Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 74 prej 74
 1. #61
  Pasioni pr shkencn Maska e King_Arthur
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,411
  emigracioni ka ane pozitive dhe negative , por ne pergjithesi ane pozitive

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Citim Postuar m par nga LeNNoN


  Mendoni se largimi yne nga vendi pra emigrimi neper vende te tjera te botes per shkoll e pune do te jete nje shprese ne rikthimin tone ne shqiperi apo nje zhgenjim?
  Argumentoni pergjigjet tuaja.
  LeNNoN !
  Mendimi im asht qe duhet sejcili me kerku mergimin per t'ia dit vleren Vendelindjes...ketu jeta asht e veshtir shum .
  Cezari kur migroi ne Egjipt tha: Veni vidi vici (erdha pash mesova)
  edhe une them: ejani , mesoni, shkoni

  kthehuni me dy gjuh me nji dimplom dhe me dy apo tri kultura ...shiperia apo trojet shqiptare kan nevoj per dizajn ...
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 3. #63
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  edhe une them: ejani , mesoni, shkoni

  kthehuni me dy gjuh me nji dimplom dhe me dy apo tri kultura ...shiperia apo trojet shqiptare kan nevoj per dizajn ...[/QUOTE]

  Mos me pyetni pse iku nga njerzit qe shkatrrojn shendetin e vet dhe te tjervet

 4. #64
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Citim Postuar m par nga Kryeplaku
  Nga Shqiperia nuk desha kurre te iki....

  Por si perfundim e bera hapin e pare (ne Greqi). Pastaj nuk desha te kthehem ne Shqiperi por doja te ikja me tutje, e bera perseri hapin... ika me tutje (ne Itali).

  Atje ku vajta desha perseri te ikja me tutje por per mungese lekesh nuk i hypa trenit.

  Tani pres leket qe te bej hapin e trete (Angli) dhe mbase nje dite do e bej edhe hapin e katert (SHBA)....

  Megjithate nje gje e kuptova me se miri: sado anije, aviona dhe trena te nderoje nje gjeje nuk do i iki dot kurre, dhe kjo gje eshte vetja ime!

  Dhe tek vetja ime diku kane zene vend edhe problemet e shqiptarit pra ikja vetem zgjidhje nuk eshte! Nga do qe te shkojme do na ndjeki vetja dhe problemet nga pas dhe nje dite te gjithe do e shikojme veten ne pasqyre dhe do mundohemi t'ja ndryshojme shemtimet. Rendesi ka qe te mos jet teper vone! Rendesi ka qe dikur ta marrim mundimin dhe ta shikojme veten perballe pasqyres!

  Populli shqiptar nuk i hyn ketij mundimi! Ekzistojne popuj shume here me te pervojtur te cilet nuk kane emigruar kaq shume sa ne, akoma edhe kur e kane pasur mundesine. Pse valle te ndodh kjo gje me popullin tone?

  Megjithate nese do pergjigjesha per veten time, e them se emigrimi -per sa kohe qe nuk i kam dalur pasqyres para dhe te shikoj kush jam dhe c'kam lene nga pas- me ka ndihmuar!
  Kryeplaku keni shkrime me pervoj te madhe , ju lexoj me shum vemendje...
  keni ambicie dhe endra pet ti realuzu dhe shkoni drejt kesaj.ju lumt
  Aty ku thuni qe ka pupuj tjer te pervojtur, ..kur filloi lufta ne irak kam shiqu shum filma dhe debate mbi kryqezatat dhe popujt europian qe migruan ne lindje, per baz te vendit te shenjt jeruzalem por me teper per tu pasuru ku 13 tentime ju dheshtuan. me tregon nji kojshi plak qe atkoh biberi qe vinte nga lindja kushtonte barazi me ari, u habita i thash pse ? po keshtu moda biberi ishte i rendesishem dhe robat me tel ari ...tani pas lindjen europianet mesyn afriken dhe ishujt per rreth vetem te pasurohen, tash kan pasuri e flejn rehat ne troje te tyre e punt i kryn prap nga popujt qe robruan nji dit ...
  por ne a jemi europian apo afrikan apo te lindjes , apo flenim dhe ende flejm ?
  kam deshir te kthehem ...por shum ndihem e huej ne vendlindje ...
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 5. #65
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Citim Postuar m par nga daniel00
  edhe une them: ejani , mesoni, shkoni

  kthehuni me dy gjuh me nji dimplom dhe me dy apo tri kultura ...shiperia apo trojet shqiptare kan nevoj per dizajn ...
  Mos me pyetni pse iku nga njerzit qe shkatrrojn shendetin e vet dhe te tjervet [/QUOTE]

  me shtine me qesh te qesht zemra ..
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 6. #66
  ca thu re laco po emigrimi po na jep kafshaten e gojes, tashti ka njerez qe kan ber fiu kan kapur qellin me dor po un po flas per ne fakirat

 7. #67
  New York Maska e mario_kingu
  Antarsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,225
  Citim Postuar m par nga Dorontina
  Kryeplaku keni shkrime me pervoj te madhe , ju lexoj me shum vemendje...
  keni ambicie dhe endra pet ti realuzu dhe shkoni drejt kesaj.ju lumt
  Aty ku thuni qe ka pupuj tjer te pervojtur, ..kur filloi lufta ne irak kam shiqu shum filma dhe debate mbi kryqezatat dhe popujt europian qe migruan ne lindje, per baz te vendit te shenjt jeruzalem por me teper per tu pasuru ku 13 tentime ju dheshtuan. me tregon nji kojshi plak qe atkoh biberi qe vinte nga lindja kushtonte barazi me ari, u habita i thash pse ? po keshtu moda biberi ishte i rendesishem dhe robat me tel ari ...tani pas lindjen europianet mesyn afriken dhe ishujt per rreth vetem te pasurohen, tash kan pasuri e flejn rehat ne troje te tyre e punt i kryn prap nga popujt qe robruan nji dit ...
  por ne a jemi europian apo afrikan apo te lindjes , apo flenim dhe ende flejm ?
  kam deshir te kthehem ...por shum ndihem e huej ne vendlindje ...
  ne fund fare permende nje fraz
  ndihem i huaj ne vend lindje jam plotesisht dakord ate gje kam edhe un ndihem me se i huaj se di perse

  gjithashtu pak e shum si tha edhe kryeplaku e bem gati shumica qe jemi ne emigrant nga nje hap ne hap dmth itali greqi pastaj shba
  por emgrimi per shum familje eshte se i ecen ose me mir gjejn ate qe nuk gjeten ne shqiperi jetesen e tyre ku si mungon asgje buka shkollimi drita uj pun24/7

  por kudo qe te vemi edhe te jemi nje gje eshte e sigurt mendjen nga shqiperia e kemi duam te mesojm cbehet andej

  por kur vemi atije zhgenjemi shum ndihemi me te huaj se cduhet kur kthemi mbrapa ne shba na duket si shpia jot e verte vall kush e ka fajn ne apo shteti jon qe eshte shum mbrapa
  po ajde shpresojm qe nje dit do kthehemi te flasim gjuhen shqip 100%
  ups se harova edhe ktu ku jam shqip flas alll day shoqeria shqiptare puna me shqiptar miqt familjar shqipetar
  vetem toka mundon vendi i shqiponjave
  Partizoni

 8. #68
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Pse ndihemi te huaj, pse asht nji xhelozi ndaj nesh se kemi pare (jemi miliarder te nji muaji ) Une pervete edhe pse jam ne mergim qe shum e shum vite , gjith jam ndi e huej se kam emer dhe mbiermer (te huej )shqiptar , por fizikisht jo, jam me europiane se europianet ! por sivjet pasi qe jam kthy nga vendi im mu ka ba nji revulucion ne kok dhe ketu ndihem vendase e pash qe faji ka qen te une e jo te vendasit , une jam ndie e fyer kot, pasi isha vendase me nenshtesi belge , gabimi ishte te une ...dhe tash kur te kthehem ne vendlindje kam me mbajt nji tjeter politik , nuk dot ndihem inferiore pse nuk di ku gjindet posta, policia apo nji lokal tjeter !Me kan mashtru me para kur kam shku me ba ankes me kan then ohhh nuk jan shum ketu kemi gjera me te medha ....ju kam then fjalet qe si them ketu qe jan skuq ...tjera her skan mu skuq por kan mu pshurr....Mos e qeli detin me shkop une do ta qeli te drejten me fjal ... kam dy nenshtesi kam dy kultura flas dy gjuh dhe kam drete dy vendlindje ...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dorontina : 01-02-2007 m 19:46
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 9. #69
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  35
  Postime
  4,063
  Emigrimi : Shpres Apo Zhgnjim ?

  Te Dyja bashke,kudo qe te jesh Po njesoj eshte !!!

 10. #70
  Ji vetvetja! Maska e *Raina*
  Antarsuar
  15-01-2007
  Vendndodhja
  po te kerkosh, gjen!
  Postime
  23
  Citim Postuar m par nga I-amshuar
  Pshndetje pr temn.

  Jam q n 99-tn n kurbet dhe largimi im nga toka(mjalta) ku kam lindur e jam rritur nuk ka qen pr studim e as pr punsim por sepse ndihesha keq n nj shoqria q sm kuptonte.
  Kishte shum dhun, xhelozi dhe jeta svlente asgj.
  Pra me pak fjal nuk ndihesha vetvehtja, nuk ndihesha i lir.

  Ndjenja plagosej, dashuria ishte jetime, jeta skishte kuptim dhe urrejtja ndaj s bukurs ishte vrasse.
  Vrasje pa shkak, varfri pa arsye.

  Prandaj deri sa shoqria jon t paqrohet dhe t kthehemi n jetn e vrtet ku harmonizohet paqja dhe t kthehet dshira pr jetn.
  Pr mua ska kthim mbrapa.

  Ju faleminderit
  me fal por mos valle ke gjetur paqen dhe te bukuren jashte?!
  Dua te them se paske qene me fat nese po, pasi shumica e atyre si ti nuk e kane pare kete gje. Per mos permendur konkretisht se cfare kalojne deri sa arrijne, ne pune.....
  Nuk e di por per mua emigrimi eshte nje plage dhimbjesh, vuajtjesh qe na merr e na cjerr gjithmone e me shume zemren.
  Eshte e vertete se ka zgjidhur shume halle, kryesisht financiare por gjithsesi askend nuk e kane pritur krahehapur
  Meriton me shume dhe kenaqu me aq!...

 11. #71
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,344
  shpres eshte per ata qe kan jetuar keq ne vendin e tyre ,
  kurse per mua zhgenjim i vertet,e mendoja shume ndryshe nga cme doli ,imigrimi !!!!po tani qe u amjentova sa do pak nuk me ben shume perhstypje,megjithse mendja me rri se kur do vijn epushimet qe te shkoi prap ne vendin tim !!!

 12. #72
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Citim Postuar m par nga alnosa
  shpres eshte per ata qe kan jetuar keq ne vendin e tyre ,
  kurse per mua zhgenjim i vertet,e mendoja shume ndryshe nga cme doli ,imigrimi !!!!po tani qe u amjentova sa do pak nuk me ben shume perhstypje,megjithse mendja me rri se kur do vijn epushimet qe te shkoi prap ne vendin tim !!!
  Mos u dorzo; belget thojn , "Kur te rrxohesh qohesh ma i fort " kjo dot thot se keni mesu shum mesimi=diploma...une jam rrxu shum her por i kam rujt gjujt
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 13. #73
  i/e regjistruar Maska e saimiri-uk
  Antarsuar
  13-01-2003
  Vendndodhja
  All over Albania
  Mosha
  41
  Postime
  250
  Emigrimi : Shpres Apo Zhgnjim ?
  Pak nga te dyja.
  Shprese per permiresimin e jeteses dhe vetes, dhe zhgenjim pasi gjerat jane kaq te thjeshta dhe te vjen plasje qe nuk funksionojne ne Shqiperi!
  E keqja e shqiptarit jane shqiptaret.

 14. #74
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,998

  Pr: Emigrimi, shpres apo zhgnjim?

  Sakrific dhe Mundsi .
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 07-02-2018 m 12:05

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema t Ngjashme

 1. Emigrimi frontiera aktuale e shqiptareve
  Nga B-rexha n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 03:58
 2. Angli Shpres pr nj amnisti pr shqiptart
  Nga Shijaksi-London n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 20-05-2005, 15:10
 3. Njeriu Pa Shprese
  Nga eris n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2004, 12:13
 4. Emigracioni: shpres apo zhgnjim?
  Nga Estella n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 18-04-2003, 11:51
 5. Emigrimi Rinor
  Nga Agim Doi n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 08-01-2003, 13:50

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •