
  Vendndodhja
  [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
  Mosha
  36
  Postime
  1,043
  Mendoj she shpresoj te jete nje shprese per rikthimin drejt atdheut por ne shumicen e rasteve emigrantet nuk kthehen sepse ambientohen dhe integrohen me kushtet e jeteses(flas ku eshte pjesa me e madhe e diaspores si Itali,Gjermani,Amerike...)

 3. #3
  BluEyEsS * AnGel Maska e KoTeLja_VL
  Antarsuar
  26-08-2003
  Vendndodhja
  nel mio piccolo mondo
  Postime
  683
  Citim Postuar m par nga Elmajico
  Mendoj she shpresoj te jete nje shprese per rikthimin drejt atdheut por ne shumicen e rasteve emigrantet nuk kthehen sepse ambientohen dhe integrohen me kushtet e jeteses(flas ku eshte pjesa me e madhe e diaspores si Itali,Gjermani,Amerike...)
  mbeshtes mendimin e Elmajico.

 4. #4
  Une per vete nuk kam as shprese, as zhgenjim, por thjesht nje vendim: "Nuk kthehem ne Shqiperi!" Ndoshta nuk eshte mire qe flas kaq "prere" sepse jetes asnjehere nuk i dihet, por me aq sa di une dhe me aq sa kam une ne dore, une nuk kthehem ne Shqiperi. Jam dhe do te mbetem gjithmone shqiptare, por Shqiperia nuk do te jete vendi ku do te jetoj shqiptarizmin tim. Kjo per shume arsye, nr. nje eshte "Shqiperi me ke zhgenjyer shume me teper nga c'me ka zhgenyer emigracioni!"
  Pershendetje
  Te shptohesh do t thot t transformohesh prej Perendise, t ribhesh ashtu si Ai donte q ne t ishim q nga fillimi!

 5. #5
  profesionisti Maska e I-amshuar
  Antarsuar
  03-01-2005
  Vendndodhja
  www.proletari.com
  Mosha
  43
  Postime
  211

  Unhappy

  Citim Postuar m par nga LeNNoN
  Pershendetje te dashur forumista !

  Meqenese dhe vete jam student jasht Shqiperise vendosa te hap kete teme per te gjith ata qe ndodhen ne mergim , qoft per studime qoft edhe per pune.

  Mendoni se largimi yne nga vendi pra emigrimi neper vende te tjera te botes per shkoll e pune do te jete nje shprese ne rikthimin tone ne shqiperi apo nje zhgenjim?


  Argumentoni pergjigjet tuaja.

  Ju flm !
  LeNNoN !
  Pshndetje pr temn.

  Jam q n 99-tn n kurbet dhe largimi im nga toka(mjalta) ku kam lindur e jam rritur nuk ka qen pr studim e as pr punsim por sepse ndihesha keq n nj shoqria q sm kuptonte.
  Kishte shum dhun, xhelozi dhe jeta svlente asgj.
  Pra me pak fjal nuk ndihesha vetvehtja, nuk ndihesha i lir.

  Ndjenja plagosej, dashuria ishte jetime, jeta skishte kuptim dhe urrejtja ndaj s bukurs ishte vrasse.
  Vrasje pa shkak, varfri pa arsye.

  Prandaj deri sa shoqria jon t paqrohet dhe t kthehemi n jetn e vrtet ku harmonizohet paqja dhe t kthehet dshira pr jetn.
  Pr mua ska kthim mbrapa.

  Ju faleminderit
  DASHURIA SHT MISTERI IMAGJINAR I SHPRESS Q BN T JETOJ SHPIRTI N PAQE DHE LIRI.
  THJESHTSIA DHE SINCERITETI JAN DHURATA Q ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR T REZISTOSH TI MBASH ATO SHT MREKULLI VUAJTSE Q T BN T JETOSH ME DINJITET(shkruar nga un)

 6. #6
  HI EVERYBODY Maska e CUFO
  Antarsuar
  21-08-2003
  Mosha
  45
  Postime
  78

  Exclamation

  Emigrimi Eshte Gje E Rende Kur Mendon Se Je Larg Familjes Dhe Shoqerise,por Aryet E Ndryshme Qofshin Ekonomike Apo Te Tjera Na Detyrojme Te Jetojme Ketej,larg Shqiperise.per Mendimin Tim Nuk Mund Te Quash Emigrimin Thjesht Nje Zhgenjim Pasi Qe Ne Fillim Kur Merr Nje Iniciative Per Te Lene Atdheun Eshte Shpresa Per Nje Jete Me Te Mire Ajo Qe Te Ben Te Lesh Familjen Dhe Njerzit E Aferm,por Nga Ana Tjeter Ashtu Sic Eshte Dhe Vete Jeta Me Ngritje Dhe Ulje Ashtu Mund Realizohen Dhe Shpresat Dhe Deshirat Qe Ti Ke,prandaj Per Mendimin Tim Nuk Mund Ta Perkufizosh Emigrimin Thjesht`shprese Apo Zhgenjim`keto Egzistojne Te Dyja.gjithe Te Mirat Dhe Paci Fat
  Ndryshuar pr her t fundit nga CUFO : 18-01-2005 m 11:26 Arsyeja: GABIM
  IT IS NICE TO BE IMPORTANT BUT IS MORE IMPORTANT TO BE NICE

 7. #7
  Qe emigrimi te jete shprese apo zhgenjim varet nga shume rrethana. Per ata qe kane ikur nen moshen 18 vjec, e kane me kollaj te ambjentohen. Per me te medhenj eshte pak me e veshtire, te pakten per mua. Per me teper, varet dhe nen cfare situate, apo rrethana e kane lene Shqiperine. Per te mos ishte per shkollen, nuk kisha ikur. Radhen e fundit qe isha atje, e kam lare me lot aeroportin se nuk doja te ikja. Gjithesesi, ata qe jane ambjetuar ne emigrim, i kam pak zili, sepse te pakten nuk kane ate ndjenje e ndarjes me dysh, sic e kam une, apo vetmine e te jetuarit midis dy botesh.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e blueyes
  Antarsuar
  06-10-2004
  Postime
  204
  Citim Postuar m par nga Lioness
  Qe emigrimi te jete shprese apo zhgenjim varet nga shume rrethana. Per ata qe kane ikur nen moshen 18 vjec, e kane me kollaj te ambjentohen. Per me te medhenj eshte pak me e veshtire, te pakten per mua. Per me teper, varet dhe nen cfare situate, apo rrethana e kane lene Shqiperine. Per te mos ishte per shkollen, nuk kisha ikur. Radhen e fundit qe isha atje, e kam lare me lot aeroportin se nuk doja te ikja. Gjithesesi, ata qe jane ambjetuar ne emigrim, i kam pak zili, sepse te pakten nuk kane ate ndjenje e ndarjes me dysh, sic e kam une, apo vetmine e te jetuarit midis dy botesh.
  Mbi te gjithe duke lene menjane ekonomine..te pakten mua personalisht me besdis ambienti mentaliteti e keto detaje qe mbushin jeten.....
  Do te ishte mrekulli nese te gjithe ata qe emigrojme, cilado qofte arsyeja....Me ato norma, rregulll edukat dhe nivel te jetonim ne Shqiperi...Por me duket e veshtire..
  E keni vene re qe shumica jone jashte vendit sillet ndryshe apo ndryshon????
  Sipas vendit duhet te bejme kuvendin..Shume gjera ne Shqiperi apo kudo te detyrojne mos te jesh vetvetja....
  Liones ty doja te te japja nje keshille te vogel...Cdo gje eshte psikologjike e dashur..Duhet te mentalizohesh apo respektosh vendimin tend...dhe mbi te gjitha te besh veten te lumtur....Pasi gje nuk do te arrisesh nese e mer kaq me veshtiresi e dhimbje...Une jam nje person qe dua shume familjen, token time Tiranen time te dashur..Por ja i kam mundesuar vetes..Lumturine deri ne nje fare menyre..Adapcioni varet nga ne dhe jo nga gjera apo individe te tjere....
  Te uroj fat..mere si dicka normale dhe do ta shohesh cdo gje do shkoje me se miri...

  Me sinqeritet Ami!!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga blueyes : 02-02-2005 m 07:43

 9. #9
  Peshkatari
  Antarsuar
  30-11-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3
  Sigurisht eshte nje shprese dhe nuk ka arsyje qe te jete zhgenjim! Une jetoj ne Shqiperi dhe ndihem i zhgenjyer nga mosemigrimi duke krahasuar veten time me ata qe jane jashte shtetit. Jane shume gjera qe vertet te bejne te emigrosh...

 10. #10
  . Maska e delisa
  Antarsuar
  27-10-2002
  Vendndodhja
  Ncuk Ketu !
  Postime
  248
  Emigrimi varet shume dhe nga mosha ne te cilen largohesh nga vendi yt. Moshat e reja dhe sidomos ato qe largohen per studime psh e kane me te lehte te ambjentohen dhe nuk ndeshen me zhgenjimin. Thjesht kthehet ne nje normalitet..jete e perdishme te qenurit larg vendit ku kane lindur. Ama ne pergjithesi per grupmoshat e tjera emigrimi ne te shumten e rasteve kthehet ne zgenjim, dhe jo se kushtet jane me keq jashte se sa i kane pasur ne shqiperi..por vetem sepse realiteti qe gjejne ne vendet ku emigrojne nuk ju perputhet me imazhin qe kane krijuar ne koke para se te leviznin.

 11. #11
  pema
  Antarsuar
  07-02-2006
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  49
  Postime
  28
  miredita te gjitheve , jam ketu ne forum prej rreth tre- kater ditesh, me behet shume qejf qe ju gjeta, jetoj ne Itali prej 7 vjetesh, lexova mesaxhet tuaja, nuk do te iishte me mire sikur te zhvendosnit menyren e kendveshtrimit tuaj, globalizimi ndoshta tenton te zhduki konceptin atdhe, ndoshta duhet te ndihemi qytetare te botes, me te mirat e te keqijat e saj.

 12. #12
  Emigrimi - SHpres apo Zhgenjim ?


  Te dyja

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  itali
  Postime
  46
  mentaliteti shqiptar nuk me le te kthehem,sa kohe isha atje isha e konsideruar ''nje hap para kohes''dhe kjo ishte shprehja me elegante qe kam degjuar sepse pretendoja respekt nga meshkujt,nga te gjithe ,pedagoget,familiaret, fqinjet.kam menduar per dinjitetin tim dhe ju te gjithe e dini sa e veshtire eshte kjo per nje femer ne shqiperi ku gruaja eshte o lavatrice,o kukull o scaldaletto dhe eshte e mbaruar nese nuk ben femije,ka mbushur 30 vjec apo eshte e ndare nga burri,cdo gje eshte ne funksion te burrit dhe burri nuk edhte shok jete ,po padron

 14. #14
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166
  Nga Shqiperia nuk desha kurre te iki....

  Por si perfundim e bera hapin e pare (ne Greqi). Pastaj nuk desha te kthehem ne Shqiperi por doja te ikja me tutje, e bera perseri hapin... ika me tutje (ne Itali).

  Atje ku vajta desha perseri te ikja me tutje por per mungese lekesh nuk i hypa trenit.

  Tani pres leket qe te bej hapin e trete (Angli) dhe mbase nje dite do e bej edhe hapin e katert (SHBA)....

  Megjithate nje gje e kuptova me se miri: sado anije, aviona dhe trena te nderoje nje gjeje nuk do i iki dot kurre, dhe kjo gje eshte vetja ime!

  Dhe tek vetja ime diku kane zene vend edhe problemet e shqiptarit pra ikja vetem zgjidhje nuk eshte! Nga do qe te shkojme do na ndjeki vetja dhe problemet nga pas dhe nje dite te gjithe do e shikojme veten ne pasqyre dhe do mundohemi t'ja ndryshojme shemtimet. Rendesi ka qe te mos jet teper vone! Rendesi ka qe dikur ta marrim mundimin dhe ta shikojme veten perballe pasqyres!

  Populli shqiptar nuk i hyn ketij mundimi! Ekzistojne popuj shume here me te pervojtur te cilet nuk kane emigruar kaq shume sa ne, akoma edhe kur e kane pasur mundesine. Pse valle te ndodh kjo gje me popullin tone?

  Megjithate nese do pergjigjesha per veten time, e them se emigrimi -per sa kohe qe nuk i kam dalur pasqyres para dhe te shikoj kush jam dhe c'kam lene nga pas- me ka ndihmuar!

 15. #15
  As shprese, as zhgenjim, thjeshte nje menyre e re jetese me shume te mira dhe me me shume te keqia, me shume ankth por edhe me shume argetim , me shume liri por edhe me me shume kufizime. Kush i ve ne balance e duron rezultatin mbijeton, te tjeret vazhdojne perpjekjet e shume ktehen ne Atdhe, por besoj se te gjithe jane te kenaqur qe se paku i dhane shansin vetes!!!!!!!!!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Flora82
  Antarsuar
  17-04-2006
  Vendndodhja
  afer detit
  Postime
  899
  Citim Postuar m par nga ElMajico
  Mendoj she shpresoj te jete nje shprese per rikthimin drejt atdheut por ne shumicen e rasteve emigrantet nuk kthehen sepse ambientohen dhe integrohen me kushtet e jeteses(flas ku eshte pjesa me e madhe e diaspores si Itali,Gjermani,Amerike...)
  dhe une ket mendim kom , por nje dittt shpresojjj se paku pleqrin ta kaloj

 17. #17
  ThjeShtENjeMysAfiR Maska e fatijonuk
  Antarsuar
  16-03-2006
  Vendndodhja
  In the land of the unkown man
  Mosha
  40
  Postime
  137
  Mendimet e te gjithe ju motra e vellezer me japin ndjenja te mjegulluara ne te njejten kohe ndjenja te lumtura dhe te hidhura. Te marr nje fjale nga te gjithe shkrimet tuaja ne lidhje me kete teme hartoj dhimbjen dhe vuajtjen time sepse si ju edhe une jam si ta them "i humbur ne vetvete edhe pse e di se kush jam"

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  Citim Postuar m par nga Flora82
  dhe une ket mendim kom , por nje dittt shpresojjj se paku pleqrin ta kaloj

  mu mvje keq per pleqte e mi qe si shof dot tani e jkan menjen ke une..se per pleqerine time noj ishull me diell do shegnellohem anej nga pyejt e llogarase or bahamas


  kafshate qe s'kaperdihet eshte o vlla emigrimi
  kafshate qe t'met ne gryke e t'ze trishtimi

  po (e) han aman, ene mire
  TBD

 19. #19
  ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
  Antarsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  Jabanxhi
  Postime
  1,891
  Ehhh!!Veshtir eshte me kete gjendje qe eshte SHQIPERIA.

  Gjithsesi une munde te them qe gjithcka varet nga "jetesa qe ka krijura ky person jasht shtetit"

  Varet..!!
  Feel the pump √

 20. #20
  SupremacY Maska e IL__SANTO
  Antarsuar
  23-08-2004
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  4,249
  Citim Postuar m par nga LeNNoN
  Pershendetje te dashur forumista !

  Meqenese dhe vete jam student jasht Shqiperise vendosa te hap kete teme per te gjith ata qe ndodhen ne mergim , qoft per studime qoft edhe per pune.

  Mendoni se largimi yne nga vendi pra emigrimi neper vende te tjera te botes per shkoll e pune do te jete nje shprese ne rikthimin tone ne shqiperi apo nje zhgenjim?


  Argumentoni pergjigjet tuaja.

  Ju flm !
  LeNNoN !

  Emigrimi eshte Shprese e Zhgenjyer dhe duke qene se je vet ne Emigrim mendoj se e di dhe ska nevoje per komente.

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Emigrimi frontiera aktuale e shqiptareve
  Nga B-rexha n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 03:58
 2. Angli Shpres pr nj amnisti pr shqiptart
  Nga Shijaksi-London n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 20-05-2005, 15:10
 3. Njeriu Pa Shprese
  Nga eris n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2004, 12:13
 4. Emigracioni: shpres apo zhgnjim?
  Nga Estella n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 18-04-2003, 11:51
 5. Emigrimi Rinor
  Nga Agim Doi n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 08-01-2003, 13:50

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •