Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 74
 1. #21
  At'qivia Maska e Flori
  Antarsuar
  12-03-2004
  Vendndodhja
  Tiran, Albania
  Mosha
  32
  Postime
  2,551
  eshte dhe shpres dhe zhgenjim , po more letrat fillon nje pun merr nje shpi kjo esht shpres, ndersa te rrish rrugeve te flesh neper metro mos te kesh as pun dhe se fundmi te kthejn ne vendin tend ky esht zgjenjim
  Femra ne Sex:
  Akmerikanka: o yes o yes
  Gjermanja: ja gut ja gut
  Shqiptarja: "mos i trego kerkujt"

 2. #22

  Thumbs down

  Per mua ka qene zhgenjim. Me letra, me te gjitha kam ardhur, po prape...nuk ja kemi pare hajrin akoma. Vetem me na ra bixha nja 200 milion, do Zoti.....se perndryshe, keshtu do kalbemi. Bashke me keto drrasat e Amerikaneve, si barake. Te punosh gjithe jeten per te blere nje kolibe te vogel aty, kjo eshte t'ia japesh vetes bam edhe t'i cosh te gjitha ne djall!
  As qe du me dit!

 3. #23
  Citim Postuar m par nga LeNNoN
  Pershendetje te dashur forumista !


  Mendoni se largimi yne nga vendi pra emigrimi neper vende te tjera te botes per shkoll e pune do te jete nje shprese ne rikthimin tone ne shqiperi apo nje zhgenjim?

  Ju flm !
  LeNNoN !
  Ketu ka dy pergjigje sepse pyetja merr dy drejtime ne mendjen time.


  E para eshte zhgenjim e shprese per ne vete ?
  apo
  eshte zhgenjim e shprese per vendin tone?


  Per ne mund te jete shprese e zhgenjim sepse sido qe te jete kultura, demokracia, apo menyra si funksionojne gjerat ne vendet Perendimore jane ne kontrast te theksuar me ato qe do gjejme ne Shqiperi keshtu qe fillimisht do zhgenjehemi edhe pse ... perderisa personalisht mendoj te kthehem kam dhe shprese.

  Ama per vendin vete, Shqiperine, do jete shprese sepse vetem ne qe kemi njohur boten e vertete, te miren dhe te keqen, mund te sjellim dicka pozitive ne Shqiperi.

  ----------------------------------------------------------------------

  sipas pergjigjeve te te tjerve tema paska marre tjeter kuptim dhe ne pergjigjet qe jane dhene une kuptoj pyetjen

  " jeta emigrantit eshte shprese apo zhgenjim?"

  per kete ju drejtoj dhe une nje pyetje tjeter.
  Perderisa eshte zhgenjim atehere pse rrime akoma neper bote?

  Une mendoj se ajo qe ne e quanim "parajse" (perendimi) ishte nje zhgenjim por ama...ne na mban akoma shpresa. Shpresa per te mbaruar nje shkolle, shpresa per te zene nje pune te mire, e shpresa per te pasur nje jete me te mire. Pra shprese eshte pergjigjja ime ne kete rast.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Julie : 07-05-2006 m 22:31
  Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

 4. #24
  Edhe shpresa po te jete e tejzhgjatur kthehet ne zhgenjim. Nuk thone kot nuk rrohet gjithmone me shresa. Ata qe rrojne gjithmone me shresa jane ata tipiket qe rrojne me idene se shresa vdes e fundit. Ama nuk e kuptojne qe duke i zgjatur 'jeten' shpreses thjeshte shkurtojne te tyren.
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 5. #25
  Ke shume te drejte Nils jam dakort me ty, por kushdo qe mbaron shkollen mund te kthehet ne Shqiperi qe mos te rroje me shpresa te pafundme.
  Por ama nqs duam mireqenie ekonomike dhe se gjejme neper bote kjo eshte pune tjeter, kjo do zgjasi dhe nje jete te tere se fundja cdo gje e fillojme nga 0 nga do qe kemi shkruar.
  Por problemi eshte diku tjeter...qe Shqiperia s'na jep shpresa per momentin e dukemi si njerez pa shtet, aty na humb pak shpresa pastaj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Julie : 07-05-2006 m 22:37
  Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

 6. #26
  Nuk ka ndonje ndryshim te madh nga e jetuara me shpresa ne Shqiperi me ate jashte shtetit.
  Nuk e kisha muhabetin tek rikthimi ne atdhe por me shume tek ideja e shpreses. Njeriu eshte nje lloj kafshe shume xheloze edhe si e tille sado ti plotesohen shpresat aq me shume i rrit kerkesat.
  Ideja ime ishte qe duhet pasur edhe nje sens rehatie edhe kur 'mjetet' mungojne edhe jo te rrish e te lodhesh mendjen me shpresa qe mbase mbesin gjithmone te tilla, ketu e kisha te gjithen. Mbase nuk u shpjegova sic duhet.
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 7. #27
  Une nuk thashe asgje kundra asaj qe the ti, thjesht po diskutonim.
  Perdora nickun tend sepse rashe dakort me ate qe the ti dhe zgjerova idene time me siper.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Julie : 07-05-2006 m 23:03
  Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

 8. #28
  echo Maska e Dara
  Antarsuar
  30-11-2005
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  694
  Shprese apo zhgenjim?--Te dyja varen nga personi, nga ambicjet, synimet dhe qellimet qe ka vene ne jete. Te quash nje pjese te jetes "zhgenjim" eshte shume degraduese. Te shikosh emigrimin si shprese, eshte shume trishtuese. Me fjale te tjera: Emigrimi eshte thike me dy presa!

  Atehere, perse vazhdon akoma emigrimi masiv?-Ka shume arsye, duke filluar nga ato "vogelsirat personale" tek ato me perpamasa "politke kombetare".
  Nje dicka qe kam vene re, dhe ne nje fare menyre me pelqen , eshte fakti se si te gjitha grupmoshat ( ketu ku jetoj une te pakten), mundohen "te marrin sa me shume te jete e mundur nga jeta qe ju ofrohet, apo qe zgjodhen". Eshte e kote te humbasesh kohen apo mendimet me pyetje ne lidhje me emigrimin , e te tjera ne kete kontekst. Nqs vertet do te egzistonte nje "dyshim" ne lidhje me vendimet qe dikush ka marre apo ka qene i forcuar te marre (ne lidhje me nje apo tjeter situate), nuk do te kalonte qofte edhe nje dite me teper si emigrant.

  Ne nje fare menyre, nje emigrant ndihet fajtor. Fajtor per gjendjen e padeshirueshme (edhe komforte ne te njejten kohe) qe ndodhet, dhe per te bere te qete ate pjese te erret te ndergjegjes, dyshon...por "me ze te larte" dhe degjon...ato pergjigje qe i pershtaten.

  Sado pesimiste qe mudn te jem, nuk kam qene asnjehere e zhgenjyer nga emigrimi. Me fjale te tjera, nuk kam qene e zhgenjyer nga "vendimet qe une kam marre", nga "jeta qe une kam ndertuar"...dhe gjeja e fundit qe do beja do te ishte te shnderrohesha nje "nomad".
  My whores left me no time to get married.

 9. #29
  Emigrimi eshte shprese per nje te ardhur me te mire. Nuk ka pse te jete zhgenjim se eshte nje vendim i yni, dhe te emigrosh nuk do te thote qe te mos kthehesh me ne token tende.

  Ne emigrim ikin te gjithe per te kerkuar dicka, dhe jam i idese qe ne momentin qe e gjejm duhet te kthehemi ne vendin tone. Nese ajo qe po kerkonim eshte pikerisht nje atdhe tjeter atehere sdi cte them vecse ta gezosh!!


  Nuk ka ndonje ndryshim te madh nga e jetuara me shpresa ne Shqiperi me ate jashte shtetit.
  Nuk e kisha muhabetin tek rikthimi ne atdhe por me shume tek ideja e shpreses. Njeriu eshte nje lloj kafshe shume xheloze edhe si e tille sado ti plotesohen shpresat aq me shume i rrit kerkesat.
  Ideja ime ishte qe duhet pasur edhe nje sens rehatie edhe kur 'mjetet' mungojne edhe jo te rrish e te lodhesh mendjen me shpresa qe mbase mbesin gjithmone te tilla, ketu e kisha te gjithen. Mbase nuk u shpjegova sic duhet.

  Shume qarte dhe bukur!
  Ndryshuar pr her t fundit nga romeoOOO : 07-05-2006 m 23:19

 10. #30
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  35
  Postime
  5,314
  Mendoj se eshte shprese, qe emigrantet te kthehen nje dite ne atdheun e tyre dhe bashke me fizikun e tyre te sjellin edhe nje fryme te re ndryshimesh qe duhet te ndodhin ne vendin tone dhe te jemi edhe neve te barabrte me gjith te tjeret.
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 11. #31
  femmedecarriere Maska e Visage
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  LarG ... aty ke veriu i veriut
  Postime
  588
  Per mua s'eshte as shprese as zhgenjim sepse s'kam ikur per ty kthyer prap. Kam ikur dhe kam ndertuar jeten time ne nje vend tjeter, dhe jam sh e lumtur qe jam ketu dhe qe kam jeten qe kam. Keshtu qe, per mua ne Shqiperi do vete vetem per te pare njerezit dhe per pushime. Kaq.

 12. #32
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  35
  Postime
  5,314
  /me une kam per ti shkuar permbrapa kesaj siper!
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 13. #33
  femmedecarriere Maska e Visage
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  LarG ... aty ke veriu i veriut
  Postime
  588
  LoooooooooooooooL lukas, po te fus ne nje valixhe kur te vij edhe po te sjell ketej

 14. #34
  Sa te maroj ket shkoll se ne i vdek do shkoj ne shqiperi, nuk i rris fmit un ne ne ket ven te flliq, nuk do e kalb jeten i rrethu nga njerez qe as i njof e as i du, njerez qe te buzeqeeshin nga zori.

  per mu emigrimi ka qon ni Zhgenjim i madh

 15. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2005
  Vendndodhja
  QUEENS, NYC
  Mosha
  38
  Postime
  160
  Shume bukur tha nje bashkefoles me heret, se sado te largohesh nga vendi ku nuk shikon te ardhme duke kerkuar jete me te mire, prapseprape nuk i largohesh dot vetes. Pra, ne toke te huaj kryesorja eshte te gjesh cfare kerkon ti nga jeta, te gjesh kush je ti tamam dhe cfare limitesh ti vendosesh vetes ne rast se do te perparosh ne jete. Ne qofte se keto vija vendosen, atehere mund ta kthesh dhe zhgenjimin ne sukses.
  interist

 16. #36
  Emigrimi per mua ka qene dhe eshte shume shprese, persa i perket anes

  profesionale, per cdo gje tjeter, zhgenjim. Familja, shoqeria dhe afrimiteti

  midis njerezve ne Shqiperi eshte ndryshe.

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  "Valle qe 7 vite, kur kam shkelur kete dhe.......E (zhgenjyer)-me shpresen, se do kthehem,vendit tim.Ndoshta? sot, neser,pasneser, nga ni zhgenjim fatal, qe ma kalli trurin, e jo shpirtin? se di vitet po me hikin........... si ne (ferr) ah,mergim i zi-e q'me duhet parajse e huaj?! (kot

  Ps..Pershendetje mergimtarve,me ni porosi.... Mos u mashtroni o ju Rini...

  (Buka zeher,nuk hahet me mjalt)!
  "DHEU I HUAJ NUK BEHET I JUAJ!

  Hajla,
  Ndryshuar pr her t fundit nga hajla : 08-08-2006 m 19:31
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 18. #38
  PO hajte ti besojme keto qe thua se ne te vertet jan me vende

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Antarsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  per mendimin tim emigrimi i ka te dyja

  por sundon pozitivja, gjithmone me shprese se do behet edhe me mire
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e vrojtuesi
  Antarsuar
  06-04-2006
  Vendndodhja
  N tokat shqiptare
  Postime
  237

  Smile N dhe t huaj je vetm i huaj!

  Citim Postuar m par nga derjansi
  Sa te maroj ket shkoll se ne i vdek do shkoj ne shqiperi, nuk i rris fmit un ne ne ket ven te flliq, nuk do e kalb jeten i rrethu nga njerez qe as i njof e as i du, njerez qe te buzeqeeshin nga zori.

  per mu emigrimi ka qon ni Zhgenjim i madh
  E zgjodha kte citim sepse mu duk m i arsyeshm se tjert edhepse dokush e ka bindjen dhe qllimet e veta.

  Pas prfundimit t lufts n Kosov bota bnte plane se si pr disa muaj ti zhvendos refugjatt shqiptar nga Shqipria e Maqedonia n Kosov! As q pat nevoj sepse kosovart n kolona t gjata me automobila, traktora e kamion ia msyen vendit t tyre dhe arritn pr disa dit me ka i habitn t huajt!!!!!

  Poashtu edhe nga vendet e perndimit qoft europ por edhe amerik u kthyen nj numr i madh i atyre q kishin marr letrat!

  Nj shok i imi i cili qe vendosur me familjen n Belgjik ku shkoi gjat lufts u kthye nj her n Kosov dhe kur pa se ende nuk kishte ndonj stabilizim shkoi prap n Belgjik mirpo nuk vonoi shum dhe u kthye srish prgjithmon! Kur e pyeta pse ? - mu prgjigj:

  - I kisha t gjitha, banesn, punn shkollimin e fmijve etj. Djali i madh m shoqrohej me disa shok shkolle dhe nj dit m tha:

  - Babi, a bn q t vjen te ne me fjet shoku im, sepse babai i tij ka shkuar n udhtim jasht vendit kurse nns s tij i vjen nj shok!!!!

  Kur e dgjova kte m shkoj mendja se pas nj kohe kjo mund ti ndodh edhe familjes sime!!! U tmerrova dhe vendosa q t kthehem menjher e ti l t gjitha!! - tregonte ky shoku im i lagjs


  Shembuj t freskt kam edhe nga amerika etj. ku s fundi u kthye edhe nj shok i imi shkolle q ndejti disa vjet dhe tregonte se si autoritet e atjeshme habiteshin kur kosovart krkonin t ktheheshin duke e humbur pr periudha t shkurtra kohore fitimin e lejs s perhershme etj.

  Dhe s fundi nuk ka tri dit q takova tre t rinj kushrinj t largt q ishin lindur e rritur n Zagreb ku prindrit e tyre kishin shkuar para shum vitesh dhe kan nj pasuri t konsideruesheme si shtpia, banesa, dyqane dhe restoran. Dhe mu kta me kto kushte jetese pas qndrimit dyjavor n Gjakov kishin vendosur q t kthehen vitin tjet rktu dhe t martohen!

  udi apo jo forumista emigrant!

  Po t ishin gjith shqiptart sikurse disa n forum Kosova dhe Shqipria do t boshatisej krejt sikur temat kur i fshijn administarort e forumit.

  N kohn e lufts s Kosovs romt qeshnin duke thn: Shqiptart n Shqipni, Serbt n serbi, Kosova e jona!

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Emigrimi frontiera aktuale e shqiptareve
  Nga B-rexha n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 03:58
 2. Angli Shpres pr nj amnisti pr shqiptart
  Nga Shijaksi-London n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 20-05-2005, 15:10
 3. Njeriu Pa Shprese
  Nga eris n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2004, 12:13
 4. Emigracioni: shpres apo zhgnjim?
  Nga Estella n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 18-04-2003, 11:51
 5. Emigrimi Rinor
  Nga Agim Doi n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 08-01-2003, 13:50

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •