Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 74
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e vrojtuesi
    Anëtarësuar
    06-04-2006
    Vendndodhja
    Në tokat shqiptare
    Postime
    237
    Citim Postuar më parë nga vrojtuesi
    Çudi apo jo forumista emigrantë!

    Po të ishin gjithë shqiptarët sikurse disa në forum Kosova dhe Shqipëria do të boshatisej krejt sikur temat kur i fshijnë administarorët e forumit.

    Në kohën e luftës së Kosovës romët qeshnin duke thënë: Shqiptarët në Shqipni, Serbët në serbi, Kosova e jona!
    .............................

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-04-2005
    Postime
    117
    Citim Postuar më parë nga tereza
    mentaliteti shqiptar nuk me le te kthehem,sa kohe isha atje isha e konsideruar ''nje hap para kohes''dhe kjo ishte shprehja me elegante qe kam degjuar sepse pretendoja respekt nga meshkujt,nga te gjithe ,pedagoget,familiaret, fqinjet.kam menduar per dinjitetin tim dhe ju te gjithe e dini sa e veshtire eshte kjo per nje femer ne shqiperi ku gruaja eshte o lavatrice,o kukull o scaldaletto dhe eshte e mbaruar nese nuk ben femije,ka mbushur 30 vjec apo eshte e ndare nga burri,cdo gje eshte ne funksion te burrit dhe burri nuk edhte shok jete ,po padron
    Tereza nuk e di ku ke jetur me pare ne shqiperi por reliteti tani te pakten ne Tirane nuk eshte ky. Persa i perket ardhjes apo jo ne shqiperi edhe ne qe jemi ketu nuk jua rekomandojme nje gje te tille megjithse e dime shume mire qe eshte e nevojshme te ktheheni per te sjelle nje fryme te ne nje vend i cili ndikimin me te madhe e ak nga telenovelat se nga kultura te mirefillta.

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    emigracioni na mbajti gjall se po te ishte per te ber ndonje gje tjeter do ishim rrugve

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-09-2006
    Postime
    12
    Citim Postuar më parë nga Visage
    Per mua s'eshte as shprese as zhgenjim sepse s'kam ikur per ty kthyer prap. Kam ikur dhe kam ndertuar jeten time ne nje vend tjeter, dhe jam sh e lumtur qe jam ketu dhe qe kam jeten qe kam. Keshtu qe, per mua ne Shqiperi do vete vetem per te pare njerezit dhe per pushime. Kaq.
    NJE DITE TE MORA ENDRRA IME
    NJE NATE ME MORE NE BEFASI
    KESHTU KURBETI NA MORI VITET PA E DITUR UN PA E DITUR TI
    TE LASHE PREMTIMIN NENE E SHTRENJTE DO IKI PAK KOHE DO KTHEHEM SHPEJTE
    SI ZOGJTE E VJESHTES N LITAR TE ANIJES E LAME FAMILJEN E MEMEDHENE
    SHUME ZERA THONE DO KTHEHEM NESR ME DESHIRE APO DHUNIM
    FOLEJA JONE MBETI E PRISHUR QE NGA TE PARET TANE STERGJYSHE
    KU PO TRETET RINIA JONE NE ATLANTIK NE DETIN E ZI
    NE KATER ANET PORTAT TE HAPURA
    TE GJITHE PER TE DALE ASNJE S DOVIJE
    MALKUAR QOFSH VALIGJJA IME S TE LODHI RRUHA PSHERETIM E RENE
    PERSE SE MORE DHE NJE HERE MUNDIMIN DREJT ATDHEUT SHQIPES MEME
    DO FLUTUROJ MES REVE TE SHEJTA QE TE KAP YLLIN ME SHKELQIM QE TU KTHEJ DRITEN SHQIPETAREVE JEMI ARBERESHE JEMI ILIRE
    HISTORINE NA E LANE NE LETER AMANET PER TU TRASHEGUAR
    GURI VATRES PIKON GJAK KERKON BIJTE QE JANE LARGUAR
    TE DUA SHUME SHQIPERIA IME KU DO QE TE JEME
    ME MER MALLI PER GJITHCKA QE MBIJETON ATJE TEK TI
    JA PRA KJO ESHTE JETE EMIGRIMI O BASHKE ATDHETARET E MI
    JU UROJ C DO TE MIRE KU DO QE TE JENI
    SI NE JETEN E PERDITSHME ASHTU DHE PREIVATE

    FALIMINDERIT

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e Eda64
    Anëtarësuar
    01-09-2006
    Vendndodhja
    eda_19642000
    Postime
    104
    o jete e mallkuar o jete e veshtir pse na ndave keshtu ti pik e per pik se me te vertet nje jete te bukur po kerkojm por nje gje qe e kam kuptuar tani eshte dhimsja e zemra e nenes qe u ndam per jete ,o moj nen o nena ime sa shum malli me ka marr qe ky kurbet i mallkuar per se gjalli na ka ndar po mendja ime nate e dit ste harron por ce do o nena ime ledhatimet e tuaj cdo dite e nat ti kujtoj po ja nje dite prit o zemra ime dera do te troket qe nga ty o nena ime zdo ndahem per jet .

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e Eda64
    Anëtarësuar
    01-09-2006
    Vendndodhja
    eda_19642000
    Postime
    104
    sa te bukur e cuajta mergimin se isha per here te pare se nuk dija gje se une isha duke u ndare per se gjalle ,si te gjith shqipetaret edhe une nisa qe te shkoj, ne ameriken e larget nje jet te bukur qe te shijoj ,pse o vendlindja ime pse ma punove keshtu pse nuk dite ti qe te na mbjshe aty pse ti na punove keshtu ska me te veshtir se jeta qe jemi largu ,po na mledh o shqiperi rregulloju njehere se as ne nuk deshem qe te tretemi keshtu perhere mbledhi dhe njehere ti zogjte e tu qe nje jete te bukur ne vendlindjen time ashtu me kalu ,por ja qe nje dite ti do te na ndegjosh mire ne qe do plakemi por zogjet te tjer qe folen e tyre aty ta ndertojn se as ne nuk kemi mire qe jemi ndare keshtu por car ti bejm jetes to qe na mori keshtu .flm

  7. #47
    MaJlInDa Maska e bregdetare
    Anëtarësuar
    23-08-2006
    Vendndodhja
    ~><kam humburr spo e di ~~><...
    Postime
    43
    emigrim shpresa e shum shqiptarve ,me valizhet nder duar me sy te perlotur

    ndaheshin nga te afermit ......nuk do te thot se te gjithve ju ka ecur fati ne emigrim ,jeta esht e veshtir duhet te perballesh me shum probleme qe kurr ne vendin ton nuk i kemi kaluar .Emigrim ka qen 1 shpres, shpresa per te fituar nje te ardhme me te mir ,por esht dhe nje zhgenjim nje plag pa sherim qe shum familje shqiptare e kan perjetuar me dhimbje ....ashtu si esht shprehur dhe vrojtusi me lart ........


    mergim nje gjuh e vogel flet me zemren dhe belbezon ngadal .......

    mergim je shpres po dhimbjen e ke te rend ........
    Ndryshuar për herë të fundit nga bregdetare : 19-09-2006 më 20:55
    ~^*Ne jet ashtu si ne art ,e bukura gjarperon me kethesa *^~

  8. #48
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    Citim Postuar më parë nga bregdetare
    emigrim shpresa e shum shqiptarve ,me valizhet nder duar me sy te perlotur

    ndaheshin nga te afermit ......nuk do te thot se te gjithve ju ka ecur fati ne emigrim ,jeta esht e veshtir duhet te perballesh me shum probleme qe kurr ne vendin ton nuk i kemi kaluar .Emigrim ka qen 1 shpres, shpresa per te fituar nje te ardhme me te mir ,por esht dhe nje zhgenjim nje plag pa sherim qe shum familje shqiptare e kan perjetuar me dhimbje ....ashtu si esht shprehur dhe vrojtusi me lart ........


    mergim nje gjuh e vogel flet me zemren dhe belbezon ngadal .......

    mergim je shpres po dhimbjen e ke te rend ........

    ne ca fjal jam me ty percfar i thua jo te terve i ka ecur
    por do shtoja jeten qe ben ne mergim ne shqiperi se ben
    un per vete kam 15 vjet jasht shqiperis te them te verteten po mos te kisha ca njerz atije as do me vinte ne mend te veja por per pushime kur te behet me mir pse ji tani per tani mergimi si e thoni ju kurse per mua eshte shpia ime eshte vendi ku jetoj ku me jep buk te ha ku kam cdo gje dua edhe e mira nuk trajtohem si emigrant se ne us ska racizem aq hapur por im proud to be albanian
    Partizoni

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Shpresojme Se Do Kthehemi Ndonjeher ....po Qenka Nje Shprese Qe Nuk Merr Fund Asnje Here................fieri Te Kam Dhe Patriot Jam I Mendimit Tend Se Njeriu Si Te Mesohet Eshte .......vertet Kemi Familjet ,njerzit Afer Po Mua Shum Here Me Vete Mendja Dhe Kujtoj Ato Kujtime Te Femirise Qe Per Momentin Me Te Vertet Dua Te Kthehem...po Po Te Mendosh Thelle Kthimi Eshte I Veshtir....ku Do Vesh ,cfar Do Besh , Me Cfar Do Ushqehesh ,a Mund Te Ze Dot Pune Atje .,keto Jane Disa Gjera Qe Ne Emigrantet Na Bejne Te Mendojme Shume Gjate Per Kthimin Ne Vendlindje...po Shpresojme Kjo Eshte Fjala Qe Na Duhet Te Themi Tani.............................................. ..


    Ju Pershendes Kudo Qe Jeni ...........................................

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar më parë nga Arjan Detari
    NJE DITE TE MORA ENDRRA IME
    NJE NATE ME MORE NE BEFASI
    KESHTU KURBETI NA MORI VITET PA E DITUR UN PA E DITUR TI
    TE LASHE PREMTIMIN NENE E SHTRENJTE DO IKI PAK KOHE DO KTHEHEM SHPEJTE
    SI ZOGJTE E VJESHTES N LITAR TE ANIJES E LAME FAMILJEN E MEMEDHENE
    SHUME ZERA THONE DO KTHEHEM NESR ME DESHIRE APO DHUNIM
    FOLEJA JONE MBETI E PRISHUR QE NGA TE PARET TANE STERGJYSHE
    KU PO TRETET RINIA JONE NE ATLANTIK NE DETIN E ZI
    NE KATER ANET PORTAT TE HAPURA
    TE GJITHE PER TE DALE ASNJE S DOVIJE
    MALKUAR QOFSH VALIGJJA IME S TE LODHI RRUHA PSHERETIM E RENE
    PERSE SE MORE DHE NJE HERE MUNDIMIN DREJT ATDHEUT SHQIPES MEME
    DO FLUTUROJ MES REVE TE SHEJTA QE TE KAP YLLIN ME SHKELQIM QE TU KTHEJ DRITEN SHQIPETAREVE JEMI ARBERESHE JEMI ILIRE
    HISTORINE NA E LANE NE LETER AMANET PER TU TRASHEGUAR
    GURI VATRES PIKON GJAK KERKON BIJTE QE JANE LARGUAR
    TE DUA SHUME SHQIPERIA IME KU DO QE TE JEME
    ME MER MALLI PER GJITHCKA QE MBIJETON ATJE TEK TI
    JA PRA KJO ESHTE JETE EMIGRIMI O BASHKE ATDHETARET E MI
    JU UROJ C DO TE MIRE KU DO QE TE JENI
    SI NE JETEN E PERDITSHME ASHTU DHE PREIVATE

    FALIMINDERIT
    TE PERSHENDES POEZI E ARRIR........................

  11. #51
    hej jeta eshte si e krijo Maska e dianausa
    Anëtarësuar
    08-09-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    67
    Ne shqiperi kam kaluar mire kam studiuar, punuar kam shoqerine familjen ...por...
    nuk mendoj se do kthehem te jetoj me atje ... vertet po ingrahohem mire ketu ku jam .Do shkoj ne shqiperi se me merr malli por nje vizite dhe ehhh
    e dhimbshme por realitet .
    E di qe truri i shqipreise ka ik, po iken dhe do te iki per aq kohe sa gjendja ekonomike te permiresohet dhe shqiptaret te kene mundesi te shkojne me pushime ku te duan jashe apo brenda shqiperie.... pak e veshtire te realizohet deshira nuk mungon por ....mundesite te kufizuara
    hej jeta eshte si e krijojme

  12. #52
    lepurushe Maska e bebushja
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    N18-1HG
    Postime
    1,886
    pershendetje
    sa per temen do thosha se emigracjoni varet si te mer
    mar shembull familjen time kemi 13 vjet jashte shqiperise
    por prap prindrit e mi mendjen e kan ke shqiperia
    atije prindrit e mij kan len mundin e jetes se tyre te meparshme dhe ate te viteve ketej,pra nuk jane asnjer te plote ketu ku jetojm,mendja eshte atije,ne shqiperi
    dhe ne femijet duke u ritur ne kete menyre ,e mendojm me shum shqiperin
    pra me nje fjale per familjen time emigrimi ka qen pozitiv nga ana materjale por jo ajo shpiterore.jetojm me 2 shpia nje andej nje ketej ,paak te shperdare ne kuptimin shpirteror.kur jam ne tirone me mungon jeta e londres,kur jam ne londer me mungon kenaqesia e tirones(kure kerkoj dicka oh kujtohem e kam len ne londer ose e kunderta kure e kerkoj ne londer kujtohem qe e kam ne tirone),me pak fjal do te thosha se emigrimi te jep te mirat e tij ,por dhe te privon shum gjera te tjera.
    Ndryshuar për herë të fundit nga bebushja : 01-10-2006 më 09:22
    Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

  13. #53
    "WHITE ANGEL" Maska e gabriela_athine
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    athine
    Postime
    185

    Arjan

    Citim Postuar më parë nga alnosa
    TE PERSHENDES POEZI E ARRIR........................
    PASKE HYRE FUQISHEM TI SE NA QENKE EDHE POET.........
    Ι DON'T HOPE FOR ANYTHING
    I AM NOT AFRAID OF ANYTHING
    I AM FREE

  14. #54
    i/e larguar Maska e ionian
    Anëtarësuar
    27-12-2002
    Vendndodhja
    *
    Postime
    200
    Sic linim celsin shtepise
    ne fshat nen nje gur
    nen nje shkemb te Shqiperise
    zemren time lash dikur !

    keq me vjen qe po nuk kam per tu kthyer me

  15. #55
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    mallkimi me te madh ska kur je larg vendit tende shqiperis
    Partizoni

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-11-2006
    Postime
    19
    Per vete me pelqene jeta ne amerike pore ndije malle te madhe per atdhe dhe per familje .Une kame mundsi ti marre prindite dhe vllezerit ne amerik pore nuke po guxoje se ashtu do te shkeputem komplet nga atdheu .
    Pore edhe keshtu siqe jame pothuajse pa asnje te afem ne amerike nuke eshte e lete se une jame mesuare kure te ulem te ha buke te jemi 10 vete ne tryeze ndersa tashe ha vetem .Po edhe ata qe i kane te afermite ne ameriek nuke po ju marre lakimi se jane bere cope cope .
    Po te kisha nje rroge sa per te jetu ni jete solide me gjithe deshire do te isha kthyer mbrapa qe sote .Une kame dale ne ameriek per me i ndihum familjes se per vete buke e krype ne atdhe me kishte mjaftu .
    Une jame bere kurbane(fliju) per familje deri me sode .A ja ka vlejte nuke e di .

  17. #57
    Perjashtuar Maska e MICHI
    Anëtarësuar
    14-09-2004
    Postime
    1,537

    Zhgenjim

    Dhe sikur te me falnin usan nuk ndjehem si me vendin tim.
    Ska si vendi yt mer jahu i her ne dit me ngrene.

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-11-2006
    Postime
    19
    Per vete emigracjoni me ka plake para kohe .Une ju thame amerikanve ne sy se ju nuke keni aspake ndjenja .Vendi ma i pasure ne bote ka me miljona njerze te pa strehe ,me miljona njerze pa sigurime shendetsore dhe mbi te gjitha njerze te degjeneruare .Kure kame hypure ne aeroplane nga Prishtina per ne Amerike gjate gjithe udhetimite kam qajte me lote dhe me zemer se e lashe familjen dhe token qe jame rriture ( e shikoja kosoven nga aeroplani se sa toke e bukure eshte ,veshtire te gjindet dikun).Dikushe thote me zore nuke dolem ne emigracjone .Eshe e vertet pore edhe nga qefi nuke dolem se pa pune dhe pare nuke jetohet .
    Si te mose ndihesh i huaje ne nje vende ku njerzite jane pa ndjenja kure te gjithe kane kulture dhe tradita tjera nga ti ku njerzite skane ase ndere ase rrespekte ,ku shume njerze nuke e dine a i kane gjelle te afermite apo te vdekure .Une besoje se shumica do te kthehemi pasi qe te hapen vedne pune ndersa disa nuke do te kthehen kurre pore kjo nuke do te thete se do te jene te lumture .
    Une ju uroje shendet te gjithve .
    U dua te gjithe shqiptaret qe kthehen dhe qe nuke do te kthehen .
    Mbi te gjitha jame krenare qe jame shqiptare dhe i edukuare ne frymen e atdhedashurise.

  19. #59
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    Citim Postuar më parë nga Kushtrimi24
    Per vete emigracjoni me ka plake para kohe .Une ju thame amerikanve ne sy se ju nuke keni aspake ndjenja .Vendi ma i pasure ne bote ka me miljona njerze te pa strehe ,me miljona njerze pa sigurime shendetsore dhe mbi te gjitha njerze te degjeneruare .Kure kame hypure ne aeroplane nga Prishtina per ne Amerike gjate gjithe udhetimite kam qajte me lote dhe me zemer se e lashe familjen dhe token qe jame rriture ( e shikoja kosoven nga aeroplani se sa toke e bukure eshte ,veshtire te gjindet dikun).Dikushe thote me zore nuke dolem ne emigracjone .Eshe e vertet pore edhe nga qefi nuke dolem se pa pune dhe pare nuke jetohet .
    Si te mose ndihesh i huaje ne nje vende ku njerzite jane pa ndjenja kure te gjithe kane kulture dhe tradita tjera nga ti ku njerzite skane ase ndere ase rrespekte ,ku shume njerze nuke e dine a i kane gjelle te afermite apo te vdekure .Une besoje se shumica do te kthehemi pasi qe te hapen vedne pune ndersa disa nuke do te kthehen kurre pore kjo nuke do te thete se do te jene te lumture .Une ju uroje shendet te gjithve .
    U dua te gjithe shqiptaret qe kthehen dhe qe nuke do te kthehen .
    Mbi te gjitha jame krenare qe jame shqiptare dhe i edukuare ne frymen e atdhedashurise.

    ne radh te par pershendetje figure
    te tere jemi ne emigrim asnjeri nga ne qe jetojm jasht nuk e krasojm me shqiperin
    shqiperia per shqiptaret do ngelet nje thesar
    kur vete ne shqiperi o vlla ndihem i lir jo se ktu ne usa sjam i lir
    por ne vendin tend ndihesh i sigurt je zoti edhe ajo tok te duket si flori
    por eshte edhe nje gje plako ai eshte vend tani per tani qe nuk na siguron buk per familjen nuk te siguron nje te ardhme te jetes edhe neve qe jemi mesuar jasht shtetit me te tera kushtet kur vemi atije se si na duket
    shum shqiptar nga shqiperia kur flasim ne thon keta se duan shqiperin
    vetem nje gje doja ti thoja se sa e do nje emigrant vendin e ti se duan ata brenda sidomos shqiptaret qe jemi njesha


    edhe kush eshte ai qe sehste i lumtur qe seshte shqiptar

    jam i lumtur qe jam shqiptar edhe nga shqiperia e jugut fieri da best
    Partizoni

  20. #60
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-11-2005
    Vendndodhja
    ITALY
    Postime
    166
    Ehhh se ceshte emigrimi, vetem ai qe se ka provuar ate nuk mund ta kuptoje, me
    shume se zhgenjim per cilindo ska se cte jete tjeter,
    U nisa per ne emigrim ne moshen 25 vjecare qe i takonte viti 1996. pasi ne ato vite ne shqiperi kryeja nje detyre shteterore ne nje skaj te saj dhe paga qe merrja sme lejonte kurre te kem ato qe i duhen nje njeriu per nje jete normale.
    Vitet e emigracionit dhe jeta ketu eshte e veshtire per te gjithe por sidomos per mua dhe te gjithe ata qe skane njohur kurre punen fizike qe ketu duhet te bejme, por ja qe sot pas 11 vjetesh gjendem ketu edhe pse ne momentet e para ishte zhgenjim.
    Sot emigracinin tim e shoh edhe si shprese per femijet e mi, qe po rriten pa brenga ekonomike dhe psikologjike, sic u takon te gjithe femjeve.
    Deshira ime e madhe eshte qe une ti sherbej vendit tim, ne profesionin qe kam patur, gje e cila me kalimin e viteve eshte zbehur por nje gje e kam te sigurte qe nje pjese te mire te jetes time do ta kaloj ne shqiperi aty ku bukes i thone buke dhe ujit uje.

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Emigrimi frontiera aktuale e shqiptareve
    Nga B-rexha në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 03:58
  2. Angli Shpresë për një amnisti për shqiptarët
    Nga Shijaksi-London në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 20-05-2005, 15:10
  3. Njeriu Pa Shprese
    Nga eris në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2004, 12:13
  4. Emigracioni: shpresë apo zhgënjim?
    Nga Estella në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 18-04-2003, 11:51
  5. Emigrimi Rinor
    Nga Agim Doçi në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 08-01-2003, 13:50

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •