Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 74
  1. #21
    At'qivia Maska e Flori
    Anëtarësuar
    12-03-2004
    Vendndodhja
    Tiranë, Albania
    Postime
    2,551
    eshte dhe shpres dhe zhgenjim , po more letrat fillon nje pun merr nje shpi kjo esht shpres, ndersa te rrish rrugeve te flesh neper metro mos te kesh as pun dhe se fundmi te kthejn ne vendin tend ky esht zgjenjim
    Femra ne Sex:
    Akmerikanka: o yes o yes
    Gjermanja: ja gut ja gut
    Shqiptarja: "mos i trego kerkujt"

  2. #22
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anëtarësuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Thumbs down

    Per mua ka qene zhgenjim. Me letra, me te gjitha kam ardhur, po prape...nuk ja kemi pare hajrin akoma. Vetem me na ra bixha nja 200 milion, do Zoti.....se perndryshe, keshtu do kalbemi. Bashke me keto drrasat e Amerikaneve, si barake. Te punosh gjithe jeten per te blere nje kolibe te vogel aty, kjo eshte t'ia japesh vetes bam edhe t'i cosh te gjitha ne djall!
    As qe du me dit!

  3. #23
    Citim Postuar më parë nga LeNNoN
    Pershendetje te dashur forumista !


    Mendoni se largimi yne nga vendi pra emigrimi neper vende te tjera te botes per shkoll e pune do te jete nje shprese ne rikthimin tone ne shqiperi apo nje zhgenjim?

    Ju flm !
    LeNNoN !
    Ketu ka dy pergjigje sepse pyetja merr dy drejtime ne mendjen time.


    E para eshte zhgenjim e shprese per ne vete ?
    apo
    eshte zhgenjim e shprese per vendin tone?


    Per ne mund te jete shprese e zhgenjim sepse sido qe te jete kultura, demokracia, apo menyra si funksionojne gjerat ne vendet Perendimore jane ne kontrast te theksuar me ato qe do gjejme ne Shqiperi keshtu qe fillimisht do zhgenjehemi edhe pse ... perderisa personalisht mendoj te kthehem kam dhe shprese.

    Ama per vendin vete, Shqiperine, do jete shprese sepse vetem ne qe kemi njohur boten e vertete, te miren dhe te keqen, mund te sjellim dicka pozitive ne Shqiperi.

    ----------------------------------------------------------------------

    sipas pergjigjeve te te tjerve tema paska marre tjeter kuptim dhe ne pergjigjet qe jane dhene une kuptoj pyetjen

    " jeta emigrantit eshte shprese apo zhgenjim?"

    per kete ju drejtoj dhe une nje pyetje tjeter.
    Perderisa eshte zhgenjim atehere pse rrime akoma neper bote?

    Une mendoj se ajo qe ne e quanim "parajse" (perendimi) ishte nje zhgenjim por ama...ne na mban akoma shpresa. Shpresa per te mbaruar nje shkolle, shpresa per te zene nje pune te mire, e shpresa per te pasur nje jete me te mire. Pra shprese eshte pergjigjja ime ne kete rast.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Julie : 07-05-2006 më 22:31
    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

  4. #24
    Desert Fox Maska e bayern
    Anëtarësuar
    12-06-2002
    Postime
    3,030
    Edhe shpresa po te jete e tejzhgjatur kthehet ne zhgenjim. Nuk thone kot nuk rrohet gjithmone me shresa. Ata qe rrojne gjithmone me shresa jane ata tipiket qe rrojne me idene se shresa vdes e fundit. Ama nuk e kuptojne qe duke i zgjatur 'jeten' shpreses thjeshte shkurtojne te tyren.
    But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

  5. #25
    Ke shume te drejte Nils jam dakort me ty, por kushdo qe mbaron shkollen mund te kthehet ne Shqiperi qe mos te rroje me shpresa te pafundme.
    Por ama nqs duam mireqenie ekonomike dhe se gjejme neper bote kjo eshte pune tjeter, kjo do zgjasi dhe nje jete te tere se fundja cdo gje e fillojme nga 0 nga do qe kemi shkruar.
    Por problemi eshte diku tjeter...qe Shqiperia s'na jep shpresa per momentin e dukemi si njerez pa shtet, aty na humb pak shpresa pastaj.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Julie : 07-05-2006 më 22:37
    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

  6. #26
    Desert Fox Maska e bayern
    Anëtarësuar
    12-06-2002
    Postime
    3,030
    Nuk ka ndonje ndryshim te madh nga e jetuara me shpresa ne Shqiperi me ate jashte shtetit.
    Nuk e kisha muhabetin tek rikthimi ne atdhe por me shume tek ideja e shpreses. Njeriu eshte nje lloj kafshe shume xheloze edhe si e tille sado ti plotesohen shpresat aq me shume i rrit kerkesat.
    Ideja ime ishte qe duhet pasur edhe nje sens rehatie edhe kur 'mjetet' mungojne edhe jo te rrish e te lodhesh mendjen me shpresa qe mbase mbesin gjithmone te tilla, ketu e kisha te gjithen. Mbase nuk u shpjegova sic duhet.
    But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

  7. #27
    Une nuk thashe asgje kundra asaj qe the ti, thjesht po diskutonim.
    Perdora nickun tend sepse rashe dakort me ate qe the ti dhe zgjerova idene time me siper.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Julie : 07-05-2006 më 23:03
    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

  8. #28
    echo Maska e Dara
    Anëtarësuar
    30-11-2005
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    694
    Shprese apo zhgenjim?--Te dyja varen nga personi, nga ambicjet, synimet dhe qellimet qe ka vene ne jete. Te quash nje pjese te jetes "zhgenjim" eshte shume degraduese. Te shikosh emigrimin si shprese, eshte shume trishtuese. Me fjale te tjera: Emigrimi eshte thike me dy presa!

    Atehere, perse vazhdon akoma emigrimi masiv?-Ka shume arsye, duke filluar nga ato "vogelsirat personale" tek ato me perpamasa "politke kombetare".
    Nje dicka qe kam vene re, dhe ne nje fare menyre me pelqen , eshte fakti se si te gjitha grupmoshat ( ketu ku jetoj une te pakten), mundohen "te marrin sa me shume te jete e mundur nga jeta qe ju ofrohet, apo qe zgjodhen". Eshte e kote te humbasesh kohen apo mendimet me pyetje ne lidhje me emigrimin , e te tjera ne kete kontekst. Nqs vertet do te egzistonte nje "dyshim" ne lidhje me vendimet qe dikush ka marre apo ka qene i forcuar te marre (ne lidhje me nje apo tjeter situate), nuk do te kalonte qofte edhe nje dite me teper si emigrant.

    Ne nje fare menyre, nje emigrant ndihet fajtor. Fajtor per gjendjen e padeshirueshme (edhe komforte ne te njejten kohe) qe ndodhet, dhe per te bere te qete ate pjese te erret te ndergjegjes, dyshon...por "me ze te larte" dhe degjon...ato pergjigje qe i pershtaten.

    Sado pesimiste qe mudn te jem, nuk kam qene asnjehere e zhgenjyer nga emigrimi. Me fjale te tjera, nuk kam qene e zhgenjyer nga "vendimet qe une kam marre", nga "jeta qe une kam ndertuar"...dhe gjeja e fundit qe do beja do te ishte te shnderrohesha nje "nomad".
    My whores left me no time to get married.

  9. #29
    Perjashtuar Maska e romeoOOO
    Anëtarësuar
    27-08-2005
    Postime
    1,542
    Emigrimi eshte shprese per nje te ardhur me te mire. Nuk ka pse te jete zhgenjim se eshte nje vendim i yni, dhe te emigrosh nuk do te thote qe te mos kthehesh me ne token tende.

    Ne emigrim ikin te gjithe per te kerkuar dicka, dhe jam i idese qe ne momentin qe e gjejm duhet te kthehemi ne vendin tone. Nese ajo qe po kerkonim eshte pikerisht nje atdhe tjeter atehere sdi cte them vecse ta gezosh!!


    Nuk ka ndonje ndryshim te madh nga e jetuara me shpresa ne Shqiperi me ate jashte shtetit.
    Nuk e kisha muhabetin tek rikthimi ne atdhe por me shume tek ideja e shpreses. Njeriu eshte nje lloj kafshe shume xheloze edhe si e tille sado ti plotesohen shpresat aq me shume i rrit kerkesat.
    Ideja ime ishte qe duhet pasur edhe nje sens rehatie edhe kur 'mjetet' mungojne edhe jo te rrish e te lodhesh mendjen me shpresa qe mbase mbesin gjithmone te tilla, ketu e kisha te gjithen. Mbase nuk u shpjegova sic duhet.

    Shume qarte dhe bukur!
    Ndryshuar për herë të fundit nga romeoOOO : 07-05-2006 më 23:19

  10. #30
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anëtarësuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Në çdo vend ku ka jetë
    Postime
    5,321
    Mendoj se eshte shprese, qe emigrantet te kthehen nje dite ne atdheun e tyre dhe bashke me fizikun e tyre te sjellin edhe nje fryme te re ndryshimesh qe duhet te ndodhin ne vendin tone dhe te jemi edhe neve te barabrte me gjith te tjeret.
    Për inad të Djallit dhe Shqyptarëvet, Zoti ka me mbajtë Shqypninë më kambë me nder e me lumni

  11. #31
    femmedecarriere Maska e Visage
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    LarG ... aty ke veriu i veriut
    Postime
    588
    Per mua s'eshte as shprese as zhgenjim sepse s'kam ikur per ty kthyer prap. Kam ikur dhe kam ndertuar jeten time ne nje vend tjeter, dhe jam sh e lumtur qe jam ketu dhe qe kam jeten qe kam. Keshtu qe, per mua ne Shqiperi do vete vetem per te pare njerezit dhe per pushime. Kaq.

  12. #32
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anëtarësuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Në çdo vend ku ka jetë
    Postime
    5,321
    /me une kam per ti shkuar permbrapa kesaj siper!
    Për inad të Djallit dhe Shqyptarëvet, Zoti ka me mbajtë Shqypninë më kambë me nder e me lumni

  13. #33
    femmedecarriere Maska e Visage
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    LarG ... aty ke veriu i veriut
    Postime
    588
    LoooooooooooooooL lukas, po te fus ne nje valixhe kur te vij edhe po te sjell ketej

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Sa te maroj ket shkoll se ne i vdek do shkoj ne shqiperi, nuk i rris fmit un ne ne ket ven te flliq, nuk do e kalb jeten i rrethu nga njerez qe as i njof e as i du, njerez qe te buzeqeeshin nga zori.

    per mu emigrimi ka qon ni Zhgenjim i madh

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-06-2005
    Vendndodhja
    QUEENS, NYC
    Postime
    160
    Shume bukur tha nje bashkefoles me heret, se sado te largohesh nga vendi ku nuk shikon te ardhme duke kerkuar jete me te mire, prapseprape nuk i largohesh dot vetes. Pra, ne toke te huaj kryesorja eshte te gjesh cfare kerkon ti nga jeta, te gjesh kush je ti tamam dhe cfare limitesh ti vendosesh vetes ne rast se do te perparosh ne jete. Ne qofte se keto vija vendosen, atehere mund ta kthesh dhe zhgenjimin ne sukses.
    interist

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-05-2006
    Postime
    87
    Emigrimi per mua ka qene dhe eshte shume shprese, persa i perket anes

    profesionale, per cdo gje tjeter, zhgenjim. Familja, shoqeria dhe afrimiteti

    midis njerezve ne Shqiperi eshte ndryshe.

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e hajla
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    1,553
    "Valle qe 7 vite, kur kam shkelur kete dhe.......E (zhgenjyer)-me shpresen, se do kthehem,vendit tim.Ndoshta? sot, neser,pasneser, nga ni zhgenjim fatal, qe ma kalli trurin, e jo shpirtin? se di vitet po me hikin........... si ne (ferr) ah,mergim i zi-e q'me duhet parajse e huaj?! (kot

    Ps..Pershendetje mergimtarve,me ni porosi.... Mos u mashtroni o ju Rini...

    (Buka zeher,nuk hahet me mjalt)!
    "DHEU I HUAJ NUK BEHET I JUAJ!

    Hajla,
    Ndryshuar për herë të fundit nga hajla : 08-08-2006 më 19:31
    Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-04-2006
    Postime
    62
    PO hajte ti besojme keto qe thua se ne te vertet jan me vende

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e hope31
    Anëtarësuar
    23-11-2002
    Vendndodhja
    ketu
    Postime
    1,054
    per mendimin tim emigrimi i ka te dyja

    por sundon pozitivja, gjithmone me shprese se do behet edhe me mire
    Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
    Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
    :^proton

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e vrojtuesi
    Anëtarësuar
    06-04-2006
    Vendndodhja
    Në tokat shqiptare
    Postime
    237

    Smile Në dhe të huaj je vetëm i huaj!

    Citim Postuar më parë nga derjansi
    Sa te maroj ket shkoll se ne i vdek do shkoj ne shqiperi, nuk i rris fmit un ne ne ket ven te flliq, nuk do e kalb jeten i rrethu nga njerez qe as i njof e as i du, njerez qe te buzeqeeshin nga zori.

    per mu emigrimi ka qon ni Zhgenjim i madh
    E zgjodha këte citim sepse mu duk më i arsyeshëm se tjerët edhepse çdokush e ka bindjen dhe qëllimet e veta.

    Pas përfundimit të luftës në Kosovë bota bënte plane se si për disa muaj ti zhvendosë refugjatët shqiptarë nga Shqipëria e Maqedonia në Kosovë! As që pat nevojë sepse kosovarët në kolona të gjata me automobila, traktora e kamionë ia mësyen vendit të tyre dhe arritën për disa ditë me çka i habitën të huajt!!!!!

    Poashtu edhe nga vendet e perëndimit qoftë europë por edhe amerikë u kthyen një numër i madh i atyre që kishin marrë letrat!

    Një shok i imi i cili qe vendosur me familjen në Belgjikë ku shkoi gjat luftës u kthye një herë në Kosovë dhe kur pa se ende nuk kishte ndonjë stabilizim shkoi prap në Belgjikë mirëpo nuk vonoi shum dhe u kthye sërish përgjithmonë! Kur e pyeta pse ? - mu përgjigj:

    - I kisha të gjitha, banesën, punën shkollimin e fëmijve etj. Djali i madh më shoqërohej me disa shokë shkolle dhe një ditë më tha:

    - Babi, a bën që të vjen te ne me fjetë shoku im, sepse babai i tij ka shkuar në udhëtim jashtë vendit kurse nënës së tij i vjen një shok!!!!

    Kur e dëgjova këte më shkoj mendja se pas një kohe kjo mund ti ndodhë edhe familjes sime!!! U tmerrova dhe vendosa që të kthehem menjëherë e ti lë të gjitha!! - tregonte ky shoku im i lagjës


    Shembuj të freskët kam edhe nga amerika etj. ku së fundi u kthye edhe një shok i imi shkolle që ndejti disa vjet dhe tregonte se si autoritet e atjeshme habiteshin kur kosovarët kërkonin të ktheheshin duke e humbur për periudha të shkurtëra kohore fitimin e lejës së perhershme etj.

    Dhe së fundi nuk ka tri ditë që takova tre të rinjë kushërinj të largët që ishin lindur e rritur në Zagreb ku prindërit e tyre kishin shkuar para shum vitesh dhe kanë një pasuri të konsideruesheme si shtëpia, banesa, dyqane dhe restoran. Dhe mu këta me këto kushte jetese pas qëndrimit dyjavor në Gjakovë kishin vendosur që të kthehen vitin tjetë rkëtu dhe të martohen!

    Çudi apo jo forumista emigrantë!

    Po të ishin gjithë shqiptarët sikurse disa në forum Kosova dhe Shqipëria do të boshatisej krejt sikur temat kur i fshijnë administarorët e forumit.

    Në kohën e luftës së Kosovës romët qeshnin duke thënë: Shqiptarët në Shqipni, Serbët në serbi, Kosova e jona!

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Emigrimi frontiera aktuale e shqiptareve
    Nga B-rexha në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 03:58
  2. Angli Shpresë për një amnisti për shqiptarët
    Nga Shijaksi-London në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 20-05-2005, 15:10
  3. Njeriu Pa Shprese
    Nga eris në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2004, 12:13
  4. Emigracioni: shpresë apo zhgënjim?
    Nga Estella në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 18-04-2003, 11:51
  5. Emigrimi Rinor
    Nga Agim Doçi në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 08-01-2003, 13:50

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •